Połącz się z nami

News USA

Małpia ospa w USA. Pierwszy przypadek w tym roku zgłoszono w Massachusetts

Opublikowano

dnia

Departament Zdrowia Publicznego Massachusetts potwierdził w środę, że mężczyzna, który niedawno podróżował do Kanady, został zarażony wirusem, który rzadko pojawia się poza środkową i zachodnią Afryką. Pacjent przebywa w szpitalu w Bostonie i jest w dobrym stanie, a jego przypadek nie stanowi zagrożenia dla społeczeństwa.

W 2021 roku odnotowano dwa przypadki małpiej ospy w Stanach Zjednoczonych: w Maryland i w Teksasie.

Od początku maja małpią ospę zidentyfikowano również w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Portugalii.

Wielka Brytania wykryła dziewięć przypadków, z których większość dotyczy mężczyzn współżyjącymi z mężczyznami. Portugalia potwierdziła pięć nowych przypadków ospy małpiej i prowadzi śledztwo wobec łącznie ponad 20, a wszyscy pacjenci to mężczyźni.

Hiszpania również wydała w środę ostrzeżenie krajowe po tym, jak 23 osoby w Madrycie wykazały objawy odpowiadające małpiej ospie.

REKLAMA REKLAMA

Ospa małpia nie jest łatwo przenoszona z osoby na osobę, ale istnieje kilka sposobów jej rozprzestrzeniania się.

Według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom CDC przeniesienie następuje głównie poprzez wymianę dużych kropelek oddechowych podczas długotrwałego kontaktu twarzą w twarz. Wirus może również rozprzestrzeniać się poprzez bezpośredni kontakt z płynami ustrojowymi, zmianami chorobowymi lub przedmiotami, których się dotyka, takimi jak odzież czy pościel.

Zwierzęta, takie jak gryzonie, mogą również przenosić wirusa na ludzi poprzez ukąszenia lub zadrapania. Przygotowywanie mięsa z dzikich zwierząt to kolejna droga narażenia, podaje CDC.

Niedawny wzorzec przypadków wśród mężczyzn, którzy współżyli z mężczyznami, wzbudził pytania wśród ekspertów ds. zdrowia publicznego, ponieważ małpia ospa nie jest uważana za infekcję przenoszoną drogą płciową.

Ospa małpia zaraża ludzi od 1970 roku, a większość przypadków dotyczy Demokratycznej Republiki Konga i Nigerii.

Wirus należy do rodziny wirusów ospy, która obejmuje również ludzką ospę. Choroba jest zwykle łagodna, choć niektóre przypadki mogą być śmiertelne.

Według CDC w Afryce około 1 na 10 osób zarażonych małpią ospą umiera.

Jednak większość ludzi wraca do zdrowia po dwóch do czterech tygodniach.

Choroba zaczyna się od objawów grypopodobnych, takich jak gorączka, ból głowy, bóle mięśni i zmęczenie. U pacjentów często pojawia się wysypka w ciągu jednego do trzech dni od wystąpienia gorączki – zwykle najpierw na twarzy, a następnie na innych częściach ciała, w tym na genitaliach. Wysypka rozwija się w zmiany, które ostatecznie odpadają.

Ze względu na swoje objawy małpia ospa może czasami być mylona z ospą wietrzną, kiłą lub opryszczką. Cechą wyróżniającą małpią ospę są jednak wypełnione płynem pęcherze na dłoniach.

Departament zdrowia Massachusetts doradził lekarzom, aby rozważyli małpią ospę jako potencjalną diagnozę, jeśli dana osoba spełnia następujące kryteria:

  • Ma niewyjaśnioną wysypkę
  • Podróżował w ciągu ostatnich 30 dni do kraju, w którym niedawno potwierdzono lub podejrzewano przypadki małpiej ospy
  • Miał kontakt z osobą z potwierdzoną lub podejrzewaną ospą małpią
  • Mężczyzna miał kontakty seksualne z innymi mężczyznami

Wirus ospy małpiej znany jest od 1958 roku, kiedy to odkryto go u małp laboratoryjnych. Światowa Organizacja Zdrowia WHO uznała jednak, że nie stanowi znaczącego niebezpieczeństwa dla ludzi a szczepienie przeciw ospie prawdziwej chroni także przed ospą małpią. WHO zaleciła jedynie monitorowanie sytuacji.

 

Źródło: nbc, sporothrix
Foto: You Tube, screenshot

REKLAMA REKLAMA

News USA

100 dolarów za kurs powietrzną taksówką United Airlines. Coraz bliższa przyszłość

Opublikowano

dnia

Autor:

Małe samoloty pionowego startu i lądowania są niecierpliwie oczekiwanym rozwiązaniem dla szybkiego przemieszczania się w terenie zabudowanym. Ruch na drogach, zwłaszcza w zatłoczonych miastach, często może stać się nie do zniesienia i utrudniać życie. Kiedy wsiądziemy do powietrznej taksówki?

Oczekuje się, że rozwiązanie tego problemu przyniosą za kilka lat linie United Airlines, już podejmujące kroki w kierunku przecierania szlaków.

Linia lotnicza z siedzibą w Chicago inwestuje kilka milionów w przyszłość elektrycznych taksówek powietrznych, wierząc, że może to pomóc w zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla, gdy samoloty te zastąpią podróże samochodowe.

Firma zainwestowała 15 milionów dolarów, podpisując umowę na zakup 200 tych małych samolotów z opcją na 200 kolejnych i spodziewa się, że w 2026 r. otrzyma pierwszą taksówkę od Eve Air Mobility. Samolot nie dostał jednak jeszcze certyfikatu od organów regulacyjnych.

REKLAMA REKLAMA

Taksówki powietrzne to elektryczne, małe samoloty pionowego startu i lądowania, podobne do helikopterów, idealne szczególnie na krótkie podróże, takie jak transfery na lotnisko.

Prognozowany koszt przelotu na lotnisko wyniesie około 100 do 150 USD na osobę, a każda taksówka może pomieścić czterech pasażerów.

Początkowo taksówki powietrzne będą uruchamiane w miastach o dużym natężeniu ruchu, takich jak Chicago i Nowy Jork. Jeśli wejdą na rynek zdecydowanie zmienią krajobraz miejskiego, codziennego transportu.

Zobacz taksówki na eveairmobility.com.

 

 

Źródło: traveler365
Foto: You Tube, Eve Air Mobility

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

NEWS Florida

Na niebie tylko biała smuga. Rakieta wystrzelona – czworo astronautów poleciało w kosmos

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę przed południem z portu kosmicznego na Florydzie NASA i SpaceX wystrzelili w kosmos członków amerykańskiej, japońskiej i rosyjskiej załogi astronautów. Wszyscy lecą na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

W misji Crew-5 , która wystartowała z Centrum Kosmicznego Kennedy uczestniczą astronauci NASA Nicole Mann i Josh Cassada, astronauta Japońskiej Agencji Kosmicznej (JAXA) Koichi Wakata i kosmonautka Roscosmos Anna Kikina.

Rosjanka po raz pierwszy poleciała ze SpaceX.

Wystrzelenie astronautów w misji Crew-5 przesuwano kilka razy, w tym przez huragan Ian, który w środę uderzył w południowo-zachodnią część Florydy.

Pierwotna data wystrzelenia Crew-5 we wrześniu została opóźniona po tym, jak rakieta Falcon 9 została uszkodzona podczas transportu do Kennedy Space Center.

REKLAMA REKLAMA

Start 5 października jest piątą misją operacyjną w ramach programu Commercial Crew NASA, w której agencja kosmiczna płaciSpaceX,za transport astronautów do i z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Nicole Aunapu Mann została tym samym pierwszą rdzenną Amerykanką w kosmosie.

Pułkownik Mann, członek plemienia Wailacki z plemion Indian Round Valley w Kalifornii, została astronautką w 2013 roku i ukończyła szkolenie kandydatów na astronautów w 2015 roku.

Natomiast plany NASA dotyczące wystrzelenia rakiety księżycowej SLS, także opóźniają się już od września. Kolejna próba odbędzie się dopiero w listopadzie.

 

 

Źródło: fox13
Foto: You Tube, NASA

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Znaleźliście tą jedyną, najwspanialszą choinkę dla Chicago? Zgłoszenia kandydatek tylko do jutra

Opublikowano

dnia

Autor:

Chicago jak co roku poszukuje „idealnej” choinki, która będzie ozdobą Parku Millennium przez cały sezon świąteczny, lśniąc tysiącami światełek w pobliżu skrzyżowania Michigan Avenue i Washington Street.

Nominacje ma oficjalne bożonarodzeniowe drzewko miasta zostały otwarte 18 września, a mieszkańcy Chicago mogą przesyłać swoje propozycje na adres dcase@cityofchicago.org do 7 października.

Drzewko kandydujące na miejską choinkę musi spełniać kilka warunków; mieć co najmniej 45 stóp wysokości i rosnąć się w odległości mniejszej niż 50 mil od pętli.

Władze miasta stwierdziły również, że preferują mocne świerki norweskie lub jodły, sosny nie będą brane pod uwagę.

Zgłoszenia powinny również zawierać następujące informacje:

REKLAMA REKLAMA
  • Imię i nazwisko właściciela, adres, telefon i adres e-mail
  • Krótki opis, dlaczego choinka powinna być oficjalną choinką Chicago, w tym wszelkie specjalne informacje na temat choinki
  • Co najmniej dwie fotografie drzewa, w tym zbliżenie i szerokie ujęcie

Jeden iglasty zwycięzca stanie się centralnym punktem Wietrznego Miasta i zabłyśnie światełkami 18 listopada. Drzewko pozostanie oświetlone do 8 stycznia.

To długoletnia bożonarodzeniowa tradycja Chicago. Tegoroczne drzewko będzie 109. choinką miasta.

 

 

Źródło: nbc
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej
REKLAMA REKLAMA

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

maj 2022
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu