Połącz się z nami

News USA

Pacjent z sercem świni dochodzi do siebie. Lekarze cieszą się z przełomowego sukcesu

Opublikowano

dnia

David Bennett, mieszkaniec Maryland, któremu w zeszłym tygodniu przeszczepiono serce pochodzące od świni, dochodzi do siebie. Ksenotransplantacja serca była pierwszą taką operacją przeprowadzoną w USA. Historyczny zabieg odbył się w Centrum Medycznym Uniwersytetu Maryland.

57-letni Bennett jest już odłączony od urządzenia, które utrzymywało krążenie krwi w jego ciele przez ponad 45 dni, w tym kilka dni po operacji. Oddycha sam i mówi cichym głosem.

„Nowe serce wciąż jest gwiazdą rocka”

– powiedział dr Bartley Griffith, który kierował zespołem transplantacyjnym w University of Maryland Medical Center. „Wydaje się być całkiem szczęśliwe w swoim nowym gospodarzu… Przekroczył nasze oczekiwania”.

Griffith planował pozostawić Bennetta podłączonego do płuco-serca na około tydzień — porównując to do „koła treningowego”, by serce świni przyzwyczaiło się do nowego środowiska. „Ale serce pracowało prawidłowo, a on był tak stabilny, że postanowiliśmy odłączyć aparat”– poinformował.


David Bennett Jr., mówi, że jego ojciec nie może się doczekać wyjścia ze szpitala i jest wdzięczny za przełomową operację, która może dać mu szansę

– Mój tata jest wojownikiem – powiedział David. „Został wybrany do tego. Zdecydował się zrobić to.”

Naukowcy, w tym lekarz-naukowiec Muhammad Mohiuddin z University of Maryland School of Medicine, od dziesięcioleci pracują nad stworzeniem świń, których narządy można wykorzystać do rozwiązania globalnego niedoboru narządów. W tej chwili ponad 100 000 Amerykanów znajduje się na liście oczekujących na przeszczep narządu, a około 6 000 z nich umiera każdego roku nie doczekawszy zabiegu.

Istnieje ogromny niedobór narządów ludzkich oddawanych do przeszczepu, co skłania naukowców do poszukiwania sposobów na wykorzystanie narządów zwierzęcych. W zeszłym roku w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono nieco ponad 3800 przeszczepów serca, co jest rekordową liczbą, według United Network for Organ Sharing, która nadzoruje krajowy system transplantacji.

Bennett nie był uważany za dobrego kandydata do przeszczepu serca, ponieważ w przeszłości często opuszczał wizyty lekarskie i nie realizował recept. Lata przeprowadzania operacji przeszczepu serca pokazały, że ludzie, którzy nie są dobrzy w wykonywaniu zaleceń lekarzy, nie żyją długo z sercem dawcy.

Bennett również nie był uważany za dobrego kandydata do implantacji, ponieważ miał niekontrolowaną arytmię, znaną również jako nieregularne bicie serca.

Świnię, której serce teraz bije w klatce piersiowej Bennetta wyhodowała firma Revivicor z siedzibą w Wirginii. Zwierzę miało rok i ważyło 240 funtów.

Dziesięć ze 100 000 genów świni zostało zmodyfikowanych, tak aby uczynić jej serce bardziej kompatybilnym z człowiekiem.

Zmiany sprawiły, że było mniej prawdopodobne, że organizm Bennetta odrzuci narząd innego gatunku. Zapobiegło także krzepnięciu krwi przechodzącej przez serce i uchroniło narząd przed nadmiernym lub dalszym wzrostem po przeszczepie.

 

Lata przeszczepiania świńskich serc pawianom pomogły naukowcom zidentyfikować kluczowe geny, a także określić leki zapobiegające odrzuceniu układu immunologicznego oraz sposoby na utrzymanie serca tak zdrowego, jak to tylko możliwe, gdy dano je człowiekowi.

Niektórzy ludzie mają problemy etyczne i moralne z procedurą, która kosztowała świnię życie.

W 2013 roku Bennett przeszedł operację serca, w czasie której wszczepiono mu zastawkę świni do serca. Ta procedura, wykonywana przez dziesięciolecia, nie jest uważana za przeszczep narządu, ponieważ nie obejmuje całego narządu i ponieważ wszystkie komórki świni są usuwane przed wszczepieniem, więc pacjenci nie muszą przyjmować leków immunosupresyjnych.

 

Lekarze z Uniwersytetu Maryland odetchnęli z ulgą, gdy organizm Bennetta nie odrzucił serca na stole operacyjnym lub wkrótce potem, czyli nie wystąpił stan znany jako odrzucenie nadostre. Do tego momentu stanowił on główną przeszkodę w przeszczepach narządów zwierząt dla ludzi.

Pozostają jednak zaniepokojeni ryzykiem infekcji Bennetta i ryzykiem odrzucenia serca, które występuje przy każdym przeszczepie narządu.

Mohiuddin powiedział, że był wzruszony, gdy Bennett mu podziękował.

Udany przeszczep serca od świni do człowieka „był wspaniały”, ale głównym celem było uratowanie życia Bennetta.

Griffith również uznał podziękowania Bennetta za niezwykle wzruszające. „Powinienem podziękować mu za wszystko, co zrobił, jeśli chodzi o chęć uczestnictwa i ile pracy włożył w wyzdrowienie i współpracę z planem” – powiedział.

David Junior mówi, że jego tata nie żałuje, że zgłosił się na ochotnika jako pierwsza osoba, która otrzymała świńskie serce z edycją genów.

Jego ojciec wciąż ma przed sobą długą drogę do wyzdrowienia. Od listopada leży w szpitalnym łóżku, więc stracił dużo mięśni i siły.

 

Źródło: abc

Foto: You Tube, University Of Maryland School of Medicine, pixabay/jorge_romero_ortiz/marionbrun/yairventuraf / AhmadArdity

News Chicago

Chicago Magic Lounge – unikalne miejsce rozrywki w Chicago. Za pralnią ukrywa się bar i sala teatralna

Opublikowano

dnia

Autor:

Za dawnymi pralkami mieszczącymi się w komercyjnej pralni z lat 40. XX wieku znajdziesz ukryty bar a także magiczny teatr. Unikalne miejsce rozrywki, nazwane Chicago Magic Lounge, znajduje się w Andersonville i jest otwarte 7 dni w tygodniu!

Otwarty o 5:00 p.m., The Performance Bar, bar inspirowany Art-Deco, nie wymaga biletu na pokaz by go odwiedzić i jest doskonałym miejscem do spędzania wolnego czasu. Posiada także pyszne menu z koktajlami rzemieślniczymi.

Kuchnia otwiera się oficjalnie o 6:00 po południu, a dla osób, które mają bilety na przedstawienie w  teatrze kabaretowym na 110 miejsc Harry Blackstone, menu jest dostępne przez całą noc.

Jest tu także 654 Club, mniejszy 43-osobowy lokal, w którym odbywają się mniejsze pokazy magii, ale jedzenie jest zabronione w tym konkretnym obszarze.

Jeśli jesteś już członkiem Chicago Magic Round Table, udaj się do Biblioteki Okrągłego Stołu, która jest po brzegi wypełniona magiczną wiedzą. Większość zbiorów pochodzi z Biblioteki Waltera Gibsona – amerykańskiego pisarza i maga, który napisał ponad 100 książek o magii.

Chicago Magic Lounge, istnieje od 2018 roku. Przeznaczone jest dla osób powyżej 21 roku życia, lub powyżej 16 lat z obecnością opiekuna.

Sprawdź kalendarz występów i kup bilety na pokaz magii tutaj.

Posiadacze biletów muszą być w pełni zaszczepieni, aby wziąć udział w pokazie. Wykonawcy i personel są również w pełni zaszczepieni.

Chicago Magic Lounge znajduje się przy 5050 North Clark Street, Chicago, IL 60640

 

 

Źródło: secretchicago
Foto: You Tube

Czytaj dalej

News USA

Klamka zapadła. Rosjanie muszą zapomnieć o smaku Big Maca. McDonald’s całkowicie wyprowadza się z Rosji

Opublikowano

dnia

Autor:

McDonald’s opuszcza Rosję po inwazji na Ukrainę, wycofując się z rynku, na którym był od 32 lat. Gigant fast foodów wcześniej wstrzymał swoją działalność w Rosji na niespełna dwa tygodnie po rozpoczęciu brutalnego konfliktu.

McDonald’s chce sprzedać wszystkie swoje restauracje w kraju rosyjskiemu kupcowi. Aby przygotować się do tej wyprzedaży, zacznie przerabiać swoje restauracje – pozbawiając je znaków firmowych, menu i brandingu.

Firma przytacza powody etyczne i biznesowe

McDonald’s podkreślał kryzys humanitarny na Ukrainie i wartości korporacji, ogłaszając w poniedziałek swoją decyzję, ale również określił to jako kwestię biznesową, powołując się na „nieprzewidywalne środowisko operacyjne” w Rosji, obłożonej międzynarodowymi sankcjami.

Decyzja wpłynie bezpośrednio na około 62 000 pracowników, a także setki dostawców i dystrybutorów. McDonald’s mówi, że chociaż szuka nabywcy, będzie dążył do tego, aby wszyscy pracownicy nadal otrzymywali wynagrodzenie.

Koncern mimo wszystko wypłaca im pensje od 8 marca, kiedy to wstrzymał działalność swoich restauracji w Rosji.

Chris Kempczinski, prezes i dyrektor generalny McDonald’s, pochwalił pracowników firmy w Rosji, dodając, że pomimo  zaangażowania w globalną społeczność firma musi pozostać niezłomna w swoich wartościach.

 

Przybycie McDonald’s w styczniu 1990 roku rozpoczęło nową erę w zmieniającej się Rosji. Po wielu oczekiwaniu i fanfarach McDonald’s otworzył wtedy swój pierwszy lokal na moskiewskim Placu Puszkina. Odejście sieci zakończy tą epokę.

McDonald’s był postrzegany jako konkretny znak odwilży zimnej wojny, postępu Rosji w czasie, gdy była ona częścią komunistycznego Związku Radzieckiego, oraz nadejścia otwarcia kraju na Zachód.

Inauguracja pierwszej restauracji była niesamowicie udana, obsługując ponad 30 000 klientów, którzy stali w ogromnych kolejkach po Big Maca i inne kanapki pierwszego dnia.

Ale Stany Zjednoczone i Rosja rozpoczęły nową erę, w której wiele zachodnich firm wycofuje się z kraju, do którego kiedyś weszła z wielkimi fanfarami.

 

 

Źródło: npr
Foto: You Tube, istock/kb79

Czytaj dalej

News Chicago

„Most Guys Are Losers”. Film z Mirą Sorvino, który nakręcono w Naperville, 1 lipca wejdzie do kin

Opublikowano

dnia

Autor:

Eric Ustian przeniósł książkę Marka Berzinsa na ekran filmowy w swoim rodzinnym Naperville. „Most Guys Are Losers” będzie miał lokalny klimat i znajome mieszkańcom Chicago miejsca. Premierę filmu zaplanowano na 1 lipca.

Ustian, absolwent liceum w Naperville North z 1998 roku, zadebiutował jako reżyser i scenarzysta.

W filmie „Most Guys Are Losers” występują nagrodzona Oscarem aktorka Mira Sorvino i jej legendarny ojciec, Paul Sorvino; Andy Buckley, znany z roli Davida Wallace’a w „Biurze” oraz Keith David.

Premiera w kinach odbędzie się 1 lipca.

Chociaż 42-letni Ustian mieszka obecnie w Los Angeles i kocha swoje życie w Kalifornii, wciąż ma miłe wspomnienia z dorastania w Naperville.

I tęskni za zimami w Chicago.

W szkole rywalizował w drużynie golfowej Naperville North i grał w koszykówkę, nie wykazując zainteresowania sztuką. On i jego przyjaciel mieli program w lokalnej sieci telewizyjnej Naperville, NCTV-17, który wywołał zainteresowanie produkcją.

Przez przypadek Ustian został odkryty przez agentów podczas swojej podróży do Nowego Jorku i dostał szansę na aktorstwo.

Stając przed wyborem między University of Iowa a zaryzykowaniem w Hollywood, Ustian wybrał to drugie.

Pojawiał się na ekranie, w tym w „Sześć stóp pod ziemią”, ale jego prawdziwa miłość to praca za kamerą. Był asystentem produkcji przy filmach „Secretary” i „Blades of Glory”, zanim założył własną firmę producencką Pier Avenue Films.

„Most Guys Are Losers” opowiada o właścicielu baru, granym przez Buckleya, który włożył lata doświadczeń w książkę o pomaganiu kobietom – a konkretnie jego córce – w odróżnianiu dobrych facetów od złych.

Ale gdy jego córka przyprowadza do domu faceta na Święto Dziękczynienia, postać Buckleya sprzeciwia się radom z jego własnej książki.

Ustian i jego ekipa nakręcili większość filmu pod koniec 2019 roku w Naperville. Praca na planie trwała 18 dni.

Większość dni zdjęciowych spędzili w centrum miasta, kręcąc wokół Riverwalk i we wnętrzu Frankie’s Blue Room na Chicago Avenue.

Sceny z rodzinnym domem pokazują dom dzieciństwa Ustiana.

Reżyser potrzebował wielu przeróbek, aby doprowadzić swój obraz tam, gdzie chciał, a pandemia spowodowała dalsze opóźnienia w projekcie. Teraz, gdy żmudny proces ma już za sobą, nie może się doczekać, aż ludzie zobaczą gotowy produkt.

W Los Angeles zaplanowano premierę na czerwonym dywanie, ale Ustian zapowiedział, że specjalny pokaz odbędzie się również w okolicach Chicago. Nie jest pewien, kiedy i gdzie to będzie, ale cieszy go możliwość oddania hołdu rodzinnemu miastu.

 

 

Źródło: dailyherald
Foto: You Tube

 

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

styczeń 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne