Polonia Amerykańska
Dzisiaj w Art Gallery Kafe artystyczne wspomnienie człowieka -legendy, Jonasza Kofty
Już dzisiaj Art Gallery Kafe zaprasza na wyjątkowy wieczór z utworami Jonasza Kofty pt. „Jego portret”. Wystąpią: Agata Paleczny, Anna Włoch, Bogdan Łańko.
W roli narratora wystąpi Piotr Kukuła. Opracowanie muzyczne wieczoru – Sławomir Bielawiec.
Wieczór z utworami Jonasza Kofty odbędzie się 18 października, w Art Gallery Kafe, przy 127 E Front St, Wood Dale, IL 60191. Bilety kosztują 25 dolarów. Rezerwacje są przyjmowane pod numerem telefonu: (630) 523 3536.
Jonasz Kofta, właśc. Janusz Kaftal urodził się 28 listopada 1942 w Mizoczu na Wołyniu, zmarł 19 kwietnia 1988 w Warszawie. Po ojcu miał żydowskie pochodzenie, matka zaś była Ukrainką. Był polskim poetą, dramaturgiem, satyrykiem, piosenkarzem i malarzem.
Jego debiutem literackim były fraszki „Warsztat filozoficzny”, „O smutnych ludziach” i „Hasło” opublikowane w 1966 przez tygodnik „Szpilki”. Następne wiersze, satyry i teksty piosenek drukowane były na stronach „Szpilek” „Radaru”, „Płomyka” , „ITD”.
Od 1964 roku współpracował z Programem III Polskiego Radia. Był autorem tekstów piosenek, napisał słowa do przebojów, takich jak m.in.: Wakacje z blondynką, Radość o poranku, Śpiewać każdy może, Jej portret, Samba przed rozstaniem, Pamiętajcie o ogrodach, Taką cię wymyśliłem, Popołudnie, Szary poemat, Do łezki łezka czy Kwiat jednej nocy.
Był też wykonawcą wielu przebojów. Publikował wierszowane felietony w Polityce.
Źródło: Art Gallery Kafe, wikipedia
Foto: Art Gallery Kafe, wikipedia
News Chicago
„Dracula in Concert” złoży hołd polskiemu kompozytorowi, Wojciechowi Kilarowi
W tą sobotę fanów grozy i muzyki filmowej czeka wyjątkowe wydarzenie, które połączy kultowy film Francisa Forda Coppoli „Dracula” z niesamowitą muzyką Wojciecha Kilara, wykonaną na żywo. Północnoamerykańska premiera „Dracula in Concert” Brama Stokera zostanie wykonana tylko w jeden wieczór – 9 listopada.
„Dracula in Concert” Brama Stokera zapowiada się jako niezapomniane przeżycie, które przeniesie widzów w mroczny świat wampirów, wzbogacony o magiczną oprawę muzyczną, której autorem jest słynny polski kompozytor.
Adaptacja filmowa powieści Brama Stokera z 1992 roku, wyreżyserowana przez Coppolę, stała się kasowym hitem i zdobyła trzy Oscary, zyskując status jednego z najważniejszych filmów o wampirach. Produkcja ta, pełna widowiskowości i świeżych pomysłów, odnowiła fascynację horrorami, czerpiąc inspiracje bezpośrednio z oryginalnej powieści Stokera, a nie z popularnych adaptacji teatralnych lat 20-tych XX wieku.
To właśnie ten powrót do literackich korzeni przyczynił się do sukcesu filmu.
Teraz, widzowie będą mieli szansę doświadczyć tego arcydzieła w zupełnie nowy sposób – przy akompaniamencie pełnej, na żywo wykonywanej ścieżki dźwiękowej.
110 muzyków z Chicago Philharmonic, wspieranych przez chór, odtworzy przejmującą muzykę Wojciecha Kilara, zsynchronizowaną z projekcją filmu. Ta jedyna w swoim rodzaju produkcja przeniesie widzów w klimatyczny świat „Draculi”, łącząc wizualne i dźwiękowe doznania na najwyższym poziomie.
Genialna ścieżka dźwiękowa Wojciecha Kilara
Wybór polskiego kompozytora, Wojciecha Kilara, do stworzenia muzyki do „Draculi” był nieoczekiwany, ale absolutnie trafny. Kilar, należący do pokolenia wybitnych polskich kompozytorów, takich jak Krzysztof Penderecki i Henryk Mikołaj Górecki, wprowadził do filmu wyjątkową mieszankę romantyzmu, mistycyzmu i nowoczesnej awangardy.
Jego ścieżka dźwiękowa, pełna dramatyzmu i emocji, stała się jednym z najważniejszych elementów produkcji i zapewniła mu miejsce w panteonie legend muzyki filmowej.
Wojciech Kilar, który wcześniej napisał dziesiątki ścieżek dźwiękowych do europejskich filmów, dzięki „Draculi” zyskał międzynarodową sławę, a jego kompozycja jest uznawana za jedną z najwspanialszych w historii kina.
Noc pełna wrażeń
„Dracula in Concert” to nie tylko pokaz filmu z muzyką na żywo, ale również wyjątkowa okazja dla miłośników horrorów. Dla tych, którzy chcą zanurzyć się w pełnym wrażeń wieczorze, organizatorzy przygotowali dodatkową atrakcję – The VIP Vampire Experience, której gospodarzem będzie ikoniczny chicagowski prezenter horrorów, Svengoolie.
To przedkoncertowe wydarzenie, które rozpocznie się o 6:30PM, obejmie spotkanie z gospodarzem, możliwość zrobienia zdjęcia i zdobycia autografu, a także specjalne słodycze i tematyczne napoje, w tym koktajl „The Bite”.
Bilety na to ekskluzywne wydarzenie można nabyć za 40 USD przy zakupie miejsc na koncert „Dracula in Concert”.
„Dracula in Concert” odbędzie się w sobotę, 9 listopada o godzinie 7.30 PM w Auditorium Theatre. Bilety w cenie od 89 dolarów można zakupić tutaj.
Wydarzenie ma kategorię wiekową R, co oznacza, że zawiera materiały przeznaczone dla dorosłych. Osoby poniżej 17. roku życia muszą być pod opieką rodzica lub opiekuna prawnego. Pełne informacje na temat biletów oraz subskrypcji na dostępne są na stronie internetowej wydarzenia.
Nowa seria multimedialnych doświadczeń Auditorium Philms rozpoczęła się 17 lutego od północnoamerykańskiej premiery jednego z klasyków science fiction, Blade Runner. 13 kwietnia mogliśmy zobaczyć kultowego Batmana 1989 z okazji 35. rocznicy powstania filmu, a w dwa dni czerwca Black Panther Marvel Studios.
Poza spektaklem „Dracula in Concert”, w tym roku przedstawiony będzie jeszcze film Love Actually, w dniu 7 grudnia.
Źródło: Auditorium Theatre
Foto: Auditorium Theatre, YouTube, wikimedia
News Chicago
Guarneri Hall uczci 35. rocznicę upadku Muru Berlińskiego specjalnym cyklem koncertów
W sobotę przypada 35. rocznica upadku Muru Berlińskiego, jednego z najważniejszych wydarzeń XX wieku, które symbolizowało koniec zimnej wojny. 9 listopada 1989 roku setki tysięcy osób w Berlinie Wschodnim z saperkami w rękach i łzami w oczach zniszczyły nie tylko fizyczną barierę, ale i metaforyczną Żelazną Kurtynę, dzielącą Europę przez niemal cztery dekady. Aby upamiętnić tę rocznicę, Guarneri Hall, kameralna sala koncertowa w Chicago, zaprezentuje cykl koncertów.
Koncerty „Sounds of the Cold War” („Dźwięki Zimnej Wojny”) odbędą się od czwartku do soboty, w sali, znajdującej się na trzecim piętrze przy 11 E. Adams St.. Zaoferują publiczności muzykę kompozytorów, których życie i twórczość były nierozerwalnie związane z ideologicznymi i politycznymi podziałami Zimnej Wojny.
Cykl koncertów obejmuje utwory Hannsa Eislera, Dmitrija Szostakowicza, Sofii Gubaiduliny, György’ego Ligetiego oraz György’ego Kurtága – kompozytorów, których życie i twórczość odzwierciedlają podziały geopolityczne tamtego okresu.
Stefan Hersh, założyciel Guarneri Hall, wyjaśnia, że wydarzenie powstało z „połączenia dwóch pomysłów” – chęci wykonania utworów inspirowanych podziałem Żelaznej Kurtyny oraz analizy kulturowego zderzenia, które wpłynęło na rozwój muzyki po obu stronach muru. „Chcemy, aby ludzie nie tylko biernie odbierali muzykę, ale aktywnie angażowali się w rozmowy z ekspertami, aby lepiej zrozumieć kontekst historyczny i polityczny, w jakim powstała ta muzyka” – powiedział Hersh.
Każdy z koncertów zostanie wzbogacony o komentarze ekspertów, którzy przybliżą kontekst społeczno-polityczny epoki. Wśród gości znaleźli się wybitni naukowcy z Uniwersytetu Chicagowskiego: profesor socjologii Andreas Glaeser, wykładowca Graham School Jennifer A. Lind oraz profesor nauk politycznych Paul Poast. Ich prelekcje pomogą w zrozumieniu historycznego tła muzyki Zimnej Wojny.
Guarneri Hall, ukryta w sercu Chicago, tuż za rogiem Art Institute i Russian Tea Time, jest małą, ekskluzywną przestrzenią, która oferuje wyjątkowe warunki do obcowania z muzyką i nagrań. Jej akustyka, zaprojektowana przez Threshold Acoustics, została stworzona z myślą o kameralnych koncertach, które wymagają intymnej atmosfery, idealnej do odbioru tak poważnej i głębokiej muzyki.
Guarneri Hall została założona w 2018 roku przez Stefana Hersha, zapalonego skrzypka, który ma ogromną pasję do rzadkich, antycznych instrumentów. Nazwa sali pochodzi od Bartolomeo Giuseppe Guarneri, włoskiego lutnika z XVII wieku, który wyprodukował jedne z najlepszych skrzypiec w historii.
Po każdym koncercie goście będą zaproszeni na koktajle i przekąski, aby porozmawiać z artystami i zaproszonymi naukowcami, co pozwoli na jeszcze głębsze zrozumienie muzyki i jej historycznego tła.
Czwartkowy i piątkowy koncert są już wyprzedane, ale bilety na sobotę są nadal dostępne. To wyjątkowe wydarzenie, które łączy muzykę, historię i refleksję nad jednym z najważniejszych momentów współczesnej historii. Więcej informacji i bilety dostępne na stronie Guarneri Hall.
Źródło: blockclubchicago
Foto: YouTube, Guarnieri Hall
News Chicago
Joyce Yang i Elgin Symphony Orchestra świętują 75-lecie wyjątkowymi koncertami 9-10 listopada
Z okazji swojego 75. sezonu, nagradzana Elgin Symphony Orchestra (ESO) zaprasza na wyjątkowy koncert z udziałem nominowanej do Grammy pianistki Joyce Yang. W weekend 9-10 listopada w Hemmens Cultural Center w Elgin zaprezentowane zostaną m.in. Koncert fortepianowy Griega, Symfonia nr 7 Dvořáka i Uwertura do „Pieśni Hiawathy” Coleridge’a-Taylora.
Koncerty odbędą się w sobotę o godz. 7:30PM oraz w niedzielę o godz. 2:30PM. Godzinę przed każdym występem, dyrektor muzyczny Chad Goodman poprowadzi spotkanie z publicznością, aby przybliżyć repertuar.
Joyce Yang, laureatka srebrnego medalu w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Van Cliburn, słynie ze swojego unikalnego wyczucia barw i emocjonalnej głębi. Jak podkreśla The Washington Post, wyróżnia się „poetycką i wrażliwą pianistyką”, a San Francisco Classical Voice zwraca uwagę na jej „wspaniałe wyczucie koloru”.
Yang zdobyła światowe uznanie już w wieku 19 lat, zdobywając dwie nagrody dodatkowe: za najlepsze wykonanie muzyki kameralnej (z Takàcs Quartet) oraz za interpretację nowego dzieła. Jej kariera obejmuje współpracę z czołowymi orkiestrami i występy na najważniejszych scenach świata, co czyni ją jedną z najważniejszych osobowości muzycznych swojego pokolenia.
Bilety na koncerty zaczynają się od 20 USD. Studenci mogą skorzystać z biletów za 10 USD, a dla dzieci i młodzieży do 17. roku życia, towarzyszących osobom dorosłym, bilety są bezpłatne. Rezerwacji można dokonać, kontaktując się z kasą ESO pod numerem (847) 888-4000 lub przez stronę ElginSymphony.org.
75 lat Elgin Symphony Orchestra – lidera regionalnej sceny muzycznej
Elgin Symphony Orchestra, założona w 1950 roku, od 1985 roku działa jako profesjonalna organizacja, wyróżniając się innowacyjnym podejściem do programów artystycznych oraz wspieraniem równości w sztuce.
ESO rozwinęło swoje inicjatywy edukacyjne i społeczne, m.in. poprzez programy takie jak „Adopt-a-School”, który zapewnia edukację muzyczną w szkołach; „Musicians Care”, oferujący muzykę na żywo w lokalnych ośrodkach zdrowia; oraz Listener’s Club, organizujący darmowe wydarzenia w bibliotekach.
Elgin Symphony Orchestra zdobyła prestiżowy tytuł Orkiestry Roku przyznawany przez Illinois Council of Orchestras aż cztery razy, a także nadal angażuje się we wzbogacanie życia muzycznego regionu poprzez liczne bezpłatne programy, jak koncerty dla młodzieży czy próby otwarte dla publiczności.
Jako organizacja non-profit, ESO kontynuuje swoją misję artystyczną dzięki wsparciu społeczności i darczyńców. Więcej informacji o działalności, programach i możliwościach wsparcia można znaleźć na www.elginsymphony.org.
Źródło: dailyherald
Foto: Elgin Symphony Orchestra
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
Tragiczna wiadomość z Polski: Nie żyje Agnieszka Szafrański
-
News USA3 tygodnie temu
Biden o Trumpie: „Musimy go zamknąć” – polityczna metafora czy dosłowna groźba?
-
News Chicago3 tygodnie temu
Johnson powołał siódmego członka nowej Rady Edukacji, która spotka się już jutro
-
News Chicago2 tygodnie temu
Ronnie Reese, szef ds. komunikacji burmistrza Chicago, odchodzi w trybie natychmiastowym
-
News USA2 tygodnie temu
Amerykanie są coraz bardziej uzależnieni od wsparcia rządowego: Najnowsze dane
-
News Chicago3 tygodnie temu
Będziemy jeździć wolniej o 5 mph po ulicach Chicago? Burmistrz Johnson jest za
-
News USA1 tydzień temu
Gubernator Newsom obniży koszty energii elektrycznej dla mieszkańców Kalifornii
-
News Chicago3 tygodnie temu
Chicago po raz 10-ty liderem w rankingu najbardziej „szczurzych” miast w USA. Fuj