Połącz się z nami

Prawo imigracyjne

Jak zostać Amerykaninem? Postanowienie noworoczne zdać egzamin na obywatelstwo amerykańskie. Jak to zrobić?

Opublikowano

dnia

Na antenie Radio Deon Chicago Mecenas Magdalena Grobelski, specjalista prawa imigracyjnego, wyjaśnia jak można uzyskać amerykańskie obywatelstwo a tym samym wszystkie prawa jakie przysługują obywatelom Stanów Zjednoczonych. Warto postarać się o nie chociażby w ramach noworocznego postanowienia.

Mieszkając w USA na stałe warto postarać się o przyznanie amerykańskiego obywatelstwa. Dzięki niemu możemy:

 • głosować i brać udział w wyborach amerykańskich
 • sponsorować członków swojej rodziny, niektórych nawet bez tzw. kolejki
 • przebywać w Polsce jak długo się chce
 • nie trzeba bać się deportacji i kłopotów z Urzędem imigracyjnym, w przypadku popełnienia przestępstwa, chociażby zwykłego zatrzymania przez policję gdy wracamy do domu z wesela czy urodzin znajomego

O obywatelstwo USA może się starać każdy kto ma skończone 18 lat i posiada tzw. zieloną kartę.

Jeśli ktoś był sponsorowany przez współmałżonka może składać wniosek o przyznanie obywatelstwa po 2 latach i 9 miesiącach, z których musiał przebywać w Stanach przez 18 miesięcy. Nie musi posiadać w tym przypadku permanentnej zielonej karty, ważnej na 10 lat, z której wydaniem są obecnie opóźnienia.

 

W innych przypadkach sponsorowania, czyli przez m.in rodziców, rodzeństwo, pracę o obywatelstwo amerykańskie możemy się starać po 4 latach i 9 miesiącach i conajmniej 30 miesiącach ciągłego przebywania w USA. Nie można być poza terenem Stanów więcej niż 6 miesięcy, choć od tej zasady istnieją wyjątki jednak wymagają fachowej weryfikacji i pomocy adwokata.

 

Należy także wykazać się dobrą opinią w kwestiach moralnych. Tu wchodzą w grę przekroczenia przepisów, wykroczenia kryminalne, płacenie podatków, alimentów na dzieci i inne.

Egzamin na obywatelstwo jest przeprowadzany w języku angielskim. Można też ubiegać się o zdawanie egzaminu w języku polskim. Osoby, które się kwalifikują do takiej formy to:

 • Osoby w wieku min. 50 lat i conajmniej od 20 lat posiadające zieloną kartę
 • Osoby w wieku min. 55 lat i conajmniej od 15 lat posiadające zieloną kartę

Osob0m w wieku min. 65 lat i conajmniej od 20 lat posiadającym zieloną kartę przysługuje łatwy egzamin w języku polskim. Z 20 pytań trzeba odpowiedzieć tylko na 6 aby go zdać. Z egzaminu można być także zwolnionym na podstawie zaświadczenia lekarskiego.

Przy składaniu podania o przyznanie obywatelstwa amerykańskiego należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Najważniejszą z nich będą sprawy związane z przekraczaniem prawa. Jeśli one nas nie dotyczą, to kolejne ważne punkty to:

 • w jaki sposób otrzymaliśmy zieloną kartę
 • czy brało się zapomogi rządowe, wyjątkiem tu są osoby niepełnosprawne i kobiety w ciąży
 • wyjazdy ze Stanów trwające dłużej niż 6 miesięcy
 • oszustwa, takie jak zawieranie fałszywych małżeństw, lewe karty social security
 • przynależność do partii komunistycznej
 • zaleganie z podatkami

 

Foto: pixabay/tinkguy 

Prawo imigracyjne

Jesteś ofiarą przestępstwa, które miało miejsce w USA? Możesz starać się o u-wizę

Opublikowano

dnia

Autor:

Jedną ze ścieżek legalizacji naszego pobytu w Stanach Zjednoczonych, o którą możemy się ubiegać, to uznanie za ofiarę przestępstwa, czyli tzw. u-wiza. To dość specyficzna i wąska droga, o której niewiele tak naprawdę wiemy. Tą właśnie kwestię na naszej antenie przybliża mecenas Magdalena Grobelski, specjalistka prawa imigracyjnego.

„To często jest ostateczna droga” mówi mecenas Magdalena Grobelski o legalizacji pobytu w USA jako ofiara przestępstwa. Nie mniej jednak dla niektórych osób może być bardzo przydatna. Trzeba tylko dokładnie wiedzieć kto może na taką drogę wejść i jakiej na niej panują zasady.

Osoby starające się o u-wizę muszą jednak być świadome, że nie wszystkie sytuacje się kwalifikują, że trzeba dobitnie udowodnić przebyte cierpienia oraz, że na tą wizę czeka się bardzo długo.

„To jest wiza dla ofiar przestępstwa kryminalnego” tłumaczy specjalistka prawa imigracyjnego. „I tutaj pod słowo PRZESTĘPSTWO podchodzi ogromnie dużo różnych sytuacji”. Należą tu także zdarzenia związane z pracą i pracodawcą.

Najczęstszymi sytuacjami wykorzystywanymi by starać się o tą wizę jest przemoc domowa, ograniczanie wolności przez współmałżonka czy napady z bronią w ręku. Starający się o u-wizę może być bezpośrednią ofiarą, lub pośrednią.

Sprawcą przestępstwa nie musi być obywatel amerykański, może to być dowolna osoba o dowolnym statusie imigracyjnym, podkreśla specjalistka prawa imigracyjnego.

Ważne jest, że prawa przestępstwa nie musi trafić do sądu, ani być w tym sądzie zakończona jakimś wyrokiem – natomiast potrzebna jest odpowiednia certyfikacja od policji i deklaracja współpracy, wyjaśnia mecenas Magdalena Grobelski.

Aby otrzymać u-wizę jako ofiara przestępstwa trzeba udowodnić swoje bardzo duże cierpienie psychiczne lub fizyczne, podkreśla specjalistka prawa imigracyjnego. Dlatego takie sprawy są trudne i raczej nie zakończy się ich sukcesem, jeśli przestępstwo zdarzyło się parę lat wcześniej i np. jego ofiara nigdy nie trafiła do szpitala.

Zatwierdzenie przez Urząd Imigracyjny u-wizy skutkuje prostą drogą do otrzymania Zielonej Karty, z tym, że ta droga jest długa a liczba przyznawanych wiz jest ograniczona rocznie do konkretnej liczby. W statusie u-wizy trzeba być trzy lata, zanim można dostać Zieloną kratę, tłumaczy mecenas Magdalena Grobelski.

Jest to też status chroniony i tajemnica – Urząd Imigracyjny nikogo o nim nie informuje.

Do otrzymania u-wizy mogą także kwalifikować się współmałżonkowie i dzieci do 21 roku życia – nawet jeśli mieszkają w Polsce. Ale ważna jest tu indywidualna konsultacja ze specjalistą i dokładne rozpatrzenie konkretnego przypadku.

Zachęcamy do konsultacji telefonicznej z mecenas Magdaleną Grobelski, w celu omówienia swojej sytuacji w Stanach Zjednoczonych i zasięgnięcia porady dotyczących Państwa możliwości i najlepszych dla Was rozwiązań.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.30 rano. Od godziny 7.45AM rozpoczyna się dyżur imigracyjny, który trwa do 9.00AM.

Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne.

Porady telefoniczne są bezpłatne!

Telefon imigracyjny to 312-217-6824.

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock/ Tinnakorn Jorruang/ lakshmiprasad S/ Motortion/

 

 

 

 

 

Czytaj dalej

News USA

Wszyscy chcą pozwoleń na pracę. Równego traktowania domagają się wieloletni imigranci

Opublikowano

dnia

Autor:

W całym kraju burmistrzowie, gubernatorzy i inne osoby stanowczo opowiadają się za nowo przybyłymi migrantami szukającymi schronienia i pozwolenia na pracę. Ale powoduje to napięcia wśród imigrantów, którzy przebywają w USA od lat, a nawet dziesięcioleci i nie mają takich samych świadczeń, a zwłaszcza pozwoleń na pracę. Sytuacja doprowadziła do masowych protestów 14 listopada.

Tysiące imigrantów maszerowało w tym miesiącu w Waszyngtonie, aby poprosić prezydenta Joe Bidena o rozszerzenie zezwolenia na pracę również na długoletnich mieszkańców. Tablice głosiły hasła takie jak: „Pozwolenia na pracę dla wszystkich!” i „Czekałem 34 lata na pozwolenie”.

Liczba aresztowań z powodu nielegalnego przekroczenia granicy z Meksykiem przekroczyła 2 miliony drugi rok z rzędu w roku budżetowym kończącym się 30 września. Ponadto setki tysięcy migrantów zostało legalnie przesiedlonych w ciągu ostatniego roku w ramach nowej polityki mającej na celu zniechęcanie do nielegalnego przekraczania granicy.

Osoby ubiegające się o azyl muszą czekać 6 miesięcy na pozwolenie na pracę. Według U.S. Citizenship and Immigration Services rozpatrzenie wniosku trwa jednak nie dłużej niż 1,5 miesiąca w przypadku 80% wnioskodawców.

Ci, którzy przekraczają granicę nowymi, legalnymi ścieżkami administracji Bidena, nie mają żadnego wymaganego okresu oczekiwania.

Dzięki tymczasowemu statusowi prawnemu, zwanemu zwolnieniem warunkowym, 270 000 osób z Kuby, Haiti, Nikaragui i Wenezueli, przybyło do USA do października, składając wniosek online od sponsora finansowego. Kolejne 324 000 umówiło się na wjazd na przejście lądowe z Meksykiem za pomocą aplikacji mobilnej o nazwie CBP One.

Administracja oświadczyła we wrześniu, że skrócenie czasu oczekiwania na pozwolenie na pracę do 30 dni w przypadku osób korzystających z nowych ścieżek wjazdu do kraju byłoby pożądanym rozwiązaniem. Do końca września wysłano 1,4 miliona e-maili i SMS-ów informujących, kto może pracować.

Biały Dom zwrócił się do Kongresu o 1,4 miliarda dolarów na żywność, schronienie i inne usługi dla nowo przybyłych. Burmistrzowie Nowego Jorku, Denver, Chicago, Los Angeles i Houston napisali w zeszłym miesiącu do Bidena, prosząc o 5 miliardów dolarów, zauważając, że napływ imigrantów wyczerpał budżety i ograniczył podstawowe usługi.

Burmistrzowie popierają także tymczasowy status i pozwolenia na pracę dla osób, które przebywają w USA dłużej, ale skupili się na nowo przybyłych.

W obliczu tej niesprawiedliwości łatwo jest znaleźć w Stanach Zjednoczonych imigrantów o głębokich korzeniach, których irytuje nierówne traktowanie.

Wielki wiec w Waszyngtonie zorganizowany 14 listopada odzwierciedlał wysiłki zwolenników na rzecz wydawania pozwoleń na pracę dla wszystkich, niezależnie od tego, kiedy przybyli.

 

Źródło: ap
Foto: YouTube, American Families United
Czytaj dalej

Prawo imigracyjne

Przebaczenia czyli „waivers”: z jakich i kiedy możemy skorzystać w sprawach imigracyjnych?

Opublikowano

dnia

Autor:

Przebaczenia, czyli tzw. „waivers” – najczęściej wykorzystywane są jako „ułaskawienie” w przypadku nielegalnego wjechania do Stanów Zjednoczonych. A z jakich jeszcze waiverów możemy skorzystać i w jaki sposób możemy to zrobić, tłumaczy w studiu Radia Deon mecenas Magdalena Grobelski, specjalistka prawa imigracyjnego, która na naszej antenie udziela bezpłatnych porad prawnych w każdą środę.

Rzadko mówi się o waiverach, których uzyskanie w Urzędzie Imigracyjnym może przynieść taką korzyść, że darowane będą urzędowe opłaty, wyjaśnia mec. Magdalena Grobelski. 

Skorzystać z tego przebaczenia mogą osoby płacące podatki ale mające niskie dochody, a należy pamiętać, że koszt złożenia niektórych petycji nie jest mały.

Innym waiverem jest zwolnienie z egzaminu na obywatelstwo – „ulubiony” wśród osób starających się o amerykańskie obywatelstwo, jak mówi mec. Magdalena Grobelski. To zwolnienie jest jednak „bardzo trudne do osiągnięcia”, ponieważ oficer imigracyjny ma dużo czasu do sprawdzenia, czy dana osoba się do niego kwalifikuje.

Z tego waivera mogą skorzystać osoby z niektórymi chorobami, uniemożliwiającymi naukę, a odpowiednie zaświadczenie o chorobie powinien wydać lekarz prowadzący.

Zdarza się, że ktoś „załatwia” sobie takie zaświadczenie, np. u lekarza z innego stanu. Takie petycje są oczywiście odrzucane, jako niewiarygodne, przestrzega mec. Magdalena Grobelski.

„Każde podejście Państwa w Urzędzie Imigracyjnym to jest rozmowa z oficerem imigracyjnym pod przysięgą i oni wszystko wpisują w Państwa dokumenty”, podkreśla specjalistka prawa imigracyjnego.

Należy także pamiętać, że osoba składająca wniosek o którykolwiek waiver nie ma prawnej gwarancji pozytywnego rozpatrzenia. Wszystko zależy od konkretnego oficera imigracyjnego i indywidualnego przypadku, zaznacza mec. Magdalena Grobelski.

Jeśli chcemy uniknąć egzaminu na obywatelstwo, to nowe przepisy wymagają teraz, żeby złożyć zaświadczenie lekarskie razem z aplikacją, przypomina specjalistka prawa imigracyjnego.

W ten sposób oficer uzyskuje długi czas na sprawdzenie tego zaświadczenia i ustosunkowanie się do prośby.

Może się oczywiście zdarzyć, że ktoś złożył podanie o obywatelstwo a później zachorował czy miał wypadek – wtedy można przyjść z lekarskim zaświadczeniem już na rozmowę z oficerem imigracyjnym, ale należy być ostrożnym, bo można wpaść w pułapkę.

Zachęcamy do konsultacji telefonicznej z mecenas Magdaleną Grobelski, w celu omówienia swojej sytuacji w Stanach Zjednoczonych i zasięgnięcia porady dotyczących Państwa możliwości i najlepszych dla Was rozwiązań.

Mecenas Magdalena Grobelski prowadzi program na naszej antenie w każdą środę o godzinie 7.30 rano. Od godziny 7.45AM rozpoczyna się dyżur imigracyjny, który trwa do 9.00AM.

Słuchacze mogą dzwonić poza anteną i anonimowo mogą pytać o swoje sprawy imigracyjne.

Porady telefoniczne są bezpłatne!

Telefon imigracyjny to 312-217-6824.

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock/dragana991/Andrii Dodonov/mediaphotos/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

styczeń 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu