Połącz się z nami

Ciekawostki

Ogromna asteroida pędzi w stronę Ziemi. Czy dojdzie do zagłady ludzkości?

Opublikowano

dnia

18 stycznia zbliży się do Ziemi asteroida o średnicy 1000m, uznana jako potencjalnie niebezpieczna. Nie ma jednak ryzyka zderzenia z Ziemią. Czy powinniśmy się martwić wystąpieniem takiej możliwośći w najbliższych latach?

Asteroida 7482 (1994 PC1), ponad dwukrotnie większa od Empire State Building, przeleci w odległości około 1,2 miliona mil od Ziemi.

Jest wystarczająco blisko i wystarczająco duża, mając średnicę około 1000 metrów, aby zostać zdefiniowana jako potencjalnie niebezpieczna asteroida (PHA) przez Center of Near-Earth Object Studies (CNEOS) NASA. Dzieje się tak pomimo faktu, że

nie ma ryzyka, że ​​7482 (1994 PC1) faktycznie uderzy w Ziemię.

Istnieją dwa główne powody, dla których asteroidy, mogą zostać sklasyfikowane jako „potencjalnie niebezpieczne” nawet po wykluczeniu kursu kolizyjnego z Ziemią w dającej się przewidzieć przyszłości.

 

CNEOS definiuje PHA jako obiekt bliski Ziemi (NEO), który znajduje się w odległości co najmniej 4,6 miliona mil od Ziemi i ma wielkość absolutną 22,0 lub mniejszą. Wielkość absolutna to jasność obiektu oglądanego z Ziemi, jeśli został umieszczony w odległości 1 jednostki astronomicznej (AU) lub około 93 milionów mil od naszej planety.

Może się to wydawać dziwnym sposobem określenia obiektu jako niebezpiecznego, ale taka wielkość absolutna wskazywałaby na średnicę około 140 metrów.

Leslie Looney, profesor astronomii z University of Illinois Urbana-Champaign, poinformował, że „Wszystko o średnicy powyżej 140 metrów może spowodować poważne szkody w miastach lub wybrzeżach, więc każdy NEO z orbitami przecinającymi orbitę Ziemi jest klasyfikowany jako potencjalnie niebezpieczny obiekt. ”

 

Looney wyjaśnił, że z około 28 000 obiektów blisko Ziemi (NEO), o których wie NASA, około 2000 z nich  sklasyfikowanych jako potencjalnie niebezpiecznych (PHA). Przewiduje się jednak, że żaden z tych obiektów nie uderzy w Ziemię w ciągu następnego stulecia.

„Żaden z nich prawdopodobnie nie uderzy w planetę w ciągu najbliższych 100 lat, ale nadal obserwujemy ich orbity pod kątem jakichkolwiek zmian” – kontynuował Looney. „Trasy orbitalne NEO, które będą blisko Ziemi za ponad 100 lat, nie mogą być dobrze przewidziane”.

 

Za śledzenie tych obiektów i monitorowanie ryzyka, jakie stwarzają dla Ziemi, odpowiada zautomatyzowany system monitorowania Sentry (JPL) NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL).

JPL i CNEOS klasyfikują PHA w swojej tabeli Sentry Risk, wymieniając prawdopodobieństwo uderzenia i liczbę potencjalnych skutków, jakie może wywołać NEO. Nowo odkryte obiekty NEO są zwykle umieszczane na liście tylko po to, aby zostać usunięte, ponieważ ich orbity są bardziej szczegółowo badane i lepiej umiejscawiane.

Przez 17 lat obiektem, który znajdował się na szczycie tabeli Sentry Risk była asteroida Apophis. W kwietniu 2029 roku asteroida o wielkości 340 metrów (ponad 1110 stóp) minie Ziemię w promieniu 19 000 mil. To zbliży ją tak do naszej planety, że będzie bliżej niż większość satelitów geostacjonarnych, a jego bliskość i rozmiar oznacza, że ​​będzie widoczna z powierzchni Ziemi gołym okiem.

Przez pewien czas astronomowie wierzyli, że podczas tego bliskiego przejścia Apophis może napotkać tak zwaną grawitacyjną dziurkę od klucza, która może wpłynąć na jego orbitę w taki sposób, że następne bliskie przejście może spowodować uderzenie w 2068 roku.

Zostało to wykluczone przez CNEOS w 2021 r. Nie oznacza to jednak, że ​​powinniśmy usiąść wygodnie i odpocząć.

W 2021 r. NASA uruchomiła sondę Double Asteroid Redirection Test (DART), misję testową, która określi, czy uderzenie kinetyczne może zmienić kierunek asteroidy. DART uderzy w mniejszy element podwójnego układu asteroid Dimorphos i Didymos z prędkością około 15 000 mil na godzinę jeszcze w tym roku, aby zobaczyć, jak to wpłynie na jego orbitę.

„Jednak ważne jest, aby pamiętać, że duże zderzenia z Ziemią miały miejsce w przeszłości – zapytaj dowolnego dinozaura, którego spotkasz – a planeta zostanie dotknięta dużymi uderzeniami w przyszłości”

– podsumował Looney. „To nie jest kwestia czy, ale kwestia kiedy. Ale nie panikuj. To nie nastąpi w najbliższym czasie.”

 

Źródło: newsweek

Foto: You Tube, pixabay/9866112 

News USA

Nikt nie wygrał w sobotę w loterii Powerball. Dzisiaj w grze ponad miliard dolarów!

Opublikowano

dnia

Autor:

Od 2016 r. w amerykańskich loteriach Mega Millions i Powerball osiem jackpotów w Stanach Zjednoczonych osiągnęło kwotę co najmniej 1 miliarda dolarów, w tym pięć w ciągu ostatnich dwóch lat. Teraz ponownie będzie szansa na tak astronomiczną sumę – w Powerball kumulacja wynosi obecnie 1,04 miliarda na poniedziałkowe losowanie!

Tego lata dwa losy zgarnęły miliardy dolarów: w Kalifornii 19 lipca, kiedy los na Powerball wygrał 1,08 miliarda dolarów, a następnie na Florydzie, 9 sierpnia, kiedy pojedynczy los wygrał jackpot Mega Millions w wysokości 1,58 miliarda dolarów.

Zwycięzca jackpota Mega Millions z Florydy zgłosił się 25 września – podali urzędnicy loterii, ale prawo stanowe pozwala zwycięzcy pozostać anonimowym przez 90 dni, począwszy od chwili odebrania nagrody. Pisaliśmy o tym 28 września.

Natomiast właściciel szczęśliwego losu z nie zgłosił się jeszcze, aby odebrać nagrodę w Kalifornii.

W sobotę, 30 września, główna nagroda w Powerball wzrosła do 1,04 miliarda dolarów, po tym jak nikt nie trafił zwycięskich liczb prowadzących do głównej nagrody.

W tym losowaniu po 1 milionie dolarów wygrały dwa losy z Florydy, oraz po jednym kuponie z Maryland, Michigan i Pensylwanii. natomiast po dwa miliony wygrano w Indianie i Północnej Karolinie.

Dotychczasowe największe wygrane Powerball:

  1. 2,04 miliarda dolarów – 7 listopada 2022 r. (CA)
  2. 1,586 miliarda dolarów – 13 stycznia 2016 r. (nagroda podzielona przez zwycięzców w CA, FL, TN)
  3. 1,080 miliarda dolarów – 19 lipca 2023 (CA)
  4. 768,4 miliona dolarów – 27 marca 2019 r. (WI)
  5. 758,7 miliona dolarów – 23 sierpnia 2017 r. (MA)
  6. 754,6 miliona dolarów – 6 luty 2023 r. (WA)
  7. 731,1 miliona dolarów – 20 stycznia 2021 4. (MD)
  8. 699,8 miliona dolarów – 4 października 2021 r. (CA)
  9. 687,8 miliona dolarów – 27 października 2018 r. (IA, NY)
  10. 632,6 miliona dolarów – 5 stycznia 2022 r. (CA, WI)

 

Źródło: newyorktimes
Foto: istock/Ildo Frazao/
Czytaj dalej

News USA

Zakonnik Watykańskiego Obserwatorium pomaga misji NASA w badaniu asteroidy

Opublikowano

dnia

Autor:

Brat Robert Macke, znany jako „Brat Bob”, jest jezuickim astronomem pracującym w Obserwatorium Watykańskim i jednym z czołowych ekspertów na świecie w dziedzinie badań meteorytów. Skonstruował on urządzenie do zbadania materiału pobranego z asteroidy w czasie misji NASA OSIRIS-REx. Naukową ciekawostkę przekazuje Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Misja NASA wymagała specjalnie zbudowanego tzw. „piknometru” do pomiaru gęstości i porowatości materiału asteroidy pobranego z odległego miejsca w kosmosie.

Urządzenie musiało spełniać bardzo szczegółowe wymagania, aby uniknąć zanieczyszczenia próbek. Firmy sprzedające gotowe piknometry nie spełniały specyfikacji NASA — tylko Brat Macke był w stanie skonstruować dokładnie takie urządzenie, jakiego potrzebowała misja OSIRIS-REx.

Dlatego dr Andy Ryan, jeden z kierowników misji, zwrócił się z tym zadaniem do Brata Boba. Teraz urządzenie Macke’a zostanie wykorzystane do dokładnego zbadania materiału asteroidy i, miejmy nadzieję, odpowie na niektóre z najważniejszych pytań NASA dotyczących pochodzenia Układu Słonecznego.

Na czym polega misja OSIRIS-REx?

OSIRIS-REx jest skrótem od „Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security-Regolith Explorer”, to pierwsza w historii amerykańska misja, która dostarczyła próbki asteroid na Ziemię.

Po siedmiu latach spędzonych w kosmosie i zebraniu 8,8 uncji materiału powierzchniowego z asteroidy „Bennu” oddalonej o 200 milionów mil, sonda kosmiczna OSIRIS-REx wylądowała z powrotem na Ziemi w niedzielę, 24 września.

Próbki, które według NASA pochodzą z początków Układu Słonecznego, zostały zabrane do Johnson Space Center NASA w Houston, gdzie będą na stałe przechowywane i badane.

Wg agencji kosmicznej, próbka pobrana przez OSIRIS-REx pomoże odpowiedzieć na pytania dotyczące zarówno natury asteroid, jak i początków życia w Układzie Słonecznym.

Jak zakonnik pomógł NASA

Brat Robert Macke ma duże doświadczenie w zakresie stosowania technik pomiarowych – zastosował je już do kilku tysięcy meteorytów i innych okazów ze zbiorów w kilku miastach w USA i nie tylko.

Proces konstruowania specjalnego urządzenia trwał ponad dwa lata. Wysiłki jego zespołu komplikował fakt, że piknometr musiał być całkowicie wolny od wszystkiego, co mogłoby zanieczyścić próbki.

Teraz, gdy próbka asteroidy powróciła na Ziemię, piknometr Macke’a stanie się kluczowym narzędziem do odkrycia tajemnic skrywanych przez asteroidę Bennu oddaloną o setki milionów mil.

„Udało nam się zbudować urządzenie, ale moje zadanie nie zostało jeszcze ukończone” – powiedział Brat Macke. „Kolejnym krokiem będzie wykorzystanie urządzenia do pomiaru gęstości tych próbek. Proces ten będzie rozłożony na kilka tygodni, a być może miesięcy. Nie mogę ogłosić pełnego sukcesu mojej części projektu, dopóki nie zostanie ona ukończona.”

Brat Macke będzie pomagał w badaniu próbek w Houston, gdy nadejdzie czas użycia jego urządzenia.

Czym jest Obserwatorium Watykańskie?

Astronomiczne Obserwatorium Watykańskie, którego siedziby znajdują się w rzymskim Castel Gandolfo i Arizonie, jest oficjalnym oddziałem Watykanu zajmującym się astronomią i badaniami naukowymi.

Choć nowoczesne obserwatorium założono w 1891 r., jego korzenie sięgają 1582 r. Obecnie Astronomiczne Obserwatorium Watykańskie jest prowadzone przez wspólnotę księży i braci jezuitów, a jego celem jest pogłębianie naukowego zrozumienia wszechświata.

Wg Brata Macke’a Obserwatorium Watykańskie jest zaangażowane w liczne programy współpracy z instytucjami na całym świecie, a okazjonalnie, jak w tym przypadku, angażuje się także w misje NASA.

„Motto Obserwatorium Watykańskiego, przekazane nam przez papieża Piusa XI w latach trzydziestych XX wieku, brzmi: „Deum Creatorem Venite Adoremus”, czyli „Przyjdźcie, uwielbiajmy Boga Stwórcę”, jak podkreśla Brat Macke.

Wielu uważa, że wiara i nauka są ze sobą sprzeczne. Katoliccy naukowcy z Obserwatorium Watykańskiego nie zgadzają się z tym zdaniem.

„Studiując i ucząc się o tym wspaniałym wszechświecie, który jest częścią Bożego stworzenia, możemy coraz bardziej doceniać samego Stwórcę” – uważa Brat Macke. „Krótko mówiąc, dla nas uprawianie nauki jest formą oddawania czci. Zajmujemy się tą samą nauką co wszyscy inni i współpracujemy razem z innymi, wnosząc wkład w sumę ludzkiej wiedzy, ale tym, co motywuje naszą pracę, jest zasadniczo adoracja Boga Stwórcy.”

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, Astronomiczne Obserwatorium Watykańskie, Brat Robert Macke
Czytaj dalej

News Chicago

Przez cały październik w Morton Arboretum można podziwiać malownicze strachy na wróble

Opublikowano

dnia

Autor:

Scarecrow Trail czyli ścieżka pełna strachów na wróble to kolorowa jesienna tradycja jeśli chodzi o wystawy w Morton Arboretum. Sympatyczne i pomysłowo wykonane strachy możemy podziwiać przez cały październik. Głosuj na swojego ulubieńca!

Przespacerujcie się ścieżką wzdłuż Meadow Lake, obok Centrum dla Zwiedzających, aby zobaczyć przyjazne twarze prawie 50 strachów na wróble — każdy jest wykonany ręcznie przez lokalny oddział skautów.

Zwiedzanie ścieżki strachów na wróble jest wliczone w cenę wstępu do Arboretum. Wystawa jest otwarta od 7.00 rano do zmroku.

Po przejściu szlaku oddajcie swój głos na swojego ulubionego stracha. Informacje potrzebne aby zagłosować dostępne są na szlaku oraz w Centrum dla Zwiedzających.

Strach na wróble to jedna z najbardziej znanych postaci wiejskiego krajobrazu nie tylko w USA, ale w całej Europie i wielu innych krajach świata. Jego postrzępiona postać od wieków zapisała się w historii wsi.

Jego charakterystycznemu wizerunkowi nie mogli się oprzeć pisarze, od Williama Szekspira po Waltera de la Mare, a także twórcy filmowi, już od początków kina niemego. Jednak pomimo całej jego sławy, pochodzenie i rozwój tradycji stracha na wróble strzegącego pól przed ptakami, pozostają tajemnicą. Najstarszy znany fakt pisemny o strachach na wróble pochodzi z 1592 roku.

Uprawa pól znacząco zmieniła się, rolnictwo to teraz głównie maszyny a rolnicy raczej rzadko robią strachy na wróble. Mimo wszystko wiele osób ma sentyment do ich malowniczych postaci wśród zbóż czy ogrodów.

W Polsce, w Sołonce pod Rzeszowem, działa od 1995 jedyne w kraju „Muzeum Strachów Polnych” przy regionalnym muzeum. Jego zbiory w 2011 liczyły 120 eksponatów etnograficznych; a kustosz muzeum jest autorem książki o historii i regionalnym zróżnicowaniu tradycji tworzenia polskich strachów na wróble.

 

Źródło: Morton Arboretum, scarecrowworld, wikipedia
Foto: You Tube, istock/LisaIson/
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

styczeń 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu