Połącz się z nami

News Chicago

Smutna turystyka w Illinois – kobiety z 30 innych stanów przybywają tu by usunąć ciążę i pozbyć się niechcianych dzieci

Opublikowano

dnia

Liczba pacjentek spoza stanu dokonujących w Illinois aborcji znacznie się powiększyła. Setki kobiet przybywa by wykonać zabieg po tym jak Sąd Najwyższy USA unieważnił Roe v. Wade 24 czerwca. Czas oczekiwania na przerwanie ciąży znacznie się wydłużył na południu stanu.

Przed wydaniem orzeczenia z 24 czerwca, kiedy aborcja była nadal legalna w całym kraju, kobieta mogła umówić się na przerwanie ciąży w ciągu trzech lub czterech dni w południowym Illinois; teraz zajmuje to średnio trzy tygodnie lub dłużej z powodu masowego napływu pacjentek spoza stanu.

Liczba pacjentek spoza stanu wzrosła również w innych częściach stanu, ale jak dotąd czas oczekiwania na aborcję w rejonie Chicago nie wydłużył się znacząco, jak podaje Planned Parenthood of Illinois, który obejmuje 17 ośrodków, z których większość znajduje się w Chicago i na przedmieściach.

Wcześniej Planned Parenthood of Illinois co miesiąc dokonywało aborcji około 100 pacjentkom spoza stanu. Według agencji, w lipcu, pierwszym pełnym miesiącu po orzeczeniu, liczba aborcji pochodzących z innych stanów wzrosła do ponad 800.

REKLAMA REKLAMA

Osoby starające się o aborcję w Illinois również podróżują z większej liczby stanów niż wcześniej, pokonując większe odległości. Zazwyczaj obsługiwały pacjentki  z 12 do 15 stanów poza Illinois, a od upadku Roe pacjentki przyjeżdżają tu aż z 30 stanów, poinformowała Kristen Schultz, dyrektor ds. strategii i operacji w Planned Parenthood of Illinois.

Więcej niż kiedykolwiek przyjeżdża pacjentek z Wisconsin, Ohio, Tennessee, Missouri, Kentucky i Teksasu.

Nie ma gwarancji, że Planned Parenthood of Illinois podoła w obsłudze tylu osób.

Według Instytutu Guttmachera, grupy badawczej wspierającej prawo do aborcji, w ciągu pierwszego miesiąca po upadku Roe 43 kliniki w 11 stanach przestały oferować aborcje.

Missouri, Południowa Dakota, Arkansas, Mississippi, Oklahoma, Alabama i Teksas wprowadziły mniej lub bardziej restrykcyjne i nie mają działających klinik aborcyjnych.

„W 2020 roku te siedem stanów dokonywało 80 500 aborcji, czyli średnio około 6 700 aborcji każdego miesiąca”

Świadczeniodawcy w Wisconsin również przestali oferować aborcje w obliczu niepewności prawnej co do stanowego zakazu aborcji z 1849 r., który obejmuje wyjątki dotyczące zagrożenia życia matki. Także wiele innych stanów wprowadziło zakazy aborcji we wczesnym okresie ciąży, znacznie ograniczając procedurę.

Illinois pozostaje mekką dla podróżujących by zabić swoje nienarodzone dziecko.

Prawo do aborcji gwarantuje w stanie ustawa o zdrowiu reprodukcyjnym z 2019 r., określająca zabieg jako „prawo podstawowe”. Illinois od dawna uważane jest za oazę proaborcyjną na restrykcyjnym Środkowym Zachodzie, a jej rola została zwiększona po zniesieniu Roe.

Planned Parenthood of Illinois przewiduje, że każdego roku od 20 000 do 30 000 więcej pacjentek niż do tej pory będzie przekraczało granice stanu, aby poddać się aborcji.

Prawie 10 000 pacjentek przybyło z innych stanów do Illinois, aby dokonać aborcji w 2020 r.

Aby zwiększyć swoje możliwości, Planned Parenthood of Illinois otworzyło klinikę w pobliżu granicy Wisconsin w Waukegan w 2020 roku i klinikę w pobliżu granicy Indiana we Flossmoor w 2018 roku.

W połowie lipca organizacja ogłosiła, że należący do ​​Planned Parenthood of Wisconsin lekarze, klinicyści i inny personel członkowie zaczęli przenosić się do kliniki Waukegan, aby zapewnić opiekę aborcyjną pośród wzrostu popytu.

Kilka miesięcy temu Planned Parenthood of Illinois zaczęło oferować pigułki aborcyjne wysyłane pocztą mieszkankom stanów. Pacjentki spoza stanu muszą udać się do Illinois, aby skorzystać z teleporady lub osobistej wizyty u dostawcy, a następnie odebrać lek w stanowym ośrodku zdrowia.

W Illinois jest około dwóch tuzinów klinik aborcyjnych, chociaż większość znajduje się w rejonie Chicago. Jedenaście ze 102 powiaty w stanie ma przynajmniej jednego świadczeniodawcę aborcji; w pięciu z nich dostępne są tylko aborcje farmakologiczne, ograniczone do wczesnego etapu ciąży.

Oczekuje się, że nowa klinika w południowym Illinois zostanie otwarta w Carbondale już w tym miesiącu.

W 2019 roku filia Planned Parenthood w St. Louis otworzyła klinikę w Fairview Heights, tuż za granicą z Missouri. Klinika w Granite City, zaledwie kilka kilometrów od St. Louis, oferuje również zabiegi aborcyjne w tym rejonie.

 

 

Źródło: chicagotribune
Foto: You Tube, istock/ YakobchukOlena

 

REKLAMA REKLAMA

News Chicago

Wyboiste lato dla podróżujących w Stanach Zjednoczonych. Odwołane loty, droga benzyna, brak aut w wypożyczalniach

Opublikowano

dnia

Autor:

W całej Ameryce podróżni chcący udać się na wakacyjny wyjazd po miesiącach ograniczeń COVID-19 stają przed szeregiem problemów. Bezprecedensowe liczby odwołanych lotów, niebotyczne ceny benzyny, niedobory samochodów w wypożyczalniach to główne z nich.

Według danych federalnych, ruch lotniczy wyniósł 87% poziomu z 2019 r. w ostatni piątek. Jednak amerykańskie linie lotnicze zmagają się z niedoborami kadrowymi co spowodowało tysiące odwołań lotów tego lata.

Przewoźnicy teoretycznie mogą przyjąć współczynnik odwołań wynoszący 3%, ale pod koniec czerwca te wskaźniki wynosiły średnio 4% dla linii lotniczych American, Delta, Southwest i United, podali naukowcy z DePaul University Chaddick Institute for Metropolitan Development.

Jeśli chodzi o wynajem samochodów, stawki są średnio o 40 USD dziennie wyższe niż w 2019 r., informuje American Automobile Association AAA .

REKLAMA REKLAMA

„Sytuacja wynajmu samochodów jest rzeczywiście okropna i prawdopodobnie nie ulegnie znacznej poprawie w najbliższym czasie” – oznajmił Tom Appel, wydawca przewodnika konsumenckiego Motoryzacja.

„Z powodu problemu z łańcuchem dostaw, producenci samochodów są ograniczeni co do liczby pojazdów, które mogą zbudować i dlatego koncentrują się na sprzedaży detalicznej, która jest bardziej opłacalna niż sprzedaż na wynajem” – powiedział Appel.

„Na amerykańskim rynku brakuje prawie 8 milionów samochodów i ciężarówek”

Appel nie przewiduje by niedobór wypożyczonych samochodów miał spaść do 2024 roku.

Jeśli chodzi o benzynę, AAA odnotowała średnią 5,04 USD za galon w piątek w obszarze metra Chicago. To astronomiczna cena w porównaniu do 3,56 USD rok temu, ale mniej niż 5,22 USD 22 lipca.

Ceny paliwa znajdują się teraz pod dodatkową presją z powodu spadku popytu na benzynę. Jest on niższy o 5-10% w porównaniu z zeszłym rokiem.

 

 

Źródło: dailyherald
Foto: You Tube, istock/fizkes

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Odmówili szczepionki COVID-19 i starcili pracę. Szpital NorthShore wypłaci im 10 mln odszkodowania

Opublikowano

dnia

Autor:

Chrześcijańska organizacja non-profit zajmująca się rozprawą sądową ogłosiła w piątek, że rozstrzygnęła „pierwszy pozew dla pracowników służby zdrowia w sprawie nakazu szczepienia przeciwko COVID” w Stanach Zjednoczonych. O ugodzie, która przyznaje tym pracownikom ponad 10,3 miliona dolarów odszkodowania, mówi Jezuita Ojciec Paweł Kosiński.

Liberty Counsel wniósł pozew przeciwko NorthShore University HealthSystem, zlokalizowanemu na przedmieściach Chicago, w imieniu ponad 500 obecnych i byłych pracowników, którzy sprzeciwili się obowiązkowi szczepienia przeciwko COVID-19 z powodów religijnych.

Według Liberty Counsel pracownicy ci odmówili szczepienia ze względu na jego związek z abortowanymi komórkami płodowymi.

Ugoda została złożona w federalnym sądzie okręgowym stanu Illinois, gdzie czeka na zatwierdzenie. W ugodzie NorthShore zgadza się na zmianę swojej polityki i rozważenie ponownego zatrudnienia pracowników, którzy odeszli, ponieważ ich prośby o zwolnienie z powodów religijnych ze szczepienia zostały odrzucone.

NorthShore szacuje, że 523 pracownikom odmówiono zwolnienia religijnego między 1 lipca 2021 a 1 stycznia 2022, zgodnie z ugodą. Spośród nich, 204 spełniło ten nakaz, podczas gdy 269 zostało zwolnionych lub zrezygnowało z pracy. Northshore zatwierdziło religijne zwolnienie na prośbę jednej osoby..

REKLAMA REKLAMA

NorthShore, podobnie jak inne systemy szpitalne, nadal będzie wymagać szczepienia swoich pracowników przeciwko COVID-19, ale w ramach ugody zmienia swoją politykę zwolnień.

W przyszłości przeanalizuje wnioski poszczególnych pracowników o zwolnienia z powodów religijnych, a jeśli zwolnienia te zostaną zatwierdzone, NorthShore będzie pracować nad dostosowaniem pracowników, niezależnie od ich stanowiska.

Stanowisko Kościoła katolickiego

Papież Franciszek i Watykan zdecydowanie zachęcali katolików do rozważenia przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19.

Kongregacja Nauki Wiary wydała również notę ​​na temat moralności szczepionek w odpowiedzi na obawy dotyczące ich związku z aborcją.

„Kiedy nienaganne etycznie szczepionki przeciw Covid-19 nie są dostępne… moralnie dopuszczalne jest otrzymywanie szczepionek przeciw Covid-19, które wykorzystują linie komórkowe z abortowanych płodów w procesie badawczym i produkcyjnym”.

Notatka ostrzegała również przed nie przestrzeganiem przepisów, podkreślając jednocześnie, że katolicy w swoich decyzjach muszą brać pod uwagę dobro wspólne.

„Jednocześnie rozum praktyczny pokazuje, że szczepienia z reguły nie są obowiązkiem moralnym i dlatego muszą być dobrowolne”

– czytamy w notatce.

 

 

Źródło: cna
Foto: You Tube, istock/Tirachard

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

W Illinois powstanie największa w historii elektrownia słoneczna. Z energii skorzystają setki tysięcy mieszkańców Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek urzędnicy stanowi ogłosili plany budowy największej w historii elektrowni słonecznej w Illinois. Obiekt powstanie w centralnej części stanu, prawie 200 mil na południe od Chicago. Z energii skorzystają mieszkańcy Chicago a także lotniska – Midway i O’Hare.

„Do 2025 roku setki tysięcy mieszkańców Chicago zaspokoi swoje potrzeby energetyczne z całkowicie odnawialnego źródła energii”

– zapowiedział gubernator JB Pritzker.

Władze zgodziły się kupić część energii także do zasilania miejsc użyteczności publicznej, w tym lotnisk O’Hare i Midway.

Gubernator Pritzker poinformował, że budowa 593-megawatowej farmy słonecznej w powiatach Morgan i Sangamon, rozpocznie się w ciągu kilku najbliższych miesięcy a obiekt da prawie tysiąc nowych miejsc pracy.

REKLAMA REKLAMA

Realizacja większej liczby takich projektów związanych z produkcją energii odnawialnej jest prawdopodobna, jeśli zgodnie z oczekiwaniami Izba Stanów Zjednoczonych zatwierdzi ustawę przyjętą przez Senat w niedzielę.

Choć nazywa się „Ustawą o redukcji inflacji”, dotyczy inicjatyw związanych ze zmianą klimatu.

Jeśli Izba przyjmie propozycję do piątku, zgodnie z oczekiwaniami, prezydent Joe Biden prawdopodobnie podpisze ją w przyszłym tygodniu.

Gubernator Pritzker zauważył, że wcześniej ustawodawstwo stanowe stawiało sobie za cel wprowadzenie miliona nowych pojazdów elektrycznych na drogach Illinois do 2030 roku.

 

Źródło: fox32
Foto: You Tube, istock/CandyRetriever

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

sierpień 2022
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popularne w tym miesiącu