Połącz się z nami

Ciekawostki

Amerykański Boeing inwestuje prawie pół miliarda w latające taksówki

Opublikowano

dnia

Korporacja Boeing Co. rozszerza swoją działalność w kierunku małych taksówek powietrznych. Firma zainwestowała kolejne 450 milionów dolarów w spółkę joint venture ze współzałożycielem Google’a, Larrym Page’em, by je produkować. Celem jest opracowanie bezpilotowych samolotów przeznaczonych do krótkich przelotów pasażerskich w miastach i wokół nich.

Firma Wisk z siedzibą w Dolinie Krzemowej dołącza do rosnącej liczby producentów elektrycznych pojazdów powietrznych, które w ciągu ostatniego roku przyciągnęły miliardy dolarów nowego finansowania. Niektórzy mają na celu rozpoczęcie świadczenia usług w połowie dekady, choć wysiłki te opierają się na zmieniających się przepisach regulacyjnych w celu zapewnienia bezpieczeństwa pasażerów.

Konkurujący ze sobą producenci samolotów Airbus SE i Embraer SA opracowują własne elektryczne taksówki powietrzne, wraz z innymi startupami, które przyciągnęły zainteresowanie i inwestycje ze strony linii lotniczych, prywatnych operatorów odrzutowców i firm leasingujących samoloty. Siły Powietrzne USA są również zaangażowane w rozwój latających taksówek do użytku wojskowego.

Firma Wisk została utworzona w 2019 roku poprzez spółkę joint venture Boeinga i Kitty Hawk Corp., producenta samolotów elektrycznych, którego współzałożycielem jest Larry Page.

Wisk pracuje nad projektem samolotu mieszczącego od trzech do czterech pasażerów, który może startować i lądować pionowo jak helikopter, lecąc autonomicznie bez żadnego pilota.

Według Boeinga szczegóły dotyczące najnowszej wersji, którą Wisk zamierza prowadzić komercyjnie – i która prawdopodobnie będzie większa – zostaną ujawnione jeszcze w tym roku.

Rywale, tacy jak Joby Aviation Inc. i Vertical Aerospace Group Ltd., opracowują samoloty z pilotem, w stylu taksówek, które później przejdą do autonomicznego lotu, ponieważ władze wymagają, że organy regulacyjne najpierw przyznają certyfikat samolotom z załogą lotniczą.

Boeing nie podał harmonogramu, kiedy planowany pojazd Wisk może zacząć latać, ale powiedział, że będzie to po rywalach z pilotowanymi samolotami.

„Autonomię trzeba robić od samego początku” – powiedział Marc Allen, dyrektor ds. strategii Boeinga. „Dodatkowy czas potrzebny na certyfikację to kompromis”.

Firma Vertical z Wielkiej Brytanii, której klientami są American Airlines Group Inc., poinformowała, że ​​nie oczekuje, żeby organy regulacyjne zatwierdziły użytkowanie pojazdów bezpilotowych w tej dekadzie.

Po zamknięciu venture capital w zeszłym roku Boeing, koncentruje swoje wysiłki w zakresie taksówek powietrznych na Wisk. Jednostka inwestycyjna pracowała nad szeregiem prototypów i oprogramowania do obsługi rynku taksówek powietrznych, który według analityków może obejmować tysiące małych pojazdów powietrznych. Przewidywania mówią, że będą one wprowadzone do użytkowania do połowy lat 30-tych naszego wieku.

Boeing położył podwaliny pod wejście w lot autonomiczny, kupując w 2017 r. Aurora Flight Sciences Corp., producenta dronów powietrznych i bezpilotowych systemów latających. Boeing w 2016 roku kupił też firmę Liquid Robotics, która produkowała podwodne drony.

Wyższa kadra kierownicza Wisk jest w dużej mierze zaczerpnięta z Liquid Robotics. Boeinga poinformował, że firma zdecydowała się na pozostawienie producenta taksówek powietrznych jako samodzielnego podmiotu, starając się zachować, jego „innowacyjną kulturę”.

Wisk planuje obsługiwać własne samoloty, podczas gdy konkurenci planują albo je sprzedać, albo realizować hybrydowy model sprzedaży niektórych samolotów połączony z samodzielnym lataniem w niektórych miastach. Boeing mógłby włączyć prace rozwojowe Wisk do przyszłych projektów wojskowych i cargo tego giganta lotniczego.

Pięć przedsięwzięć związanych z taksówkami powietrznymi weszło na giełdę w USA w 2021 r. za pośrednictwem spółek celowych. Akcje Embraera wzrosły w grudniu o 15% w dniu, w którym firma ogłosiła plany wystawienia na giełdę swojego przedsięwzięcia w zakresie taksówek powietrznych Eve UAM LLC.

Boeing ma już pakiet większościowy w Wisk, ale nie ujawnił szczegółów wcześniejszych inwestycji ani wartości przedsiębiorstwa. Wartość większości notowanych na giełdzie firm taksówek powietrznych wynosi od 1 do 2 miliardów dolarów. Joby Aviation, która notowana jest na giełdzie w sierpniu i planuje uruchomić usługi wspólnego przejazdu swoim pilotowanym pojazdem powietrznym w 2024 roku, została wyceniona w poniedziałek na 2,7 miliarda dolarów.

Dyrektor naczelny Wisk, Gary Gysin, oświadczył w poniedziałek, że firma zamierza pozostać prywatną.

American, United Airlines Holdings Inc. i niektórzy amerykańscy przewoźnicy podpisali potencjalne umowy, aby nabyć setki taksówek powietrznych od wschodzących producentów, takich jak Vertical i Archer Aviation Inc., gdy organy regulacyjne zgodzą się, że można bezpiecznie latać i masowo je produkować.

„Naprawdę trudnym aspektem jest uzyskanie certyfikacji produkcyjnej” – powiedział Kenn Ricci, dyrektor Directional Aviation Capital, które jest właścicielem prywatnych odrzutowców i obsługi technicznej samolotów.

Organy regulacyjne w Stanach Zjednoczonych, Europie, Brazylii i innych krajach znajdują się na różnych etapach opracowywania przepisów dotyczących produkcji i latania taksówek powietrznych.

O firmach produkujących maszyny latające pionowego startu eVTOL pisaliśmy 24 stycznia i 18 stycznia.

 

Źródło: wallstreetjournal

Foto: You Tube

Reklama

News Chicago

Waniliowe pączki prosto z Florydy przybyły do Libertyville. Pierwszy lokal Duck Donuts w Illinois. Palce lizać!

Opublikowano

dnia

Autor:

Rok temu dwie samotne matki, które zakochały się w Duck Donuts podczas podróży na Florydę, pomyślały o małym, pustym budynku w centrum Libertyville jako miejscu nowego przedsięwzięcia. W zeszłym tygodniu otworzyły w nim pierwszą franczyzę Duck Donuts w Illinois.

Po ostatecznym uporaniu się z problemami z łańcuchem dostaw i innymi przeszkodami, które opóźniły debiut o miesiące, Felicia Osler i Kelsey Anderson otworzyły swój lokal w Libertyville, przy 111 School St., na wschód od Milwaukee Avenue.

Obie mają pracę na pełen etat i dopiero poznają tajniki zakładania nowej firmy.

Osler mieszka w Grayslake, ale jest byłą sąsiadką Anderson, z którą zaprzyjaźniła dzięki swoim dzieciom. Podczas wakacji dwa lata temu w Naples na Florydzie para podzieliła miłość do świeżych, robionych na zamówienie pączków waniliowych.

Po dowiedzeniu się, że to franczyza, Osler i Anderson wpadły na pomysł prowadzenia własnego lokalu w Chicago.

Szybko rozwijająca się firma Duck Donuts otworzyła swoje pierwsze lokalizacje w 2007 roku w nadmorskich kurortach Duck and Kitty Hawk w Północnej Karolinie.

Teraz posiada ponad 100 lokalnych sklepów w 21 stanach oraz lokalizację w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej.

Przedsiębiorcze mamy wybrały Libertyville ze względu na atmosferę głównej ulicy śródmieścia i odnowiony parking w pobliżu. Lokal o powierzchni 1200 stóp kwadratowych ma motyw plażowy. Wewnątrz jest ograniczona liczba miejsc, ale istnieje rozległe patio na świeżym powietrzu.

Oprócz pączków, które można modyfikować za pomocą różnych polew i dodatków, knajpka oferuje mieszanki kawy, espresso, kanapki śniadaniowe z pączkami, desery lodowe z pączkami, mrożone napoje i koktajle mleczne.

 

 

Źródło: dailyherald
Foto: You Tube, istock/:AaronAmat

Czytaj dalej

News Chicago

W Hoffman Estates nie będzie centrum dystrybucyjnego firmy Amazon. Budynek wraca na rynek nieruchomości

Opublikowano

dnia

Autor:

Umowa z Amazon na utworzenie centrum dystrybucyjnego w Hoffman Estates upadła w tym roku. Budynek przemysłowy o powierzchni 250 000 stóp kwadratowych, którego planował wykorzystać detaliczny gigant, powrócił na rynek.

Umowa została ogłoszona w marcu, kiedy powiernicy wioski zatwierdzili plan zajęcia przez Amazon budynku przy 3125 N. Barrington Road.

Budynek powstał dla maksymalnie czterech najemców, ale Amazon planował wykorzystać cały obiekt.

Przedstawiciele brokera, Lee & Associates z Rosemont, poinformowali, że budynek ponownie jest przeznaczony na wynajem.

Burmistrz Hoffman Estates Bill McLeod mówi, że słyszał o wycofaniu się Amazon z innych umów mniej więcej w tym samym czasie. Nie zmartwił się decyzją twierdząc, że istnieje duże zapotrzebowanie na te budynki.

W poniedziałek zarząd wioski zatwierdził plany kolejnego budynku przemysłowego o powierzchni 202 000 stóp kwadratowych przy 2685 Eagle Way, na południowy zachód od Bell Works Chicagoland i bezpośrednio na północ od nowej siedziby Bystronic Inc., z widokiem na autostradę I-90.

Nowo zatwierdzony budynek również został zaprojektowany dla maksymalnie czterech najemców, choć żaden z nich nie został jeszcze nazwany.

 

 

Źródło: dailyherald
Foto: screenshot, You Tube

Czytaj dalej

News Chicago

Firma Heritage-Crystal Clean przenosi swoją centralę z Elgin do Bell Works w Hoffman Estates

Opublikowano

dnia

Autor:

Heritage-Crystal Clean, firma zajmująca się produktami i usługami środowiskowymi z siedzibą w Elgin, przeniesie swoją siedzibę do nowego Bell Works Chicagoland w Hoffman Estates.

Notowana na giełdzie spółka podpisała 11-letnią umowę najmu prawie 40 000 stóp kwadratowych powierzchni biurowej w Bell Works. Po przeprowadzce w sierpniu stanie się największym dotychczasowym najemcą przebudowanego dawnego kampusu AT&T.

Heritage-Crystal Clean przeniesie 180 pracowników ze swojej obecnej lokalizacji w Randall Point Executive Center w Elgin do zakładu Bell Works.

Szczególne cechy centrali obejmą cztery niestandardowe obszary brandingowe – z których dwa prezentują logo HCC wykonane w całości z materiałów pochodzących z recyklingu – dużą kawiarnię do spotkań i rozrywki oraz niestandardowe miejsca spotkań, powiedzieli urzędnicy.

Założona w 1999 roku firma Heritage-Crystal Clean świadczy m.in. usługi dotyczące odpadów niebezpiecznych i innych niż niebezpieczne, powtórnej rafinacji zużytego oleju i recyklingu środków przeciw zamarzaniu, koncentrując się głównie na małych i średnich klientach.

Firma zatrudnia około 1400 pracowników w całym kraju, w 120 lokalizacjach i 91 oddziałach w 47 stanach.

Przebudowa Bell Works o wartości 200 milionów dolarów ma docelowo obejmować 1,2 miliona stóp kwadratowych powierzchni biurowej, 60 000 stóp kwadratowych powierzchni konferencyjnej, magazynów i udogodnień oraz 60 000 stóp kwadratowych powierzchni restauracyjnej i handlowej.

Są również plany budowy domów i mieszkań na terenie dawnego kampusu AT&T o powierzchni 150 akrów.

Inni najemcy w Bell Works to Platinum Home Mortgage, Headline Solar, CPA Advisors Group, Mosquito Hunters, The Next Unicorn, It Gym i przestrzeń coworkingowa CoLab.

 

 

Źródło: dailyherald
Foto: You Tube

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

styczeń 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne