Połącz się z nami

Kościół

21 nowych kardynałów ogłosił Papież Franciszek. W tym Roberta McElroya z USA. Konsystorz końcem sierpnia

Opublikowano

dnia

W niedzielę papież Franciszek ogłosił nominacje dla 16 nowych kardynałów uprawnionych do głosowania na przyszłym konklawe i pięciu w wieku powyżej 80 lat. Wezwał również wszystkich kardynałów do wzięcia udziału w kolejnym konsystorzu w dniach 29-30 sierpnia, aby omówić nową konstytucję Watykanu Praedicate evangelium. Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński mówi o amerykańskicm kardynale.

Tak szeroka dyskusja wśród kardynałów nie miała miejsca od siedmiu lat.

85-letni papież postanowił zwołać konsystorz w sierpniu, co nie jest tradycyjną datą. Ostatnie takie wydarzenie miało miejsce 24 sierpnia 1807 r., za czasów Piusa VII.

Istnieje niemal poczucie nieuchronności nowego konsystorza dla powołania kardynałów. W Rzymie panuje powszechne przekonanie, że będzie to ostatni papieża Franciszka i dlatego chce on wszystko naprawić.

Papież ogłosił listę 21 nowych kardynałów

Lista obejmuje 16 kardynałów, którzy mogą uczestniczyć w przyszłym konklawe oraz pięciu, którzy obecnie mają lub w najbliższych tygodniach ukończą 80 lat. W gronie przyszłych purpuratów znaleźli się:

1. Abp Arthur Roche – Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

2. Abp Lazzaro You Heung-sik – Prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa.

3. Abp Fernando Vérgez Alzaga LC – Przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa i Miasta Watykanu oraz Przewodniczący Gubernatoratu Państwa i Miasta Watykanu.

4. Abp Jean-Marc Aveline – Arcybiskup Metropolita Marsylii (Francja).

5. Bp Peter Ebere Okpaleke – Ordynariusz Ekwulobii (Nigeria).

6. Abp Leonardo Ulrich Steiner OFM – Arcybiskup Metropolita Manaus (Brazylia).

7. Abp Filipe Neri António Sebastião do Rosário Ferrão – Arcybiskup Metropolita Goa i Damão (Indie).

8. Bp Robert Walter McElroy – Biskup San Diego (USA).

9. Abp Virgilio Do Carmo Da Silva, SDB – Arcybiskup Metropolita Dili (Timor Wschodni).

10. Bp Oscar Cantoni – Ordynariusz Como (Włochy).

11. Abp Anthony Poola – Arcybiskup Metropolita Hajdarabadu (Indie).

12. Abp. Paulo Cezar Costa – Arcybiskup Metropolita Brasilii (Brazylia).

13. Bp Richard Kuuia Baawobr M. Afr. – Ordynariusz Wa (Ghana).

14. Abp William Goh Seng Chye Goh – Arcybiskup Metropolita Singapuru (Singapur).

15. Abp Adalberto Martínez Flores – Arcybiskup Metropolita Asunción (Paragwaj).

16. Bp Giorgio Marengo, IMC – Prefekt Apostolski Ułan Bator (Mongolia).

Do kolegium kardynalskiego zostali również włączeni:

1. Abp Jorge Enrique Jiménez Carvajal – emerytowany Arcybiskup Cartageny (Kolombia).

2. Bp Lucas Van Looy SDB – emerytowany Biskup Gandawy (Belgia).

3. Abp Arrigo Miglio – emerytowany Arcybiskup Cagliari (Włochy).

4. O. Gianfranco Ghirlanda SJ – emerytowany profesor prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim.

5. Ks. Fortunato Frezza – Kanonik bazyliki św. Piotra.

Kim jest amerykański biskup Robert McElroy? Oto kilka faktów:

Pochodzący z San Francisco McElroy kieruje diecezją San Diego od 2015 roku.

McElroy przeszedł operację pomostowania aortalno-wieńcowego pod koniec ubiegłego roku, co według diecezji zakończyło się sukcesem. Jako kardynał, w wieku 68 lat, mieści się w maksymalnym wieku 80 lat, aby móc głosować na przyszłym konklawe.

McElroy jest często słyszanym głosem w debacie o „spójności eucharystycznej”.

McElroy stanowczo twierdził, że nie należy odmawiać Eucharystii politykom popierającym legalizację aborcji. Sprzeciwia się linii, która mówi, że „groźba aborcji pozostaje naszym najwyższym priorytetem, ponieważ bezpośrednio atakuje samo życie”.

Biskup McElroy argumentował, że logika odmawiania proaborcyjnym politykom Eucharystii stanowi „niezwykle ekspansywny” papierek lakmusowy, który „stosuje sankcje bardzo selektywnie i niekonsekwentnie” i że jego zdaniem aborcja jest wyróżniana ze szkodą dla innego zła.

„Eucharystia nigdy nie może być instrumentalizowana dla politycznego celu, bez względu na to, jak ważnego” – stwierdził McElroy.

Niektórzy obserwatorzy zauważyli kontrast między szczerą opinią McElroya, że ​​nie można odmówić Eucharystii, a opinią jego byłego arcybiskupa Salvatore Cordileone, który w zeszłym tygodniu zabronił przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi wstępu do Komunii Świętej, dopóki nie żałuje swojego upartego poparcia dla aborcji.

 

McElroy’owi zadano pytania dotyczące jego reakcji na informacje o kryzysie związanym z wykorzystywaniem seksualnym.

W 2016 roku badacz nadużyć duchownych Richard Sipe napisał do biskupa McElroya, wymieniając zarzuty wobec pół tuzina biskupów i ostrzegając przed szerszym problemem naruszeń czystości wśród duchownych.

Ze swojej strony McElroy nie odpowiedział na ten list. Po śmierci Sipe’a McElroy wyraził obawy, że niektóre informacje mogły być niedokładne, a także, że Sipe nie dostarczył żadnych dowodów.

W 2019 r. McElroy powiedział National Catholic Reporter, że jest za wyświęcaniem kobiet do diakonatu, mówiąc:

„Moim zdaniem kobiety powinny być zapraszane do każdej naszej posługi lub działalności, która nie jest doktrynalnie wykluczona”.

W lutym 2021 r. McElroy był jednym z kilku amerykańskich biskupów katolickich, którzy podpisali oświadczenie sprzeciwu wobec „przemocy, zastraszania lub nękania” skierowanego do osób identyfikujących się jako LGBT.

 

 

Źródło: vaticannews, catholicnews
Foto: You Tube

 

 

 

Kościół

Ks. Giers: naszym zadaniem jest przekazanie dziedzictwa św. Jana Pawła II

Opublikowano

dnia

Autor:

„Pontyfikat św. Jana Pawła II trzeba koniecznie dokumentować dla przyszłych pokoleń, naszym zadaniem jest ocalenie i przekazanie tego wielkiego dziedzictwa” – mówi ks. Dariusz Giers. Jest on administratorem Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II a zarazem świadkiem pontyfikatu. Kapłan wyznaje, że praktycznie codziennie modli się przy grobie świętego papieża i zawsze jest poruszony tłumami ludzi z całego świata, którzy w tym wyjątkowym miejscu szukają wstawiennictwa Jana Pawła II.

Wyjątkowym fenomenem są czwartkowe Msze polskie odprawiane nieprzerwanie przy grobie Jana Pawła II od momentu jego śmierci. „To jest czas modlitwy, ale także przekazywania dziedzictwa wiary i nieprzemijających wartości” – mówi ks. Giers. Podkreśla, że upływający czas sprawia, iż wielkie zadanie stoi przed świadkami pontyfikatu, którzy muszą dzielić się swym doświadczeniem.

Jednym z nich jest dziekan Kolegium Kardynalskiego, który, 27 kwietnia o godz. 17, będzie przewodniczył w bazylice św. Piotra uroczystej Eucharystii z okazji 10. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II. „Kard. Giovanni Battista Re zawsze wspomina papieża jako męża modlitwy” – mówi administrator Fundacji zapraszając wszystkich na watykańskie obchody rocznicy kanonizacji.

„Myślę, że będzie to bardzo symboliczne wydarzenie, dlatego że przypomnimy sobie, iż czas biegnie nieubłaganie. Przypominamy sobie kościół w Wadowicach i napis: «Czas ucieka, wieczność czeka». Od kanonizacji upłynęło już 10 lat, wielu ją pamięta, ale są też ci, którzy w niej nie uczestniczyli. Mają dziś 10, czy 18 lat. Nigdy nie spotkali Ojca Świętego. Dla nich to będzie przypomnienie o kimś wielkim, o największym z rodu Polaków, który znany jest na świecie, którego szanują nie tylko starsi ludzie, ale też i młodsi” – mówi ks. Giers.

Na Mszy będzie obecna młodzież nie tylko z Rzymu, ale z całych Włoch i różnych krajów Europy. Fundacja otrzymuje zgłoszenia, że wiele osób zaplanowało swój przyjazd do Rzymu tak, by być właśnie na tej Mszy w bazylice watykańskiej.

„Jesteśmy wdzięczni kard. Re, że przyjął to zaproszenie. Naprawdę z wielkim entuzjazmem odnosi się do Ojca Świętego, do wszystkiego, co stanowiło ten pontyfikat. On osobiście spotkał się z Janem Pawłem II i wywiązała się między nimi bardzo piękna relacja w pracy, ale także przyjaźń między dwoma wielkimi ludźmi Kościoła” – mówi administrator Fundacji zapraszając wszystkich do udziału we wspólnej modlitwie.

Ks. Giers przypomina, że Msza będzie sprawowana przy ołtarzu konfesji i nie ma nią żadnych biletów czy kart wstępu.

Modlitwa przy grobie św. Jana Pawła II

Administrator Fundacji przypomina, że podejmowane są obecnie starania mające na celu modernizację Domu Jana Pawła II, który mieści się w Rzymie przy via Cassia 1200.

„W tym domu mogą się zatrzymać na nocleg pielgrzymi przybywający do Wiecznego Miasta i przy okazji namacalnie dotknąć pamiątek po św. Janie Pawle II i poznać jego nieprzemijające dziedzictwo” – mówi ks. Giers. Dom dysponuje nie tylko bazą noclegową. Mieści się w nim również Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II.

Planowane jest przeniesienie części jego zbiorów do centrum Rzymu, by stały się one bardziej dostępne dla większej rzeszy odbiorców. „Wszystkie podejmowane działania mają na celu ocalenie i przekazywanie dziedzictwa św. Jana Pawła II” – podkreśla ks. Giers.

Dom Jana Pawła II w Rzymie

Dom Jana Pawła II w Rzymie można wesprzeć:

Przedstawicielstwo Fundacji Jana Pawła II
Ul. Boczna Lubomelskiej 2, 20 – 070 Lublin
Numer rachunku: 33116022020000000060810383
Tytuł przelewu: ocalić dziedzictwo JP2

Autorka: Beata Zajączkowska – Watykan
Czytaj dalej

Kościół

Kard. Ryś: Stanisława Leszczyńska to wzór obrony życia

Opublikowano

dnia

Autor:

Ona jest tu potężnym znakiem ratowania każdego życia. Świadczy o tym zdanie, które sama zapisała w swoim raporcie położnej z Auschwitz: „dzieci nie wolno zabijać” – tak o heroicznej postawie Stanisławy Leszczyńskiej powiedział kard. Grzegorz Ryś w rozmowie z Vatican News – Radiem Watykańskim. Zakończył się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożej. Zebrane dokumenty wczoraj dostarczono do watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych.

Portatorowi akt, ks. dr. Łukaszowi Burchardowi, pomogli w tym kard. Konrad Krajewski, jałmużnik papieski, kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, ks. prał. Krzysztof Nykiel, regens Penitencjarii Apostolskiej i ks. prał. Zbigniew Tracz, kanclerz Kurii Metropolitalnej Łódzkiej.

W rozmowie z Vatican News – Radiem Watykańskim kard. Grzegorz Ryś podkreślił, że Stanisława Leszczyńska stanowi obecnie przykład zaangażowania w ochronę życia, zwłaszcza w obliczu ostatnich wydarzeń i decyzji przyjętych we Francji, w Parlamencie Europejskim czy toczonej w Polsce debaty o aborcji.

„Ona jest tu potężnym znakiem ratowania każdego życia, z tym zdaniem, które sama zapisała w swoim raporcie położnej z Auschwitz, że ‘dzieci nie wolno zabijać’. To jest proste stwierdzenie – zaznaczył kard. Ryś. – Pamiętajmy, że w Auschwitz dokonywano także aborcji, kierując się takim czy innym rozumieniem potrzeby: to znaczy w Auschwitz było tak, że kobieta, której ciąża stała się widoczna, jej życie było zagrożone, mogła być natychmiast skazana na śmierć, ponieważ nie nadawała się do żadnej pracy, więc w Auschwitz dokonywano też aborcji. A tu mamy osobę, która była radykalnie za życiem. Jak sama mówiła, odebrała 3 tys. porodów na bloku obozowym w strasznych warunkach higienicznych i żadne z dzieci nie umarło w czasie porodu, żadna z matek nie umarła w czasie porodu. Oczywiście, te dzieci potem były mordowane przez służbę obozową, ale 30 z nich przeżyło obóz”.

Jak podkreślił metropolita łódzki, inny ważny wymiar życia kandydatki na ołtarze stanowi jej postawa pojednania, którą widać szczególnie już po wojnie i okupacji.

„Zwłaszcza rodzina pani Leszczyńskiej podkreśla, że w domu nie wolno było źle mówić o Niemcach i że ona sama bardzo rzadko opowiadała o obozie koncentracyjnym, ponieważ nie chciała budzić nienawiści do Niemców – zaznaczył purpurat. – Jeden z jej zięciów był Niemcem, zresztą bardzo pięknie o niej zeznaje w procesie. Ale to wszystko wynikało właśnie stąd, że to była osoba wielkiego przebaczenia i wielkiego pojednania. I taką ją na pewno trzeba dzisiaj pokazywać”.

Ponadto, jak przyznał kard. Ryś, istnieje jeszcze wiele innych wymiarów objawiających się w życiu Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej, np. to, jak gromadziła wokół siebie rodzinę, jednoczyła bliskich sobie ludzi.

Metropolita łódzki dość szybko usłyszał o tej postaci.

„W seminarium czytałem teksty biskupa Bejzego o Leszczyńskiej i właściwie wydawało mi się, że sprawa powinna być już dawno przeprowadzona – zauważył kard. Ryś. – Natomiast ten proces był w Łodzi zaczęty w 1992 r., potem z powodów, o których nie miejsce tu teraz ani czas mówić, się zatrzymał. Więc możliwie natychmiast postanowiłem go wznowić. Powołaliśmy nową komisję historyczną – bardzo kompetentnych historyków, którzy pracują dzisiaj w miejscu pamięci w Auschwitz i to, co trzeba było, myślę, zrobiliśmy dobrze. Mam nadzieję teraz na dalsze postępy tego procesu już w Watykanie”.

Figura Stanisławy Leszczyńskiej w Kolegiacie św. Anny w Warszawie-Wilanów

„Z tego, co powiedziała, to chyba najbardziej zostaje [w pamięci] taka wymiana zdań z doktorem Mengele, który był autorem tych wszystkich pseudomedycznych zabiegów w Auschwitz – wyznał metropolita łódzki zapytany o to, co szczególnie zapamiętał ze świadectw o Słudze Bożej Stanisławie Leszczyńskiej. – On się jej pytał, ile komplikacji miała przy przyjmowaniu porodów. I ona mu odpowiedziała, że ani jednej, co Mengele zdumiało, ponieważ powiedział jej, że w Niemczech nie ma takiej kliniki, w której by były takie wyniki, a w bloku obozowym w Birkenau takie cuda się działy”.

vaticannews.va/pl

 

Foto: YouTube, wikimedia/ Kustoszka

Czytaj dalej

Kościół

Zakonnice katolickie i anglikańskie bronią wolności religijnej w sądzie Nowego Jorku

Opublikowano

dnia

Autor:

Koalicja grup chrześcijańskich – w tym zakonnice katolickie i anglikańskie, diecezje katolickie i inne ministerstwa oparte na wierze – broniła we wtorek przed Najwyższym Sądem Nowego Jorku swoich praw do wolności religijnej. Głównym celem było to aby nie uwzględniać aborcji w swoich planach opieki zdrowotnej. O rozprawie mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Sąd Apelacyjny stanu Nowy Jork wysłuchał ustnych argumentów w pozwie kwestionującym regulacje Departamentu Usług Finansowych Nowego Jorku, które mogą wymagać od organizacji pokrywania kosztów aborcji „niezbędnej z medycznego punktu widzenia”.

Chociaż prawo przewiduje wąskie wyjątki związane z religią, rygorystyczne kryteria niezbędne do zakwalifikowania się do tego zwolnienia, mogą uniemożliwić zatwierdzenie wielu organizacji wyznaniowych.

Mimo że Sąd Apelacyjny stanu Nowy Jork podtrzymał wcześniej to rozporządzenie, Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych zwrócił się z prośbą o ponowne rozpatrzenie swojego orzeczenia w świetle nowego precedensu dotyczącego wolności religijnej ustanowionego w 2021 r.

Noel Francisco, prawnik reprezentujący grupy religijne, powiedział 7-osobowemu składowi sędziowskiemu, że rozporządzenie zmusi te grupy do naruszenia ich przekonań religijnych.

Zgodnie z przepisami stanowymi organizacja wyznaniowa kwalifikowałaby się do zwolnienia jedynie wówczas, gdyby zatrudniała głównie osoby podzielające jej zasady religijne i służyła przede wszystkim osobom podzielającym jej zasady religijne.

W rezultacie wyznaniowe organizacje charytatywne, które świadczą usługi ludziom bez względu na ich wiarę, nie mogą się zakwalifikować.

Francisco zauważył, że zgodnie z tymi rygorystycznymi zasadami, nawet posługa św. Teresy z Kalkuty, powszechnie znanej jako Matka Teresa, nie mogłaby się kwalifikować się do zwolnienia religijnego na mocy takich zasad, ponieważ biedni mieszkańcy Kalkuty nie byli w większości katolikami.

Podczas wystąpień ustnych sędziowie zakwestionowali argumenty zastępcy Generalnego Radcy Prawnego, Laury Etlinger, reprezentującą agencję stanową, która ogłosiła rozporządzenie.

 

Źródło: cna
Foto: Becket Law, istock
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

maj 2022
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu