Połącz się z nami

Prawo imigracyjne

Czy rozwód z obywatelem amerykańskim wpływa na szanse dostania Zielonej Karty?

Opublikowano

dnia

Dostajemy dużo anonimowych pytań dotyczących Waszych osobistych, nieraz trudnych sytuacji życiowych i prawa imigracyjnego. Na pytania i problemy odpowiada Mecenas Magdalena Grobelski. Tylko w Radio Deon Chicago możecie dzwonić i pytać, anonimowo i bezpłatnie – pamiętajcie o środzie imigracyjnej i dyżurze telefonicznym specjalisty od prawa imigracyjnego.

Pani, która zawarła małżeństwo z obywatelem amerykańskim pyta czy może się starać o Zieloną Kartę, skoro jej mąż nie złożył dla niej petycji, natomiast po kilku miesiącach związku wystąpił o rozwód.

Najlepiej zgłosić się do adwokata, ponieważ każdy przypadek jest indywidualny – radzi Mecenas Magdalena Grobelski. Zwłaszcza w przypadku przemocy domowej jej ofiary często są tak zastraszane, że boją się zrobić cokolwiek.

Adwokatów obowiązuje tajemnica i nie należy się bać powiedzieć o swojej trudnej sytuacji.

Rozwód w takim przypadku nie musi zostać sfinalizowany. W związku przemocowym jest często kolejnym sposobem nękania współmałżonka. Jak najbardziej taka osoba ma szansę na zdobycie Zielonej Karty.

Jeśli jednak dojdzie do rozwodu, to taka osoba ma tylko 2 lata na złożenie petycji o Zieloną Kartę i jest to rygorystycznie przestrzegany termin.

Pani Karolina dostała Zieloną Kartę przez małżeństwo, będzie teraz zdawać egzamin na obywatelstwo. Pyta czy może wyjść za mąż za byłego męża i go sponsorować.

To bardzo trudna sytuacja i konieczna jest w tym przypadku konsultacja z adwokatem – mówi Mecenas Magdalena Grobelski, zdecydowanie odradzając rozwody i ponowne zawieranie związku z tą samą osobą w celach sponsorowania.

Takie sytuacje Urząd Imigracyjny szczególnie dokładnie sprawdza.

Jeśli Pani Karolina zrobiłaby to co zamierza może jej nawet grozić utrata obywatelstwa, gdyż jest to traktowane jako oszustwo federalne.

Pan Waldemar, który sponsoruje petycję jako sponsor finansowy, pyta kiedy kończy się jego odpowiedzialność.

Mecenas Magdalena Grobelski zachęca do sponsorowania, zarówno do bycia głównym sponsorem ja i tym posiłkowym, związanym z zabezpieczeniem strony finansowej. Dla wielu osób jest to jedyna szansa na zdobycie Zielonej Karty – mieć tych sponsorów.

Sponsorowanie finansowe kończy się gdy sponsorowana osoba wyrobi sobie 40 kwartałów składek i ma prawo do Social Security. Bardzo często się dzieje wraz już z dostaniem Zielonej Karty lub wcześniej.

Kończy się także z dostaniem obywatelstwa przez tą osobę, z jej śmiercią, lub np. powrotem na stałe do Polski.

Pan Waldemar opisuje taką sytuację: żona dostała pozwolenie na pracę, ale nie wiedząc o tym wyjechali do Polski na wesele brata. Adwokat zrezygnował z prowadzenia sprawy podając za powód konflikt interesów. Co robić?

W tej chwili pozwolenie na wyjazd jest rozdzielone z pozwoleniem na pracę. Jeżeli na pozwoleniu na pracę pisze, że można wyjeżdżać to nie powinno być problemów, ale lepiej tą sprawę skonsultować z adwokatem.

Wyjazdy jednak mogą być czasem problematyczne.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.45 rano. Po godzinie ósmej rozpoczyna się dyżur imigracyjny. Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne.

Porady telefoniczne są bezpłatne.

Telefon imigracyjny to 312-217-6824.

 

 

Foto: istock/Prostock-Studio/ Evgenia Parajanian/ eggeeggjiew

 

 

Prawo imigracyjne

Podróżowanie do USA: Nowe wyzwania dla posiadaczy wiz i zielonych kart

Opublikowano

dnia

Autor:

W ostatnich tygodniach zagraniczni turyści, posiadacze wiz oraz stali rezydenci Stanów Zjednoczonych napotykają na coraz większe utrudnienia przy wjeździe do kraju. Zaostrzone kontrole na lotniskach i przejściach granicznych są elementem szerszej polityki ograniczania imigracji, wprowadzonej przez administrację Donalda Trumpa.

Wraz z nadejściem sezonu wiosennych i letnich podróży, pojawia się coraz więcej doniesień o zatrzymaniach posiadaczy zielonych kart i wiz. Niektóre uczelnie, takie jak Brown University, zaleciły swoim międzynarodowym studentom i pracownikom unikanie podróży zagranicznych.

Kanada oraz kraje europejskie, takie jak Niemcy, Dania i Irlandia, zaktualizowały swoje wytyczne dotyczące podróży do USA, ostrzegając obywateli o konieczności ścisłego przestrzegania amerykańskich zasad wjazdu.

Według Hiltona Beckhama, zastępcy komisarza U.S. Customs and Border Protection (CBP), posiadacze zielonych kart, którzy nie popełnili przestępstwa ani nie zalegają z odnowieniem dokumentów, nie powinni obawiać się problemów na granicy. Jednak adwokaci imigracyjni ostrzegają, że poziom ryzyka może się różnić w zależności od indywidualnych okoliczności.

Twoje prawa na granicy

Jak podkreśla Stephanie Gee z International Refugee Assistance Project (IRAP), wjeżdżający do Stanów podróżni można podzielić na trzy grupy:

  • Obywatele USA – mają zagwarantowany wjazd i mogą odmówić odpowiedzi na pytania funkcjonariuszy CBP lub udostępnienia urządzeń elektronicznych do przeszukania. Może to jednak wydłużyć proces kontroli.
  • Posiadacze zielonej karty – tylko sędzia imigracyjny może odebrać im status rezydenta, ale niektóre czynniki, takie jak długotrwała nieobecność w USA, mogą wzbudzić podejrzenia na granicy.
  • Posiadacze wiz – mają najmniej praw, a funkcjonariusze CBP mogą po prostu odmówić im wjazdu, jeśli nie udzielą satysfakcjonujących odpowiedzi.

Jak zmniejszyć ryzyko pojawienia się problemów?

  1. Zweryfikuj swoje dokumenty – sprawdź ważność wizy, zielonej karty i innych wymaganych dokumentów.
  2. Zasięgnij porady prawnika – osoby z przeszłością kryminalną lub długimi wyjazdami z USA powinny skonsultować się z prawnikiem imigracyjnym przed podróżą.
  3. Unikaj krajów objętych restrykcjami – podróżni z Afganistanu, Kuby, Iranu, Korei Północnej, Wenezueli i innych krajów objętych potencjalnymi zakazami mogą napotkać dodatkowe trudności.
  4. Przygotuj się na przeszukanie urządzeń elektronicznychCBP może poprosić o dostęp do telefonu lub laptopa. Posiadacze wiz mogą stracić możliwość wjazdu, jeśli odmówią.
  5. Powiadom znajomego o podróży – warto mieć kontakt do prawnika i znajomego, któremu można szybko wysłać wiadomość w razie problemów.

Zwiększone kontrole graniczne i bardziej rygorystyczne egzekwowanie przepisów imigracyjnych sprawiają, że podróże do USA stały się bardziej ryzykowne, nawet dla posiadaczy zielonych kart. Kluczowe jest świadome planowanie podróży, znajomość swoich praw oraz przygotowanie na możliwe dodatkowe kontrole.

W obliczu zmieniających się przepisów i procedur, najlepszym sposobem na uniknięcie problemów jest odpowiednie przygotowanie i skorzystanie z porady eksperta imigracyjnego.

 

Źródło: npr
Foto: istock/EyeEm Mobile GmbH/LightFieldStudios/EvgeniyShkolenko/
Czytaj dalej

News USA

Administracja Trumpa kończy finansowanie mieszkań nielegalnym imigrantom

Opublikowano

dnia

Autor:

Administracja Prezydenta Donalda Trumpa ogłosiła w poniedziałek decyzję o zakończeniu finansowania z pieniędzy podatników programów mieszkaniowych dla nielegalnych imigrantów. Decyzja ta ma na celu priorytetowe traktowanie obywateli amerykańskich w dostępie do mieszkań socjalnych.

Sekretarz ds. Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast (HUD) Scott Turner oraz Sekretarz ds. Bezpieczeństwa Wewnętrznego Kristi Noem zapowiedzieli wspólne działania w ramach memorandum o porozumieniu (MOU) „American Housing Programs for American Citizens”. Dokument ten stanowi kluczowy element strategii administracji Donalda Trumpa mającej na celu ograniczenie nadużyć w systemie mieszkaniowym.

„Podpisujemy to porozumienie, aby zapewnić, że środki przeznaczone na pomoc mieszkaniową nie będą już wykorzystywane na wsparcie nielegalnych imigrantów, ale trafią do obywateli USA” – powiedział Turner w oświadczeniu wideo opublikowanym na platformie X.

Turner podkreślił, że przez długi czas Amerykanie byli spychani na dalszy plan w kwestii dostępu do mieszkań socjalnych, a publiczne fundusze powinny być przeznaczane przede wszystkim na wsparcie obywateli, zwłaszcza w obliczu narastającego kryzysu mieszkaniowego w kraju.

Nowe zasady kontroli funduszy

W ramach nowego porozumienia Departament Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast (HUD) zobowiązał się do wyznaczenia pełnoetatowego pracownika, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie programów mieszkaniowych i zapewnienie, że finansowanie nie trafi do nielegalnych imigrantów.

Dodatkowo, dane dotyczące korzystania z tych programów będą ściślej kontrolowane i udostępniane w Centrum Dowodzenia Incydentami (ICC).

Sekretarz Kristi Noem oskarżyła administrację Prezydenta Joe Bidena o brak priorytetowego traktowania amerykańskich obywateli w polityce mieszkaniowej. „Dzięki temu memorandum upewnimy się, że mieszkania socjalne będą przeznaczone wyłącznie dla tych, którzy na to zasługują – obywateli USA, którzy naprawdę potrzebują pomocy i chcą zapewnić lepszą przyszłość swoim rodzinom” – powiedziała Noem.

Kontekst decyzji

Partnerstwo HUD i Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DHS) zostało wprowadzone po tym, jak Donald Trump podpisał w lutym rozporządzenie wykonawcze zobowiązujące federalne agencje do identyfikacji wszystkich programów finansowanych z budżetu państwa, które wspierają nielegalnych imigrantów, oraz podjęcia działań naprawczych.

Zgodnie z dokumentem, celem tej inicjatywy jest „zapewnienie, że środki podatników nie będą wykorzystywane do wspierania ani zachęcania do nielegalnej imigracji”.

Departament Mieszkalnictwa powołał się na dane Center for Immigration Studies, które wskazują, że około 59% gospodarstw domowych nielegalnych imigrantów korzysta z co najmniej jednego programu socjalnego, co generuje roczne koszty w wysokości około 42 miliardów dolarów.

Wzrost liczby imigrantów przyczynia się także do zwiększonego popytu na mieszkania, co prowadzi do podwyżek cen nieruchomości w obszarach, gdzie koncentruje się ich osiedlanie.

Problemy z weryfikacją kwalifikowalności

Administracja Prezydenta Trumpa zwróciła również uwagę na trudności związane z identyfikacją osób korzystających z subsydiowanych mieszkań.

„W całym kraju około 9 milionów mieszkańców lokali socjalnych i dotowanych nie dostarcza wymaganych informacji w celu potwierdzenia swojej kwalifikowalności do udziału w programach” – stwierdził Departament Mieszkalnictwa.

Zgodnie z nowymi wytycznymi administracji Trumpa, fundusze mieszkaniowe mają być przyznawane wyłącznie osobom spełniającym kryteria obywatelstwa lub legalnego pobytu, a proces weryfikacji ma zostać zaostrzony.

 

Źródło: The Epoch Times
Foto:  ajay_suresh, YouTube
Czytaj dalej

News USA

Urząd Skarbowy będzie pomagał w lokalizacji nielegalnych imigrantów

Opublikowano

dnia

Autor:

Urząd Skarbowy jest na ostatniej prostej do zawarcia umowy z Departamentem Bezpieczeństwa Krajowego (DHS), która miałaby pomóc w lokalizowaniu migrantów podejrzanych o nielegalne przebywanie w USA – podało źródło zaznajomione ze sprawą. Porozumienie to wpisuje się w trwające działania administracji Donalda Trumpa na rzecz intensyfikacji deportacji.

Nowa rola Urzędu Skarbowego w polityce imigracyjnej

Zgodnie z projektem umowy U.S. Immigration and Customs Enforcement (ICE) przekazywałby Urzędowi Skarbowemu IRS listę osób podejrzanych o nielegalny pobyt w kraju, a agencja podatkowa miałaby potwierdzać ich adresy.

IRS od lat zbiera dane od migrantów, w tym ich adresy, pracodawców i wysokość zarobków, zachęcając ich do składania deklaracji podatkowych. Jednak informacje podatkowe podlegają ścisłym regulacjom dotyczącym prywatności, które zabraniają ich niewłaściwego ujawniania.

DHS naciska na dostęp do danych podatkowych

Już wcześniej w tym roku Departament Bezpieczeństwa Krajowego DHS rozesłał do IRS projekt notatki, w której wnioskował o szeroki dostęp do informacji o osobach podejrzewanych o nielegalny pobyt. Żądanie obejmowało adresy domowe setek tysięcy migrantów, którzy zapłacili podatki, korzystając z indywidualnych numerów identyfikacji podatkowej (ITIN).

Obecny projekt porozumienia jest bardziej ograniczoną wersją pierwotnego planu. W nowej wersji Urząd Skarbowy IRS nie przekazywałby danych U.S. Immigration and Customs Enforcement ICE, a jedynie potwierdzał informacje dostarczone przez agencję imigracyjną.

Aby uzyskać takie potwierdzenie, Sekretarz DHS Kristi Noem lub pełniący obowiązki dyrektora ICE Todd Lyons musieliby przedłożyć oficjalny wniosek, zawierający:

  • Imię i nazwisko podatnika
  • Adres podatnika
  • Datę wydania nakazu deportacji

Eksperci ostrzegają: To naruszenie przepisów o poufności

Specjaliści ds. prywatności zwracają uwagę, że takie porozumienie mogłoby naruszać przepisy kodeksu podatkowego, które zabraniają pracownikom Urzędu Skarbowego ujawniania danych podatników.

Sprawa trafiła już do sądu – dwie organizacje imigracyjne z Chicago pozwały Departament Skarbu oraz IRS, domagając się zablokowania udostępniania danych podatników urzędnikom ICE i DHS. Prawnicy argumentują, że federalne przepisy o ochronie prywatności wyraźnie zabraniają IRS współpracy z organami imigracyjnymi.

Możliwy przełom w polityce imigracyjnej

Jeśli umowa zostanie sfinalizowana, będzie to fundamentalna zmiana w dotychczasowej roli IRS, która tradycyjnie pozostawała neutralna wobec polityki imigracyjnej. Zwolennicy porozumienia twierdzą, że pomoże ono skuteczniej egzekwować prawo imigracyjne, natomiast przeciwnicy ostrzegają przed naruszeniem prywatności podatników i podważeniem zaufania do IRS.

Ten ruch może mieć daleko idące konsekwencje dla milionów migrantów w USA.

Źródło: cnn
Foto: YouTube, istock/pabradyphoto/silvermanmediaservices/
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

październik 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu