Połącz się z nami

News USA

Biskupi amerykańscy na Święto Pracy: pracujące kobiety ciężarne powinny być szczególnie chronione

Opublikowano

dnia

W swoim przesłaniu na Święto Pracy biskupi amerykańscy wezwali do uchwalenia Pregnant Workers Fairness Act PWFA jako sposobu na budowanie sprawiedliwej gospodarki dla kobiet i rodzin. O ważnej i potrzebnej ustawie chroniącej pracujące kobiety będące w ciąży, mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

„Obecnie nie ma prawa federalnego wymagającego od pracodawców zapewnienia krótkoterminowych, rozsądnych dostosowań dla kobiet w ciąży w miejscu pracy, a PWFA to zrobi”

– napisał arcybiskup Paul Coakley z Oklahoma City, przewodniczący komisji ds. sprawiedliwości krajowej biskupów USA w swoim przesłaniu na Święto Pracy.

„Żadna kobieta nie powinna być zmuszana do narażania zdrowia swojego dziecka, poronienia, przedwczesnego porodu, bezpieczeństwa ekonomicznego lub utraty świadczeń ubezpieczeniowych tylko dlatego, że prosi o krótkoterminowe, rozsądne dostosowanie pracy związane z ciążą” – oświadczył.

To dostosowanie, to np. możliwość noszenia butelki wody, stołka do prac wymagających długich okresów stania lub wykonywania lżejszych obowiązków, zwłaszcza w przypadku pracy polegającej na noszeniu ciężkich przedmiotów.

Pregnant Workers Fairness Act został uchwalony przez Izbę w maju 2021 r., a następnie skierowany do senackiej komisji zdrowia, edukacji, pracy i emerytur.

Oprócz uchwalenia PWFA, arcybiskup Coakley zachęcał do rozszerzenia Child Tax Credit CTC jako polityki, która „miałaby głęboki wpływ na stabilność rodziny, szczególnie dla rodzin, które są zagrożone finansowo”, przypominając, że Kościół „patrzy na dobrobyt społeczeństwa przez pryzmat dobrobytu rodziny”.

Wg Arcybiskupa Coakley’a CTC, nie powinien mieć wymogu minimalnego dochodu, powinien obejmować rodziny o mieszanym statusie imigracyjnym, być dostępny już na rok przed urodzeniem i oferowany każdemu dziecku – niezależnie od wielkości rodziny.

Arcybiskup Coakley zauważył, że jest to pierwsze Święto Pracy od czasu unieważnienia sprawy Roe v. Wade, nazywając decyzję:

„niezwykle znaczącym krokiem w kierunku uzdrowienia głębokich ran po aborcji i ochrony wszelkiego nienarodzonego życia ludzkiego”.

„Ten wyjątkowy moment wymaga społeczeństwa i gospodarki, które wspierają małżeństwa, rodziny i kobiety; wymaga, abyśmy wszyscy przeszli przez polityczne nawy i pracowali pilnie, aby przeformułować politykę społeczną w sposób prokobiecy, prorodzinny, propracowniczy, a tym samym autentycznie pro-życiowy”.

Biskupi USA popierają także federalną politykę płatnego urlopu, sprawiedliwe płace i prawo do tworzenia związków przez pracowników.

Arcybiskup Coakley zachęcał również do wolontariatu, aby pomóc rodzinom mającym trudności i wysiłkom związków zawodowych.

Zamknął swoje przesłanie, przywołując zmarłego 20 lat temu prałata George’a Higginsa, „gorącego orędownika sprawiedliwości ekonomicznej dla wszystkich”.

Ks. Higgins ściśle współpracował ze związkami zawodowymi i otrzymał wiele nagród, w tym Prezydencki Medal Wolności. Był dyrektorem  Departamentu Akcji Społecznej Konferencji Episkopatu, i faktycznie przez dziesięciolecia pisał lub konsultował oświadczenia z okazji Święta Pracy amerykańskich biskupów.

„Zainspirowani przez niego, kontynuujmy jego dobrą pracę w budowaniu sprawiedliwego społeczeństwa dla wszystkich. Niech duch i przykład prałata Higginsa zainspirują nas, abyśmy mogli mieć mądrość, by budować sprawiedliwość i poprawiać życie pracowników i ich rodzin, tak jak robił to przez całe swoje życie” – dodał Arcybiskup Coakley.

 

Źródło: cna
Foto: istock/ MaxRiesgo

Kościół

Biskupi USA apelują do Senatu o poprawki w ustawie budżetowej: „Chrońmy najsłabszych”

Opublikowano

dnia

Autor:

Podczas gdy Senat rozważa ustawę budżetową znaną jako One Big Beautiful Bill, Konferencja Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych (USCCB) wezwała ustawodawców do wprowadzenia istotnych zmian, które lepiej zabezpieczą interesy najbardziej wrażliwych grup społecznych. O tym apelu mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

W oficjalnym oświadczeniu arcybiskup Timothy Broglio, przewodniczący Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych USCCB, wyraził uznanie i wdzięczność za niektóre zapisy projektu ustawy.

“Kongres musi być konsekwentny w ochronie życia i godności człowieka. Obecna wersja ustawy w wielu aspektach nie spełnia tego wymogu. Zabiera biednym, by dać bogatym” – dodał abp Broglio, nawiązując do nauczania papieża Leona XIII o odpowiedzialności polityków za dobro wspólne i walkę z nierównościami.

W liście do senatorów, podpisanym przez arcybiskupa Borysa Gudziaka oraz biskupów Roberta Barrona, Kevina Rhoadesa, Marka Seitza, Davida O’Connella i Daniela Thomasa, USCCB przedstawiła szczegółowe stanowisko wobec konkretnych zapisów ustawy.

Biskupi:

  • Zdecydowanie poparli zakaz finansowania z podatków organizacji zajmujących się aborcją i tzw. „zmianą płci”, jak Planned Parenthood.
  • Z zadowoleniem przyjęli zapisy wspierające prawo rodziców do wyboru formy edukacji dla swoich dzieci.
  • Pochwalili propozycję odliczenia charytatywnego w wysokości 1000 dolarów „ponad linię” jako krok wspierający dobroczynność i organizacje non-profit.

Stanowczy sprzeciw wobec cięć w programach socjalnych i ekologicznych

Konferencja Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych USCCB stanowczo sprzeciwiła się jednak innym elementom projektu. Są to:

  • Cięcia w Medicaid i SNAP (programie pomocy żywnościowej) zostały określone jako „potencjalnie prowadzące miliony do głodu”.
  • Wzrost finansowania egzekwowania przepisów imigracyjnych i zatrzymań imigrantów określono jako „niewspółmiernie dotykający rodziny imigrantów i osoby ze statusem mieszanym, silnie zakorzenione w społecznościach amerykańskich”.
  • Ograniczenie zachęt do czystej energii i wycofanie programów ochrony środowiska uznano za szkodliwe dla dzieci, nienarodzonych i przyszłych pokoleń, zwiększające zanieczyszczenie i pogłębiające skutki ekstremalnych warunków klimatycznych.

Broglio: ulgi dla jednych kosztem drugich

Podsumowując stanowisko biskupów, abp Broglio podkreślił, że obecny kształt ustawy narusza zasady sprawiedliwości społecznej:

“Ta ustawa zapewnia ulgi podatkowe dla wybranych, jednocześnie osłabiając sieć zabezpieczenia społecznego dla innych poprzez poważne cięcia w Medicaid i SNAP. Nie chroni rodzin, nie chroni dzieci i szkodzi stworzeniu Bożemu” – powiedział.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube
Czytaj dalej

Kościół

70-lecie Amerykańskiej Częstochowy w Doylestown – Jubileusz Nadziei i Wdzięczności

Opublikowano

dnia

Autor:

Tysiące wiernych, duchownych i przedstawicieli polonii amerykańskiej zgromadziło się w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, by wspólnie świętować jubileusz 70-lecia istnienia tego wyjątkowego miejsca. Uroczystości upłynęły pod znakiem dziękczynienia, modlitwy i jedności – nie tylko z przeszłością, ale i z przyszłością.

Sanktuarium Nadziei – serce Polonii w USA

Założona w 1955 roku przez o. Michała Zembrzuskiego OSPPE Amerykańska Częstochowa stała się jednym z najważniejszych miejsc kultu maryjnego poza granicami Polski. Znajdujące się na malowniczym wzgórzu Beacon Hill Sanktuarium przyciąga rocznie setki tysięcy pielgrzymów – nie tylko Polaków, ale i katolików różnych narodowości.

“Ten jubileusz to nie tylko kamień milowy, ale głęboki moment łaski — zaproszenie do odnowienia nadziei, wzmocnienia wiary i ponownego zawierzenia przyszłości Matce Bożej” – mówił podczas homilii o. Krzysztof Wieliczko OSPPE, przełożony paulinów w USA.

Uroczysta Liturgia i koncert patriotyczny

Główne obchody 70-lecia odbyły się w niedzielę 29 czerwca i miały charakter otwarty. O godzinie 10:30 rozpoczął się koncert patriotyczny, który poprzedził bilingwalną Mszę Świętą sprawowaną o 11:30. Eucharystii przewodniczył arcybiskup Filadelfii, abp Nelson Pérez, w koncelebrze z duchowieństwem z Polski, USA i Kanady.

Liturgia była wyrazem wdzięczności za minione dekady służby i wiary, a zarazem symbolicznym otwarciem na nowy etap – wpisujący się w Rok Jubileuszowy 2025, ogłoszony przez papieża Franciszka jako Rok Nadziei.

Dziedzictwo, które łączy pokolenia

Historia Sanktuarium jest silnie związana z losami Polonii w Ameryce. Pierwszą kaplicę zbudowano w… stodole, gdzie umieszczono kopię Cudownego Obrazu z Jasnej Góry. Dzisiejszy kościół – mogący pomieścić ponad 1 400 wiernych – został poświęcony w 1966 roku z udziałem prezydenta Lyndona B. Johnsona.

W ciągu dekad miejsce to zyskało miano duchowej stolicy Polonii w USA. Na jego terenie znajduje się m.in.:

  • replika Kaplicy Jasnogórskiej,
  • Cmentarz Weteranów Polonijnych,
  • liczne kaplice i aleje różańcowe,
  • oraz monumentalne organy Austin poświęcone bł. Jerzemu Popiełuszce, niedawno gruntownie odrestaurowane.

Nowy rozdział: wdzięczność i przyszłość

Wszystko, co wydarzyło się w minioną niedzielę w Doylestown, było nie tylko celebracją przeszłości, ale przede wszystkim spojrzeniem ku przyszłości. Duchowni paulińscy podkreślają, że planowane są kolejne inwestycje, wydarzenia duszpasterskie i działania integrujące kolejne pokolenia wiernych.

“Czujemy, że Amerykańska Częstochowa wciąż ma misję do spełnienia – nie tylko dla Polonii, ale i dla całego Kościoła w USA” – powiedział o. Marcin Ćwierz OSPPE.

Monika Adamski/Radio Rampa

 

Foto: Radio Rampa
Czytaj dalej

Galeria

Jubileusz 70-lecia Shrine of Our Lady of Częstochowa w Doylestown, PA, 29 czerwca

Opublikowano

dnia

Autor:

Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

wrzesień 2022
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu