Połącz się z nami

Polonia Amerykańska

„Polskie Chicago”: album o naszej kulturze, dziedzictwie i o nas. Premiera w niedzielę

Opublikowano

dnia

Wydawnictwo Evergreen zaprasza na premierę albumu fotograficznego „Polskie Chicago. Kultowe miejsca chicagowskiej Polonii” połączoną ze spotkaniem z jego autorami, które odbędzie się w niedzielę, 28 kwietnia, o godzinie 1.00PM w Muzeum Polskim w Ameryce.

Autorzy albumu przedstawiają rozpoznawalne dla każdego Polaka z Chicago miejsca na mapie amerykańskiej metropolii, uznawanej za drugą stolicę Polski. Nad projektem pracowali od kilku lat.

Album „Polskie Chicago” zawiera komentarze w języku polskim i angielskim. Wśród „bohaterów” tej publikacji są m.in.: Muzeum Polskie w Ameryce, Dom Podhalan, Centrum Kopernikowskie, restauracja Podhalanka, bazylika pw. św. Jacka, Teatr Chopina i Jackowo.

Autorzy:

Robert Świderski (ur. w 1971 r. w Warszawie, w USA od 1987 r.) to cieszący się uznaniem krytyków polsko-amerykański fotograf, którego pierwszy dojrzały projekt pt. „Inside Religion” (2005 r.) ugruntował jego pozycję w fotografii artystycznej. Obecnie głównym zainteresowaniem Roberta jest fotografia socjologiczna. Jego prace są publikowane w amerykańskich magazynach (np. „Black & White Magazine”). Zanim powrócił do swoich korzeni w sztuce, odniósł znaczący sukces w fotografii komercyjnej.

Klara Świderski (ur. w 1977 w Igławie w Republice Czeskiej) od dwudziestu lat jest współtwórczynią i partnerką w realizacji projektów fotograficznych, których Świderscy
mają na swoim koncie wiele, włączając w to także ten album.

Małgorzata Błaszczuk, prezeska Wydawnictwa Evergreen, dziennikarka radiowa, prasowa i telewizyjna. Była redaktor naczelna „Dziennika Związkowego” – najstarszej polskojęzycznej gazety wydawanej poza granicami kraju. Współautorka książki „Ofiary w sutannach” (Znak, Kraków 2022). Producentka telewizyjna i scenarzystka (współscenarzystka słuchowiska i filmu „Na polskim Trójkącie”). Uważna obserwatorka życia amerykańskiej Polonii. Na emigracji w Chicago od 1991 roku.

Ewa Uszpolewicz-Figurski, redaktor naczelna Wydawnictwa Evergreen, dziennikarka telewizyjna, radiowa i prasowa, dokumentalistka; na swoim koncie ma filmy dokumentujące zbiory Muzeum Polskiego w Ameryce. Autorka scenariuszy sztuk teatralnych (współscenarzystka słuchowiska i filmu „Na polskim Trójkącie”), założycielka Teatru Polskiego Radia w Chicago, reżyserka. Na emigracji w Chicago od 2004 roku.

 

Wydawnictwo Evergreen jest prywatną, niezależną oficyną wydawniczą kontynuującą tradycję polskich wydawnictw w Chicago. Nawiązujemy do polonijnych tradycji publikatorskich, umożliwiając i pomagając autorom w realizowaniu ich planów wydawniczych. Przygotowuje również audiobooki i e-booki.

Mecenasi projektu: Stowarzyszenie Wspólnota Polska; Monika Wyrwas (BAK Research Court Records Retrieval); Justyna Zawadzka i Tomasz Citak (Quest Physical Therapy); Aneta Szulakiewicz (General Masonry Suply) i Muzeum Polskie w Ameryce.

Album „Polskie Chicago” w cenie 39,99 dolarów będzie do nabycia w czasie spotkania autorskiego w MPA oraz na stronie www.WydawnictwoEvergreen.com.

 

Źródło: informacja własna
Foto: Wydawnictwo Evergreen

Polonia Amerykańska

Tato SFERA zaprasza na kolejne warsztaty dla ojców w najbliższy weekend

Opublikowano

dnia

Autor:

Przed nami jeszcze dwa wydarzenia w ramach Tato SFERY, organizowanej przez założyciela Tato. Net, Dariusza Cupiała oraz Klub Ojcowski z Chicago. Będą to warsztaty zacieśniające relację taty z nastoletnią córką, oraz szkolenie dotyczącego efektywnego ojcostwa. Panowie powstańcie z kanap – warto być lepszym tatą!

18.05 Tato & Córka – nowe spojrzenie. Chicago

Odkryjecie piękno i moc Waszej relacji oraz nakreślicie indywidualny profil relacji tato – córka. Będzie to wyjątkowy czas na dialog, jakiego potrzebujecie, gdy córka z dziewczynki staje się kobietą. Znajdziecie nowe inspiracje w rozwijaniu Waszej więzi (literatura, film, taniec, zabawa, ciekawi ludzie oraz miłe niespodzianki). Wiek od 13 lat.

Więcej informacji tutaj.

19.05 Bliżej – Pełna Łączność. Chicago

Warsztaty „Bliżej – pełna łączność” to ciekawe, nowatorsko zaplanowane wydarzenie dla mężczyzn, którzy chcą wzmocnić swoje ojcowskie umiejętności i stawać się bohaterami dla swoich dzieci. Mają na celu przekazanie metod pogłębiania relacji ojciec – dziecko. Zajęcia opierają się na czterech filarach efektywnego ojcostwa, do których zalicza się: zaangażowanie, stałość, znajomość dziecka i opiekuńczość.

Więcej informacji dostępne jest tutaj.

Patronem medialnym Tato SFERY jest Radio Deon Chicago.

Naszą rozmowę z Dariuszem Cupiałem można przeczytać tutaj.

#TatoNet #OjcowskieKluby #WielkaPrzygoda

 

Źródło: informacja własna, Tato.Net
Foto: YouTube, Tato.Net, istock/Kerkez/
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Dzień Flagi na Greenpoincie

Opublikowano

dnia

Autor:

5 maja przed budynkiem Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej przy McGuinness Blvd. na Greenpoincie, odbyła się ceremonia podniesienia polskiej flagi na maszt.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego nastąpiło oficjalne przywitanie wszystkich uczestników i przemowy gości honorowych, m. in. Radnego dzielnicy Greenpoint w nowojorskiej radzie miasta Lincolna Restlera, Konsula Generalnego RP w Nowym Jorku Adriana Kubickiego i Ks. Proboszcza Grzegorza Markulaka z parafii Św. Stanisława Kostki na Greenpoincie, który po zakończeniu części oficjalnej poświęcił zebrane na placu samochody i motocykle.

Na wydarzeniu nie zabrakło polskiej muzyki, która poderwała niektórych do tańca. Usłyszeć można było również polskie śpiewy, skosztować można było polskie kiełbaski i pączki, a także, wiele innych smakołyków.

Na koniec, korowód polskich PRL-owskich aut marki np. maluch, polonez, duży fiat, ale też wielu innych samochodów przybranych w polskie flagi, wyjechał na ulice Brooklynu i Queensu, aby zamanifestować polskość poza granicami kraju.

Radio Rampa
Czytaj dalej

News Chicago

Amerykańska poczta zlicytowała cenną paczkę z Polski i umywa ręce

Opublikowano

dnia

Autor:

Jacek Chaba, mieszkaniec Willow Springs, wysłał z Polski do Chicago cenną paczkę z rodzinnymi pamiątkami, która jednak nigdy nie dotarła do miejsca swojego przeznaczenia. Następnie została wystawiona na aukcji przez pocztę amerykańską, a jej prawowity właściciel walczy z agencją z powodu tej straty.

Większość ludzi nie wie, że przesyłki, które nigdy nie dotrą do właściwego miejsca przeznaczenia, mogą zostać wystawione na aukcji przez amerykańską pocztę USPS.

Jacek Chaba z Willow Springs wysłał pocztą cenne przedmioty, których może nigdy więcej nie zobaczyć; wartościowe pamiątki rodzinne przekazywane z pokolenia na pokolenie. Była to m.in. prawdziwa porcelana, srebrne sztućce, niektóre z czasów II Wojny Światowej, koce i kryształy, rzeczy wykonane ręcznie, których nie można kupić w sklepie.

Chaba wysłał paczki za pośrednictwem Poczty Stanów Zjednoczonych z Polski po tym, jak w 2019 r. zmarła tam jego babcia. Jedna z paczek dotarła do jego domu w Willow Springs na południowo-zachodnich przedmieściach, a druga nie. „Mam 52 lata i płakałem. To było naprawdę bolesne i nadal boli” – powiedział Chaba.

Mężczyzna złożył reklamację w sprawie zaginionej paczki w USPS, stwierdzając, że jego paczka była wyraźnie oznaczona i zaadresowana, ale minęło kilka miesięcy bez odpowiedzi. W końcu skontaktował się z nim ktoś inny, ale nie poczta.

20 czerwca 2020 r. nieznana kobieta wysłała mu wiadomość na Facebooku, informując, że kupiła paczkę Chaby na aukcji USPS. Odesłała mu zdjęcia i paszport.

Według przepisów poczta może wystawić na aukcję nieodebrane paczki po 30–60 dniach.

Mimo że minęły lata, Jacek Chaba nadal oczekuje odpowiedzi od USPS. Powiedział, że nawet jeśli jego adres nie widniał już na pudełku, nie rozumie, dlaczego pracownicy poczty nie przesłali go na jego adres podany w dokumentacji i w paszporcie znajdującym się w paczce.

Rzecznik USPS polecił mu złożyć dodatkowe roszczenie za pośrednictwem niezależnej agencji nadzoru, Biura Generalnego Inspektora USPS. Tam agenci mogą zbadać zarzuty kradzieży poczty i wyrzucenia poczty.

Chaba tak zrobił i otrzymał odpowiedź e-mailem z informacją, aby złożył kolejne roszczenie w Biurze Kontaktu z Konsumentami i Przemysłem Poczty Stanów Zjednoczonych. Agencja ta przeprosiła, ale nie zaproponowała nic więcej.

Jacek Chaba pozwał USPS w związku z zaginioną paczką, który następnie wystawiono na aukcji, ale dwa pozwy zostały oddalone. Paczka miała numer śledzenia, ale niestety nie miała ubezpieczenia.

 

Źródło: abc7
Foto: YouTube, istock/MattGush
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Popularne w tym miesiącu