Połącz się z nami

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

„Zakochani w Toskanii” – debiut literacki Jagody Bloch. Premiera książki 1 grudnia

Opublikowano

dnia

Słoneczna Toskania to rozległe winnice, gaje oliwne, urokliwe miasteczka i wyrafinowana kuchnia. Trudno nie zakochać się w tym włoskim regionie. A na pewno zrobiła to Jagoda Bloch, autorka powieści „Zakochani w Toskanii”. W studiu Radia Deon Chicago autorka opowiada o swojej pierwszej książce i zaprasza na swój wieczór autorski w Art Gallery Kafe, który odbędzie się 1 grudnia.

„W moim przypadku pisanie jest wielką pasją i to pasją, która trwa już od ponad 30 lat. Natomiast nie do końca może wierzyłam w to, co piszę, bardziej pisałam dla siebie” mówi Jagoda Bloch, która dotychczas pisała „do szuflady”. Rodzina znała jej powieści, ale nikt inny.

Ta sytuacja się zmieniła, gdy fragmenty książek naszego Gościa trafiły do osoby, która przekonała ją, że koniecznie trzeba spróbować je wydać. Była to kuzynka z Polski, zapalona czytelniczka, która przyjechała na wakacje do Stanów Zjednoczonych.

„No i tak za jej namową zdecydowałam się. Wybrałyśmy pięć wydawnictw, do których wysłałyśmy tę książkę. I ku mojemu wielkiemu zdziwieniu, po niespełna dwóch dniach otrzymałam z tych pięciu wydawnictw wiadomości, że każdy z tych wydawnictw jest zainteresowany współpracą i chciałoby wydać tę książkę” opowiada Jagoda Bloch. „Dla mnie była to niesamowita sytuacja.”

Była to właśnie powieść „Zakochani w Toskanii”, a wydało ją polskie wydawnictwo Poligraf. Ale nasz Gość ma wiele rękopisów w swojej szufladzie i już przymierza się do wydania kolejnej pozycji.

Jagoda Bloch odwiedziła raz piękną Toskanię i przyznaje, że jest nią zauroczona. Wybiera się tam także ponownie w związku z promocją książki. Dzięki tej powieści poznała, jak mówi „fantastycznych ludzi” przez media społecznościowe.

Ale czy tytuł „Zakochani w Toskanii” jest o miłości w Toskanii, czy miłości do Toskanii? „Tytuł jest przewrotny. Można go interpretować w dwojaki sposób” przyznaje nasz Gość.

„Na pewno książka pokazuje piękno Toskanii, opisuje piękne krajobrazy, ale pojawia się tam też i miłość. Książka opowiada o historii młodej dziewczyny trzydziestoparoletniej, pokazuje jej wybory życiowe, od wyborów przez studia, później miejsca zamieszkania, jak również wyboru pracy” opowiada Jagoda Bloch. A praca głównej bohaterki jest właśnie związana z wyjazdami do Toskanii.

Powieść „Zakochani w Toskanii” jest dostępna w polskich księgarniach od 23 października i spotkała się z bardzo dobrym odzewem czytelników.

Książka nie jest typowym harlequinem, zapewnia autorka, choć wątek miłości jest ważny i obecny w tej powieści. „To jest książka stricte dla kobiet, pokazująca emocje, pokazująca wybory tej kobiety” wyjaśnia Jagoda Bloch.

Premiera powieści „Zakochani w Toskanii” w Chicago będzie miała miejsce w czasie wieczoru autorskiego, w niedzielę 1 grudnia, o godzinie 4.00PM, w Art Gallery Kafe w Wood Dale. Podczas spotkania dostępne będą także do kupienia książki, które już przyleciały z Polski.

Książki Jagody Bloch można także zamawiać poprzez stronę internetową jagodabloch.com. Powieść dostępna jest także w dwóch formach e-booka.

Autorka osobiście zaprasza na swój wieczór autorski:

Gratulujemy sukcesu i czekamy na kolejne powieści!

Jagoda Bloch o sobie:

„Jestem mamą dwójki dorosłych dzieci, Karolinki i Kuby, oraz babcią dwóch cudownych maluchów, Helenki i Stasia. W życiu kieruję się empatią, wrażliwością i odrobiną romantyzmu, a jednocześnie jestem estetką, która dostrzega piękno otaczającego nas świata. Z wiekiem jeszcze bardziej doceniam te drobne, ale ważne chwile. Jestem osoba wierną tradycyjnym wartościom, takie jak stabilność, lojalność i przyjaźń są dla mnie na pierwszym miejscu. Domowe ciepło, macierzyństwo i wdzięczność to priorytety, które nadają sens mojemu życiu.

Od kilku lat mieszkam za granicą, ta decyzja zrewolucjonizowała moje życie. Przeprowadzka do nowego kraju przyniosła ze sobą wyzwania, ale również otworzyła drzwi do nowych przyjaźni i doświadczeń. Początki były trudne, pełne emocji, wielu rozczarowań, wzajemnego żalu do podjętej decyzji. Każdy z Was, kto choć raz zdecydował się na taki krok, rozumie o czym piszę. Tęsknota za rodziną, przyjaciółmi pozostawionymi w Polsce była ogromna. Z biegiem czasu wszystko powoli zaczęło się układać, nowo poznani znajomi, z czasem stali się przyjaciółmi, cudowni ludzie, którzy pojawili się w moim życiu, sprawili, że uwierzyłam w siebie.

Z biegiem czasu zaczęłam dostrzegać, jak wiele piękna kryje się w tym nieznanym kraju i nauczyłam się doceniać każdy dzień.

Pisanie to moja wielka pasja, która towarzyszy mi przez całe życie. Zawsze pisałam dla siebie, opisywałam różne historie, które towarzyszyły mi w życiu, ale też uważnie słuchałam. Kocham ludzi, uwielbiam ich poznawać i z nimi rozmawiać. Wierzę też, że każdy człowiek z natury jest dobry, często to co się w jego życiu dzieje, sytuacje, wydarzenia sprawiają, że podejmujemy dobre lub złe decyzje, czasem świadomie, czasem nieświadomie, niestety te decyzje niosą ze sobą różne konsekwencje. Życie, mimo nawet pogodnego nastawienia, doświadcza i testuje nas wiele razy.

Moje doświadczenia życiowe inspirują mnie do pisania powieści, które pokazują prawdziwe życie – pełne radości, ciepła, ale także wyzwań i problemów. W moich opowieściach staram się uchwycić prawdziwe emocje. Wierzę w moc tradycyjnych wartości, takich jak przyjaźń, miłość i rodzinne więzi, które są fundamentem naszego życia. Chcę, aby moje teksty były źródłem optymizmu i nadziei, przypominając, że nawet w trudnych momentach warto odnaleźć światło.”

 

Źródło: informacja własna

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Wigilia z Czerwonego Jabłuszka pachnie polskimi świętami. Zamówienia do niedzieli

Opublikowano

dnia

Autor:

W ostatni weekend Czerwone Jabłuszko odwiedził święty Mikołaj, a teraz wszyscy już przygotowują się do szybko zbliżającej się Wigilii. W polskim bufecie można zamówić pyszne dania na tą specjalną okazję i nie przejmować się gotowaniem dla gości. W studiu Radia Deon Chicago zachęca do tego Anna Hebal, właścicielka lokalu.

W Czerwonym Jabłuszku można wszystko zamówić na święta” zapewnia Anna Hebal. „Mamy specjalny zestaw wigilijny. Naprawdę świetny i niedrogi”, dodaje właścicielka restauracji zachwalając m.in. barszcz czerwony.

A poza tradycyjnym barszczem z grzybowymi uszkami, w wigilijnym menu znajdziemy m.in. smażoną rybę, wigilijne gołąbki, kapustę z grzybami, pierogi ruskie, pierogi z kapustą i grzybami, śledzia i świąteczne naleśniki.

Czerwone Jabłuszko zostało docenione i doczekało się nagród – firmę uznano za najlepszy bufet w Illinois. Następnie, w 2016 roku, zdobyło tytuł najlepszego bufetu w Stanach Zjednoczonych po lokalu w Las Vegas, od magazynu Time Out Chicago.

Dlatego możemy być pewni, że zamówione dania będą wyśmienite i zrobione ze świeżych produktów, a sami znacznie lepiej wypoczniemy w czasie świąt nie zajmując się kuchnią, która zabiera tak wiele czasu i wysiłku. Zaoszczędzone na gotowaniu godziny możemy spokojnie spędzić ze swoimi bliskimi.

„Zapraszamy do Jabłuszka. Proszę sobie zamówić wszystko” zaprasza Anna Hebal. „Ten zestaw jest na Wigilię. Specjalne specjały. Można zamawiać do 15 grudnia, do godziny 8 wieczorem” podkreśla nasz Gość.

Bufet Czerwone Jabłuszko przyjmuje również zamówienia ze swojego standardowego menu cateringowego na przyjęcie sylwestrowe i obiad w Nowy Rok, tak by panie mogły się zająć kreacjami i także mieć wolną głowę od gotowania.

„W tym roku Czerwone Jabłuszko w Wigilię i w Święta Bożego Narodzenia będzie zamknięte” informuje właścicielka restauracji, przepraszając klientów. Podobnie będzie w Nowy Rok – nie będzie celebracji noworocznej w bufecie.

Polski bufet zaprasza gości na tradycyjną polską kuchnię w każdy weekend od piątku do niedzieli. Lokal mieści się przy 6474 N. Milwaukee Avenue. W piątek otwarty jest w godzinach od 4.00PM do 8.00PM, a w soboty i niedziele od 12.00PM do 8.ooPM. Tel. 773 763 34 07.

Więcej informacji i szczegóły dotyczące oferowanego menu można znaleźć na stronie internetowej bufetu oraz profilu FB.

Życzymy wszystkim pysznej Wigilii z Czerwonego Jabłuszka!

 

Źródło: informacja własna
Foto: Czerwone Jabłuszko
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Pyszna Wigilia i Święta z daniami Montrose Deli: Degustacja w tą sobotę

Opublikowano

dnia

Autor:

W mikołajowy weekend nie zabraknie ukochanego przez dzieci, sympatycznego staruszka z prezentami, także w sklepie Montrose Deli. Weźcie więc pociechy do lokalizacji przy Irving Park, a przy okazji spróbujcie niesamowitych wigilijnych dań, które mogą zagościć na Waszych stołach w tegoroczne Boże Narodzenie. W studiu Radia Deon serdecznie zaprasza menadżerka sklepu, Anna Dudzińska.

„My dla Państwa przygotujemy wszystko, co Państwo potrzebujecie na stół wigilijny i stół świąteczny” zapewnia Anna Dudzińska. „Wam zostawimy zakupy na gwiazdkę, a jedzeniem zajmiemy się my, żeby Wam ułatwić sprawę.”

To wspaniała możliwość, jeśli możemy zamówić dania na Wigilię i Święta Bożego Narodzenia, zwłaszcza jeśli mamy dużą rodzinę lub zbyt długo pracujemy. Tym bardziej wspaniała, że kucharze Montrose Deli przygotowują je wyśmienicie i według prawdziwej polskiej tradycji.

Degustacja dań będzie miała miejsce w sobotę 7 grudnia, od godziny 10.00AM do 3.00PM, w trzech lokalizacjach polskiego sklepu: w Chicago przy 6601 West Irving Park, w Mount Prospect przy 1731 West Golf Road oraz w Mantrose Market w Roselle.

„Będziecie Państwo mogli pokosztować, popróbować, zdegustować nasze potrawy wigilijne” zachęca Anna Dudzińska. To najlepszy sposób by zdecydować co nam najbardziej smakuje i które potrawy zamówić na swój świąteczny stół. Osoby obsługujące będą również służyć radą i odpowiedzą na wszystkie pytania.

Rozpoczął się już okres zamówień na dania świąteczne, a sklep Montrose Deli jak co roku oferuje przepyszne menu. „To są nasze domowe przepisy, naszych babć i naszych mam” zachwala domową kuchnię nasz Gość z Montrose Deli.

Pamiętamy różne smaki potraw wigilijnych z naszych domów rodzinnych. Każda rodzina, tak jak każdy region w Polsce miał trochę inne tradycje przekazywane od pokoleń. Dlatego specjaliści od gotowania w sklepie Montrose Deli przygotowali potrawy najbardziej typowe.

Dodatkowo, w lokalizacji sklepu przy 6601 West Irving Park będzie można zrobić sobie rodzinne zdjęcie ze Świętym Mikołajem, oraz będzie zorganizowana loteria.

Warto więc przyjść do Montrose Deli, poczęstować się, popróbować świątecznych dań, a może nawet wygrać wakacje w Polsce.

Serdecznie Zapraszamy – Polskie Święta z Montrose Deli!

 

Źródło: informacja własna
Foto: Mantrose Deli, istock
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Filmy wybitnego polskiego dokumentalisty i wyjątkowy koncert już w ten weekend

Opublikowano

dnia

Autor:

Najbliższy piątek i sobota w Chicago to dni pod znakiem filmów znakomitego polskiego dokumentalisty, Pawła Wysoczańskiego. Pokazom w Akademii Muzyki Paso będą towarzyszyły spotkania, dyskusje, a także wyjątkowy koncert muzyki Krzysztofa Komedy w wykonaniu Grażyny Auguścik. Na wydarzenie w studiu Radia Deon zaprasza jego organizator, polonijny działacz, Tomasz Startek, oraz sam reżyser prezentowanych filmów, który z tej okazji odwiedził Chicago, Paweł Wysoczański.

Publiczność w Chicago będzie mogła zobaczyć dwa filmy autorstwa Pawła Wysoczańskiego. Pierwszy z nich, zatytułowany „Mensch” opowiada o wybitnym lekarzu, Ludwiku Hirszfeldzie. Drugi film , pt. „Jurek” prezentuje sylwetkę znanego polskiego himalaisty, Jerzego Kukuczki.

Postać Ludwika Hirszfelda nie jest zbyt szeroko znana. „Trochę tak jest z naszym krajem, że nie potrafimy dbać o naszych bohaterów” mówi reżyser filmu. ” Ja mam wrażenie, że Amerykanie o takich ludziach jak Hirszfeld zrobiliby trzy filmy dokumentalne, film fabularny i serial.”

Ludwik Hirszfeld to był spec od mikrobiologii, to on rozwinął naukę o grupach krwi. Gdyby nie Hirszfeld, to nie wiedzielibyśmy, jakie mamy grupy krwi i co z tym jest związane” tłumaczy Paweł Wysoczański. Polski lekarz odkrył także konflikt serologiczny między matką a płodem, który kiedyś dziesiątkował powodował poronienia.

„Ale mój film nie jest naukowym, nudnym filmem” zapowiada reżyser dokumentu.

Polski reżyser, Roman Polański, który oglądał film „Mensch” stwierdził, że gdyby nie trafił w swoim życiu na postać Władysława Szpilmana i zrobiłby filmu „Pianista”, to zainteresowałby się właśnie historią Ludwika Hirszfelda.

„Bo tak jak Szpilmana z drugiej wojny, z getta, uratowała muzyka i ta pasja do muzyki, to Hirszfelda uratowała nauka” dodaje Paweł Wysoczański. Film był kręcony w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Szwajcarii, Francji i Serbii.

Ludwik Hirszfeld

Ludwik Hirszfeld parę razy dostał propozycję objęcia katedry mikrobiologii w Buffalo w Nowym Jorku ale odmówił, ponieważ nie chciał zostawić bliskich w getcie warszawskim. W 1946 roku, wraz  z żoną, jako jedyni Polacy popłynęli do Stanów Zjednoczonych i spędził 2,5 miesiąca jeżdżąc po USA. Ale wtedy także Hirszfeld nie przyjął amerykańskiej propozycji.

„Gdzie nie pojechałem, tam jest legendą” podkreśla Paweł Wysoczański, dodając, że Ludwik Hirszfeld uratował naród serbski, gdy ten był dziesiątkowany w 1915 roku epidemią tyfusu.

„Jego kolega, żegnając go na dworcu w Zurichu, powiedział, panie kolego, jeśli chce się popełnić samobójstwo, to można wybrać prostszy sposób niż jechać do Serbii i tam się dać zabić przez tyfus. On pojechał, uratował naród serbski i w Serbii jest legendą” mówi reżyser filmu „Mensch”.

Hirszfeld jako biegły podczas słynnego procesu Rity Gorgonowej

Film Pawła Wysoczańskiego nie jest reportażem tylko dokumentem fabularyzowanym, ponieważ archiwaliów o Hirszfeldzie praktycznie nie ma, poza paroma ujęciami z Wrocławia, z początku lat 50-tych.

Drugi film autorstwa Pawła Wysoczańskiego, jaki zobaczymy w Chicago to będzie „Jurek”, opowiadający o niesamowitym polskim himalaiście, który zginął podczas wspinaczki na południowej ścianie Lhotse w 1989 roku. 

„Bardzo dużo jeździłem po festiwalach górskich z tym filmem, od Korei Południowej po Argentynę i wszędzie on jest zapamiętany jako najwybitniejszy wspinacz w historii himalaizmu” mówi o Jerzym Kukuczce reżyser.

Jerzy Kukuczka Mount Everest 1980

W filmie pojawia się wątek przemytu, do którego dochodziło w czasach gdy polscy himalaiści nie mieli pieniędzy na swoje wyprawy. „Polacy zawozili różne rzeczy do Nepalu, Pakistanu, żeby tam sprzedać i mieć na wyprawę” tłumaczy Paweł Wysoczański.

„Kiedyś wyprawa kobieca zabrała dwa kontenery suszarek Wandy Rutkiewicz i celnik pyta na granicy, ale po co wyprawie himalajskiej suszarki? A Wanda Rutkiewicz mówi temu celnikowi, jak to po co, przecież to jest wyprawa kobieca” opowiada reżyser.

Kolejny projekt jaki realizuje już od kilku miesięcy Paweł Wysoczański to dokumentalny film o reżyserze, Romanie Polańskim.

Tomasz Startek

W piątek, przed pokazem filmu „Mensch”, będzie miał miejsce koncert zatytułowany „Filmowa Muzyka Krzysztofa Komedy” Grażyny Auguścik i jej zespołu muzyków. Pomysł na niego pojawił się przez przypadek w czasie rozmowy ze znaną jazzową artystką z Chicago, jak mówi Tomasz Startek.

Takiego koncertu w Chicago jeszcze nie było, „a Komeda jest najbardziej uznanym polskim muzykiem jazzowym”, zaznacza organizator wydarzenia.

W trakcie obydwu wieczorów wystąpi także były Prezes Polskiego Związku Lekarzy, pan Marek Rudnicki, który pomagał himalaistom i osobiście znał się z Jerzym Kukuczką. W piątek przybliży gościom sylwetkę Ludwika Hirszfelda, zwłaszcza że nawet wielu lekarzy nie zna jego pracy i osiągnięć.

Harmonogram wydarzenia:

DZIEŃ PIERWSZY: PIĄTEK, 6 GRUDNIA 2024, godz. 7:00PM

KONCERT: Grażyna Auguścik Group – „Filmowa Muzyka Krzysztofa Komedy”
POKAZ FILMU: „Mensch” – dokument Pawła Wysoczańskiego o Ludwiku Hirszfeldzie (2024). Wprowadzenie: Prof. Dr Marek Rudnicki. Po prezentacji filmu rozmowa z reżyserem Pawłem Wysoczańskim. Panel dyskusyjny poprowadzi krytyk filmowy Zbigniew Banaś.

BILETY: $45, rezerwacja: 773 467 9000
GDZIE: Sala koncertowa Akademii Muzyki przy Paderewski Symphony Orchestra, adres: 5400 N. Lawler Ave., Chicago, IL 60630

DZIEŃ DRUGI: SOBOTA, 7 GRUDNIA 2024, godz. 6:00PM

POKAZ FILMU: „Jurek” – dokument Pawła Wysoczańskiego o Jerzym Kukuczce, legendarnym himalaiście (2014). Wprowadzenie: Prof. Dr Marek Rudnicki – lekarz himalajski i przyjaciel Jerzego Kukuczki. Po seansie rozmowa z reżyserem Pawłem Wysoczańskim.

BILETY: $20, rezerwacja: 773 467 9000
GDZIE: Sala koncertowa Akademii Muzyki przy Paderewski Symphony Orchestra, adres: 5400 N. Lawler Ave., Chicago, IL 60630

Serdecznie Zapraszamy!

Źródło: informacja własna
Foto: wikimedia
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

listopad 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu