Połącz się z nami

NEWS Florida

Czarny rok dla Florydy. 98 dzieci utonęło w stanie w 2021. Kolejny tragiczny rekord

Opublikowano

dnia

Dziewięćdziesiąt osiem osób poniżej 18 roku życia utonęło w ciągu roku 2021 na Florydzie. Jest to największa liczba zanotowanych utonięć dzieci w statystykach Słonecznego Stanu. Tragiczny rekord zmusza do przemyśleń i szukania rozwiązania w celu zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom.

Jak poinformował Departament Dzieci i Rodzin na Florydzie 98 dzieci zmarło na skutek utonięcia w zeszłym roku. Poprzedni zanotowany rekord należał do 2010r., kiedy doszło do 92 utonięć.

Wzrost od roku 2020, kiedy zgłoszono 69 zgonów przez utonięcie, wyniósł 42 %. W 2019 roku odnotowano ich 65.

Biorąc pod uwagę swój status trzeciego najbardziej zaludnionego stanu, Floryda zajmuje od 2017r. 4. miejsce w kraju pod względem wskaźnika niezamierzonych utonięć wśród dzieci w wieku 4 lat i młodszych, według Departamentu Zdrowia Florydy.

Wskaźnik utonięć dzieci w wieku 5-12 lat na Florydzie również znacznie wzrósł w ciągu ostatniej dekady.

„Na Florydzie zawsze jest sezon pływacki, więc zawsze musimy się upewnić, że nigdy nie stracimy czujności” – powiedziała Casey McGovern, były kierownik programu zapobiegania utonięciu w Departamencie Zdrowia Florydy w powiecie Broward. McGovern niedawno opuściła to stanowisko, aby założyć własną organizację non-profit o nazwie McGovern Foundation, upamiętniającą swoją 19-miesięczną córkę Ednę Mae, która utonęła w rodzinnym basenie w sierpniu 2009 roku.

Ponieważ liczby nadal rosły w całym stanie, McGovern i inni członkowie Florida’s Child Abuse Death Review Committee zorganizowali konferencję pod koniec 2021 r., aby przyjrzeć się problemowi i szukać jego przyczyn.

Komitet stwierdził, że powodów było wiele.

Prawie dwa lata od czasu pandemii koronawirusa zamykanie szkół zmusiło więcej dzieci do spędzania dni w domu. Potem nadeszły miesiące letnie, kiedy krótka przerwa w transmisji COVID-19 pozwoliła na długo oczekiwane imprezy przy basenie i wycieczki na wybrzeża Florydy, rzeki i naturalne źródła.

W zeszłym roku powiaty w całym stanie zgłosiły, że więcej dzieci utonęło w hotelach i domach wakacyjnych lub na spotkaniach, takich jak sąsiedzkie imprezy przy basenie.

Według Departamentu ds. Dzieci i Rodzin w ciągu dwóch tygodni w lipcu ośmioro dzieci utonęło w regionie Tampa Bay – cztery w powiecie Polk i po jednym w powiatach Hillsborough, Pinellas, Hernando i Pasco.

Jak wynika z danych stanowych, dwadzieścia dwa z 98 utonięć dzieci na Florydzie w 2021 r. miały miejsce w siedmiu powiatach regionu Tampa Bay.

McGovern i inni adwokaci rodziców mają nadzieję, że prawo uchwalone przez ustawodawców na Florydzie w zeszłym roku pomoże ograniczyć rosnące liczby. Prawo „Każde dziecko pływakiem” wymaga, aby szkoły na Florydzie pytały rodziców przedszkolaków, czy ich dziecko umie pływać, a jeśli nie, to dostarczały im materiałów dotyczących edukacji na temat bezpieczeństwa w wodzie i lokalnie dostępnych lekcji pływania.

