Połącz się z nami

News USA

Pacjent z sercem świni dochodzi do siebie. Lekarze cieszą się z przełomowego sukcesu

Opublikowano

dnia

David Bennett, mieszkaniec Maryland, któremu w zeszłym tygodniu przeszczepiono serce pochodzące od świni, dochodzi do siebie. Ksenotransplantacja serca była pierwszą taką operacją przeprowadzoną w USA. Historyczny zabieg odbył się w Centrum Medycznym Uniwersytetu Maryland.

57-letni Bennett jest już odłączony od urządzenia, które utrzymywało krążenie krwi w jego ciele przez ponad 45 dni, w tym kilka dni po operacji. Oddycha sam i mówi cichym głosem.

„Nowe serce wciąż jest gwiazdą rocka”

– powiedział dr Bartley Griffith, który kierował zespołem transplantacyjnym w University of Maryland Medical Center. „Wydaje się być całkiem szczęśliwe w swoim nowym gospodarzu… Przekroczył nasze oczekiwania”.

Griffith planował pozostawić Bennetta podłączonego do płuco-serca na około tydzień — porównując to do „koła treningowego”, by serce świni przyzwyczaiło się do nowego środowiska. „Ale serce pracowało prawidłowo, a on był tak stabilny, że postanowiliśmy odłączyć aparat”– poinformował.


David Bennett Jr., mówi, że jego ojciec nie może się doczekać wyjścia ze szpitala i jest wdzięczny za przełomową operację, która może dać mu szansę

– Mój tata jest wojownikiem – powiedział David. „Został wybrany do tego. Zdecydował się zrobić to.”

Naukowcy, w tym lekarz-naukowiec Muhammad Mohiuddin z University of Maryland School of Medicine, od dziesięcioleci pracują nad stworzeniem świń, których narządy można wykorzystać do rozwiązania globalnego niedoboru narządów. W tej chwili ponad 100 000 Amerykanów znajduje się na liście oczekujących na przeszczep narządu, a około 6 000 z nich umiera każdego roku nie doczekawszy zabiegu.

Istnieje ogromny niedobór narządów ludzkich oddawanych do przeszczepu, co skłania naukowców do poszukiwania sposobów na wykorzystanie narządów zwierzęcych. W zeszłym roku w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono nieco ponad 3800 przeszczepów serca, co jest rekordową liczbą, według United Network for Organ Sharing, która nadzoruje krajowy system transplantacji.

Bennett nie był uważany za dobrego kandydata do przeszczepu serca, ponieważ w przeszłości często opuszczał wizyty lekarskie i nie realizował recept. Lata przeprowadzania operacji przeszczepu serca pokazały, że ludzie, którzy nie są dobrzy w wykonywaniu zaleceń lekarzy, nie żyją długo z sercem dawcy.

Bennett również nie był uważany za dobrego kandydata do implantacji, ponieważ miał niekontrolowaną arytmię, znaną również jako nieregularne bicie serca.

Świnię, której serce teraz bije w klatce piersiowej Bennetta wyhodowała firma Revivicor z siedzibą w Wirginii. Zwierzę miało rok i ważyło 240 funtów.

Dziesięć ze 100 000 genów świni zostało zmodyfikowanych, tak aby uczynić jej serce bardziej kompatybilnym z człowiekiem.

Zmiany sprawiły, że było mniej prawdopodobne, że organizm Bennetta odrzuci narząd innego gatunku. Zapobiegło także krzepnięciu krwi przechodzącej przez serce i uchroniło narząd przed nadmiernym lub dalszym wzrostem po przeszczepie.

 

Lata przeszczepiania świńskich serc pawianom pomogły naukowcom zidentyfikować kluczowe geny, a także określić leki zapobiegające odrzuceniu układu immunologicznego oraz sposoby na utrzymanie serca tak zdrowego, jak to tylko możliwe, gdy dano je człowiekowi.

Niektórzy ludzie mają problemy etyczne i moralne z procedurą, która kosztowała świnię życie.

W 2013 roku Bennett przeszedł operację serca, w czasie której wszczepiono mu zastawkę świni do serca. Ta procedura, wykonywana przez dziesięciolecia, nie jest uważana za przeszczep narządu, ponieważ nie obejmuje całego narządu i ponieważ wszystkie komórki świni są usuwane przed wszczepieniem, więc pacjenci nie muszą przyjmować leków immunosupresyjnych.

 

Lekarze z Uniwersytetu Maryland odetchnęli z ulgą, gdy organizm Bennetta nie odrzucił serca na stole operacyjnym lub wkrótce potem, czyli nie wystąpił stan znany jako odrzucenie nadostre. Do tego momentu stanowił on główną przeszkodę w przeszczepach narządów zwierząt dla ludzi.

Pozostają jednak zaniepokojeni ryzykiem infekcji Bennetta i ryzykiem odrzucenia serca, które występuje przy każdym przeszczepie narządu.

Mohiuddin powiedział, że był wzruszony, gdy Bennett mu podziękował.

Udany przeszczep serca od świni do człowieka „był wspaniały”, ale głównym celem było uratowanie życia Bennetta.

Griffith również uznał podziękowania Bennetta za niezwykle wzruszające. „Powinienem podziękować mu za wszystko, co zrobił, jeśli chodzi o chęć uczestnictwa i ile pracy włożył w wyzdrowienie i współpracę z planem” – powiedział.

David Junior mówi, że jego tata nie żałuje, że zgłosił się na ochotnika jako pierwsza osoba, która otrzymała świńskie serce z edycją genów.

Jego ojciec wciąż ma przed sobą długą drogę do wyzdrowienia. Od listopada leży w szpitalnym łóżku, więc stracił dużo mięśni i siły.

 

Źródło: abc

Foto: You Tube, University Of Maryland School of Medicine, pixabay/jorge_romero_ortiz/marionbrun/yairventuraf / AhmadArdity

Ciekawostki

Hamburger i frytki za Dogecoin? Potentat Elon Musk chce by McDonalds wdrożył kryptowalutę

Opublikowano

dnia

Autor:

Elon Musk, biznesmen i wizjoner, działający w różnych innowacyjnych dziedzinach złożył zaskakującą ofertę sieci McDonalds. Chce by gigant fastfoodów wdrożył do swoich płatności Dogecoin. Obiecał nawet, że nagra reklamę telewizyjną sieci, w której będzie jadł HappyMeal.

Jeśli Elon Musk postawi na swoim, McDonald’s stanie się najnowszą firmą, która wdroży Dogecoin.

Musk, znany fan Dogecoin, zwrócił się do McDonald’s we wtorek, aby sieć zaakceptowała kryptowalutę jako legalną formę płatności za hamburgery i frytki. Miliarder zaoferował, że zapewni McDonald’s rozgłos, jeśli zgodzą się na jego propozycję.

„Zjem HappyMeal w telewizji, jeśli McDonalds zaakceptuje Dogecoin” – napisał na Twitterze Musk.

Jak podaje Coinbase, cena Dogecoina wzrosła o ponad 7 procent do 0,14 USD po tweecie Muska.

McDonald’s odpowiedział na tweeta Muska, pisząc „tylko jeśli Tesla zaakceptuje grimacecoin”.

Oferta Muska wielokrotnie docierała w ostatnich dniach do McDonald’s za pomocą fanów kryptowaluty udzielających się w mediach społecznościowych. W zeszłym tygodniu restauracja odpowiedziała użytkownikowi Twittera, który twierdził, że częściej jadłby w sieci fast food, gdyby zaakceptował Dogecoin.

„Cieszymy się, słysząc Twoje zainteresowanie i stale oceniamy jakość płatności” odpowiedział McDonald’s.

McDonald’s odniósł się w poniedziałek do kryptowalut, ponieważ tokeny cyfrowe, takie jak bitcoin, Ethereum i Dogecoin, doświadczyły gwałtownych wahań cen. Kryptowaluty były w ostatnich tygodniach niestabilne, ponieważ inwestorzy wycofują bardziej ryzykowne inwestycje przed spodziewanymi podwyżkami stóp procentowych przez Rezerwę Federalną.

„Jak się macie ludzie, którzy prowadzą konta kryptowalutowe na Twitterze”, napisał na Twitterze McDonald’s.

Na początku tego miesiąca cena Dogecoina wzrosła po tym, jak Musk ogłosił, że Tesla zaakceptuje go jako zapłatę za towary i inne produkty na swojej stronie internetowej. Przedmioty takie jak „Cyberquad dla dzieci” Tesli i pamiątkowa klamra do paska Tesli szybko podały swoje ceny w Dogecoin.

 

 

Źródło: nypost

Foto: You Tube, pixabay

Czytaj dalej

Ciekawostki

Sprawdzaj spam poczty jeśli grasz na loterii. 3 miliony dolarów może się chować pomiędzy reklamami

Opublikowano

dnia

Autor:

Laura Spears z Michigan przejrzała własny folder ze spamem na poczcie mailowej i całkiem niespodziewanie znalazła tam wiadomość o wygranej na loterii. Teraz cieszy się 3 milionami dolarów i dziękuje swym szczęśliwym gwiazdom. Wniosek dla mądrych graczy na loterii: Zawsze dokładnie sprawdzaj swoją pocztę, łącznie ze spamem.

Laura Spears kupiła los loterii Mega Millions przez Internet, zgodnie z relacją opublikowaną przez Michigan Lottery. Kilka dni po zakupie szukała niepowiązanej wiadomości w swojej niechcianej poczcie, kiedy natrafiła na mail o wygranej.

„Właśnie wtedy zobaczyłam e-mail z Loterii, w którym informowano, że wygrałam nagrodę” – powiedziała.

„Nie mogłam uwierzyć w to, co czytam, więc zalogowałam się na moje konto loterii, aby potwierdzić wiadomość w e-mailu”.

Rzeczywiście, 55-letnia kobieta dopasowała wszystkie pięć białych bil w losowaniu 31 grudnia 2021 roku.

 

„To wszystko wciąż jest dla mnie takie szokujące, że naprawdę wygrałam 3 miliony dolarów!”

Spears powiedziała, że planuje podzielić się nowo uzyskanym bogactwem z członkami rodziny, a także chce przejść na wcześniejszą emeryturę.
„Zdecydowanie dodałam Michigan Lottery do mojej listy bezpiecznych nadawców na wypadek, gdybym kiedykolwiek miała szczęście otrzymać kolejną wiadomość e-mail o ogromnej nagrodzie” – oświadczyła.

 

Źródło: cbs

Foto: You Tube,

Czytaj dalej

Ciekawostki

Amerykański Boeing inwestuje prawie pół miliarda w latające taksówki

Opublikowano

dnia

Autor:

Korporacja Boeing Co. rozszerza swoją działalność w kierunku małych taksówek powietrznych. Firma zainwestowała kolejne 450 milionów dolarów w spółkę joint venture ze współzałożycielem Google’a, Larrym Page’em, by je produkować. Celem jest opracowanie bezpilotowych samolotów przeznaczonych do krótkich przelotów pasażerskich w miastach i wokół nich.

Firma Wisk z siedzibą w Dolinie Krzemowej dołącza do rosnącej liczby producentów elektrycznych pojazdów powietrznych, które w ciągu ostatniego roku przyciągnęły miliardy dolarów nowego finansowania. Niektórzy mają na celu rozpoczęcie świadczenia usług w połowie dekady, choć wysiłki te opierają się na zmieniających się przepisach regulacyjnych w celu zapewnienia bezpieczeństwa pasażerów.

Konkurujący ze sobą producenci samolotów Airbus SE i Embraer SA opracowują własne elektryczne taksówki powietrzne, wraz z innymi startupami, które przyciągnęły zainteresowanie i inwestycje ze strony linii lotniczych, prywatnych operatorów odrzutowców i firm leasingujących samoloty. Siły Powietrzne USA są również zaangażowane w rozwój latających taksówek do użytku wojskowego.

Firma Wisk została utworzona w 2019 roku poprzez spółkę joint venture Boeinga i Kitty Hawk Corp., producenta samolotów elektrycznych, którego współzałożycielem jest Larry Page.

Wisk pracuje nad projektem samolotu mieszczącego od trzech do czterech pasażerów, który może startować i lądować pionowo jak helikopter, lecąc autonomicznie bez żadnego pilota.

Według Boeinga szczegóły dotyczące najnowszej wersji, którą Wisk zamierza prowadzić komercyjnie – i która prawdopodobnie będzie większa – zostaną ujawnione jeszcze w tym roku.

Rywale, tacy jak Joby Aviation Inc. i Vertical Aerospace Group Ltd., opracowują samoloty z pilotem, w stylu taksówek, które później przejdą do autonomicznego lotu, ponieważ władze wymagają, że organy regulacyjne najpierw przyznają certyfikat samolotom z załogą lotniczą.

Boeing nie podał harmonogramu, kiedy planowany pojazd Wisk może zacząć latać, ale powiedział, że będzie to po rywalach z pilotowanymi samolotami.

„Autonomię trzeba robić od samego początku” – powiedział Marc Allen, dyrektor ds. strategii Boeinga. „Dodatkowy czas potrzebny na certyfikację to kompromis”.

Firma Vertical z Wielkiej Brytanii, której klientami są American Airlines Group Inc., poinformowała, że ​​nie oczekuje, żeby organy regulacyjne zatwierdziły użytkowanie pojazdów bezpilotowych w tej dekadzie.

Po zamknięciu venture capital w zeszłym roku Boeing, koncentruje swoje wysiłki w zakresie taksówek powietrznych na Wisk. Jednostka inwestycyjna pracowała nad szeregiem prototypów i oprogramowania do obsługi rynku taksówek powietrznych, który według analityków może obejmować tysiące małych pojazdów powietrznych. Przewidywania mówią, że będą one wprowadzone do użytkowania do połowy lat 30-tych naszego wieku.

Boeing położył podwaliny pod wejście w lot autonomiczny, kupując w 2017 r. Aurora Flight Sciences Corp., producenta dronów powietrznych i bezpilotowych systemów latających. Boeing w 2016 roku kupił też firmę Liquid Robotics, która produkowała podwodne drony.

Wyższa kadra kierownicza Wisk jest w dużej mierze zaczerpnięta z Liquid Robotics. Boeinga poinformował, że firma zdecydowała się na pozostawienie producenta taksówek powietrznych jako samodzielnego podmiotu, starając się zachować, jego „innowacyjną kulturę”.

Wisk planuje obsługiwać własne samoloty, podczas gdy konkurenci planują albo je sprzedać, albo realizować hybrydowy model sprzedaży niektórych samolotów połączony z samodzielnym lataniem w niektórych miastach. Boeing mógłby włączyć prace rozwojowe Wisk do przyszłych projektów wojskowych i cargo tego giganta lotniczego.

Pięć przedsięwzięć związanych z taksówkami powietrznymi weszło na giełdę w USA w 2021 r. za pośrednictwem spółek celowych. Akcje Embraera wzrosły w grudniu o 15% w dniu, w którym firma ogłosiła plany wystawienia na giełdę swojego przedsięwzięcia w zakresie taksówek powietrznych Eve UAM LLC.

Boeing ma już pakiet większościowy w Wisk, ale nie ujawnił szczegółów wcześniejszych inwestycji ani wartości przedsiębiorstwa. Wartość większości notowanych na giełdzie firm taksówek powietrznych wynosi od 1 do 2 miliardów dolarów. Joby Aviation, która notowana jest na giełdzie w sierpniu i planuje uruchomić usługi wspólnego przejazdu swoim pilotowanym pojazdem powietrznym w 2024 roku, została wyceniona w poniedziałek na 2,7 miliarda dolarów.

Dyrektor naczelny Wisk, Gary Gysin, oświadczył w poniedziałek, że firma zamierza pozostać prywatną.

American, United Airlines Holdings Inc. i niektórzy amerykańscy przewoźnicy podpisali potencjalne umowy, aby nabyć setki taksówek powietrznych od wschodzących producentów, takich jak Vertical i Archer Aviation Inc., gdy organy regulacyjne zgodzą się, że można bezpiecznie latać i masowo je produkować.

„Naprawdę trudnym aspektem jest uzyskanie certyfikacji produkcyjnej” – powiedział Kenn Ricci, dyrektor Directional Aviation Capital, które jest właścicielem prywatnych odrzutowców i obsługi technicznej samolotów.

Organy regulacyjne w Stanach Zjednoczonych, Europie, Brazylii i innych krajach znajdują się na różnych etapach opracowywania przepisów dotyczących produkcji i latania taksówek powietrznych.

O firmach produkujących maszyny latające pionowego startu eVTOL pisaliśmy 24 stycznia i 18 stycznia.

 

Źródło: wallstreetjournal

Foto: You Tube

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

styczeń 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne