Połącz się z nami

Kościół

21 nowych kardynałów ogłosił Papież Franciszek. W tym Roberta McElroya z USA. Konsystorz końcem sierpnia

Opublikowano

dnia

W niedzielę papież Franciszek ogłosił nominacje dla 16 nowych kardynałów uprawnionych do głosowania na przyszłym konklawe i pięciu w wieku powyżej 80 lat. Wezwał również wszystkich kardynałów do wzięcia udziału w kolejnym konsystorzu w dniach 29-30 sierpnia, aby omówić nową konstytucję Watykanu Praedicate evangelium. Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński mówi o amerykańskicm kardynale.

Tak szeroka dyskusja wśród kardynałów nie miała miejsca od siedmiu lat.

85-letni papież postanowił zwołać konsystorz w sierpniu, co nie jest tradycyjną datą. Ostatnie takie wydarzenie miało miejsce 24 sierpnia 1807 r., za czasów Piusa VII.

Istnieje niemal poczucie nieuchronności nowego konsystorza dla powołania kardynałów. W Rzymie panuje powszechne przekonanie, że będzie to ostatni papieża Franciszka i dlatego chce on wszystko naprawić.

REKLAMA REKLAMA

Papież ogłosił listę 21 nowych kardynałów

Lista obejmuje 16 kardynałów, którzy mogą uczestniczyć w przyszłym konklawe oraz pięciu, którzy obecnie mają lub w najbliższych tygodniach ukończą 80 lat. W gronie przyszłych purpuratów znaleźli się:

1. Abp Arthur Roche – Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

2. Abp Lazzaro You Heung-sik – Prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa.

3. Abp Fernando Vérgez Alzaga LC – Przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa i Miasta Watykanu oraz Przewodniczący Gubernatoratu Państwa i Miasta Watykanu.

4. Abp Jean-Marc Aveline – Arcybiskup Metropolita Marsylii (Francja).

5. Bp Peter Ebere Okpaleke – Ordynariusz Ekwulobii (Nigeria).

6. Abp Leonardo Ulrich Steiner OFM – Arcybiskup Metropolita Manaus (Brazylia).

7. Abp Filipe Neri António Sebastião do Rosário Ferrão – Arcybiskup Metropolita Goa i Damão (Indie).

8. Bp Robert Walter McElroy – Biskup San Diego (USA).

9. Abp Virgilio Do Carmo Da Silva, SDB – Arcybiskup Metropolita Dili (Timor Wschodni).

10. Bp Oscar Cantoni – Ordynariusz Como (Włochy).

11. Abp Anthony Poola – Arcybiskup Metropolita Hajdarabadu (Indie).

12. Abp. Paulo Cezar Costa – Arcybiskup Metropolita Brasilii (Brazylia).

13. Bp Richard Kuuia Baawobr M. Afr. – Ordynariusz Wa (Ghana).

14. Abp William Goh Seng Chye Goh – Arcybiskup Metropolita Singapuru (Singapur).

15. Abp Adalberto Martínez Flores – Arcybiskup Metropolita Asunción (Paragwaj).

16. Bp Giorgio Marengo, IMC – Prefekt Apostolski Ułan Bator (Mongolia).

Do kolegium kardynalskiego zostali również włączeni:

1. Abp Jorge Enrique Jiménez Carvajal – emerytowany Arcybiskup Cartageny (Kolombia).

2. Bp Lucas Van Looy SDB – emerytowany Biskup Gandawy (Belgia).

3. Abp Arrigo Miglio – emerytowany Arcybiskup Cagliari (Włochy).

4. O. Gianfranco Ghirlanda SJ – emerytowany profesor prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim.

5. Ks. Fortunato Frezza – Kanonik bazyliki św. Piotra.

Kim jest amerykański biskup Robert McElroy? Oto kilka faktów:

Pochodzący z San Francisco McElroy kieruje diecezją San Diego od 2015 roku.

McElroy przeszedł operację pomostowania aortalno-wieńcowego pod koniec ubiegłego roku, co według diecezji zakończyło się sukcesem. Jako kardynał, w wieku 68 lat, mieści się w maksymalnym wieku 80 lat, aby móc głosować na przyszłym konklawe.

McElroy jest często słyszanym głosem w debacie o „spójności eucharystycznej”.

McElroy stanowczo twierdził, że nie należy odmawiać Eucharystii politykom popierającym legalizację aborcji. Sprzeciwia się linii, która mówi, że „groźba aborcji pozostaje naszym najwyższym priorytetem, ponieważ bezpośrednio atakuje samo życie”.

Biskup McElroy argumentował, że logika odmawiania proaborcyjnym politykom Eucharystii stanowi „niezwykle ekspansywny” papierek lakmusowy, który „stosuje sankcje bardzo selektywnie i niekonsekwentnie” i że jego zdaniem aborcja jest wyróżniana ze szkodą dla innego zła.

„Eucharystia nigdy nie może być instrumentalizowana dla politycznego celu, bez względu na to, jak ważnego” – stwierdził McElroy.

Niektórzy obserwatorzy zauważyli kontrast między szczerą opinią McElroya, że ​​nie można odmówić Eucharystii, a opinią jego byłego arcybiskupa Salvatore Cordileone, który w zeszłym tygodniu zabronił przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi wstępu do Komunii Świętej, dopóki nie żałuje swojego upartego poparcia dla aborcji.

 

McElroy’owi zadano pytania dotyczące jego reakcji na informacje o kryzysie związanym z wykorzystywaniem seksualnym.

W 2016 roku badacz nadużyć duchownych Richard Sipe napisał do biskupa McElroya, wymieniając zarzuty wobec pół tuzina biskupów i ostrzegając przed szerszym problemem naruszeń czystości wśród duchownych.

Ze swojej strony McElroy nie odpowiedział na ten list. Po śmierci Sipe’a McElroy wyraził obawy, że niektóre informacje mogły być niedokładne, a także, że Sipe nie dostarczył żadnych dowodów.

W 2019 r. McElroy powiedział National Catholic Reporter, że jest za wyświęcaniem kobiet do diakonatu, mówiąc:

„Moim zdaniem kobiety powinny być zapraszane do każdej naszej posługi lub działalności, która nie jest doktrynalnie wykluczona”.

W lutym 2021 r. McElroy był jednym z kilku amerykańskich biskupów katolickich, którzy podpisali oświadczenie sprzeciwu wobec „przemocy, zastraszania lub nękania” skierowanego do osób identyfikujących się jako LGBT.

 

 

Źródło: vaticannews, catholicnews
Foto: You Tube

 

 

 

REKLAMA REKLAMA

News USA

Amerykańska rodzina wystąpi na Światowym Spotkaniu Rodzin 2022 w Rzymie

Opublikowano

dnia

Autor:

Kilka lat po ślubie na początku 2000 roku, Soren i Ever Johnson zastanawiali się nad wezwaniem papieża Jana Pawła II, aby świeccy odgrywali większą rolę w nowej ewangelizacji i myśleli nad tym, w jaki sposób mogliby się do tego przyczynić. W tym celu stworzyli Trinity House Community i Trinity House Cafe + Market. W sobotę będą przemawiać na X Światowym Spotkaniu Rodzin w Rzymie.

Jan Paweł II „nieustannie powtarzał, że jeśli świeccy poważnie potraktują swój obowiązek szerzenia Dobrej Nowiny, w trzecim tysiącleciu nadejdzie nowa wiosna dla Kościoła” – powiedziała Ever.

I tak powstały ich ministerstwa Trinity House Community i Trinity House Cafe + Market z siedzibą w Leesburg w stanie Wirginia.

Misją, jak mówią, „jest inspirowanie rodzin, aby zasmakowały w domu nieba dla odnowy wiary i kultury”.

Johnsonowie nie mogą się doczekać przemawiania na Światowym Spotkaniu Rodzin 2022 w Rzymie, gdzie wygłoszą 15-minutową prezentację w sobotę, 25 czerwca.

REKLAMA REKLAMA

Soren i Ever spotkali się w 2000 roku w Krakowie, w Polsce, podążając „śladami Jana Pawła II” – powiedział Soren.

W sierpniu będą obchodzić 21-lecie małżeństwa mając pięcioro dzieci w wieku od 10 do 19 lat.

Kiedy się poznali, Ever pracowała dla George’a Weigela, autora książki „Świadek nadziei: biografia Jana Pawła II”. Chciała zrobić więcej, aby zaangażować katolików i niekatolików, którzy w przeciwnym razie nie byliby zaangażowani w życie parafii ani nie spotkali się z ideami, które próbował promować think tank.

To pragnienie większej otwartości na szerszą społeczność skłoniło ich do otwarcia Trinity House Cafe + Market w 2014 roku.

„Nasza lokalizacja znajduje się na skrzyżowaniu ulic kościelnych i targowych, a my znajdujemy się naprzeciwko gmachu sądu, więc jest to naprawdę niesamowita lokalizacja, aby po prostu być tą chrześcijańską obecnością w społeczności” – wyjaśnia Ever.

Kawiarnia jest również gospodarzem wydarzeń społecznościowych i sposobem na angażowanie chrześcijan i niechrześcijan w otwartym i przyjaznym środowisku.

„W ciągu tych ośmiu lat widzieliśmy niesamowite historie ludzi powracających do wiary” – powiedział Soren.

Johnsonowie postrzegają również gościnność i służbę zewnętrzną jako ważne aspekty życia rodzinnego.

Wzorując się na Trójcy Świętej, Ever powiedziała: „Jeśli chcesz być jak Osoby Boga, chodzi o to, by być wylewnym. To tak, jakby wytworzyć w swojej rodzinie tyle łaski, że wystarczy jej na zaspokojenie potrzeb członków rodziny”.

Na 10. Światowym Spotkaniu Rodzin, które odbędzie się w dniach 22-26 czerwca w Watykanie, Johnsonowie będą mówić o rozeznawaniu w codziennym życiu rodzinnym.

„Rozeznanie polega na byciu uważnym na głos Boga pośród chaosu i radości życia rodzinnego” – powiedział Soren.

„Więc w naszej rozmowie przedstawimy ramy, w jaki sposób rodzice mogą stworzyć w swoich domach atmosferę dobrego rozeznania”.

„Wskażemy, jak każda rodzina jest komunią osób, obrazem Trójcy. Wskażemy więc, w jaki sposób serce rozeznania podąża za głosem Pana i pogłębia tę komunię jako rodzina” – wyjaśnił.

 

 

Źródło: cna
Foto: Soren i Ever Johnson

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Kościół

Papież do starszych: przeżywajcie swoją starość w radości, razem z innymi

Opublikowano

dnia

Autor:

W kolejnej katechezie środowej poświęconej tematowi starości Papież Franciszek nawiązał do dialogu Jezusa z Piotrem z końcowej części Ewangelii św. Jana. „Ten poruszający dialog pokazuje całą miłość Jezusa do uczniów. To relacja czuła, ale nie melancholijna, bardzo bezpośrednia, mocna, oparta na wolności i otwartości” – podkreślił Ojciec Święty. Komentarz – Jezuita, ojciec Paweł Kosiński.

Franciszek zaznaczył, że rozmowa Jezusa z Piotrem jest także przykładem męskiej przyjaźni, w której jest miejsce także na momenty trudne i bolesne.

„Przesłodzona wizja relacji z Bogiem w rzeczywistości tylko nas od Niego oddala” – powiedział Papież.

Zauważył, że w rozmowie Jezusa z Piotrem pojawiają się fragmenty, które dotyczą starości. Jezus przypomina Piotrowi, że dopóki jest młody, może czuć się samowystarczalny, niezależny, ale ostrzega go, że kiedy się zestarzeje, nie będzie już w pełni panował nad swoim życiem, będzie musiał liczyć na pomoc innych.

„Nie trzeba mi przypominać tych słów teraz, gdy jeżdżę na wózku inwalidzkim” – wyznał Papież.

Chrześcijanin to świadek Jezusa, również w chorobie i śmierci

„Tak właśnie wygląda życie: z wiekiem tracimy siły młodości, pojawiają się te wszystkie choroby i musimy je zaakceptować. Jezus chce powiedzieć Piotrowi, że także jego świadectwu będzie towarzyszyć słabość.

REKLAMA REKLAMA

Chrześcijanin ma być świadkiem Jezusa nawet w słabości, w chorobie i w śmierci. Św. Ignacy mówił, że tak w życiu, jak i w śmierci, musimy dawać świadectwo jako uczniowie Jezusa.

Ewangelista zresztą dodaje komentarz, wyjaśniając, że Jezus nawiązuje do heroicznego świadectwa, jakim jest męczeństwo – powiedział Papież Franciszek.

Możemy jednak te słowa rozumieć bardziej ogólnie: musimy się nauczyć, że z czasem nasze świadectwo będzie kształtowała nasza słabość, bezradność, zależność od innych, nawet w tak prostych czynnościach jak ubieranie się czy chodzenie.

Nasze wędrowanie za Jezusem nie jest zależne od tego, czy jesteśmy zdrowi, samowystarczalni, czy przeciwnie, niepełnosprawni.

Podążaj za Jezusem, nie ważne czy biegniesz, czy idziesz, czy jedziesz za nim na wózku inwalidzkim, ale bądź zawsze za Nim.

Mądrość naśladowania Chrystusa musi znaleźć sposób, aby odpowiedzieć Panu tak jak Piotr: «Ty wiesz, że Cię kocham», nawet w ograniczeniach starości i słabości.

Lubię rozmawiać z osobami starszymi, patrząc im w oczy: mają te jasne oczy, te oczy, które mówią do ciebie więcej niż słowa, przemawiają świadectwem życia. To jest piękne, musimy to zachować do końca, iść za Jezusem w pełni życia.“

Franciszek podkreślił, że rozmowa Jezusa z Piotrem zawiera cenną naukę dla wszystkich wierzących, a szczególnie dla osób starszych: ucz się świadczyć o Jezusie korzystając z własnej słabości, w warunkach życia w dużej mierze powierzonego innym, zależnego od ich inicjatywy.

Czas starości, to także czas próby

„Wraz z chorobą i starością wzrasta zależność od innych. W tym także powinna dojrzewać i wzrastać nasza wiara, świadomość, że Jezus jest z nami także w tym doświadczeniu.

Trzeba zadać sobie pytanie: jak pozostać wiernym, gdy nasza zdolność do podejmowania inicjatyw maleje?

Nie tak łatwo jest przekazać ster swojego życia innym… Dlatego czas starości to także czas próby.

Towarzyszy nam rzecz jasna pokusa, aby pozostać w swoim życiu szefem. Ale nasz wewnętrzy szef musi się uniżyć, musi zaakceptować fakt, że starość obniża jego rangę” – podkreślił Papież.

„To pozwala na poszukiwanie innych sposobów zaangażowania w społeczeństwie, w rodzinie, w grupie przyjaciół. Ta akceptacja pomoże nam iść za Jezusem w życiu i śmierci, w zdrowiu i chorobie, w życiu dostatnim, pełnym sukcesów i w życiu trudnym, wypełnionym zmartwieniami i chwilami upadku.

I kiedy chcielibyśmy być na miejscu innych, Jezus odpowiada: «Co Tobie do tego? Ty pójdź za mną». To piękne.“

Franciszek podkreślił, że mądrością starości jest umiejętność „brania urlopu”, zaufania młodszym i powierzania im swojego życia. Zachęcił seniorów, aby nie odcinali się od rodziny i przyjaciół, ale przeżywali jesień swojego życia w otoczeniu bliskich.

„Życie osoby starszej jest powolnym pożegnaniem. Będzie ono radosne i pełne pokoju, gdy człowiek w podeszłym wieku powie sobie: zachowałem wiarę, co prawda byłem grzesznikiem, ale też czyniłem dobro” – powiedział Franciszek.

Ojciec Święty zaznaczył, że pokój osobie starszej przyniesie kontemplacja i wsłuchiwanie się w słowo Pana, na wzór Marii, siostry Łazarza.

Autor: Łukasz Sośniak SJ – Watykan

 

 

Źródło: vaticannews

Foto: istock/ greenleaf123/ fizkes/ AndreyPopov/ Toa55

 

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News USA

Diecezja Bismarck otwiera śledztwo w sprawie Michelle Duppong. Czy była świętą?

Opublikowano

dnia

Autor:

Michelle Duppong była katoliczką w Północnej Dakocie, która wiodła tak przykładne życie w wierze, radości i pracy misyjnej na kampusie, że jej rodzinna diecezja otworzy dochodzenie, czy powinna zostać uznana za świętą Kościoła. O nadziei, że tak właśnie się stanie mówi Jezuita, ojciec Paweł Kosiński.

To była wiadomość, którą biskup David Kagan z Bismarck przekazał na spotkaniu Wspólnoty Studentów Uniwersytetu Katolickiego w czwartek.

„Świętość życia i miłość do Boga Michelle z pewnością poruszyła nas tutaj, w diecezji Bismarck, na Uniwersytecie Maryi, i w cały FOCUS, ale jej świadectwo jest również świadectwem, którym należy się również dzielić z Kościołem Powszechnym” – powiedział Kagan 16 czerwca. na szkoleniu personelu dla organizacji w kampusie Uniwersytetu Maryjnego.

Inni, którzy znali Duppong, jak były kolega Mark Bartek, chwalili jej życie.

REKLAMA REKLAMA

„Myślę, że po prostu miała taki zapał i pasję do dusz oraz pilną potrzebę pomocy im w spotkaniu z radością, której mogła doświadczyć dzięki własnej relacji z Jezusem”

– oświadczył Bartek, który był dyrektorem regionalnym FOCUS, gdy Duppong była częścią personelu uczelnianej organizacji misyjnej.

„Jej radość była zaraźliwa”

„Pamiętam, że zawsze się uśmiechała. To nie był wymuszony uśmiech. Żyła z tą radością, która zawsze starała się przyciągnąć innych ludzi, i naprawdę robiła wszystko, aby spróbować ich spotkać i po prostu upewnić się, że wszystko jest w porządku”.

Duppong dołączyła do FOCUS w 2006 roku jako studentka misyjna i przez lata pracowała na University of Nebraska-Lincoln, South Dakota State University, University of South Dakota oraz University of Mary w Bismarck, N.D.

Jej misyjna i mentorska praca dotarła do setek studentów . W 2012 roku dołączyła do personelu diecezji Bismarck jako kierownik formacji wiary dorosłych.

Po rozpoznaniu raka w grudniu 2014 roku nastąpił rok pogarszającego się stanu zdrowia.

Zmarła w Boże Narodzenie 2015 roku w wieku 31 lat, otoczona rodziną w swoim rodzinnym domu.

Ogłoszenie Kagana, że ​​diecezja Bismarcka zbada jej życie, jest pierwszym krokiem do ewentualnej beatyfikacji i kanonizacji.

W ramach dochodzenia zgromadzone zostaną dowody dotyczące życia i czynów Duppong, skompilowane zostaną wszelkie pisma prywatne lub publiczne oraz zebrane zostaną zeznania świadków jej życia.

Diecezja przedstawi swoją sprawę Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Jeśli zbór przyjmie jej sprawę, będzie znana pod tytułem „Sługa Boża”.

Nie wszystkie przypadki wychodzą poza fazę diecezjalną. Zazwyczaj potencjalny święty przystępuje do beatyfikacji po wiarygodnym raporcie o cudzie przypisywanym wstawiennictwu świętego, a do kanonizacji wymagany jest drugi cud.

Bartek powiedział, że z tego, co wiedział o Duppong, śledztwo w sprawie jej świętości nie było wielkim zaskoczeniem.

„Znając Michelle przez lata, zawsze zakładałem, że to będzie naturalny sposób, w jaki sprawy się potoczą. Ale nie spodziewałem się, że stanie się to za moich czasów.”

Duppong urodziła się w Kolorado 25 stycznia 1984 roku. Gdy miała rok jej rodzina przeniosła się na farmę w Haymarsh w stanie Karolina Północna, około 60 mil na zachód od Bismarck.

Jej nekrolog mówi, że kochała życie na farmie, pracę w ogrodach i winnicach oraz śpiewanie przy ognisku.

Duppong była absolwentką liceum Glen Ullin z 2002 roku. Studiowała ogrodnictwo na Uniwersytecie Stanowym Dakoty Północnej w Fargo, którą ukończyła w 2006 roku, ale również spędzała czas skupiając się na swojej wierze.

Brała udział w posłudze Fellowship of Catholic University Students w St. Paul’s Newman Center, katolickim duszpasterstwie kampusu.

W tym czasie, jak później napisała, zainspirowało ją życie św. Pier Giorgio Frassatiego, młodego Włocha, który zachorował na polio pracując z ubogimi i zmarł w wieku 24 lat na początku XX wieku.

„Dlaczego dzielę się jego historią? Cóż, czytanie o życiu Pier Giorgio sprawiło, że świętość wydała się tak praktyczna, tak osiągalna”

– napisała w felietonie z 2 marca 2015 r. dla gazety Akcji Katolickiej Dakota.

„Był zwykłym młodym człowiekiem, który kochał Jezusa i pozwolił tej miłości przelać się na jego relacje z innymi. Ucieleśniał to, czego nauczał Jezus w ośmiu błogosławieństwach (Mt 5,3-10). Jest dla mnie bohaterem; i chcę być taka jak on”.

Monsignor James Shea, rektor Uniwersytetu Maryi, opisał ją jako „promienną, radosną kobietę o sercu prawdziwego sługi”.

„Dla studentów naszego kampusu była inspiracją i cennym mentorem, ucząc ich swoim przykładem przemieniającej mocy przyjaźni z Bogiem”.

„Postawiła Jezusa na pierwszym miejscu, a potem innych przed sobą” — mówi Bartek.

Jej nekrolog mówi, że diagnoza raka rozpoczęła „roczną podróż, która przyniosła wiele radości pośród smutków i cierpienia”.

„Chociaż często czuła się bezradna leżąc w szpitalnym łóżku, ostatni rok jej ziemskiego życia spędziła w całkowitej służbie Panu, kontynuując swoją najbardziej owocną pracę jako jedna ze sług Bożych i wylewając swoją miłość na otaczających ją ludzi”.

Duppong zastanawiała się nad własną diagnozą w felietonie Akcji Katolickiej Dakota z 30 stycznia 2015 roku.

„Nie mamy pojęcia, jak Boży plan rozwinie się w naszym życiu i jak Bóg używa nas, aby dotrzeć do innych” – napisała.

„Wiemy, że wszyscy jesteśmy w tym razem i że wszyscy jesteśmy w tej samej drużynie w ciele Chrystusa, więc postrzegam obecne cierpienie jako branie jednego do drużyny. Niech Bóg będzie uwielbiony przez całe dobro, które przez to przychodzi!

Jej Msza pogrzebowa została odprawiona w Katedrze Ducha Świętego w Bismarck.

Duppong została pochowana na cmentarzu Św.  Klemensa w Haymarsh.

Trwają prace nad dokumentem o jej życiu. „Thirst for Souls: historia Michelle Duppong”, który będzie miał premierę na krajowej konferencji FOCUS SEEK23, zaplanowanej na 2-6 stycznia 2023 w St. Louis.

 

 

Źródło: cna
Foto: You Tube, University of Mary

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

maj 2022
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu