Połącz się z nami

Ciekawostki

Amerykański Boeing inwestuje prawie pół miliarda w latające taksówki

Opublikowano

dnia

Korporacja Boeing Co. rozszerza swoją działalność w kierunku małych taksówek powietrznych. Firma zainwestowała kolejne 450 milionów dolarów w spółkę joint venture ze współzałożycielem Google’a, Larrym Page’em, by je produkować. Celem jest opracowanie bezpilotowych samolotów przeznaczonych do krótkich przelotów pasażerskich w miastach i wokół nich.

Firma Wisk z siedzibą w Dolinie Krzemowej dołącza do rosnącej liczby producentów elektrycznych pojazdów powietrznych, które w ciągu ostatniego roku przyciągnęły miliardy dolarów nowego finansowania. Niektórzy mają na celu rozpoczęcie świadczenia usług w połowie dekady, choć wysiłki te opierają się na zmieniających się przepisach regulacyjnych w celu zapewnienia bezpieczeństwa pasażerów.

Konkurujący ze sobą producenci samolotów Airbus SE i Embraer SA opracowują własne elektryczne taksówki powietrzne, wraz z innymi startupami, które przyciągnęły zainteresowanie i inwestycje ze strony linii lotniczych, prywatnych operatorów odrzutowców i firm leasingujących samoloty. Siły Powietrzne USA są również zaangażowane w rozwój latających taksówek do użytku wojskowego.

Firma Wisk została utworzona w 2019 roku poprzez spółkę joint venture Boeinga i Kitty Hawk Corp., producenta samolotów elektrycznych, którego współzałożycielem jest Larry Page.

Wisk pracuje nad projektem samolotu mieszczącego od trzech do czterech pasażerów, który może startować i lądować pionowo jak helikopter, lecąc autonomicznie bez żadnego pilota.

Według Boeinga szczegóły dotyczące najnowszej wersji, którą Wisk zamierza prowadzić komercyjnie – i która prawdopodobnie będzie większa – zostaną ujawnione jeszcze w tym roku.

Rywale, tacy jak Joby Aviation Inc. i Vertical Aerospace Group Ltd., opracowują samoloty z pilotem, w stylu taksówek, które później przejdą do autonomicznego lotu, ponieważ władze wymagają, że organy regulacyjne najpierw przyznają certyfikat samolotom z załogą lotniczą.

Boeing nie podał harmonogramu, kiedy planowany pojazd Wisk może zacząć latać, ale powiedział, że będzie to po rywalach z pilotowanymi samolotami.

„Autonomię trzeba robić od samego początku” – powiedział Marc Allen, dyrektor ds. strategii Boeinga. „Dodatkowy czas potrzebny na certyfikację to kompromis”.

Firma Vertical z Wielkiej Brytanii, której klientami są American Airlines Group Inc., poinformowała, że ​​nie oczekuje, żeby organy regulacyjne zatwierdziły użytkowanie pojazdów bezpilotowych w tej dekadzie.

Po zamknięciu venture capital w zeszłym roku Boeing, koncentruje swoje wysiłki w zakresie taksówek powietrznych na Wisk. Jednostka inwestycyjna pracowała nad szeregiem prototypów i oprogramowania do obsługi rynku taksówek powietrznych, który według analityków może obejmować tysiące małych pojazdów powietrznych. Przewidywania mówią, że będą one wprowadzone do użytkowania do połowy lat 30-tych naszego wieku.

Boeing położył podwaliny pod wejście w lot autonomiczny, kupując w 2017 r. Aurora Flight Sciences Corp., producenta dronów powietrznych i bezpilotowych systemów latających. Boeing w 2016 roku kupił też firmę Liquid Robotics, która produkowała podwodne drony.

Wyższa kadra kierownicza Wisk jest w dużej mierze zaczerpnięta z Liquid Robotics. Boeinga poinformował, że firma zdecydowała się na pozostawienie producenta taksówek powietrznych jako samodzielnego podmiotu, starając się zachować, jego „innowacyjną kulturę”.

Wisk planuje obsługiwać własne samoloty, podczas gdy konkurenci planują albo je sprzedać, albo realizować hybrydowy model sprzedaży niektórych samolotów połączony z samodzielnym lataniem w niektórych miastach. Boeing mógłby włączyć prace rozwojowe Wisk do przyszłych projektów wojskowych i cargo tego giganta lotniczego.

Pięć przedsięwzięć związanych z taksówkami powietrznymi weszło na giełdę w USA w 2021 r. za pośrednictwem spółek celowych. Akcje Embraera wzrosły w grudniu o 15% w dniu, w którym firma ogłosiła plany wystawienia na giełdę swojego przedsięwzięcia w zakresie taksówek powietrznych Eve UAM LLC.

Boeing ma już pakiet większościowy w Wisk, ale nie ujawnił szczegółów wcześniejszych inwestycji ani wartości przedsiębiorstwa. Wartość większości notowanych na giełdzie firm taksówek powietrznych wynosi od 1 do 2 miliardów dolarów. Joby Aviation, która notowana jest na giełdzie w sierpniu i planuje uruchomić usługi wspólnego przejazdu swoim pilotowanym pojazdem powietrznym w 2024 roku, została wyceniona w poniedziałek na 2,7 miliarda dolarów.

Dyrektor naczelny Wisk, Gary Gysin, oświadczył w poniedziałek, że firma zamierza pozostać prywatną.

American, United Airlines Holdings Inc. i niektórzy amerykańscy przewoźnicy podpisali potencjalne umowy, aby nabyć setki taksówek powietrznych od wschodzących producentów, takich jak Vertical i Archer Aviation Inc., gdy organy regulacyjne zgodzą się, że można bezpiecznie latać i masowo je produkować.

„Naprawdę trudnym aspektem jest uzyskanie certyfikacji produkcyjnej” – powiedział Kenn Ricci, dyrektor Directional Aviation Capital, które jest właścicielem prywatnych odrzutowców i obsługi technicznej samolotów.

Organy regulacyjne w Stanach Zjednoczonych, Europie, Brazylii i innych krajach znajdują się na różnych etapach opracowywania przepisów dotyczących produkcji i latania taksówek powietrznych.

O firmach produkujących maszyny latające pionowego startu eVTOL pisaliśmy 24 stycznia i 18 stycznia.

 

Źródło: wallstreetjournal

Foto: You Tube

News USA

Od dzisiaj i przez cały rok w piątki Wendy’s rozdaje darmowe frytki

Opublikowano

dnia

Autor:

Sieć fast foodów, Wendy’s ,ogłosiła, że w tym tygodniu zadebiutuje z piątkową promocją, która zapewni klientom bezpłatne zamówienie frytek.

Dzięki aplikacji i kontu Wendy’s klienci będą mieli dostęp do oferty bezpłatnych frytek w piątki, gdy kupią coś innego. Kwalifikują się tu wszystkie rozmiary porcji frytek Wendy’s. Promocja będzie trwała przez cały rok.

Z oferty można skorzystać podczas składania zamówienia mobilnego lub w restauracji, doładowując ofertę na kartę przed zeskanowaniem w kasie, w uczestniczących lokalizacjach w Ameryce – podała sieć fast foodów.

Firma z siedzibą w Ohio pracuje nad rozszerzeniem cyfrowej strony swojej działalności. Pod koniec 2023 r. w całych Stanach Zjednoczonych działalność prowadziło ponad 6000 lokalizacji Wendy’s.

W październiku zeszłego roku konkurencyjny McDonald’s rozpoczął podobną transakcję dla swoich klientów. W swojej aplikacji mobilnej oferował bezpłatne średnie frytki za 1 dolara klientom, którzy podjęli określone kroki w 2023 r.

Ze strony internetowej wynika, że firma przedłużyła tę ofertę do 2024 roku.

Źródło: foxbusiness
Foto: Wendy’s, istock/M. Suhail/
Czytaj dalej

News Chicago

Wielkie gastronomiczne targi w Chicago. Nie przegapcie wydarzenia w dniach 18-21 maja

Opublikowano

dnia

Autor:

National Restaurants Association Show czyli gastronomiczne targi organizowane corocznie w McCormick Place w Chicago, to najważniejsze wydarzenie dla profesjonalistów z branży gastronomicznej na całym świecie. W maju 2024 r. targi po raz kolejny zgromadzą liderów branży, innowatorów i entuzjastów podczas czterech dni eksploracji, edukacji i nawiązywania kontaktów.

Ponad 1300 wystawców zaprezentuje najnowsze produkty, usługi i technologie. Uczestnicy będą mieli okazję odkryć nowe trendy i innowacje w branży. Od żywności rzemieślniczej po najnowocześniejszy sprzęt – wystawa oferuje szeroką gamę eksponatów odpowiadających różnorodnym zainteresowaniom i potrzebom.

Poza wystawą targi oferują kompleksowy program edukacyjny, obejmujący pokazy kulinarne, warsztaty i seminaria prowadzone przez uznanych szefów kuchni oraz ekspertów. Tematyka sięga od opracowywania menu i odżywiania po marketing i zrównoważony rozwój, zapewniając uczestnikom cenne spostrzeżenia i praktyczną wiedzę.

Expo oferuje także platformę do nawiązywania kontaktów, umożliwiającą nawiązanie kontaktu z rówieśnikami, mentorami i ikonami branży. Niezależnie od tego, czy chodzi o formalne wydarzenia, czy o swobodne rozmowy, uczestnicy mogą budować znaczące relacje i poszerzać swoje sieci zawodowe.

Oprócz wystaw i zajęć edukacyjnych na wystawie odbywają się specjalne wydarzenia i pokazy sztuki kulinarnej. Na przykład Międzynarodowy Konkurs Hors d’Oeuvre prezentuje kreatywność i umiejętności szefów kuchni z całego świata.

Jako największe zgromadzenie profesjonalistów z branży gastronomicznej na świecie, wystawa National Restaurant Association Expo w McCormick Place w Chicago w 2024 roku zapowiada się na niezapomniane przeżycie.

Dzięki różnorodnym wystawom, ofercie edukacyjnej i możliwościom nawiązywania kontaktów targi są wydarzeniem obowiązkowym dla każdego pasjonata branży gastronomicznej.

Więcej informacji na stronie https://www.nationalrestaurantshow.com

Autor: Daniel Boczarski
Zdjęcia: Jacek Boczarski

 

Czytaj dalej

News Chicago

Masz pomysł na własny biznes? Postaraj się o 5 tys. USD i wsparcie profesjonalistów

Opublikowano

dnia

Autor:

Mieszkańcy okolic Chicago, którzy chcą uzyskać dotacje na przekształcenie swoich pomysłów biznesowych w rzeczywistość, mogą już składać wnioski. Heartland Forward, Builders + Backers i Ford Motor Company Fund wspólnie ogłosiły tę inicjatywę 9 kwietnia. Do aplikowania zachęcają zwłaszcza osoby zainteresowane innowacyjnymi rozwiązaniami wyzwań stojących przed społecznością.

Program Builders + Backers Accelerator Program, obsługiwany przez Heartland Forward, ma na celu ułatwienie eksperymentowania w zakresie przedsiębiorczości. Wnioskodawcy nie są zobowiązani do przedstawienia biznesplanu ani prezentacji.

Inicjatywa ta skierowana jest do grupy 10 osób w Chicago w ramach zobowiązania Heartland Forward do wsparcia ponad 1000 osób w całym Heartland do końca 2024 r. Priorytetowo będą traktowani mieszkańcy południowej części miasta.

Wnioski można składać tutaj. Termin składania wniosków upływa 12 maja 2024 r. Wybrani kandydaci z obiecującymi pomysłami wezmą udział w 90-dniowym programie wirtualnym rozpoczynającym się 3 czerwca 2024 r.

Sercem programu Builders + Backers są cztery filary:

Akcelerator pomysłów: ten program obejmuje 45-dniowy obóz Builder Bootcamp, podczas którego uczestnicy uczą się, jak wdrażać pomysły w życie, po którym następuje 45 dni aktywnego wdrażania pomysłów w ramach jednego eksperymentu.

Fundusz Pebble: wszystkie osoby otrzymują wsparcie Pebble Grant o wartości 5000 dolarów na testowanie swoich pomysłów. Uczestnicy są pod opieką Builders in Residence przez cały czas trwania programu.

Opowiadanie historii: kompleksowy program medialny, który gromadzi i rozpowszechnia historie dotyczące Buildership™, zarówno w ramach programów, jak i wśród społeczności na całym świecie. Poprzez filmy, historie pisane, media społecznościowe i partnerstwa medialne program inspiruje ludzi do działania.

• Warsztaty Buildership™: warsztaty i inne wydarzenia wprowadzają ludzi w idee Buildership™ i pokazują, że każdy może generować kreatywne rozwiązania poprzez przedsiębiorcze eksperymenty, które przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju społeczności.

Program pilotażowy po raz pierwszy przeprowadzono w Tulsa w stanie Oklahoma i Oksfordzie w stanie Mississippi latem 2021 r. Od tego czasu w 13 społecznościach w sercu kraju w programie wzięło udział ponad 864 osób. Aby dowiedzieć się więcej o Builders, odwiedź stronę internetową.

 

Źródło: chicagocrusaders
Foto: YouTube, istock/Rawpixel/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

styczeń 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu