Połącz się z nami

News Chicago

Córka dwa razy uratowała życie matce. Niezwykłe historia Jennifer i Marzeny Stasieluk z Illinois

Opublikowano

dnia

Jennifer Stasieluk dała swojej matce Marzenie większy płat wątroby w 2021r a rok później nerkę. To prawdopodobnie pierwszy taki przypadek dwukrotnego przeszczepu różnych narządów od tego samego dawcy.

W 2015 roku u Marzeny Stasieluk z Illinois zdiagnozowano chorobę nerek i kobieta ostatecznie zaczęła potrzebować dializ. Ratunkiem był przeszczep nerki.

Ale żeby przeszczep nerki się powiódł, Stasieluk najpierw potrzebowała wątroby. Choroba wątroby kobiety była kontrolowana przez ponad dekadę, ale pogorszyła się podczas pandemii Covid-19. Kobieta oczekiwała na przeszczep organu od zmarłej osoby.

Córka Marzeny, Jennifer Stasieluk, jest pielęgniarką, która opiekowała się pacjentami w najtrudniejszych czasach, chorymi na Covid-19 i raka. Była chętna by oddać matce nerkę. Przeszła więc wszystkie badania i testy, ale nie mogła być dawcą.

Chociaż kobiety miały tę samą grupę krwi, jej matka należała do podgrupy pacjentów zwanych „wysoce uczulonymi”. Marzena miała dużą liczbę przeciwciał przeciwko obcym tkankom – czynnik, który zwiększa prawdopodobieństwo odrzucenia narządu i znacznie utrudnia znalezienie pasującego.

W styczniu 2020 r. podczas wizyty w Mayo Clinic w Rochester w stanie Minnesota pojawił się nowy pomysł: lekarze zaproponowali Marzenie pobranie fragmentu wątroby od żywej osoby i tym razem Jennifer okazała się dobrym dawcą.

25 czerwca 2021 roku Jennifer oddała matce większy płat wątroby.

Jennifer spędziła pięć dni na rekonwalescencji w szpitalu, a Marzena 11. W przypadku żywych dawców i biorców wątroba ma wyjątkową zdolność regeneracji w ciągu kilku tygodni, a powrót do zdrowia matki i córki zakończył się pomyślnie.

Ale Marzena musiała dalej dializować się i desperacko pragnęła normalnego życia.

Jennifer była przygotowana do oddania nerki nieznajomemu w ramach dawstwa parami – procesu, w którym nerki żywego dawcy są zamieniane, aby biorcy, tacy jak Marzena, otrzymali zgodny narząd.

Jennifer przeszła kolejną rundę badań krwi i testów, aby przygotować się do oddania nerki. I okazało się, że ze względu na wpływ, jaki wątroba Jennifer miała na układ odpornościowy jej matki, mogła teraz oddać matce nerkę.

Dr Timucin Taner, kierownik oddziału chirurgii transplantacyjnej w Mayo Clinic w Minnesocie, przeprowadził przeszczep wątroby dla Stasieluków.

Wg niego Stasielukowie są pierwszym znanym przypadkiem, w którym wpływ wątroby na odpowiedź immunologiczną pacjenta pozwolił na kolejny przeszczep nerki od tego samego dawcy. Zespół planuje napisać analizę tego przypadku.

To były pierwsze święta Bożego Narodzenia od około siedmiu lat, kiedy Marzena czuła się zdrowo.

Marzena dostała największy prezent od córki: Jennifer dwa razy podarowała jej życie.

Według United Network for Organ Sharing, w całym kraju prawie 106 000 osób znajduje się na krajowej liście oczekujących na przeszczep. Do tej pory w tym roku wykonano blisko 40 000 przeszczepów.

 

Źródło: cnn
Foto: Jennifer Stasieluk

NEWS Florida

Jutro Florida Man Games: najbardziej szalona potyczka sportowa na Ziemi

Opublikowano

dnia

Autor:

Sobotnie „Florida Man Games” to zawody nawiązujące do wizerunku kochającego piwo, posiadającego aligatory i noszącego fryzurę typu mulet zjawiska mediów społecznościowych znanego jako „Człowiek z Florydy”. Pośród konkurencji będą m.in. walka na brzuchy i ucieczka przed policją.

„Florida Man Games” zadebiutują już jutro, w sobotę, 24 lutego w St. Augustine na Florydzie. Gry będą naśmiewać się z reputacji mieszkańców Słonecznego Stanu związanej z publikowaniem dziwnych wiadomości na temat broni, narkotyków, alkoholu i gadów – lub kombinacji tych czterech.

Wśród konkurencji będzie m. in. tor przeszkód w unikaniu aresztowania, podczas którego uczestnicy przeskakują płoty i podwórza, ścigani przez prawdziwych funkcjonariuszy policji; Cash Grab kategorii 5, w którym uczestnicy próbują zgarnąć jak najwięcej pieniędzy w dmuchanej budce i oczywiście zapasy piwnych brzuchów, czyli Florida Sumo.

Nie zabraknie konkursu jazdy na mechanicznym aligatorze, wyborów najlepszej fryzury typu mulet oraz wyboru najpiękniejszej dziewczyny z Florydy.

Koncepcja „Florida Man” wkradła się do świadomości ludzi dziesięć lat temu dzięki kontu @_FloridaMan na ówczesnym Twitterze.

Na koncie opatrzonym hasłem „Prawdziwe historie najgorszego superbohatera świata” pojawiały się takie nagłówki, jak: „Mężczyzna z Florydy podpalił garaż, który skonfiskował jego samochód, niszcząc własny pojazd” czy „Mężczyzna z Florydy próbował zapłacić w McDonald’s trawką.”

Bilety na wydarzenie kosztują od 45 o 145 dolarów i można je kupić tutaj.

Za organizacją „Florida Man Games” stoi mieszkaniec St. Augustine: Pete Melfi, właściciel The 904 Now, mediów zajmujących się powiatem St. Johns.

„To będzie szalony dzień pełen zabaw w błocie i torów przeszkód w stylu Florydy. To naprawdę będzie okazja, aby przez jeden dzień przeżyć życie Florida Man” – zapowiedział Melfi.

Źródło: fox13
Foto: „Florida Man Games”, YouTube
Czytaj dalej

News USA

Bobi zdetronizowany. Nie potwierdzono wieku psa uznanego za najstarszego na świecie

Opublikowano

dnia

Autor:

Pies Bobi, który zakończył życie w zeszłym roku w wieku 31 lat, został pozbawiony tytułu najstarszego psa na świecie po kontroli przeprowadzonej przez Księgę Rekordów Guinnessa (GWR), jak ogłosiła w czwartek organizacja. Nie udowodniono jego sędziwego wieku.

Bobi, pies rasy Rafeiro do Alentejo, stał się sławny jako najstarszy pies na świecie, dopóki w styczniu tymczasowo nie utracił tytułu w oczekiwaniu na wynik śledztwa urzędników Księgi Rekordów Guinnessa GWR. O jego śmierci pisaliśmy w październiku.

Organizacja stwierdziła, że nie ma dowodów, których potrzebuje na poparcie, że Bobi jest rekordzistą.

Mark McKinley, dyrektor ds. rejestrów w GWR, stwierdził, że wszczęto przegląd kartoteki Bobiego w związku z obawami zgłaszanymi przez weterynarzy i innych ekspertów, zarówno prywatnymi, jak i publicznymi komentarzami, a także w związku z wynikami dochodzeń przeprowadzonych przez niektóre media.

Zasadnicze znaczenie miały dane z mikrochipa z portugalskiej bazy danych SIAC, oraz dodatkowe oświadczenie weterynaryjne. Nie przyniosły one rozstrzygających dowodów, które mogłyby ostatecznie potwierdzić datę urodzenia Bobiego.

Obecnie nie jest jasne, kto dzierży tytuł najstarszego psa w historii. Urzędnicy GWR zachęcają właścicieli do zgłaszania swoich czworonogów.

Właściciel Bobiego, Leonel Costa, twierdził, że pies dożył 31 lat i 165 dni. Mówił, że miał 8 lat, gdy w 1992 roku urodził się jego pies. Całe życie spędził w Conqueiros, małej portugalskiej wiosce położonej około 93 mil na północ od stolicy Portugalii, Lizbony.

Według American Kennel Club średnia długość życia psów rasy Rafeiro do Alentejos wynosi około 12–14 lat.

Tytuł najstarszego psa należał wcześniej do australijskiego psa pasterskiego Bluey’a, który urodził się w 1910 i dożył 29 lat i 5 miesięcy.

 

Źródło: cnn
Foto: guinnessworldrecords
Czytaj dalej

News Chicago

Zobacz miasto z perspektywy, jakiej nigdy wcześniej nie widziałeś. FlyOver rusza 1 marca

Opublikowano

dnia

Autor:

Jak już zapowiadaliśmy, tym roku na Navy Pier zawita nowa, ekscytująca przejażdżka, oferująca zupełnie nową przygodę. Wzniesie ona pasażerów ponad niesamowitą panoramą miasta dzięki ogromnemu sferycznemu ekranowi o szerokości 65 stóp, który otacza jeźdźców i ruchome siedzenia.

FlyOver to wciągająca atrakcja łącząca wiodące technologie dronów wraz z imponującymi ujęciami lotniczymi i narracją pierwszoosobową.

Ekscytujący obiekt o powierzchni 48 000 stóp kwadratowych wypuścił swój pierwszy zwiastun na początku miesiąca i ostatecznie zadebiutuje na molo Navy Pier w Chicago w przyszłym tygodniu, w piątek, 1 marca.

„Dzięki tej wciągającej opowieści chcieliśmy uchwycić bogatą różnorodność mieszkańców Chicago i tętniące życiem dzielnice, które splatają tkankę tak wyjątkowego miasta” – powiedziała Lisa Adams, dyrektor operacyjna i producentka wykonawcza Flyover Attractions.

Zgodnie z zapowiedzią kultowe miejsca w Chicago, które zostaną zaprezentowane na platformie FlyOver, to Navy Pier, North Ave Beach, Lake Shore Drive, Chicago Theatre i Joffrey Ballet.

„Od wspinania się na drapacze chmur o wysokości ponad 13000 stóp, przez nurkowanie w dół budynków, prześlizgiwanie się po chodnikach, nurkowanie w kultowych obiektach, takich jak Chicago Theatre, po unoszenie się wśród fajerwerków i nie tylko – to doświadczenie będzie pierwszym tego rodzaju w Chicago” – napisano w komunikacie FlyOver.

Obsługujące jednocześnie 60 gości, fotele ruchome zostały zaprojektowane tak, aby zapewniać swoim pasażerom poczucie ruchu. Jednocześnie goście doświadczą wiatru, mgły i zapachów.

Bilety są już w sprzedaży i można je znaleźć na stronie www.flyoverchicagonavypier.com.

 

Źródło: secretchicago
Foto: YouTube, Flyover
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

grudzień 2022
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Popularne w tym miesiącu