Połącz się z nami

News USA

W Nowym Roku Joe Biden wstrzymuje amerykańską wersje „500 Plus” dla dzieci. Czy będzie czwarty stimulus?

Opublikowano

dnia

Urząd Skarbowy IRS przekazał ponad 169 milionów dolarów w trzeciej rundzie federalnej pomocy związanej z COVID-19 co oznacza że większość amerykańskich rodzin otrzymała już czeki na sumę 1400 USD. Jednak niektórzy adwokaci i prawodawcy naciskają na administrację Joe Bidena i proszą o czwartą rundy tej pomocy. Czy dostaniemy kolejne bezzwrotne czeki od rządu do czasu zakończenia pandemii?

Jak dotąd federalna pomoc związana z kryzysem gospodarczym spowodowanym pandemią koronawirusa wypłaciła kwalifikującym się do niej dorosłym osobom  3200 USD: 1200 USD na mocy ustawy o pomocy w przypadku koronawirusa i bezpieczeństwa ekonomicznego w marcu 2020 r., 600 USD w ramach grudniowej akcji; oraz 1400 dolarów w ramach amerykańskiego planu ratunkowego, podpisanego w marcu przez prezydenta Joe Bidena.

Mimo tej pomocy finansowej miliony Amerykanów pozostają w trudnej sytuacji finansowej, a rozprzestrzenianie się wariantu Omicron stwarza nowe trudności gospodarcze.

W Stanach Zjednoczonych stopa bezrobocia wynosi 4,2% i jest nadal wyższa niż przed pandemią, kiedy wynosiła 3,5%. I chociaż firmy zatrudniają pracowników, nadal jest o około 2,3 miliona osób mniej pracujących niż przed pandemią. W związku z rozprzestrzenianiem się wariantu Omicron, który zamyka kampusy uniwersyteckie i skłania do odwołania dużych wydarzeń, w tym przedstawień na Broadwayu, ekonomiści alarmują, że sytuacja w kraju może się pogorszyć.

Wzrost liczby przypadków COVID-19 „uderza najbardziej w branżę rozrywkową, turystyczną i restauracyjną” powiedział David Kelly, główny strateg w JPMorgan Funds. „Obecne trendy i zachowania doprowadzą do powszechnej absencji na początku 2022 r., co znacznie osłabi amerykańską gospodarkę w pierwszym kwartale, po bardzo mocnym czwartym kwartale”.

Jednocześnie pomoc fiskalna dla ponad 30 milionów amerykańskich rodzin zakończyła się w zeszłym miesiącu, a ostatnia wypłata z Child Tax Credit trafiła na konta bankowe Amerykanów i rezydentów 15 grudnia. Te czeki, które zapewniały do ​​300 dolarów na dziecko z kwalifikującej się rodziny nie będą wypłacane  w 2022 roku.

Ustawa Build Back Better Act, która obejmowała przedłużenie programu o rok, nie weszła w życie z powodu sprzeciwu senatora Joe Manchina, demokraty z Zachodniej Wirginii.

Krótko mówiąc, dla wielu ludzi pomoc zapewniona przez państwo w związku z pandemią już się skończyła i jest to problem dla wielu Amerykanów, którzy nadal zmagają się z bezrobociem i słabym rynkiem pracy.

Prawie 3 miliony ludzi podpisało petycję na stronie Change.org, która wzywa prawodawców do uchwalenia przepisów dotyczących powtarzających się płatności miesięcznych w wysokości 2000 USD.


Niektórzy adwokaci wzywają prawodawców do podjęcia nowych działań pomocowych, w tym w szczególności dla osób starszych, których mocno dotknęła rosnąca inflacja podczas pandemii. Do grudnia ponad 95 000 osób podpisało petycję autorstwa organizacji Senior Citizens League, grupy wspierającej starszych Amerykanów, mającą na celu zapewnienie jednorazowej pomocy w wysokości 1400 USD.

Rosnąca inflacja w 2021 r. znacznie przewyższyła wzrost świadczeń o 1,3%, który beneficjenci Ubezpieczeń Społecznych otrzymali na początku tego roku.

Płatności cykliczne?

Niektórzy prawodawcy podchwycili pomysł płatności cyklicznych. Dwudziestu jeden senatorów – wszyscy demokraci – podpisało 30 marca list do prezydenta Bidena popierający powtarzające się płatności związane z pomocą państwa. Wskazali, że płatności w wysokości 1400 USD, które mają zostać rozdysponowane przez IRS, nie wystarczą ludziom na długo.

„Prawie 6 na 10 osób twierdzi, że płatności 1400 dolarów, które mają być uwzględnione w pakiecie pomocy, wystarczy im na mniej niż trzy miesiące” – napisali senatorowie w liście.

Tymczasem niektóre amerykańskie stany tworzą własne programy wsparcia dla potrzebujących. Około dwie trzecie mieszkańców Kalifornii prawdopodobnie zakwalifikuje się na pomoc z programu „Golden State Stimulus” dzięki nowym wysiłkom gubernatora Gavina Newsoma. Zapewni to 600 dolarów mieszkańcom o niskich i średnich dochodach, którzy złożyli zeznania podatkowe za 2020 r. Floryda i część Teksasu na przykład, aby zrównoważyć skutki pandemii, zatwierdziły premie dla nauczycieli.

Ulga podatkowa dla dzieci

Rodziny kwalifikujące się do zwrotu podatku w ramach Child Tax Credit (CTC) otrzymały sześć miesięcznych wypłat od Urzędu Skarbowego. Do grudnia minionego roku przekazano im do ​​1800 USD. Pomoc wynikała z rozszerzonego programu CTC, który jest częścią amerykańskiego planu ratunkowego prezydenta Joe Bidena.

Rodziny potrzebujące pomocy otrzymywały, także 300 USD miesięcznie na każde dziecko poniżej 6 lat i 250 USD na dzieci w wieku od 6 do 17 lat. Program ten jak piszemy nie będzie już kontynuowany w nowym 2022 roku.


Fundusze awaryjne, oszczędności

Ludzie, którzy otrzymali trzy czeki „stimulus” w federalnym programie pomocy wykorzystują większość środków na spłatę zadłużenia lub odkładanie pieniędzy, zgodnie z niedawną analizą Banku Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku. Może to wskazywać, że ludzie wykorzystują te pieniądze na zmniejszenie zadłużenia, które zaciągnęli podczas pandemii, a także na stworzenie funduszu oszczędności na wypadek kolejnego wstrząsu.

Naukowcy twierdzą, że miliony Amerykanów uniknęło trudności dzięki pomocy rządu federalnego.

Ustanie tej pomocy może spowodować poważny wzrost finansowych trudności, co może ograniczyć gwałtownie rosnące wydatki na żywność i inne podstawowe artykuły gospodarstwa domowego – przestrzegają eksperci.

Życie od wypłaty do wypłaty

Chociaż gospodarka się poprawia, miliony ludzi nadal cierpią z powodu obniżonych dochodów i nie są w stanie skorzystać z rządowych programów pomocowych, powiedział Greg Nasif, dyrektor Humanity Forward. Według marcowego badania ekonomistki Elizy Forsythe tylko 4 na 10 bezrobotnych faktycznie otrzymało pomoc.

Wiele z tych osób nigdy nie ubiegało się o zasiłek dla bezrobotnych, myśląc, że nie mają do niego prawa. Inni rezygnowali z powodu długiego oczekiwania i innych problemów.

Szansa na czwartą rundę federalnej pomocy jest jednak niewielka. W zamian za nią administracja prezydenta Joe Bidena skupiła się na rozwoju infrastruktury i inwestycjach które mają ożywić gospodarkę. Po za tym ekonomiści wskazują związek między przekazywaniem pieniędzy obywatelom a wzrostem inflacji, zwłaszcza, że przyczyniło się do niej także załamanie w łańcuchu dostaw.

 

Źródło: cbs

Foto: You Tube, pixabay/housemind78Brett_Hondow/ csamhaber /Pexelsstevepb sabinevanerp/qimono

News USA

Dzień Pamięci vs Dzień Weterana. Wiecie czym się różnią?

Opublikowano

dnia

Autor:

Dzień Pamięci i Dzień Weterana to dwa ważne święta upamiętniające tych, którzy służyli w armii Stanów Zjednoczonych. Wydają się być podobne, ale istnieje jednak różnica między tymi dniami.

Dzień Pamięci – Memorial Day

Dzień Pamięci to federalne święto w Stanach Zjednoczonych, które upamiętnia i honoruje tych, którzy zginęli podczas służby w armii USA. Obchodzony jest w ostatni poniedziałek maja. W tym roku obchodzony jest 29 maja.

Memorial Day był wcześniej nazywany Dniem Dekoracji i powstał jako sposób na uhonorowanie tych, którzy zginęli w wojnie secesyjnej.

Dziś Dzień Pamięci to czas, aby pamiętać o wszystkich, którzy zginęli we wszystkich wojnach, w tym w wojnie w Wietnamie, wojnie w Iraku i wojnie w Afganistanie.

Dzień Weteranów – Veterans Day

Veterans Day to święto federalne w Stanach Zjednoczonych, które ma na celu uhonorowanie wszystkich, którzy służyli w armii USA, zarówno żywych, jak i zmarłych. Obchodzone jest 11 listopada,.

Dzień Weterana to czas, aby podziękować weteranom za ich służbę i okazać uznanie za ich poświęcenie.

Święto 11 listopada zostało ustanowione w 1919 roku przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Woodrowa Wilsona pod nazwą Armistice Day (dzień rozejmu), aby uczcić rocznicę zakończenia działań wojennych podczas I wojny światowej.

Prezydent Dwight Eisenhower ustanowił ten dzień świętem narodowym pod nazwą Dzień Weteranów proklamacją z 1 czerwca 1954 roku.

Główna różnica między Dniem Pamięci a Dniem Weteranów polega więc na tym, że Dzień Pamięci to dzień pamięci o tych, którzy zginęli w służbie swojemu krajowi, podczas gdy Dzień Weteranów to dzień uhonorowania wszystkich, którzy służyli, niezależnie od tego, czy zginęli w służbie.

Zarówno Dzień Pamięci, jak i Dzień Weteranów to ważne święta, które pozwalają wyrazić wdzięczność tym, którzy służyli naszemu krajowi.

Oto kilka sposobów na uhonorowanie tych, którzy służyli w Dniu Pamięci i Dniu Weteranów:

  • Weź udział w nabożeństwie żałobnym lub ceremonii.
  • Odwiedź cmentarz lub pomnik weterana.
  • Noś czerwono-biało-niebieską wstążkę.
  • Przekaż darowiznę na rzecz organizacji weteranów.
  • Napisz list do weterana.
  • Podziękuj weteranom za ich służbę.

Poświęcając czas na uhonorowanie tych, którzy służyli, możesz okazać wdzięczność za ich poświęcenie oraz pomóc zapewnić, że ich służba nigdy nie zostanie zapomniana.

 

Źródło: fox35
Foto: YouTube, istock/spukkato
Czytaj dalej

News USA

Agata Kornhauser–Duda i Bogdan Chmielewski rozmawiali o Polonii i promocji naszego kraju

Opublikowano

dnia

Autor:

Agata Kornhauser–Duda spotkała się w czwartek z Bogdanem Chmielewskim, Przewodniczącym Polsko–Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej. Tematem rozmowy był realizacja programu Stażu Prezydenckiego umożliwiającego amerykańskim studentom, w tym osobom o polskich korzeniach, pozyskanie wiedzy o współczesnej Polsce oraz zdobycie doświadczeń podczas spotkań i paneli w naszym kraju. Mówiono również o zaangażowaniu amerykańskiej Polonii we wsparcie Ukrainy i uchodźców.

Polsko–Słowiańska Federalna Unia Kredytowa to największa etniczna instytucja finansowa w USA. Jej misją jest stałe wspieranie środowiska Polonii. Co roku do organizacji polonijnych, szkół, klubów, parafii trafia ponad 2,5 mln dolarów w postaci dotacji.

PSFUK jest też największym polonijnym pracodawcą, zatrudniającym ok. 320 pracowników: w większości urodzonych w Polsce lub mających polskie korzenie.

Unia wspiera także działalność dziecięcych hospicjów w Polsce poprzez coroczną świąteczną zbiórkę środków. Każdorazowo jedna z placówek rekomendowana jest przez Małżonkę Prezydenta.

Trwająca wizyta Bogdana Chmielewskiego w Warszawie związana jest z realizacją kolejnej edycji Stażu Prezydenckiego mającego pomóc amerykańskim studentom oraz ich kolegom o polskim pochodzeniu w zdobyciu doświadczeń poprzez wizyty studyjne w wiodących spółkach skarbu państwa i międzynarodowych firmach prywatnych w Polsce.

Agata Kornhauser–Duda i Bogdan Chmielewski rozmawiali również o sytuacji w Ukrainie oraz o bieżących potrzebach jej mieszkańców i uchodźców przebywających w naszym kraju. Pierwsza Dama wyraziła głęboką wdzięczność dla amerykańskiej Polonii, która od wybuchu wojny wykazuje się solidarnością w niesieniu pomocy Ukraińcom i podejmuje szereg inicjatyw na ich rzecz.

W piątek, po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią COVID–19, Prezydent Andrzej Duda zainaugurował w Pałacu Prezydenckim powrót do idei i tradycji Stażu Prezydenckiego oraz wręczył tegorocznym Stażystom dyplomy uczestnictwa w 4. edycji programu.

Jednym z celów programu jest promocja pozytywnego wizerunku Polski i Polaków w Stanach Zjednoczonych Ameryki, poszerzenie wiedzy uczestników Stażu na temat Polski, jej gospodarki, historii i kultury.

Intencją Kancelarii Prezydenta RP oraz partnerów Stażu Prezydenckiego jest również chęć zainspirowania uczestników Stażu do odwiedzania Polski oraz rozważenia budowania ścieżki kariery zawodowej na polskim rynku pracy.

Program Stażu Prezydenckiego został zainicjowany w 2017 roku przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

W dotychczasowych trzech edycjach programu wzięło udział 60 studentów amerykańskich, głównie z uczelni o profilu ekonomicznym i technicznym.

W uroczystości przyznania Stażów Prezydenckich wzięli udział także Szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot, Minister Andrzej Dera, Mark Brzezinski, Ambasador Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz Marcin Wasilewski, Prezes Zarządu General Electric Company Polska Spółka z o.o.

W tym roku podczas realizacji programu młodzież odwiedzi Warszawę, Lublin, Rzeszów i Mielec oraz okolice tych miast (Warkę, Chełm, Łańcut, Markową), zapoznając się z polską historią, tradycją i kulturą oraz współczesnym, zmieniającym się dynamicznie obliczem wschodnich terenów naszego kraju.

W związku z agresją Rosji na Ukrainę i wojną toczącą się za wschodnią granicą Rzeczypospolitej Polskiej, ważnym przedmiotem prezentacji będzie rosnące zaangażowanie USA w bezpieczeństwo Polski i państw regionu oraz wysiłek Polskiego Państwa, jego władz i jego obywateli w niesienie pomocy milionom uchodźców wojennych z Ukrainy.

Źródło: prezydent.pl
Foto: Grzegorz Jakubowski/KRRP
Czytaj dalej

News USA

Nagana i grzywna dla lekarki z Indianapolis, która usunęła ciążę 10-latki z Ohio

Opublikowano

dnia

Autor:

Lekarka z Indianapolis, która publicznie ujawniła, że w zeszłym roku dokonała aborcji u 10-letniej ofiary gwałtu z Ohio, została upomniana i ukarana grzywną przez medyczną komisję licencyjną Indiany. Komisja ustaliła, że ujawnienie naruszyło federalne i stanowe przepisy dotyczące prywatności pacjentów.

W czwartek komisja uznała dr Caitlin Bernard, lekarkę położnika-ginekolog, odpowiedzialną za trzy zarzuty naruszenia przepisów dotyczących prywatności pacjentów po tym, jak prokurator generalny stanu Indiana Todd Rokita złożył skargę na lekarkę w listopadzie.

Jednak komisja odrzuciła dwa inne zarzuty zawarte w skardze. Stwierdziła, że Bernard nie naruszyła przepisów wymagających od lekarzy natychmiastowego zgłaszania podejrzeń o wykorzystywanie dzieci i śledzenia na bieżąco przepisów dotyczących obowiązkowego zgłaszania i prywatności pacjentów.

Dr Caitlin Bernard zostanie ukarana grzywną w wysokości 3000 dolarów i otrzyma list z naganą, zgodnie z zarządem, który zgodził się pozwolić jej kontynuować praktykę lekarską.

W skardze zarzucano, że Bernard naruszyła prawo do prywatności pacjentów, gdy omawiała przypadek dziewczynki bez zgody pacjentki lub opiekuna – mimo, że nie użyła jej imienia – gdy latem rozmawiała z dziennikarzem z Indianapolis Star.

Ujawnienie, dlaczego dziewczynka z Ohio odbyła podróż medyczną do Indiany, kilka dni po tym, jak Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych unieważnił sprawę Roe przeciwko Wade, spowodowało, że dr. Bernard stała się częścią narodowej debaty na temat prawa do aborcji w swoim powiecie.

Dr. Bernard powiedziała w zeszłym roku, że pod koniec czerwca wykonała aborcję u 10-letniego dziecka i że dziewczynka pojechała do Indiany na zabieg, ponieważ Ohio, po orzeczeniu w sprawie Roe, generalnie zakazało aborcji po wykryciu wczesnej czynności serca, czyli około sześciu tygodni ciąży.

Dziewczynka była w ciąży sześć tygodni i trzy dni, powiedziała Bernard.

W czasie wykonania przez nią zabiegu Indiana zezwalała na aborcję do 20 tygodni po zapłodnieniu.

Według policji w Columbus, 27-letni Gerson Fuentes, który zgwałcił dziewczynkę z Ohio został aresztowany i oskarżony o gwałt na nieletniej w wieku poniżej 13 lat.

Dr Caitlin Bernard powiedziała zarządowi, że natychmiast powiadomiła pracownika socjalnego szpitala o możliwym nadużyciu. Pracownik socjalny zeznał, że skontaktowała się z urzędnikami w Ohio i że tamtejsze władze natychmiast rozpoczęły dochodzenie w tej sprawie.

Lekarka zgłosiła procedurę aborcji do Departamentu Zdrowia stanu Indiana 2 lipca – dwa dni po jej wykonaniu – zgodnie z wymogami departamentu. W czwartek powiedziała radzie licencyjnej, że złożyła również raport, w którym odnotowano nadużycie, do Departamentu Opieki nad Dziećmi w stanie Indiana.

 

Źródło: cnn
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

styczeń 2022
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu