Połącz się z nami

News Chicago

Jutro pożegnamy Zofię Boris, niezwykłą osobowość polonijnego radio w Chicago

Opublikowano

dnia

Uroczystości pogrzebowe Zofii Boris, niezwykłej osoby, która przez ponad pół wieku towarzyszyła Polakom mieszkającym w Chicago za radiowym mikrofonem, odbędą się 15 stycznia. Msza o 12.30 w kościele św. Konstancji.

Msza św. pogrzebowa za spokój duszy śp. Zofii Boris zostanie odprawiona 15 stycznia o godzinie 12:30 po południu w kościele pw. św. Konstancji przy 5843 W. Strong w Chicago. Po nabożeństwie urna z prochami Zmarłej zostanie złożona w rodzinnym grobowcu na cmentarzu Maryhill w Niles.

Rodzina prosi o nie przynoszenie kwiatów na cmentarz, a jedynie do kościoła.

Zofia Boris urodziła się 9 grudnia 1938 roku w Koszycach nad Wisłą. Dorosłe życie związała z Tarnowem i Krakowem skąd 60 lat temu przyleciała do Chicago. Karierę radiowca rozpoczęła w programie Stanisława Łobodzińskiego.

W 1969 roku założyła własny program radiowy

Oryginalna i uwielbiana przez swoich fanów prowadziła audycję „Słowo i pieśń” oraz „Radio Razem” bez kompleksów i z ogromnym sukcesem finansowym. Jej godzinny program nadawany był od poniedziałku do piątku od godziny 16.00 do 17.00, ale także w sobotnie poranki w stacji WPNA 1490AM od 7.00 do 9.00.

Wieloletni współpracownik, Tadeusz Gordon mówi o początkach pracy Zofii w radio WPNA.

 

Zofia Boris była zaangażowaną działaczką społeczną. W 1974 roku była inicjatorką założenia szkoły sobotniej im. Emilii Plater. W latach dziewięćdziesiątych minionego wieku zaangażowała się w działania Polonii na rzecz rehabilitacji płk. Ryszarda Kuklińskiego. Wspierała w tych dążeniach Józefa Szaniawskiego, który będąc ostatnim więźniem politycznym PRL-u tę akcję prowadził.

Przyjaciele Zofii Boris dzielą się swoimi wspomnieniami związanymi z jej optymistyczną, pełną humoru osobą. Alicja Jonik wspomina Zosię jako osobę zawsze radosną, uśmiechniętą i bezpośrednią, przy tym o wielkim sercu, angażującą się w pomoc potrzebującym:

Zofia należała do Kongresu Polonii Amerykańskiej. W wydziale stanowym KPA między innymi pełniła funkcję wiceprezesa.

Była członkiem Związku Narodowego Polskiego (Polish National Alliance, PNA). Kierowała pracą Grupy 3237 i Gmin41 Związku Narodowego Polskiego.

Za swoją działalność zawodową i społeczną została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, Nagrodą Fryderyka oraz Nagrodą Dziennikarską przyznaną przez wydział Stanowy Kongresu Polonii Amerykańskiej

Bogdan Łańko opowiada o Zosi, że była osobą bardzo życzliwą, ciepłą i wrażliwą, nie ciepiącą zakłamania, z wielkim poczuciem humoru:

 

Zofia Boris przez 30 lat była działaczką Legionu Młodych Polek. Przez wiele lat uczestniczyła w przygotowaniach organizowanego przez Legion Balu Debiutantek. Zasiadała w zarządzie Fundacji „Dar Serca”. Była współzałożycielką i działaczką Klubu Koszyce.

Wiesław Żółtowski o Zosi mówi, że była profesjonalnym radiowcem i dbała o swoich słuchaczy, z którymi kontakt był dla niej bardzo ważny :

 

Jej działalność zawodowa i społeczna została dostrzeżona i doceniona przez władze wolnej Polski oraz środowisko polonijne.

25 sierpnia 2012 roku Prezydent RP odznaczył Zofię Boris Złotym Krzyżem Zasługi.

7 maja 2016 roku wicedyrektor Telewizji Polskiej Polonia Filip Frąckowiak wręczył Jej Nagrodę Fryderyka przyznaną za działalność na rzecz Polski i Polaków za granicą. Po 50 latach działalności w roku 2018 Kongres Polonii Amerykańskiej wydział stanowy Illinois uhonorował Zofię Boris nagrodą Media Award.

Długoletni manager stacji WPNA 1490AM Jarosław Obręcki opowiada o pracy Zofii Boris i jej wielkiej miłości do psów:

 

W swoim programie radiowym Zofia Boris zawsze chętnie wspierała akcje charytatywne, ogłaszała wydarzenia i ciekawe inicjatywy w polonijnym środowisku. Przez wiele lat blisko współpracowała z byłym proboszczem parafii p.w. św. Konstancji w Chicago ks. kanonikiem Tadeuszem Dzieszko oraz z polonijnym biznesmenem Jankiem Kryńskim. Współtworząc barwne życie Polonii w Chicago. 

Ks. Tadeusz Dzieszko, wspomina Zofię jako patriotkę o otwartym, szlachetnym sercu:

 

 

 

 

źródło: informacja własna
foto: Andrzej Baraniak

 

 

News Chicago

Do końca czerwca zapłacisz mniej za naruszenia opłat na autostradach Illinois

Opublikowano

dnia

Autor:

Dyrekcja autostrad w Illinois przedłużyła w czwartek program amnestii, który anuluje lub obniża opłaty za naruszenia związane z opłatami. Program wprowadzony kilka miesięcy po rozpoczęciu pandemii COVID-19 będzie obowiązywał do końca czerwca. Wcześniej zarząd poboru opłat przedłużył okres amnestii tylko do 10 lutego. Skorzystaj i ureguluj swoje należności.

Program amnestii został wdrożony 25 czerwca 2020 r. Zniósł kary za nieodebrane opłaty drogowe nałożone od 9 marca 2020 r. do 25 czerwca 2020 r. w uznaniu stresów i „poważnych zakłóceń gospodarczych” podczas pandemii COVID-19, poinformowali urzędnicy.

Obniżono również wysokie i kontrowersyjne kary za nieuiszczone opłaty za przejazd poniesione przed 9 marca 2020 r. Zamiast tego kierowcy musieli zapłacić kwotę należnej opłaty drogowej i 3 USD kary za naruszenie.

Program amnestii przyniósł 15 milionów dolarów przychodu.

Pieniądze prawdopodobnie nie zostałyby odzyskane bez niego, poinformował zastępca szefa Business Systems Michael Catolico na czwartkowym spotkaniu.

Program zaowocował także ponad 130 milionami dolarów „unikniętych grzywn”, oświadczył Catolico, dodając, że „program odniósł sukces pod każdym względem”.

 

Kierowcy bez I-PASS-u mają 14 dni na opłacenie nieodebranej opłaty drogowej online.

Wg zasad co najmniej trzy nieuiszczone opłaty za przejazd zgromadzone w okresie jednego roku powodują powiadomienie o naruszeniu.

Więcej informacji znajdziesz na stronie illinoistollway.com/unpaid-tolls.

 

Źródło: dailyherald

Foto: iStock

Czytaj dalej

News Chicago

Windy City Smokeout puszcza pierwszy dym! Jest już program festiwalu w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Szybko rozwijający się letni festiwal grilla, piwa i muzyki country o nazwie Windy City Smokeout ogłosił swój program. Sierpniowe wydarzenie w Chicago przyciągnie fanów wielkimi nazwiskami. Festiwal początkiem sierpnia, szykujcie się na mega zabawę w rytmie country!

Willie Nelson & Family, zdobywca 12 nagród Grammy jest jednym z głównych bohaterów wyczekiwanego zjazdu muzyków. Do zestawu gwiazd zaliczą się także Tim McGrow, Miranda Lambert i Sam Hunt.

„Jest duży optymizm co do tego, co przyniesie nam to lato” – zaanonsował R.J. Melman, prezes Lettuce Entertain You Enterprises. „Myślę, że ludzie nie mogą się doczekać. Z pewnością jest zmęczenie COVID. Jestem pewien, że wszyscy to czują, ale zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby organizować bezpieczny i zdrowy festiwal”.

Kompletny program koncertów Windy City Smokeout:

  • Czwartek, 4 sierpnia (wstęp o 1:00): Morgan Wade, Zach Bryan, Turnpike Troubadours, Willie Nelson & Family
  • Piątek, 5 sierpnia (wstęp o 2.00): Shelby Darrall, Tiera Kennedy, Niko Moon, Russell Dickerson, Tim McGraw
  • Sobota, 6 sierpnia (wstęp o 1:00): Lily Rose, Mackenzie Porter, Jordan Davis, Sam Hunt
  • Niedziela, 7 sierpnia (wstęp o 1:00): Mike & the Moonpies, Flatland Cavalry, Mitchell Tenpenny, Miranda Lambert

Windy City Smokeout odbędzie się od 4 do 7 sierpnia. Bilety dostępne tutaj.

Najniższa cena za bilet jednodniowy to 45 USD za wstęp na koncerty w niedzielę.

 

Źródło: fox32, chicagojournal

Foto: You Tube

 

 

Czytaj dalej

News Chicago

Nie żyje matka pizzy „Chicago Style”. Nancy Palese miała 87 lat

Opublikowano

dnia

Autor:

Nancy Palese, która cierpiała na demencję, zmarła 20 stycznia w domu opieki w wieku 87 lat. Była właścicielką sieci restauracji Nancy’s Pizza i wpółtwórczynią nadziewanej pizzy, jedynego w swoim rodzaju dania, które stało się ikoną w chicagowskim menu. Takie osoby jak ona tworzyły historię Wietrznego Miasta.

Nancy Palese i jej mąż Rocco opracowali nadziewaną pizzę, która stała się podstawą w menu jej słynnej restauracji Nancy’s Pizza. Inspiracją dla tej specjalności, z ciastem na górze i na dole, była scarciedda, nadziewane włoskie ciasto wielkanocne.

Do 2019 roku pani Palese odwiedzała i doglądała restauracji, którą prowadziła jej córka na Golf Road w Niles.

„Do ostatniej chwili”- opowiada jej córka, „mówiła: „Musisz to zrobić w ten sposób”. Produkt musiał pozostać taki sam”.

Nancy Palese urodziła się jako Annunziata Scarano i dorastała w mieście Brindisi di Montagna w prowincji Potenza we włoskim regionie Basilicata – na „podbiciu” tego kraju w kształcie buta. Miała 14 lat, kiedy wyszła za mąż za Rocco w 1948 roku.

W 1969 roku wyemigrowali do Chicago „z małymi walizkami w rękach” opowiada ich ich córka. „Oto jesteśmy, 1969 — amerykański sen”.

Para prowadziła kilka pizzerii, ale chciała mieć własne miejsce. Na początku lat 70. otworzyli pizzę Guy’s w Armitage i Kostner. Kilka lat później założyli pierwszą Nancy’s Pizza– z nadziewaną pizzą w menu – przy 7309 W. Lawrence Ave. w Harwood Heights.

Jakość była ważna dla pary. Mąż pani Palese „miał mały sekretny pokój z przyprawami, w którym mieszał składniki i pakował je w paczki”, aby zachować poufność przepisu, mówi Laurie Cairns, publicystka Nancy’s.

Według Dave’a Howeya w połowie lat 70. Chicago Magazine nazwał ją najlepszą pizzą w mieście.

Około 30 pizzerii Nancy’s działa na terenie Chicago i stanu Illinois, a także w Georgii, Karolinie Północnej i Missouri. Do 1983 roku Nancy’s Pizza była jednym z najlepiej prosperujących sprzedawców na ChicagoFest, prekursorze Taste of Chicago.

„Moja mama naprawdę kochała swoich klientów”– mówi jej córka. „Pozostawiła tam spuściznę, której nie można zapomnieć”. Wśród gości restauracji byli aktorzy Taylor Kinney, Barbara Eden i Ann Jillian.

Pani Palese i jej mąż przez lata zatrudniali setki ludzi, dając także pierwszy start innym restauratorom.

Śmierć pani Palese jest trzecią na przestrzeni roku wśród chicagowskich dynastii pizzy. Donna Marie Malnati, która zmarła w zeszłym roku, była żoną Rudy’ego Malnati, który doskonalił swoje umiejętności robienia pizzy w Pizzerii Uno. Jego syn Lou założył Lou Malnati’s, a ich syn Rudy Jr. założył Pizzę Pizano. Rudy Malnati Jr. zmarł w zeszłym miesiącu.

Mąż pani Palese zmarł w 1994 roku. Restauracje nie zaprzestały działalności.

 

Źródło: chicagosuntimes

Foto: You Tube

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

styczeń 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne