Połącz się z nami

News Chicago

Pablo Serrano ozdabia Chicago muralami szukając odpowiedzi na pytania kim jesteśmy i dokąd zmierzamy

Opublikowano

dnia

Miasto Chicago zyskuje nowy wygląd dzięki pracy Pablo Serrano. W tym roku artysta wykonał cztery duże murale w Wietrznym Mieście.

Ostatnim dziełem Pablo Serrano jest mural na Su Familia Real Estate w West Elsdon, zajmujący wszystkie ściany budynku. Właściciele Su Familia zamówili mural z okazji 25-lecia działalności.

Serrano mówi, że było to dla niego łatwe połączenie między biznesem związanym z nieruchomościami a szerszym przesłaniem o tożsamości Chicago.

Tytuł muralu to „Nadzieja: wspólna podróż ku przyszłości”. Dzieło zawiera kilka elementów, kluczowych dla pojęcia domu, jako miejsca dla rodziny, wśród społeczności i sąsiadów.

REKLAMA REKLAMA

Dla Pablo Serrano „Sztuka jest odpowiedzią na życie”. Kiedy nie maluje, jest pedagogiem artystycznym i prowadzi karaoke.

Artysta wraca do historii Meksyku i porewolucyjnego muralizmu jako sposobu na rozwijanie tożsamości narodowej.

Serrano dorastał w Pilsen mającym bogatą historię sztuki publicznej autorów, którzy utorowali drogę do toczącej się dyskusji na temat meksykańsko-amerykańskiej tożsamości.

Muralizm jako sztuka publiczna w Chicago, ma wg niego obowiązek i możliwość stworzenia tożsamości chicagowskiej.

Murale Serrano z 2022 roku można zobaczyć w następujących lokalizacjach:

  • „Nadzieja: wspólna podróż ku przyszłości” – Su Familia Real Estate, 5417 S. Pułaski
  • „Jesteśmy dla siebie jedyną nadzieją” — Nourishing Hope, 1716 W. Hubbard
  • „Dziecięce marzenia, nadzieja Chicago” – Pasteur Elementary, 5825 S. Kostner
  • „Kreatywna kulturowa chemia demokracji” – PortionPac Chemical Corporation, 400 N. Ashland

 

Źródło: wttw
Foto: YouTube

News Chicago

Salvador Dalí w Instytucie Sztuki w Chicago. Zobacz słynne dzieło z Chemikiem i fortepianem

Opublikowano

dnia

Autor:

Art Institute of Chicago ogłosił nową wystawę honorującą artystę Salvadora Dalí, która obejmie szereg rzadkich dzieł wypożyczonych z całego świata. Obrazy słynnego hiszpańskiego surrealisty będziemy mogli oglądać od 18 lutego.

Salvador Dalí: The Image Disappears będzie można oglądać od 18 lutego do 2 czerwca. Członkowie Art Institute będą mogli obejrzeć pokaz już 17 lutego.

Kolekcja zawiera 25 obrazów, rysunków i surrealistycznych obiektów stworzonych przez Dalego (1904-1989), jednego z najbardziej rozpoznawalnych artystów XX wieku, u szczytu jego kariery.

Na wystawie można będzie zobaczyć takie ikony należące do kolekcji surrealizmu Instytutu Sztuki jak Wynalazki potworów (1937), Wenus z Milo z szufladami (1936) i Twarz Mae West, która może być wykorzystana jako surrealistyczne mieszkanie  (1934–35). A także słynne dzieła wypożyczone przez muzeum z całego świata.

REKLAMA REKLAMA

Dalí był znanym hiszpańskim artystą i wybitną postacią w ruchu surrealistycznym. Jego prace były inspiracją dla wielu współczesnych artystów, takich jak Jeff Koons. Nowa wystawa jest pierwszą wystawą Instytutu Sztuki poświęconą temu malarzowi.

Aby dowiedzieć się więcej o ekspozycji Salvador Dalí: The Image Disappears, zajrzyj tutaj.

Bilety można rezerwować tutaj.

Źródło: nbc
Foto: YouTube, Art Institute of Chicago
Czytaj dalej

News Chicago

Festiwal Sueños z duetem Wisin Y Yandel porwą Chicago do tańca w weekend Dnia Pamięci

Opublikowano

dnia

Autor:

Festiwal muzyczny Sueños powraca na weekend z okazji Dnia Pamięci. Główne gwiazdy wydarzenia to Wisin Y Yandel, Grupo Firme, Feid i Nicky Jam. Sueños odbędzie się 27 i 28 maja w Grant Park, przy 337 E. Randolph St. Bilety są już dostępne w sprzedaży.

Pełen skład, opublikowany w zeszłym tygodniu, obejmuje również supergwiazdy reggaeton Ivy Queen, Arcangel i Chencho Corleone.

Inni popularni latynoscy artyści występujący w składzie to Becky G, El Alfa i Myke Towers, Kolumbijczyk Ryan Castro i Young Miko z Portoryko oraz regionalni meksykańscy pionierzy, tacy jak Junior H i Gera MX.

Na festiwalu pojawi się również kilka setów didżejskich, w tym lokalna DJ Miriam z Chicago.

REKLAMA REKLAMA

Bilety na dwudniowe wydarzenie są już w sprzedaży. Goście muszą mieć ukończone 18 lat, aby wziąć udział w koncertach.

Ceny wejściówek:

  • Bilet normalny na dwa dni: od 199 USD
  • Dwudniowy wstęp ogólny +: od 329 USD 
  • Dwudniowy wstęp VIP: od 399 USD
  • Dwudniowe El Sueño: od 999 USD

Sueños, co po hiszpańsku oznacza marzenia, zadebiutowało w Grant Park w 2022 roku, przyciągając 45 000 uczestników z całego kraju.

Organizatorzy zapowiedzieli, że festiwal planuje się jeszcze powiększyć, dodając większą scenę główną, ponad 20 występów i zupełnie nowe, eksperymentalne doświadczenia.

Nowe funkcje to m.in. instalacje artystyczne, diabelski młyn, wiele barów, specjalne bary koktajlowe i wybór najlepszych latynoskich potraw w Chicago.

 

Źródło: blockclubchicago
Foto: Sueños
Czytaj dalej

News Chicago

Wojna oczami dzieci tylko do piątku w Narodowym Muzeum Ukraińskim

Opublikowano

dnia

Autor:

Wystawa „Mamo ja nie chcę wojny” („Mom, I do not want war”) w Ukraińskim Muzeum Narodowym potrwa do 10 lutego. Ekspozycja ukazuje postrzeganie wojny oczami dziecka.

Wystawa składa się z rysunków dzieci polskich z 1946 r. z ich obrazem II Wojny Światowej zestawionych ze współczesnymi rysunkami dzieci ukraińskich ukazujących wojnę, która obecnie toczy się w Ukrainie. Uroczyste otwarcie wystawy miało miejsce 20 stycznia 2023 r.

Wystawa pokazuje, jak dzieci postrzegają wojnę. Każdy cierpi z powodu wojny, jednak na różne sposoby. Często wojna zakłóca rodzinną miłość, troskę i współczucie. Dzieci gubią się w jej chaosie, a niektórzy ludzie i miejsca biorą je pod swoje skrzydła – tak jak robią to domy dziecka.

Wystawę zorganizowano dzięki życzliwości i pomocy Konsulatu Generalnego RP w Chicago, Muzeum Polskiego w Ameryce oraz Konsulatu Generalnego Ukrainy w Chicago.

REKLAMA REKLAMA

Wystawę „Mamo, ja nie chcę wojny” można oglądać w „The Ukrainian National Museum of Chicago”, przy 2249 W. Superior St., Chicago, Illinois 60612.

 

Źródło: The Ukrainian National Museum of Chicago
Foto: The Ukrainian National Museum of Chicago

 

 

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

grudzień 2022
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Popularne w tym miesiącu