Połącz się z nami

News USA

Zmarł ostatni odznaczony Medal of Honor z czasów II wojny światowej. Był bohaterem bitwy o Iwo Jimę

Opublikowano

dnia

Bohater wojenny, który użył miotacza ognia i materiałów wybuchowych, aby oczyścić siedem bunkrów pod ciężkim ostrzałem karabinów maszynowych w bitwie o Iwo Jimę, zmarł spokojnie w Zachodniej Wirginii w wieku 98 lat.

Hershel „Woody” Williams, laureat Medal of Honor i weteran II wojny światowej, zmarł w środę wczesnym rankiem.

Williams urodził się w 1923 roku w Quiet Dell w Zachodniej Wirginii jako najmłodszy z 11 dzieci.

Zanim się urodził, wiele jego rodzeństwa zmarło już podczas pandemii grypy w latach 1918-19, a kiedy Williams miał 11 lat, jego ojciec zmarł na atak serca.

Gdy zbliżała się II wojna światowa, Williams chciał wstąpić do Korpusu Piechoty Morskiej tylko ze względu na ich stylowe niebieskie mundury.

REKLAMA REKLAMA

Oprócz tego że znał mundury nic nie wiedział o Korpusie Piechoty Morskiej.

Mierząc 5 stóp i 6 cali, Woody Williams został po raz pierwszy odrzucony, gdy chciał zaciągnąć się do wojska. Ale wymagania stały się mniej rygorystyczne w miarę trwania wojny i ostatecznie pozwolono mu dołączyć.

Chociaż myślał, że będzie bronił swojej ojczyzny przed najeźdźcami, wkrótce Williams został wysłany na Pacyfik, by walczyć z siłami japońskimi.

Na wyspie Guadalcanal po raz pierwszy zapoznał się z bronią, która uczyniła go bohaterem – miotaczem ognia.

Williams stał się biegły w posługiwaniu się bronią, a rok później dowodził zespołem miotaczy ognia i ludzi zajmujących się wyburzaniem w niesławnej bitwie o Iwo Jimę, podczas której doszło do największej jednorazowej próby wyrwania wyspy przez US Marines z rąk japońskiej armii.

Na wyspie o długości 5 mil i szerokości około 2 mil odbyła się jedna z najkrwawszych bitew II wojny światowej.

Siły japońskie, które potraktowały bitwę jako ostatni bastion, rzuciły wszystko, co miały na Amerykanów, ale ostatecznie zostały pokonane.

To właśnie podczas tej chaotycznej bitwy Williams wykazał się. Siły amerykańskie miały problemy z posuwaniem się naprzód z powodu japońskich bunkrów, typu ufortyfikowanego betonowego schronu z małymi szczelinami, z których mogli strzelać.

Amerykanom trudno było z nimi walczyć, dopóki nie pojawił się Williams.

Praktycznie sam, używając swojego miotacza ognia, oczyścił siedem bunkrów, wracając do swoich linii po nową broń i pięć razy powracając do walki.

Pomimo tego, że tego dnia walczył przez ponad pięć godzin, Williams opowiadał, że niewiele pamięta ze swoich bohaterskich czynów. Powiedział, że jego wspomnienie tego dnia jest puste.

Williams był także świadkiem najsłynniejszej części bitwy, kiedy czterech marines wzniosło amerykańską flagę na szczycie góry Suribachi, co uwieczniono kultową fotografią.

Cytat z Medal of Honor Williamsa stwierdza:

„Objęty tylko czterema strzelcami, walczył desperacko przez cztery godziny pod straszliwym ostrzałem z broni ręcznej wroga i wielokrotnie wracał na własne linie, aby przygotować ładunki rozbiórkowe i uzyskać napełnione miotacze ognia, często walcząc z powrotem, często za wrogimi stanowiskami, żeby zlikwidować jedną pozycję po drugiej.”

Po odkryciu, że strzelcy, którzy go osłaniali, zginęli w bitwie, Williams powiedział, że jego medal „nabrał innego znaczenia”.„Powiedziałem, że od tego momentu to nie należy do mnie. Należy do nich. Noszę go na ich cześć.”

„Dbam o to, aby dla nich błyszczał, bo nie ma większej ofiary niż to, kiedy ktoś poświęca swoje życie dla ciebie i dla mnie.”

Po wojnie Williams poświęcił się Administracji Weteranów i utworzył Hershel „Woody” Williams Medal of Honor Foundation.

Z pomocą swojej fundacji ustanowił pomniki rodzin Gold Star w całym kraju.

 

 

Źródło: daily mail
Foto: You Tube, U.S. National Archives, Getty Images, screenshot

REKLAMA REKLAMA

Ciekawostki

Spójrz w nocne niebo. Zobaczysz mnóstwo „spadających gwiazd”. Największy deszcz Perseidów przypadnie na 11-13 sierpnia

Opublikowano

dnia

Autor:

Szykujcie życzenia gdy „gwiazdy spadają”. Mamy teraz szczyt przelotu Perseidów, które można obserwować co roku, między lipcem a sierpniem. Patrzcie i podziwiajcie nocne niebo latem!

Według NASA, Perseidy są najbardziej aktywne od 17 lipca do 24 sierpnia. Szczyt w tym roku, kiedy najwięcej meteorów będzie widocznych na nocnym niebie, ma przypadać na 11-13 sierpnia.

W zależności od tego, gdzie dokładnie jesteś na półkuli północnej, podczas szczytu przelotu Perseidów możesz zauważyć nawet do 40 meteorów na godzinę.

Perseidy to meteory pochodzące z komety Swift-Tuttle. Kiedy Ziemia mija kometę każdego lata, szczątki Swift-Tuttle tworzą „spadające gwiazdy”, które widzimy na niebie. Według NASA nie ma ryzyka, aby nasza planeta wkrótce zderzyła się z kometą.

REKLAMA REKLAMA

Najważniejszą rzeczą, jakiej potrzebujesz, aby zobaczyć deszcz meteorów, jest czyste niebo nad tobą.

Drugim najważniejszym warunkiem oglądania, jest ciemne niebo, z dala od zanieczyszczenia światłem. Jeśli mieszkasz w dużym mieście, rozważ wyjazd do parku stanowego lub narodowego, który umożliwia nocleg na kempingu.

Niestety, sierpniowa pełnia księżyca przypadająca na 11 sierpnia, może utrudnić oglądanie Perseidów.

Inną rzeczą, która utrudnia obserwowanie Perseidów w tym roku i przez większość lat, są typowe dla tej pory roku burze na południowym zachodzie i południowym wschodzie Stanów Zjednoczonych.

Ale bez względu na to, gdzie mieszkasz, deszcz meteorów potrwa do 24 sierpnia i jest mnóstwo czasu, aby znaleźć odpowiedni moment na oglądanie nieba.

 

 

Źródło: fox13
Foto: You Tube, istock/:andreusK

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

NEWS Florida

Ile godzin musisz pracować by opłacić czynsz na Florydzie? Słoneczny Stan na 12. miejscu najdroższych miejsc w USA

Opublikowano

dnia

Autor:

Ponieważ koszty czynszu wciąż rosną w całym kraju, nowy raport rzuca nieco światła na to, jak drogie jest życie w Sunshine State. The National Low Income Housing Coalition (NLIHC) opublikowała raport „Poza zasięgiem” z 2022 r. („2022 Out Of Reach. The High cost of housing”), w którym przedstawiono, ile godzin ktoś musi pracować, aby pozwolić sobie na mieszkanie z 1 lub 2 sypialniami w ich stanie.

Według tego raportu mieszkaniec Florydy musi zarabiać co najmniej 26,38 USD na godzinę, aby stać go na wynajem domu z 2 sypialniami. Ta liczba to wzrost o 1,56 dolara na godzinę w porównaniu z zeszłorocznym raportem.

Przy minimalnej płacy stanowej wynoszącej 10 dolarów za godzinę oznacza to, że trzeba pracować na co najmniej 2,6 pełnych etatów.

Wzrost w porównaniu z raportem z 2021 jest dobrze dokumentuje rosnące koszty czynszów w stanie i poza nim.

Badanie szczegółowo określa, ile ktoś musi pracować, aby pozwolić sobie na podstawowy dach nad głową w oparciu o średni czynsz rynkowy:

REKLAMA REKLAMA
 • 106 godzin pracy tygodniowo przy płacy minimalnej, aby pozwolić sobie na dom z 2 sypialniami
 • 86 godzin pracy tygodniowo przy płacy minimalnej, aby pozwolić sobie na dom z 1 sypialnią
 • 2.6: Liczba pełnoetatowych miejsc pracy w pełnym wymiarze godzin za minimalną płacę, aby pozwolić sobie na dom z 2 sypialniami
 • 2.2: Liczba pełnoetatowych miejsc pracy za minimalną płacę, aby pozwolić sobie na mieszkanie z jedną sypialnią

„Aby pozwolić sobie na taki poziom czynszu i mediów – bez płacenia więcej niż 30% dochodu na mieszkanie – gospodarstwo domowe musi zarabiać 4572 USD miesięcznie lub 54 870 USD rocznie” – napisali analitycy.

Jednak według raportu przeciętny najemca na Florydzie zarabia 20,55 USD za godzinę, czyli 42 744 USD rocznie – ponad 12 000 USD mniej niż jest potrzebne, aby móc sobie pozwolić na wynajem domu.

Najdroższym miejscem do życia na Florydzie jest powiat Monroe na archipelagu Florida Keys, gdzie mieszkańcy musieliby pracować prawie 3,5 etatu, dostając minimalną pensję, aby pozwolić sobie na wynajem domu z 2 sypialniami.

Następne na liście najdroższych są powiaty Miami-Dade, a następnie Collier, Palm Beach i Broward.

Floryda znalazła się na 12. miejscu w kraju, biorąc pod uwagę koszt wynajmu domu z dwiema sypialniami.

15 najdroższych stanów/terytoriów w USA:

 • Hawaje
 • Kalifornia
 • Massachusetts
 • Nowy Jork
 • Waszyngton D.C.
 • Waszyngton
 • New Jersey
 • Kolorado
 • Maryland
 • Connecticut
 • Oregon
 • Floryda
 • New Hampshire
 • Wirginia
 • Rhode Island

Pełny raport NLIHC „Poza zasięgiem” tutaj.

 

 

Źródło: fox13
Foto: You Tube, istock/ddmitr

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Wyboiste lato dla podróżujących w Stanach Zjednoczonych. Odwołane loty, droga benzyna, brak aut w wypożyczalniach

Opublikowano

dnia

Autor:

W całej Ameryce podróżni chcący udać się na wakacyjny wyjazd po miesiącach ograniczeń COVID-19 stają przed szeregiem problemów. Bezprecedensowe liczby odwołanych lotów, niebotyczne ceny benzyny, niedobory samochodów w wypożyczalniach to główne z nich.

Według danych federalnych, ruch lotniczy wyniósł 87% poziomu z 2019 r. w ostatni piątek. Jednak amerykańskie linie lotnicze zmagają się z niedoborami kadrowymi co spowodowało tysiące odwołań lotów tego lata.

Przewoźnicy teoretycznie mogą przyjąć współczynnik odwołań wynoszący 3%, ale pod koniec czerwca te wskaźniki wynosiły średnio 4% dla linii lotniczych American, Delta, Southwest i United, podali naukowcy z DePaul University Chaddick Institute for Metropolitan Development.

Jeśli chodzi o wynajem samochodów, stawki są średnio o 40 USD dziennie wyższe niż w 2019 r., informuje American Automobile Association AAA .

REKLAMA REKLAMA

„Sytuacja wynajmu samochodów jest rzeczywiście okropna i prawdopodobnie nie ulegnie znacznej poprawie w najbliższym czasie” – oznajmił Tom Appel, wydawca przewodnika konsumenckiego Motoryzacja.

„Z powodu problemu z łańcuchem dostaw, producenci samochodów są ograniczeni co do liczby pojazdów, które mogą zbudować i dlatego koncentrują się na sprzedaży detalicznej, która jest bardziej opłacalna niż sprzedaż na wynajem” – powiedział Appel.

„Na amerykańskim rynku brakuje prawie 8 milionów samochodów i ciężarówek”

Appel nie przewiduje by niedobór wypożyczonych samochodów miał spaść do 2024 roku.

Jeśli chodzi o benzynę, AAA odnotowała średnią 5,04 USD za galon w piątek w obszarze metra Chicago. To astronomiczna cena w porównaniu do 3,56 USD rok temu, ale mniej niż 5,22 USD 22 lipca.

Ceny paliwa znajdują się teraz pod dodatkową presją z powodu spadku popytu na benzynę. Jest on niższy o 5-10% w porównaniu z zeszłym rokiem.

 

 

Źródło: dailyherald
Foto: You Tube, istock/fizkes

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

czerwiec 2022
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Popularne w tym miesiącu