Połącz się z nami

Newsroom

ABC Prawyborów 28 czerwca. Sprawdź gdzie, jak i kiedy głosować

Opublikowano

dnia

Prawybory w Illinois 2022 odbędą się już za tydzień, we wtorek 28 czerwca. Wybory odbywają się w celu wyłonienia kandydata partii, który wystartuje w listopadowych wyborach powszechnych. Przedterminowe głosowanie już trwa.

Oto kilka podstawowych zasobów i informacji, które pomogą Ci poczuć się przygotowanym i poinformowanym podczas wykonywania swoich obowiązków obywatelskich i sprawić, by Twój głos został usłyszany.

Zawsze możesz znaleźć szczegółowe informacje i odpowiedzi na swoje konkretne pytania, kontaktując się z lokalnymi władzami wyborczymi.

W Chicago jest to Chicagowska Rada Wyborcza. W powiecie Cook poza miastem oraz w okolicznych powiatach podmiejskich lokalnym organem wyborczym jest biuro urzędnika powiatu.

REKLAMA REKLAMA

Kiedy odbędą się prawybory w Illinois?

W tym roku prawybory w Illinois odbędą się we wtorek, 28 czerwca.

Zwykle odbywały się w marcu przed wyborami powszechnymi, ale ustawodawcy podjęli w zeszłym roku środek, aby odroczyć prawybory o około trzy miesiące w oczekiwaniu na opublikowanie szczegółowych danych ze spisu powszechnego w USA.

Te dane, zebrane w 2020 r., zostały opóźnione przez pandemię COVID-19, ale są niezbędne dla procesu ponownego rysowania map dzielnic (znanego jako redystrykcja), który jest uzupełniany co 10 lat po spisie ludności.

Jak zarejestrować się, aby głosować w Illinois?

Czy jesteś zarejestrowany do głosowania w Illinois? Jeśli nie masz pewności, możesz sprawdzić tutaj, wpisując swoje imię i nazwisko, adres i datę urodzenia.

Aby zarejestrować się do głosowania w Illinois, musisz być obywatelem USA, mieć ukończone 18 lat przed dniem wyborów powszechnych w dniu 8 listopada i nie odbywać kary w zakładzie karnym z powodu wyroku skazującego.

Jeśli nie jesteś zarejestrowany, możesz dokonać rejestracji w okresie karencji w dowolnym miejscu wcześniejszego głosowania w Twojej jurysdykcji do 27 czerwca lub w swoim lokalu wyborczym w dniu wyborów.

Aby to zrobić, musisz przynieść dwa dokumenty tożsamości, jeden z aktualnym adresem (np. rachunek za media) i być przygotowanym do oddania głosu w tym samym czasie.

Jeśli przeprowadziłeś się od czasu ostatniego głosowania, możesz również skorzystać z rejestracji w okresie karencji, aby zaktualizować rejestrację do aktualnego adresu.

Pełną listę lokalizacji, w których możesz skorzystać z rejestracji w okresie karencji, znajdziesz tutaj.

Jak głosować w Illinois

Istnieją trzy sposoby głosowania w Illinois:

1: Możesz poprosić o przesłanie karty do głosowania pocztą i zwrócić ją, wysyłając ją za pośrednictwem poczty USA lub osobiście dostarczając ją do lokalnego urzędu wyborczego w zatwierdzonym miejscu nadania.

2: Możesz głosować wcześniej osobiście w lokalizacji wczesnego głosowania w Twojej jurysdykcji, otwartej teraz do dnia wyborów 28 czerwca.

3: W dniu wyborów możesz głosować osobiście w miejscu wyborczym swojego okręgu wyborczego lub, jeśli pozwala na to lokalny organ wyborczy, w innym miejscu głosowania w Twojej jurysdykcji, które zostanie otwarte 28 czerwca.

Jak głosować listownie w Illinois?

Każdy zarejestrowany do głosowania w Illinois jest uprawniony do głosowania drogą pocztową, bez usprawiedliwienia.

Wyborcy mają czas do 23 czerwca na złożenie wniosku o kartę do głosowania drogą pocztową. Aby została zaliczona, Twoja karta do głosowania musi być ostemplowana do dnia wyborów i dotrzeć w ciągu 14 dni od daty wyborów.

Więcej informacji na temat głosowania drogą pocztową można znaleźć na stronie internetowej Illinois State Board of Elections lub za pośrednictwem lokalnego urzędu wyborczego, gdzie można także znaleźć wniosek o głosowanie drogą pocztową.

Jeśli poprosiłeś o głosowanie drogą pocztową i chcesz wręczyć swoją kartę do głosowania, z pominięciem amerykańskiej poczty, możesz to zrobić osobiście w urzędzie wyborczym lub w wyznaczonych miejscach wrzutowych.

Jak oddać głos we wczesnym głosowaniu w rejonie Chicago?

Jeśli chcesz uniknąć pośpiechu i osobiście oddać swój głos przed dniem wyborów, masz wiele możliwości. Oto pełna lista miejsc, w których odbywa się wczesne głosowanie i ich harmonogramy w Chicago, podmiejskim powiecie Cook i 10 podmiejskich powiatach.

Wszyscy mieszkańcy dowolnego z wymienionych powiatów mogą głosować w dowolnym miejscu wczesnego głosowania w swoim powiecie, z dwoma wyjątkami: niektóre lokalizacje w powiecie Will służą tylko mieszkańcom określonych obszarów, a wyborcy z Chicago mogą głosować tylko we wczesnym głosowaniu w miejskich lokalach – nie w podmiejskim powiecie Cook.

Poza tym możesz wybrać dowolne miejsce głosowania w Twojej jurysdykcji, które jest dla Ciebie najwygodniejsze.

Jak głosować w dniu wyborów

Jeśli wolisz oddać głos w dniu wyborów, w większości powiatów w stanie Illinois masz tylko jedną opcję: wyznaczone miejsce wyborcze. Jeśli nie wiesz, gdzie to jest, możesz je znaleźć, wpisując swój adres tutaj na stronie internetowej State Board of Elections.

Jeśli jesteś mieszkańcem Chicago, przedmieścia Cook County lub DuPage County, masz kilka dodatkowych opcji w dniu wyborów.

W Chicago wszystkie miejsca wczesnego głosowania pozostaną otwarte w dniu wyborów dla wszystkich wyborców w mieście, podobnie jak dwie lokalizacje podmiejskie powiatu Cook: 69 W. Washington St. i Union Station Founders Room przy 225 S. Canal St.

I jako nowość w tym roku, powiat DuPage ogłosił, że jest pierwszym powiatem w Illinois, które umożliwia wyborcom oddanie głosu w dowolnym ze swoich 263 lokali wyborczych w dniu wyborów.

Kiedy w dniu wyborów są otwarte lokale?

Lokale wyborcze są otwarte o 6:00 rano w całym stanie i pozostaną otwarte do 7:00 wieczorem.

Ale pamiętaj – jeśli stoisz w kolejce, kiedy kończy się już głosowanie, nadal możesz głosować!

Więc jeśli spieszysz się do swojego lokalu wyborczego w ostatniej chwili, nie martw się, jeśli zobaczysz kolejkę – i nie pozwól nikomu odwieść Cię od oddania karty do głosowania.

Zobacz, kto jest na twojej karcie do głosowania w Illinois

Aby uzyskać pełną przykładową kartę do głosowania, w tym wszystkie wybory lokalne i sądowe, odwiedź witrynę internetową lokalnego urzędu wyborczego.

Co powinienem mieć przy sobie by głosować?

Jeśli korzystasz z rejestracji w okresie karencji, musisz przynieść dwa dokumenty tożsamości, w tym jeden z adresem, np. rachunek za media, wyciąg bankowy, odcinek wypłaty itp.

Jeśli jesteś już zarejestrowany do głosowania pod aktualnym adresem, nie potrzebujesz dokumentu tożsamości ze zdjęciem wydanego przez rząd, aby głosować zgodnie z prawem stanu Illinois.

Ale pomocne może być przyniesienie go ze sobą, jeśli podczas głosowania pojawią się jakiekolwiek pytania dotyczące rejestracji, adresu, podpisu lub innych.

Masz prawo wnosić materiały pisemne lub drukowane, które mają Ci pomóc, do kabiny do głosowania.

Czy mogę zrobić selfie z głosowania?

NIE. W stanie Illinois robienie selfie podczas głosowania jest zabronione przez prawo stanowe.

Zaznaczanie karty do głosowania w taki sposób, aby inna osoba mogła zobaczyć, jak głosowałeś, jest przestępstwem, za co grozi kara więzienia od jednego do trzech lat.

Urzędnicy stanowi od dawna twierdzą, że „mało prawdopodobne” jest, aby ktokolwiek został oskarżony o autoportret w czasie głosowania, ale powinieneś zachować ostrożność i zamiast tego zrobić sobie zdjęcie obok tabliczki wyborczej.

Co mam zrobić, jeśli mam problemy z głosowaniem?

Podczas gdy miliony ludzi oddadzą swoje głosy bez żadnych problemów, niektórzy mogą zostać zakwestionowani w kwestii uprawnień do głosowania, doświadczać zastraszania lub mieć problemy w swoim lokalu wyborczym.

Jeśli napotkasz jakiekolwiek problemy lub po prostu masz pytania dotyczące tego procesu, zachęcamy do skontaktowania się z infoliniami Ochrony Wyborów:

1-866-OUR-VOTE (1-866-687-8683): ​​angielski
1-888-VE-Y-VOTA (1-888-839-8682): hiszpański/angielski
1-888-API-VOTE (1-888-274-8683): ​​Języki azjatyckie/angielski
1-844-YallaUS (1-844-925-5287): arabski/angielski

Infolinię prowadzi bezpartyjna koalicja ponad 100 organizacji, kierowana przez Komitet Prawników ds. Praw Obywatelskich.

Jak uzyskać wyniki wyborów na żywo w Illinois?

Relacja z dnia wyborów na żywo będzie emitowana na NBC 5 przez cały wieczór od godziny 10:00 p.m.. Możesz także śledzić najświeższe wyniki wyścigów na żywo tutaj, na NBCChicago.com lub za pośrednictwem aplikacji NBC Chicago, gdzie możesz włączyć powiadomienia, aby być pierwszym, który dowie się o zwycięzcach największych wyścigów.

 

 

Źródło: nbc
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA

News Chicago

Podatek paliwowy nie wzrośnie w Illinois pomimo inflacji. Czy to wystarczy by kierowcy odczuli ulgę?

Opublikowano

dnia

Autor:

Od piątku 1 lipca Illinois czasowo zawiesi nie tylko podatek od sprzedaży artykułów spożywczych ale także zrezygnuje z podwyżki podatku od benzyny. Inicjatywa jest częścią planu gubernatora Pritzkera, mającego na celu walkę z rekordową inflacją.

Zrezygnowanie z podatku jest tymczasowe i będzie obowiązywać przez pozostałą część roku. O zniesienie podatku od sprzedaży artykułów spożywczych pisaliśmy dwa dni temu, 26 czerwca.

Illinois zrezygnuje z podwyżki w podatku od paliw silnikowych.

Decyzja wpłynie na przewidywaną cenę, która miała wzrosnąć automatycznie 1 lipca, poinformowali urzędnicy.

Stan pobiera również podatek od sprzedaży benzyny, ale ten podatek pozostanie.

REKLAMA REKLAMA

Kierowcy w sąsiedniej Indianie również zobaczą zmianę cen na dystrybutorach paliwa już w piątek — ale nie na lepsze.

Podatki paliwowe wzrosną tu do 62 centów na galon.

Obecnie kierowcy w Indianie już płacą rekordową kwotę 56 centów podatku paliwowego.

Stan Indiana ma dwa podatki od benzyny — siedmioprocentowy podatek od sprzedaży i podatek skierowany na projekty infrastrukturalne.

 

Źródło: fox32
Foto: You Tube, istock/coffeekai

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News USA

Dlaczego Sąd Najwyższy odrzucił ustawę Roe vs Wade – najważniejsze przyczyny

Opublikowano

dnia

Autor:

24 czerwca Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych  wydał opinię w sprawie Dobbs przeciwko Jackson Women’s Health Organization uchylającą sprawę Roe przeciwko Wade i Planned Parenthood przeciwko Casey. Tym samym oddał kwestię polityki aborcyjnej stanom i wybranym przez obywateli przedstawicielom. O epokowej zmianie w prawie Stanów Zjednoczonych mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Dlaczego Trybunał podjął taką decyzję? Oto niektóre z powodów, które sędziowie podali w opinii większości za obalenie Roe:

1. Konstytucja nie odnosi się do aborcji.

W opinii wskazano, że aborcja nie jest wymieniona w Konstytucji, ani też, jak głosi opinia, nie jest to prawo „domyślnie chronione przez jakikolwiek przepis konstytucyjny, w tym ten, na którym opierają się obecnie głównie obrońcy Roe i Casey – klauzula sprawiedliwego procesu”.

2. Aborcja nie jest „głęboko zakorzeniona w historii i tradycji tego Narodu”.

Precedens Sądu Najwyższego orzekł, że każde prawo, które nie zostało wyraźnie wymienione w Konstytucji, musi być „głęboko zakorzenione w historii i tradycji tego Narodu” oraz „wpisane w koncepcję wolności uporządkowanej”.

REKLAMA REKLAMA

„Prawo do aborcji nie należy do tej kategorii” – podsumował sąd.

3. Aborcja jest „zasadniczo inna” niż przedmiot powiązanych orzeczeń sądowych, ponieważ wiąże się z odebraniem życia.

Sędziowie napisali, że aborcja „fundamentalnie różni się” od innych decyzji związanych ze stosunkami seksualnymi, antykoncepcją i małżeństwem, ponieważ niszczy to, co inne orzeczenia sądowe nazywają „życiem płodowym” i to, co prawo Missisipi określa jako „nienarodzonego człowieka”.

„Żadna z innych decyzji cytowanych przez Roe i Casey nie dotyczyła krytycznego moralnego pytania związanego z aborcją” – czytamy w opinii.

4. Dzięki Roe głosy kobiet w sprawie aborcji nie zostały wysłuchane.

Uniemożliwiając wybranym przedstawicielom obywateli na szczeblu stanowym i lokalnym regulowanie aborcji, sąd argumentuje, że głosy kobiet – zarówno za, jak i przeciw aborcji – zostały uciszone przez Roe.

„Nasza decyzja… pozwala kobietom po obu stronach aborcji dążyć do wpływania na proces legislacyjny poprzez wpływanie na opinię publiczną, lobbowanie ustawodawców, głosowanie i ubieganie się o urząd” – mówi decyzja Dobbs.

„Kobiety nie są pozbawione władzy wyborczej czy politycznej. Warto zauważyć, że odsetek kobiet, które rejestrują się do głosowania i oddania głosu, jest stale wyższy niż odsetek mężczyzn, którzy to robią”.

5. Stany mają „uzasadniony interes” w regulowaniu aborcji.

Ustawa regulująca aborcję, podobnie jak inne przepisy dotyczące zdrowia i opieki społecznej, jest uprawniona do „silnego domniemania ważności”, jeśli istnieje „racjonalna podstawa, na której ustawodawca mógł sądzić, że służyłoby to uzasadnionym interesom państwa”.

„Te uzasadnione interesy obejmują poszanowanie i zachowanie życia prenatalnego na wszystkich etapach rozwoju;

  • ochrona zdrowia i bezpieczeństwa matek;
  • eliminacja szczególnie makabrycznych lub barbarzyńskich procedur medycznych;
  • zachowanie integralności zawodu lekarza; łagodzenie bólu płodu;
  • zapobieganie dyskryminacji ze względu na rasę, płeć lub niepełnosprawność”.

6. Rozumowanie Roe było „nadmiernie słabe”.

„Roe bardzo się mylił od samego początku. Jego rozumowanie było wyjątkowo słabe, a decyzja miała szkodliwe konsekwencje. I daleko od doprowadzenia do narodowego rozwiązania kwestii aborcji, Roe i Casey wzniecili debatę i pogłębili podziały” – powiedział Alito w decyzji.

7. Stanowy konsensus w sprawie aborcji istniał przed Roe.

Prawo do aborcji było „całkowicie nieznane w prawie amerykańskim” aż do drugiej połowy XX wieku, mówi decyzja Alito.

„W rzeczywistości, kiedy uchwalono czternastą poprawkę, trzy czwarte stanów uznało aborcję za przestępstwo na wszystkich etapach ciąży”.

8. Sąd Najwyższy nie może rozstrzygnąć sporu dotyczącego aborcji, ale ustawodawca może.

„Nadszedł czas, aby wziąć pod uwagę Konstytucję i zwrócić kwestię aborcji wybranym przedstawicielom narodu” – czytamy w decyzji.

„Niezdolność Trybunału do zakończenia debaty w tej sprawie nie powinna być zaskakująca. Ten Sąd nie może doprowadzić do trwałego rozwiązania zaciekłej kontrowersji narodowej po prostu przez dyktowanie ugody i nakazanie ludziom, aby ruszyli dalej. Jakikolwiek wpływ, jaki Trybunał może mieć na postawy publiczne, musi wynikać z siły naszych opinii, a nie z próby sprawowania „surowej władzy sądowniczej”.

 

 

Źródło: cna
Foto: You Tube, istock/:zimmytws

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Sport

Adam Małysz wskoczył na fotel prezesa Polskiego Związku Narciarskiego

Opublikowano

dnia

Były Mistrz Świata Adam Małysz nowym prezesem Polskiego Związku Narciarskiego. Ikona skoków narciarskich zastąpi na tym stanowisku swojego byłego trenera Apoloniusza Tajnera.

W wyborach Adam Małysz nie miał konkurentów. Wygrał bez kłopotów, tak jak wielokrotnie robił to na skoczni. Czterokrotny mistrza świata, zdobywca Kryształowej Kuli otrzymał 77 na 80 możliwych głosów. Do tej pory Małysz był dyrektorem sportowym Polskiego Związku Narciarskiego.

„Muszę się przede wszystkim do tego stanowiska przyzwyczaić, bo to nie jest prosta funkcja. Do tej pory to do mnie jeszcze nie docierało. Nowy rozdział w życiu się otwiera. Miejmy nadzieję, że sprostam temu zadaniu.” – tak powiedział portalowi Skijumping Adam Małysz.

Apoloniusz Tajner był praktycznie prezesem od 2005 roku. Przez 17 lat poprowadził naszą reprezentacje w skokach narciarskich na wyżyny umiejętności. Adam Małysz ma godnie zastąpić Tajnera, ale także musi się zmierzyć z innymi dyscyplinami, które podlegają pod Polski Związek Narciarski. To miedzy innymi kombinacja norweska czy biegi narciarskie.

Nowemu prezesowi życzymy samych sukcesów.

REKLAMA REKLAMA
źródło; Polski Związek Narciarski, inf. własna 
foto:  Tomasz Jastrzebowski/Foto Olimpik

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

czerwiec 2022
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Popularne w tym miesiącu