Połącz się z nami

Ciekawostki

Ogromna asteroida pędzi w stronę Ziemi. Czy dojdzie do zagłady ludzkości?

Opublikowano

dnia

18 stycznia zbliży się do Ziemi asteroida o średnicy 1000m, uznana jako potencjalnie niebezpieczna. Nie ma jednak ryzyka zderzenia z Ziemią. Czy powinniśmy się martwić wystąpieniem takiej możliwośći w najbliższych latach?

Asteroida 7482 (1994 PC1), ponad dwukrotnie większa od Empire State Building, przeleci w odległości około 1,2 miliona mil od Ziemi.

Jest wystarczająco blisko i wystarczająco duża, mając średnicę około 1000 metrów, aby zostać zdefiniowana jako potencjalnie niebezpieczna asteroida (PHA) przez Center of Near-Earth Object Studies (CNEOS) NASA. Dzieje się tak pomimo faktu, że

nie ma ryzyka, że ​​7482 (1994 PC1) faktycznie uderzy w Ziemię.

Istnieją dwa główne powody, dla których asteroidy, mogą zostać sklasyfikowane jako „potencjalnie niebezpieczne” nawet po wykluczeniu kursu kolizyjnego z Ziemią w dającej się przewidzieć przyszłości.

REKLAMA REKLAMA

 

CNEOS definiuje PHA jako obiekt bliski Ziemi (NEO), który znajduje się w odległości co najmniej 4,6 miliona mil od Ziemi i ma wielkość absolutną 22,0 lub mniejszą. Wielkość absolutna to jasność obiektu oglądanego z Ziemi, jeśli został umieszczony w odległości 1 jednostki astronomicznej (AU) lub około 93 milionów mil od naszej planety.

Może się to wydawać dziwnym sposobem określenia obiektu jako niebezpiecznego, ale taka wielkość absolutna wskazywałaby na średnicę około 140 metrów.

Leslie Looney, profesor astronomii z University of Illinois Urbana-Champaign, poinformował, że „Wszystko o średnicy powyżej 140 metrów może spowodować poważne szkody w miastach lub wybrzeżach, więc każdy NEO z orbitami przecinającymi orbitę Ziemi jest klasyfikowany jako potencjalnie niebezpieczny obiekt. ”

 

Looney wyjaśnił, że z około 28 000 obiektów blisko Ziemi (NEO), o których wie NASA, około 2000 z nich  sklasyfikowanych jako potencjalnie niebezpiecznych (PHA). Przewiduje się jednak, że żaden z tych obiektów nie uderzy w Ziemię w ciągu następnego stulecia.

„Żaden z nich prawdopodobnie nie uderzy w planetę w ciągu najbliższych 100 lat, ale nadal obserwujemy ich orbity pod kątem jakichkolwiek zmian” – kontynuował Looney. „Trasy orbitalne NEO, które będą blisko Ziemi za ponad 100 lat, nie mogą być dobrze przewidziane”.

 

Za śledzenie tych obiektów i monitorowanie ryzyka, jakie stwarzają dla Ziemi, odpowiada zautomatyzowany system monitorowania Sentry (JPL) NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL).

JPL i CNEOS klasyfikują PHA w swojej tabeli Sentry Risk, wymieniając prawdopodobieństwo uderzenia i liczbę potencjalnych skutków, jakie może wywołać NEO. Nowo odkryte obiekty NEO są zwykle umieszczane na liście tylko po to, aby zostać usunięte, ponieważ ich orbity są bardziej szczegółowo badane i lepiej umiejscawiane.

Przez 17 lat obiektem, który znajdował się na szczycie tabeli Sentry Risk była asteroida Apophis. W kwietniu 2029 roku asteroida o wielkości 340 metrów (ponad 1110 stóp) minie Ziemię w promieniu 19 000 mil. To zbliży ją tak do naszej planety, że będzie bliżej niż większość satelitów geostacjonarnych, a jego bliskość i rozmiar oznacza, że ​​będzie widoczna z powierzchni Ziemi gołym okiem.

Przez pewien czas astronomowie wierzyli, że podczas tego bliskiego przejścia Apophis może napotkać tak zwaną grawitacyjną dziurkę od klucza, która może wpłynąć na jego orbitę w taki sposób, że następne bliskie przejście może spowodować uderzenie w 2068 roku.

Zostało to wykluczone przez CNEOS w 2021 r. Nie oznacza to jednak, że ​​powinniśmy usiąść wygodnie i odpocząć.

W 2021 r. NASA uruchomiła sondę Double Asteroid Redirection Test (DART), misję testową, która określi, czy uderzenie kinetyczne może zmienić kierunek asteroidy. DART uderzy w mniejszy element podwójnego układu asteroid Dimorphos i Didymos z prędkością około 15 000 mil na godzinę jeszcze w tym roku, aby zobaczyć, jak to wpłynie na jego orbitę.

„Jednak ważne jest, aby pamiętać, że duże zderzenia z Ziemią miały miejsce w przeszłości – zapytaj dowolnego dinozaura, którego spotkasz – a planeta zostanie dotknięta dużymi uderzeniami w przyszłości”

– podsumował Looney. „To nie jest kwestia czy, ale kwestia kiedy. Ale nie panikuj. To nie nastąpi w najbliższym czasie.”

 

Źródło: newsweek

Foto: You Tube, pixabay/9866112 

REKLAMA REKLAMA

News Chicago

W poniedziałek Lady Gaga wystąpi w Chicago! Niezwykły koncert The Chromatica Ball odbędzie się na Wrigley Field

Opublikowano

dnia

Autor:

Fani, którzy kupili bilet na koncert 27 sierpnia 2021 r. musieli uzbroić się w cierpliwość, czekając prawie rok na występ gwiazdy. Ale już jutro ich wielkie święto! Będą mogli usłyszeć i zobaczyć swoją idolkę na Wrigley Field. Koncert Lady Gagi w poniedziałek 15 sierpnia!

Trasa o nazwie The Chromatica Ball, promująca nowy album artystki miała odbyć się w 2020 r, ale została odwołana z powodu COVID-19.

Teraz Lady Gaga wraca na swoją pierwszą światową trasę koncertową od czterech lat, z listą zawierającą takie hity jak Born This Way, Bad Romance, Telephone i nowsze piosenki, takie jak Chromatica I.

Bilety na koncert kosztują od 200 USD do ponad 1000 USD, w zależności od miejsca. Wejściówki sprzedane wcześniej na odwołany koncert w 2021 r. są ważne 15 sierpnia.

Fundacja Lady Gagi Born This Way przekazała 75 000 dolarów 22 organizacjom w całym kraju, z których kilka ma siedzibę w Chicago.

REKLAMA REKLAMA

Fundacja Gagi współpracuje z theKindness In Community Fund, oferując granty lokalnemu stowarzyszeniu zdrowia Azji Środkowo-Zachodniej w Chicago, AKA MAHA, które pomaga imigrantom z dzielnicy Chinatown i okolic, wraz z programem Erika’s Lighthouse, którego celem jest pomoc nastolatkom w radzeniu sobie  z problemami ze zdrowiem psychicznym.

Mają one otrzymać darowiznę w wysokości 25 000 USD na program Teen Empowerment Program.

Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat koncertu Lady Gagi sprawdź jej oficjalną stronę.

 

Źródło: sectretchicago
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Ciekawostki

Spójrz w nocne niebo. Zobaczysz mnóstwo „spadających gwiazd”. Największy deszcz Perseidów przypadnie na 11-13 sierpnia

Opublikowano

dnia

Autor:

Szykujcie życzenia gdy „gwiazdy spadają”. Mamy teraz szczyt przelotu Perseidów, które można obserwować co roku, między lipcem a sierpniem. Patrzcie i podziwiajcie nocne niebo latem!

Według NASA, Perseidy są najbardziej aktywne od 17 lipca do 24 sierpnia. Szczyt w tym roku, kiedy najwięcej meteorów będzie widocznych na nocnym niebie, ma przypadać na 11-13 sierpnia.

W zależności od tego, gdzie dokładnie jesteś na półkuli północnej, podczas szczytu przelotu Perseidów możesz zauważyć nawet do 40 meteorów na godzinę.

Perseidy to meteory pochodzące z komety Swift-Tuttle. Kiedy Ziemia mija kometę każdego lata, szczątki Swift-Tuttle tworzą „spadające gwiazdy”, które widzimy na niebie. Według NASA nie ma ryzyka, aby nasza planeta wkrótce zderzyła się z kometą.

REKLAMA REKLAMA

Najważniejszą rzeczą, jakiej potrzebujesz, aby zobaczyć deszcz meteorów, jest czyste niebo nad tobą.

Drugim najważniejszym warunkiem oglądania, jest ciemne niebo, z dala od zanieczyszczenia światłem. Jeśli mieszkasz w dużym mieście, rozważ wyjazd do parku stanowego lub narodowego, który umożliwia nocleg na kempingu.

Niestety, sierpniowa pełnia księżyca przypadająca na 11 sierpnia, może utrudnić oglądanie Perseidów.

Inną rzeczą, która utrudnia obserwowanie Perseidów w tym roku i przez większość lat, są typowe dla tej pory roku burze na południowym zachodzie i południowym wschodzie Stanów Zjednoczonych.

Ale bez względu na to, gdzie mieszkasz, deszcz meteorów potrwa do 24 sierpnia i jest mnóstwo czasu, aby znaleźć odpowiedni moment na oglądanie nieba.

 

 

Źródło: fox13
Foto: You Tube, istock/:andreusK

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Wyboiste lato dla podróżujących w Stanach Zjednoczonych. Odwołane loty, droga benzyna, brak aut w wypożyczalniach

Opublikowano

dnia

Autor:

W całej Ameryce podróżni chcący udać się na wakacyjny wyjazd po miesiącach ograniczeń COVID-19 stają przed szeregiem problemów. Bezprecedensowe liczby odwołanych lotów, niebotyczne ceny benzyny, niedobory samochodów w wypożyczalniach to główne z nich.

Według danych federalnych, ruch lotniczy wyniósł 87% poziomu z 2019 r. w ostatni piątek. Jednak amerykańskie linie lotnicze zmagają się z niedoborami kadrowymi co spowodowało tysiące odwołań lotów tego lata.

Przewoźnicy teoretycznie mogą przyjąć współczynnik odwołań wynoszący 3%, ale pod koniec czerwca te wskaźniki wynosiły średnio 4% dla linii lotniczych American, Delta, Southwest i United, podali naukowcy z DePaul University Chaddick Institute for Metropolitan Development.

Jeśli chodzi o wynajem samochodów, stawki są średnio o 40 USD dziennie wyższe niż w 2019 r., informuje American Automobile Association AAA .

REKLAMA REKLAMA

„Sytuacja wynajmu samochodów jest rzeczywiście okropna i prawdopodobnie nie ulegnie znacznej poprawie w najbliższym czasie” – oznajmił Tom Appel, wydawca przewodnika konsumenckiego Motoryzacja.

„Z powodu problemu z łańcuchem dostaw, producenci samochodów są ograniczeni co do liczby pojazdów, które mogą zbudować i dlatego koncentrują się na sprzedaży detalicznej, która jest bardziej opłacalna niż sprzedaż na wynajem” – powiedział Appel.

„Na amerykańskim rynku brakuje prawie 8 milionów samochodów i ciężarówek”

Appel nie przewiduje by niedobór wypożyczonych samochodów miał spaść do 2024 roku.

Jeśli chodzi o benzynę, AAA odnotowała średnią 5,04 USD za galon w piątek w obszarze metra Chicago. To astronomiczna cena w porównaniu do 3,56 USD rok temu, ale mniej niż 5,22 USD 22 lipca.

Ceny paliwa znajdują się teraz pod dodatkową presją z powodu spadku popytu na benzynę. Jest on niższy o 5-10% w porównaniu z zeszłym rokiem.

 

 

Źródło: dailyherald
Foto: You Tube, istock/fizkes

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

styczeń 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu