Połącz się z nami

News Chicago

Light Up the Lake na Navy Pier świątecznie rozświetli nadbrzeże jeziora w Chicago

Opublikowano

dnia

Zimowe święto „Light Up the Lake 2023” powraca na Navy Pier już dzisiaj. Olśniewający program szykuje mnóstwo wspaniałych świątecznych atrakcji, obejmując bezpłatne oraz biletowane zajęcia. Goście w każdym wieku zanurzą się tu w świątecznej atmosferze ciesząc  m.in. lodowiskiem i pokazem sztucznych ogni.

Co w tym roku czeka nas na zimowym Navy Pier?

 • Światła Winter Wonderland: Navy Pier zostanie ozdobione zewnętrznymi wyświetlaczami widocznymi z DuSable Lakeshore Drive, przekształcającymi brzeg jeziora w magiczną zimową krainę czarów.
 • Lodowisko: Poczuj radość z jazdy na łyżwach na świeżym powietrzu na malowniczym lodowisku nad jeziorem, które oferuje zabawę dla łyżwiarzy na każdym poziomie. Goście mogą przywieźć własne łyżwy i łyżwy bezpłatnie lub wypożyczyć łyżwy już od 15 USD za osobę.
 • Przytulne ogniska na świeżym powietrzu: rozgrzej się przy ogniskach, ciesząc się pięknymi widokami i towarzystwem przyjaciół i rodziny. Kup zestaw s’mores i przygotuj własny słodki poczęstunek.
 • Cotygodniowe fajerwerki: W każdą sobotę goście mogą podziwiać zapierające dech w piersiach pokazy sztucznych ogni o godzinie 9:00 PM. Te fajerwerki zostały uznane przez USA Today za najlepsze w kraju.

 • Praktyczne warsztaty rzemieślnicze z Somos Arte: Bezpłatne, kreatywne warsztaty tematyczne pozwolą gościom zanurzyć się w duchu sezonu. Stwórz ręcznie robioną ozdobę, którą możesz zabrać ze sobą.
 • Lolita’s Bodega Artisan Markets: odkrywaj i kupuj wyjątkowe prezenty, jednocześnie wspierając lokalnych rzemieślników na świątecznych targach rzemieślniczych.
 • Lokalne występy na żywo: od piątku do niedzieli możesz cieszyć się bezpłatnymi występami muzycznymi na żywo z udziałem lokalnych talentów i świąteczną rozrywką.
 • Future Frost: przejdź się po galerii sztuki przedstawiającej różnorodne talenty artystyczne miasta. Będzie można kupić prace lokalnych artystów, tworzących w różnorodnych mediach.
 • Rzucanie siekierą: Poczuj dreszczyk emocji związany z rzucaniem siekierą w piątki i soboty od 12:00PM do 9:00PM oraz w niedziele od 12:00PM do 8:00PM (zakończenie o 5:00PM 24 grudnia). Ceny zaczynają się od 5 dolarów plus podatki i opłaty.
 • Bezpłatne pakowanie prezentów: Zapakuj swoje prezenty za darmo w określonych godzinach w wybrane weekendy.

Aby zobaczyć pełny harmonogram i więcej informacji, kliknij tutaj.

Położone nad jeziorem Michigan Navy Pier to najpopularniejszy cel turystyki non-profit na Środkowym Zachodzie, rozciągający się na ponad sześć przecznic i zwykle przyjmujący prawie 9 milionów gości rocznie.

Pierwotnie otwarte w 1916 roku jako obiekt żeglugowy i rekreacyjny, to charakterystyczne miejsce w Chicago obejmuje ponad 50 akrów parków, restauracji, atrakcji, sklepów detalicznych, a także statki wycieczkowe, obiekty wystawiennicze i nie tylko.

W 2016 roku molo obchodziło swoje 100-lecie poprzez odsłonięcie kultowego koła Stulecia, parku Polk Bros, pawilonu rodzinnego Fifth Third Bank i pawilonu powitalnego Peoples Energy.

W 2021 r. Navy Pier wkroczyło w drugie stulecie swojego istnienia, podejmując wysiłki w zakresie przebudowy całego molo – obejmujące Sable, hotel Hilton z 223 pokojami, nowe restauracje i partnerstwa oraz ekscytujące dodatki do Pier Park.

The Pier z dumą kontynuuje zapewnianie bezpłatnych, całorocznych programów artystycznych i kulturalnych, których celem jest inspirowanie, edukacja i łączenie społeczności w całym mieście i na świecie.

 

Źródło: Navy Pier, chicagostarmedia
Foto: YouTube, Navy Pier

News Chicago

Pritzker: Illinois zaprasza nie tylko na aborcje, ale i na zapłodnienie in vitro

Opublikowano

dnia

Autor:

Gubernator J.B. Pritzker wielokrotnie nazywał Illinois „bezpieczną przystanią” dla osób pragnących dokonać aborcji. Teraz otwiera także  drzwi tym, którzy mają obawy dotyczące dostępu do zapłodnienia in vitro po tym, jak 16 lutego Sąd Najwyższy stanu Alabama orzekł, że zamrożone embriony są dziećmi, a ci, którzy je niszczą, mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności. Swoje zaproszenie gubernator przekazał w czasie środowej konferencji prasowej. Poprzez swoją operację Think Big America, Pritzker stał się największym orędownikiem zabijania nienarodzonych dzieci w całym kraju.

„Ludzie mieszkający w innych stanach, którzy chcą mieć dzieci za pomocą zapłodnienia in vitro, przyjeżdżajcie do Illinois” – powiedział J.B. Pritzker na niepowiązanej konferencji prasowej w Chicago w środę.

„Chronimy Wasze prawa na wiele sposobów, ale szczególnie w odniesieniu do zapłodnienia in vitro”, dodał Gubernator Illinois.

Chociaż Biuro Prokuratora Generalnego stanu Alabama stwierdziło, że nie otrzymało żadnych wskazówek w tej sprawie, kilka klinik zajmujących się zapłodnieniem in vitro w tym stanie wstrzymało leczenie ze względu na wątpliwości prawne w następstwie bezprecedensowego orzeczenia sądu.

Wywołało to kolejną ogólnokrajową dyskusję na temat swobód reprodukcyjnych.

Amerykańska Senator Tammy Duckworth ze stanu Illinois przewodzi wysiłkom mającym na celu zmuszenie republikańskich Senatorów do głosowania nad środkiem, który ustanowiłby ustawowe prawo dostępu do technologii wspomaganego rozrodu, w tym zapłodnienia in vitro.

Jednak zgodnie z oczekiwaniami Republikanie w środę wieczorem zablokowali jej ustawodawstwo.

Kongresmenka Illinois, Kelly Cassidy z Chicago, która przewodziła wysiłkom na rzecz ochrony i dostępu do aborcji w stanie, wprowadziła również  przepisy, które przyznałyby ulgę podatkową w wysokości 500 dolarów osobom i podmiotom świadczącym opiekę zdrowotną przenoszącym ze stanów ograniczających dostęp do aborcji lub operacji zmiany płci.

Nauczyciele szkół publicznych, którzy opuszczają stany z powodu „ograniczeń merytorycznych”, również byliby do niej uprawnieni.

„Jeśli jesteś pacjentką jakiejkolwiek kategorii opieki w zakresie zdrowia reprodukcyjnego lub opieki afirmującej płeć i mieszkasz w stanie, który to ogranicza, przyjedź do Illinois, a mamy dla ciebie ulgę podatkową” – powiedziała Cassidy. „Jeśli jesteś licencjonowanym dostawcą usług medycznych lub nauczycielem w jednym z tych stanów, w którym obowiązują takie rzeczy [takie jak zakazy książek], przyjedź”.

Cassidy nazwała to „szerokim zaproszeniem dla ludzi, którzy nie mogą żyć swobodnie”.

Zauważyła jednak, że Illinois będzie musiało rozbudować infrastrukturę opieki zdrowotnej, aby poradzić sobie z napływem osób uciekających z czerwonych stanów.

Illinois ma już wdrożone kilka zabezpieczeń dotyczących zapłodnienia in vitro, w tym prawo, które wymaga, aby plany ubezpieczeń w Illinois i grupowe pokrywały diagnostykę i leczenie niepłodności.

W 2022 roku J.B. Pritzker podpisał ustawę, która rozszerzyła zakres leczenia niepłodności dla par tej samej płci i samotnych kobiet w wieku powyżej 35 lat. Wcześniej prawo wymagało pewnych przepisów, zanim niepłodność objęta była ubezpieczeniem, w tym tego, że para musiała starać się o dziecko przez rok.

Demokraci w Illinois pracowali już nad środkami mającymi na celu dalsze rozszerzenie dostępu do zapłodnienia in vitro przed orzeczeniem w Alabamie, w tym nad trzema ustawami przedstawionymi przez Demokratów z Senatu stanu Illinois, o czym pisaliśmy 13 lutego.

W zeszłą sobotę, 23 lutego Gubernator J.B. Pritzker uczestniczył w dorocznym zimowym spotkaniu Krajowego Stowarzyszenia Gubernatorów w Waszyngtonie, skąd udał się do Las Vegas by przemawiać na wiecu inaugurującym kampanię Nevady na rzecz wolności reprodukcyjnej, w ramach swojej operacji Think Big America.

W najbliższą sobotę, 2 marca, będzie w Arlington w Wirginii, na przedmieściach Waszyngtonu, także będzie mówił o prawach reprodukcyjnych, oraz uczestniczył w zbiórce pieniędzy dla Partii Demokratycznej Wirginii przed tak zwanym Super Wtorkiem 5 marca, kiedy 16 stanów, w tym Wirginia, organizuje swoje wybory pierwotne.

Miliarder Pritzker wykorzystuje swoją fortunę do przekazywania ogromnych datków na rzecz kandydatów i spraw, w które wierzy, szczególnie w obszarze praw reprodukcyjnych.

W październiku ubiegłego roku rozpoczął operację Think Big America. Misją tej grupy jest finansowanie kandydatów i głosowanie w stanach w celu wspierania prawa do aborcji, a teraz także prawa do zapłodnienia in vitro.

Think Big America przekazało darowiznę w wysokości 250 000 dolarów na rzecz Ohioans United for Reproductive Rights oraz 750 000 dolarów osobistego wkładu Pritzkera w kampanię mającą na celu uchwalenie poprawki dotyczącej prawa do aborcji, co się niestety udało.

W zeszłym roku Think Big America dało łącznie 250 000 dolarów na cztery kampanie w Senacie stanowym i partię stanową, która zapewniła stanowi większość w zakresie praw do aborcji.

Think Big America przekazało także 1 milion dolarów na inicjatywę wyborczą Nevadans for Reproductive Freedom w 2024 r., mającą na celu włączenie praw do aborcji do konstytucji stanu, oraz 250 000 dolarów na rzecz dostępu do aborcji mieszkańców Arizony.

Operacja Pritzkera przygląda się również próbom kodyfikacji praw do aborcji na Florydzie i w Montanie.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Ostatnie pożegnanie Emilii Lipińskiej odbędzie się w poniedziałek w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek, 4 marca, w godzinach od 12.00PM do 1.00PM, w domu pogrzebowym Theis-Gorski przy 3517 N. Pułaski Rd, Chicago, IL 60641,  odbędzie się ostatnie pożegnanie Emilii Lipińskiej. Bezdomna młoda skrzypaczka zmarła w Chicago 11 stycznia. Na jej pogrzeb z Polski przyleci babcia i ciocia Emilki.

Zbiórka na platformie GoFundMe, którą tak solidarnie wsparła Polonia, pomoże babci Emilki przylecieć do Chicago i pożegnać ukochaną wnuczkę.

„Ogromne dzięki za otwarte serca, współczucie, zrozumienie sytuacji i wpłatę pieniędzy podczas zbiórki na ten cel. Modliłam się, aby nasz wyjazd był możliwy. I nasza wdzięczność jest ogromna!”, napisała do naszej redakcji Kasia Jezierska, ciocia Emilki, która będzie towarzyszyła babci młodej skrzypaczki – Ewie Jezierskiej – Klusek, w podróży do Chicago.

„Moja mama ogromnie cierpi z powodu śmierci wnuczki. Nie wyobrażała sobie, że jej nie zobaczy, nie pożegna, nie pomodli się przy niej. Cała rodzina pogrążona jest w głębokim smutku. Dziękujemy jeszcze raz, że niemożliwe stało się możliwe dzięki Wam! Niech Pan Bóg Was błogosławi” napisała ciocia Emilki.

Jaka była Emilka Lipińska?

Według wspomnień jej cioci, Barbary Ziarko, która skontaktowała się z nami, Emilia jako dziecko była wrażliwa, dobra i pełna empatii.

„Gdy miała trzy lata a ja miałam problemy zdrowotne i często płakałam, znalazła mnie kiedyś w jakimś kącie i spytała: Co Ci jest Basiu?” wspomina Barbara Ziarko. „Była szczególnym Bożym dzieckiem. Jako mała dziewczynka trafiła do szpitala. Pielęgniarka miała problem aby wkłuć się wenflonem i Emilka bardzo cierpiała. Powiedziałam: Pomódlmy się Emilko. Emilka krzyknęła tylko jedno słowo: BOZIE!!! I stał się mały a jednocześnie ogromny cud. Pielęgniarka natychmiast się wkuła”.

Emilka była zawsze bardzo pomysłowa i pełna energii.

„Emilka miała ułańską fantazję. Kiedyś, kiedy miała około 5 lat bawiłyśmy się razem. Ja byłam Kobyłką i woziłam ją na plecach. W pewnym momencie Emilka zniknęła. Z łazienki przyniosła mokrą szczotkę i zaczęła czyścić Kobyłkę”, wspomina ciocia Emilki.

„Gdy po pracy ja i babcia Ewa potrzebowałyśmy się chwilę przespać, ona „gotowała i piekła”. Kuchnia szybko wyglądała, jakby przeszło tornado. Kiedyś jako efekt swej „pracy” dała nam szczególne „ciasteczka”. Były to ananasy z puszki ozdobione wiśniami” wspomina Barbara Ziarko.

Emilka zawsze myślała o innych.

„Gdy miała około 9 lat odwiedziłam ją, a gdy zbliżył się czas mojego wyjazdu, Emilka energicznym ruchem założyła mi zegarek na rękę i powiedziała: Masz!!! Żebyś się nie spóźniła na pociąg. Chwilę potem dała mi 10 złotych i powiedziała: Masz!!! Żebyś miała na bilet” wspomina ciocia Emilki.

W wieku 10 lat Emilka uczestniczyła w zlocie skautów w Danii, a po powrocie do domu przyczyniła się do założenia grupy ZHP i Pathfindersów w Manastercu.

„Kiedyś na biwaku Emilka wymyśliła własną zabawę. Do reklamówek powkładała słodycze i pochowała je na łące, że by inne dzieci mogły te słodycze znaleźć”.

 

Źródło: informacja własna
Foto: fb, caringcremations, YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Zaćmienie Słońca w Chicago – czy powinniśmy zaopatrzyć się w okulary?

Opublikowano

dnia

Autor:

8 kwietnia od godziny 12:30PM całkowite zaćmienie Słońca będzie widoczne w wielu miejscach Stanów Zjednoczonych. Jego ścieżka obejmie także Illinois. Co powinniśmy wiedzieć o tym rzadkim zjawisku? Jak go obserwować?

8 kwietnia, tzw. „path of totality” czyli ścieżka, na której będzie widoczne zaćmienie Słońca w 100 procentach, obejmie południowy kraniec Illinois, środkową i południową Indianę oraz Indianapolis.

W samym Chicago nie zobaczymy całkowitego zaćmienia Słońca, tylko nieco mniejsze przysłonięcie jego tarczy przez Księżyc – na poziomie około 94%. Zjawisko rozpocznie się o 12:51PM,szczytowym momentem, aby go zobaczyć, będzie godzina około 2:07PM, a zakończy się o 3:22PM.

Czy będą potrzebne okulary by oglądać zaćmienie Słońca w Chicago?

TAK! Wszyscy, którzy chcą oglądać to zjawisko będą potrzebować specjalnych okularów, aby chronić oczy.

Eksperci twierdzą, że odpowiednie okulary mają kluczowe znaczenie podczas zaćmień Słońca, a może nawet bardziej w rejonie Chicago, ponieważ region ten nie znajduje się na ścieżce całkowitej.

Amerykańskie Towarzystwo Astronomiczne zaleca, aby podczas oglądania zaćmienia słońca przez cały czas nosić okulary. Niezwykle ważne jest, aby przez cały czas nosić okulary przeciwsłoneczne, aby uniknąć uszkodzenia oczu.

Co może się stać, jeśli nie będziesz mieć okularów podczas oglądania zaćmienia Słońca?

Według Adler Planetarium oglądanie zaćmienia Słońca bez okularów może w ciągu kilku sekund spowodować nieodwracalne uszkodzenie oczu, a ponieważ w oku brakuje zakończeń nerwowych, które rejestrowałyby ból, gdy ten się pojawi, będzie już za późno.

Jak sprawdzić, czy okulary są bezpieczne?

Eksperci sugerują kupowanie okularów do zaćmienia słońca od dostawców uznanych przez Amerykańskie Towarzystwo Astronomiczne za „bezpieczne” i unikanie podróbek, które są wszędzie, a odróżnienie oryginału od podróbki nie jest łatwym zadaniem.

Na liście stowarzyszenia znajdują się linki do wybranych dostawców przeglądarek i filtrów solarnych, co do których możesz mieć pewność, że są bezpieczne, jeśli są właściwie używane.

„Należą do nich firmy i organizacje, z którymi członkowie grupy zadaniowej AAS ds. zaćmienia Słońca mają dobre doświadczenia, a także inne firmy i organizacje, które w sposób dla nas satysfakcjonujący wykazały, że sprzedawane przez nich produkty spełniają wymogi bezpieczeństwa wg normy ISO 12312-2, standardu międzynarodowego” – czytamy na liście.

Towarzystwo zauważa jednak, że jego lista nie jest wyczerpująca, a okulary niewymienione na stronie mogą nadal być bezpieczne. Nie zalecają kupowania na Amazon, eBay, Temu ani innych rynków internetowych w celu znalezienia najniższych cen.

Według Space.com okulary do oglądania zaćmienia Słońca zatwierdzone przez ISO muszą spełniać następujące wymagania bezpieczeństwa:

 • Przez filtry może przejść nie więcej niż 0,00032 procent światła słonecznego.
 • Filtry muszą być wolne od wszelkich wad, takich jak zarysowania, pęcherze i wgniecenia.
 • Przeglądarki ręczne muszą być wystarczająco duże, aby zakrywały oboje oczu.
 • Etykiety na wziernikach (lub opakowaniu) muszą zawierać nazwę producenta, instrukcje bezpiecznego użytkowania oraz ostrzeżenia o niebezpieczeństwach wynikających z niewłaściwego użytkowania.

Inną opcją jest zrobienie specjalnego przyrządu do obserwacji.

Czy można oglądać zaćmienie przez telefon?

Według ekspertów używanie telefonu do fotografowania zaćmienia Słońca może również być szkodliwe dla aparatu, ale niektóre firmy produkują filtry lub osłony na obiektywy aparatów telefonicznych, aby bezpiecznie uchwycić zaćmienie Słońca.

NASA także stwierdziła, że widzowie nie powinni używać okularów przeciwsłonecznych, próbując oglądać zaćmienie przez telefon lub obiektyw aparatu.

„NIE patrz na Słońce przez obiektyw aparatu, teleskop, lornetkę lub inne urządzenie optyczne podczas noszenia okularów zaćmieniowych lub korzystania z ręcznego obserwatora słonecznego – skoncentrowane promienie słoneczne przepalą filtr i spowodują poważne obrażenia oczu” – ostrzega agencja.

Kto jest na „path of totality”?

Chicago i otaczające go przedmieścia doświadczą około 94% całkowitego zaćmienia. Liczba ta jest wyższa niż w czasie zaćmienia w 2017 r. a także wyższa niż jakiekolwiek zaćmienie częściowe spodziewane w najbliższej przyszłości.

100-procentowe zaćmienie obejmie południowy kraniec Illinois, środkową i południową Indianę oraz Indianapolis.

Następne całkowite zaćmienie Słońca w Stanach Zjednoczonych nastąpi 12 sierpnia 2045 roku. Natomiast następne całkowite zaćmienie Słońca w Chicago nastąpi dopiero 4 sierpnia 2111 r.

Warto więc zobaczyć zjawisko w tym roku!

 

Źródło: nbc
Foto: Adler Planetarium, istock/AlbertoRoura/, NASA, YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

listopad 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Popularne w tym miesiącu