Połącz się z nami

NEWS Florida

Orędzie gubernatora Florydy. Ron Desantis walczy z rządem federalnym i niebieskimi stanami

Opublikowano

dnia

We wtorek Gubernator Florydy, Ron DeSantis otworzył coroczną sesję legislacyjną stanu w Tallahassee. DeSantis wygłosił orędzie State of the State, które podkreśliło pogłębiający się podział między przywództwem republikańskim i demokratycznym podczas pandemii. Gubernator „najbardziej wolnego stanu w USA” nie zamierza zmienić swojej polityki.

Gubernator Florydy Ron DeSantis miał prostą wiadomość dla mieszkańców Florydy podczas swojego przemówienia do prawodawców stanowych we wtorek:

„My mieliśmy rację”, powiedział, „a oni się mylili”.

DeSantis rozpoczął swoje uwagi, ogłaszając Florydę „najbardziej wolnym stanem w tych Stanach Zjednoczonych”.

Następnie przedstawił gotowy program legislacyjny związany z wojnami kulturowymi, które ostatnio zdominowały arenę polityczną, dotykając krytycznej teorii rasizmu w szkołach. Następnie poruszył temat szczepień, prawa wyborczego, aborcji i finansowania policji.

REKLAMA REKLAMA

Przywódca republikanów, często wymieniany jako potencjalny kandydat na prezydenta dla swojej partii w 2024 r., zachęcał do porównań między Florydą a stanami rządzonymi przez Demokratów i ostro krytykował sposób, w jaki rząd federalny radzi sobie z kryzysem Covid-19, nie wymieniając przy tym nazwiska prezydenta Joe Bidena.

„Floryda stała się wyjściem ewakuacyjnym dla dręczonych autorytarnymi, arbitralnymi i pozornie niekończącymi się mandatami i ograniczeniami” – powiedział DeSantis.

Gubernator Ron DeSantis przemawiał przez ponad pół godziny w zatłoczonej sali ustawodawczej, w której w dużej mierze unikano masek.

Sesja odbywa się w kluczowym momencie cyklu wyborczego na Florydzie. DeSantis ubiega się o reelekcję w listopadzie, a trzech czołowych Demokratów wyłoniło się, by rzucić wyzwanie republikańskiemu przywódcy i powstrzymać jego polityczne aspiracje: przedstawiciel Izby Reprezentantów Charlie Crist, stanowa komisarz ds. rolnictwa Nikki Fried i stanowa senator Annette Taddeo.

Fried nazwała przemówienie DeSantisaperformatywnym teatrem politycznym”, podczas gdy Crist oskarżył DeSantisa o „doszlifowanie swojego radykalnego życiorysu, aby przygotować się do kandydowania na prezydenta”. Taddeo powiedziała, że uwagi DeSantis były „skierowane do głównych wyborców w innych stanach, całkowicie ignorując prawdziwe problemy, z którymi borykają się mieszkańcy Florydy”.

Sesja legislacyjna na wiele sposobów zademonstruje stopień, w jakim DeSantis skonsolidował władzę w Tallahassee. W ostatnich latach wyborczych Republikanie zazwyczaj unikali przedłużających się walk o kontrowersyjne kwestie z obawy przed utratą umiarkowanych wyborców lub pobudzeniem zwolenników Demokratów.

Ale DeSantis często unikał konwencjonalnej polityki i  zyskał na znaczeniu w całym kraju dzięki złagodzeniu ograniczeń pandemicznych na Florydzie przed większością stanów i obstawał przy swoich decyzjach o ponownym otwarciu, mimo wzrostu przypadków zachorowań na COVID-19.

We wtorek DeSantis zachwalał jedną z tych decyzji – otwarcie szkół do ​​jesieni 2020 roku, jako wczesny przykład  działania wbrew radom ekspertów ds. zdrowia publicznego.

Niedawno przywódcy Demokratów, w tym Biden, potwierdzili znaczenie trzymania dzieci w klasie i opłat za wirtualne nauczanie.

Do tej pory Floryda zgłosiła ponad 62 000 zgonów, a stan odnotowuje rekordową liczbę zgłoszonych przypadków zachorowań, częściowo przypisywanych szybko rozprzestrzeniającemu się wariantowi Omicron.

Jeśli DeSantis postawi na swoim, Republikanie zmierzą się z najgorętszymi walkami politycznymi w kraju i dotrzymają kroku innym zatwardziałym konserwatywnym przywódcom, takim jak gubernator Teksasu Greg Abott i gubernator Dakoty Południowej Kristi Noem – którzy, podobnie jak DeSantis, rozważają przyszłe kandydowanie na fotel prezydencki.

