Połącz się z nami

News Chicago

Republikański darczyńca Richard Uihlein czy miliarder J.B. Pritzker? Kto wygra wybory w walce na pieniądze?

Opublikowano

dnia

Republikański mega darczyńca Richard Uihlein przeznaczył kolejne 13,9 miliona dolarów na swoje dążenie do pokonania demokratycznego gubernatora J.B. Pritzkera, ponieważ dane finansowe kampanii stanowej pokazują słabą zbiórkę funduszy przez nominowanego do GOP Darrena Baileya.

Uihlein jest dyrektorem wykonawczym w Lake Forest, w Wisconsin, gdzie wraz z żoną Elizabeth prowadzi firmę dystrybucyjną produktów Uline.

Są głównymi darczyńcami — poprzez fundację rodzinną, stanowe i federalne komitety działań politycznych oraz bezpośrednie darowizny na kampanie polityczne — konserwatywnych kandydatów i spraw w całym kraju.

Uihlein, jeden z największych darczyńców politycznych w kraju, przekazuje swoją polityczną gotówkę za pośrednictwem powiązanych podmiotów.

REKLAMA REKLAMA

Wybory gubernatora stanu Illinois

Większość reklam telewizyjnych, które atakują Pritzkera, nie jest opłacana przez kampanię Baileya. Pochodzą z komitetu działań politycznych — całkowicie zależnego od gotówki Uihleina.

Uihlein finansuje People Who Play by the Rules PAC prowadzony przez Dana Profta, politycznego agenta GOP i osobowość radiową.

PAC poświęca większość swoich zasobów na przeciwstawianie się Pritzkerowi, a nie na wspieranie Baileya.

Ostatnia darowizna Uihleina została przekazana 5 października i ogłoszona w piątek na stronie internetowej Rady Wyborczej Illinois.

13 923 000 dolarów darowizny Uihleina w piątek to ostatnia seria darowizn od niego dla PAC, co daje dotychczasową sumę 42 milionów dolarów.

Dawni darczyńcy republikańscy z Illinois, osoby indywidualne i grupy, jak dotąd nie wysyłali dużych czeków na kampanię Baileya, jak wynika z danych.

Działania PAC są niezależnymi wydatkami, czyli z mocy prawa mają być niezależne od kampanii Baileya.

Uihlein wspiera Baileya pośrednio – przekazując pieniądze na PAC – i bezpośrednio, przekazując darowizny na kampanię Baileya.

Dotacja w wysokości 13,9 miliona dolarów sugeruje, że Uihlein koncentruje się na dążeniu Profta do przeciwstawienia się Pritzkerowi – choć nie chce – jak dotąd – wysłać tych mega milionów bezpośrednio do kampanii Baileya, którą Bailey mógłby kontrolować.

Dokumenty pokazują, że od czasu prawyborów Uihlein przekazał kampanii Baileya w sierpniu milion dolarów.

Natomiast tylko od zeszłego czwartku PAC Profta wydał około 5 milionów dolarów, jak pokazują zapisy – głównie na produkcję i kupowanie czasu na reklamy telewizyjne, radiowe i cyfrowe oraz robocalls, a wszystko po to, by przeciwstawić się Pritzkerowi.

Uihlein i nowelizacja praw pracowniczych

Związki zawodowe – w Illinois i na całym świecie – wysłały miliony dolarów do komisji Vote Yes for Workers’ Rights, wszystko po to, by promować uchwalenie proponowanej poprawki w listopadowym głosowaniu.

Zmiana, jeśli zostanie przyjęta, doda do Konstytucji Illinois przepis gwarantujący pracownikom „podstawowe prawo do organizowania się i rokowań zbiorowych”.

14 września Uihlein przekazał 1 milion dolarów komisji sprzeciwiającej się przyjęciu tej poprawki.

Według stanowych rejestrów wyborczych PAC wspiera 20 republikańkich kandydatów w nadchodzących wyborach.

Na ten cel Uihlein przekazał 26 września 1,5 miliona dolarów.

 

 

Źródło: suntimes
Foto: You Tube

News Chicago

Dzisiaj w Chicago otwarcie wystawy upamiętniającej zagładę polskich Żydów w Aktion Reinhardt

Opublikowano

dnia

Autor:

W ramach obchodów Dnia Pamięci o Zagładzie Żydów w 80. Rocznicę „Aktion Reinhardt”, 30 listopada o godzinie 7.00 p.m., zostanie otwarta wystawa pt. „Tak jakby nas nigdy nie było” w Polish National Alliance, przy 6100 N Cicero Ave. Chicago.

Poza specjalnie przygotowanymi wysokiej jakości zdjęciami dokumentującymi „Aktion Reinhardt”, będą tu także formy multimedialne, w tym film Michała Szymanowicza pt. „Tak jakby nas nigdy nie było”.

W prezentowanym o godzinie 7.30 PM filmie mówią świadkowie zagłady 1942 r., osoby mieszkające w Izraelu i Stanach Zjednoczonych.

Serdecznie Zapraszamy!

Więcej o projekcie upamiętniającym „Aktion Reinhardt” można znaleźć na stronie internetowej.

REKLAMA REKLAMA

Organizatorami obchodów Dnia Pamięci o Zagładzie Żydów w 80. Rocznicę „Aktion Reinhardt” są Muzeum Getta Warszawskiego, Żydowski Instytut Historyczny, Państwowe Muzeum na Majdanku, Towarzystwo Projektów Edukacyjnych oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Honorowym patronatem objął wydarzenie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

 

Źródło: informacja własna
Foto: TPE, YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Dziś ostatni dzwonek by przedłużyć wygasającą ważność prawa jazdy i dowodu osobistego w Illinois

Opublikowano

dnia

Autor:

Po około dwóch latach przesuwania terminu, ostateczne przedłużenie czasu na odnowienie praw jazdy i dowodów osobistych kończy się 1 grudnia. Dzisiaj więc ostatnia szansa by to zrobić.

Sekretarz stanu Illinois Jesse White początkowo przedłużył okres odnowienia ze względu na pandemię COVID-19 w 2020 r. i zapowiedział liczne kolejne przedłużenia.

Przedłużenie ważności dotyczy praw jazdy, dowodów osobistych i zezwoleń szkoleniowych, ale nie obejmuje komercyjnych praw jazdy i zezwoleń szkoleniowych CDL.

White przedłużył datę wygaśnięcia ograniczonych praw jazdy do 1 grudnia, ale tylko w przypadku zezwoleń, które miały wygasnąć między 1 grudnia 2021 r. a 1 grudnia 2022 r.

REKLAMA REKLAMA

Biuro Sekretarza Stanu zachęca ludzi do dokończenia procesu odnowienia online, jeśli to możliwe, chociaż kierowcy mają także możliwość osobistego odwiedzenia urzędu.

W niektórych przypadkach osobista wizyta w Biurze Sekretarza Stanu jest wymagana. Dotyczy to nowych kierowców, nowych posiadaczy karty ID, osób starających się po raz pierwszy o dokument REAL ID, a także kierowców w wieku od 75 lat wzwyż.

Kierowcy z Illinois mogą umówić się na spotkanie w jednym z 30 punktów usług dla kierowców.

Biuro Sekretarza Stanu informuje, że niektóre większe urzędy mogą wymagać umawiania spotkań. Dodatkowe informacje i umawiania się na spotkanie na stronie ilsos.gov.

Rząd federalny przedłużył również do 3 maja 2023 r. termin dostosowania praw jazdy i dowodów tożsamości przez wszystkie stany, w tym Illinois, do nowych przepisów o REAL ID.

Po tej dacie, aby lecieć samolotem rejsu krajowego trzeba mieć przy sobie paszport amerykański, jeśli pasażer nie posiada dokumentu REAL ID.

Prawa jazdy i dowody osobiste w systemie REAL ID nie będą odnawiane drogą pocztową. Mieszkańcy Illinois muszą odwiedzić Biuro Sekretarza Stanu. 

Źródło: nbc
Foto: Illinois Secretary of State, istock/Prostock-Studio
Czytaj dalej

News Chicago

60-latka z Blue Island okradła ciężarówkę bankową na North Side. Uciekła z 200 tys. dolarów

Opublikowano

dnia

Autor:

Mieszkanka Blue Island została aresztowana w poniedziałek po południu po rzekomej kradzieży torby z pieniędzmi z otwartej furgonetki stojącej przed Chase Bank na North Side w Chicago.

Około godziny 12:27PM policja poinformowała, że ​​60-letnia Sharon Carabine-Deirberger zabrała torbę zawierającą nieznaną kwotę gotówki z opancerzonej ciężarówki Brinks w bloku 5700 North Broadway.

Carabine-Deirberger następnie uciekła z okolicy, ale ostatecznie została zatrzymana przez policję w Chicago przy 1100 West Granville Avenue – czyli około mili na północ od miejsca popełnienia przestępstwa.

Policja poinformowała, że ​świadek kradzieży wezwał policję.

REKLAMA REKLAMA

Worek pieniędzy został odzyskany, a Carabine-Deirberger została oskarżona o kradzież przekraczającą 100 000 dolarów, podała policja.

Według doniesień, w torbie znajdowało się 200 000 dolarów w gotówce.

Rzecznik Chase Bank powiedział, że żaden z jego pracowników nie został ranny, ale budynek będzie zamknięty na resztę dnia jako środek ostrożności.

Carabine-Deirberger miała się stawić w sądzie we wtorek.

 

Źródło: fox32
Foto: Chicago Police Department
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

REKLAMA REKLAMA

Kalendarz 2021

październik 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu