Połącz się z nami

News Chicago

Chicago zapala dzisiaj swoją choinkę. Nadchodzą Święta Bożego Narodzenia!

Opublikowano

dnia

Wysoki na 55 stóp niebieski świerk z Kolorado będzie tej zimy centralnym elementem miasta. Dzisiaj odbędzie się ceremonia zapalenia światełek na oficjalnej choince Chicago w Millenium Park w pobliżu skrzyżowania Michigan Avenue i Washington Street. Jest to długoletnia tradycja miasta a dzisiejszemu wydarzeniu będzie towarzyszyć mnóstwo dodatkowych atrakcji.

Drzewo, zdobiące od dziesięcioleci trawnik przed domem w Morton Grove, należącym do Mike’a i Vesny Glisovic, pobiło ponad 80 zgłoszeń, kiedy zostało wybrane jako „oficjalna” choinka miejska na 2022 rok. Pisaliśmy o nim 7 listopada.

Świerk, który został ścięty i przetransportowany do miasta na gigantycznej platformie na początku tego miesiąca, został już odpowiednio przystrojony i udekorowany.

109. choinka zostanie podświetlona 18 listopada i pozostanie oświetlona do 8 stycznia.

Dzisiaj przypada właśnie to wydarzenie, zapowiadające zbliżający się czas Bożego Narodzenia.

REKLAMA REKLAMA

Harmonogram ceremonii zapalenia światełek na drzewku w Chicago

Coroczna chicagowska tradycja rozpoczynająca sezon świąteczny rozpoczyna się o godzinie 5:00 p.m. w piątek w Millennium Park w pobliżu „The Bean”. Goście mogą wejść do parku przez South Promenade na Monroe Street.

W całym parku zostanie ustawionych wiele miejsc do oglądania z ekranami i koncesjami. Główna scena ceremonii będzie się znajdować na Grainer Plaza w pobliżu Cloud Gate.

Pobliskie parkingi i informacje o transporcie publicznym można znaleźć tutaj.

Ceremonię zapalenia choinki poprowadzą Matthew Rodrigues i Cortney Hall z programu NBC 5 „Chicago Today” i obejmie ona muzykę na żywo, występy z broadwayowskiego musicalu „Wicked” i nie tylko.

Oto harmonogram wydarzeń:

  • 5:00 p.m.: Pre-Show z DJ Mwelwa i Cabaret ZaZou
  • 5:45 p.m.: Tradycyjna ceremonia zapalenia światełek na drzewie, z występami Son Monarcas, Broadway In Chicago: Lissa deGuzman „Elphaba” z Wicked i Jennafer Newberry „Glinda” zaśpiewają piosenkę z musicalu „Wicked” – „For Good”, Jumaane Taylor i Chicago Human Rhythm Project’s Stone Soup Rhythms; oraz goście specjalni Dreezy Claus i Sister Claus
  • 6:25 p.m.: Fajerwerki
  • 6:30 p.m. – 7:00 p.m.: Występ skrzypaczki grającej na elektrycznych skrzypcach Adii i DJ Mwelwa

NBC 5 Chicago będzie transmitować wydarzenie na żywo online i w aplikacji NBC Chicago.

Dzisiaj również nastąpi otwarcie sezonu w McCormick Tribune Ice Rink i Millennium Park Art Market.

Wstęp na lodowisko jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy. Rezerwacje na godziny i daty sesji są różne i można je znaleźć tutaj. Wypożyczalnia łyżew jest dodatkowo płatna.

Targ sztuki w Millennium Park, na którym lokalni artyści sprzedają biżuterię, ceramikę, dzieła sztuki i nie tylko, rozpocznie się 18 listopada i potrwa do 20 listopada.

Jednak „oficjalna” choinka w Chicago nie jest jedynym gigantycznym drzewem wystawionym w mieście w tym okresie świątecznym.

Wkrótce po Halloween Macy’s na State Street zaczęło instalować swoją choinkę wysoką na 45 stóp w zabytkowym Walnut Room w domu towarowym, o czym pisaliśmy 7 listopada.

„Wielkie Drzewo” od 115 lat przywdziewa 1500 ozdób zaprojektowanych przez zespół Macy’s Visual. W przeciwieństwie do innych choinek, zwisa z sufitu zamiast stać na podstawie – a gwiazda, która znajduje się na szczycie, jest pierwszym elementem, który jest instalowany.

Zgodnie z komunikatem prasowym, świąteczne okna Macy’s będą eksponowane do 1 stycznia, a „Wielkie Drzewo” pozostanie do 9 stycznia. 

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/Dawid S Swierczek

 

News USA

Człowiekiem Roku magazynu Time został przywódca walczącej o niepodległość Ukrainy

Opublikowano

dnia

Autor:

Znaczna część świata spędziła ostatni rok obserwując wojnę na Ukrainie, podczas gdy kraj ten broni się przed rosyjskimi atakami. Dlatego dla wielu może nie być niespodzianką fakt, że prezydent Wołodymyr Zełenski został oficjalnie Człowiekiem Roku 2022 magazynu Time.

Magazyn, który przyznaje to wyróżnienie corocznie od 1927 r., opublikował ogłoszenie w środę wraz z obszernym profilem wojennego przywódcy.

Przypisuje się mu przewodzenie obroną Ukrainy – która zatrzymała postęp Rosji i odzyskała kluczowe terytoria – a także jej wizerunek publiczny.

„Niezależnie od tego, czy patrzy się na historię Ukrainy z poczuciem nadziei, czy z poczuciem strachu, a historia oczywiście nie jest jeszcze w pełni napisana… Zełenski naprawdę zelektryzował świat w sposób, jakiego nie widzieliśmy w dziesięcioleci” – powiedział redaktor naczelny Edward Felsenthal, ujawniając wiadomość w programie TODAY.

REKLAMA REKLAMA

Na okładce magazynu znajduje się profil Zełenskiego w jego klasycznym swetrze w kolorze wojskowej zieleni, w otoczeniu pojedynczych postaci i tłumów protestujących. Przeplatają się z jaskrawożółtymi słonecznikami i niebiesko-żółtymi ukraińskimi flagami.

Publikacja odnosi się do zdecydowanej odmowy Zełenskiego ewakuacji za granicę, kiedy Rosja po raz pierwszy zaatakowała w lutym, a także jego ryzykownych wizyt w regionach frontowych w kolejnych miesiącach, jako przykładów jego hartu ducha, który zainspirował innych Ukraińców w walce o wolność.

W swoich wojskowych zielonych koszulkach Zełenski jest rozpoznawalną postacią podczas wielu wirtualnych wystąpień na światowych konferencjach, przemówień w instytucjach edukacyjnych oraz wizyt z zagranicznymi przywódcami i hollywoodzkimi gwiazdami.

Magazyn Time zauważa, że 44-letni były aktor i komik, który został wybrany na prezydenta w 2019 roku po tym, jak zagrał w jednym z programów telewizyjnych, polega na wyjątkowym doświadczeniu i zestawie umiejętności, aby sprostać obecnej chwili.

Ale wojna zmieniła też Zełenskiego. Jeden z doradców wojskowych, powiedział, że prezydent porzucił szybkie ruchy, żarty i gadatliwość na rzecz bardziej agresywnej postawy.

„Stracił tę aktorską jakość i zmienił się w szefa”.

Time wyróżnił nie tylko prezydenta; ale także „ducha Ukrainy” jako osobę roku.

W osobnym artykule wymienia niektóre osoby, które przyczyniły się do odporności i odbudowy Ukrainy, od dostawców usług medycznych i liderów humanitarnych po wolontariuszy i dziennikarzy.

Chociaż część tego wsparcia pochodziła spoza kraju, publikacja honoruje także samych Ukraińców.

Publikacja uhonorowała również kobiety z Iranu jako Bohaterki Roku 2022, oprócz Blackpink jako Artystki Roku i Aarona Judge jako Sportowca Roku.

 

 

Źródło: npr
Foto: Time
Czytaj dalej

Ciekawostki

W Chicago pojedynek na świąteczne dekoracje. Zgłoś dom do Light Fight 2022! Masz czas do jutra

Opublikowano

dnia

Autor:

Rozpoczęła się wielka walka na świateł w Chicago, czyli Chicago Light Fight! Stacja ABC7 szuka najlepiej udekorowanych na święta domów w rejonie Wietrznego Miasta. Muszą być naprawdę wspaniałe!

Możesz zgłosić swój świąteczny dom tutaj, przesyłając nagranie.

Zgłoszenia można przesyłać tylko do 9 grudnia do godziny 12:00PM. Następnie organizatorzy zawężą listę zgłoszeń i wylosują zwycięzcę.

Zwycięzca zostanie ogłoszony w Eyewitness News This Morning w piątek, 16 grudnia o 6 rano.

REKLAMA REKLAMA

Spójrz wstecz na poprzednich zwycięzców Great Chicago Light Fight tutaj:

 

Źródło: abc7
Foto: YouTube, istock/Fotomicar
Czytaj dalej

Ciekawostki

Spójrz w nocne niebo nad Chicago dzisiaj wieczorem by zobaczyć zaćmienie Marsa

Opublikowano

dnia

Autor:

Ciekawe zjawiska czekają nas w najbliższym czasie na nocnym niebie ponad Chicago. Dzisiaj będzie to „okultacja Księżyca”, a następnie, około 25 grudnia gołym okiem można było zobaczyć w sumie pięć planet.

To, co Adler Planetarium nazywa „rzadkim wydarzeniem astronomicznym”, „okultacja Księżyca” odbędzie się dzisiaj, wczesnym wieczorem. Pierwszym widocznym obiektem na niebie będzie Mars.

W rzeczywistości planeta osiągała najwyższą jasność przez cały pierwszy tydzień grudnia. Jednak według astronomów w noc pełni księżyca, która przypada w środę, Mars znajdzie się w najwyższym punkcie na niebie w ciągu ostatnich 15 miesięcy.

Gdy wschodzić będzie Księżyc w pełni, Mars faktycznie zniknie z widoku, chowając się za księżycem, tuż po godzinie 9:00 wieczorem. Mniej więcej godzinę później pojawi się ponownie po drugiej stronie Księżyca, kontynuując swoją podróż po nocnym niebie.

REKLAMA REKLAMA

Astronomowie twierdzą, że proces ten nazywa się „okultacją Księżyca”, co jest bardzo podobne do zaćmienia. Miało ono miejsce na początku tego roku, ale spowodowało tylko częściowe zasłonięcie planety i było widoczne tylko w niektórych częściach Azji.

W dalszej części miesiąca astronomowie Adlera twierdzą, że aż pięć planet będzie widocznych gołym okiem.

Wraz z rosnącym półksiężycem na nocnym niebie w okolicach Bożego Narodzenia 25 grudnia, cztery planety pojawią się na niebie w pobliżu księżyca.

Merkury pojawi się jako słaby punkt na południowo-zachodnim niebie, a znacznie jaśniejsza Wenus pojawi się bliżej horyzontu.

Jowisz i Saturn będą również widoczne po przeciwnej stronie Księżyca, podczas gdy Mars będzie wieczorem bliżej północno-wschodniej części nieba.

Kluczem do zobaczenia tego szczególnego spektaklu będzie wyraźna widoczność południowo-zachodniego nieba około 45 minut po zachodzie słońca. Umożliwi to widzom zobaczenie czterech planet w południowej i południowo-zachodniej części nieba oraz Marsa w północno-wschodniej części.

Aby uzyskać więcej informacji, obserwatorzy gwiazd mogą odwiedzić stronę internetową Planetarium Adlera.

Przypominamy, że w każdą środę, w godzinach 4.00PM do 10.00 wieczorem wstęp do planetarium jest bezpłatny dla mieszkańców Illinois.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/Artem Peretiatko
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

REKLAMA REKLAMA

Kalendarz 2021

listopad 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Popularne w tym miesiącu