Połącz się z nami

News USA

Pacjent z sercem świni dochodzi do siebie. Lekarze cieszą się z przełomowego sukcesu

Opublikowano

dnia

David Bennett, mieszkaniec Maryland, któremu w zeszłym tygodniu przeszczepiono serce pochodzące od świni, dochodzi do siebie. Ksenotransplantacja serca była pierwszą taką operacją przeprowadzoną w USA. Historyczny zabieg odbył się w Centrum Medycznym Uniwersytetu Maryland.

57-letni Bennett jest już odłączony od urządzenia, które utrzymywało krążenie krwi w jego ciele przez ponad 45 dni, w tym kilka dni po operacji. Oddycha sam i mówi cichym głosem.

„Nowe serce wciąż jest gwiazdą rocka”

– powiedział dr Bartley Griffith, który kierował zespołem transplantacyjnym w University of Maryland Medical Center. „Wydaje się być całkiem szczęśliwe w swoim nowym gospodarzu… Przekroczył nasze oczekiwania”.

Griffith planował pozostawić Bennetta podłączonego do płuco-serca na około tydzień — porównując to do „koła treningowego”, by serce świni przyzwyczaiło się do nowego środowiska. „Ale serce pracowało prawidłowo, a on był tak stabilny, że postanowiliśmy odłączyć aparat”– poinformował.


David Bennett Jr., mówi, że jego ojciec nie może się doczekać wyjścia ze szpitala i jest wdzięczny za przełomową operację, która może dać mu szansę

– Mój tata jest wojownikiem – powiedział David. „Został wybrany do tego. Zdecydował się zrobić to.”

Naukowcy, w tym lekarz-naukowiec Muhammad Mohiuddin z University of Maryland School of Medicine, od dziesięcioleci pracują nad stworzeniem świń, których narządy można wykorzystać do rozwiązania globalnego niedoboru narządów. W tej chwili ponad 100 000 Amerykanów znajduje się na liście oczekujących na przeszczep narządu, a około 6 000 z nich umiera każdego roku nie doczekawszy zabiegu.

Istnieje ogromny niedobór narządów ludzkich oddawanych do przeszczepu, co skłania naukowców do poszukiwania sposobów na wykorzystanie narządów zwierzęcych. W zeszłym roku w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono nieco ponad 3800 przeszczepów serca, co jest rekordową liczbą, według United Network for Organ Sharing, która nadzoruje krajowy system transplantacji.

Bennett nie był uważany za dobrego kandydata do przeszczepu serca, ponieważ w przeszłości często opuszczał wizyty lekarskie i nie realizował recept. Lata przeprowadzania operacji przeszczepu serca pokazały, że ludzie, którzy nie są dobrzy w wykonywaniu zaleceń lekarzy, nie żyją długo z sercem dawcy.

Bennett również nie był uważany za dobrego kandydata do implantacji, ponieważ miał niekontrolowaną arytmię, znaną również jako nieregularne bicie serca.

Świnię, której serce teraz bije w klatce piersiowej Bennetta wyhodowała firma Revivicor z siedzibą w Wirginii. Zwierzę miało rok i ważyło 240 funtów.

Dziesięć ze 100 000 genów świni zostało zmodyfikowanych, tak aby uczynić jej serce bardziej kompatybilnym z człowiekiem.

Zmiany sprawiły, że było mniej prawdopodobne, że organizm Bennetta odrzuci narząd innego gatunku. Zapobiegło także krzepnięciu krwi przechodzącej przez serce i uchroniło narząd przed nadmiernym lub dalszym wzrostem po przeszczepie.

 

Lata przeszczepiania świńskich serc pawianom pomogły naukowcom zidentyfikować kluczowe geny, a także określić leki zapobiegające odrzuceniu układu immunologicznego oraz sposoby na utrzymanie serca tak zdrowego, jak to tylko możliwe, gdy dano je człowiekowi.

Niektórzy ludzie mają problemy etyczne i moralne z procedurą, która kosztowała świnię życie.

W 2013 roku Bennett przeszedł operację serca, w czasie której wszczepiono mu zastawkę świni do serca. Ta procedura, wykonywana przez dziesięciolecia, nie jest uważana za przeszczep narządu, ponieważ nie obejmuje całego narządu i ponieważ wszystkie komórki świni są usuwane przed wszczepieniem, więc pacjenci nie muszą przyjmować leków immunosupresyjnych.

 

Lekarze z Uniwersytetu Maryland odetchnęli z ulgą, gdy organizm Bennetta nie odrzucił serca na stole operacyjnym lub wkrótce potem, czyli nie wystąpił stan znany jako odrzucenie nadostre. Do tego momentu stanowił on główną przeszkodę w przeszczepach narządów zwierząt dla ludzi.

Pozostają jednak zaniepokojeni ryzykiem infekcji Bennetta i ryzykiem odrzucenia serca, które występuje przy każdym przeszczepie narządu.

Mohiuddin powiedział, że był wzruszony, gdy Bennett mu podziękował.

Udany przeszczep serca od świni do człowieka „był wspaniały”, ale głównym celem było uratowanie życia Bennetta.

Griffith również uznał podziękowania Bennetta za niezwykle wzruszające. „Powinienem podziękować mu za wszystko, co zrobił, jeśli chodzi o chęć uczestnictwa i ile pracy włożył w wyzdrowienie i współpracę z planem” – powiedział.

David Junior mówi, że jego tata nie żałuje, że zgłosił się na ochotnika jako pierwsza osoba, która otrzymała świńskie serce z edycją genów.

Jego ojciec wciąż ma przed sobą długą drogę do wyzdrowienia. Od listopada leży w szpitalnym łóżku, więc stracił dużo mięśni i siły.

 

Źródło: abc

Foto: You Tube, University Of Maryland School of Medicine, pixabay/jorge_romero_ortiz/marionbrun/yairventuraf / AhmadArdity

News Chicago

Na rowerze na golasa, czyli jak bardzo odważysz się rozebrać? Przemyśl to do 24 czerwca

Opublikowano

dnia

Autor:

Przejażdżka rowerowa Bare-As-You-Dare, z odzieżą jedynie opcjonalną ma na celu uczczenie „wolności od ropy i piękna ludzi”. Dwudziesta edycja World Naked Bike Ride odbędzie się w tym roku w sobotę, 24 czerwca, w godzinach od 8:00 wieczorem do północy.

Międzynarodowe wydarzenie z opcjonalną odzieżą ma na celu zwrócenie uwagi na „wolność od ropy” poprzez promowanie jazdy na rowerze jako przyjaznego dla środowiska środka transportu, a także celebrację piękna człowieka podczas 15-milowej przejażdżki rowerem przez Chicago.

Wg jej organizatorów, nie jest to impreza naturystyczna, ale raczej „próba ratowania planety”.

Według strony internetowej World Naked Bike Ride: Chicago, wydarzenie jest: „gołe na tyle na ile się odważysz”. Organizatorzy zachęcają do wszystkiego, od malowania ciała, przez bieliznę, po fantazyjne kostiumy.

Ponieważ nagość w Chicago jest nielegalna, organizatorzy przypominają zainteresowanym kolarzom, że udział w ten sposób odbywa się na ich własne ryzyko, choć co roku duża liczba uczestników imprezy idzie na całość w naturalnych strojach Adama i Ewy.

Setki, a czasem tysiące rowerzystów, a także rolkarze czy jeżdżący na hulajnogach, brały udział w poprzednich wersjach World Naked Bike Ride w Chicago.

Przez większość lat zgromadzenie zaczyna się około godziny 6.00 p.m., kiedy to uczestnicy malują nawzajem swoje ciała, zanim sama przejażdżka wystartuje się około godziny 8.00 wieczorem.

Miejsce startu jest trzymane w tajemnicy by uniknąć nadmiernego gromadzenia gapiów. Osoby, które rejestrują swój udział w wydarzeniu, dostaną wskazówki odpowiednio wcześniej.

Wszystkie niezbędne informacje, często zadawane pytania i listę spraw do rozważenia przed uczestnictwem w wydarzeniu można znaleźć na chicagonakedride.org lub za pośrednictwem konta @ChiNakedRide na Twitterze.

 

Źródło: secretchicago
Foto: You Tube
Czytaj dalej

News USA

Wolisz siedzieć nad kimś czy pod kimś w samolocie? Fotele dwupoziomowe wkraczają na rynek

Opublikowano

dnia

Autor:

23-letni hiszpański projektant foteli lotniczych Alejandro Núñez Vicente uważa, że siedzenia dwupoziomowe to przyszłość lotów ekonomicznych. Pokazuje prototyp swojego „Chaise Longue” na trwających targach lotniczych w Hamburgu i rozmawia z przedstawicielami linii lotniczych.

Koncepcja Alejandro Núñeza Vicente rozpoczęła internetową debatę, wywołując lawinę reakcji ze strony potencjalnych pasażerów – niektórzy byli oburzeni, niektórzy zdezorientowani, inni zaintrygowani, inni mieli wszystkie powyższe odczucia po trochu.

Sam projektant Núñez Vicente powrócił na Aircraft Interiors Expo (AIX) w Hamburgu w Niemczech, prezentując nową wersję swojego kontrowersyjnego siedzenia. 23-latek uważa, że ludzie boją się zmian i nowości, ale potem się do nich przyzwyczajają.

Koncepcja Núñeza Vicente zaczęła się skromnie – jako projekt uniwersytecki w 2021 roku. Nominacja do nagrody Crystal Cabin Awards 2021 – głównej nagrody w branży lotniczej – sprawiła, że projekt szybko znalazł się w świadomości społecznej.

Núñez Vicente przerwał studia magisterskie i poświęcił cały swój czas, pieniądze i wysiłki na urzeczywistnienie swojej wizji.

Projektant ma sponsorów, umowy partnerskie i regularnie rozmawia z „największymi graczami w branży”. Wierzy, że jego dwupoziomowe siedzenie w samolocie to przyszłość lotów ekonomicznych i pracuje przez całą dobę, aby to urzeczywistnić.

Komfort i pojemność kabiny

Kiedy niedoszli pasażerowie krzywią się na myśl o potencjalnej klaustrofobii, a krytycy sugerują, że projekt polega na tym, że linie lotnicze upchają więcej miejsc w samolotach, Núñez Vicente twierdzi, że źle zrozumieli jego intencje.

Po pierwsze, projektant nie próbuje całkowicie wyeliminować zwykłych miejsc w samolocie.

Núñez Vicente wyobraża sobie kabinę samolotu, w której pośrodku znajdują się jego dwupoziomowe siedzenia, otoczone dwoma rzędami zwykłych foteli lotniczych. Ma świadomość, że to siedzenie nie będzie odpowiednie ani atrakcyjne dla wszystkich, nawet jeśli uważa, że dla niektórych pasażerów mogłoby być wygodniejsze.

Mierzący 6 stóp i 2 cale Núñez Vicente ma za sobą wiele niekomfortowych podróży lotniczych, w czasie których walczył o miejsce na nogi i nie mógł zasnąć. Mówi, że zaprojektował swój szezlong, aby poprawić komfort siedzenia w samolocie, a nie go pogorszyć.

Pasażerowie siedzący na dole w jego Chaise Longue mogą swobodnie rozprostować nogi.

Na tegorocznych targach Aircraft Interiors Expo najnowszy prototyp Núñez Vicente zostanie przetestowany przez mnóstwo wielkich linii lotniczych.

Źródło: cnn
Foto: YouTube, Núñez Vicente
Czytaj dalej

News USA

Nowy szczęśliwy właściciel będzie wznosił toast przy barze z serii „Cheers”

Opublikowano

dnia

Autor:

W ostatni weekend bar z serialu telewizyjnego „Cheers” został sprzedany na aukcji za 675 000 dolarów. Zdobył najwyższą cenę spośród prawie 1000 rekwizytów, kostiumów i scenografii z klasycznych programów telewizyjnych. Wszystkie oferowane przedmioty pochodziły z kolekcji gromadzonej przez jednego człowieka przez ponad trzy dekady.

Heritage Auctions poinformowało, że przedmioty sprzedane podczas trzydniowej imprezy, która zakończyła się w niedzielę w Dallas, przyniosły ponad 5 milionów dolarów.

Kolekcjoner – James Comisar powiedział, że po tym, jak jego marzenie o stworzeniu muzeum, w którym mieściłaby się jego kolekcja, nie spełniło się, nadszedł czas, aby dzieła trafiły do ​​fanów.

Sukces aukcji potwierdził , że postacie telewizyjne są cenionymi członkami naszej dalszej rodziny, a ich historie i nasze są nierozłączne, powiedział Comisar w komunikacie prasowym domu aukcyjnego.

Kostiumy Batmana i Robina noszone przez Adama Westa i Burta Warda w serialu telewizyjnym z lat 60-tych kosztowały 615 tys dolarów.

Zestaw z „All in the Family” – który obejmował salon i jadalnię Archiego i Edith Bunkerów oraz klatkę schodową – został sprzedany za 125 000 USD, a dom aukcyjny przekazał, że ten sam kupujący złożył również zwycięską ofertę w wysokości 250 000 USD na krzesła używane przez parę telewizyjną w dziewiątym sezonie serialu.

Oryginalne dwa krzesła pary z serialu znajdują się w Narodowym Muzeum Historii Ameryki Smithsonian Institution.

Comisar powiedział, że te krzesła ze sklepu z używanymi rzeczami zostały przekazane muzeum, kiedy sądzono, że show zakończy się po ósmym sezonie. Kiedy okazało się, że będzie kręcony jeszcze dziewiąty sezon, repliki krzeseł zostały wykonane wielkim kosztem.

Te repliki – którymi były krzesła oferowane na aukcji – zostały następnie wykorzystane w ostatnim sezonie serialu i jego kontynuacji pt. „Archie Bunker’s Place”.

 

Źródło: chicagotribune
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

styczeń 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu