Połącz się z nami

News Chicago

Nowy Rok to nowe przepisy w Illinois. Poznaj 10 najważniejszych

Opublikowano

dnia

Kilka nowych przepisów ma wejść w życie w Illinois na początku nowego roku, w tym część kontrowersyjnej ustawy SAFE-T. Oto przegląd niektórych zmian, których można się spodziewać od 1 stycznia 2023 r.

Koniec kaucji pieniężnej

W ramach Pretrial Fairness Act kaucja pieniężna zostanie wyeliminowana w Illinois od 1 stycznia.

Zgodnie z zapisami ustawy, uchwalonej przez Zgromadzenie Ogólne, stan pozwoli sędziom określić, czy osoby oskarżone o określony zestaw przestępstw i wykroczeń z użyciem przemocy stanowią zagrożenie dla innej osoby lub całej społeczności.

Sędziowie zostaną również poproszeni o ustalenie, czy oskarżony stwarza ryzyko ucieczki w przypadku zwolnienia.

REKLAMA REKLAMA

Jeśli sędzia dokona któregokolwiek z tych ustaleń, oskarżony może zostać zatrzymany w więzieniu przed rozprawą.

Lista tak zwanych „przestępstw z użyciem przemocy”, które mogą wymagać uznania sądu w sprawie tymczasowego aresztowania, obejmuje:

 • morderstwo pierwszego i drugiego stopnia,
 • napaść na tle seksualnym z użyciem przemocy,
 • rabunek,
 • włamanie,
 • podpalenie,
 • porwanie,
 • pobicie skutkujące poważnymi uszkodzenie ciała,
 • jakiekolwiek inne przestępstwo, które wiąże się z użyciem lub groźbą użycia siły fizycznej lub przemocy wobec osoby fizycznej

Kilka innych przestępstw zostało dodanych do tej listy w ramach ostatniej nowelizacji, w tym przestępstwa nie obejmujące okresu próbnego, przestępstwa z użyciem siły, przestępstwa z nienawiści, usiłowanie popełnienia przestępstwa, które podlegałoby zatrzymaniu i inne.

Dołączono również przestępstwa wymagające więzienia lub kary więzienia, a nie kary w zawieszeniu, torturowanie zwierząt i jazdę pod wpływem powodującą duże obrażenia ciała.

Osoby oskarżone o prześladowanie i przemoc domową również potencjalnie podlegałyby tymczasowemu aresztowaniu.

Nowy system dla tych, którzy już zostali zatrzymani

Według rzecznika biura przewodniczącego Senatu stanu Illinois, Dona Harmona, „osoby obecnie zatrzymane mogą poprosić o zastosowanie nowego systemu do ich sytuacji”.

Aby proces był „możliwy do zarządzania przez sądy”, ustawodawcy zaproponowali wielopoziomowy system rozpraw w sprawie takich wniosków. Przesłuchania miałyby następnie zdecydować, czy obecny więzień powinien zostać zwolniony.

Poziomy te obejmowałyby:

 • Przesłuchania w sprawach o przestępstwa najniższego stopnia (przykład: drobne kradzieże sklepowe) muszą odbyć się w ciągu 7 dni od złożenia wniosku.
 • Osoby zatrzymane ze stwierdzonym ryzykiem ucieczki, zostaną przesłuchane w ciągu 60 dni.
 • Osoby uznane za potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa zostaną przesłuchane w ciągu 90 dni.

CROWN Act

Ustawa CROWN, jest poprawką do ustawy o prawach człowieka stanu Illinois i ma na celu dalsze zwalczanie dyskryminacji w stanie.

Według Zgromadzenia Ogólnego projekt ustawy „zapewnia, że słowo „rasa”, użyte w artykule dotyczącym zatrudnienia, obejmuje cechy historycznie związane z rasą, w tym między innymi teksturę włosów i ochronę fryzur, takiich jak warkocze, loki i skręty. ”

Nowa infolinia pomocy dla uczniów

Uchwalona w maju ustawa ustanawia program, w ramach którego urzędnicy ze szkół i policji stanowej Illinois mogą otrzymywać zgłoszenia i inne informacje dotyczące potencjalnej krzywdy lub samookaleczenia uczniów lub pracowników szkoły.

Infolinia Safe2Help będzie obejmować bezpłatny numer telefonu oraz inne środki komunikacji umożliwiające przekazywanie komunikatów i informacji operatorom.

Szczegóły dotyczące infolinii można znaleźć tutaj.

Pilotażowy program praktyk i staży

Ustawa stworzy pięcioletni program pilotażowy mający na celu oferowanie usług pomocy i wsparcia, takich jak pomoc w transporcie lub dotacje na opiekę nad dziećmi, kwalifikującym się osobom, które w przeciwnym razie mogłyby mieć trudności z ukończeniem praktyki.

Wyniki programu zostaną następnie przekazane gubernatorowi do 1 stycznia 2028 r.

Ustawa o grupie zadaniowej ds. zaginionych i zamordowanych kobiet z Chicago

To nowe prawo stworzy grupę zadaniową, która zbada „systemowe przyczyny przemocy, której doświadczają kobiety i dziewczęta z Chicago”.

Grupa zadaniowa będzie pracować nad zebraniem danych dotyczących przestępstw i będzie zobowiązana do przedstawienia swoich ustaleń Zgromadzeniu Ogólnemu i gubernatorowi.

Zmiany w sportowych tablicach rejestracyjnych

Zgodnie z nowym kodeksem pojazdów stanu Illinois, Sekretarz Stanu będzie wymagał od osób poszukujących tablic rejestracyjnych profesjonalnych drużyn sportowych, opcji wyświetlania logo Chicago Sky, Chicago Fire lub Chicago Red Stars. Usuwa również opcję dodania logo St. Louis Rams.

Tworzywa sztuczne jednorazowego użytku

Zgodnie z nowym „Kodeksem zamówień publicznych” w Illinois, każda agencja stanowa lub instytucja szkolnictwa wyższego ma traktować priorytetowo oferty oferujące kompostowalne lub nadające się do recyklingu artykuły plastikowe.

Nowy Wąż Stanu Illinois

Zgodnie z poprawką do stanowej ustawy, Eastern Milksnake stanie się oficjalnym wężem stanowym stanu Illinois. Według Departamentu Zasobów Naturalnych węża mlecznego można znaleźć w całym Illinois.

Ustawa o zakazie używania rękawiczek lateksowych

Od 1 stycznia każdy lokal gastronomiczny będzie musiał zakazać rękawic lateksowych podczas przygotowywania i obchodzenia się z żywnością.

Zakazuje również stosowania takich rękawic przez personel ratunkowy. Pracownicy służby zdrowia będą musieli zakazać rękawiczek po 1 stycznia 2024 r.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/Natali_Mis/ Tinnakorn Jorruang/

News Chicago

Od dzisiaj można kupować jednodniowe bilety na koncert Metalliki w Chicago 2024

Opublikowano

dnia

Autor:

W sierpniu 2024 r. zespół Metallica, zagra dwa koncerty na Soldier Field w Chicago, promując swój nowy album 72 Seasons. Trasa M72 World Tour rozpocznie się w kwietniu w Amsterdamie. Od dzisiaj można kupować bilety na pojedynczy koncert.

Trasa Metalliki będzie obejmowała dwudniowe postoje we wszystkich 22 miastach zgodnie z harmonogramem, a setlisty i składy supportów na oba wieczory będą zupełnie inne, poinformował zespół.

„Począwszy od kwietnia 2023 roku odwiedzimy 22 różne miasta na całym świecie i zagramy dwie noce w każdym z nich, a każdy program „No Repeat Weekend” dostarczy zupełnie wyjątkowych wrażeń: dwie zupełnie różne setlisty z dwoma różnymi zespołami otwierającymi koncert każdej nocy” – czytamy w oświadczeniu zespołu.

Metallica wystąpi na Soldier Field w Chicago 9 i 11 sierpnia 2024 roku.

REKLAMA REKLAMA

Bilety jednodniowe są dostępne od 20 stycznia br., zgodnie z komunikatem.

Trasa M72 będzie miała scenografię, która przeniesie zespół na środek sceny, dzięki czemu fani będą mieli 360-stopniowy widok na występ.

Pantera i Mammoth WVH mają wystąpić na pierwszym koncercie Metalliki w każdym mieście w Ameryce Północnej, podczas gdy Five Finger Death Punch i Ice Nine Kills będą supportować drugiego wieczoru.

Ostatni raz Metallica wystąpiła w Windy City w lipcu tego roku podczas pierwszego dnia festiwalu Lollapalooza.

 

Źródło: fox32
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Aplikacja dla rowerzystów ma zwiększyć ich bezpieczeństwo na ścieżkach w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Lokalny programista internetowy pracuje nad aplikacją, która będzie gromadzić filmy przedstawiające „wrogą infrastrukturę rowerową” miasta. RideReel stworzy mapę niebezpiecznych wypadków w Chicago, by doprowadzić do zmian w istniejących ścieżkach rowerowych.

Zapalony rowerzysta Ben Harvey testuje RideReel, aplikację, która poprosi rowerzystów o przesłanie filmów przedstawiających „przerażające sytuacje”, jakie mają na drogach i ścieżkach rowerowych w Chicago. Ich raporty zostaną następnie naniesione na mapę miasta w celu śledzenia trendów.

Rowerzyści od dawna krytykują miejską sieć ścieżek rowerowych, za dziesiątki wypadków, w których ranni są, lub ponoszą śmierć osoby na rowerach.

Rodzice 3-letniej Elizabeth „Lily” Grace Shambrook, która zginęła podczas jazdy z mamą w Uptown, złożyli w tym tygodniu pozew, twierdząc, że miasto ma „niedostateczne” przepisy wykonawcze, aby powstrzymać kierowców przed blokowaniem ścieżek rowerowych.

REKLAMA REKLAMA

Nowe przepisy mają wprowadzić w Chicago mandaty z kamer dla kierowców, którzy parkują na ścieżkach dla rowerzystów, o czym pisaliśmy wczoraj.

Ale wg Harveya zbyt często miasto zrzuca winę na złych kierowców zamiast na własną infrastrukturę, co stwarza niepewne warunki dla rowerzystów, którzy muszą dzielić drogi z kierowcami.

Przesyłanie niebezpiecznych zdarzeń do RideReel „uczyni dowody niezaprzeczalnymi” – powiedział Harvey.  „Chcemy pokazać wybranym urzędnikom, jak to jest jeździć na rowerze w Chicago”.

Harvey, który jest członkiem grupy aktywistów Chicago, Bike Grid Now!, ma nadzieję, że decydenci przejrzą aplikację, aby zidentyfikować punkty zapalne, które wymagają więcej środków ochronnych. Może to obejmować progi zwalniające, surowsze ograniczenia prędkości i chronione ścieżki rowerowe.

Aplikację testuje teraz mała grupa rowerzystów, mając nadzieję na uruchomienie jej w całym mieście w ciągu następnego miesiąca.

Harvey zachęca rowerzystów, aby kupili uchwyt na telefon i pobrali aplikację z kamerą samochodową, jeśli zdecydują się nagrywać swoje przejażdżki.

 

Źródło: blockclubchicago
Foto: YouTube, istock/PittsburghDamian
Czytaj dalej

News Chicago

Pozew przeciwko Departamentowi ds. Dzieci i Rodziny. Dzieci były niesłusznie przetrzymywane

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartek wniesiono pozew przeciwko Departamentowi ds. Dzieci i Rodziny stanu Illinois. Zarzuca on instytucji niesłuszne przetrzymywanie w areszcie dla nieletnich dzieci, pomimo, że sędzia nakazał ich zwolnienie. Według pozwu, który został złożony w imieniu kilku nieletnich, problem ten trwa już od ponad 30 lat.

Błędne przetrzymanie dzieci pozbawiło je „codziennych radości, doświadczeń i możliwości dzieciństwa”, wg federalnego pozwu.

Zarzuca on dyrektorowi Departamentu ds. Dzieci i Rodziny stanu Illinois, Marcowi Smithowi, który został osobiście wybrany przez J.B. Pritzkera i jego poprzednikom, to, że nie dopilnowali, aby podopieczni byli umieszczani w odpowiednich obiektach mieszkalnych.

Zamiast tego dzieci pozostały niepotrzebnie w ośrodkach zatrzymań dla nieletnich. Według pozwu, który został złożony w imieniu kilku nieletnich, problem ten trwa już od ponad 30 lat.

REKLAMA REKLAMA

Departament ds. Dzieci i Rodziny DCFS od ponad trzech dekad działa pod nadzorem sądu federalnego z powodu sporów sądowych z American Civil Liberties Union of Illinois wzywających do reformy systemu opieki nad dziećmi.

Departament poczynił postępy w latach 90., ale potem wkroczył w erę kontrowersji, z 14 różnymi liderami agencji od 2003 do 2019 roku.

Rzecznik DCFS, Bill McCaffrey, przekazał w oświadczeniu, że agencja „pracuje tak szybko, jak to możliwe, aby umieścić młodzież w odpowiednich i bezpiecznych warunkach”, a proces zależy od dostępności miejsc.

W roku podatkowym 2022 DCFS miał 57 młodych ludzi, którym pozwolono wyjść z aresztu, ale zostali zmuszeni do pozostania w ośrodkach detencyjnych, ponieważ nie było dla nich miejsca zamieszkania.

Liczba ta spadła z 67 w roku podatkowym 2021 i 64 w roku podatkowym 2020, powiedział McCaffrey.

Dzieci są umieszczane pod opieką DCFS, jeśli istnieje podstawa prawna do objęcia opieki przez państwo. Na przykład agencja bierze odpowiedzialność za dziecko, jeśli istnieją wystarczające dowody na to, że między innymi dziecko było wykorzystywane lub zaniedbywane.

W pozwie stwierdza się, że DCFS musi umieszczać każde dziecko „w najmniej restrykcyjnym (najbardziej rodzinnym) otoczeniu, które leży w najlepszym interesie dziecka”.

Russell Ainsworth, prawnik z firmy Loevy & Loevy, adwokat powodów, nazwał tę sytuację „bardzo prostym problemem z prostym rozwiązaniem”. Wg niego DCFS musi znaleźć więcej miejsca do zamieszkania dla dzieci będących pod jego opieką.

O śmierci 171 dzieci w 2022 roku będących pod opieką DCFS pisaliśmy wczoraj.

 

Źródło: chicagotribune
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

grudzień 2022
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Popularne w tym miesiącu