Połącz się z nami

Wybory Prezydenckie 2024

Uwaga: Komisja Wyborcza Miasta Chicago ma inną stronę internetową

Opublikowano

dnia

Komisja Wyborcza Miasta Chicago przypomina, że nastąpiła zmiana strony internetowej Komisji. Wszystkie informacje dotyczące wyborów można znaleźć, także w języku polskim, na chicagoelections.gov. Wzory kart do głosowania są już dostępne, a wczesne głosowanie rozpoczyna się w centrum Chicago w czwartek 15 lutego 2024.

Już w czwartek, 15 lutego rozpoczyna się wczesne głosownie w prawyborach Demokratów i Republikanów w centrum miasta Chicago, w superplacówce. Właściwy dzień wyborów to 19 marca.

Wyborcy z Chicago mogą uzyskać dostęp do wzorów kart do głosowania w nadchodzących prawyborach prezydenckich 19 marca 2024 r. oraz wszystkich informacji o wyborcach na stronie internetowej „Informacje dla wyborców” pod adresem chicagoelections.gov.

Tam tez przed wyborami wyborcy mogą zweryfikować swój status rejestracji wyborcy, zobaczyć i wydrukować wzór karty do głosowania, sprawdzić lokalizacje najbliższych placówek wczesnego głosowania, zlokalizować swój lokal wyborczy w dniu wyborów oraz sprawdzić status swojej aplikacji do głosowania korespondencyjnego.

Aby otworzyć stronę w języku polskim należy wejść na chicagoelections.gov i w prawym górnym rogu wybrać język polski. Dotychczasowa strona w języku polskim chicagowybory.com jest już nieaktywna.

Karty do głosowania na partie polityczne dostępne w Chicago w prawyborach 19 marca to:

  • Demokratyczna
  • Republikańska
  • Libertariańska (tylko okręgi miejskie 1, 5, 36 i 38)
  • Bezpartyjna (obejmuje tylko pytania referendalne)

Wczesne głosowanie w centrum Chicago rozpoczyna się w czwartek, 15 lutego o godzinie 9:00 rano w Board Supersite, 191 N. Clark, oraz w biurach Board, 69 W. Washington – 6th Floor. Obie lokalizacje są zgodne z ADA i w pełni dostępne dla wyborców niepełnosprawnych oraz zawierają zabezpieczone skrzynki wyborcze, do których wyborcy mogą wrzucić kartę do głosowania korespondencyjnego.

Wczesne głosowanie we wszystkich 50 okręgach miejskich Chicago rozpocznie się w poniedziałek 4 marca 2024 r. o godzinie 9:00.

Karty do głosowania korespondencyjnego zostały wysłane do wyborców, którzy pomyślnie wypełnili swój wniosek, oraz do wyborców ze stałego spisu. Termin składania wniosków o głosowanie korespondencyjne upływa w czwartek, 14 marca do godziny 5:00PM.

Aby dowiedzieć się więcej o wczesnym głosowaniu, przejdź do: https://chicagoelections.gov/voting/early-voting

Aby dowiedzieć się więcej o głosowaniu korespondencyjnym, przejdź do: https://chicagoelections.gov/voting/vote-mail

Aby uzyskać informacje na temat rejestracji wyborców, w tym zmiany nazwiska i adresu, wyborcy mogą udać się pod https://chicagoelections.gov/voting/register-votechange-namechange-address lub zadzwonić pod numer (312) 269-7936

KONTAKT: Monika Myśliwiec-Gałuszka, polishvote@chicagoelections.gov, 312.269.5702 

Szczegółowo o zasadach i przebiegu głosowania, oraz rejestracji wyborców, pisaliśmy 25 stycznia.

Konsulat Generalny RP w Chicago przypomina także tym, którzy mają obywatelstwo Polskie, że od 6 do 9 czerwca 2024 r. odbędą się wybory europejskie – Polacy wspólnie z innymi narodami EU zadecydują o przyszłości Unii Europejskiej.

 

Źródło: informacja własna, Polish Consulate in Chicago
Foto: istock

News Chicago

Uwaga: ComEd wdraża nowy system rozliczeniowy i numery kont

Opublikowano

dnia

Autor:

W piątek ComEd wprowadził duże zmiany w swoim systemie rozliczeniowym, które wpłyną na klientów. Największe przedsiębiorstwo energetyczne w Illinois jest głównym dostawcą energii elektrycznej dla Chicago i dużej części północnego Illinois.

Zgodnie z zapowiedzią przedsiębiorstwa zmiany, które wpłyną na informacje dla klientów i fakturowanie, mają być bardziej „wyrafinowanym” systemem, który ma lepiej służyć klientom. Przedstawiciele ComEd zapowiedzieli też, że w ramach aktualizacji systemu wiele samoobsługowych narzędzi ComEd będzie niedostępnych przez co najmniej sześć dni.

Wdrażany nowy system rozliczeniowy ma za zadanie lepszą obsługę klientów, oznajmili przedstawiciele ComEd w ogłoszeniu. Większość systemów przedsiębiorstwa, w tym usługa Moje konto, jest niedostępna do poniedziałku 19 lutego.

Część zmiany obejmuje przypisanie wszystkim klientom indywidualnym i biznesowym ComEd nowych, unikalnych numerów kont, które, będą związane z klientami mimo przeprowadzek i zmian w usługach.

Innymi słowy – jeśli jesteś klientem ComEd, Twój numer konta wkrótce ulegnie zmianie. W zależności od sposobu płacenia rachunku może być konieczne podjęcie działań.

Co się stanie, jeśli mam skonfigurowaną płatność automatyczną?

Według ComEd klienci, którzy mają skonfigurowaną płatność automatyczną za pośrednictwem przedsiębiorstwa, nie muszą podejmować żadnych działań. Numery kont będą aktualizowane automatycznie, a miesięczne rachunki będą w dalszym ciągu pobierane z wyznaczonego konta czekowego lub oszczędnościowego.

Co się stanie, jeśli opłacam rachunek za pośrednictwem konta bankowego, czeku lub karty debetowej?

Po otrzymaniu nowego numeru konta klienci ComEd płacący rachunki za pośrednictwem banków lub innych instytucji finansowych będą musieli podjąć działania – zaktualizować numer swojego konta, informuje ComEd.

Zmiany dotkną również klientów zarejestrowanych w programie „Budget Billing” ComEd.

Oprócz otrzymania nowego numeru konta, urzędnicy ComEd będą również sprawdzać Twoje miesięczne kwoty rozliczeń co trzy miesiące, a nie co sześć, jak ma to miejsce obecnie. Jeśli średnia kwota rachunku w ciągu ostatnich 12 miesięcy zmieni się o więcej niż 20% w porównaniu z poprzednią kwotą rachunku budżetowego, kwota rachunku budżetowego zostanie odpowiednio skorygowana.

Urzędnicy ComEd zaznaczają również, że rachunki będą fizycznie wyglądać inaczej, ze zaktualizowanymi kolorami i logo. Numery kont można znaleźć w prawym górnym rogu rachunku papierowego lub w lewym rogu ekranu głównego aplikacji mobilnej ComEd.

Oczekuje się, że nowe numery kont będą widoczne na rachunkach ComEd wystawionych 20 lutego lub w okolicach tej daty, zapowiedzieli przedstawiciele przedsiębiorstwa. Więcej informacji na temat tych zmian można znaleźć tutaj.

 

Źródło: nbc
Foto: ComEd, istock
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Odnalezienie brata byłoby dla mnie najpiękniejszym prezentem na świecie

Opublikowano

dnia

Autor:

Marta Różalska (39l.) z Radomia kilka dni temu zgłosiła się do redakcji Super Expressu z prośbą o pomoc w odnalezieniu swego brata, który jest jej jedyną rodziną. Wiadomo, że zaraz po urodzeniu został odebrany jej matce i trafił do domu dziecka w Chicago.

Marta zamieściła apel o pomoc na Facebooku, ale nie przyniosło to większych rezultatów. Historia zaczęła się kiedy jej mama Dorota Berlińska wyjechała do USA w 1986 roku by załatwić sprawy związane z pogrzebem jej zmarłej mamy Agnieszki Łukaszewskiej, która mieszkała w Nowym Jorku przy DuPont street. Dorota została w Nowym Jorku.

„Szybko się okazało, że moja mama była za bardzo imprezowa i ciotki ją po pewnym czasie wyrzuciły z domu. Będąc w USA matka nie utrzymywała ze mną ani z tatą częstych kontaktów dzwoniła raz na rok a czasem co 5 lat.

Miała zasądzone alimenty na mnie, kiedyś nawet dzwonili do mojego taty kilka razy z Interpolu, bo szukali jej. Potem co jakiś czas przychodziły listy ze stanu Washington, gdzie zamieszkała z Ryszardem Wróblem, z którym stworzyła bardzo burzliwy związek.”

„Razem pili, awantury i bójki były na porządku dziennym. Miał sprawy sądowe za to. Matka urodziła w 1996 roku chłopca, dała mu na imię Kayo. Został zabrany do opieki społecznej, bo nie była go w stanie wychowywać, była alkoholiczką. Będąc w Stanach próbowała się leczyć należała do grupy AA.

W 2000 roku mieszkając już w Chicago odwiedzała synka w ośrodku opiekuńczym, ale później zaczęła pić znowu” – opowiada nam Marta.

Marta Różalska ze zdjęciami matki i brata

Około 2009 roku jej matka została deportowana do Polski za używanie fałszywego prawa jazdy.

Po powrocie do kraju chciała bym Marta płaciła jej alimenty ale, że była pozbawiona władzy rodzicielskiej nic nie uzyskała od córki. Nie utrzymywała z Martą kontaktu. Zmarła około 9 lat później, piła niemalże do swoich, ostatnich dni.

Dorota Berlińska

„Mam męża i dwójkę dzieci, mój ukochany tatuś zmarł w 1999 roku i bardzo bym chciałbym odnaleźć mojego brata, mam nadzieję, że on też mnie też szuka i ucieszy się, że ma siostrę.

19 kwietnia mam 40 urodziny odnalezienie brata byłoby dla mnie najpiękniejszym prezentem na świecie – kończy ze wzruszeniem Marta.

Tekst: Marta J. Rawicz/ Super Express Chicago

 

Foto: archiwum MR
Czytaj dalej

Wybory Prezydenckie 2024

Można już składać wnioski o głosowanie korespondencyjne w prawyborach prezydenckich

Opublikowano

dnia

Autor:

Komunikat Komisji Wyborczej miasta Chicago dotyczący prawyborów prezydenckich.

Można już składać wnioski o głosowanie korespondencyjne w prawyborach prezydenckich, które odbędą się 19 marca 2024 r.

Wyborcy na terenie miasta Chicago mogą już ubiegać się o możliwość głosowania korespondencyjnego w prawyborach prezydenckich, które odbędą się 19 marca 2024 r. Wyborcy mogą korzystać z aplikacji internetowej aby otrzymać kartę do głosowania w nadchodzących wyborach:

19 marca 2024 r. – Prawybory – Głosowanie korespondencyjne | Komisja Wyborcza miasta Chicago (chicagoelections.gov)

Wyborcy zostaną poproszeni o wybranie jednego typu karty do głosowania na partię: Demokratyczną, Zieloną, Libertariańską, Republikańską lub Bezpartyjną (tylko w referendach).

Zgodnie z kodeksem wyborczym stanu Illinois wyborcy mogą wybrać tylko jedną kartę do głosowania, tylko dla jednej wybranej partii i nie mogą głosować na kilku kartach.

Wyborcy mogą także zdecydować się na otrzymanie karty do głosowania korespondencyjnego w języku hiszpańskim, chińskim, hindi, polskim, koreańskim i tagalskim.

Wyborcy mogą teraz również ubiegać się o dołączenie na Stałą Listę Głosowania Korespondencyjnego przed prawyborami prezydenckimi 19 marca 2024 r.:

Stała Lista Głosowania Korespondencyjnego Chicago Board of Elections (chicagoelections.gov)

W ramach Stałej Listy Głosowania Korespondencyjnego wyborcy mogą wybrać, czy chcą otrzymywać karty do głosowania we wszystkich przyszłych wyborach (które wymagają wskazania partii), czy też we wszystkich wyborach, które nie wymagają wyznaczenia partii (wybory powszechne, miejskie, specjalne).

Za pomocą aplikacji internetowej można także zmienić preferencje dotyczące kart do głosowania, adresu korespondencyjnego, a także zrezygnować z udziału w programie Stałego Głosowania Korespondencyjnego.

Wyborcy, którzy wcześniej zapisali się na Listę Stałego Głosowania Korespondencyjnego (Permanent Vote By Mail Roster) do „Wszystkich wyborów”, automatycznie otrzymają kartę do głosowania korespondencyjnego w prawyborach prezydenckich, które odbędą się we wtorek, 19 marca 2024 r.

Wyborcy mogą wyszukiwać i potwierdzać swoje informacje do głosowania korespondencyjnego, korzystając z internetowego narzędzia wyszukiwania wyborców: https://chicagoelections.gov/voting/your-voter-information

Wyborcy otrzymają kartę do głosowania pocztą, mogą ją odesłać standardową pocztą ale musi ona zostać wysłana przed lub w dniu wyborów 19 marca 2024 r. Wyborcy mogą również wrzucić kopertę zwrotną z kartą do głosowania do skrzynki wyborczej w dowolnej lokalizacji wczesnego głosowania przed dniem wyborów lub w dniu wyborów do skrzynki wyborczej w Centrach Wyborczych.

Jeśli wyborca złoży wniosek online o możliwość głosowania korespondencyjnego to Komisja Wyborcza wyśle do tego wyborcy e-maile:

• Kiedy jego wniosek zostanie zaakceptowany,
• Kiedy karta do głosowania zostanie wysłana pocztą,
• Kiedy Komisja Wyborcza otrzyma kopertę zwrotną z kartą do głosowania oraz
• Kiedy jego głos został policzony.

Więcej informacji na temat głosowania korespondencyjnego można znaleźć na stronie: https://chicagoelections.gov/voting/vote-mail

Aby skorzystać z usług rejestracji wyborców, w tym zmiany nazwiska i adresu, wyborcy mogą wejść na stronę https://chicagoelections.gov/ lub zadzwonić pod numer (312) 269-7936

KONTAKT: Monika Myśliwiec-Gałuszka, polishvote@chicagoelections.gov, 312.269.5702

Przypominamy także, że wczesne głosowanie w centrum Chicago rozpoczęło się w czwartek, 15 lutego o godzinie 9:00 rano w Board Supersite, 191 N. Clark, oraz w biurach Board, 69 W. Washington – 6th Floor. Obie lokalizacje są zgodne z ADA i w pełni dostępne dla wyborców niepełnosprawnych oraz zawierają zabezpieczone skrzynki wyborcze, do których wyborcy mogą wrzucić kartę do głosowania korespondencyjnego.

Wczesne głosowanie we wszystkich 50 okręgach miejskich Chicago rozpocznie się w poniedziałek marca 2024 r. o godzinie 9:00AM.

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2024
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829  

Popularne w tym miesiącu