Połącz się z nami

News Chicago

Nowe przepisy w Illinois już od 1 stycznia. Zapoznaj się z najważniejszymi zmianami w prawie

Opublikowano

dnia

Nowe przepisy mają wejść w życie w Illinois na początku nowego roku. Między innymi zacznie obowiązywać część kontrowersyjnej ustawy SAFE-T. Oto przegląd ważniejszych zmian, których można się spodziewać od 1 stycznia 2023 r.

Koniec kaucji pieniężnej

W ramach Pretrial Fairness Act kaucja pieniężna zostanie wyeliminowana w Illinois od 1 stycznia.

Zgodnie z zapisami ustawy, uchwalonej przez Zgromadzenie Ogólne, stan pozwoli sędziom określić, czy osoby oskarżone o określony zestaw przestępstw i wykroczeń z użyciem przemocy stanowią zagrożenie dla innej osoby lub całej społeczności.

Sędziowie zostaną również poproszeni o ustalenie, czy oskarżony stwarza ryzyko ucieczki w przypadku zwolnienia.

Jeśli sędzia dokona któregokolwiek z tych ustaleń, oskarżony może zostać zatrzymany w więzieniu przed rozprawą.

Lista tak zwanych „przestępstw z użyciem przemocy”, które mogą wymagać uznania sądu w sprawie tymczasowego aresztowania, obejmuje:

 • morderstwo pierwszego i drugiego stopnia,
 • napaść na tle seksualnym z użyciem przemocy,
 • rabunek,
 • włamanie,
 • podpalenie,
 • porwanie,
 • pobicie skutkujące poważnymi uszkodzenie ciała,
 • jakiekolwiek inne przestępstwo, które wiąże się z użyciem lub groźbą użycia siły fizycznej lub przemocy wobec osoby fizycznej

Kilka innych przestępstw zostało dodanych do tej listy w ramach ostatniej nowelizacji, w tym przestępstwa nie obejmujące okresu próbnego, przestępstwa z użyciem siły, przestępstwa z nienawiści, usiłowanie popełnienia przestępstwa, które podlegałoby zatrzymaniu i inne.

Dołączono również przestępstwa wymagające więzienia lub kary więzienia, a nie kary w zawieszeniu, torturowanie zwierząt i jazdę pod wpływem powodującą duże obrażenia ciała.

Osoby oskarżone o prześladowanie i przemoc domową również potencjalnie podlegałyby tymczasowemu aresztowaniu.

Nowy system dla tych, którzy już zostali zatrzymani

Według rzecznika biura przewodniczącego Senatu stanu Illinois, Dona Harmona, „osoby obecnie zatrzymane mogą poprosić o zastosowanie nowego systemu do ich sytuacji”.

Aby proces był „możliwy do zarządzania przez sądy”, ustawodawcy zaproponowali wielopoziomowy system rozpraw w sprawie takich wniosków. Przesłuchania miałyby następnie zdecydować, czy obecny więzień powinien zostać zwolniony.

Poziomy te obejmowałyby:

 • Przesłuchania w sprawach o przestępstwa najniższego stopnia (przykład: drobne kradzieże sklepowe) muszą odbyć się w ciągu 7 dni od złożenia wniosku.
 • Osoby zatrzymane ze stwierdzonym ryzykiem ucieczki, zostaną przesłuchane w ciągu 60 dni.
 • Osoby uznane za potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa zostaną przesłuchane w ciągu 90 dni.

CROWN Act

Ustawa CROWN, jest poprawką do ustawy o prawach człowieka stanu Illinois i ma na celu dalsze zwalczanie dyskryminacji w stanie.

Według Zgromadzenia Ogólnego projekt ustawy „zapewnia, że słowo „rasa”, użyte w artykule dotyczącym zatrudnienia, obejmuje cechy historycznie związane z rasą, w tym między innymi teksturę włosów i ochronę fryzur, takiich jak warkocze, loki i skręty. ”

Nowa infolinia pomocy dla uczniów

Uchwalona w maju ustawa ustanawia program, w ramach którego urzędnicy ze szkół i policji stanowej Illinois mogą otrzymywać zgłoszenia i inne informacje dotyczące potencjalnej krzywdy lub samookaleczenia uczniów lub pracowników szkoły.

Infolinia Safe2Help będzie obejmować bezpłatny numer telefonu oraz inne środki komunikacji umożliwiające przekazywanie komunikatów i informacji operatorom.

Szczegóły dotyczące infolinii można znaleźć tutaj.

Pilotażowy program praktyk i staży

Ustawa stworzy pięcioletni program pilotażowy mający na celu oferowanie usług pomocy i wsparcia, takich jak pomoc w transporcie lub dotacje na opiekę nad dziećmi, kwalifikującym się osobom, które w przeciwnym razie mogłyby mieć trudności z ukończeniem praktyki.

Wyniki programu zostaną następnie przekazane gubernatorowi do 1 stycznia 2028 r.

Ustawa o grupie zadaniowej ds. zaginionych i zamordowanych kobiet z Chicago

To nowe prawo stworzy grupę zadaniową, która zbada „systemowe przyczyny przemocy, której doświadczają kobiety i dziewczęta z Chicago”.

Grupa zadaniowa będzie pracować nad zebraniem danych dotyczących przestępstw i będzie zobowiązana do przedstawienia swoich ustaleń Zgromadzeniu Ogólnemu i gubernatorowi.

Zmiany w sportowych tablicach rejestracyjnych

Zgodnie z nowym kodeksem pojazdów stanu Illinois, Sekretarz Stanu będzie wymagał od osób poszukujących tablic rejestracyjnych profesjonalnych drużyn sportowych, opcji wyświetlania logo Chicago Sky, Chicago Fire lub Chicago Red Stars. Usuwa również opcję dodania logo St. Louis Rams.

Tworzywa sztuczne jednorazowego użytku

Zgodnie z nowym „Kodeksem zamówień publicznych” w Illinois, każda agencja stanowa lub instytucja szkolnictwa wyższego ma traktować priorytetowo oferty oferujące kompostowalne lub nadające się do recyklingu artykuły plastikowe.

Nowy Wąż Stanu Illinois

Zgodnie z poprawką do stanowej ustawy, Eastern Milksnake stanie się oficjalnym wężem stanowym stanu Illinois. Według Departamentu Zasobów Naturalnych węża mlecznego można znaleźć w całym Illinois.

Ustawa o zakazie używania rękawiczek lateksowych

Od 1 stycznia każdy lokal gastronomiczny będzie musiał zakazać rękawic lateksowych podczas przygotowywania i obchodzenia się z żywnością.

Zakazuje również stosowania takich rękawic przez personel ratunkowy. Pracownicy służby zdrowia będą musieli zakazać rękawiczek po 1 stycznia 2024 r.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/Natali_Mis/ Tinnakorn Jorruang/Zolnierek

News Chicago

Już tu są: Z ziemi na terenie północnego Illinois wychodzą setki cykad

Opublikowano

dnia

Autor:

Po miesiącach oczekiwań i zapowiedzi cykady Brood XIII, które od 2007 roku żyją pod ziemią, zaczęły masowo pojawiać się w północnym Illinois. Ten rok ma się zapisać w historii jako czas jednoczesnego pojawu dwóch populacji owadów – na południu stanu z ziemi wyjdą cykady należące Brood XIX. Nie zdarzyło się tak od ponad 220 lat, dlatego cykady będą motywem przewodnim Illinois State Fair.

Cykady należące do Brood XIII (Northern Illinois Brood) – o 17-letnim cyklu rozwoju, będą najczęściej spotykane w częściach północnego Illinois i Indiany, a być może nawet w Wisconsin, Iowa i częściach Ohio. Ta generacja będzie najbardziej widoczna w Chicago.

Brood XIX (Great Southern Brood) – o 13-letnim cyklu życiamają bardziej rozpowszechnioną populację, prawdopodobnie największą pod względem zasięgu geograficznego, obejmującą części Missouri, południowego Illinois, Luizjany, Karoliny Północnej, Wirginii i Maryland.

Chociaż ogólnie uważa się, że te cykady występują na południu, najbardziej na północ znane wylęgi zanotowano w Chebanse w stanie Illinois, tylko 75 mil na południe od Loop.

Czego można się spodziewać w nadchodzących tygodniach w związku z masowym pojawem owadów?

— Młode cykady wychodzą ze swoich norek i zrzucają wylinki, które będą widoczne wszędzie; na źdźbłach trawy, budynkach, łodygach roślin – w zasadzie na każdej powierzchni, do której cykady mogą przylgnąć podczas procesu linienia.

— Kiedy ich ciała stwardnieją, a skrzydła będą w pełni rozwinięte, skierują się w stronę drzew tak wysoko, jak to możliwe, aby uciec przed niebezpieczeństwami na ziemi. Są to nieco niezdarni lotnicy, ale szybcy wspinacze.

Ostatnie linienie cykady połączone z przeobrażeniem w postać dorosłą.

— Samce potrzebują czterech lub pięciu dni, aby rozpocząć śpiew, czyli wołanie godowe. Więc teraz jest w miarę cicho. Ale tak nie pozostanie. Za tydzień lub dwa cykadzie chłopaki będą miały pełną moc.

— Cykady nie będą wszędzie. Na obszarach silnie rozwiniętych – miejskich lub rolniczych – nie występują okresowe cykady. Owady ewoluowały wraz z lasami – bez drzew nie ma cykad. Ludzie, którzy chcą uniknąć owadów, znajdą bezpieczne miejsca w wielu dzielnicach Chicago.

— Dla turystów cykadowych: „podwójne pojawienie się” nie oznacza jednak podwójnej liczby cykad. Choć w Illinois pojawiają się dwa różne lęgi w tym samym czasie, ale pojawiają się w różnych częściach stanu i tak naprawdę nie pokrywają się. Wąski pas wokół Springfield, w którym oba lęgi mogą się zetknąć, nie będzie znacząco różnił się od jakiejkolwiek innej części stanu.

— Psy będą chciały jeść cykady. Nie wolno im na to pozwalać, według Johna Cooleya, który od lat 90-tych XX wieku bada cykady występujące okresowo. Wylinki nie są strawne i psy mogą mieć poważne zaparcia i złe samopoczucie.

Departament Zasobów Naturalnych stanu Illinois ogłosił plan zorganizowania pokazu sztuki o tematyce cykad podczas Targów Stanowych stanu Illinois i oczekuje na zgłoszenia prac od publiczności.

Wystawa będzie upamiętniać historyczne podwójne pojawienie się cykad Brood XIII w północnym Illinois i Brood XIX na południu w 2024 r. , ponieważ populacje nie miały wspólnego pojawu od 1803 roku, zanim Illinois stało się w ogóle stanem.

Prace można zgłaszać do 16 czerwca. Na ich podstawie zostaną zorganizowane dwie wystawy: jedna poświęcona artystom do 17. roku życia i druga przeznaczona dla artystów od 18. roku życia.

Oryginalne prace mogą być wykonane na papierze lub płótnie, na różnych nośnikach. Akceptowana jest także fotografia. Pracownicy Departamentu Zasobów Naturalnych stanu Illinois i Muzeum Stanowego Illinois dokonają przeglądu zgłoszeń i wybiorą finalistów.

Nagroda publiczności zostanie przyznana w drodze głosowania przez bywalców targów.

Illinois State Fair odbędą się w dniach 8–18 sierpnia. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji na temat przesyłania prac.

 

Źródło: wttw, nbc
Foto: USDA Forest Service, DNR Illinois, istock/Jeff Herge/ TacioPhilip/:Hakase_/
Czytaj dalej

News Chicago

Według meteorologów, silne burze mogą dziś przechodzić nad Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Oczekuje się, że we wtorek rano przez obszar Chicago przejdą przelotne burze, ale wieczorem warunki mogą się jeszcze pogorszyć – możliwe jest pojawienie się silnych burz, porywistych wiatrów, gradu i tornad – podała National Weather Service.

Dzisiejsze burze zaczną się nasilać około godziny 7:00PM i mogą przechodzić nad Chicago do północy. Choć możliwe są gradobicia i tornada, największym problemem będzie bardzo silny wiatr.

Wtorkowe temperatury będą wysokie i przez większą część dnia będą oscylować w granicach od 85 do prawie 90 stopni Fahrenheita. W środę możliwe są przelotne opady deszczu, ale do czwartku powinno się wypogodzić. W środę i czwartek temperatura ponownie spadnie do około 75 stopni.

Gwałtowne warunki pogodowe z burzami panowały także w poniedziałek, zwłaszcza na południowej częsci Wietrznego Miasta.

Burze uszkodziły drzewa w wielu dzielnicach Far South Side w Chicago, a niektóre gałęzie spadły na samochody i domy, powodując zamknięcie kilku ulic.

National Weather Service otrzymała liczne raporty o uszkodzeniach drzew w kilku dzielnicach, w tym Chatham, Grand Crossing, Beverly, Washington Heights i Roseland.

Mieszkańcy potrzebujący pomocy proszeni są o telefon pod numer 311 lub o odwiedzenie strony internetowej miasta Chicago.

Burza była prawdopodobnie przyczyną zawalenia się konstrukcji budowanej na przedmieściach Rockford, do którego doszło w poniedziałek, około 2.00PM. W czasie tego wypadku rannych zostało dwóch pracowników budowlanych, gdy obsługiwane przez nich dźwigi przewróciły się na placu budowy.

Budowa miała miejsce w pobliżu kampusu Hennning przy Alpine Road w Machesney Park,  społeczności liczącej około 24 000 mieszkańców, położonej około 7 mil na północny wschód od centrum Rockford.

Na miejscu pracowały trzy dźwigi, które się przewróciły prawdopodobnie z powodu gwałtownego wiatru. Dwóch operatorów, obaj mężczyźni po trzydziestce, zostało w nieznanym stanie przewiezionych do lokalnego szpitala. Osoba obsługująca trzeci dźwig odmówiła leczenia.

Strażacy stwierdzili, że przewrócenie się dźwigów, spowodowało zawalenie się całej stalowej konstrukcji oraz uszkodzenie wielu pojazdów na miejscu. Incydent bada Inspektorat Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.

Źródło: suntimes, nbc
Foto: YouTube, istock/kjkettner/
Czytaj dalej

News Chicago

Uwaga: nietoperze i inne dzikie zwierzęta mogą być chore na wściekliznę

Opublikowano

dnia

Autor:

Urzędnicy ds. zdrowia stanu Illinois ostrzegają mieszkańców, aby zachowali ostrożność po tym, jak na początku tego miesiąca w domach w powiatach Cook i Will znaleziono nietoperze chore na wściekliznę.

Według Departamentu Zdrowia Publicznego stanu Illinois IDPH, dwa nietoperze znaleziono około 10 maja i obydwa zwierzęta uzyskały pozytywny wynik testu na wściekliznę. Doktor Sameer Vohra, dyrektor IDPH, ostrzega, że wraz z nadejściem lata rośnie ryzyko narażenia na wirusa, a mieszkańcy Illinois muszą podjąć kroki zapobiegawcze.

„Mieszkańcy stanu Illinois powinni trzymać się z daleka od nietoperzy i wszelkich dzikich, nieznanych lub bezdomnych zwierząt, a także wszelkich zwierząt, które wydają się chore” – powiedział Vohra.

Według IDPH wirus mogą przenosić nie tylko nietoperze, ale także skunksy, szopy, lisy i kojoty.

Zapobieganie to krok, który powinni podjąć mieszkańcy, starając się trzymać zwierzęta z dala od domów. Według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom CDC kluczowe znaczenie ma również zapewnienie zaszczepienia zwierząt domowych i gospodarskich przeciwko wirusowi, ponieważ wścieklizna może rozprzestrzeniać się poprzez ukąszenia i zadrapania.

Jeśli w domu zostanie znaleziony nietoperz, zaleca się przykrycie go bezpiecznym pojemnikiem i skontaktowanie się z organizacją zajmującą się zwierzętami, aby można było zbadać zwierzę pod kątem wścieklizny.

Zmiany w zachowaniu zwierzęcia mogą być wczesnymi objawami wścieklizny. Według Departamentu Zdrowia Publicznego stanu Illinois jeśli obserwujemy nietoperza, który jest aktywny w ciągu dnia, leży na ziemi albo nie może latać, jest bardziej prawdopodobne, że jest chory na wściekliznę.


Jeśli dana osoba została ugryziona lub zadrapana przez zwierzę, co do którego istnieje podejrzenie wścieklizny, konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarska. Opieka medyczna po narażeniu obejmuje pielęgnację miejsca rany i podanie dawki ludzkiej immunoglobuliny przeciwko wściekliźnie oraz serię czterech do pięciu szczepionek przeciwko wściekliźnie.

Według CDC protokoły te są prawie 100% skuteczne, jeśli zostaną zastosowane w odpowiednim czasie.

Co roku w Stanach Zjednoczonych odnotowuje się jedynie od 1 do 3 przypadków wścieklizny u ludzi, ale według urzędników CDC po zdiagnozowaniu wirusa jest on uznawany za „powszechnie śmiertelny”.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/patrick8484/michjh/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

grudzień 2022
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Popularne w tym miesiącu