Połącz się z nami

News USA

Senat USA za małżeństwami osób tej samej płci. Ustawę czeka już tylko podpisanie przez prezydenta

Opublikowano

dnia

Pomimo apeli wystosowanych przez amerykańskich biskupów, stosunkiem głosów 61 do 36 Senat uchwalił Ustawę o Poszanowaniu Małżeństwa – Respect for Marriage Act, która kodyfikuje małżeństwa osób tej samej płci i małżeństwa międzyrasowe. Ustawodawcy posunęli się do przodu z głosowaniem we wtorek po uzyskaniu niezbędnego poparcia Republikanów.

Teraz ustawa powraca do Izby, gdzie oczekuje się, że zostanie szybko przyjęta i wysłana na biurko prezydenta w celu podpisania.

Ustawa wymagałaby, aby wszystkie stany uznawały małżeństwa osób tej samej płci i małżeństwa międzyrasowe zawarte w jakimkolwiek innym stanie. Nie wymaga natomiast, aby poszczególne stany zezwalały na zawieranie takich małżeństw.

Środek ten uznawałby również prawo tych małżeństw do świadczeń federalnych, takie jak Medicare i Social Security.

Na początku tego miesiąca 12 Republikanów dołączyło do 50 Demokratów w głosowaniu, które zakończyło debatę na temat tej ustawy i pozwalając jej przejść do ostatecznego głosowania w izbie.

Środek ten pojawił się po raz pierwszy w Izbie Reprezentantów tego lata po decyzji Sądu Najwyższego w sprawie Dobbs przeciwko Jackson, która orzekła, że dostęp do aborcji nie jest prawem konstytucyjnym.

Zwolennicy praw małżeńskich i Demokraci wyrazili zaniepokojenie, że decyzja może podważyć inne, dotyczące swobód obywatelskich, w tym równości małżeńskiej.

W swojej zgodnej opinii na temat sprawy Dobbs, sędzia Clarence Thomas stwierdził, że przełomowa sprawa z 2015 r., która zalegalizowała małżeństwa osób tej samej płci, Obergefell przeciwko Hodges, opiera się na tych samych zasadach prawnych, które określały Roe vs Wade.

Chociaż żadna sprawa kwestionująca prawo do zawarcia małżeństwa nie trafiła jeszcze do Sądu Najwyższego, adwokaci obawiali się, że Thomas przygotowuje grunt pod obalenie decyzji Obergefell.

Zwycięstwo legislacyjne jest niespodzianką.

Demokraci Izby Reprezentantów przedstawili ustawę przed wyborami, nie spodziewając się, że stanie się ona prawem tak szybko, ale raczej po to, by Republikanie odnotowali kwestię społeczną, która cieszy się ogromnym poparciem amerykańskiego społeczeństwa.

Znaczna liczba Republikanów Izby Reprezentantów dołączyła do Demokratów, aby uchwalić ustawę, ostatecznie zmuszając Senat do działania na podstawie przepisów, których przywódcy Demokratów początkowo nie mieli w swoim jesiennym programie.

Ustawa trafia teraz do prezydenta Bidena, który jeszcze jako wiceprezydent publicznie zerwał z ówczesnym prezydentem Barackiem Obamą, by wyrazić poparcie dla praw do małżeństw osób tej samej płci w 2012 roku. Ostatecznie Obama do niego dołączył.

 

Źródło: npr
Foto: YouTube, istock/Mongkolchon Akesin

News USA

Rząd daje pieniądze Ukrainie i Izraelowi, a zakazuje TikToka

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek Senat większością głosów przyjął pakiet o wartości 95 miliardów dolarów, który ma zapewnić pomoc Ukrainie, Izraelowi i humanitarne wsparcie strefy Gazy. Uchwalił także przepis, który może doprowadzić do ogólnokrajowego zakazu dla aplikacji TikTok.

Głosowanie 79-18 wysyła pakiet pomocy dla Ukrainy, Izraela, Gazy i Tajwanu do Białego Domu. Przeciwko ustawie głosowało 15 Republikanów i 3 Demokratów. Izba przyjęła pakiet w sobotę.

Joe Biden za powiedział we wtorek wieczorem, że szybko wprowadzi w życie to rozporządzenie.

„Jutro podpiszę tę ustawę i zwrócę się do narodu amerykańskiego, gdy tylko dotrze ona do mojego biurka, abyśmy mogli w tym tygodniu rozpocząć wysyłanie broni i sprzętu na Ukrainę” – oznajmił Prezydent w oświadczeniu. „To krytyczne ustawodawstwo uczyni nasz naród i świat bezpieczniejszym, ponieważ będziemy wspierać naszych przyjaciół, którzy bronią się przed terrorystami takimi jak Hamas i tyranami takimi jak Putin”.

Pakiet obejmuje pomoc o wartości 60 miliardów dolarów dla Ukrainy, która według prezydenta Wołodymyra Zełenskiego da jego krajowi „szansę na zwycięstwo” nad Rosją.

Obejmuje także pomoc w wysokości 26 miliardów dolarów dla Izraela i pomoc humanitarną w Gazie, a także 8 miliardów dolarów na rzecz bezpieczeństwa na Tajwanie i w regionie Indo-Pacyfiku.

Nowa ustawa da też spółce-matce TikToka z siedzibą w Chinach 9 miesięcy (z możliwością przedłużenia do roku) na sprzedaż popularnej platformy mediów społecznościowych pod groźbą zakazu w USA. Przedstawiciele platformy zapowiedzieli, że po podpisaniu ustawy będzie walczyć z prawem w sądzie.

Przywódca mniejszości w Senacie, Mitch McConnell, ze stanu Kentucky ogłosił wtorek „ważnym dniem dla Ameryki” po miesiącach konfliktów wewnętrznych Partii Republikańskiej o to, czy nadal finansować Ukrainę.

McConnell przypisał opóźnienie dwóm osobom: byłemu prezenterowi Fox News Tuckerowi Carlsonowi za „demonizację Ukrainy” i byłemu prezydentowi Donaldowi Trumpowi za „mieszane poglądy” i wcześniejszy opór wobec pomaganie krajowi.

Dwa miesiące temu Senat zagłosował 70 do 29 za przyjęciem podobnego pakietu pomocy zagranicznej o wartości 95 miliardów dolarów – ale bez zabezpieczenia związanego z TikTokiem.

Zwolennicy zakazu aplikacji w USA wyrażają obawy dotyczące powiązań TikToka z ByteDance, spółką z siedzibą w Pekinie, twierdząc, że zgodnie z chińskim prawem rząd Chin może uzyskać dostęp do danych Amerykanów i manipulować algorytmem w celu propagandy.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

4 dni nauki i 3 dni wolnego. Taki harmonogram wprowadziła szkoła w Indianie

Opublikowano

dnia

Autor:

Szkoła na przedmieściach Indianapolis jako pierwsza w stanie Indiana ogłosiła plany przejścia na czterodniowy tydzień szkolny. W zeszłym tygodniu Lafayette School Corporation ogłosiła, że Rada Nadzorcza zatwierdziła ta zmianę dla szkoły podstawowej Vinton, od roku szkolnego 2024–25.

Zmiana oznacza, że szkoła podstawowa będzie czynna od 8:00AM do 3:45PM od poniedziałku do czwartku, z sześcioma „dniami rozwoju zawodowego” zaplanowanymi na piątki przez cały rok szkolny.

W sumie szkoła będzie czynna przez 151 dni, co obejmuje ponad 64 000 minut zajęć, czyli o ponad 10 000 minut więcej niż minimalne wymagania stanu Indiana.

Oświadczenie spotkało się zarówno z pochwałami, jak i krytyką, przy czym niektórzy wspierają decyzję o zapewnieniu rodzicom „wyboru”, a inni kwestionują potencjalny wpływ na dzieci, które w dni szkolne korzystają z podstawowych usług, takich jak wyżywienie.

Debata na temat czterodniowego tygodnia szkolnego nie jest niczym nowym. W 2010 roku prawodawcy stanu Illinois nalegali, aby dać lokalnym władzom szkół możliwość skrócenia tygodnia szkolnego do czterech dni, ale projekt nie uzyskał poparcia.

W 2018 r. okręg szkolny w Kolorado wprowadził czterodniowy tydzień szkolny, odwołując zajęcia w poniedziałki, aby zaoszczędzić pieniądze. Ale podczas gdy dzieci cieszyły się trzydniowymi weekendami, rodzice martwili się o opiekę nad młodszymi uczniami i nieustrukturyzowany czas wolny dla starszych.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/jacoblund/
Czytaj dalej

News USA

Kontrolerzy ruchu lotniczego dostaną więcej czasu na odpoczynek. Błędy mogą spowodować katastrofę

Opublikowano

dnia

Autor:

W piątek szef Federalnej Administracji Lotnictwa zapowiedział, że agencja zwiększy wymaganą ilość czasu odpoczynku dla kontrolerów ruchu lotniczego w odpowiedzi na obawy dotyczące możliwości popełniania przez nich błędów. Zmęczenie pracowników jest spowodowane przepracowaniem związanym z niedoborami kadrowymi.

Zmiany, które miałyby wejść w życie w ciągu 90 dni, wymagałyby od kontrolerów co najmniej 10 godzin odpoczynku między zmianami (w porównaniu z 9 godzinami) i 12 godzin odpoczynku przed nocną zmianą.

Nowe zasady pojawiają się w miarę rosnącej presji na Federalną Administrację Lotnictwa FAA, aby poprawiła bezpieczeństwo podróży lotniczych. Powodem jest fala niebezpiecznych zdarzeń na lotniskach, gdzie dochodzi do zbyt bliskich spotkań między samolotami, a także problemy mechaniczne w niektórych liniach lotniczych i problemy produkcyjne Boeinga.

Niedobór kontrolerów ruchu lotniczego, pogłębiony przez przerwę w zatrudnianiu podczas pandemii Covid-19, doprowadził do wymuszania pracy w nadgodzinach i napiętego grafiku pracowników w niektórych obiektach.

W zeszłym roku agencja zatrudniła 1500 kontrolerów, a w tym roku planuje zatrudnić kolejnych 1800 osób. Kontrolerzy ruchu lotniczego w USA mają obowiązek przejść na emeryturę w wieku 56 lat.

Ogłoszeniu FAA towarzyszyła publikacja zamówionego przez agencję raportu na temat zmęczenia kontrolerów ruchu lotniczego, w którym zalecono nowe wymagania dotyczące odpoczynku dla nich.

O specyfice i wymaganiach tego zawodu pisaliśmy tutaj.

 

Źródło: cnbc
Foto: istock/gorodenkoff/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

listopad 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Popularne w tym miesiącu