Połącz się z nami

News USA

W Nowym Orleanie Amerykanie z Polakami debatują o doświadczeniu globalnego konfliktu jakim była II Wona Światowa

Opublikowano

dnia

Relacje świadków historii zagłady, to klucz w opowiadaniu o II wojnie światowej – to wspólny wniosek historyków uczestniczących w debacie Instytutu Pileckiego.

Polski ośrodek badawczy wraz z amerykańskim Narodowym Muzeum II Wojny Światowej zainaugurowały program debat o doświadczeniach globalnego konfliktu z lat 1939-45. Pierwszym elementem współpracy była internetowa dyskusja „Wyzwoliciele i Wyzwoleni”.

Podczas dyskusji przedstawiono świadectwa byłych więźniów i żołnierzy, którzy wyzwalali obozy. Leonarda Kielar była więźniarką obozu pracy w Ulm, filii KL w Dachau, wyzwolonego przez Amerykanów. Kobieta wspominała moment spotkania żołnierzy w charakterystycznych czołgach z białą gwiazdą.

„Zaciągnęli mnie na ten czołg, wjeżdżamy z bratem pod obóz, oni kazali otworzyć bramę, przepędzili strażników. Wysiedliśmy a oni do nas – teraz na pewno jesteście głodni”
– opowiadała Leonarda Kielar.

Dyrektor Instytutu Pileckiego dr Wojciech Kozłowski podkreślał, że świadectwa dotyczące niemieckich obozów i ich wyzwolenia spełniały nie tylko ważną z dzisiejszej perspektywy rolę wspomnień.

„Wcześniej te świadectwa były wyrazem ogromnej traumy. Były ich tysiące. Gdy mówimy o narodzie polskim, dotkniętym zarówno okrucieństwami nazistowskimi, jak i sowieckimi, to mówimy o doznaniu traumy. Te relacje świadków miały być również mocnym narzędziem przywrócenia sprawiedliwości” – powiedział szef Instytutu Pileckiego.

Dyrektor wykonawczy amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną i Demokracją dr Robert Citino zaznaczył, że świadkowie historii i dokumenty źródłowe odgrywają istotną rolę w edukacji młodego pokolenia: 
„75 lat od zakończenia II wojny światowej to sporo czasu w naszym społeczeństwie, zanurzonym w aktualnych wrażeniach medialnych, szukającym ciągle czegoś nowego. To kwestia, o której trzeba mówić. Mamy środowisko uczonych i oczywistą wiedzę o Holokauście, ale szersza publiczność może być zagrożona, jeśli wierzyć prawdziwości artykułów i badań, które czytam. Szczególnie chodzi tu o młodych ludzi”
– ocenił dr Citino.

Naukowiec zachęcił wszystkich, którzy posiadają cenne dokumenty lub mają wśród bliskich świadków historii, do nawiązywania współpracy z muzeami i instytucjami badawczymi.

Współpraca Instytutu Pileckiego i Narodowego Muzeum II Wojny Światowej w Nowym Orleanie będzie dotyczyła również innych doświadczeń świadków historii. Kolejna z debat, planowana na marzec, ma skupić się na pamięci o momencie wybuchu wojny.

Szczegóły TUTAJ
https://instytutpileckiego.pl/pl/wydarzenia/ii-wojna-swiatowa-swiadkowie-i-pamiec-czesc-1-wyzwoliciele-i

źródło: IAR/
foto: en.wikipedia.org

 

News USA

Agenci Marshals Service uratowali ponad 150 dzieci. W USA giną setki dzieci

Opublikowano

dnia

W amerykańskim stanie Tennessee służby dotarły do 150 zaginionych dzieci. To rezultat akcji prowadzonych w ostatnich dwóch miesiącach.

Stanowe Biuro Śledcze przekazało, że operacja rozpoczęła się na początku stycznia po tym, jak zidentyfikowano 240 zaginione dzieci, które przebywały w stanie.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni trwały działania, które doprowadziły do uwolnienia 150 z nich. Służby zapewniają, że działania będą kontynuowane, by odnaleźć pozostałe 90 dzieci.

Ze 150 dzieci w wieku od 3 do 17 lat, do których dotarto w ostatnich dniach, co najmniej pięcioro było potencjalnymi ofiarami handlu dziećmi, a co najmniej jedno zostało porwane. Są wśród nich także takie, które opuściły domy, czy żyły z innymi członkami rodziny.

Szacuje się, że każdego miesiąca w stanie Tennessee giną setki dzieci. Powody są różne – ucieczki, rodzinne spory o opiekę nad dziećmi, ale występują też pobudki czysto kryminalne i dotyczą porwań, czy handlu nieletnimi.

W całym 2020 roku we współpracy z agencją federalną United States Marshals Service odnaleziono 387 dzieci. W kilku innych stanach – takich jak Ohio, Wirginia, Indiana i Georgia – również rozpoczęto specjalne operacje, podczas których śledczy skupiają się na odnajdywaniu zaginionych dzieci.

 

Źrôdło: IAR
Foto: Flickr/Office of Public Affairs

Czytaj dalej

News Chicago

Mieszkał pod Chicago i współpracował z Państwem Islamskim. Skazany na karę 12 lat pozbawienia wolności

Opublikowano

dnia

Autor:

Mieszkaniec północnych przedmieść Chicago, został we środę skazany na karę 12 lat pozbawienia wolności za konspirację i wspieranie terrorystycznej organizacji ISIS.

38-letni Joseph Jones z miejscowości Zion, w roku 2015 rozpoczął serię spotkań z tajnymi agentami FBI myśląc, że są częścią organizacji terrorystycznej. W roku 2017 wyposażył tych samych agentów w telefon komórkowy, który według planu miał być wykorzystany do detonacji ładunków wybuchowych.

W kwietniu tego samego roku Jones został zatrzymany na lotnisku O’Hare, gdzie wraz z podstawionym agentem, planował podróż do Syrii. W tym samym czasie został aresztowany jego wspólnik, 39 letni Edward Shimenti, który był aktywnie zaangażowany w sprawę. Shimenti stanie przed sądem 8 kwietnia tego roku.

Źrôdło:WGN

Foto: Flickr/Kurdishstruggle

Czytaj dalej

News USA

22-latek wjechał wprost pod ciężarówkę. Zginęło kilkanaście osób

Opublikowano

dnia

Co najmniej 15 osób zginęło, a kilka zostało rannych w wypadku, do którego doszło w miejscowości El Centro w południowej Kalifornii, niedaleko granicy z Meksykiem.

Samochód typu SUV, którym podróżowało 28 osób zderzył się z ciężarówką. Według miejscowej policji samochód wyjechał wprost pod nadjeżdżającą ciężarówkę ze żwirem.

Auto typu SUV przewoziło zbyt dużą liczbę pasażerów – fabrycznie jest przystosowane do przewozu maksymalnie ośmiu osób. Ofiary śmiertelne miały od 20 do 55 lat. Wśród rannych jest co najmniej jedno osoba w wieku 16 lat. Samochód prowadził 22-latek, który zginął w wypadku.

źródło: IAR
foto:

Czytaj dalej
Reklama

Facebook

Luty 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728

Popularne