Połącz się z nami

Ciekawostki

Amerykański Boeing inwestuje prawie pół miliarda w latające taksówki

Opublikowano

dnia

Korporacja Boeing Co. rozszerza swoją działalność w kierunku małych taksówek powietrznych. Firma zainwestowała kolejne 450 milionów dolarów w spółkę joint venture ze współzałożycielem Google’a, Larrym Page’em, by je produkować. Celem jest opracowanie bezpilotowych samolotów przeznaczonych do krótkich przelotów pasażerskich w miastach i wokół nich.

Firma Wisk z siedzibą w Dolinie Krzemowej dołącza do rosnącej liczby producentów elektrycznych pojazdów powietrznych, które w ciągu ostatniego roku przyciągnęły miliardy dolarów nowego finansowania. Niektórzy mają na celu rozpoczęcie świadczenia usług w połowie dekady, choć wysiłki te opierają się na zmieniających się przepisach regulacyjnych w celu zapewnienia bezpieczeństwa pasażerów.

Konkurujący ze sobą producenci samolotów Airbus SE i Embraer SA opracowują własne elektryczne taksówki powietrzne, wraz z innymi startupami, które przyciągnęły zainteresowanie i inwestycje ze strony linii lotniczych, prywatnych operatorów odrzutowców i firm leasingujących samoloty. Siły Powietrzne USA są również zaangażowane w rozwój latających taksówek do użytku wojskowego.

Firma Wisk została utworzona w 2019 roku poprzez spółkę joint venture Boeinga i Kitty Hawk Corp., producenta samolotów elektrycznych, którego współzałożycielem jest Larry Page.

Wisk pracuje nad projektem samolotu mieszczącego od trzech do czterech pasażerów, który może startować i lądować pionowo jak helikopter, lecąc autonomicznie bez żadnego pilota.

Według Boeinga szczegóły dotyczące najnowszej wersji, którą Wisk zamierza prowadzić komercyjnie – i która prawdopodobnie będzie większa – zostaną ujawnione jeszcze w tym roku.

Rywale, tacy jak Joby Aviation Inc. i Vertical Aerospace Group Ltd., opracowują samoloty z pilotem, w stylu taksówek, które później przejdą do autonomicznego lotu, ponieważ władze wymagają, że organy regulacyjne najpierw przyznają certyfikat samolotom z załogą lotniczą.

Boeing nie podał harmonogramu, kiedy planowany pojazd Wisk może zacząć latać, ale powiedział, że będzie to po rywalach z pilotowanymi samolotami.

„Autonomię trzeba robić od samego początku” – powiedział Marc Allen, dyrektor ds. strategii Boeinga. „Dodatkowy czas potrzebny na certyfikację to kompromis”.

Firma Vertical z Wielkiej Brytanii, której klientami są American Airlines Group Inc., poinformowała, że ​​nie oczekuje, żeby organy regulacyjne zatwierdziły użytkowanie pojazdów bezpilotowych w tej dekadzie.

Po zamknięciu venture capital w zeszłym roku Boeing, koncentruje swoje wysiłki w zakresie taksówek powietrznych na Wisk. Jednostka inwestycyjna pracowała nad szeregiem prototypów i oprogramowania do obsługi rynku taksówek powietrznych, który według analityków może obejmować tysiące małych pojazdów powietrznych. Przewidywania mówią, że będą one wprowadzone do użytkowania do połowy lat 30-tych naszego wieku.

Boeing położył podwaliny pod wejście w lot autonomiczny, kupując w 2017 r. Aurora Flight Sciences Corp., producenta dronów powietrznych i bezpilotowych systemów latających. Boeing w 2016 roku kupił też firmę Liquid Robotics, która produkowała podwodne drony.

Wyższa kadra kierownicza Wisk jest w dużej mierze zaczerpnięta z Liquid Robotics. Boeinga poinformował, że firma zdecydowała się na pozostawienie producenta taksówek powietrznych jako samodzielnego podmiotu, starając się zachować, jego “innowacyjną kulturę”.

Wisk planuje obsługiwać własne samoloty, podczas gdy konkurenci planują albo je sprzedać, albo realizować hybrydowy model sprzedaży niektórych samolotów połączony z samodzielnym lataniem w niektórych miastach. Boeing mógłby włączyć prace rozwojowe Wisk do przyszłych projektów wojskowych i cargo tego giganta lotniczego.

Pięć przedsięwzięć związanych z taksówkami powietrznymi weszło na giełdę w USA w 2021 r. za pośrednictwem spółek celowych. Akcje Embraera wzrosły w grudniu o 15% w dniu, w którym firma ogłosiła plany wystawienia na giełdę swojego przedsięwzięcia w zakresie taksówek powietrznych Eve UAM LLC.

Boeing ma już pakiet większościowy w Wisk, ale nie ujawnił szczegółów wcześniejszych inwestycji ani wartości przedsiębiorstwa. Wartość większości notowanych na giełdzie firm taksówek powietrznych wynosi od 1 do 2 miliardów dolarów. Joby Aviation, która notowana jest na giełdzie w sierpniu i planuje uruchomić usługi wspólnego przejazdu swoim pilotowanym pojazdem powietrznym w 2024 roku, została wyceniona w poniedziałek na 2,7 miliarda dolarów.

Dyrektor naczelny Wisk, Gary Gysin, oświadczył w poniedziałek, że firma zamierza pozostać prywatną.

American, United Airlines Holdings Inc. i niektórzy amerykańscy przewoźnicy podpisali potencjalne umowy, aby nabyć setki taksówek powietrznych od wschodzących producentów, takich jak Vertical i Archer Aviation Inc., gdy organy regulacyjne zgodzą się, że można bezpiecznie latać i masowo je produkować.

„Naprawdę trudnym aspektem jest uzyskanie certyfikacji produkcyjnej” – powiedział Kenn Ricci, dyrektor Directional Aviation Capital, które jest właścicielem prywatnych odrzutowców i obsługi technicznej samolotów.

Organy regulacyjne w Stanach Zjednoczonych, Europie, Brazylii i innych krajach znajdują się na różnych etapach opracowywania przepisów dotyczących produkcji i latania taksówek powietrznych.

O firmach produkujących maszyny latające pionowego startu eVTOL pisaliśmy 24 stycznia i 18 stycznia.

 

Źródło: wallstreetjournal

Foto: You Tube

News USA

Trump grozi nowymi cłami na towary z Kanady. Powodem – kryzys fentanylowy i napięcia handlowe

Opublikowano

dnia

Autor:

Prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump, zapowiedział wprowadzenie nowego cła w wysokości 35% na towary importowane z Kanady, począwszy od 1 sierpnia 2025 roku. Decyzję tę argumentuje bezczynnością kanadyjskich władz wobec napływu fentanylu do USA oraz odpowiedzią Ottawy w postaci własnych ceł.

Informacja została podana w czwartek za pośrednictwem platformy Truth Social w formie listu skierowanego do premiera Kanady Marka Carneya. Donald Trump stwierdził, że choć Stany Zjednoczone pozostają otwarte na współpracę handlową, nie mogą dłużej tolerować działań Kanady, które – jego zdaniem – zagrażają amerykańskiemu bezpieczeństwu zdrowotnemu i ekonomicznemu.

„Stany Zjednoczone nałożyły cła na Kanadę, aby poradzić sobie z kryzysem fentanylowym, który w dużej mierze wynika z faktu, że Kanada nie zatrzymała przepływu narkotyków do naszego kraju” – napisał Trump. – „Zamiast współpracy, odpowiedzieliście własnymi cłami”.

35% cło i ostrzeżenie przed próbami obchodzenia przepisów

Zgodnie z zapowiedzią Donalda Trumpa, nowe cła będą miały charakter szeroki i obejmą wszystkie kanadyjskie towary, niezależnie od istniejących już ceł sektorowych. Dodatkowo ostrzegł, że próby obchodzenia tych stawek – np. przez reeksport przez państwa trzecie – spotkają się z jeszcze wyższymi taryfami.

„Firmy kanadyjskie mogą uniknąć tych opłat, jeśli zdecydują się produkować swoje towary w USA” – zapewnił Trump. – „Ułatwimy im ten proces, przyznając wszelkie niezbędne pozwolenia szybko i sprawnie – w ciągu kilku tygodni”.

Prezydent dodał również, że jeśli Kanada zdecyduje się odpowiedzieć na nowe taryfy podwyżkami własnych ceł, Waszyngton automatycznie zwiększy swoje stawki o tę samą wartość – ponad bazowe 35%.

Zarzuty wobec kanadyjskiego rynku mleczarskiego

Donald Trump ponownie skrytykował również kanadyjską politykę subsydiowania sektora mleczarskiego, twierdząc, że cła nałożone na amerykańskie produkty mleczne przekraczają 400%.

„To niedopuszczalne. Nasi rolnicy zasługują na dostęp do kanadyjskiego rynku” – podkreślił. – „Jeśli Kanada podejmie rzeczywiste działania, by powstrzymać przepływ fentanylu do USA, możemy rozważyć złagodzenie planowanych ceł”.

W tle: napięcia i kryzys zdrowotny

Na początku roku Trump ogłosił stan wyjątkowy z powodu rekordowej liczby zgonów wywołanych przez fentanyl – syntetyczny opioid pochodzący głównie z Chin, który trafia do USA przez Meksyk, a także przez Kanadę.

W styczniu jego administracja wprowadziła 25-procentowe cła na import kanadyjskiej stali, samochodów i innych towarów nieobjętych porozumieniem handlowym USMCA (USA-Meksyk-Kanada). Kanada odpowiedziała własnymi cłami o szacunkowej wartości 43 miliardów dolarów.

Prezydent Donald Trump bierze udział w pierwszej sesji szczytu G7 w poniedziałek 16 czerwca 2025 r. w Kananaskis w prowincji Alberta w Kanadzie

Prezydent Donald Trump i Mark Carney podczas szczytu G7 16 czerwca 2025 r. w Kananaskis w prowincji Alberta w Kanadzie

Niepewność w relacjach handlowych

Groźba kolejnych ceł pogłębia i tak już napięte relacje gospodarcze między dwoma sąsiadami. Kanadyjski rząd nie odniósł się jeszcze publicznie do listu Prezydenta Trumpa, jednak eksperci podkreślają, że wprowadzenie nowych taryf może uderzyć w strategiczne sektory gospodarki obu państw.

Zarówno Waszyngton, jak i Ottawa w ostatnich latach wielokrotnie zapewniały o chęci utrzymania bliskich relacji handlowych. Groźby Trumpa mogą jednak wystawić tę deklarację na poważną próbę.

Źródło: foxbusiness
Foto: The White House
Czytaj dalej

News Chicago

Slick City otwiera nowy park zjeżdżalni w Orland Park – premiera już tej jesieni

Opublikowano

dnia

Autor:

slick-city-

Już wkrótce mieszkańcy południowych przedmieść Chicago będą mogli odkryć nowy wymiar zabawy. Slick City, reklamujący się jako „pierwszy na świecie kryty park zjeżdżalni”, otworzy swoją drugą lokalizację w metropolii chicagowskiej – tym razem w Orland Park.

Nowy obiekt powstaje przy 66 Orland Square Drive, w miejscu dobrze znanym lokalnej społeczności – wcześniej mieściła się tam Gizmo’s Fun Factory, które zakończyło działalność w styczniu. W czerwcu właściciele ogłosili, że obiekt przechodzi całkowitą metamorfozę pod nowym szyldem.

Zjeżdżalnie, laser tag i więcej – co oferuje Slick City?

Nowy park będzie zawierał popularne atrakcje znane z lokalizacji w North Aurora, m.in.:

  • Zjeżdżalnie Fast Lane, Big Wave i Cowabunga – zaprojektowane z myślą o szybkiej i bezpiecznej zabawie dla różnych grup wiekowych.
  • Strefy sportowe i place zabaw – przestrzeń do aktywności fizycznej i rodzinnej rywalizacji.
  • Laser tag – dynamiczna gra terenowa w futurystycznej oprawie.
  • Programy tematyczne – m.in. Little Sliders Club dla dzieci do 7. roku życia oraz Adults Only Nights dla dorosłych.

Otwarcie coraz bliżej

Choć oficjalna data otwarcia nie została jeszcze ogłoszona, przedstawiciele Slick City informują, że planowana inauguracja ma nastąpić w sierpniu lub wczesną jesienią 2025 roku. Strona internetowa sugeruje, że wszystko idzie zgodnie z harmonogramem.

Cennik i oferty specjalne

Ceny biletów zaczynają się od:

  • 25,99 USD za 90 minut zabawy dla dzieci i dorosłych,
  • 13,99 USD dla dzieci w wieku 3 lat i młodszych.

W przygotowaniu są również pakiety urodzinowe, choć szczegóły nie zostały jeszcze opublikowane. Bilety będzie można kupić online – również na specjalne wydarzenia i programy sezonowe.

Dynamiczny rozwój sieci Slick City

Slick City to rozwijająca się sieć parków rozrywki, która prowadzi już 16 lokalizacji w całych Stanach Zjednoczonych, a kolejne 40 jest w budowie – m.in. w stanie Michigan, Iowa i Indiana (z planowanym otwarciem w 2026 roku). W najbliższych miesiącach otwarcia nowych parków planowane są również w Mesa (Arizona) i Springdale (Ohio).

O otwarciu Slick City w North Aurora, które miało miejsce jesienią zeszłego roku, informowaliśmy 24 października.

Plan Slick City w Orland Park

Plan Slick City w Orland Park

Nowy rozdział dla Orland Park

Nowa inwestycja to nie tylko powiew świeżości dla Orland Park, ale też atrakcyjna alternatywa dla rodzin szukających aktywnego wypoczynku przez cały rok – niezależnie od pogody.

Więcej informacji, w tym szczegółowy opis atrakcji i możliwość zakupu biletów, można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej.

Źródło: nbc
Foto: Slick City
Czytaj dalej

NEWS Florida

Najlepsi pracodawcy na Florydzie – firmy, które dbają nie tylko o zysk

Opublikowano

dnia

Autor:

Szukasz pracy, w której liczy się coś więcej niż tylko produktywność? Jeśli tak, warto zwrócić uwagę na najnowszy ranking U.S. News & World Report, który wskazuje najlepsze firmy do pracy w USA – w tym te, które działają na Florydzie. To przewodnik dla tych, którzy szukają zdrowego i wspierającego środowiska pracy.

Zestawienie powstało w oparciu o sześć kluczowych wskaźników:

  • jakość wynagrodzeń i świadczeń,
  • równowaga między pracą a życiem prywatnym,
  • stabilność zawodowa,
  • komfort fizyczny i psychiczny,
  • poczucie przynależności i szacunku,
  • możliwości rozwoju kariery.

Najlepsze firmy do pracy na Florydzie 

Hilton Grand Vacations (Orlando)

Lider w branży hotelarskiej, doceniony za konkurencyjne wynagrodzenie, możliwość rozwoju zawodowego i budowanie silnego poczucia przynależności.

 NASCAR (Daytona Beach)

Znana marka motorsportu, która nie tylko emocjonuje kibiców, ale i oferuje pracownikom stabilność, komfort psychiczny i dobre wynagrodzenia – od wyścigów, przez R&D, aż po produkcję i analitykę.

Ravago (Orlando)

Firma z branży inżynieryjno-budowlanej, specjalizująca się w polimerach i chemikaliach. Uzyskała najwyższe noty za jakość wynagrodzeń.

Southern Glazer’s (Miami)

Lider rynku napojów alkoholowych, nagrodzony za wysoką jakość wynagrodzeń i wkład w rozwój branży.

Arthrex (Naples)

Innowacyjna firma medyczna, która co roku wdraża ponad 1000 nowych rozwiązań ortopedycznych. Wysoko oceniona za stabilność i rozwój kariery.

Catalina (St. Petersburg)

Specjalista od personalizowanych reklam – z najwyższą oceną za równowagę między pracą a życiem prywatnym.

pracownicy w biurze firmy

Crowley (Jacksonville)

Dostawca usług logistyczno-transportowych z sektora morskiego i energetycznego. Wysoko oceniony za stabilność i kulturę pracy.

GuideWell (Jacksonville)

Firma z branży opieki zdrowotnej, wyróżniona niemal w każdej kategorii – od wynagrodzenia po komfort psychiczny.

Southeastern Grocers (Jacksonville)

Właściciel Winn-Dixie i Harveys. Duży nacisk na stabilność, przyjazne środowisko i kulturę pracy.

Dun & Bradstreet (Jacksonville)

Firma danych i analityki z wysokimi ocenami za równowagę i stabilność – idealna dla osób szukających balansu i bezpieczeństwa.

Landstar (Jacksonville)

Sprawdzona marka w transporcie i logistyce, ceniona za komfort pracy i przyjazną atmosferę.

MarineMax (Oldsmar)

Największy sprzedawca jachtów i łodzi rekreacyjnych w kraju. Uznany za dobre możliwości rozwoju zawodowego i silne poczucie przynależności.

PetMeds (Delray Beach)

Internetowa apteka dla zwierząt z wysokimi notami w aż czterech kategoriach – od stabilności po rozwój kariery.

Regency Centers (Jacksonville)

REIT zarządzający centrami handlowymi. Czołowe wyniki we wszystkich kluczowych obszarach: wynagrodzenie, balans, stabilność i kultura pracy.

Roper Technologies (Sarasota)

Firma technologiczna specjalizująca się w niszowych rynkach. Wysokie oceny za komfort i równowagę.

SBA Communications (Boca Raton)

Lider w infrastrukturze komunikacyjnej – oferuje równowagę, komfort, stabilność i przynależność.

pracownica sklepu

Superior Group of Companies (St. Petersburg)

Projektowanie i produkcja odzieży oraz artykułów promocyjnych. Wyróżniona za kulturę pracy, komfort i rozwój zawodowy.

The Real Brokerage (Miami)

Nowoczesna firma zajmująca się nieruchomościami oparta na chmurze. Zyskała wysokie oceny w niemal wszystkich kategoriach – od wynagrodzeń po atmosferę.


Chcesz wiedzieć więcej?

Pełną listę najlepszych pracodawców w USA oraz ich oceny w poszczególnych kategoriach znajdziesz na stronie U.S. News & World Report.

Źródło: fox13
Foto: istock/Vasyl Dolmatov/nd3000/kzenon/Jovanmandic/
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

styczeń 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu