Połącz się z nami

News Chicago

Nowy Rok to nowe przepisy w Illinois. Poznaj 10 najważniejszych

Opublikowano

dnia

Kilka nowych przepisów ma wejść w życie w Illinois na początku nowego roku, w tym część kontrowersyjnej ustawy SAFE-T. Oto przegląd niektórych zmian, których można się spodziewać od 1 stycznia 2023 r.

Koniec kaucji pieniężnej

W ramach Pretrial Fairness Act kaucja pieniężna zostanie wyeliminowana w Illinois od 1 stycznia.

Zgodnie z zapisami ustawy, uchwalonej przez Zgromadzenie Ogólne, stan pozwoli sędziom określić, czy osoby oskarżone o określony zestaw przestępstw i wykroczeń z użyciem przemocy stanowią zagrożenie dla innej osoby lub całej społeczności.

Sędziowie zostaną również poproszeni o ustalenie, czy oskarżony stwarza ryzyko ucieczki w przypadku zwolnienia.

Jeśli sędzia dokona któregokolwiek z tych ustaleń, oskarżony może zostać zatrzymany w więzieniu przed rozprawą.

Lista tak zwanych „przestępstw z użyciem przemocy”, które mogą wymagać uznania sądu w sprawie tymczasowego aresztowania, obejmuje:

 • morderstwo pierwszego i drugiego stopnia,
 • napaść na tle seksualnym z użyciem przemocy,
 • rabunek,
 • włamanie,
 • podpalenie,
 • porwanie,
 • pobicie skutkujące poważnymi uszkodzenie ciała,
 • jakiekolwiek inne przestępstwo, które wiąże się z użyciem lub groźbą użycia siły fizycznej lub przemocy wobec osoby fizycznej

Kilka innych przestępstw zostało dodanych do tej listy w ramach ostatniej nowelizacji, w tym przestępstwa nie obejmujące okresu próbnego, przestępstwa z użyciem siły, przestępstwa z nienawiści, usiłowanie popełnienia przestępstwa, które podlegałoby zatrzymaniu i inne.

Dołączono również przestępstwa wymagające więzienia lub kary więzienia, a nie kary w zawieszeniu, torturowanie zwierząt i jazdę pod wpływem powodującą duże obrażenia ciała.

Osoby oskarżone o prześladowanie i przemoc domową również potencjalnie podlegałyby tymczasowemu aresztowaniu.

Nowy system dla tych, którzy już zostali zatrzymani

Według rzecznika biura przewodniczącego Senatu stanu Illinois, Dona Harmona, „osoby obecnie zatrzymane mogą poprosić o zastosowanie nowego systemu do ich sytuacji”.

Aby proces był „możliwy do zarządzania przez sądy”, ustawodawcy zaproponowali wielopoziomowy system rozpraw w sprawie takich wniosków. Przesłuchania miałyby następnie zdecydować, czy obecny więzień powinien zostać zwolniony.

Poziomy te obejmowałyby:

 • Przesłuchania w sprawach o przestępstwa najniższego stopnia (przykład: drobne kradzieże sklepowe) muszą odbyć się w ciągu 7 dni od złożenia wniosku.
 • Osoby zatrzymane ze stwierdzonym ryzykiem ucieczki, zostaną przesłuchane w ciągu 60 dni.
 • Osoby uznane za potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa zostaną przesłuchane w ciągu 90 dni.

CROWN Act

Ustawa CROWN, jest poprawką do ustawy o prawach człowieka stanu Illinois i ma na celu dalsze zwalczanie dyskryminacji w stanie.

Według Zgromadzenia Ogólnego projekt ustawy „zapewnia, że słowo „rasa”, użyte w artykule dotyczącym zatrudnienia, obejmuje cechy historycznie związane z rasą, w tym między innymi teksturę włosów i ochronę fryzur, takiich jak warkocze, loki i skręty. ”

Nowa infolinia pomocy dla uczniów

Uchwalona w maju ustawa ustanawia program, w ramach którego urzędnicy ze szkół i policji stanowej Illinois mogą otrzymywać zgłoszenia i inne informacje dotyczące potencjalnej krzywdy lub samookaleczenia uczniów lub pracowników szkoły.

Infolinia Safe2Help będzie obejmować bezpłatny numer telefonu oraz inne środki komunikacji umożliwiające przekazywanie komunikatów i informacji operatorom.

Szczegóły dotyczące infolinii można znaleźć tutaj.

Pilotażowy program praktyk i staży

Ustawa stworzy pięcioletni program pilotażowy mający na celu oferowanie usług pomocy i wsparcia, takich jak pomoc w transporcie lub dotacje na opiekę nad dziećmi, kwalifikującym się osobom, które w przeciwnym razie mogłyby mieć trudności z ukończeniem praktyki.

Wyniki programu zostaną następnie przekazane gubernatorowi do 1 stycznia 2028 r.

Ustawa o grupie zadaniowej ds. zaginionych i zamordowanych kobiet z Chicago

To nowe prawo stworzy grupę zadaniową, która zbada „systemowe przyczyny przemocy, której doświadczają kobiety i dziewczęta z Chicago”.

Grupa zadaniowa będzie pracować nad zebraniem danych dotyczących przestępstw i będzie zobowiązana do przedstawienia swoich ustaleń Zgromadzeniu Ogólnemu i gubernatorowi.

Zmiany w sportowych tablicach rejestracyjnych

Zgodnie z nowym kodeksem pojazdów stanu Illinois, Sekretarz Stanu będzie wymagał od osób poszukujących tablic rejestracyjnych profesjonalnych drużyn sportowych, opcji wyświetlania logo Chicago Sky, Chicago Fire lub Chicago Red Stars. Usuwa również opcję dodania logo St. Louis Rams.

Tworzywa sztuczne jednorazowego użytku

Zgodnie z nowym „Kodeksem zamówień publicznych” w Illinois, każda agencja stanowa lub instytucja szkolnictwa wyższego ma traktować priorytetowo oferty oferujące kompostowalne lub nadające się do recyklingu artykuły plastikowe.

Nowy Wąż Stanu Illinois

Zgodnie z poprawką do stanowej ustawy, Eastern Milksnake stanie się oficjalnym wężem stanowym stanu Illinois. Według Departamentu Zasobów Naturalnych węża mlecznego można znaleźć w całym Illinois.

Ustawa o zakazie używania rękawiczek lateksowych

Od 1 stycznia każdy lokal gastronomiczny będzie musiał zakazać rękawic lateksowych podczas przygotowywania i obchodzenia się z żywnością.

Zakazuje również stosowania takich rękawic przez personel ratunkowy. Pracownicy służby zdrowia będą musieli zakazać rękawiczek po 1 stycznia 2024 r.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/Natali_Mis/ Tinnakorn Jorruang/

News Chicago

Jennifer Lopez wystąpi w Rosemont. Dzisiaj rusza sprzedaż biletów na lipcowy koncert

Opublikowano

dnia

Autor:

Jennifer Lopez wyrusza w tym roku w trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych, zatrzymując się w ponad 30 miastach w całym kraju. Trasa koncertowa „This Is Me…Now” rozpocznie się 26 czerwca w Orlando na Florydzie, a w Illinois gwiazda zaśpiewa 26 lipca w Allstate Arena w Rosemont.

Trasa, nazwana na cześć jej nadchodzącego albumu studyjnego o tym samym tytule, jest pierwszą podróżą piosenkarki od prawie pięciu lat. Ostatnia trasa J. Lo odbyła się w 2019 r.

Sprzedaż biletów na koncert w Rosemont rozpocznie się w piątek, 23 lutego, o godzinie 10:00AM za pośrednictwem LiveNation.com, spółki-matki Ticketmaster. Oprócz nowego albumu, w piątek J. Lo opublikuje także film w serwisie Prime Video.

Lopez jest współautorką scenariusza „This is Me…Now: A Love Story”, musicalu filmowego o poszukiwaniu miłości, który nazwała „najbardziej osobistą rzeczą, jaką kiedykolwiek zrobiła”. W filmie występują jej mąż, Ben Affleck, Keke Palmer, Sofia Vergara, Post Malone i inni.

Piosenkarka ma także przygotowany film dokumentalny zza kulis „Największa historia miłosna, której nie opowiedziano”, który będzie miał premierę 27 lutego, także na platformie Prime.

Jennifer Lynn Lopez urodziła się 24 lipca 1969 roku w Nowym Jorku. Jej rodzice przybyli do Stanów jako emigranci z Porto Rico (Brazylia). Rodzice chcieli, aby została pianistką, lecz najmłodsza córka nie spełniła ich marzeń. Postanowiła poświęcić się aktorstwu. Występując w musicalach, zwiedziła prawie cały świat.

Karierę muzyczną rozpoczęła wydając album studyjny w 1999 roku. Była jedną z artystek, która przyczyniła się do odrodzenia muzyki latynoskiej w muzyce popularnej. Należała do tzw. latynoskiej fali wraz z innymi debiutującymi wykonawcami tego gatunku muzyki, m.in. Rickym Martinem i Shakirą.

W 2012 r. została uznana za najbardziej wpływową gwiazdę według magazynu „Forbes”, pokonując m.in. Oprah Winfrey czy Justina Biebera. 

 

Źródło: nbc, wikipedia
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Zobacz miasto z perspektywy, jakiej nigdy wcześniej nie widziałeś. FlyOver rusza 1 marca

Opublikowano

dnia

Autor:

Jak już zapowiadaliśmy, tym roku na Navy Pier zawita nowa, ekscytująca przejażdżka, oferująca zupełnie nową przygodę. Wzniesie ona pasażerów ponad niesamowitą panoramą miasta dzięki ogromnemu sferycznemu ekranowi o szerokości 65 stóp, który otacza jeźdźców i ruchome siedzenia.

FlyOver to wciągająca atrakcja łącząca wiodące technologie dronów wraz z imponującymi ujęciami lotniczymi i narracją pierwszoosobową.

Ekscytujący obiekt o powierzchni 48 000 stóp kwadratowych wypuścił swój pierwszy zwiastun na początku miesiąca i ostatecznie zadebiutuje na molo Navy Pier w Chicago w przyszłym tygodniu, w piątek, 1 marca.

„Dzięki tej wciągającej opowieści chcieliśmy uchwycić bogatą różnorodność mieszkańców Chicago i tętniące życiem dzielnice, które splatają tkankę tak wyjątkowego miasta” – powiedziała Lisa Adams, dyrektor operacyjna i producentka wykonawcza Flyover Attractions.

Zgodnie z zapowiedzią kultowe miejsca w Chicago, które zostaną zaprezentowane na platformie FlyOver, to Navy Pier, North Ave Beach, Lake Shore Drive, Chicago Theatre i Joffrey Ballet.

„Od wspinania się na drapacze chmur o wysokości ponad 13000 stóp, przez nurkowanie w dół budynków, prześlizgiwanie się po chodnikach, nurkowanie w kultowych obiektach, takich jak Chicago Theatre, po unoszenie się wśród fajerwerków i nie tylko – to doświadczenie będzie pierwszym tego rodzaju w Chicago” – napisano w komunikacie FlyOver.

Obsługujące jednocześnie 60 gości, fotele ruchome zostały zaprojektowane tak, aby zapewniać swoim pasażerom poczucie ruchu. Jednocześnie goście doświadczą wiatru, mgły i zapachów.

Bilety są już w sprzedaży i można je znaleźć na stronie www.flyoverchicagonavypier.com.

 

Źródło: secretchicago
Foto: YouTube, Flyover
Czytaj dalej

News Chicago

Dzisiaj do kin w Chicago wchodzi nagrodzony film „Chłopi”. Nie przegapcie tego dzieła

Opublikowano

dnia

Autor:

Światowej sławy polski film „Chłopi” na podstawie powieści zdobywcy Nobla, Władysława Reymonta, dotarł wreszcie do Chicago. Film będzie grany od 23 lutego, w Music Box Theatre na Southport Avenue w Chicago i AMC River East, ale tylko przez kilka dni. Nie przegapcie, jeśli chcecie go zobaczyć, a naprawdę warto.

„Chłopi” to polski animowany dramat filmowy z 2023 roku, w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana.

Film jest pełnometrażową adaptacją powieści Władysława Reymonta pod tym samym tytułem, pokazującą życie na polskiej wsi pod koniec XIX wieku. „Chłopi” to film wykonanym tą siatką graficzną animacji, co „Twój Vincent” w reżyserii tego samego duetu – nagrane wcześniej przed kamerą kadry zostały powtórnie namalowane farbą olejną na płótnie.

Na potrzeby produkcji „Chłopów” powstało ponad 40 000 obrazów namalowanych farbę olejną.

Za wzór posłużyły zdjęcia z prawdziwego planu filmowego, na którym wystąpili tacy aktorzy jak: Małgorzata Kożuchowska, Mirosław Baka, Julia Wieniawa-Narkiewicz i Maciej Musiał.

Film „Chłopi” został uhonorowany czterema nagrodami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, w tym Nagrodą Specjalną Jury oraz Nagrodą Publiczności; był także kandydatem jako polski kandydat do Oscara dla najlepszego pełnometrażowego film międzynarodowy, lecz nie zdobył nominacji.

Film wyświetlany w Stanach Zjednoczonych ma polską ścieżkę dźwiękową z angielskimi napisami.

Źródło: Polish Consulate, wikipedia
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

grudzień 2022
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Popularne w tym miesiącu