Najważniejszym punktem programu DeSantis jest umożliwienie rodzicom pozwania szkół, jeśli dostrzegą zagrożenie rasizmem dla swojego dziecka.

Administracja DeSantis już zeszłego lata zakazała stosowania Critical Race Theory w szkołach, choć pedagodzy z Florydy utrzymywali, że nie była to część ich nauczania. Idąc za przykładem DeSantis, republikańscy prawodawcy ustanowili przepisy, które zakazują szkolenia lub instrukcji mówiących, że każda osoba jest z natury rasistowska lub że przywileje lub ucisk można określić na podstawie rasy lub płci danej osoby.

W obliczu nieustannej presji konserwatywnych wyborców, aby uznali bezpodstawne twierdzenia byłego prezydenta Donalda Trumpa o oszustwach wyborczych, DeSantis zaproponował nową jednostkę śledczą do egzekwowania prawa wyborczego w stanie. Wielkość proponowanej siły, 52 etatowe stanowiska, jest większa ni wiele jednostek do spraw zabójstw na Florydzie.

DeSantis nazwał demokratyczne dążenia w prawach wyborczych „orwellowskim dwojakim językiem”, atakując jednoczesne zbieranie głosów i finansowanie wyborów przez podatników.

DeSantis wezwał ustawodawców do dalszego rozszerzenia praw wynikających z Drugiej Poprawki na Florydzie, która już jest jednym z najbardziej przyjaznych stanów dla posiadaczy broni palnej, ale nie rozwinął tego tematu – chociaż w grudniu powiedział działaczom na rzecz praw broni, że podpisze ustawę konstytucyjną. W zeszłym roku firma Abbott podpisała konstytucyjną ustawę o posiadaniu broni, która pozwala każdemu na posiadanie broni palnej bez pozwolenia.

DeSantis zasygnalizował również swoje poparcie dla ustawodawców w celu ograniczenia aborcji na Florydzie, ponieważ Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych rozważa los sprawy Roe przeciwko Wade, przełomowe orzeczenie Sądu Najwyższego z 1973 r., które zalegalizowało aborcję w całym kraju.

Na godzinę przed wystąpieniem gubernatora republikańscy ustawodawcy przedstawili po raz pierwszy ustawę zakazującą aborcji po 15-tym tygodniu ciąży, przygotowując grunt pod zaciekłą walkę w nadchodzących tygodniach o przyszłość zdrowia kobiet i dostęp do aborcji.

DeSantis oświadczył także, że chce przeznaczyć 8 milionów dolarów na usunięcie za stanu „nieautoryzowanych cudzoziemców”, 1000 dolarów premii dla nauczycieli i służb ratowniczych, zawieszenia 1 miliarda dolarów podatku od gazu na około pięć miesięcy w tym roku i uchwalenia proponowanego budżetu stanu na kwotę 99,7 miliarda dolarów.

Prezydent Senatu Wilton Simpson, republikanin z Trilby, ubiegający się o stanowisko komisarza ds. rolnictwa, wykorzystał swoje przemówienie z dnia otwarcia sesji, aby skupić się na rekordach środowiskowych, do których ustawodawcy dążyli od kilku lat – sprawie o kluczowym znaczeniu dla rolników na Florydzie – ale nie zaproponował żadnych nowych inicjatyw.

Zachęcony miliardami federalnych pieniędzy z rządowej pomocy, Simpson powiedział, że stan będzie nadal inwestować w programy środowiskowe z przeszłości. Simpson, który został adoptowany jako dziecko, mówił również o kontynuacji inwestycji w opiekę zastępczą i sprawieniu, by dzieci przybrane były „priorytetem”.

Dzień otwarcia sesji to jedyny dzień, w którym lobbyści mogą przebywać w Izbie i Senacie.

W przeciwieństwie do ostatniej sesji, kiedy Kapitol był w większości zamknięty dla publiczności, a testowanie w kierunku COVID-19 wśród prawodawców i personelu było cotygodniowym priorytetem, niewiele było dowodów na to, że pandemia wciąż trwa w tym roku.

Niewiele osób nosi maseczki w Izbie i Senacie ale zachowanie dystansu społecznego jest tu nadal zalecane.

 

Źródło: cnn

Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA

NEWS Florida

Ile godzin musisz pracować by opłacić czynsz na Florydzie? Słoneczny Stan na 12. miejscu najdroższych miejsc w USA

Opublikowano

dnia

Autor:

Ponieważ koszty czynszu wciąż rosną w całym kraju, nowy raport rzuca nieco światła na to, jak drogie jest życie w Sunshine State. The National Low Income Housing Coalition (NLIHC) opublikowała raport „Poza zasięgiem” z 2022 r. („2022 Out Of Reach. The High cost of housing”), w którym przedstawiono, ile godzin ktoś musi pracować, aby pozwolić sobie na mieszkanie z 1 lub 2 sypialniami w ich stanie.

Według tego raportu mieszkaniec Florydy musi zarabiać co najmniej 26,38 USD na godzinę, aby stać go na wynajem domu z 2 sypialniami. Ta liczba to wzrost o 1,56 dolara na godzinę w porównaniu z zeszłorocznym raportem.

Przy minimalnej płacy stanowej wynoszącej 10 dolarów za godzinę oznacza to, że trzeba pracować na co najmniej 2,6 pełnych etatów.

Wzrost w porównaniu z raportem z 2021 jest dobrze dokumentuje rosnące koszty czynszów w stanie i poza nim.

Badanie szczegółowo określa, ile ktoś musi pracować, aby pozwolić sobie na podstawowy dach nad głową w oparciu o średni czynsz rynkowy:

REKLAMA REKLAMA
 • 106 godzin pracy tygodniowo przy płacy minimalnej, aby pozwolić sobie na dom z 2 sypialniami
 • 86 godzin pracy tygodniowo przy płacy minimalnej, aby pozwolić sobie na dom z 1 sypialnią
 • 2.6: Liczba pełnoetatowych miejsc pracy w pełnym wymiarze godzin za minimalną płacę, aby pozwolić sobie na dom z 2 sypialniami
 • 2.2: Liczba pełnoetatowych miejsc pracy za minimalną płacę, aby pozwolić sobie na mieszkanie z jedną sypialnią

„Aby pozwolić sobie na taki poziom czynszu i mediów – bez płacenia więcej niż 30% dochodu na mieszkanie – gospodarstwo domowe musi zarabiać 4572 USD miesięcznie lub 54 870 USD rocznie” – napisali analitycy.

Jednak według raportu przeciętny najemca na Florydzie zarabia 20,55 USD za godzinę, czyli 42 744 USD rocznie – ponad 12 000 USD mniej niż jest potrzebne, aby móc sobie pozwolić na wynajem domu.

Najdroższym miejscem do życia na Florydzie jest powiat Monroe na archipelagu Florida Keys, gdzie mieszkańcy musieliby pracować prawie 3,5 etatu, dostając minimalną pensję, aby pozwolić sobie na wynajem domu z 2 sypialniami.

Następne na liście najdroższych są powiaty Miami-Dade, a następnie Collier, Palm Beach i Broward.

Floryda znalazła się na 12. miejscu w kraju, biorąc pod uwagę koszt wynajmu domu z dwiema sypialniami.

15 najdroższych stanów/terytoriów w USA:

 • Hawaje
 • Kalifornia
 • Massachusetts
 • Nowy Jork
 • Waszyngton D.C.
 • Waszyngton
 • New Jersey
 • Kolorado
 • Maryland
 • Connecticut
 • Oregon
 • Floryda
 • New Hampshire
 • Wirginia
 • Rhode Island

Pełny raport NLIHC „Poza zasięgiem” tutaj.

 

 

Źródło: fox13
Foto: You Tube, istock/ddmitr

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

NEWS Florida

Weekend pełen wydarzeń w Tampa Bay. Mecz, koncerty, wystawa psów – wybierz coś dla siebie!

Opublikowano

dnia

Autor:

Nadchodzący weekend w Tampa Bay zapowiada się bardzo atrakcyjnie. Wybierz rozrywkę dla siebie. Oto niektóre z nich!

Gecko Crawl

Ubierz się jak gekon lub w ubrania o tematyce tropikalnej podczas tego sześciostopniowego wędrówki po barach z jednym darmowym drinkiem w każdym miejscu, zawodami pokera i after party.

Przystanki obejmują Caddy’s, Gulfport Brewery, Neptune Grill, North End Taphouse, O’Maddy’s i Tiki Bar and Grill. Odbywa się w ramach Gulfport Geckofest. 25$, 10$ na pokera. 4:00 p.m. – 9:00 wieczorem w sobotę.

Caddy’s, 3128 Beach Blvd. S, Gulfport. 727-381-8548.

REKLAMA REKLAMA

Wystawa Psów Rasowych AKC

Na tej wystawie psów możesz oglądać jako widz, spotykać z innymi miłośnikami psów i kibicować pięknym konkurentom. Bilety kosztują 6 USD, 10 USD za parking. 8.00 a.m. – 5.00 p.m. od czwartku do niedzieli.

Tereny targowe stanu Floryda, 4802 U.S. 301 N, Tampa. 813-621-7821.

Koncert – Chris Brown

Wokalista R&B i zdobywca nagrody Grammy występuje wraz z Lil Baby. Bilety kosztują 29,50-239,50 USD. Koncert odbędzie się w sobotę o godzinie 7:00 wieczorem.

MidFlorida Credit Union Amphitheatre, 4801 U.S. 301 N, Tampa. 813-740-2446.

Koncert – Michael Buble

Nagrodzony Grammy artysta sprowadza swoją 27-koncertową trasę Higher do Tampy. Bilety są w cenie 65-149,50 USD. Koncert odbędzie się w sobotę o godzinie 8:00 wieczorem.

Amalie Arena, 401 Channelside Drive, Tampa. 813-301-6500.

Koncert – Illenium

Nominowany do nagrody Grammy producent, DJ i instrumentalista wystąpi na imprezie przy basenie. Wstęp kosztuje 30 dolarów. Impreza muzyczna rozpocznie się w niedzielę o godzinie 11:00 a.m.

Seminole Hard Rock Hotel & Casino, 5223 Orient Road, Tampa. 813-627-7625.

Summer Classics Movie Series

31. doroczna seria klasycznych filmów obejmuje filmy nieme z towarzyszeniem Mighty Wurlitzer Theatre Organ, śpiewu i współczesnej klasyki. W tej części znajduje się dramat muzyczny „All That Jazz” z 1979 roku (R, 123 minuty). Wstęp kosztuje 10-15 USD. Pokaz odbędzie się w niedzielę o godzinie 3.00 popołudniu.

Teatr Tampa, 711 N Franklin St. 813-274-8286.

Mecz Tampa Bay Buccaneers

Zdobywcy Super Bowl z Tampa Bay Buccaneers zmierzą się z Miami Dolphins. Ceny biletów są różne. Mecz rozpocznie się w sobotę o 7:30 wieczorem.

Stadion Raymond James, 4201 N Dale Mabry Highway, Tampa. 813-350-6500.

 

Źródło: tampabay
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

BIZNES

Kultowa restauracja Ybor City zamyka swoje podwoje w przyszłym miesiącu po 93 latach działalności

Opublikowano

dnia

Autor:

Tony’s od 1929 roku serwowała lunch całym tłumom głodnych gości przy 22 ulicy w Ybor City. W szczytowym momencie działalności, oprócz innych lokalnych klientów, karmiła pracowników trzech fabryk cygar HavaTampa.

Właściciel Larry Scaglione, którego rodzina pochodzi z Sycylii, opowiada historię: „Mój dziadek zaczął w 1929 roku… Mój ojciec i jego bracia i siostry dorastali tutaj w restauracji… Ja, w zasadzie ja i moi dwaj bracia, dorastaliśmy w restauracji”.

Ale cała ta opowieść stanie się niedługo zakończoną historią.

Rodzina Scaglione zamyka restaurację Tony’s 2 września.

Choć decyzja o zamknięciu była trudna.

REKLAMA REKLAMA

Wg Scaglione to, co zawsze wyróżniało restaurację, to domowe posiłki z możliwie najświeższych składników każdego dnia.

„Z czego naprawdę jesteśmy znani, wszystko, co robimy, jest świeże” – wyjaśnił.

„Każdego ranka o 5 chodzę na targ, kupuję wszystko świeże.. Wszystkie warzywa są świeże… robimy to od podstaw… Wszystko jest od podstaw.”

Ten domowy posiłek od podstaw był kluczem do tego, aby klienci wracali tu na śniadanie lub lunch.

„Jeśli przyjedziesz do Ybor City, to prawdopodobnie jedna z ostatnich kultowych restauracji związanych z naszą historią. Oni są Sycylijczykami, my jesteśmy Sycylijczykami. Wszystko inne to nowe, nowoczesne restauracje.” – stwierdził długoletni klient.

Wiele osób przychodzi tu prawie codziennie, a przez lata nawiązali ze sobą i z gospodarzami wyjątkowe przyjaźnie.

Choć zamyka lokal, Scaglione będzie kontynuować swoją działalność cateringową.

Restauracja Tony’s znajduje się w 2001 22nd Street w Ybor City. Jest otwarta w porze śniadania i lunchu do 2 września.

 

Źródło: fox13
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

styczeń 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu