Połącz się z nami

NEWS Florida

Filharmonia Lubelska przylatuje na Florydę. W amerykańskich salach zabrzmi polska muzyka

Opublikowano

dnia

Polska orkiestra Filharmonii Lubelskiej przyjeżdża by koncertować w ramach swojego tournee po Stanach Zjednoczonych, które potrwa od 15 stycznia do 5 marca. Polacy zagrają w sumie 30 koncertów, m.in w Illinois, Wirginii, Maryland i stanie Nowy Jork. Swoje występy zaczną od Florydy.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej wystąpi w następujących miejscach:

  • 15 stycznia – Peabody Auditorium, Daytona Beach, Floryda
  • 16 stycznia – South Miami Dade Cultural Center, Cutler Bay, Floryda
  • 17 stycznia – Barbara B. Mann Performing Arts Hall, Fort Myers, Floryda
  • 21 stycznia – Community Church of Vero Beach, Vero Beach, Floryda
  • 22 stycznia – First Baptist Church, Amelia Island, Floryda
  • 23 stycznia – Sharon L. Morse Performing Arts Center, The Villages, Floryda
  • 25 stycznia – Brooks Center for the Performing Arts, Clemson, Karolina Południowa
  • 26 stycznia – Givenes Performing Arts Center, Pembroke, Karolina Północna
  • 27 stycznia – Francis Marion University Performing Arts Center, Florence, Karolina Południowa
  • 29 stycznia – Newberry Opera House, Newberry, Karolina Południowa

  • 2 lutego – Preston Hall, Radford, Wirginia
  • 4 lutego – Parilla Performing Arts Center, Rockville, Maryland
  • 5 lutego – Hylton Performing Arts Center, Manassas, Wirginia
  • 11 lutego – Mechanics Hall, Worcester, Massachusetts
  • 13 lutego – Lehman Center, Bronx, Nowy Jork
  • 14 lutego – Jorgensen Center for the Performing, Storrs, Connecticut
  • 15 lutego – Lyndon Institute Auditorium, Lyndon Center, Vermont
  • 17 lutego – Weis Center Auditorium, Lewisburg, Pensylwania
  • 18 lutego – Tilles Center for the Performing Arts, Brookville, Nowy Jork
  • 19 lutego – Osterhout Concert Theater, Binghamton, Nowy Jork
  • 20 lutego – Zoellner Arts Center, Bethlehem, Pensylwania
  • 21 lutego – Secrest Auditorium, Zanesville, Ohio
  • 22 lutego – Niswonger Performing Arts Center, Van Wert, Ohio
  • 25 lutego – The Palladinum, Carmel, Indiana
  • 26 lutego – Krannert Center, Urbana, Illinois
  • 27 lutego – Jesse Auditorium, Columbia, Missouri
  • 28 lutego – Stephens Auditorium, Ames, Iowa

  • 1 marca – Lied Center of Kansas, Lawrence, Kansas
  • 2 marca – Armstrong Auditorium, Edmond, Oklahoma
  • 5 marca – Edgerton Performing Arts Center, Edgerton, Wisconsin

Na koncertach będzie można usłyszeć kompozycje m.in.: Brahmsa, Griega, Shuberta, Rossiniego, Czajkowkiego i wiele innych.

Działalność Filharmonii Lubelskiej im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie rozpoczęła się od Lubelskiej Orkiestry Kameralnej, powołanej w 1944 roku, na której czele stanął Zygmunt Szczepański. Dnia 21 listopada 1949, zarządzeniem Ministra Kultury i Sztuki, Filharmonia uzyskała miano Filharmonii Państwowej w Lublinie.

Pierwszym przełomowym okresem dla Filharmonii były lata 1969-1990. Dzięki ówczesnemu dyrektorowi Adamowi Natankowi Filharmonia poszerzyła repertuar o nowe formy i gatunki. Dyrektor i dyrygent w jednej osobie wprowadził do repertuaru dzieła wokalno-instrumentalne: oratoria, msze, kantaty oraz opery w wersji estradowej. Filharmonia rozpoczęła również wyjazdy na liczne tournée zagraniczne.

W roku 2018 stanowisko dyrektora naczelnego Filharmonii objął Wojciech Rodek.

Jego celem jest ponowne podniesienie rangi Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Lubelskiej w świecie jak i w regionie oraz skierowanie działalności instytucji w kierunku ludzi młodych poprzez współpracę z lubelskimi i regionalnymi szkołami muzycznymi i uczelniami wyższymi.

Więcej informacji na temat koncertów Fiharmonii Lubelskiej w Stanach Zjednoczonych na stronie internetowej. Bilety dostępne na ticketsales.

 

Źródło: filharmonialubelska

Foto: You Tube, pixabay/Pexels/matstala

News Chicago

Emilio i Gloria Estefan: miłość do muzyki. Zobaczcie musical „On Your Feet”

Opublikowano

dnia

Autor:

„On Your Feet” to inspirująca, prawdziwa historia o muzyce i dwojgu ludziach, którzy uwierzyli w swój talent i w siebie nawzajem, aby stać się sensacją międzynarodowej sceny – opowieść o Emilio i Glorii Estefan. W Chicago musical będzie grany tylko w tym tygodniu, od 19 do 24 marca.

„On Your Feet” to zupełnie nowy, porywający musical, który został wyreżyserowany przez dwukrotnego zdobywcę nagrody Tony, Jerry’ego Mitchella (Kinky Boots) i scenariuszem zdobywcy Oscara, Alexandra Dinelarisa (Birdman).

W tym pełnym energii i emocji widowisku każdy znajdzie coś dla siebie. Od początku spektakl daje wgląd w życie dwójki, obecnie światowej sławy, kubańsko-amerykańskich imigrantów. To, co najbardziej wzruszające w tej historii, to to, w jaki sposób ukazuje okoliczności, z którymi borykało się wielu mieszkańców Ameryki.

Reżyser/choreograf Luis Salgado pomaga podkreślić siłę tej historii w momencie, w którym Emilio mówi: „Spójrz na moją twarz, tak wygląda Amerykanin”. Scena zamiera, a na ekranach pojawiają się obrazy ludzi o różnym pochodzeniu etnicznym.

Gaby Albo doskonale wciela się w Glorię Estefan a jej praca z Samuelem Garnicą (Emilio Estefan) jest bardzo autentyczna. Obydwoje grali wcześniej w hiszpańskiej premierze „On Your Feet” a wspólna praca uczyniły ich relację na scenie silną i wiarygodną.

„On Your Feet” zawiera niektóre z najbardziej kultowych piosenek ostatniego ćwierćwiecza, w tym „Rhythm is Gonna Get You”, „Conga”, „Get On Your Feet”, „Don’t Want To Lose You Now”, „1-2- 3” i “Coming Out of the Dark”.

Musical „On Your Feet” będzie grany w CIBC Theatre od 19 do 24 marca. Spektakl trwa 2 godziny i 15 minut z przerwą i jest odpowiedni dla dzieci w wieku od 8 lat.

Bilety można kupić tutaj.

 

Źródło: broadwayinchicago, broadwayworld
Foto: broadwayinchicago
Czytaj dalej

News Chicago

To ostatni tydzień by zobaczyć roztańczony musical „Billy Elliot” w Aurorze

Opublikowano

dnia

Autor:

Tylko do 24 marca będzie grany elektryzujący „Billy Elliot: The Musical” w Teatrze Paramount. Spektakl, który zdobył 10 nagród Tony, w tym dla najlepszego musicalu, to nie tylko historia o tańcu i spełnianiu najśmielszych marzeń. To także historia ojców i synów, stłamszonych robotników jednoczących się i uświadamiających sobie, że można być innym niż wszyscy. 22 marca przedstawieniu będzie towarzyszyło tłumaczenie na język migowy.

Billy Elliot to 11-letni Anglik, który podczas cotygodniowej lekcji boksu przypadkiem natrafia na zajęcia z baletu. Swoją zaskakującą miłość do tańca musi za wszelką cenę ukrywać, zwłaszcza przed ojcem, twardym górnikiem.

Z pomocą swojej wnikliwej nauczycielki, pani Wilkinson, Billy dostaje jednak szansę uczęszczania do prestiżowej szkoły baletowej i musi zdecydować, co jest najważniejsze: robić to, co kocha, czy robić to, czego chcą inni.

„Billy Elliot: The Musical” ma prawie dwie dekady, ale często wydaje się, że powstał teraz. Oglądając spektakl we wspaniałej inscenizacji w Paramount Theatre w Aurorze, ma się wrażenie, jakby odnosił się do współczesnych tematów prasowych, takich jak strajki robotnicze, zakazy antynarkotykowe i szkodliwa toksyczna męskość.

„Billy Elliot” pojawił się po raz pierwszy w nominowanym do Oscara filmie reżysera Stephena Daldry’ego i scenarzysty Lee Halla z 2000 roku. Krytycy i widzowie ciepło przyjęli opowieść o przezwyciężeniu przeciwności losu, opowiadającą o chłopcu z klasy robotniczej, który odkrywa miłość do tańca baletowego podczas zaciekłego strajku górników w latach 80-tych w północnej Anglii.

Następnie, w 2005 roku, „Billy Elliot” zrobił skok do przebojowego musicalu scenicznego na West Endzie z pomocą supergwiazdy popu Eltona Johna, który napisał do niego muzykę. Docenione przez krytyków repliki londyńskiego musicalu pojawiły się później na Broadwayu, w Australii, a nawet w Chicago w 2010 roku.

Odegranie roli tytułowej wymaga od młodego wykonawcy potrójnego zaangażowania, musi to być chłopiec który potrafi grać, śpiewać i jest świetnie wyszkolonym tancerzem baletowym. Paramount Theatre znalazł swojego Billy’ego, a właściwie dwóch. Są to Neo Del Corral i Sam Duncan, którzy pełnią tę rolę na zmianę.

W piątek, 22 marca o godz. 8:00PM spektakl będzie przystosowany dla osób niesłyszących. Dwóch certyfikowanych tłumaczy amerykańskiego języka migowego będzie tłumaczyć wszystkie dialog i teksty piosenek.

Teatr Paramount mieści się pod adresem 23 E. Galena Blvd. w centrum Aurory. Bilety jednorazowe na spektakl „Billy Elliot: The Musical” kosztują 28–79 dolarów.

Bilety i informacje można znaleźć na stronie paramountaurora.com lub dzwoniąc pod numer (630) 896-6666.

Można już kupować subskrypcje na przedstawienia Paramount Theatre na sezon 2024/2025.

Będą to spektakle Broadway Series: „The Full Monty”(21 sierpnia – 6 października 2024), „Disney’s Frozen” (30 października 2024 – 19 stycznia 2025 r.), „Waitress” (12 lutego – 30 marca 2025 r.), „Cats” (30 kwietnia  – 15 czerwca 2025 r.).

Sprzedaż pojedynczych biletów na spektakle Broadway Series rozpocznie się 17 czerwca o godzinie 10:00AM.

Paramount Theatre

Trzeci sezon Bold Series Teatru Paramount obejmie spektakle: „Peter and the Starcatcher” (24 lipca – 1 września 2024), „An Act of God” (2 października – 10 listopada) i “The 25th Annual Putnam County Spelling Bee” (12 marca 2025 r. – 27 kwietnia 2025 r.).

Sprzedaż pojedynczych biletów na spektakle Bold Series rozpocznie się 29 kwietnia o godzinie 10:00AM.

Źródło: broadwayworld, paramountaurora
Foto: YouTube, Paramount Theatre
Czytaj dalej

News Chicago

Architekt z Chicago zaprojektuje pomnik poległych dziennikarzy w Waszyngtonie

Opublikowano

dnia

Autor:

Architekt z Chicago, John Ronan, został wybrany do zaprojektowania pierwszego narodowego pomnika w Waszyngtonie, poświęconego wolności prasy i poległym dziennikarzom. Jak wynika z komunikatu prasowego Fallen Journalists Memorial Foundation, firmę John Ronan Architects wyłoniono, spośród ponad 50 zespołów projektowych, które przedstawiły swoje propozycje pomnika.

John Ronan i jego zespół będą w nadchodzących miesiącach współpracować z Fallen Journalists Memorial Foundation, aby ustalić ostateczną propozycję projektu pomnika, który będzie zlokalizowany w National Mall i uzyskał już zgodę władz federalnych.

10-miesięczny proces selekcji był prowadzony przez zdobywcę nagrody Pulitzera, krytyka architektury, Paula Goldbergera, i 10-osobową komisję selekcyjną projektu.

Chicagowski artysta powiedział, że pomnik będzie poruszał tematy przejrzystości i światła, podkreślając znaczenie tych czynników w pracy dziennikarzy.

Koncepcja projektowa obejmuje warstwowe, przezroczyste elementy, nawiązujące do wielu stron historii. Pomnik zachęci odwiedzających do zbadania każdej z tych przestrzeni podczas własnej podróży.

„Pomnik będzie podróżą odkrywczą, która rozwija się powoli, przestrzeń po przestrzeni, jak historia, w której odwiedzający wciela się w rolę dziennikarza śledczego” – stwierdził Ronan w oświadczeniu.

„Nie mogę się doczekać współpracy z fundacją, aby stworzyć inspirujące miejsce pamięci, które honoruje tych, którzy poświęcili swoje życie w pogoni za prawdą i celebruje podstawy Pierwszej Poprawki, na których zbudowana jest demokracja”.

Lokalizacja pomnika w Waszyngtonie

Firma John Ronan Architects zdobyła wiele nagród od Amerykańskiego Instytutu Architektów za swoje budynki w Chicago, w tym Fundację Poezji w River North i Centrum Młodzieżowe Gary’ego Comera w Grand Crossing. Była też finalistą konkursu na Centrum Prezydenckie Obamy.

John Ronan jest także profesorem w Illinois Institute of Technology College of Architecture, oraz laureatem nagrody Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury.

Fallen Journalists Memorial Foundation została założona 28 czerwca 2019 roku, w pierwszą rocznicę masowej strzelaniny w „Capital Gazette” w Annapolis w stanie Maryland. W ataku zginęło wtedy pięciu pracowników gazety.

Kongres upoważnił fundację do budowy pomnika w grudniu 2020 r.

Źródło: suntimes
Foto: John Ronan, Fallen Journalists Memorial Foundation
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

styczeń 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu