Połącz się z nami

Prawo imigracyjne

Imigranci tkwią w więzieniach w Kankakee i McHenry w stanie Illinois

Opublikowano

dnia

W grudniu 2021, gub. Pritzker przegłosował Illinois Way Forward Act, który zabrania powiatom  podpisywania kontraktów federalnych z ICE by przetrzymywać czasowo nielegalnie przebywających imigrantów. Jest to duże zabezpieczenie dla osób przebywających nielegalnie.

Niestety McHenry i Kankakee przeciwstawiają się temu i oba złożyły apelacje do sądu federalnego. Osoby, które w większości nie są karane a tylko złamały prawo przebywając w US nielegalnie, nie mogą wyjść na wolność na podstawie nowej ustawy.

W 2021, McHenry przetrzymywało aż 180 osób dziennie, a Kankakee około 120, z czego kontrakty dawały rocznie aż $8 mil. powiatowi McHenry i $4 mil. powiatowi Kankakee. Przedstawiciele McHenry i Kankakee tłumaczą się, że chcą zapewnić by osoby przetrzymywane stawiły się na swoje rozprawy w sądzie imigracyjnym, ale dane mówią że ponad 83% osób z nakazem wstawienia się do sadu, które oczekują na rozprawę na wolności robi to, z czego 80% osób nie ma nawet przeszłości kryminalnej.

Autor: Magdalena Grobelski

Foto: pixabay/ jodylehigh

 

News Chicago

Obywatele Wenezueli przybywający m.in. do Chicago szybciej dostaną pozwolenie na pracę

Opublikowano

dnia

Autor:

Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA ogłosił w środę, że przyspieszy wydawanie wiz pracowniczych dla Wenezuelczyków ubiegających się o azyl w Stanach Zjednoczonych. Decyzja powinna przynieść nieco ulgi dla Chicago i innych miast zmagających się z kryzysem imigracyjnym.

Decyzja – o którą zabiegał gubernator J.B. Pritzker i inni przywódcy Demokratów – pomoże większości migrantów, którzy zostali przewiezieni autobusami do Chicago i zalali miejskie schroniska w oczekiwaniu na pozwolenie na pracę.

Oświadczenie administracji Bidena przyspieszy przetwarzanie zezwoleń na pracę oraz wyznaczy i przedłuży tymczasowy status chroniony (TPS) dla Wenezuelczyków na 18 miesięcy w przypadku osób, które przebywały w USA w dniu 31 lipca lub wcześniej.

Departament stwierdził, że decyzja będzie miała wpływ na „około setki tysięcy obywateli Wenezueli w całym kraju”, którzy będą teraz mogli natychmiast ubiegać się o zezwolenie na pracę.

W środę wieczorem J.B. Pritzker pochwalił tę decyzję, mówiąc, że napływający migranci „chcą wnieść swój wkład na rzecz swoich nowych społeczności i zabrać się do pracy”.

„Od pierwszego dnia kryzysu humanitarnego słyszę od rodzin imigrantów i ich zwolenników jedno: chcą budować lepsze życie i pracę” – stwierdził Pritzker.

„Jestem bardzo zadowolony, że prezydent Biden wysłuchał moich obaw oraz obaw innych gubernatorów i przywódców politycznych i rozszerzył tymczasowy status ochrony na migrantów z Wenezueli, których tysiące zostały wysłane do Illinois w ciągu ostatniego roku” dodał gubernator Illinois.

Burmistrz Brandon Johnson nazwał tę decyzję „ważnym krokiem w kierunku ochrony osób poszukujących pracy bez obawy przed wyzyskiem, kradzieżą wynagrodzeń i handlem ludźmi”, podkreślając, że Chicago „jest bezpiecznym sanktuarium dla wszystkich ludzi” .

28 sierpnia Johnson i Pritzker wysłali Sekretarzowi Bezpieczeństwa Wewnętrznego Alejandro Mayorkasowi list, wzywając go do stworzenia rozszerzonego zezwolenia na pracę, w ramach którego stany mogłyby sponsorować osoby niebędące obywatelami kraju do pracy w branżach borykających się z niedoborami siły roboczej. O apelu pisaliśmy 30 sierpnia.

W piśmie zaznaczono, że od przybycia pierwszego autobusu wysłanego przez gubernatora Teksasu Grega Abbotta w sierpniu 2022 r. stan Illinois i miasto Chicago wydały ponad 250 mln dolarów na wsparcie ponad 13 000 osób ubiegających się o azyl. Zaległości w składaniu wniosków powodują, że wiele nowych osób czeka co najmniej sześć miesięcy na legalne podjęcie pracy.

List ten nadszedł cztery miesiące po tym, jak senator Dick Durbin wraz z senator Tammy Duckworth i 10 innymi kolegami napisali list do Bidena, prosząc prezydenta o zezwolenie „rządom stanowym na sponsorowanie osób niebędących obywatelami w celu uzyskania zwolnienia warunkowego i pozwolenia na pracę w celu zaspokojenia krytycznych potrzeb w zakresie siły roboczej”.

Czołowi Demokraci w Nowym Jorku, w tym burmistrz Nowego Jorku Eric Adams i gubernator Kathy Hochul, również naciskali na administrację Bidena, aby przyspieszyła wydawanie pozwoleń na pracę dla migrantów.

Chicago wydaje ponad 20 milionów dolarów miesięcznie na zakwaterowanie, wyżywienie, ubranie i opiekę nad migrantami.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube, istock/diego_cervo/
Czytaj dalej

News Chicago

Pritzker i Johnson naciskają na Bidena by zezwolił imigrantom przybywającym do Chicago na pracę

Opublikowano

dnia

Autor:

Gubernator J.B. Pritzker, burmistrz Brandon Johnson i inni przywódcy Demokratów ponowili w środę swój apel do prezydenta Joe Bidena, aby zezwolić imigrantom przybywającym do Chicago z Teksasu na pracę. Decyzja dałaby dochody potrzebującym i jednocześnie zaradziła kryzysowi związanemu z niedoborem siły roboczej w branży hotelarsko-gastronomicznej oraz innych gałęziach gospodarki.

Wraz z liderami biznesu z kilku sektorów, w tym branży restauracyjnej i budowlanej, Pritzker, Johnson i garstka członków delegacji Kongresu stanu Illinois – wszyscy Demokraci – zorganizowali konferencję prasową, wzywając Bidena do usprawnienia procesu uzyskiwania pozwoleń na pracę dla nowo przybyłych.

Program forsowany przez Amerykańską Koalicję na rzecz Imigracji Biznesu stworzyłby drogę dla osób ubiegających się o azyl – w tym ponad 13 000, które przybyły do Chicago w ciągu ostatniego roku, aby uzyskać pozwolenie na pracę po miesięcznym oczekiwaniu.

Na liście zalegających aplikacji znajduje się wiele nowych osób, które czekają co najmniej sześć miesięcy na legalne podjęcie pracy.

„Jeśli po tych wielu miesiącach osoby ubiegające się o azyl nadal nie otrzymają od rządu federalnego pozwolenia na utrzymanie się dzięki mnóstwu dostępnych miejsc pracy – oznacza to przejście od krótkoterminowej misji humanitarnej do długoterminowego kryzysu” stwierdził gubernator.

Jeśli chodzi o pozwolenia na pracę, nie wszyscy migranci są traktowani tak samo – nie można złożyć wniosku o pozwolenie na pracę, jeśli dana osoba nie posiada statusu imigracyjnego umożliwiającego pracę w Stanach Zjednoczonych.

Wielu migrantów w Chicago to osoby ubiegające się o azyl i osoby posiadające tzw. tymczasowy status chroniony (ang. Temporary Protected Status, TPS). Osoby posiadające ten status automatycznie kwalifikują się do ubiegania się o zezwolenie na pracę. Osoba ubiegająca się o azyl z kraju nienależącego do TPS będzie potrzebować dodatkowych miesięcy – może nawet roku.

Nowoprzybyły, który nie ubiega się o zatwierdzony status imigracyjny, nie może ubiegać się o pozwolenie na pracę.

TPS jest przyznawany przez Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego kwalifikującym się osobom uciekającym ze swojego kraju, które nie mogą bezpiecznie wrócić. W tej chwili są to: Afganistan; Birma; Kamerun; Salwador; Etiopia; Haiti; Honduras; Nepal; Nikaragua; Somali; Południowy Sudan; Sudan; Syria; Ukraina; Wenezuela i Jemen.

Skupiono się na pozwoleniach na pracę z dwóch powodów: Jak zauważyli liderzy biznesu na nowej konferencji, istnieje niedobór siły roboczej. W Chicago panuje także ogromna presja, aby nowych migrantów umieszczano w tymczasowych schroniskach. Jeśli ludzie będą mogli pracować, będą mieli pieniądze na znalezienie innego mieszkania.

Prawo federalne wymaga, aby migranci odczekali co najmniej 150 dni od złożenia wniosku o azyl, aby następnie ubiegać się o pozwolenie na pracę – którego nie można uzyskać przez kolejne 30 dni.

Według Ere Rendón z Resurrection Project, organizacji non-profit, która pomaga nowo przybyłym, ze względu na ogromną liczbę nowo przybyłych proces normalnie trwający co najmniej sześć miesięcy trwa teraz cały rok, zanim będą mogli przystąpić do pracy. Propozycja koalicji skróciłaby oczekiwanie do około miesiąca.

Poważna komplikacja polityczna, jeśli chodzi o pozwolenia na pracę, ma związek z równością. Kongresmen Jesus „Chuy” Garcia napisał 21 lipca list do Joe Bidena, w którym wzywa prezydenta do przyspieszenia wydawania pozwoleń na pracę dla niedawnych migrantów, ale także dla „tych, którzy mieszkają w USA od dziesięcioleci”. Takie posunięcie wywołuje większy sprzeciw Republikanów.

Mieszkańcy Chicago, którzy od lat żyją tutaj i pracują na czarno, mają już przyjaciół i krewnych, mogą głosować – teraz mogą uważać za niesprawiedliwe dawanie pierwszeństwa nowo przybyłym.

W liście z 28 sierpnia Johnson i Pritzker również nalegają, aby państwo udzieliło pozwolenia na sponsorowanie osób niebędących obywatelami kraju w celu uzyskania pozwoleń na pracę. Użycie słowa „obcokrajowiec” wydaje się być rozwiązaniem pozwalającym uniknąć sporu dotyczącego traktowania nowych i starych migrantów, którzy potrzebują dokumentów by legalnie pracować.

Przyspieszenie zezwoleń na pracę jest trudnym problemem dla Bidena. Biały Dom wyraża obawę, że jeśli prezydent zrobi coś dobrego dla migrantów, którzy tu przybyli, może to zachęcić kolejnych do pojawiania się na granicy. Republikanie uważają imigrację za główny problem przed wyborami w 2024 roku.

Demokraci stanowi i lokalni od miesięcy naciskają na administrację Bidena, aby przyspieszyła wydawanie pozwoleń na pracę. Najbardziej naciskają na prezydenta władze Nowego Jorku, także doświadczającego wielkiego kryzysu w związku z imigrantami.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Program wiz U stworzony aby pomóc policji w ściganiu przestępstw, naraża ofiary – imigrantów

Opublikowano

dnia

Autor:

Imigranci będący ofiarami przestępstw w USA mogą się ubiegać się o tzw. wizę U, która daje szansę na szybszą drogę do obywatelstwa. Jak się okazuje to tylko teoria. Imigranci, którzy padli ofiarą przestępstwa i składają wniosek czekają na wizę od dwóch do siedmiu lat. Będąc w imigracyjnym stanie zawieszenia, spędzają miesiące pomagając organom ścigania w złapaniu sprawców i próbują przetrwać w kraju bez środków z legalnej pracy.

Wiza U została stworzona w ramach „Ustawy o ofiarach handlu ludźmi i zapobieganiu przemocy” z 2000 r. Miała pomóc organom ścigania w badaniu tego, co rząd nazywa „poważnymi przestępstwami”, takimi jak przemoc domowa, tortury i handel ludźmi.

Ma również zachęcać do częstszego zgłaszania przestępstw w społecznościach nielegalnych imigrantów, wzmacniać relacje między organami ścigania a imigrantami oraz oferować ochronę ofiarom.

Prawo ustanowiło roczny limit 10 000 wiz.

Celem U-wizy było pociągnięcie sprawców do odpowiedzialności, a jednocześnie oferowanie pomocy i ochrona ofiar, wyjaśnia Leslye Orloff, która była jedną z głównych autorek tego programu wizowego U. Wg jej założeń proces otrzymania wizy U absolutnie nie miał zajmować tak dużo czasu.

Orloff mówi, że ta wiza działa w obie strony. Wnioskodawcy kwalifikują się do otrzymania wizy tylko wtedy, gdy agencje certyfikujące – takie jak organy ścigania – uznają je za w pełni współpracujące w pomaganiu w złapaniu sprawcy.

Nie istnieją jednak żadne standardy określające, co oznacza pełna kooperacja.

Według raportu opublikowanego przez University of North Carolina School of Law, dostęp do wizy U zależał od miejsca popełnienia przestępstwa. Zasady certyfikacji były różne w zależności od stanu, miasta i powiatu, od odrzucania wszystkich petycji po poświadczanie tylko, czy sprawca został złapany.

Według najnowszego raportu Urzędu ds. Obywatelstwa i Imigracji, który nadzoruje program, na rozpatrzenie czeka obecnie ogromna liczba zalegających wniosków.

Ponad 300 000 wniosków o wizę U czeka w kolejce do rozpatrzenia.

Prawnicy zwykle doradzają wnioskodawcom, aby nie opuszczali kraju, co zwykle oznacza konieczność czekania latami bez możliwości podjęcia pracy.

Aby przeżyć, imigranci podejmują się dorywczych prac, takich jak koszenie trawników, sprzątanie domów lub opieka nad dziećmi. Takie zajęcia nie dają im wystarczających środków by utrzymać swoją rodzinę.

W 2021 r. do procesu uzyskania wizy U dodano aktualizację, która umożliwiła oczekującym aplikantom złożenie wniosku o zezwolenie na pracę.

Jednak według wielu prawników, którzy regularnie pracują z osobami ubiegającymi się o wizę U, proces ten nie pomógł znacząco osobom ubiegającym się o wizę, ponieważ uzyskanie pozwolenia na pracę może zająć nawet ponad cztery lata.

Wg Leslye Orloff czekanie na wizę U stawia wnioskodawców w bezbronnej sytuacji, w której mogą być represjonowani w miejscu pracy. Nieudokumentowane osoby, są bardziej narażone na napaść seksualną, molestowanie seksualne, przemoc fizyczną, kradzież wynagrodzenia i inne nadużycia.

Raport federalny z 2022 r. wykazał, że program wizy U nie był skutecznie zarządzany i był podatny na oszustwa. Powołuje się także na rosnące zaległości, brak systemu do dokładnego śledzenia liczby wiz przyznawanych rocznie oraz brak śledzenia dochodzeń w sprawie oszustw.

Prawnicy twierdzą, że podniesienie rocznego limitu wizowego, mogłoby zmniejszyć zaległości i pomóc wnioskodawcom w szybszym uzyskaniu pozwolenia na pracę.

Zapytany o kwestię U-wiz Urząd imigracyjny USCIS wydał oświadczenie, że pracuje nad zmniejszeniem zaległości poprzez otwarcie nowego centrum przetwarzania wiz na początku tego roku.

Źródło: npr
Foto: istock/mediaphotos/ SunnyVMD/ Sundry Photography
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

styczeń 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu