Połącz się z nami

Prawo imigracyjne

Nowy Rok przyniesie zmiany w Urzędzie Imigracyjnym. Co nas czeka?

Opublikowano

dnia

Co nas czeka jeśli chodzi o sprawy imigracyjne w Nowym Roku? Przede wszystkim przyspieszone procesowanie w urzędzie. Mecenas Magdalena Grobelski mówi o zmianach w pracy Urzędu Imigracyjnego na antenie Radia Deon Chicago.

Urząd Imigracyjny w Chicago zapowiada szybsze procesowanie podań.

Pierwsze interview lub egzaminy na obywatelstwo będą zaczynać się od 7.00 rano, a w niektórych przypadkach nie będzie konieczna rozmowa. „Tam gdzie oficer uzna, że nie trzeba widzieć klienta, że nie będzie żadnego problemu, nie będzie tego robił”, tłumaczy Mecenas Magdalena Grobelski.

Niestety zaległości w pracy Urzędu Imigracyjnego w Chicago wciąż są bardzo duże. Po egzaminie na obywatelstwo, kiedy petent powinien dostać odpowiedź teoretycznie w ciągu 120 dni, zdarza się że musi czekać nawet 17 miesięcy.

Działania, które zostaną podjęte przez Urząd Imigracyjny by przyspieszyć procesowanie podań, to m.in. brak interview, jeśli chodzi o podanie o Zieloną Kartę, w przypadkach gdy rozmowa nie będzie konieczna. Nie będzie także nowego pobierania odcisków palców.

Czas oczekiwania na odpowiedź zależy od indywidualnej sytuacji danej osoby. Jeśli ktoś ma skomplikowaną sytuację, to czas na pewno będzie dłuższy.

Zmiany w Urzędzie Imigracyjnym mogą niestety dotyczyć kosztów dla petentów. Są w tej chwili dyskutowane podwyżki dla składanych podań. Jeśli zostaną zatwierdzone, koszty mogą wzrosnąć nawet trzykrotnie, mówi Mecenas Magdalena Grobelski.

Niedawno opublikowano dane dotyczące tzw. wizy U, o którą mogą się starać ofiary przestępstwa, do którego doszło w Stanach Zjednoczonych. Okazało się, że Chicago ma największą liczbę odmów wydania takiego dokumentu.

Aby złożyć taką petycję, najpierw trzeba złożyć podanie certyfikowane, czyli podpisane przez policję, tłumaczy Mecenas Magdalena Grobelski.

W zeszłym roku wydano odmowę dla 800 takich podań, podczas gdy w Los Angeles było ich 350, a w Nowym Jorku 150, podczas gdy we wszystkich tych miastach mieszka po około 150 tys. nieudokumentowanych osób.

Przyczyną takiej sytuacji okazało się dwóch policjantów, którzy wcześniej przypadkowo zastrzelili niewinne osoby i to oni później postępowali nie w porządku, wydając odmowy dla uzasadnionych podań.

W przypadku uzyskania takiej odmowy, Mecenas Magdalena Grobelski radzi próbowanie do skutku, najlepiej z pomocą adwokata imigracyjnego.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.45 rano. Po godzinie ósmej rozpoczyna się dyżur imigracyjny. Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne.

Porady telefoniczne są bezpłatne!

Telefon imigracyjny to 312-217-6824.

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube, istock/AndreyPopov

 

 

 

News USA

Sąd Federalny w Teksasie blokuje program DHS dla małżonków obywateli USA

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartek sędzia federalny z Teksasu unieważnił przepisy Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego (DHS), które miały umożliwiać nielegalnym imigrantom będącym małżonkami obywateli USA ubieganie się o pobyt na terenie Stanów Zjednoczonych. Decyzja ta, wydana przez sędziego okręgowego USA J. Campbella Barkera, wstrzymuje program tzw. „zwolnienia warunkowego”(“parole in place”), ogłoszony w czerwcu, który miał na celu ułatwienie procedur legalizacyjnych.

Program Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego DHS umożliwiałby nielegalnym imigrantom, którzy są małżonkami obywateli USA, staranie się o status prawny i pozostanie w USA do czasu uzyskania zielonej karty, a później obywatelstwa, jeśli spełnią określone wymagania. O jego ogłoszeniu pisaliśmy 18 czerwca.

Kwalifikacja do programu obejmowała m.in. nieprzerwane przebywanie na terenie USA przez co najmniej 10 lat, brak istotnych przestępstw w przeszłości i zawarcie związku małżeńskiego przed 17 czerwca tego roku.

Decyzja sądu unieważnia działanie DHS, uznając, że agencja nie miała prawa do nadawania zwolnień warunkowych w sposób opisany w polityce. Sędzia Barker, nominowany przez Donalda Trumpa, stwierdził, że departament przekroczył swoje uprawnienia w interpretacji „zwolnienia warunkowego” w kontekście imigracyjnym.

Opozycja i reakcja stanów

Ogłoszony w czerwcu program spotkał się z natychmiastową krytyką. 16 stanów, pod przewodnictwem Teksasu, złożyło pozew, argumentując, że wdrożenie polityki zachęcałoby do nielegalnej imigracji i generowałoby dodatkowe koszty związane z opieką zdrowotną i wymiarem sprawiedliwości.

Sąd, po wstępnym zawieszeniu programu w sierpniu, o którym informowaliśmy tutaj, w czwartek wydał ostateczny wyrok na korzyść stanów skarżących.

Skutki i przyszłe działania

Wyrok skutecznie kończy funkcjonowanie programu, ale pozostawia otwarte możliwości dalszych wyzwań prawnych. Sędzia J. Campbell Barker nakazał również rządowi federalnemu pokrycie kosztów sądowych poniesionych przez stany skarżące.

Program Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego DHS był częścią szerszej inicjatywy Keeping Families Together, ogłoszonej przez prezydenta Joe Bidena. Był to element polityki mającej na celu utrzymanie rodzin imigranckich razem, w odpowiedzi na wcześniejsze zaostrzenia dotyczące azylu na granicy USA-Meksyk.

Urzędnicy DHS argumentowali, że program mógłby przynieść korzyści gospodarcze i społeczne, a także wspierać stosunki międzynarodowe.

Potencjalny wpływ na społeczność imigrantów

Szacowano, że z 765 000 nielegalnych imigrantów będących w związkach małżeńskich z obywatelami USA, około 500 000 kwalifikowało się do zwolnienia warunkowego w ramach tego programu.

Decyzja sędziego Barkera oznacza poważną przeszkodę dla inicjatyw administracji Bidena zmierzających do liberalizacji przepisów imigracyjnych. Wyrok ten, wstrzymując program, stawia pytania o przyszłość polityki imigracyjnej w USA i skutki dla tysięcy rodzin oczekujących na możliwość legalizacji pobytu.

 

Źródło: Epoch Times
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Szpitale w Teksasie od dziś zbierają informacje o statusie obywatelskim pacjentów

Opublikowano

dnia

Autor:

Od 1 listopada 2024 r. szpitale w Teksasie mają obowiązek pytać pacjentów o ich status obywatelski zgodnie z nowym rozporządzeniem wykonawczym. Przepisy te mają na celu zebranie danych o kosztach opieki medycznej udzielanej nieudokumentowanym imigrantom, aby umożliwić Teksasowi ubieganie się o zwrot wydatków od rządu federalnego.

Zgodnie z rozporządzeniem, teksaskie szpitale będą przesyłać te dane do Texas Health and Human Services do 1 marca 2025 r., a następnie kwartalnie. Gubernator Teksasu, Greg Abbott, podkreślił w oświadczeniu, że nowe regulacje mają chronić finanse stanu.

„Teksańczycy nie powinni ponosić ciężaru finansowego opieki medycznej dla nielegalnych imigrantów” — oświadczył Abbott.

Kristen Etter, dyrektor ds. polityki i usług prawnych w Texas Immigration Law Council, przypomina jednak, że szpitale są zobowiązane do udzielenia niezbędnej pomocy medycznej każdemu pacjentowi, niezależnie od jego statusu imigracyjnego.

Etter dodała, że pacjenci nie mają obowiązku odpowiadania na pytania dotyczące obywatelstwa, podobnie jak nie muszą ujawniać takich danych jak orientacja seksualna czy religia.

Warto zauważyć, że podobne regulacje wprowadzone wcześniej na Florydzie wskazały, że nieudokumentowani imigranci stanowili jedynie 0,8% wszystkich wizyt szpitalnych od czerwca do grudnia 2023 r. Oznacza to, że ich udział w całkowitych kosztach operacyjnych szpitali wyniósł mniej niż 1% w kontekście łącznych wydatków szacowanych na 566 milionów dolarów.

Teksas mierzy się z dużą liczbą mieszkańców bez ubezpieczenia zdrowotnego – według U.S. Census Bureau większość tej grupy stanowią obywatele USA. W 2023 roku szpitale w stanie wydały aż 3 miliardy dolarów na opiekę nad nieubezpieczonymi pacjentami, które nie zostały zrekompensowane.

Etter przypomina także o znaczącym wkładzie ekonomicznym, jaki nieudokumentowani imigranci wnoszą do Teksasu. „W dyskusji o opiece zdrowotnej dla imigrantów gubi się fakt, że ci ludzie przyczyniają się do wzrostu gospodarczego stanu na miliardową skalę” — podkreśla Kristen Etter.

 

Źródło: scrippsnews
Foto: istock/Jacob Wackerhausen/
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

To ostatnie dni by wysłać zgłoszenie do loterii wizowej DV-2026 i spełnić amerykański sen

Opublikowano

dnia

Autor:

Okres przyjęć wniosków do nowego programu Diversity Visa 2026 trwa tylko do 5 listopada – to ostatnie dni by spróbować szczęścia i wysłać swoje zgłoszenie. Aplikacje do amerykańskiej loterii wizowej można składać tylko w formie elektronicznej, poprzez stronę dvprogram.state.gov.

Wysłanie internetowego zgłoszenia uczestnictwa w DV-2026 nie wymaga żadnych opłat. Zgłoszenie należy wysłać używając zaktualizowanej przeglądarki; przy korzystaniu ze starszych przeglądarek (np. Internet Explorer 8) mogą pojawić się problemy z internetowym systemem DV.

UWAGA: Wysłanie więcej niż jednego zgłoszenia powoduje dyskwalifikację uczestnika.

Po wysłaniu kompletnego zgłoszenia na ekranie powinno się pojawić potwierdzenie zawierające nazwisko uczestnika oraz unikalny numer potwierdzenia. Należy zachować wydrukowane potwierdzenie.

Począwszy od 3 maja 2025, można będzie sprawdzić status własnego zgłoszenia DV-2026 wpisując na stronie dvprogram.state.gov w systemie Sprawdzenie Statusu Uczestnika (Entrant Status Check) swój unikalny numer potwierdzenia oraz dane osobowe. Tylko w ten sposób będzie można dowiedzieć się, czy zgłoszenie uczestnika DV-2026 zostało wylosowane, i jeśli tak – uzyskać instrukcje dotyczące dalszego postępowania.

Informacja o programie DV-2025

Zgłoszenia udziału w programie wizowym DV-2025 można było składać w formie elektronicznej od 4 października do 7 listopada 2023. Zgłoszenia elektroniczne, które dotarły po czasie oraz zgłoszenia listowne nie były przyjmowane.

Do zgłoszenia należało dołączyć aktualną fotografię z ostatnich 6 miesięcy dla każdego członka rodziny. Nie można było wykorzystać fotografii z poprzednich zgłoszeń. Stara, nieaktualna fotografia może być powodem późniejszej odmowy wizy.

Dane osobowe wszystkich członków rodziny powinny być poprawne i kompletne. Pomyłki w ważnych danych osobowych również mogą później być powodem odmowy wizy.

Od 4 maja 2024 r. można sprawdzić status swojego zgłoszenia wpisując na stronie dvprogram.state.gov w systemie Sprawdzenie Statusu Uczestnika (Entrant Status Check) swój unikalny numer potwierdzenia oraz dane osobowe. Tylko w ten sposób można sprawdzić, czy dane zgłoszenie zostało wylosowane.

Osoby wylosowane mogą wejść na stronę z potwierdzeniem wygranej i tam sprawdzić dalsze instrukcje i informacje, także o opłatach związanych z uzyskaniem wizy imigracyjnej do Stanów Zjednoczonych. Uczestnicy o statusie „wybrany” powinni jak najszybciej podjąć działanie, ponieważ procedura wizowa może być długotrwała.

Osoby te powinny jak najszybciej wypełnić podanie wizowe DS-260. Ambasada będzie rozpatrywać wnioski i wydawać wizy imigracyjne w programie loterii wizowej DV-2025 do 30 września 2025 roku. Więcej informacji oraz instrukcje dla uczestników programu DV-2025 są dostępne na stronie internetowej Departamentu Stanu.

W ramach Programu Wizowego DV (Diversity Visa) co roku wydawane jest 50 000 wiz na pobyt stały osobom pochodzącym z krajów o niskim wskaźniku imigracji do Stanów Zjednoczonych. Osoby, które mają prawo ubiegać się o wizy DV, wyłaniane są w drodze losowania.

Wizy rozdzielane są między sześć regionów geograficznych w oparciu o wskaźnik imigracji z ostatnich 5 lat, przy czym regionom, z których pochodzi mniej imigrantów przydziela się więcej wiz.

W roku budżetowym 2013 Polska wróciła na listę krajów biorących udział w programie wizowym DV, chociaż z powodu dużej liczby Polaków imigrujących do Stanów Zjednoczonych, w poprzednich sześciu latach była z niego wykluczona przez Departament Bezpieczeństwa Narodowego (DHS).

Należy pamiętać, że fakt zostania wylosowanym w programie wizowym DV nie zapewnia automatycznie otrzymania wizy imigracyjnej czy zielonej karty. Wszystkie osoby starające się o wizę imigracyjną muszą spełniać wymogi tak programu DV, jak i prawa imigracyjnego Stanów Zjednoczonych.

Od 1 stycznia 2022 r. wszystkie osoby ubiegające się o wizę imigracyjną (IV), wizę z programu DV i wizę narzeczeńską (K) muszą zarejestrować się na ustraveldocs.com i wybrać opcję odbioru paszportu i wizy przed przyjazdem do ambasady.

 

Źródło: pl.usembassy.gov
Foto: istock/Evgenia Parajanian/Stadtratte/ mediaphotos/SeventyFour/bernardbodo/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

styczeń 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu