News USA
Pytania o religię wobec amerykańskich Muzułmanów na granicy naruszają Pierwszą Poprawkę do Konstytucji USA

Trzech obywateli USA oskarżyło federalne władze imigracyjne o powstrzymywanie ich prawie za każdym razem, gdy wracają do kraju zza granicy i pytanie ich o wiarę muzułmańską. Swoje zarzuty wysunęli w pozwie złożonym przez American Civil Liberties Union w czwartek.
Obywatelami są trzej muzułmańscy mężczyźni mieszkający w różnych częściach kraju: jeden pracuje w nieruchomościach komercyjnych, jeden w usługach finansowych, a trzeci jest imamem miejscowego meczetu.
Wszyscy trzej twierdzą, że wracając z podróży międzynarodowych, zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy granicznych i poddani ponownej kontroli, gdzie funkcjonariusze zadawali im pytania, np. czy są sunnitami czy szyitami, jak często się modlą i jakie aspekty islamu studiowali.
W każdym przypadku mężczyźni zostali poinformowani, że nie będą mogli opuścić rządowego aresztu, jeśli nie będą współpracować, stwierdza pozew.
American Civil Liberties Union ACLU stwierdziło w swoim pozwie, złożonym w Sądzie Okręgowym USA w Los Angeles, że ta praktyka jest równoznaczna z dyskryminacją religijną i naruszeniem praw obywateli wynikających z Pierwszej Poprawki, ponieważ obywatele innych wyznań nie są rutynowo poddawani temu samemu przymusowi religijnemu.
„Kierując powodów do przesłuchań religijnych tylko dlatego, że są muzułmanami… funkcjonariusze straży granicznej piętnują ich za przywiązanie do określonej wiary i potępiają ich religię jako przedmiot podejrzeń i nieufności” – czytamy w pozwie.
W pozwie zwrócono się do amerykańskiej agencji Customs and Border Protection CBP, agencji nadzorującej porty lotnicze i lądowe, o zaprzestanie przesłuchań religijnych i wymazanie danych trzech powodów, które według ACLU są zapisywane w bazie danych przez okres do 75 lat i dostępne dla organy ścigania w całym kraju.
„Ze względów politycznych CBP nie komentuje toczących się sporów” – powiedział rzecznik agencji.
Prawa jednostki przy wjeździe do USA od dawna są przedmiotem debaty, zwłaszcza po atakach terrorystycznych z 11 września 2001 roku.
Obywatele amerykańscy mogą być godzinami poddawani kontroli wtórnej, gdzie nie mają dostępu do swoich telefonów ani prawa do prawnika. Funkcjonariusze graniczni mają również szeroką swobodę w przeprowadzaniu przeszukań urządzeń elektronicznych ludzi, w tym proszenia o hasła.
Amerykańscy muzułmanie wielokrotnie twierdzili, że byli poddawani nieproporcjonalnym przeszukaniom i przesłuchaniom, ale sądy odrzuciły zakwestionowanie praw obywatelskich wobec intensywnych praktyk kontrolnych na lotniskach i w innych portach wjazdu, twierdząc, że są one konieczne z powodów, które nie mają nic wspólnego z religią danej osoby.
Jednak według Stephena Yale-Loehra, profesora polityki imigracyjnej w Cornell Law School, pytanie, czy dana osoba jest nadal w pełni chroniona przez Pierwszą Poprawkę na granicy, rzadko było poruszane przez sądy.
“Amerykańscy obywatele mają konstytucyjne prawa, kiedy wjeżdżają do Stanów Zjednoczonych”- oświadczył Yale-Loehr,
„ale rząd ma również interes w ochronie kraju przed terrorystami. Sądy muszą rozważyć te sprzeczne interesy”.
Źródło: wsj
Foto: You Tube, istock/Enjoylife2
News USA
Bezpośredni pociąg z Polski do Chorwacji rusza już w przyszłym miesiącu

Polska uruchamia bezpośrednie połączenie kolejowe z Chorwacją – jednym z ulubionych kierunków wakacyjnych Polaków. Informację potwierdził premier Donald Tusk w niedzielę. Nowe połączenie obsługiwane będzie przez państwowego przewoźnika PKP Intercity i ruszy już w czerwcu. Skład będzie kursował cztery razy w tygodniu.
“W końcu mamy BEZPOŚREDNIE połączenie kolejowe z Polski do Chorwacji!” – ogłosił premier Tusk za pośrednictwem platformy X.
Prace nad uruchomieniem trasy trwały od kilku miesięcy. Już w kwietniu minister infrastruktury Dariusz Klimczak informował, że prowadzone są zaawansowane rozmowy pomiędzy PKP Intercity a kolejami krajów, przez które ma przebiegać trasa pociągu.
Zgodnie z planem, nowy nocny pociąg połączy Warszawę z Rijeką – chorwackim portem nad Adriatykiem. Po drodze zatrzyma się m.in. na stacjach w południowej Polsce, Czechach, Austrii i Słowenii. Podróż potrwa około 19 godzin, a ceny biletów w jedną stronę mają zaczynać się od 200 zł (ok. 50 euro).
Według informacji serwisu Rynek Kolejowy, skład będzie wyruszał z Warszawy około godziny 2:00PM i dotrze do Rijeki przed 9:00AM następnego dnia. W drogę powrotną pociąg ruszy z Chorwacji około godziny 7:00PM, przyjeżdżając do stolicy Polski przed 2:00PM.
Projekt uruchomienia bezpośredniego połączenia kolejowego między Polską a Chorwacją był rozważany już od 2021 roku, jednak jego realizację opóźniła pandemia COVID-19 oraz związane z nią ograniczenia logistyczne.
Chorwacja pozostaje jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych wśród Polaków – w 2024 roku kraj ten odwiedziło ponad 1,2 mln polskich turystów, generując łącznie 7,1 mln noclegów – podaje portal Total Croatia.
“To nie tylko połączenie z jednym z naszych ukochanych wakacyjnych kierunków. To także zaproszenie dla Chorwatów do odkrywania Polski – a wiemy, że darzą nasz kraj wielką sympatią” – mówił w kwietniu minister Klimczak.

Rijeka, Chorwacja
PKP Intercity, największy przewoźnik kolejowy w Polsce, świadczy usługi między największymi miastami w kraju i za granicą. W 2024 roku firma przewiozła 78,5 mln pasażerów – o 15% więcej niż rok wcześniej i aż o 33% więcej niż w 2022 roku.
Więcej szczegółów dotyczących połączenia i sprzedaży biletów dostępnych jest na stronie PKP Intercity oraz w punktach sprzedaży.
Źródło; nfp
Foto: PKP, istock/ xbrchx/
News USA
Zaginioną mieszkankę Georgii odnaleziono żywą po 3 tygodniach w górach Sierra Nevada

27-letnia Tiffany Slaton z Jeffersonville w stanie Georgia została odnaleziona żywa po trzech tygodniach od zaginięcia podczas samotnej wędrówki po górach Sierra Nevada w Kalifornii. Kobieta przetrwała trudne warunki pogodowe, schroniwszy się w opustoszałej chacie, do której dostęp był zablokowany przez grubą warstwę śniegu.
Zaginięcie i rozpoczęcie poszukiwań
Rodzina Slaton zgłosiła zaginięcie Tiffany 29 kwietnia, kiedy kontakt z kobietą urwał się na dziewięć dni. Śledczy ustalili, że po raz ostatni widziano ją 20 kwietnia w pobliżu jeziora Huntington, około 62 mil na wschód od Fresno. Cztery dni później pojawiła się w sklepie Cressman’s General Store, położonym około 18 mil od jeziora, po czym ślad po niej zaginął.
Służby prowadziły zakrojone na szeroką skalę poszukiwania – przeszukano ponad 600 mil kwadratowych, jednak zaspy śnieżne uniemożliwiły dotarcie do wielu rejonów, w tym rejonu Kaiser Pass. Pomimo użycia śmigłowców, nie udało się zlokalizować żadnych śladów zaginionej.
Odnalezienie przez przypadek
Przełom nastąpił w środę, gdy odśnieżono drogę prowadzącą przez Kaiser Pass. Christopher Gutierrez, właściciel Vermilion Valley Resort, udał się na teren swojej posesji, by przygotować się do sezonu letniego. W jednej z wynajmowanych chatek zauważył otwarte drzwi i ślady obecności człowieka.
“Widziałem buty, otwarte drzwi i pomyślałem, że to pewnie wędrowiec, który schronił się przed burzą śnieżną” – relacjonował Gutierrez. “Gdy zbliżaliśmy się do domku, nagle pojawiła się Tiffany. Wyskoczyła jak jeleń w świetle reflektorów. Nie powiedziała ani słowa, po prostu podbiegła i rzuciła się na mnie z uściskiem.”
Christopher Gutierrez natychmiast przetransportował Slaton do Kaiser Pass, gdzie czekali już ratownicy i służby medyczne. Kobieta była odwodniona, ale ogólnie w dobrym stanie. Została przewieziona do szpitala na obserwację.
Reakcja rodziny i służb
Rodzice Tiffany, którzy planowali przyjazd w rejon poszukiwań, dowiedzieli się o odnalezieniu córki podczas zakupów.
“Trudno było powstrzymać łzy i ekscytację” – powiedział ojciec Slaton. “Wiedziałam, że ją odnaleźli. Bobby płakał, a ja po prostu musiałam kogoś przytulić” – dodała jej matka.
Biuro Szeryfa Powiatu Fresno przyznało, że choć w przeszłości zdarzało się, że ludzie przetrwali kilka dni w trudnym, górskim terenie, przeżycie trzech tygodni bez kontaktu ze światem to sytuacja bez precedensu.
„Cud” i lekcja przetrwania
Christopher Gutierrez powiedział, że celowo pozostawia niektóre chaty otwarte właśnie z myślą o przypadkach takich jak ten – jako potencjalne schronienie dla zagubionych wędrowców. Odnalezienie Tiffany Slaton nazwał „cudem” i podkreślił, że kobieta wybrała mało uczęszczany szlak, co mogło utrudnić jej odnalezienie, ale też zapewniło spokój i bezpieczeństwo w czasie kryzysu.
Źródło: cbs
Foto: Biuro Szeryfa Powiatu Fresno
Kościół
Katolicką matkę dziesięciorga dzieci uhonorowano tytułem „Regina Matrum” 2025

Jeanne Vath Ory, matka dziesięciorga dzieci i babcia 30 wnucząt, została uhonorowana przez arcybiskupa Nowego Orleanu Gregory’ego Aymonda prestiżowym tytułem „Regina Matrum”, czyli „Królowej Matek” 2025 roku. Uroczystość odbyła się 12 maja podczas specjalnej mszy czuwania w jej rodzinnej parafii — St. Joan of Arc w LaPlace.
Tytuł Regina Matrum to wyjątkowa tradycja Archidiecezji Nowego Orleanu, zapoczątkowana w 1947 roku. Nagroda przyznawana jest co roku jednej katolickiej matce, która w swoim życiu uosabia ideały macierzyństwa, wiary i służby rodzinie oraz wspólnocie.
„To kobiety, które niekoniecznie są na pierwszym planie, ale cicho, wytrwale i z oddaniem służą swojej rodzinie, parafii i Bogu” — powiedziała Kim Roberts, przewodnicząca kapituły nagrody i była liderka Council of Catholic School Co-operative Clubs.
Głęboko zakorzeniona tradycja
Nagroda Regina Matrum ma dla Jeanne Ory również osobiste znaczenie. Jest ona wnuczką Florence Dunn Vath, szóstej laureatki tego wyróżnienia, oraz siostrzenicą Theresy Vath Bourgeois, uhonorowanej w 2000 roku. To wielopokoleniowa tradycja wiary i oddania Kościołowi.
Przez lata Ory aktywnie angażowała się w życie swojej parafii. Pełniła różne funkcje w komitetach, posługiwała w duszpasterstwie i prowadziła inicjatywy pomocowe. Współtworzyła również Kongres Różańcowy — trwające od ponad dekady lokalne dzieło modlitewne.
Wyróżnienie z serca wspólnoty
Nagroda Regina Matrum to nie tylko wyraz wdzięczności, ale też inspiracja dla innych kobiet — przypomnienie, że heroizm codziennego macierzyństwa, cicha służba i głęboka wiara mają ogromne znaczenie w życiu Kościoła i wspólnoty.
„To nasz sposób, by wyróżnić kobiety, które twardo stąpają po ziemi, wykonując Boże dzieło i utrzymując Maryję w centrum swojej rodziny” — podsumowała Kim Roberts.
Zródło: cna
Foto: Kim Roberts
-
News Chicago3 tygodnie temu
Wypadek w Chatham IL, w którym zginęły 4 dziewczynki, spowodowała kobieta, pracująca wcześniej dla ISP
-
Prawo imigracyjne4 tygodnie temu
Czy legalny status imigrantów zostanie odwołany? Zmiany w prawie wyjaśnia mec. Magdalena Grobelski
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Refluks czy choroba refluksowa? Dr n. med. Marzena Konopko radzi jak dbać o przełyk
-
Prawo imigracyjne3 tygodnie temu
Kogo dotyczy obowiązkowa rejestracja w Urzędzie Imigracyjnym? Czy powinniśmy ją robić?
-
News Chicago4 tygodnie temu
Sprawca masakry w Highland Park dostał to na co zasłużył: Nigdy nie wyjdzie na wolność
-
News Chicago3 tygodnie temu
Społeczność Hinsdale jest pogrążona w żałobie po tragicznej śmierci Bretta i Melissy Lane
-
News Chicago3 tygodnie temu
W piątkowym wypadku w La Grange zginęła para z Hinsdale, rodzice pięciorga dzieci
-
News USA3 tygodnie temu
Prezydent Donald Trump poważnie bierze się za miasta-sanktuaria