Połącz się z nami

News USA

Inwigilacja w wolnym kraju – USA monitoruje prawie ćwierć miliona emigrantów za pomocą telefonów

Opublikowano

dnia

Urząd ds. Imigracji i Służby Celnej ICE monitoruje prawie ćwierć miliona migrantów przy użyciu monitorów GPS, telefonów lub aplikacji znanej jako SmartLINK. Administracja Bidena szybko zwiększa liczbę osób objętych programem, znanym jako „alternatywa dla zatrzymania” lub ATD.

Nie jest jasne, ilu migrantom wypożyczono telefony w ramach programu. ICE nie opublikowała tych danych w swoich regularnych publicznych aktualizacjach dotyczących programu.

Jednak prawnicy i adwokaci, którzy pracują z migrantami, twierdzą, że telefony wydane przez rząd – których można używać tylko z aplikacją SmartLINK i nie mogą dzwonić ani uzyskiwać dostępu do Internetu – stają się coraz bardziej powszechne.

Urzędnicy twierdzą, że te formy monitorowania są skutecznym sposobem zarządzania sprawami. Ale krytycy po obu stronach debaty na temat imigracji twierdzą, że program ATD rodzi poważne pytania, które powinny dotyczyć każdego Amerykanina.

REKLAMA REKLAMA

Tymczasem Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego broni go i chwali. Tłumacząc, że jest alternatywą dla zatrzymania jako część rządowego planu zniesienia „Tytułu 42”. DHS prosi Kongres o miliony dolarów na jeszcze większy rozwój programu.

Do programu w kwietniu i w maju zapisywało się około 1000 osób dziennie

Alternatywy dla zatrzymania nie są nowe; Program ICE oficjalnie rozpoczął się w 2004 r., a urzędnicy zaczęli używać aplikacji SmartLINK w 2018 r. Agencja polega na BI Inc., spółce zależnej prywatnej firmy więziennej GEO Group, do jej obsługi.

Teraz program się rozwija — i to szybko. Według analizy danych rządowych przeprowadzonej na Uniwersytecie Syracuse, jego wielkość wzrosła ponad dwukrotnie, odkąd prezydent Biden objął urząd.

Obserwowany wzrost można przypisać coraz częstszemu wykorzystywaniu SmartLINK, aplikacji, która wymaga od użytkowników wysyłania swoich zdjęć jako formy meldowania się u władz.

Obecnie SmartLINK monitoruje ponad 185 000 osób – około trzech czwartych zapisanych do programu ATD, podaje ICE.

Trzy lata temu było to mniej niż 6000 osób.

Telefony wydane przez rząd nie mogą wykonywać połączeń ani być używane do uzyskiwania dostępu do Internetu, wg ICE, poza używaniem aplikacji zgodnie z jej przeznaczeniem. Migranci posiadający własne urządzenia proszeni są o pobranie aplikacji na swoje telefony.

SmartLINK „wykorzystuje oprogramowanie do rozpoznawania twarzy do weryfikacji tożsamości, przechwytywania punktów danych GPS, powiadomień push i przypomnień, bezpośrednich wiadomości z funkcjonariuszami prowadzącymi sprawę i uczestnikami oraz bazy danych usług z możliwością przeszukiwania”.

„Ci, którzy nie się zgłaszają”, informuje ICE, „podlegają aresztowaniu i potencjalnemu wydaleniu”.

Obrońcy praw imigrantów argumentują, że rozszerzenie alternatyw dla programu detencyjnego stwarza nowe problemy i budzi poważne obawy dotyczące prywatności.

Kilka organizacji złożyło pozew w kwietniu, prosząc sędziego o nakazanie ICE ujawnienia dodatkowych informacji o tym, jak dane uzyskane za pośrednictwem SmartLINK są śledzone, wykorzystywane i udostępniane.

Pozew potępia „ciągłą, inwazyjną inwigilację”.

ICE odpowiada, że jest „zaangażowany w ochronę praw do prywatności oraz praw i wolności obywatelskich wszystkich uczestników” programu, a analiza prywatności programu została przeprowadzona i zatwierdzona przez DHS.

Grupa GEO na swojej stronie internetowej twierdzi, że przestrzega wszystkich federalnych przepisów dotyczących prywatności, że nie prowadzi nadzoru oraz, że wszystkie dane i zapisy zebrane w ramach jej umowy z ICE są własnością rządu USA.

Program krytykują również konserwatyści wskazując, że daje on potencjalnym migrantom większą zachętę do zaryzykowania i przekroczenia granicy.

Niektórzy twierdzą także, że pieniądze na program lepiej byłoby wydać gdzie indziej.

Osoby nim objęte doświadczają pewnego rodzaju paradoksu – uciekają przed inwigilacją i prześladowaniami a w USA – wolnym kraju
poddają się kontroli i podporządkowują władzom aby nie zostać odesłanym.

 

 

Źródło: cnn
Foto: You Tube, istock/SeventyFour

REKLAMA REKLAMA

News Chicago

Już w sobotę wieczorem przejażdżka dla łamiących konwenanse. Rajd rowerowy w Chicago – goły na ile się odważysz!

Opublikowano

dnia

Autor:

Rajd, który odbędzie się w godzinach 8.00 wieczorem – 12.00 w nocy ma na celu uczczenie „wolności od ropy i piękna ludzi”. World Naked Bike Ride powraca w tym roku do swojego normalnego czerwcowego terminu, a dziewiętnasta edycja imprezy dla odważnych już jutro!

Międzynarodowe wydarzenie z opcjonalną odzieżą ma na celu zwrócenie uwagi na „wolność od ropy” poprzez promowanie jazdy na rowerze jako przyjaznego dla środowiska środka transportu, a także celebrację piękna człowieka podczas 15-milowej przejażdżki rowerem przez Chicago.

Nie jest to przede wszystkim impreza naturystyczna, ale raczej „próba ratowania planety”.

World Naked Bike Ride jest „gołe na tyle na ile się odważysz; Zachęcamy do wszystkiego, od malowania ciała, przez bieliznę, po fantazyjne kostiumy”.

Jednak ponieważ nagość w Chicago jest nielegalna, organizatorzy przypominają zainteresowanym kolarzom, że udział w ten sposób odbywa się na ich własne ryzyko, choć co roku duża liczba uczestników imprezy idzie na całość w strojach Adama i Ewy.

REKLAMA REKLAMA

Setki, a czasem tysiące rowerzystów, w tym zarówno rowerzyści, jak i rolkarze czy jeżdżący na hulajnogach, brały udział w poprzednich wersjach World Naked Bike Ride w Chicago.

Przez większość lat gromadzenie uczestników zaczynało się około godziny 6.00 p.m., kiedy to rowerzyści malują nawzajem swoje ciała, zanim sama przejażdżka wystartuje się około godziny 8.00 wieczorem.

By wziąć udział należy się zarejestrować i stosować do regulaminu, który między innymi zakazuje fotografowania. Wg strony organizorów –

„Pan Rower zaleca przykrycie siodełka ręcznikiem lub miękką szmatką.”

Lokalizacja i trasa są zwykle ujawniane na dzień lub dwa przed wydarzeniem, ale wszystkie niezbędne informacje, często zadawane pytania i listę spraw do rozważenia przed uczestnictwem można znaleźć na chicagonakedride.org lub za pośrednictwem konta @ChiNakedRide na Twitterze.

 

 

Źródło: secretchicago
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Sport

Robert Lewandowski ma zagrać w Las Vegas w koszulce FC Barcelona. W Monachium kipi

Opublikowano

dnia

Hiszpański klub chce, aby polski napastnik „Lewy” wyjechał z Dumą Katalonii na zgrupowanie przed nowym sezonem 2022/23. Piłkarze FC Barcelona polecą do Stanów Zjednoczonych w pierwszej połowie lipca. Robert Lewandowski ma zagrać w koszulce Barcy już 23 lipca w stolicy hazardu w Las Vegas.

Smaczkiem może być fakt, że to mecz przeciwko Realowi Madryt. Ale najpier Robert musi stać się piłkarzem Barcelony, a to nie jest takie proste. Telewizja Sky Sport twierdzi, że Robert Lewandowski może kosztowac nawet 60 mln euro. Realne porozumienie finansowe między Monachium a Barceloną może oscylowac wokół 50 mln euro.

 

Czy hazardem będzie to, co wydarzy się między klubami z Monachium i Barcelony? Do roku 2023 Robert Lewandowski ma ważny kontrakt z mistrzem Niemiec.

Na zgrupowaniu polskiej reprezentacji przed meczem z Walią na pytanie hiszpańskich dziennikarzy czy wybiera się do Barcelony odpowiedział, że jego przygoda z Bayernem Monachium dobiegła końca. Dał zielone światło dla klubu z Barcelony. Co oznacza, że nie zamierza pojawić się na treningu drużyny z Bawarii 12 lipca. Tak przynajmniej twierdzą publicyści  dziennika „Sport”, który wydawany jest w Katalonii. Powołują się przy tym na wiarygodne źródło w dyrekcji klubu z Camp Nou. Gołym okiem widać, że włodarze FC Barcelony robią co mogą, aby pozyskać najlepszego snajpera świata. Czasu jednak maja nie wiele.

REKLAMA REKLAMA

Dziennikarze sportowi stacji telewizyjnej w Madrycie Mega TV twierdzą, że Robert Lewandowski poleci do USA na lipcowe tournée. Na razie nie wiadomo czy to jest życzeniowa czy faktyczna ocena sytuacji w jakiej znalazł się Robert Lewandowski.

Dziennik „El Periodico de Espana” twierdzi z kolei, że kontrakt z Robertem Lewandowskim będzie podpisany po porozumieniu stron, które nastąpi z całą pewnością końcem czerwca. Barcelona chce zapłacić za Roberta Lewandowskiego 40 milionów euro.

źródło: El Periodico de Espana, Sport,
foto: Adam Jastrzebowski, Frank Hoermann/ SVEN SIMON / Actionplus / Foto Olimpik

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News USA

Zachowaj głos bliskich, którzy odchodzą. Amazon pracuje nad tym byś nadal mógł ich słyszeć

Opublikowano

dnia

Autor:

Alexa firmy Amazon może wkrótce odtworzyć głos członków rodziny – nawet jeśli nie żyją. Funkcja, zaprezentowana na konferencji Amazon Re: Mars w Las Vegas, jest w trakcie opracowywania i pozwoli wirtualnemu asystentowi naśladować głos konkretnej osoby w oparciu o dostarczone nagranie trwające nawet mniej niż minutę.

Rohit Prasad, starszy wiceprezes i główny naukowiec Alexy, powiedział podczas środowego wydarzenia, że ​​celem tej funkcji było zbudowanie większego zaufania w interakcjach użytkowników z Alexą poprzez nadanie im bardziej „ludzkich atrybutów”.

„Te atrybuty stały się jeszcze ważniejsze podczas trwającej pandemii, kiedy tak wielu z nas straciło te, które kochamy” – oznajmił Prasad.

„Chociaż sztuczna inteligencja nie może wyeliminować bólu utraty, z pewnością może sprawić, że ich wspomnienia będą trwać”.

W filmie odtwarzanym przez Amazon podczas imprezy małe dziecko pyta „Alexa, czy babcia może dokończyć czytanie mi Czarnoksiężnika z Krainy Oz?” Alexa następnie potwierdza prośbę i przełącza się na inny głos naśladujący babcię dziecka. Następnie asystent głosowy kontynuuje czytanie książki tym samym głosem.

REKLAMA REKLAMA

Aby stworzyć tę funkcję, firma musiała nauczyć się tworzyć „głos wysokiej jakości” przy krótszym nagraniu, w przeciwieństwie do godzin nagrywania w studio.

Amazon nie podał dalszych szczegółów na temat tej funkcji, co z pewnością wywoła więcej obaw dotyczących prywatności i pytań etycznych dotyczących zgody.

Konkurent Microsoft na początku tego tygodnia także zapowiedział, że zmniejsza swoją ofertę syntetycznego głosu i ustala bardziej rygorystyczne wytyczne, aby „zapewnić aktywny udział mówcy”, którego głos jest odtwarzany.

Microsoft poinformował we wtorek, że ogranicza liczbę klientów, którzy mogą korzystać z usługi – jednocześnie podkreślając dopuszczalne zastosowania.

„Ta technologia ma ekscytujący potencjał w edukacji, dostępności i rozrywce, a mimo to łatwo sobie wyobrazić, jak można ją wykorzystać do niewłaściwego podszywania się pod prelegentów i oszukiwania słuchaczy” — czytamy w poście na blogu Natashy Crampton, która kieruje działem etyki AI firmy Microsoft.

 

 

Źródło: nbc
Foto: You Tube, istock/PIKSEL

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

czerwiec 2022
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Popularne w tym miesiącu