Połącz się z nami

News USA

Prywatne więzienia są wciąż kwitnącym biznesem w Stanach Zjednoczonych pomimo zmian w prawie

Opublikowano

dnia

Rok po zarządzeniu wykonawczym podpisanym przez prezydenta Joe Bidena w sprawie prywatnych więzień, biznes z nimi związany wciąż kwitnie. GEO Group, jedna z największych prywatnych firm więziennych, szczegółowo opisała swoją „strategię” obejścia nakazu we wcześniej poufnym dokumencie złożonym w Security and Exchange Commission SEC. Czy biznes więzienny nadal będzie przynosił zyski prywatnym firmom?

Minął rok, odkąd prezydent Joe Biden podpisał dekret zakazujący Departamentowi Sprawiedliwości korzystania z prywatnych więzień, ale wielomiliardowa prywatna firma więzienna Geo Group znalazła „okazję” do prowadzenia nowego biznesu.  Jest ona związana z zatrzymywaniem i śledzeniem imigrantów i pojawiła się z powodu zaległości w sądzie imigracyjnym, rosnących przez pandemię Covid-19, jak ujawniają nowe dokumenty.

Grupa GEO wyszczególniła we wcześniej poufnym dokumencie, że „napływ graniczny” stwarza „możliwość dla GEO” rozwoju jej działalności federalnej – ze szczególnym uwzględnieniem „biznesu elektronicznego monitorowania” . Zarządzenie wykonawcze Bidena, którego celem było całkowite odejście od prywatnych więzień, już kosztowało firmę kontrakty o wysokości około 125 milionów dolarów.

GEO Group, Inc., z siedzibą w Boca Raton na Florydzie, jest notowanym na giełdzie funduszem inwestycyjnym na rynku nieruchomości, który inwestuje w prywatne więzienia i ośrodki zdrowia psychicznego w Ameryce Północnej, Australii, Afryce Południowej i Wielkiej Brytanii .

Obiekty firmy obejmują także ośrodki przetrzymywania nielegalnych imigrantów, minimalnie zabezpieczone ośrodki detencyjne oraz ośrodki zdrowia psychicznego i leczniczo-lecznicze. Zarządza również obiektami będącymi własnością rządu na podstawie kontraktów menedżerskich.

Na dzień 31 grudnia 2019 r. firma zarządzała i/lub posiadała 95 000 miejsc w 129 obiektach oraz świadczyła usługi nadzoru środowiskowego dla ponad 210 000 przestępców i oskarżonych oczekujących na proces. W 2019 roku agencje rządu federalnego Stanów Zjednoczonych wygenerowały 53% przychodów firmy.

Firma była przedmiotem pozwów cywilnych w Stanach Zjednoczonych składanych przez więźniów i ich rodziny w związku z obrażeniami jakich doświadczyli osadzeni z powodu zamieszek i złego traktowania w więzieniach i ośrodkach przetrzymywania imigrantów, które prowadziła.

Dekret Bidena, podpisany w styczniu 2021 roku, był kontynuacją procesu rozpoczętego za administracji Obamy,  popieranego przez ówczesną zastępcę prokuratora generalnego Sally Yates. Polityka ta została zlikwidowana przez administrację Trumpa w 2017 roku.

Raport Departamentu Sprawiedliwości z 2016 r. wykazał, że w prywatnych więzieniach obserwuje się wysokie wskaźniki napadów, przypadków użycia siły i izolacji. Polityka Bidena miała być:

„pierwszym krokiem do powstrzymania korporacji przed czerpaniem korzyści z więzienia, które jest mniej humanitarne i mniej bezpieczne” – jak oświadczył prezydent.

Podpisanie dekretu miało być początkiem jego planu rozwiązania problemów systemowych w systemie sądownictwa karnego, co obiecał Biden podczas swojej kampanii wyborczej. Przysiągł rozprawić się z systemowymi nadużyciami w departamentach policji i prokuraturach i wezwał do natychmiastowego uchwalenia Safe, Accountable, Fair and Effective (SAFE) Justice Act, pakietu małych reform, które mogłyby ostatecznie zmniejszyć liczbę przetrzymywanych w więzieniach federalnych i zwiększyć zakres działalności kuratora.

Proces prywatyzowania więzień w USA rozpoczął się już w XIX wieku,  przyspieszając po zakończeniu wojny secesyjnej. Do czasów dzisiejszych sprywatyzowane więzienia stały się miliardowym przemysłem z obiektami znanymi z brutalnych warunków życia.

Zarządzały nimi m.in CoreCivic  i GEO Group dwie największe prywatne firmy więzienne w Stanach Zjednoczonych, obsługujące większość obiektów w ramach Biura Więziennictwa.

Rzecznik Grupy GEO Pablo Paez odrzucił podpisane zarządzenie jako „rozwiązanie w poszukiwaniu problemu”, dodając, że polityka będzie miała konsekwencje ekonomiczne.

Według danych Bureau of Justice Statistics w 2019 roku 8,1 procent osób osadzonych w USA było przetrzymywanych w prywatnych więzieniach.

 

Źródło: gridnews, nbc

Foto: You Tube

News USA

Od dzisiaj i przez cały rok w piątki Wendy’s rozdaje darmowe frytki

Opublikowano

dnia

Autor:

Sieć fast foodów, Wendy’s ,ogłosiła, że w tym tygodniu zadebiutuje z piątkową promocją, która zapewni klientom bezpłatne zamówienie frytek.

Dzięki aplikacji i kontu Wendy’s klienci będą mieli dostęp do oferty bezpłatnych frytek w piątki, gdy kupią coś innego. Kwalifikują się tu wszystkie rozmiary porcji frytek Wendy’s. Promocja będzie trwała przez cały rok.

Z oferty można skorzystać podczas składania zamówienia mobilnego lub w restauracji, doładowując ofertę na kartę przed zeskanowaniem w kasie, w uczestniczących lokalizacjach w Ameryce – podała sieć fast foodów.

Firma z siedzibą w Ohio pracuje nad rozszerzeniem cyfrowej strony swojej działalności. Pod koniec 2023 r. w całych Stanach Zjednoczonych działalność prowadziło ponad 6000 lokalizacji Wendy’s.

W październiku zeszłego roku konkurencyjny McDonald’s rozpoczął podobną transakcję dla swoich klientów. W swojej aplikacji mobilnej oferował bezpłatne średnie frytki za 1 dolara klientom, którzy podjęli określone kroki w 2023 r.

Ze strony internetowej wynika, że firma przedłużyła tę ofertę do 2024 roku.

Źródło: foxbusiness
Foto: Wendy’s, istock/M. Suhail/
Czytaj dalej

News USA

Oprocentowanie kredytów hipotecznych przekroczyło 7% po raz pierwszy w tym roku

Opublikowano

dnia

Autor:

Opublikowane w czwartek najnowsze badanie pierwotnego rynku kredytów hipotecznych przeprowadzone przez Freddie Mac wykazało, że średnia stopa referencyjnego 30-letniego kredytu hipotecznego wzrosła w tym tygodniu do 7,1% z 6,88% w zeszłym tygodniu. Rok temu średnie oprocentowanie kredytu na 30 lat wynosiło 6,39%.

Średnia stopa oprocentowania 15-letniego kredytu hipotecznego wzrosła do 6,39% z 6,16% w zeszłym tygodniu. Rok temu oprocentowanie 15-letnich obligacji stałych wynosiło średnio 5,76%.

Połączenie stale rosnącego oprocentowania i rekordowo wysokich cen domów spowodowało, że rynek mieszkaniowy zamarł na wiele miesięcy, ponieważ wielu potencjalnych nabywców i sprzedawców wstrzymuje się z decyzją, czekając na poprawę przystępności cenowej.

Według niedawnej ankiety Realtor.com prawie 8 na 10 potencjalnych sprzedawców stwierdziło, że nadal czują się „uwięzieni” w swoich domach, a prawie połowa z tych „uwięzionych” sprzedawców planuje poczekać na niższe stawki. Przyczynia się to do ciągłego niedoboru zapasów na rynku nieruchomości, który utrzymuje ceny domów na niebotycznym poziomie i poza zasięgiem wielu potencjalnych nabywców.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: istock/David Gyung/
Czytaj dalej

News USA

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Donaldem Trumpem w Nowym Jorku

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę Prezydent Andrzej Duda zjadł kolację z Donaldem Trumpem podczas której obaj omówili trwające wojny na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie oraz o wydatkach NATO. „Współpracowaliśmy razem przez cztery lata, znamy się, jesteśmy w dobrych relacjach i to jest po prostu prywatne spotkanie w związku z moją obecnością tutaj, w Nowym Jorku – na marginesie tej obecności. Cieszę się, że dostałem to zaproszenie. To dla mnie bardzo miłe.” powiedział Andrzej Duda.

Według odczytu dostarczonego przez kampanię Donalda Trumpa dwuipółgodzinna kolacja odbyła się w mieszkaniu byłego prezydenta w Trump Tower, gdzie przebywa podczas swojego nowojorskiego procesu o tzw. ciche pieniądze.

„Spędziliśmy razem cztery wspaniałe lata” – powiedział Trump reporterom przed kolacją, występując z Andrzejem Dudą w holu Trump Tower. „Być może zrobimy to jeszcze raz”.

Choć Donald Trump osobiście uczestniczy w procesie, postępowanie zazwyczaj ma przerwę w środy. Proces prawdopodobnie potrwa dłużej niż pierwotnie założony czas sześciu tygodni.

Kampania Trumpa dostarczyła niewiele informacji na temat spotkania, ale przekazano, że omawiano propozycję Andrzeja Dudy dla krajów NATO, aby zwiększyły wydatki na obronę do 3 procent produktu krajowego brutto – stanowisko to zachwalał także polski prezydent w opinii opublikowanej w zeszłym miesiącu w „Washington Post”.

W artykule Prezydent Polski argumentował, że „imperialistyczne ambicje Rosji i agresywny rewizjonizm popychają Moskwę w stronę bezpośredniej konfrontacji z NATO” oraz że NATO musi być przygotowane na stawienie czoła zagrożeniu.

Donald Trump odmówił zaangażowania się w zwiększoną obronność NATO, twierdząc, że uzależni swoje wsparcie od tego, czy kraje sojuszu wydadzą co najmniej 2 procent swojego produktu krajowego brutto na obronę. Trump i Duda omawiali także wojnę na Ukrainie oraz wojnę między Izraelem a Hamasem.

Kolacja z Prezydentem Polski to ostatnia z szeregu rozmów, jakie Donald Trump odbył w ostatnich miesiącach ze światowymi przywódcami.

Według dwóch osób zaznajomionych z rozmowami, rozmawiał z saudyjskim księciem koronnym Mohammedem bin Salmanem, jadł kolację z brytyjskim ministrem spraw zagranicznych, Davidem Cameronem, spotkał się z prezydentem Argentyny, Javierem Milei oraz premierem Węgier Viktorem Orbanem.

Donald Trump i Andrzej Duda od dawna mają ciepłe relacje. Duda zaproponował kiedyś nazwę bazy wojskowej w Polsce „Fort Trump” i odwiedził Biały Dom w 2020 r., kiedy Trump był w trakcie swojej kampanii reelekcyjnej.

Jednak Andrzej Duda, którego kadencja kończy się w 2025 r., naciska na administrację Bidena, aby zapewniła większą pomoc Ukrainie, a takie stanowisko potencjalnie stawia go w konflikcie z Trumpem.

W zeszłym miesiącu Duda i Premier Polski Donald Tusk spotkali się z Joe Bidenem, aby omówić wysyłkę broni do Kijowa. Polscy przywódcy przybyli do Waszyngtonu, aby wywrzeć nacisk na Biały Dom i Kongres, aby wsparły Ukrainę w obliczu trwającej wojny z Rosją.

Podczas marcowej wizyty Duda spotkał się także ze spikerem Izby, Mike’iem Johnsonem, który obecnie forsuje wieloczęściową propozycję zabezpieczenia pomocy dla Ukrainy, Izraela i regionu Indo-Pacyfiku. Biden popiera plan Johnsona, a Trump w piątek podczas wspólnego wystąpienia z Johnsonem w Mar-A-Lago powiedział, że „rozważa” pomoc dla Ukrainy, choć zasugerował, że jakakolwiek pomoc może mieć formę pożyczki, a nie „prezentu”.

Po spotkaniu Prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem Minister Wojciech Kolarski powiedział:

„Znakomite spotkanie dwóch przyjaciół, którzy wspominali ten czas, kiedy przez cztery lata współpracowali, sprawując urzędy prezydenckie. To był bardzo dobry, owocny czas dla relacji polsko–amerykańskich. Donald Trump wielokrotnie podkreślał wielką sympatię do Polski i uznanie, które żywi wobec Polaków.”

W czasie trwania kadencji Prezydenta USA Donalda Trumpa obaj przywódcy spotykali się wielokrotnie. W lipcu 2017 r. w Polsce oraz w Stanach Zjednoczonych: we wrześniu 2018, w czerwcu 2019 r. i w czerwcu 2020 r.

Poza tym Andrzej Duda i Donald Trump spotykali się kilkakrotnie przy okazji rozmów wielostronnych, m.in. szczytów NATO, posiedzeń Zgromadzenia Ogólnego ONZ, spotkań Forum Ekonomicznego w Davos.

O wizycie Prezydenta Polski i jego Małżonki w USA i Kanadzie informowaliśmy wczoraj.

 

Źródło: Politico, Kancelaria Prezydenta RP
Foto: YouTube, Marek Borawski/KPRP

 

Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

styczeń 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu