Połącz się z nami

News Chicago

Kto w Illinois dokonuje aborcji? Dane są częściowo utajnione przed opinią publiczną

Opublikowano

dnia

Departament Zdrowia Publicznego stanu Illinois nie udostępnia danych dotyczących rasy i pochodzenia etnicznego kobiet dokonujących zabiegu aborcji. Kluczowy wskaźnik, który pomaga wyjaśnić potencjalne różnice, identyfikować trendy i uzupełniać luki w opiece zdrowotnej nigdy nie został ujawniony.

Departament Zdrowia Publicznego udostępnia część statystyk online, w tym powiat, w którym mieszkają pacjentkii z Illinois, stany, z których pochodzą przyjeżdżające kobiety, grupy wiekowe, a nawet to, czy są w związku małżeńskim.

Rasa i pochodzenie etniczne są utajnione.

Nie jest jasne, czy to ograniczenie jest legalne. Reguła stanowa z 2013 r. zabrania udostępniania nawet zbiorczych danych, co obejmowałoby także zestaw innych wskaźników dotyczących pacjentek, które poddały się aborcji.

Ale ta zasada jest związana z prawem, które już nie istnieje. Departament Zdrowia Publicznego stanu Illinois rozważa, czy te informacje powinny zostać upublicznione. W tym celu dokonuje przeglądu statutu.

REKLAMA REKLAMA

Illinois jest jednym z 22 stanów, które w ostatnim roku sprawozdawczym nie ujawniły danych o rasie i pochodzeniu etnicznym pacjentek dokonujących aborcji.

Gdy Illinois przygotowuje się na możliwy napływ dziesiątek tysięcy kolejnych pacjentek spoza stanu, które chcą usunąć ciążę – w przypadku obalenia sprawy Roe v. Wade – usługodawcy próbują dowiedzieć się, czy będzie wystarczający dostęp do opieki, szczególnie w społecznościach kolorowych tam, gdzie dostęp do niej jest już słaby.

Ten poziom tajności nie jest typowy dla większości danych dotyczących zdrowia publicznego.

Wybierz problem społeczny, a znajdziesz mnóstwo informacji z podziałem na rasę: stopa bezrobocia, rosnąca różnica w średniej długości życia między czarnymi i latynoskimi mieszkańcami Chicago w porównaniu z białymi mieszkańcami, niewielki dostęp do konta czekowego lub żywności w pobliżu domu.

Rzucenie światła na różne dysproporcje spowodowało zmiany w polityce.

Na przykład Illinois rozszerzyło finansowane przez rząd ubezpieczenie zdrowotne Medicaid na pacjentki po porodzie na okres do roku po tym, jak stanowe dane dotyczące zdrowia publicznego wykazały, że większość zgonów związanych z ciążą miała miejsce ponad 40 dni po porodzie.

Rasa, kody pocztowe, grupy wiekowe – eksperci twierdzą, że są to czynniki sprzyjające i prognostyczne, które pomagają im lepiej zrozumieć potrzeby społeczności, a jeśli chodzi o opiekę zdrowotną reprodukcyjną, te wskaźniki mogą pomóc pacjentkom w zapobieganiu ciąży i ograniczeniu aborcji.

Problem nie polega na tym, że dane nie są zbierane.

W rzeczywistości Departament Zdrowia Publicznego stanu Illinois od ponad 25 lat gromadzi dane od świadczeniodawców na temat tego, kto dokonuje aborcji. Istnieje skarbnica informacji przekazanych państwu, ale wiele jest ukrytych przed opinią publiczną.

Nie tylko rasa i pochodzenie etniczne, ale także poziom wykształcenia pacjentów, kod pocztowy miejsca zamieszkania i placówka, w której dokonali aborcji.

 

 

Źródło: suntimes
Foto: You Tube, istock/:kjekol

 

 

 

 

 

REKLAMA REKLAMA

News Chicago

Podatek paliwowy nie wzrośnie w Illinois pomimo inflacji. Czy to wystarczy by kierowcy odczuli ulgę?

Opublikowano

dnia

Autor:

Od piątku 1 lipca Illinois czasowo zawiesi nie tylko podatek od sprzedaży artykułów spożywczych ale także zrezygnuje z podwyżki podatku od benzyny. Inicjatywa jest częścią planu gubernatora Pritzkera, mającego na celu walkę z rekordową inflacją.

Zrezygnowanie z podatku jest tymczasowe i będzie obowiązywać przez pozostałą część roku. O zniesienie podatku od sprzedaży artykułów spożywczych pisaliśmy dwa dni temu, 26 czerwca.

Illinois zrezygnuje z podwyżki w podatku od paliw silnikowych.

Decyzja wpłynie na przewidywaną cenę, która miała wzrosnąć automatycznie 1 lipca, poinformowali urzędnicy.

Stan pobiera również podatek od sprzedaży benzyny, ale ten podatek pozostanie.

REKLAMA REKLAMA

Kierowcy w sąsiedniej Indianie również zobaczą zmianę cen na dystrybutorach paliwa już w piątek — ale nie na lepsze.

Podatki paliwowe wzrosną tu do 62 centów na galon.

Obecnie kierowcy w Indianie już płacą rekordową kwotę 56 centów podatku paliwowego.

Stan Indiana ma dwa podatki od benzyny — siedmioprocentowy podatek od sprzedaży i podatek skierowany na projekty infrastrukturalne.

 

Źródło: fox32
Foto: You Tube, istock/coffeekai

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Letnie kino na świeżym powietrzu w Millenium Park. Sprawdź roztańczony repertuar i przybywaj z leżakiem!

Opublikowano

dnia

Autor:

Od 12 lipca do 30 sierpnia, Millennium Park będzie gospodarzem swojego corocznego filmowego lata w parku, w Jay Pritzker Pavilion. Możesz zająć krzesełko albo wziąć ze sobą leżak lub koc i spędzić czas seansu na Wielkim Trawniku. Rezerwuj wtorkowe popołudnia!

Tematem przewodnim tego lata jest: 2022 Year of Chicago Dance, a rozkładówka to odzwierciedla, prezentując filmy inspirowane sztuką tańca. Wszystkie filmy zaczynają się o 6:30 p.m.

Harmonogram seansów:

12 lipiec – In The Heights

REKLAMA REKLAMA

19 lipiec – Encanto

26 lipiec – Harry Potter and The Soccer’s Stone

2 sierpień – Dirty Dancing

9 sierpień – Knives Out

16 sierpień – Shang-Chi and the Legend of the 10 Rings

23 sierpień – Save the Last Dance

30 sierpień – Strictly Ballroom

 

Adres: Millennium Park 201 E. Randolph St. Chicago, IL 60601

 

 

Źródło: secretchicago
Foto: Department of Cultural Affairs and Special Events

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

3 zarzuty rabunków w firmach Streamwood i Hoffman Estates postawiono mężczyźnie ze Streamwood

Opublikowano

dnia

Autor:

Według policji 31-letni mężczyzna ze Streamwood ma stawić się we wtorek w sądzie, mając do czynienia z trzema zarzutami w związku z napadami w firmach w Streamwood i Hoffman Estates.

Reginald Drake, z Garden Circle, po raz pierwszy pojawił się w sądzie w niedzielę, kiedy sędzia nakazał mu zatrzymyać go za kaucją w wysokości 90 000 dolarów, jak wynika z dokumentów więzienia w Cook County.

Drake pozostał w areszcie w poniedziałek, jak wynika z danych.

Policja Hoffman Estates twierdzi, że zarzuty wynikają ze wspólnego śledztwa, które przeprowadziła z policją Streamwood.

Poinformowali, że jeden z napadów miał miejsce przy 700 Barrington Road w Hoffman Estates o godzinie 1:18 a.m. 7 czerwca.

REKLAMA REKLAMA

Uważa się, że ta sama osoba próbowała kolejnego napadu w tym samym miejscu o godzinie 12:38 a.m. 16 czerwca, ale uciekła przed uzyskaniem jakichkolwiek dóbr.

Policja Streamwood odmówiła podania w poniedziałek dalszych informacji na temat tego, kiedy i gdzie w ich doszło do rzekomego napadu w mieście, z wyjątkiem tego, że w okresie od 6 do 16 czerwca podejrzany był zaangażowany w kilka przestępstw wobec przedsiębiorstw w obu miastach.

 

Źródło: dailyherald
Foto: Police Department

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

czerwiec 2022
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Popularne w tym miesiącu