Połącz się z nami

Prawo imigracyjne

Jak zostać Amerykaninem? Postanowienie noworoczne zdać egzamin na obywatelstwo amerykańskie. Jak to zrobić?

Opublikowano

dnia

Na antenie Radio Deon Chicago Mecenas Magdalena Grobelski, specjalista prawa imigracyjnego, wyjaśnia jak można uzyskać amerykańskie obywatelstwo a tym samym wszystkie prawa jakie przysługują obywatelom Stanów Zjednoczonych. Warto postarać się o nie chociażby w ramach noworocznego postanowienia.

Mieszkając w USA na stałe warto postarać się o przyznanie amerykańskiego obywatelstwa. Dzięki niemu możemy:

 • głosować i brać udział w wyborach amerykańskich
 • sponsorować członków swojej rodziny, niektórych nawet bez tzw. kolejki
 • przebywać w Polsce jak długo się chce
 • nie trzeba bać się deportacji i kłopotów z Urzędem imigracyjnym, w przypadku popełnienia przestępstwa, chociażby zwykłego zatrzymania przez policję gdy wracamy do domu z wesela czy urodzin znajomego

O obywatelstwo USA może się starać każdy kto ma skończone 18 lat i posiada tzw. zieloną kartę.

Jeśli ktoś był sponsorowany przez współmałżonka może składać wniosek o przyznanie obywatelstwa po 2 latach i 9 miesiącach, z których musiał przebywać w Stanach przez 18 miesięcy. Nie musi posiadać w tym przypadku permanentnej zielonej karty, ważnej na 10 lat, z której wydaniem są obecnie opóźnienia.

 

W innych przypadkach sponsorowania, czyli przez m.in rodziców, rodzeństwo, pracę o obywatelstwo amerykańskie możemy się starać po 4 latach i 9 miesiącach i conajmniej 30 miesiącach ciągłego przebywania w USA. Nie można być poza terenem Stanów więcej niż 6 miesięcy, choć od tej zasady istnieją wyjątki jednak wymagają fachowej weryfikacji i pomocy adwokata.

 

Należy także wykazać się dobrą opinią w kwestiach moralnych. Tu wchodzą w grę przekroczenia przepisów, wykroczenia kryminalne, płacenie podatków, alimentów na dzieci i inne.

Egzamin na obywatelstwo jest przeprowadzany w języku angielskim. Można też ubiegać się o zdawanie egzaminu w języku polskim. Osoby, które się kwalifikują do takiej formy to:

 • Osoby w wieku min. 50 lat i conajmniej od 20 lat posiadające zieloną kartę
 • Osoby w wieku min. 55 lat i conajmniej od 15 lat posiadające zieloną kartę

Osob0m w wieku min. 65 lat i conajmniej od 20 lat posiadającym zieloną kartę przysługuje łatwy egzamin w języku polskim. Z 20 pytań trzeba odpowiedzieć tylko na 6 aby go zdać. Z egzaminu można być także zwolnionym na podstawie zaświadczenia lekarskiego.

Przy składaniu podania o przyznanie obywatelstwa amerykańskiego należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Najważniejszą z nich będą sprawy związane z przekraczaniem prawa. Jeśli one nas nie dotyczą, to kolejne ważne punkty to:

 • w jaki sposób otrzymaliśmy zieloną kartę
 • czy brało się zapomogi rządowe, wyjątkiem tu są osoby niepełnosprawne i kobiety w ciąży
 • wyjazdy ze Stanów trwające dłużej niż 6 miesięcy
 • oszustwa, takie jak zawieranie fałszywych małżeństw, lewe karty social security
 • przynależność do partii komunistycznej
 • zaleganie z podatkami

 

Foto: pixabay/tinkguy 

Prawo imigracyjne

Uwaga – opóźnienia w Urzędzie Imigracyjnym. Poczekasz dłużej na zieloną kartę i obywatelstwo

Opublikowano

dnia

Autor:

Urząd Imigracyjny U.S. Citizenships & Imigration Services informuje o opóźnieniach w swojej pracy, spowodowanych pandemią. Starający się o Zieloną Kartę lub obywatelstwo amerykańskie, będą musieli czekać dłużej niż zazwyczaj. Konieczna będzie także obecność adwokata.

 

Z powodu wzrastającej liczby zachorowań na omicron, urzędy imigracyjne w całym kraju planują zmniejszenie liczby wezwań na rozmowy o zielone karty oraz obywatelstwa. W kolejnych tygodniach, możemy spodziewać się przełożenia obecnych wezwań, włącznie z wezwaniami na przysięgi. Klient będzie mógł pojawić się tylko z adwokatem, a jeśli ma prawo do tłumacza, tłumacz będzie tylko dostępny na telefon.

Autor: Mecenas Magdalena Grobelski

 

Foto: USCIS, pixabay/ Pixource

Czytaj dalej

News USA

Co nowego w sprawie niecierpliwie wyczekiwanej reformy imigracyjnej?

Opublikowano

dnia

Autor:

Po tym jak Izba Reprezentantów przegłosowała ustawę, która dałaby tymczasową protekcję dla nielegalnych imigrantów, spotkała się ona z częściową opozycją ze strony Demokratów w Senacie.

Ustawa chroni nieudokumentowanych imigrantów przyznając im tymczasowe pozwolenie na pracę, ochronę przed deportacją, oraz przyspieszenie toku bieżących aplikacji w urzędzie imigracyjnym.

Spotkała się z częściową opozycją ze strony Demokratów w Senacie, którzy uważają że będzie ona zbyt kosztowna. Na dzień dzisiejszy wciąż trwają negocjacje, a na dniach, po zaledwie 6 miesiącach służby, z administracji Prezydenta odejść ma na emeryturę jego najważniejszy doradca w kwestii spraw imigracyjnych, Tyler Moran.

Autor: Mecenas Magdalena Grobelski

Foto: pixabay/StockSnap

 

Czytaj dalej

NOWY ROK

Amerykańskie obywatelstwo – kiedy choroba może nas zwolnić z egzaminu?

Opublikowano

dnia

Autor:

Kiedy złożymy wniosek o przyznanie obywatelstwa amerykańskiego czeka nas egzamin na obywatelstwo, przeprowadzany w j. angielskim albo ewentualnie, po polsku. Wymaga on pewnego przygotowania. W niektórych przypadkach można jednak uzyskać zwolnienie lekarskie z tego egzaminu.

Z egzaminu na obywatelstwo amerykańskie można być  zwolnionym na podstawie zaświadczenia lekarskiego. Niestety osoby wnioskujące o przyznanie obywatelstwa amerykańskiego zbyt często nadużywały opcji zwolnienia lekarskiego, czego konsekwencją było to, że wielu lekarzy straciło swoją licencję.

 

Urzędnicy Imigracyjni patrzą nie tylko na zwolnienie, ale też na wiek danej osoby, na to jak wygląda, jak się zachowuje. Ważne jest jak długo ktoś się leczy i nie każda choroba może być podstawą do zwolnienia lekarskiego.

Do problemów zdrowotnych, które się kwalifikują, należą m.in. zawał, demencja, problemy neurologiczne, ale UWAGA – nie psychiczne.

 

Brane są także pod uwagę niektóre wady wrodzone. Ważne jest jakie leki się przyjmuje i wykazanie, że choroba uniemożliwia przygotowanie się do egzaminu, w kwestii nauki i opanowania pamięciowego informacji. Nie ma tutaj znaczenia długość choroby, zdarzają się przypadki nagłych, poważnych zachorowań nawet po złożeniu wniosku o obywatelstwo.

W przypadku problemów zdrowotnych uprawniających do zwolnienia z egzaminu bardzo potrzebne jest prowadzenie sprawy przez adwokata. Reputacja prawnika i jego doświadczenie mogą być decydujące dla decyzji urzędu. Adwokaci latami budują zaufanie urzędników do siebie i swoje dobre imię, którym gwarantują prawidłowość prowadzonej sprawy. Prawnik często modyfikuje uzasadnienie lekarskie i wyjaśnia urzędnikowi np. na czym dokładnie polega schorzenie dlaczego dana osoba nie może przystąpić do egzaminu.

 

Nie każdy lekarz może napisać takie zwolnienie, nie powinien być to np. psycholog. Schorzenia takie jak depresja, nie są brane pod uwagę. I fakt że ktoś zapłaci poważną sumę za takie zwolnienie absolutnie nie oznacza, że będzie ono uznane przez Urząd Imigracyjny.

Foto: pixabay/JoshuaWoroniecki/ David_Peterson

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

styczeń 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne