Połącz się z nami

News Chicago

Dziś dzieci w Chicago znów zostają w domach. Nie widać końca politycznego impasu

Opublikowano

dnia

Pomimo podjętych rozmów w miniony weekend, nie doszło do porozumienia pomiędzy władzami miasta i Chicago Public Schools, będącymi po jednej stronie barykady, a związkiem nauczycieli, który jest oponentem. Dzisiaj kolejny, czwarty już dzień odwołanych zajęć edukacyjnych w Chicago. Impas w konflikcie dotyczącym zdalnego uczenia się i wprowadzenia protokołów bezpieczeństwa COVID-19, trwa.

Po pięciu dniach przy stole negocjacyjnym Kuratorium Oświaty Chicago CPS i Związku Zawodowego Nauczycieli CTU pozostają bez ugody. Burmistrz Lori Lightfoot i Pedro Martinez, dyrektor generalny trzeciego co do wielkości okręgu w kraju, Chicago Public Schools,  poinformowali we wspólnym oświadczeniu wydanym w niedzielny wieczór, że:

nie było „wystarczających postępów” w rozmowach na temat wznowienia zajęć w poniedziałek, co przedłużyło zakłócenia na kolejny tydzień szkolny.

Ale obiecali, że negocjacje będą kontynuowane „przez noc.”

Kwestie sporne obejmowały przeprowadzanie testów i ustalenie konkretnych wytycznych dla szkół. Nauczyciele zrzeszeni w The Chicago Teachers Union chce powrotu do nauczania zdalnego w całym dystrykcie, a większość członków odmówiła nauczania bezpośredniego, dopóki nie będzie porozumienia lub nie spadnie liczba zachorowań na COVID-19.

Jednak polityczni przywódcy Chicago odrzucają zdalne uczenie się w całym dystrykcie, twierdząc, że jest ono szkodliwe dla uczniów, a szkoły są bezpieczne. Zamiast tego Chicago zdecydowało się odwołać zajęcia w całości na dwa dni, po zakończeniu ferii zimowych.

Chicago boryka się z tymi samymi problemami związanymi z pandemią, co inne dystrykty w całym kraju, rozważające zdalnego uczenia się, gdy infekcje rosną, i brak jest nauczycieli. Ale sytuacja w przyjaznym związkom Chicago została spotęgowana przez spór pracowniczy, który jest znany rodzinom w przeważnie ubogiej dzielnicy Czarnych i Latynosów. Podobna walka o protokół bezpieczeństwa miała tu miejsce w zeszłym roku, a także strajk w 2019 r. i jednodniowy przestój w pracy w 2016 roku.

Ogłoszenie o zawieszeniu zajęć dla okręgu liczącego około 350 000 uczniów pojawiło się, gdy dyrektorzy niektórych szkół już powiadomili rodziny, że ich szkoły zostaną zamknięte w poniedziałek z powodu braku personelu.

Przywódcy związkowi oskarżyli Lightfoot o zastraszanie, mówiąc, że zgadzają się, że nauczanie w szkołach jest lepsze, ale pandemia wymusza trudne decyzje.

„Nauczyciele nie są wrogiem, jak chce burmistrz Lightfoot, aby byli”, ogłosił Związek Zawodowy NAuczycieli CTU w niedzielnym oświadczeniu, dodając, że chęć przebywania w klasie „musi być zrównoważona poprzez zapewnienie, że te klasy są bezpieczne, zdrowe i dobrze zaopatrzone”.

Wydawało się, że w ciągu weekendu pojawiły się pewne postępy w kierunku zawarcia umowy.

Okręg, który uważa walkę za „nielegalny strajk”, poinformował w sobotę wieczorem, że zapewni więcej korzyści dla nauczycieli zastępczych, zapewni maski KN95 dla wszystkich nauczycieli i uczniów, a Illinois zapewni około 350 000 testów antygenowych.

Jednak obie strony pozostały skłócone w kluczowych kwestiach, w tym wskaźnikach COVID-19, których wysokości mającej decydować o zamknięciu poszczególnych szkół nie ustalono i ewentualnych odszkodowań.

Chicagowski okręg zapowiedział, że nie zapłaci nauczycielom, którzy nie zgłoszą się do szkół, nawet jeśli próbują zalogować się do systemów zdalnego nauczania. Natomiast związek nie chce, aby którykolwiek z jego około 25 000 członków był karany lub tracił wynagrodzenie.

„To, co zrobił związek nauczycieli, było nielegalnym strajkiem. Porzucili swoje stanowiska i porzucili dzieci i ich rodziny” – powiedziała w niedzielę burmistrz Lori Lightfoot.

„Pracujemy sumiennie każdego dnia przy stole negocjacyjnym, aby zawęzić różnice i zawrzeć umowę” dodała burmistrz Chicago. „Będę po stronie rodziców, każdego dnia walcząc o powrót naszych dzieci do szkoły”.

Władze szkół zachwalały plan bezpieczeństwa o wartości 100 milionów dolarów, który obejmuje oczyszczacze powietrza w każdej klasie. Ponadto około 91% personelu jest zaszczepiona, a w pomieszczeniach zamkniętych wymagane są maseczki.

Od początku roku szkolnego niektóre sale lekcyjne tymczasowo przestawiały się na nauczanie zdalne, gdy pojawiały się infekcje. Ale odrzucając powrót do zdalnego uczenia się na szeroką skalę, urzędnicy ds. zdrowia  twierdzą, że:

większość uczniów kierowanych na kwarantannę z powodu możliwego narażenia na infekcję w klasie nie dostaje COVID-19.

Dystrykt pilotuje program „test, aby pozostać”, aby skrócić czas izolacji.

Związek twierdzi, że środki są niewystarczające, zwłaszcza biorąc pod uwagę napędzany przez omikron wzrost, który zaburzył powrót do pracy i klasy. Skrytykował również okręg za niezapisanie wystarczającej liczby uczniów do programu testowego i niewiarygodną bazę danych infekcji COVID-19.

Kilka rodzin z okręgu, reprezentowanych przez konserwatywne Liberty Justice Center w Chicago, złożyło w zeszłym tygodniu pozew w Cook County w związku z zamknięciem, podczas gdy ponad 5000 innych podpisało petycję wzywającą do powrotu do osobistego nauczania.

 

Źródło: nbc, fox32

Foto: You Tube, pixabay/ Pexelscoyot finelightarts

News Chicago

Premier Ukrainy zachęcał w Chicago do inwestycji w zniszczonej wojną Ukrainie

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek Premier Ukrainy, Denys Shmyhal, spotkał się w Chicago z Gubernatorem J.B. Pritzkerem i specjalną przedstawicielką do spraw odbudowy gospodarczej Ukrainy z Białego Domu, Penny Pritzker. Zachęcał do inwestowania na Ukrainie, jednocześnie w dalszym ciągu wywierając presję na Kongres, aby wysłał większą pomoc nadzwyczajną dla rozdartego wojną kraju.

Denys Shmyhal powiedział, że Rosja wykorzystuje brak amerykańskiej pomocy dla Ukrainy, zmuszając siły jego kraju do racjonowania zasobów.

Twierdzi, że 4 tygodnie temu był świadkiem, jak ukraińscy żołnierze używali od jednego do pięciu pocisków artyleryjskich dziennie na odcinku linii frontu długości 12,5 mili, podczas gdy Rosjanie w dalszym ciągu używali setek pocisków artyleryjskich dziennie.

„Odstraszamy ich, ale bez dochodów nie jest to możliwe. Dlatego potrzebujemy tego wsparcia tak szybko, jak to możliwe” – powiedział Shmyhal.

Spiker amerykańskiej Izby Reprezentantów, Mike Johnson, powiedział w tym tygodniu, że nalega na zatwierdzenie pakietu nadzwyczajnej pomocy zagranicznej, który rozdziela wsparcie dla Ukrainy, Izraela i Tajwanu – a także pomoc humanitarną dla Gazy – na cztery osobne ustawy.

Przywódcy Demokratów w Izbie Reprezentantów zasygnalizowali poparcie, ale we wtorek chcieli zapewnienia, że uwzględniono wszystkie elementy projektu ustawy wcześniej zatwierdzonego przez Senat.

Oprócz Penny Pritzker, Denys Shmyhal po raz pierwszy spotkał się z liderami biznesu z Chicago, w tym z dyrektorem generalnym Invenergy, Michaelem Polskym, i założycielem Clayco, Bobem Clarkiem, aby podkreślić znaczenie amerykańskich inwestycji na Ukrainie.

Na konferencji prasowej w Loop, zorganizowanej po tym spotkaniu, Szmyhal powiedział, że dla Ukrainy kluczowe znaczenie ma przyciągnięcie amerykańskich inwestycji – szczególnie w sektorze energetycznym.

Premier Ukrainy podkreślił także znaczenie wyposażenia kraju w dodatkowe systemy obrony powietrznej, które, jego zdaniem, pomogą chronić infrastrukturę cywilną przed rosyjską agresją.

Później Denys Shmyhal spotkał się za zamkniętymi drzwiami z Gubernatorem i Penny Pritzker na 30-minutowym spotkaniu na temat tego, co Illinois może zrobić, aby pomóc w ożywieniu gospodarczym Ukrainy i jak wywrzeć presję na Kongres, aby wysłał większą pomoc.

Do Polski wysłano Gwardię Narodową stanu Illinois, aby pomóc rodzinom ukraińskim szukającym schronienia, a policja stanowa stanu Illinois wysłała tysiące elementów wyposażenia ochronnego, w tym kamizelki kuloodporne, balistyczne osłony twarzy i hełmy balistyczne.

Gubernator J.B. Pritzker, brat Penny Pritzker, również podpisał ustawę, która zlikwidowała wszystkie fundusze emerytalne z banków i firm kontrolowanych przez Rosję.

Penny Pritzker powiedziała, że Ukraina znajduje się w punkcie zwrotnym, gdy prezydent Rosji Władimir Putin atakuje infrastrukturę energetyczną i codziennie przeprowadza ataki rakietowe.

„Jego agresja nie zakończy się na granicy Ukrainy i nie możemy pozwolić, aby mu się to udało” – stwierdziła.

Penny Pritzker przypomniała, że Nicholas Pritzker, dziadek zarówno Gubernatora, jak i jej, uciekł z Kijowa 140 lat temu, uciekając przed ówczesnymi prześladowaniami Żydów. Został farmaceutą, a następnie prawnikiem i wychowywał się w Chicago.

Premier Denys Shmyhal nazwał odbudowę Ukrainy największym globalnym projektem od zakończenia II Wojny Światowej – obejmującym trudne zadanie odbudowy ponad 250 000 budynków mieszkalnych, 3800 szkół i 1500 zniszczonych placówek medycznych.

„Ta inicjatywa może zostać podjęta nie tylko przez państwa i instytucje międzynarodowe, ale także przez miasta i społeczności” – powiedział Shmyhal. „Mam nadzieję, że Chicago i inne społeczności w Illinois wyrażą chęć wsparcia i patronowania naszym ukraińskim miastom dotkniętym wojną. Będzie to kolejny ważny przejaw Waszej solidarności”

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube, biuro Gubernatora Illinois
Czytaj dalej

News Chicago

Morderczyni, która zabiła 19-latkę by wyciąć z jej łona dziecko, odsiedzi 50 lat

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek Clarisa Figueroa przyznała się do zamordowania ciężarnej Marlen Ochoa-Lopez w swoim domu w Southwest Side i wycięcia dziecka z jej macicy. Tym samym jedna z najbardziej szokujących i makabrycznych spraw o zabójstwo w mieście od lat, nie doczeka się długiego procesu, który byłby bolesny dla rodziny ofiary. Zamieszany był w nią także Polak, Piotr Bobak.

Prokuratorzy powiatu Cook ogłosili podpisanie ugody podczas przesłuchania we wtorek po południu, przed sędziną Peggy Chiampas.

51-letnia Clarisa Figueroa pojawiła się w jasnożółtym kombinezonie, z włosami splecionymi ciasno z tyłu głowy i siedząc na wózku inwalidzkim. Oskarżona zgodziła się przyznać do jednego morderstwa i została skazana na 50 lat więzienia – będzie musiała odsiedzieć 100% tego czasu bez szans na wcześniejsze zwolnienia warunkowe.

Szczegółowo morderstwie, do którego doszło 23 kwietnia 2019 roku pisaliśmy tutaj.

We wtorkowej rozprawie wzięło udział kilku członków rodziny i przyjaciół Marlen Ochoa-Lopez, w tym Yovanny Lopez, jej mąż i ojciec dziecka, Yovanny’ego Jadiela Lopeza.

W oświadczeniu odczytanym na sali sądowej po hiszpańsku i angielsku opisał, jak tragedia wpłynęła na niego i na starsze dziecko pary, Joshuę, który stracił matkę.

„Wspomnienie ostatniego oddechu mojego synka w moich ramionach to całkowita agonia” – powiedział, nawiązując do śmierci noworodka. Mały Yovanni Lopez doznał urazu mózgu z powodu niedotlenienia i zmarł kilka tygodni po zamordowaniu Marlen.

Desiree Figueroa

Clarisa Figueroa odmówiła składania zeznań przed sądem.

W styczniu tego roku jej córka, 29-letnia Desiree Figueroa, zgodziła się przyznać do winy i zeznawać przeciwko matce w ramach porozumienia, na mocy którego została skazana na 30 lat więzienia.

Natomiast w styczniu 2023 roku na 4 lata więzienia za utrudnianie dochodzenia został skazany Piotr Bobak, który spotykał się z Clarisą. Polak pomógł kobietom posprzątać mieszkanie po dokonanej zbrodni i potwierdził, że dziecko jest jego synem. Po zwolnieniu z więzienia został deportowany.

Piotr Bobak

Prokuratorzy oskarżyli Clarisę Figueroa o to, że zwabiła Marlen Ochoa-Lopez do jej domu w Southwest Side ofertą bezpłatnego oddania ubranek dziecięcych. Kabel posłużył do uduszenia nastolatki, a nóż rzeźnicki do wycięcia dziecka kobiety z jej macicy. Zabójstwo było zaplanowane kilka tygodni wcześniej.

Ciało Marlen Ochoa-Lopez zostało włożone do plastikowej torby i wyniesione do kosza na śmieci pod domem. Clarisa następnie zadzwoniła pod numer 911, twierdząc, że właśnie urodziła w domu, a dziecko nie oddycha.

Marlen Ochoa-Lopez

Desiree Figueroa, która w momencie morderstwa była w ciąży, urodziła dziecko w areszcie w listopadzie 2019 r.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube, Chicago Police Department
Czytaj dalej

News Chicago

Strzelanina w Naperville spowodowała zamknięcie okolicznych szkół

Opublikowano

dnia

Autor:

Władze podały, że kilka szkół tymczasowo zamknięto, a pobliskich mieszkańców poproszono o schronienie się po strzelaninie na przedmieściach Naperville we wtorek po południu. Policja poszukuje sprawcy.

Według policji w Naperville, funkcjonariusze zostali wezwani do domu pod adresem 2500 Leach Drive około 1:30PM, w związku ze zgłoszeniem ofiary postrzału. Funkcjonariusze znaleźli ranną osobę w mieszkaniu i przewieźli ją do lokalnego szpitala z obrażeniami niezagrażającymi życiu.

Ofiarą był 22-letni mężczyzna. Dom, w którym doszło do strzelaniny otoczono policyjną taśmą.

Podejrzany w tej sprawie uciekł z miejsca zdarzenia pieszo, co doprowadziło do wydania nakazu schronienia się w miejscu przebywania oraz zamknięcia kilku lokalnych szkół. Władze szkolne poinformowały, że blokady zostały zniesione we wtorek po południu.

Policja uważa, że strzelanina miała charakter celowy, a dochodzenie jest w toku. Każdy, kto posiada jakiekolwiek informacje, proszony jest o kontakt z policją pod numerem 630-420-6665.

 

Źródło: nbc, cbs
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

styczeń 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu