Połącz się z nami

Kościół

Walka o życie nienarodzonych. Ameryka mobilizuje się na froncie pro-life

Opublikowano

dnia

Ameryka staje do walki o życie nienarodzonych dzieci. W całym kraju mobilizowane są siły i organizowane wydarzenia mające na celu wpłynięcie na polityków i sędziów, a tym samym zmianę prawa aborcyjnego. Kto wygra batalię, w której stawką jest życie niewinnych dzieci?

W Stanach Zjednoczonych w 1973 roku w wyniku dwóch spraw rozstrzyganych przez Sąd Najwyższy, Roe przeciwko Wade i Doe przeciwko Bolton, została zalegalizowana aborcja z wyboru przez wszystkie dziewięć miesięcy ciąży we wszystkich pięćdziesięciu stanach. Ustawy stanowe mogły ograniczyć to prawo, zwłaszcza w odniesieniu do drugiego i trzeciego trymestru.

Od tego czasu w USA zabito ponad 60 milionów dzieci.

Zwolennicy ruchu pro-life wraz z Kościołem Katolickim podjęli wielką akcję mobilizacyjną w najbliższych dniach i tygodniach, mającą na celu ochronę życia.

 

W całym kraju będą organizowane marsze, wiece, nowenny i spotkania modlitewne poświęcone wspieraniu walki o ochronę nienarodzonych dzieci. Będą one odbywać się osobno w różnych diecezjach a część z nich także w całym kraju. We wszystkich diecezjach jest już od środy prowadzona nowenna. W czwartek i piątek odbędzie się modlitewna wigilia.

 

8 stycznia odbył się March for Life w Chicago, największa na środkowym zachodzie demonstracja przeciwników aborcji, organizowana od 2013r. Manifestacja zakończyła się konwencją z towarzyszącymi spotkaniami oraz mszą św.

Wydarzenie było ważne właśnie dla stanu Illinois, z powodu zwiększającej się tutaj rokrocznie liczby wykonywanych zabiegów usunięcia ciąży, a także z powodu nowego prawa podpisanego w grudniu przez Gubernatora J.B. Pritzkera. Wg nowych przepisów, od 2024r. rodzice lub opiekunowie prawni nie będą musieli być zawiadamiani o decyzji przeprowadzenia aborcji u nieletniej osoby.

W piątek 21 stycznia odbędzie się National March for Life w Waszyngtonie, największa doroczna impreza pro-life na świecie.

Każdego roku w czasie tego wydarzenia dziesiątki tysięcy obrońców życia zbierają się w National Mall i maszerują na Kapitol w rocznicę orzeczenia Sądu Najwyższego w sprawie Roe przeciwko Wade z 1973 r.

Marsz jest nie tylko protestem, jest także okazją do świętowania każdego życia, od momentu poczęcia. O szczegółach dotyczących organizacji marszu możesz dowiedzieć się tutaj.

22 stycznia, w sobotę, po raz 18. Walk for Life West Coast przejdzie przez San Francisco, pokazując swoim przesłaniem, że ludzie z Zachodniego Wybrzeża opowiadają się za życiem. Jego celem jest dotrzeć do kobiet poszkodowanych w wyniku aborcji a także informować społeczeństwo o szkodach wyrządzanych kobietom przez aborcję.

Szczegóły wydarzenia dostępne są na stronie internetowej.

 

Także w sobotę 22 stycznia będzie organizowany Texas Rally for Life w Austin. W 2021r. właśnie marsz w Austin okazała się największym takim wydarzeniem w kraju, ponieważ inne manifestacje zostały ograniczone przez COVID-19. Szczegóły organizacyjne marszu można znaleźć tutaj.

Natomiast North Texas March for Life miał miejsce 15 stycznia w Dallas.

Działania, które podejmują zwolennicy ochrony życia mogą być znaczące w perspektywie szansy na zmianę prawa aborcyjnego, do którego może dojść jeszcze w tym roku. 17 maja 2021 Sąd Najwyższy ogłosił, że podejmie na posiedzeniu w latach 2021-2022 sprawę dotyczącą aborcji w późnym terminie, Dobbs przeciwko Jackson Women’s Health. Chociaż ta sprawa nie zajmuje się konkretnie kwestią legalności wszystkich aborcji, dotyczy aborcji późnej, a konkretnie ograniczenia aborcji po 15 tygodniu ciąży. Decyzja jest spodziewana latem tego roku.

 

Tym czasem na Kapitolu stu osiemdziesięciu jeden członków Izby Reprezentantów podpisało list chwalący działalność pro-life republikańskiego przywódcy senatu Mitcha McConnella i republikańskiego przywódcy  Izby Reprezentantów Kevina McCarthy’ego.

Obiecali oni głosować przeciwko wszelkim ustawom o finansowaniach, które nie zawierają zakazu wykorzystanie funduszy federalnych na aborcję. Tak, by pieniądze podatników nie były wykorzystywane na zabiegi usunięcia ciąży. Od 1976 r zapobiega temu przede wszystkim poprawka Hyde’a, która

„zapobiega bezpośredniemu finansowaniu aborcji przez podatników za pośrednictwem programów takich jak Medicaid”.

Aborcja nie jest opieką zdrowotną, chyba że interpretuje się cenne życie nienarodzonego dziecka jako analogię do wycięcia guza lub choroby do pokonania – ciąża nie jest chorobą” – powiedział członek Izby Reprezentantów, Chris Smith. „Podatnicy nie powinni być zmuszani do dotowania aborcji, ani nikogo ani żadnej jednostki nie należy zmuszać wbrew sumieniu do dokonania lub ułatwienia zabójstwa nienarodzonego dziecka”.

Przeciwko poprawce Hyde’a  występują Demokraci, a od 2020r także Joe Biden.

 

Źródło: marchforlife, vaticannews, catholicnewsagency

Foto: You Tube, pixabay/dw-lifestylefotografie/orzalaga 

News USA

Senat ponownie odrzucił ustawę o aborcji. Biskupi odetchnęli ale Biden nie spocznie

Opublikowano

dnia

Autor:

Poszerzona ustawa o aborcji, uznająca aborcję za prawo człowieka, która podważyłaby istniejące stanowe prawa pro-life i zmusiła sprzeciwiających się lekarzy do przeprowadzania zabiegów usuwania ciąży, ponownie nie została uchwalona w środę przez Senat USA.

Ustawa o nazwie „Women’s Health Protection Act” uzyskała 49 głosów za i 51 przeciw. Niemal identyczna wersja ustawy przegrała w lutowym głosowaniu identycznym stosunkiem głosów.

Podczas gdy czołowi katoliccy biskupi wezwali Kongres do zaprzestania forsowania aborcji, prezydent Joe Biden wprost przeciwnie –  wezwał wyborców do poparcia kandydatów będących za aborcją w nadchodzących wyborach do senatu i zobowiązał się do podpisania ustawy.

Arcybiskup William Lori z Baltimore, przewodniczący Komitetu Biskupów USA ds. Działań Pro-Life, oraz Kardynał Timothy Dolan z Nowego Jorku, przewodniczący Komitetu Biskupów Wolności Religijnej, powiedzieli 11 maja:

„Ponad 60 milionów nienarodzonych dzieci straciło już życie z powodu aborcji, a niezliczone kobiety cierpią z powodu fizycznej i emocjonalnej traumy aborcji. Ta radykalna ustawa doda miliony do tego tragicznego żniwa”.

Wyrazili ulgę, że głosowanie w sprawie przyjęcia ustawy nie powiodło się po raz drugi w ciągu mniej niż trzech miesięcy.

Chociaż jej zwolennicy twierdzą, że ustawa po prostu skodyfikowałaby obecny precedens Sądu Najwyższego dotyczący aborcji, w rzeczywistości wykraczałaby ona daleko poza i zagrażała istniejącym prawom, ograniczającym aborcję.

Ks. Lori i ks. Dolan podkreślili te szczegóły.

„Ta ustawa podkreśla, że ​​aborcja z wyboru, w tym aborcja z wyboru w późnym terminie, jest „prawem człowieka” i „opieką zdrowotną kobiet” – czymś, co powinno być promowane, finansowane i celebrowane” – powiedzieli. Ten projekt „jest o wiele bardziej ekstremalny niż Roe v. Wade.”

„Zmusiłby wszystkich Amerykanów do wspierania aborcji tutaj i za granicą swoimi dolarami podatkowymi i ma na celu zmuszenie szpitali religijnych i pracowników służby zdrowia do wykonywania aborcji wbrew ich przekonaniom ”, powiedzieli ks. Lori i ks. Dolan.

Ustawa zmusiłaby również ubezpieczycieli i pracodawców do pokrycia lub opłacenia aborcji.

Prezydent USA Joe Biden, katolik, który kiedyś publicznie krytykował legalną aborcję, oskarżył senackich republikanów o zablokowanie ustawy.

Jego oświadczenie mówiło, że „prawa podstawowe są zagrożone w Sądzie Najwyższym”.

„To zaniechanie działania ma miejsce w czasie, gdy konstytucyjne prawa kobiet są przedmiotem bezprecedensowego ataku – i jest to sprzeczne z wolą większości Amerykanów” – powiedział.

Chociaż sondaże wskazują, że wielu Amerykanów popiera decyzję Roe v. Wade, jednocześnie popierają ograniczenia aborcji, które obecnie nie są dozwolone.

Oczekuje się, że Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych zagłosuje za przywróceniem debaty na temat aborcji stanom w czerwcu tego roku.

 

 

Źródło: cna
Foto: You Tube, istock/:rarrarorro

Czytaj dalej

Kościół

Pomódlmy się razem w intencji naszych powołań. Msza Św. dzisiaj w Holy Name Cathedral

Opublikowano

dnia

Autor:

Dzisiaj Biuro Powołaniowe Archidiecezji Chicago zaprasza do wspólnej modlitwy. Będzie gospodarzem Mszy św. i Eucharystii dla powołań: małżeństwa, życia wolnego, powołań świeckich, święceń i życia konsekrowanego.

Msza Święta i Godzina Święta są otwarte dla wszystkich i będą odprawione w Holy Name Cathedral (735 N. State St.) o godzinie 5-6:30 p.m.

Biskup pomocniczy Robert Lombardo będzie głównym celebransem wraz z kapłanami, seminarzystami, zakonnikami i wszystkimi towarzyszącymi w modlitwie.

Zachęcamy wszystkich do przyłączenia się jako rodziny i grupy społeczne.

 

Źródło: vocations.archchicago
Foto: holynamecathedrla.org

Czytaj dalej

News Chicago

„Ta chwila musi być wezwaniem do broni” Kontrowersyjny apel Lightfoot po wycieku projektu opinii w sprawie aborcji

Opublikowano

dnia

Autor:

Przywódcy katoliccy i pro-life potępiają „wezwanie do broni” burmistrz Chicago. Lori Lightfoot zamieściła kontrowersyjny wpis na Twitterze w odpowiedzi na ujawniony projekt opinii Sądu Najwyższego sugerujący, że sędziowie obalą sprawę Roe przeciwko Wade.

„Do moich przyjaciół ze społeczności LGBTQ+ — w następnej kolejności przyjdzie po nas Sąd Najwyższy.” napisała w poniedziałek na Twitterze burmistrz Lori Lightfoot, demokratka, która pozostaje w związku z osobą tej samej płci, .

„Ta chwila musi być wezwaniem do broni”

„Nie zrzekniemy się naszych praw bez walki — walki o zwycięstwo!”- dodała.

Liderzy katoliccy i pro-life wyrazili zaniepokojenie agresywnymi sformułowaniami użytymi w wypowiedzi Lightfoot, teraz, gdy aktywiści proaborcyjni grożą sędziom Sądu Najwyższego i atakują kościoły katolickie i ośrodki działające w obronie życia.

Marsz dla Życia Chicago – który co roku jednoczy tysiące mieszkańców Środkowego Zachodu w celu promowania życia – potępił wezwanie Lightfoot pośród trwającej przemocy, zwłaszcza po wrzuceniu koktajlu Mołotowa do biura organizacji pro-life zaledwie 150 mil od Chicago”

Marsz dla Życia Chicago wzywa burmistrz Lightfoot, przywódców obywatelskich i wszystkich mieszkańców Środkowego Zachodu do pokojowego budowania społeczeństwa, w którym nienarodzone dzieci i ich rodzice są chronieni przed przemocą aborcji”- oświadczyła grupa.

Amy Gehrke, dyrektor wykonawczy Illinois Right to Life, również potępiła apel burmistrz.

„Zadziwiające jest to, że przy gwałtownym wzroście przemocy wobec zwolenników obrony życia, burmistrz Lightfoot używa nieodpowiedzialnego i podżegającego języka, takiego jak „wezwanie do broni”.

Lightfoot zaprasza kobiety z innych stanów na aborcję do Illinois

W poniedziałek Lightfoot i Departament Zdrowia Publicznego w Chicago ogłosili przydział 500 000 dolarów na wspieranie:

„dostępu do opieki zdrowotnej reprodukcyjnej dla mieszkańców Chicago i pacjentów poszukujących bezpiecznej, legalnej opieki z sąsiednich stanów, które wprowadziły lub ostatecznie zabronią aborcji, jeśli Sąd Najwyższy zdecyduje się obalić Roe przeciwko Wade”.

„Dzięki tej inwestycji moja administracja potwierdza nasze zaangażowanie w zapewnienie bezpiecznego dostępu każdemu, kto szuka bezpiecznej opieki zdrowotnej w zakresie reprodukcji”, oznajmiła Lightfoot.

„Obejmuje to dostęp do transportu, zakwaterowania, opieki oraz, jeśli to konieczne, bezpieczny i legalny dostęp do procedury aborcji”.

W odpowiedzi na projekt opinii Sądu Najwyższego, niektórzy Demokraci, tacy jak prezydent Joe Biden, stwierdzili, że obalenie Roe zagraża „prawom” LGBTQ i antykoncepcji.

Projekt opinii, napisany przez sędziego Samuela Alito, stara się powiedzieć inaczej.

„Aby upewnić się, że nasza decyzja nie zostanie źle zrozumiana lub niewłaściwie scharakteryzowana, podkreślamy, że nasza decyzja dotyczy konstytucyjnego prawa do aborcji i żadnego innego prawa” – pisze Alito. „Nic w tej opinii nie powinno być rozumiane jako podważające precedens, który nie dotyczy aborcji”.

 

 

Źródło: cna
Foto: You Tube

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

styczeń 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne