Połącz się z nami

News Chicago

Ambitny cel Willie’go Wilsona: zdobyć 1 mln nowych wyborców w Chicago. Milioner chce zmienić wyborcze statystyki

Opublikowano

dnia

Milioner, biznesmen i filantrop Willie Wilson rozpoczął w czwartek akcję rejestracji wyborców z ambitnym celem dodania 1 miliona nowych osób do listy Chicago przed wyborami na burmistrza i radnych 28 lutego. Czy zmieni nastawienie mieszkańców miasta i zwiększy frekwencję w przyszłych wyborach?

Frekwencja w wyborach na burmistrza w lutym 2019 r. wyniosła 35,4%, czyli 560 701 z 1,58 miliona zarejestrowanych wyborców Chicago. Frekwencja spadła do 33% w drugiej turze, którą Lori Lightfoot wygrała z prezes zarządu powiatu Cook Toni Preckwinkle.

W prawyborach 28 czerwca, podczas których nominowano kandydatów na wiele urzędów, w tym gubernatora, prokuratora generalnego i sekretarza stanu, frekwencja w Illinois wyniosła jeszcze mniej – 22,8%.

Wilson najwyraźniej jest zdeterminowany, aby odwrócić apatię wyborców przed wyborami burmistrza Chicago, które będą jego drugą próbą zdobycia urzędu. Opiera się przy tym na potężnym, kościelnym okręgu wyborczym, który pomógł mu zwyciężyć w 13 z 18 czarnych okręgów w 2019 roku i zająć czwarte miejsce z 10,6% głosów.

REKLAMA REKLAMA

Jednak Wilson zapowiedział, że jego akcja rejestracyjna nie będzie polegać wyłącznie na zbieraniu podpisów przez pastorów po niedzielnym nabożeństwie.

Rekrutuje również dziesiątki osób, z których część jest opłacana, do rejestracji wyborców w środy i soboty przed kilkunastoma sklepami spożywczymi, w tym Cermak Fresh Markets.

Wilson wykorzystał już miliony swojej osobistej fortuny, aby zorganizować serię akcji rozdawania kuponów na paliwo i zakupy żywnościowe, które przybliżyły go do wyborców z Chicago.

Filantrop zapowiedział, że jest gotów wydać „wszystko, co trzeba” z majątku swojej Fundacji Willie Wilsona, aby przekonać mieszkańców Chicago do rejestracji i głosowania.

„Przybyłem tu w czasach Jima Crow, kiedy nie mogliśmy głosować na Południu. Odkąd mogliśmy głosować, kiedy przyjechałem na północ, nie przegapiłem ani razu”— powiedział Wilson.

„Jestem amerykańskim snem. Skończyłem edukację na siódmej klasie. Uciekłem z domu.”

„Spójrzcie na mnie — jak zachowałem właściwe nastawienie i ciężko pracowałem. Jeśli mogę wstać, zagłosować i zrobić to, oni też muszą spojrzeć na siebie. Jeśli nie chcecie głosować dla siebie, głosujcie dla dzieci i wnuków. Dajcie im lepsze życie”.

Spis Ludności 2020 określił populację Chicago na 2,67 miliona. Tylko 1,49 miliona z tych osób jest zarejestrowanych do głosowania, co pozostawia 1,17 miliona potencjalnych wyborców.

Konkretna liczba trudna jest do oszacowania ponieważ niektóre z tych 1,17 miliona osób mogą nie kwalifikować się do głosowania ze względu na wiek czy obywatelstwo.

Im więcej wyborców Wilson i jego zwolennicy będą mogli się zarejestrować, tym większe potencjalne korzyści może przynieść jego druga kampania burmistrza.

Ale Wilson twierdzi, że chodzi mu o zmianę systemu i zakończenie wyborczego cynizmu, który jest konsekwencją publicznej korupcji, którą wykryto np. w sprawie radnych Edwarda Burke’a i Danny’ego Solisa czy kongresmena Illinois Michaela Madigana z Chicago.

„Nie obchodzi mnie, czy na mnie zagłosujesz. Głosuj na kogoś.” – powiedział Wilson.

„Polityka to gra… z łapówkami i wszystkim innym. Ludzie dostają pieniądze od innych ludzi, aby dostać się do urzędu. Jeśli zdobędziemy wystarczającą liczbę ludzi, by wyszli i zagłosowali, możemy to zmienić”.

 

 

Źródło: suntimes
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA

News Chicago

Jutro świętujemy Dzień Wojska Polskiego. Sprawdź harmonogram uroczystości w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago zaprasza na obchody Święta Wojska Polskiego w Chicago, w niedzielę, 14 sierpnia.

Program obchodów:

Niedziela, 14 sierpnia 2022 r.

godz. 10.00 – 10.15 a.m.

Cmentarz Zmartwychwstania Pańskiego – Resurrection Catholic Cemetery
7201 Archer Rd, Justice, IL 60458.

REKLAMA REKLAMA

Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Weteranów Armii Polskiej (Polska Kwatera Weterańska nr 35).

godz. 11.00 – 11.30

Cmentarz Maryhill

8600 N Milwaukee Ave, Niles, IL 60714.

Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Żołnierza Polskiego z II Wojny Światowej.

(hymny państwowe Rzeczypospolitej Polskiej i Stanów Zjednoczonych Ameryki odegrane przez trębacza Illinois National Guard).

godz. 11.40 – 12.05

Cmentarz św. Wojciecha – Saint Adalbert Cemetery

6800 N Milwaukee Ave, Niles, IL 60714.

– Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Żołnierzy „Błękitnej Armii” (tzw. Pomnik Hallerczyków).

– Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Katyńskim i Tablicą Smoleńską.

godz. 12.30

Bazylika pw. św. Jacka – St. Hyacinth Basilica

3636 W Wolfram Street, Chicago, IL 60618.

– Msza święta z udziałem organizacji weterańskich i polonijnych celebrowana przez ks. Stanisława Jankowskiego, Proboszcza parafii św. Jacka.

– Ceremonia złożenia kwiatów przed Pomnikiem Ku Czci Hallerczyków i Ochotników I Wojny Światowej.

W uroczystościach Konsul RP w Chicago Małgorzacie Bąk-Guzik towarzyszyć będą: gen. bryg. Krzysztof Nolbert, Attaché Obrony, Morski i Lotniczy, ppłk Karol Budniak, zastępca Attaché Obrony oraz gen. James G. Silvasy, Illinois Air National Guard.

 

 

Źródło: informacja własna
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Kościół

Ojciec Mikołaj Markiewicz: Maryja czeka na nas. Zapisy na pielgrzymkę z Chicago do Merillville już trwają

Opublikowano

dnia

Autor:

35. Piesza Pielgrzymka z Chicago do Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Merillville odbędzie sią w dniach 13-14 sierpnia. W Radio Deon Chicago kustosz sanktuarium, Ojciec Mikołaj Markiewicz, mówi o przygotowaniach do tego wielkiego wydarzenia. Pamiętajcie: Maryja czeka na nas!

„Jeszcze trochę pracy przed nami” mówi Ojciec Mikołaj Markiewicz, kustosz Sanktuarium Matki boskiej Częstochowskiej w Merillville, kilkanaście dni przed wyruszeniem polskiej pielgrzymki. Ale przygotowania do tego wspaniałego wydarzenia idą pełną parą.

Najważniejszą zmianą w organizacji pielgrzymki jest miejsce jej wyruszenia. Do tej pory był to kościół Św. Michała, który niestety już został zamknięty. Po raz pierwszy pielgrzymka rozpocznie się więc pod kościołem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.

Można sobie zainstalować nową aplikację pielgrzymkową. Zawiera ona dokładną mapę trasy pielgrzymki.

REKLAMA REKLAMA

Pierwszego dnia planowane jest przejście około 20 mil i dwa postoje, pierwszy po około 2 godzinach marszu i potem kolejny, na posiłek u państwa Sieczka. Po godzinie 6 p.m. planowane jest wejście do klasztoru karmelitów w Sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej, w Munster w Indianie, gdzie tradycyjnie będzie miał miejsce nocleg.

Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmi “Królowo Pokoju – módl się za nami”.

Będziemy się modlić o pokój nie tylko w kontekście wydarzeń na Ukrainie ale wszelakich konfliktów toczonych na świecie a także przestępstw i przemocy, której doświadczamy, zwłaszcza w Chicago.

„Chcemy zmieniać ten świat” – mówi Ojciec Mikołaj Markiewicz – „Tam gdzie jest Bóg, jest pokój. Zmartwychwstały kiedy przychodzi do uczniów to pierwsze co przynosi to jest pokój”. I tego pokoju wszyscy ludzie bardzo potrzebują.

Każdy z uczestników pielgrzymki na pewno także weźmie ze sobą swoją osobistą intencję, by zanieść ją Maryi.

Poza proszeniem nie zapominajmy o dziękowaniu, za to co dostajemy!

Wiele osób choć chce wziąć udział w pielgrzymce, ma wątpliwości czy da radę, czy nie pokona go ból i zmęczenie, zwłaszcza jeśli nie jest w pełni sprawny i zdrowy. Nasz gość zapewnia, że wszystkie wątpliwości i obawy znikają natychmiast jak tylko pielgrzymka wyrusza, dzięki temu, że ludzie idą razem, wspierając się wzajemnie.

Piękno pielgrzymki, wg Ojca Mikołaja Markiewicza, właśnie na tym polega – że nie jesteśmy tam sami i wszyscy podobnie niesiemy ze sobą nasze zmartwienia, lęki, obawy i radości.

Gość Radio Deon Chicago mówi, że pielgrzymka jest także okazją do zobaczenia innej twarzy Kościoła. Jest to niezwykle radosne i rozśpiewane wydarzenie a większość idących to osoby młode.

Więcej informacji i zapisy on line na pielgrzymkę na stronie https://polonijnapielgrzymka.com/zapisy/

Dopingujemy wszystkich, którzy zdecydują się pójść do Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Merillville!

 

 

Źródło: informacja własna
Foto: polonijnapielgrzymka

 

 

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Wyboiste lato dla podróżujących w Stanach Zjednoczonych. Odwołane loty, droga benzyna, brak aut w wypożyczalniach

Opublikowano

dnia

Autor:

W całej Ameryce podróżni chcący udać się na wakacyjny wyjazd po miesiącach ograniczeń COVID-19 stają przed szeregiem problemów. Bezprecedensowe liczby odwołanych lotów, niebotyczne ceny benzyny, niedobory samochodów w wypożyczalniach to główne z nich.

Według danych federalnych, ruch lotniczy wyniósł 87% poziomu z 2019 r. w ostatni piątek. Jednak amerykańskie linie lotnicze zmagają się z niedoborami kadrowymi co spowodowało tysiące odwołań lotów tego lata.

Przewoźnicy teoretycznie mogą przyjąć współczynnik odwołań wynoszący 3%, ale pod koniec czerwca te wskaźniki wynosiły średnio 4% dla linii lotniczych American, Delta, Southwest i United, podali naukowcy z DePaul University Chaddick Institute for Metropolitan Development.

Jeśli chodzi o wynajem samochodów, stawki są średnio o 40 USD dziennie wyższe niż w 2019 r., informuje American Automobile Association AAA .

REKLAMA REKLAMA

„Sytuacja wynajmu samochodów jest rzeczywiście okropna i prawdopodobnie nie ulegnie znacznej poprawie w najbliższym czasie” – oznajmił Tom Appel, wydawca przewodnika konsumenckiego Motoryzacja.

„Z powodu problemu z łańcuchem dostaw, producenci samochodów są ograniczeni co do liczby pojazdów, które mogą zbudować i dlatego koncentrują się na sprzedaży detalicznej, która jest bardziej opłacalna niż sprzedaż na wynajem” – powiedział Appel.

„Na amerykańskim rynku brakuje prawie 8 milionów samochodów i ciężarówek”

Appel nie przewiduje by niedobór wypożyczonych samochodów miał spaść do 2024 roku.

Jeśli chodzi o benzynę, AAA odnotowała średnią 5,04 USD za galon w piątek w obszarze metra Chicago. To astronomiczna cena w porównaniu do 3,56 USD rok temu, ale mniej niż 5,22 USD 22 lipca.

Ceny paliwa znajdują się teraz pod dodatkową presją z powodu spadku popytu na benzynę. Jest on niższy o 5-10% w porównaniu z zeszłym rokiem.

 

 

Źródło: dailyherald
Foto: You Tube, istock/fizkes

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

lipiec 2022
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Popularne w tym miesiącu