Połącz się z nami

News Chicago

Już dziś wybitna opera Karola Szymanowskiego w Chicago. Król Roger będzie wystawiony po polsku

Opublikowano

dnia

Chicago Opera Theatre rozpocznie sezon 2022-23 „Królem Rogerem” Karola Szymanowskiego i Jarosława Iwaszkiewicza. Opera, która będzie prezentowana w języku polskim z angielskimi napisami, zostanie wystawiona 18 listopada z dodatkowym pokazem 20 listopada.

Prezentowana przez Harris Theatre for Music and Dance „King Roger” jest pierwszą operą w historii zespołu przedstawianą w języku polskim, z pół-sceniczną produkcją z udziałem ogromnego 120-osobowego chóru i 72-osobowej orkiestry.

Opera została stworzona we współpracy z czołową polską organizacją taneczno-muzyczną w Chicago Lira Ensemble.

Pod batutą Elizabeth Morse i Dyrektor Muzyczną Lidiyą Yankovskayą wystąpią tenor Mariusz Godlewski, sopran Iwona Sobotka i tenor Tyrone Chambers II. Dopełnieniem obsady są Paul Chwe MinChul An, David Cangelosi i Alissa Anderson.

REKLAMA REKLAMA

Przedstawienie zostanie wyreżyserowane przez Dylana Evansa.

„To arcydzieło, które powinno być słyszane w Chicago lata temu. Muzycznie wyprzedza swoje czasy”

– powiedziała Yankovskaya w oficjalnym komunikacie prasowym.

Opera opowiada o tym jak królowa Roksana błaga króla Rogera o wybaczenie skromnemu pasterzowi oskarżonemu o głoszenie filozofii przyjemności, co skłania  potężnego króla do walki z wewnętrznym zamętem.

Rozdarty między oczekiwaniami społeczeństwa a prowokacyjnymi pomysłami nowego nieznajomego, Król Roger musi zdecydować o swojej drodze naprzód.

Bilety w cenie od 50 USD są do kupienia tutaj.

„Król Roger” to opera Karola Szymanowskiego w trzech aktach do polskiego libretta autorstwa samego kompozytora i Jarosława Iwaszkiewicza, kuzyna kompozytora. Partytura została ukończona w 1924 roku.

Prapremiera opery odbyła się 19 czerwca 1926 w Teatrze Wielkim w Warszawie, w obsadzie w roli Roxany wystąpiła siostra kompozytora, sopranistka Stanisława Korwin-Szymanowska.

„Dramat sycylijski”, jak go nazwał, zrodził się z entuzjazmu Szymanowskiego dla kultury śródziemnomorskiej jako tygla różnych narodów i religii. Podróżował on po tych terenach w latach 1911 i 1914, dzieląc z Iwaszkiewiczem miłość do tego regionu.

Latem 1918 roku w Odessie Szymanowski i Iwaszkiewicz wymyślili projekt i skomponowali operę w latach 1918-1924. Zaginiona powieść Szymanowskiego „Efebos” poruszała tematy mistyczne podobne do tych, które zainspirowały to dzieło.

 

Źródło: operawire, Wikipedia
Foto: YouTube

News Chicago

Metallica da dwa koncerty na Soldier Field w Chicago w sierpniu 2024 roku. Sprzedaż biletów od 2 grudnia

Opublikowano

dnia

Autor:

W 2024 r. legenda metalu, zespół Metallica, zagra dwa koncertyna Soldier Field w Chicago, promując swój nowy album 72 Seasons. Zgodnie z oświadczeniem zespołu, ogłoszono daty trasy M72 World Tour, która rozpocznie się w kwietniu przyszłego roku w Amsterdamie.

Trasa Metalliki będzie obejmowała dwudniowe postoje we wszystkich 22 miastach zgodnie z harmonogramem, a setlisty i składy supportów na oba wieczory będą zupełnie inne, powiedział zespół.

„Począwszy od kwietnia 2023 roku odwiedzimy 22 różne miasta na całym świecie i zagramy dwie noce w każdym z nich, a każdy program „No Repeat Weekend” dostarczy zupełnie wyjątkowych wrażeń: dwie zupełnie różne setlisty z dwoma różnymi zespołami otwierającymi koncert każdej nocy” – czytamy w oświadczeniu zespołu.

„Kup dwudniowy bilet, a nie zobaczysz tej samej piosenki dwa razy, w sumie ponad 30 piosenek obejmujących ponad 40 lat naszego szczęścia w tworzeniu muzyki”.

Metallica wystąpi na Soldier Field w Chicago 9 i 11 sierpnia 2024 roku.

REKLAMA REKLAMA

Dwudniowe bilety ze zniżką trafią do sprzedaży 2 grudnia na wszystkie koncerty, a przedsprzedaż dla fanklubów rozpocznie się 30 listopada. Bilety jednodniowe będą dostępne od 20 stycznia br., zgodnie z komunikatem.

Trasa M72 będzie miała scenografię, która przeniesie zespół na środek sceny, dzięki czemu fani będą mieli 360-stopniowy widok na występ.

Pantera i Mammoth WVH mają wystąpić na pierwszym koncercie Metalliki w każdym mieście w Ameryce Północnej, podczas gdy Five Finger Death Punch i Ice Nine Kills będą supportować drugiego wieczoru.

Ostatni raz Metallica wystąpiła w Windy City w lipcu tego roku podczas pierwszego dnia festiwalu Lollapalooza.

 

Źródło: fox32
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Dzisiaj koncert ku czci pomordowanych w Aktion Reinhardt. Wystąpi m.in. Dariusz Malejonek

Opublikowano

dnia

Autor:

Już jutro w Chicago koncert zatytułowany „Tak jakbyśmy nigdy nie istnieli” a następnego dnia specjalnie przygotowana wystawa z okazji 80-tej rocznicy „Aktion Reinhardt”. Hołd Żydom wymordowanym w czasie II Wojny Światowej odda między innymi Dariusz Malejonek, czyli Maleo. W Radiu Deon Chicago mówi o jutrzejszym wyjątkowym wydarzeniu.

W tym roku mija 80 lat lat przeprowadzonej przez Niemców „Aktion Reinhardt”.

Był to kryptonim akcji zagłady Żydów z Generalnego Gubernatorstwa i Okręgu Białostockiego przeprowadzonej w latach 1942–1943 na terytorium okupowanej Polski w ramach tzw. „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej” (niem. Endlösung der Judenfrage).

W czasie kilkunastu miesięcy zamordowano wtedy ok. 1,85 mln Żydów. Większość z tych osób była obywatelami polskimi.

Koncert i wystawa, które odbędą się w Chicago oddadzą hołd pomordowanym.

REKLAMA REKLAMA

W upamiętniającym ofiary koncercie pt. „Tak jak byśmy nigdy nie istnieli” wezmą udział artyści polscy mieszkający w Chicago, a także zaproszeni goście. Piosenki, które zaśpiewają, zostały przygotowane specjalnie na okazję tego jubileuszu.

Jednym z gości jest właśnie Dariusz Malejonek, który już przyleciał do Chicago.

„Jest to koncert poważny w nazwie i poważny w temacie” – mówi Maleo.

Ale mimo tego, nasz antenowy Gość obiecuje, że nie będzie koncertem smutnym.

Program był już prezentowany 7 razy w Warszawie, gdzie zobaczyło go 2 tys. ludzi, oraz w Jerozolimie. Za każdym razem publiczność przyjęła go bardzo ciepło.

Utwory zostały specjalnie napisane na tą okazję przez Dariusza Malejonka i Tomasza Mackiewicza a piosenki wykonują wokalistki. W czasie koncertu usłyszymy również przyśpiewki z łódzkiego getta.

Koncert mówi także o pomocy, jaką nieśli Polacy osobom żydowskiego pochodzenia.

Dariusz Malejonek ma nadzieję, że publiczność w Chicago dopisze i koncert zostanie tak samo wspaniale przyjęty jak w Polsce i Jerozolimie.

Koncert odbędzie się 29 listopada, o godzinie 7.00 wieczorem w King’s Hall, przy 1000 N Rohlwing Rd, Lombard. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Wystąpią:

  • Renata Przemyk
  • Kacper Popek
  • Tomasz Drozdek
  • Darek „Maleo” Malejonek
  • Izabela Szafrańska
  • Natalia Kawalec
  • Khara Laurent

Natomiast następnego dnia po koncercie w Chicago, 30 listopada, także o godzinie 7.00 p.m., zostanie otwarta wystawa pt. „Tak jakby nas nigdy nie było” w Polish National Alliance, przy 6100 N Cicero Ave. Chicago.

Poza specjalnie przygotowanymi wysokiej jakości zdjęciami dokumentującymi „Aktion Reinhardt”, będą tu także formy multimedialne, w tym film Michała Szymanowicza pt. „Tak jakby nas nigdy nie było”.

W prezentowanym o godzinie 7.30 PM filmie mówią świadkowie zagłady 1942 r., osoby mieszkające w Izraelu i Stanach Zjednoczonych.

Serdecznie Zapraszamy!

Więcej o projekcie upamiętniającym „Aktion Reinhardt” można znaleźć na stronie internetowej.

Organizatorami obchodów Dnia Pamięci o Zagładzie Żydów w 80. Rocznicę „Aktion Reinhardt” są Muzeum Getta Warszawskiego, Żydowski Instytut Historyczny, Państwowe Muzeum na Majdanku, Towarzystwo Projektów Edukacyjnych oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Honorowym patronatem objął wydarzenie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube, fb
Czytaj dalej

News Chicago

Le Comte Ory: żartobliwa opera Rossiniego jeszcze tylko w niedzielę w Lyric Opera w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Mistrz komedii operowej, który stworzył „Cyrulika sewilskiego”, jest także autorem „Le Comte Ory”, fenomenalnej komedii pełnej scenicznych żartów i jej wspaniałej, wysokoenergetycznej muzyki. Ostatni spektakl będzie grany 26 listopada w Lyric Opera w Chicago. Łapcie bilety!

Kiedy hrabina Adèle zamyka się w swoim zamku, podczas gdy jej dzielny brat wyrusza na krucjatę, dochodzi do niezłych żartów.

Pod nieobecność brata zakochany hrabia Ory nie cofnie się przed niczym (w tym przebraniem się za zakonnicę!), aby dostać się do zamku i zabiegać o względy cnotliwej hrabiny.

„Le Comte Ory” to jedna z najbardziej pieniących się operowych rozkoszy, z muzyką, która bulgocze jak najbardziej musujący szampan.

REKLAMA REKLAMA

W tej bezcennie dowcipnej produkcji znakomity tenor Lawrence Brownlee występuje w tytułowej mistrzowskiej roli — jednej z jego międzynarodowych specjalności — u boku hrabiny Kathryn Lewek, jednej z najbardziej błyskotliwych sopranistek swojego pokolenia.

Lyric Opera zapewnia, że radość udzieli się widowni od uwertury do szczęśliwego zakończenia.

„Le Comte Ory” będzie grana jeszcze tylko 26 listopada. Spektakl trwa 2 godziny i 40 minut z jedną przerwą. Libretto jest w j. francuskim, z angielskimi napisami.

Bilety do nabycia tutaj.

 

Źródło: Lyric Opera
Foto: YouTube, Lyric Opera
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

REKLAMA REKLAMA

Kalendarz 2021

listopad 2022
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Popularne w tym miesiącu