Połącz się z nami

News USA

Kto nie ucierpiał na recesji w USA? Lista zawodów, które zarabiają więcej

Opublikowano

dnia

Payscale, firma zajmującej się oprogramowaniem, opublikowała raport określający najbardziej „odporne na recesję” zawody w tym roku w Stanach Zjednoczonych. Są to stanowiska, które procentowo odnotowały dwucyfrowy wzrost wynagrodzeń. Na liście prowadzą kelnerzy i kelnerki.

Według Payscale na to czy zawód jest „odporny na recesję” wpływa głównie niedobór siły roboczej i konkurencja.

Kelnerzy lub kelnerki to zawody „najmniej dotkniętych recesją” wg raportu. Badanie wykazało, że mediana ich rocznego wynagrodzenia wynosi 19 900 USD, co stanowi 30% wzrost wynagrodzenia w porównaniu z zeszłym rokiem.

Za kelnerami uplasował się prywatny bankier, którego mediana wynagrodzenia wyniosła 93 000 USD i zanotowała 25% wzrost w tym roku. Dyrektor ds. mediów był trzeci, mając medianę wynagrodzenia w wysokości 108 000 USD i wzrost płac o 23%. Dyrektorzy mediów zajmują się materiałami marketingowymi, komunikatami prasowymi i kampaniami reklamowymi.

Payscale umieścił następnie dyspozytora policji, straży pożarnej lub pogotowia ratunkowego – z medianą rocznego wynagrodzenia 44 500 USD przy 19% wzroście – na 4. miejscu.

Na piątym miejscu wśród najlepszych ról „odpornych na recesję” był konsultant ds. sprzedaży, który według Payscale miał średnią pensję w wysokości 56 800 USD i doświadczył wzrostu o 18%.

W pierwszej dziesiątce raportu znalazły się także:

 • Mikrobiolog (59 900 USD);
 • Dyrektor marketingu i rozwoju biznesu (119 000 USD);
 • Doker (41 100 USD);
 • Technik elektrokardiogramu (40 400 USD); oraz
 • Technik instalacji (46 800 USD).

Ich wzrost wynagrodzeń wyniósł 15% w stosunku do zeszłego roku, oprócz dyrektora ds. marketingu i rozwoju, którego pensja wzrosła o 16%.

Inne zawody uznane przez Payscale za „odporne na recesję”, w przypadku których wynagrodzenia wzrosły o 15% to:

 • Operator maszyny na linii montażowej (37 200 USD);
 • Księgowy lub audytor (47 300 USD);
 • Kierowca cysterny (58 100 USD);
 • Dziennikarz (46 500 USD).

Przy wzroście płac o 14% następujące  zawody również znalazły się na liście:

 • Kierownik projektu graficznego (69 700 USD);
 • Cukiernik (43 400 USD);
 • Kierownik ds. różnorodności (97 100 USD);
 • Koordynator ds. edukacji (51 800 USD);
 • Doktor nauk o środowisku (73 800 USD);
 • Ekspert szkód samochodowych (60 300 USD)

Payscale stworzyła swoją „odporną na recesję” listę stanowisk poprzez analizę ponad 1,1 miliona profili wynagrodzeń wypełnionych przez pracowników w okresie od października 2021r. do października 2022r.

Sytuacja na amerykańskim rynku pracy nadal jest napięta.

W czwartek Departament Pracy poinformował, że wstępne wnioski o zasiłek dla bezrobotnych za tydzień zakończony 17 grudnia wyniosły 216 000, o 2 000 więcej niż w poprzednim tygodniu, a liczba roszczeń za tydzień zakończony 10 grudnia wyniosła 1,672 mln.

Zgodnie z miesięcznym raportem płacowym departamentu opublikowanym wcześniej w tym miesiącu, pracodawcy w USA dodali w listopadzie około 263 000 miejsc pracy.

Tymczasem w ostatnim czasie utrzymują się obawy, że podwyżki stóp procentowych dokonywane przez Rezerwę Federalną, z powodu uporczywie wysokiej inflacji, mogą doprowadzić gospodarkę do wejścia w recesję.

W ankiecie przeprowadzonej przez Bloomberg wśród 38 ekonomistów prawdopodobieństwo wystąpienia takiego zjawiska w nadchodzącym roku wzrosło o 5% w porównaniu z poprzednim miesiącem, do 70%.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: istock/ monkeybusinessimages/ microgen/ FabrikaCr/ LightFieldStudios/nathaphat

News USA

Tesla obniża ceny. To dobry czas dla tych, którzy planowali zakup Modelu Y, X i S

Opublikowano

dnia

Autor:

Pod koniec piątku Tesla obniżyła ceny trzech ze swoich pięciu modeli w Stanach Zjednoczonych o 2000 dolarów, co jest kolejną oznaką wyzwań stojących przed producentem pojazdów elektrycznych, kierowanym przez miliardera Elona Muska.

Firma obniżyła ceny Modelu Y, małego SUV-a, który jest najpopularniejszym modelem Tesli i najlepiej sprzedającym się pojazdem elektrycznym w USA, a także Modeli X i S, swoich starszych i droższych modeli. Ceny sedana Model 3 i Cybertrucka pozostały takie same.

Cięcia obniżyły cenę początkową Modelu Y do 42 990 dolarów, do 72 990 dolarów za Model S i 77 990 dolarów za Model X.

Posunięcie to nastąpiło dzień po tym, jak akcje Tesli spadły poniżej 150 dolarów za akcję, eliminując wszystkie zyski osiągnięte w zeszłym roku. Cena akcji spółki z Austin w Teksasie spadła w tym roku o około 40% w związku ze spadającą sprzedażą i zwiększoną konkurencją.

Obniżone ceny samochodów to sposób na przyciągnięcie większej liczby nabywców.

Wczesnym rankiem w sobotę Elon Musk opublikował na platformie mediów społecznościowych X, informację, że koszt podstawowej Tesli wynosi zaledwie 29 490 dolarów po uwzględnieniu federalnej ulgi podatkowej i oszczędności na paliwie.

Analitycy branżowi czekali, aż Tesla wprowadzi na rynek mały pojazd elektryczny, który będzie kosztować około 25 000 dolarów, czyli Model 2. Media doniosły w tym miesiącu, że Elon Musk planował zarzucić projekt, co wywołało większą niepewność co do kierunku rozwoju firmy. Miliarder zdementował tą informację.

W zeszły poniedziałek Tesla ogłosiła, że zwalnia 10% personelu na całym świecie, czyli około 15 000 osób, o czym informowaliśmy tutaj.

Firma podała również, że wycofała z rynku prawie 4000 swoich Cybertrucków z roku 2024 po odkryciu, że pedał przyspieszenia może się zablokować, co może spowodować niezamierzone przyspieszenie pojazdu i zwiększyć ryzyko wypadku.

We wtorek Tesla ma ogłosić swoje wyniki finansowe za pierwszy kwartał tego roku.

Na początku tego miesiąca firma poinformowała, że jej światowa sprzedaż gwałtownie spadła od stycznia do marca w związku ze wzrostem konkurencji na całym świecie i spowolnieniem wzrostu sprzedaży pojazdów elektrycznych. Wcześniejsze obniżki cen nie przyciągnęły większej liczby nabywców.

Był to pierwszy kwartalny spadek sprzedaży Tesli rok do roku od prawie 4 lat.

 

Zródło: nbc
Foto: YouTube, istock/ jetcityimage/
Czytaj dalej

News Chicago

Odkryj magię Piękności. W Rosemont trwa America’s Beauty Show

Opublikowano

dnia

Autor:

W dniach 20-22 kwietnia, w Rosemont, IL, odbywają się jedne z największych i najbardziej prestiżowych wydarzeń branżowych w Stanach Zjednoczonych – America’s Beauty Show. To wyjątkowa okazja dla wszystkich, którzy są pasjonatami piękna, stylu i mody.

Podczas trzydniowego wydarzenia, uczestnicy mają możliwość spotkania z największymi gwiazdami branży beauty, w tym celebrytami, influencerami, stylistami i ekspertami w dziedzinie makijażu, fryzjerstwa i pielęgnacji skóry.

Jest to także okazja do zapoznania się z najnowszymi trendami i innowacjami w branży beauty, a także do zdobycia wiedzy i umiejętności od najlepszych specjalistów.

Uczestnicy wydarzenia mają także możliwość wzięcia udziału w warsztatach i szkoleniach, prowadzonych przez specjalistów z branży beauty. Jest to okazja do zdobycia nowych umiejętności i wiedzy, a także do networking’u z innymi profesjonalistami z branży.

America’s Beauty Show to nie tylko wydarzenie branżowe, ale także impreza towarzyska, podczas której uczestnicy mają możliwość spotkania się z innymi pasjonatami piękna i stylu.

Kiedy: 20-22 kwietnia
Gdzie: Donald E. Stephens Convention Center ,5555 N River Rd, Rosemont, IL 60018
Info: https://www.americasbeautyshow.com

Tekst i zdjęcia: Jacek Boczarski
Czytaj dalej

News Chicago

Ogromny sklep meblowy Wayfair w Wilmette zostanie otwarty 23 maja

Opublikowano

dnia

Autor:

Gigantyczny, fioletowy sklep Wayfair w Edens Plaza w Wilmette zostanie otwarty w czwartek 23 maja o godzinie 10.00AM. Jak podano w komunikacie, z okazji otwarcia będzie oferował „ekskluzywne oferty i zajęcia dla rodzin” przez cały weekend.

Sklep o powierzchni 150 000 stóp kwadratowych, którego otwarcie już zapowiadaliśmy, jest zlokalizowany pod adresem 3232 Lake Ave. Będzie pierwszym „wielkoformatowym” sklepem Wayfair i zapewni pracę około 200 osobom.

Jak podaje witryna sklepu z artykułami gospodarstwa domowego, lokalizacja będzie oferowała  19 działów, od mebli, przez dekoracje, po artykuły zewnętrzne i wyposażenie wnętrz. Będzie tu także dostępna restauracja sklepowa.

Wayfair ma obecnie magazyn w Romeoville, więc klienci sklepu w Wilmette będą mogli po zakupie zabrać ze sklepu tylko niektóre produkty do domu. Inne zostaną dostarczone.

W 2023 roku specjalistyczna marka Wayfair Joss & Main otworzyła swój pierwszy sklep stacjonarny w Oak Brook Center. Wayfair prowadzi także sklepy stacjonarne Joss & Main, Birch Lane i AllModern w innych lokalizacjach, w tym w Massachusetts, Teksasie i na Florydzie.

Sklepy te są znacznie mniejsze niż nowy sklep w Wilmette, mają powierzchnię od 8 000 do 15 000 stóp kwadratowych.

Po uroczystym otwarciu sklep w Wilmette będzie czynny od 10:00AM do 8:00PM od poniedziałku do soboty oraz od 11:00AM do 7:00PM w niedziele.

 

Źródło: nbc
Foto: Wayfair
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

grudzień 2022
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Popularne w tym miesiącu