Połącz się z nami

News USA

W Nowym Orleanie Amerykanie z Polakami debatują o doświadczeniu globalnego konfliktu jakim była II Wona Światowa

Opublikowano

dnia

Relacje świadków historii zagłady, to klucz w opowiadaniu o II wojnie światowej – to wspólny wniosek historyków uczestniczących w debacie Instytutu Pileckiego.

Polski ośrodek badawczy wraz z amerykańskim Narodowym Muzeum II Wojny Światowej zainaugurowały program debat o doświadczeniach globalnego konfliktu z lat 1939-45. Pierwszym elementem współpracy była internetowa dyskusja „Wyzwoliciele i Wyzwoleni”.

Podczas dyskusji przedstawiono świadectwa byłych więźniów i żołnierzy, którzy wyzwalali obozy. Leonarda Kielar była więźniarką obozu pracy w Ulm, filii KL w Dachau, wyzwolonego przez Amerykanów. Kobieta wspominała moment spotkania żołnierzy w charakterystycznych czołgach z białą gwiazdą.

„Zaciągnęli mnie na ten czołg, wjeżdżamy z bratem pod obóz, oni kazali otworzyć bramę, przepędzili strażników. Wysiedliśmy a oni do nas – teraz na pewno jesteście głodni”
– opowiadała Leonarda Kielar.

Dyrektor Instytutu Pileckiego dr Wojciech Kozłowski podkreślał, że świadectwa dotyczące niemieckich obozów i ich wyzwolenia spełniały nie tylko ważną z dzisiejszej perspektywy rolę wspomnień.

„Wcześniej te świadectwa były wyrazem ogromnej traumy. Były ich tysiące. Gdy mówimy o narodzie polskim, dotkniętym zarówno okrucieństwami nazistowskimi, jak i sowieckimi, to mówimy o doznaniu traumy. Te relacje świadków miały być również mocnym narzędziem przywrócenia sprawiedliwości” – powiedział szef Instytutu Pileckiego.

Dyrektor wykonawczy amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną i Demokracją dr Robert Citino zaznaczył, że świadkowie historii i dokumenty źródłowe odgrywają istotną rolę w edukacji młodego pokolenia: 
„75 lat od zakończenia II wojny światowej to sporo czasu w naszym społeczeństwie, zanurzonym w aktualnych wrażeniach medialnych, szukającym ciągle czegoś nowego. To kwestia, o której trzeba mówić. Mamy środowisko uczonych i oczywistą wiedzę o Holokauście, ale szersza publiczność może być zagrożona, jeśli wierzyć prawdziwości artykułów i badań, które czytam. Szczególnie chodzi tu o młodych ludzi”
– ocenił dr Citino.

Naukowiec zachęcił wszystkich, którzy posiadają cenne dokumenty lub mają wśród bliskich świadków historii, do nawiązywania współpracy z muzeami i instytucjami badawczymi.

Współpraca Instytutu Pileckiego i Narodowego Muzeum II Wojny Światowej w Nowym Orleanie będzie dotyczyła również innych doświadczeń świadków historii. Kolejna z debat, planowana na marzec, ma skupić się na pamięci o momencie wybuchu wojny.

Szczegóły TUTAJ
https://instytutpileckiego.pl/pl/wydarzenia/ii-wojna-swiatowa-swiadkowie-i-pamiec-czesc-1-wyzwoliciele-i

źródło: IAR/
foto: en.wikipedia.org

 

News Chicago

Chicagowianka pokieruje specjalnym Covidowym zespołem utworzonym przez Joe Bidena

Opublikowano

dnia

Była szefowa chicagowskiego Departamentu Zdrowia Publicznego, dr Julie Morita pokieruje specjalnym oddziałem do walki z Covid 19 utworzonym przez prezydenta Joe Bidena.

Dr Morita wychowała się w Chicago i do dziś mieszka w dzielnicy Edgewater, położonej na północ od centrum maista przy Uniwersytecie Loyola. Julie Morita przez ponad 20 lat pracowała w Departamencie Zdrowia Publicznego. Z roku na rok systematycznie awansowała, aż do pozycji szefowej całego departamentu.

Jak powiedziała burmistrz miasta Chicago Lori Lightfoot: ,,Doktor Julie Morita zastała dziś krajowym ekspertem zdrowia. Jej więź z naszym miastem Chicago, będzie dla nas ogromnym plusem”.

 

Przypomnijmy, że doktor Julie Morita była pierwszą Azjatką, która kierowała całym Departamentem Zdrowia Publicznego w mieście Chicago.

Za jej kadencji przypadki wirusa HIV spadły do najniższych w historii. Również przypadki bardzo groźnego wirusa Ebola były pod stałą kontrolą departamentu, którym kierowała doktor Julie Morita.

Źródło: WGN

Czytaj dalej

News USA

Atak zimy w amerykańskim stanie Kolorado. Bez prądu pozostaje kilkadziesiąt tysięcy osób

Opublikowano

dnia

W rejonie miasta Denver w kilkanaście godzin spadło od dwóch do czterech stóp śniegu. Metropolia i jej okolice zostały całkowicie sparaliżowane.

Burza śnieżna, która przeszła nad stanem Kolorado, zablokowała między innymi ruch na głównych drogach i lotniskach. Międzynarodowy port w Denver wstrzymał loty na dwa dni.

Odwołano setki połączeń. Odcięty został też dojazd do wielu miejscowości w pobliskich Górach Skalistych.

Na jednej z autostrad w zaspach utknęło niemal sto samochodów, w tym pługi śnieżne. Na ratunek kierowcom wysłano Gwardię Narodową. Do pomocy włączył się także jeden z oddziałów SWAT. Policjanci ewakuowali ludzi do swoich opancerzonych pojazdów.

Po ataku zimy w rejonie Denver bez prądu pozostaje kilkadziesiąt tysięcy odbiorców. Usuwanie skutków burzy śnieżnej może potrwać nawet kilka dni.

Źródło: IAR
Foto: Flickr, arch RD

Czytaj dalej

News USA

Dofinansowanie od rządu $1400 na osobę. Gigantyczny pakiet podpisał Joe Biden

Opublikowano

dnia

Prezydent USA Joe Biden podpisał pakiet stymulacyjny o wartości 1 biliona 900 miliardów dolarów, który ma pomóc Ameryce wyjść z kryzysu spowodowanego pandemią Covid-19.

Przewiduje między innymi bezpośrednie wypłaty dla Amerykanów po 1400 dolarów, zwiększenie zasiłków dla bezrobotnych i dofinansowanie służby zdrowia.

Określany mianem „Amerykańskiego Planu Ratunkowegopakiet przewiduje idące w setki miliardów dolarów wydatki na przyspieszenie produkcji i dystrybucji szczepionek oraz dofinansowanie służby zdrowia, społeczności lokalnych, edukacji oraz sektorów najbardziej dotkniętych przez pandemię, takich jak linie lotnicze czy restauracje.

Rodziny o dochodach poniżej 150 tysięcy dolarów rocznie dostaną wypłaty w gotówce po 1400 dolarów na osobę, a bezrobotni dodatkowo 300 dolarów tygodniowo. W planie przewidziano też wypłaty od 250 do 300 dolarów miesięcznie na każde dziecko.

„Ta historyczna ustawa ma wesprzeć kręgosłup naszego kraju – jest szansą dla pracowników, dla klasy średniej, dla ludzi, którzy zbudowali nasz kraj. To jest jej istota” – mówił prezydent USA podczas ceremonii podpisania planu.

„Amerykański Plan Ratunkowy” został uchwalony w Kongresie wyłącznie głosami demokratów. Republikanie krytykowali ustawę argumentując, że jest zbyt kosztowna, niewłaściwie skonstruowana i że zawiera wiele projektów, które są marnotrawstwem publicznych pieniędzy.

Źrôdło: IAR
Foto: Flickr/Office of Public Affairs

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

luty 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728

Popularne