„Jako ogólnostanowa inicjatywa skupiliśmy się na rozmowach z Airbnb’s, z branży turystycznej, aby poinformować ich, że muszą wdrożyć odpowiedni proces dla najemców” – powiedziała McGovern. „Tak więc naprawdę staramy się zachęcić branżę turystyczną do dostrzeżenia wartości umieszczania różnych tabliczek wokół basenu, umieszczania ogrodzenia wokół basenu, umieszczania dzwonków na drzwiach, aby dziecko nie mogło łatwo uzyskać dostępu do basenu.”

Adwokaci naciskają również na branżę turystyczną, aby w procesie rezerwacji uwzględniała komunikat o bezpieczeństwie wody.

„Jeśli dziecko nie umie pływać, odkryliśmy, że w większości przypadków jego rodzic też nie pływa, co wywołuje wiele strachu i niepokoju wokół wody” – powiedziała McGovern. „Program pomoże nam  komunikować się lepiej z rodzicami i pomoże im czuć się pewnie, wiedząc, że nigdy nie jest za późno, aby nauczyć się, jak zapewnić sobie i swoim dzieciom bezpieczeństwo w wodzie”.

Na wyzwanie związane z nowym przepisem odpowiadają organizacje non-profit, fundacje zajmujące się bezpieczeństwem dzieci i ludzie tacy jak Paul Demello z Port Charlotte.

16 stycznia minie 12 lat odkąd 13-miesięczni chłopcy bliźniaki Demello wpadli do przydomowego basenu. Kiedy nikt nie patrzył, dzieci przeszły przez bramkę zabezpieczającą, i poszły się do basenu.

Joshua zmarł na miejscu zdarzenia, podczas gdy Christian żył jeszcze przez trzy dni, powiedział Demello.

„W jednej chwili moje życie zmieniło się w sposób, o którym nigdy nie myślałem, że mi się to przytrafi” – powiedział Demello. „Tonięcie nie przypomina tego, co widzisz w telewizji. Jest ciche i szybkie.”

Pogrążony w smutku Demello i jego żona założyli fundację Just Against Drowning Foundation, organizację non-profit zajmującą się świadomością bezpieczeństwa wody. Organizacja opowiada się za wprowadzeniem ustawodawstwa mającego na celu ułatwienie dostępu do kursów pływania i bezpieczeństwa w wodzie, a także zaopatruje domy rodzinne w bezpłatne ogrodzenia basenów – rodzaj bariery, która mogłaby uratować życie ich chłopców.

„Ludzie powinni się martwić za każdym razem, gdy są w pobliżu wody” – powiedział Demello. „Dwie sekundy w wodzie o głębokości dwóch cali to naprawdę wszystko, czego potrzeba”.

Co możesz robić by zadbać o bezpieczeństwo dziecko i uchronić je przed utonięciem?

  • Ogrodzenie basenu: Właściciele basenów mogą zainstalować ogrodzenia z zamkiem i samozamykającą się bramą, aby dzieci nie mogły przebywać w basenie pod nieobecność osoby dorosłej.
  • Alarmy drzwiowe: Zainstalowanie alarmów drzwiowych może ostrzec rodzica lub opiekuna, że drzwi zewnętrzne zostały otwarte, zwłaszcza jeśli drzwi mają dostęp do dowolnego zbiornika wodnego, takiego jak stawy retencyjne, kanały, a nawet fontanny.
  • Zbiorniki drenażowe: Małe dzieci mogą utonąć w zaledwie jednym calu wody. Upewnij się, że wanny, wiadra do mopa i nadmuchiwane baseny są opróżniane po każdym użyciu.
  • Nadzór dorosłych: Zawsze zapewniaj nadzór dorosłych nad dziećmi w wodzie lub w jej pobliżu. Dzieci toną bezgłośnie w zaledwie 20 sekund.
  • Lekcje pływania: Zapisanie dzieci na formalne lekcje pływania zmniejsza ich szanse na utonięcie o 88 procent.
  • Resuscytacja krążeniowo-oddechowa: naucz się jej, ofiara tonięcia ma znacznie większą szansę na odratowanie, jeśli resuscytacja zostanie rozpoczęta natychmiast, zanim przybędą ratownicy.

 

Źródło: wfla tampabay

Foto: You Tube, pixabay/ Pexels/ adrit1/eLaba

 

NEWS Florida

Jak będzie wyglądał nowy stadion Tampa Bay Rays? St. Pete czekają wielkie zmiany

Opublikowano

dnia

Autor:

St. Petersburg i Tampa Bay Rays finalizują przełomową umowę: 20-letnia przebudowa historycznej Gas Plant District o powierzchni 86 akrów, skupionej wokół długo oczekiwanego nowego stadionu baseballowego. Proponowany plan, kierowany przez globalną firmę Hines Co., może kosztować miliardy dolarów i w znaczący sposób zmienić krajobraz miasta.

Decyzja nie będzie oficjalna, dopóki Rada Miasta St. Petersburg i Komisja Okręgu Pinellas nie zatwierdzą warunków umowy, co może potrwać do początków przyszłego roku. Jednak Rays wydają się bardziej niż kiedykolwiek pewni osiągnięcia porozumienia. Jeśli tak się stanie, Rays rozpoczną 30-letni kontrakt i zagrają na nowym stadionie już w 2028 roku.

Nowy stadion powstanie w pobliżu obecnego terenu Tropicana Field w ramach przebudowy Historic Gas Plant District.

Stadion pomieści około 30 000 widzów (w porównaniu do obecnych 42 735 miejsc), będzie miał stały dach i boisko ze sztuczną murawą. Będzie tu klimatyzacja, a także okna i „funkcjonalne ściany, które wprowadzą do środka widok z zewnątrz”. Ogólny plan przebudowy przewiduje 14 000 miejsc parkingowych, choć nie wszystkie będą dostępne od razu.

W planie przewidziano 4800 mieszkań po cenach rynkowych, plus 600 mieszkań po przystępnych cenach i 600 dla seniorów. Powierzchnia biurowa i medyczna będzie wynosić 1,4 miliona stóp kwadratowych, handlowa 750 000 stóp kwadratowych a hotele zapewnią750 pokoi hotelowych.

St. Pete może także zyskać nową siedzibę dla Muzeum Afroamerykanów Woodson na Florydzie i salę koncertową mogącą pomieścić 3–4 000 osób. Przed Booker Creek będzie także park i promenada.

Około 20% przebudowy powinno zostać zrealizowane w momencie otwarcia stadionu, włączając hotel z pełnym zakresem usług, niektóre niedrogie mieszkania oraz część handlu detalicznego, gastronomii i napojów.

Ogólny plan przebudowy ma ogromną cenę: 6,5 miliarda dolarów.

Zespół, miasto St. Pete i powiat Pinellas pokryją koszty budowy stadionu, które mają wynieść co najmniej 1,3 miliarda dolarów. Fundusze publiczne pokryją około 600 milionów dolarów, podzielonych pomiędzy miasto i powiat.

The Rays pokryją resztę oczekiwanych kosztów wynoszących 700 milionów dolarów. St. Pete jest gotowe wydać na infrastrukturę publiczną wokół stadionu nawet 130 mln dolarów, ale pieniądze te nie będą pochodzić z podatków od nieruchomości, jak obiecał Ken Welch.

 

Źródło: tampabay
Foto: Hines and Tampa Bay Rays
Czytaj dalej

NEWS Florida

Rusza proces w nagłośnionej przez Netflix sprawie polskiej rodziny z Venice, której odebrano dziecko

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartek rozpoczną się mowy wstępne w procesie cywilnym z ławą przysięgłych, o które rodzina Kowalskich z Venice zabiegała od prawie pięciu lat. W 2018 roku pozwała szpital All Children’s w St. Pete za jego rolę w odebraniu im córki. Maya została uwięziona w szpitalu na okres trzech miesięcy, a jego pracownicy dwukrotnie zgłaszali Beatę Kowalski na państwową infolinię ds. przemocy. 43-latka popełniła samobójstwo po 87 dniach braku fizycznego kontaktu z dzieckiem.

Rodzina Kowalskich domaga się także odszkodowania za pobicie i uwięzienie dziecka.

We wtorek, po czterech dniach czasami burzliwych sporów prawnicy szpitala dziecięcego Johns Hopkins All Children’s Hospital i rodziny z Venice, która pozwała szpital, zgodzili się na powołanie panelu składającego się z sześciu przysięgłych i sześciu zastępców na rozprawę cywilną, która może trwać do dwóch miesięcy.

Przesłuchania wyłoniły przysięgłych spośród 300 osób. Prawnicy All Children starali się usunąć tych, którzy widzieli dokument Netflix „Take Care of Maya”. Film opisuje szczegółowo, jak Beata Kowalski odebrała sobie życie po tym, jak jej 10-letnia wówczas córka Maya została zabrana przez urzędników stanowych i umieszczona w szpitalu dziecięcym Johns Hopkins All Children’s Hospital.

Przez kilka tygodni po czerwcowej premierze dokument był jednym z najchętniej oglądanych filmów serwisu Netflix.

Historia mówiąca jak system opieki nad dziećmi na Florydzie umieścił Mayę w areszcie stanowym po tym, jak rodzina zabrała ją na izbę przyjęć All Children, trafiła na pierwsze strony gazet na całym świecie, a relacje ukazały się w Rolling Stone, The New York Times, Vanity Fair, brytyjskim Guardianie oraz Independent i magazynie People.

Jurorzy, którzy obejrzeli film dokumentalny i stwierdzili, że wzbudził w nim większą sympatię do rodziny Kowalskich, zostali usunięci we wczesnych rundach selekcji do ławy przysięgłych.

Jednak Ethen Shapiro, główny doradca prawny organizacji All Children’s, w dalszym ciągu zwracał się o usunięcie potencjalnych przysięgłych, którzy widzieli film dokumentalny, z puli 56 osób, która pozostała ostatniego dnia.

Greg Anderson, główny doradca prawny rodziny Kowalskich, wielokrotnie kwestionował te wydalenia. Zapytał także, dlaczego prawnicy All Children wykorzystują swoje apodyktyczne wyzwania, aby usunąć kobiety z ławy przysięgłych. Z ośmiu wyzwań siedem było skierowanych przeciwko potencjalnym jurorkom.

Kowalscy pozwali szpital All Children’s w 2018 roku.

W 2016 r. pracownicy szpitala dwukrotnie zgłaszali Beatę Kowalski na państwową infolinię ds. przemocy, po tym jak zażądała od lekarzy podania dziecku dawki przypominającej ketaminy w celu leczenia kompleksowego zespołu bólu regionalnego CRPS – schorzenia, które powoduje spontaniczny i często nadmierny ból spowodowany nawet łagodnym dotykiem.

Lekarze byli sceptyczni co do diagnozy, a sprzeciw matki wobec założenia mankietu do pomiaru ciśnienia krwi na ramieniu i poddania córki badaniu USG córki uznali za możliwe znęcanie się nad dzieckiem w celach medycznych.

Beata Kowalski popełniła samobójstwo po 87 dniach braku fizycznego kontaktu z córką.

Film wyprodukowany przez Netflix opowiada o tym, że Maya miała 9 lat, kiedy zaczęła odczuwać pieczenie w kończynach. Anestezjolog z Tampy ostatecznie zdiagnozował u niej zespół złożonego bólu regionalnego (CRPS), z objawami obejmującymi spontaniczny i wyniszczający ból, zanik mięśni i zaburzenia ruchu.

Przepisał dziecku duże dawki ketaminy, dysocjacyjnego środka znieczulającego stosowanego w weterynarii, jako nielegalny narkotyk uliczny, a w ostatnich latach częściej jako alternatywę dla tradycyjnych leków przeciwbólowych. Chociaż Maya wykazała poprawę po kontrowersyjnej terapii ketaminą w Meksyku, około rok później nastąpił nawrót choroby.

Jej ojciec, Jack, emerytowany strażak, zawiózł ją na izbę przyjęć All Children w październiku 2016 r., po tym jak Maya doświadczyła wyniszczającego bólu brzucha. Diagnoza CRPS, leczenie ketaminą i zachowanie jej matki skłoniły personel szpitala do podejrzeń znęcania się nad dzieckiem.

Jej matka, Beata, była dyplomowaną pielęgniarką i skrupulatnie dokumentowała wysiłki rodziny mające na celu złagodzenie cierpienia córki. Dokument w dużej mierze opiera się na tych nagraniach i zeznaniach sądowych.

Z akt sądowych wynika, że podczas pobytu dziewczynki w szpitalu była ona nagrywana przez 48 godzin, a innym razem rozebrana do bielizny i fotografowana bez zgody rodziców ani sądu opiekuńczego. Z pozwu wynika, że pracownicy szpitala odmówili także rodzicom Mai zabrania córki do innego szpitala przed interwencją stanu.

Catherine Bedy, była pracownica socjalna szpitala All Children, która brała udział w fotografowaniu Mayi i została również wymieniona w charakterze oskarżonej, została wycofana z pozwu podczas wybierania ławy przysięgłych.

 

Źródło: Tampabay, stpetecatalyst
Foto: YouTube
Czytaj dalej

NEWS Florida

Jest cieplej – za ciepło dla żółwi składających jaja w piasku na florydzkich plażach

Opublikowano

dnia

Autor:

Młode żółwie morskie stają przed wieloma wyzwaniami, gdy nadchodzi czas wyklucia i samodzielnej wyprawy do morza. Nowo opublikowane badanie dodaje do tych wyzwań wyższe temperatury na Florydzie, które zagrażają żółwiom skórzastym. Jaja żółwi złożone w piasku za bardzo się nagrzewają.

Sarah Milton, profesor biologii i kierownik katedry na Florida Atlantic University przeprowadziła niedawno opublikowane badanie dotyczące żółwi skórzastych i stwierdziła, że wyższe temperatury wynikające ze zmian klimatu nagrzewają zakopane gniazda.

Wg biolożki żółwie składają jaja dość głęboko w piasku, gdzie powinno być chłodniej. Ta zasada sprawdziła się jednak tylko na początku sezonu lęgowego tego gatunku. Jaja składane mniej więcej od połowy maja, ulegały przegrzaniu powiedziała Milton, a temperatura w gniazdach sięgała 90–94 stopni Fahrenheita.

Młode żółwie skórzaste wykluwają się z około połowy złożonych jaj. Nie wiadomo jak dokładnie wzrost temperatury piasku wpływa na ich sukces lęgowy. Wg naukowców temperatura w okolicach 80 stopni sprawia, że żółwiom trudniej jest wydostać się z gniazda.

To, co wschodnie wybrzeże Florydy widzi w przypadku żółwi skórzastych, dotyczy także żółwi karetta i zielonych żółwi morskich, które gniazdują tutaj wzdłuż zachodniego wybrzeża. Wg badaczy cieplejszy klimat wpływa na zwierzęta na więcej niż jeden sposób.

„Widzimy, że wysokie temperatury powodują również więcej wad wrodzonych i nieprawidłowości rozwojowych, takich jak rozszczep podniebienia i niekompletne jelita. W związku z tym żółwie są po prostu mniej zdrowe” – poinformowała Milton, dodając, że żółwie również nie poruszają się tak szybko jak powinny.

Problem przegrzewających się żółwich gniazd jest niestety trudny do rozwiązania. Nie da się zacienić wszystkich gniazd na plażach. Można ewentualnie przenosić wszystkie złożone jaja w jedno chłodzone miejsce, ale to logistyczne i finansowe wyzwanie.

Biolodzy twierdzą, że mniejsza liczba młodych żółwi morskich świadczy o nadszarpniętym zdrowiu naszego ekosystemu.

 

Źródło: fox13
Foto: YouTube, istock/Irfan Fuadi/
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

styczeń 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu