Połącz się z nami

spoleczne

Nie pozwól żeby brak pieniędzy wpłynął na Twoje Święta. Przeczytaj jak możesz sobie pomóc?

Opublikowano

dnia

Koszty opieki medycznej mogą być tak obciążające dla domowego budżetu, że odczujemy to w czasie Świąt Bożego Narodzenia. A ten czas powinien być wolny od trosk. To także i przede wszystkim czas obdarowywania bliskich osób prezentami.

Według nowego badania przeprowadzonego przez Health Care Insider około 11% Amerykanów zrezygnowało w tym roku z kupowania prezentów świątecznych, aby stać ich było na opiekę zdrowotną. Najwięcej osób ograniczyło wydatki związane  z kupowaniem jedzenia (17%), podróżowaniem (16%) i innymi dużymi zakupami (14%). Powodem jest konieczność opłacenia rachunków medycznych.

Na szczęście istnieje kilka sposobów na kontrolowanie kosztów opieki zdrowotnej przed świętami. Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej o zarządzaniu wydatkami medycznymi, od negocjacji rachunków szpitalnych po konsolidację długów medycznych. Zobacz szacowaną stopę procentową pożyczki konsolidacyjnej zadłużenia bez wpływu na swoją zdolność kredytową na Credible.

Jak obniżyć koszty opieki zdrowotnej

Oto kilka sposobów na zmniejszenie kosztów opieki zdrowotnej, abyś mógł swobodnie wydawać pieniądze według własnego uznania:

  • Przeprowadź badania, aby planować z wyprzedzeniem
  • Negocjuj rachunki medyczne
  • Skonsoliduj dług medyczny w pożyczkę

 

Przeprowadź badania, aby planować z wyprzedzeniem

Ponad połowa (51%) ankietowanych przyznała, że ​​w ubiegłym roku otrzymała niespodziewany rachunek za opiekę medyczną. Spośród tych, którzy to zrobili, 33% stwierdziło, że rachunek przekroczył 500 USD.

Oto kilka sposobów na wcześniejsze przygotowanie się na koszty leczenia:

  • Zapytaj o dokładną wycenę usług medycznych przed wyrażeniem zgody na opiekę. Powszechne procedury medyczne mogą mieć duże różnice w cenach. Możesz znaleźć lekarza, który oferuje tę samą usługę po niższych kosztach.
  • Użyj narzędzia wyceny opieki zdrowotnej, aby oszacować koszty. Niektórzy główni ubezpieczyciele zdrowotni oferują szacunkowe ceny na swoich stronach internetowych. Możesz również skorzystać z narzędzia innej firmy, takiego jak Healthcare Bluebook, aby upewnić się, że została naliczona uczciwa cena.
  • Skontaktuj się ze swoją firmą ubezpieczeniową. Mogą oni zatrudniać rzeczników rozliczeń medycznych, którzy pomogą Ci znaleźć dostawców opieki po obniżonych kosztach lub usługodawców w sieci. Możesz również poprosić o Summary of Benefits and Coverage (SBC), aby dowiedzieć się więcej o swoim planie ubezpieczenia zdrowotnego.

Jednak każdy pacjent, który otrzymał pomoc medyczną w nagłych wypadkach, wie, że nie zawsze można zaplanować koszty leczenia. W takim przypadku rozważ opcje negocjowania rachunków szpitalnych lub konsolidacji zadłużenia medycznego za pomocą pożyczki. Możesz dowiedzieć się więcej o kredytach konsolidacyjnych, kontaktując się z doświadczonym ekspertem w Credible.

Negocjuj rachunki medyczne
Możliwe jest zmniejszenie lub wyeliminowanie rachunków za leczenie, kontaktując się z działem rozliczeń szpitala. Wiadomo, że świadczeniodawcy opieki zdrowotnej oferują zniżki dla pacjentów, którzy płacą z góry zryczałtowaną kwotę.

Ale zanim skontaktujesz się z dostawcą, sprawdź czy nie ma błędów w rozliczeniach medycznych. Sprawdź, czy opłata została naliczona za usługę, która miała być objęta Twoją polisą ubezpieczeniową. Inne typowe błędy to podwójne rozliczenie lub nieprawidłowe kody rozliczeniowe.

Powinieneś również sprawdzić, czy masz prawo do programów pomocy finansowej w oparciu o Twoje dochody. Prawo federalne wymaga, aby szpitale non-profit oferowały pomoc finansową pacjentom o niskich dochodach. Mimo to prawie połowa (45%) tych dostawców rutynowo pobiera opłaty od pacjentów, którzy kwalifikują się do programu opieki charytatywnej, według Kaiser Health News.

Konkretne przepisy różnią się w zależności od stanu, więc zapoznaj się z przepisami w Twojej okolicy, aby sprawdzić, czy kwalifikujesz się do pomocy finansowej, takiej jak zniżka na opiekę lub nieoprocentowany plan płatności.

Skonsoliduj dług medyczny w pożyczkę
Jeśli wyczerpałeś wszystkie inne opcje i po prostu potrzebujesz zorganizowanego planu spłaty zadłużenia na pokrycie kosztów opieki zdrowotnej, rozważ wzięcie pożyczki konsolidacyjnej zadłużenia. Ta niezabezpieczona pożyczka osobista umożliwia spłatę zadłużenia w stałych miesięcznych ratach przez określony okres miesięcy lub lat.

Według Federal Reserve oprocentowanie pożyczek osobistych jest bliskie najniższym historii. Średnia stopa dwuletniego kredytu osobistego wyniosła 9,39% w III kwartale 2021 r.

Udzielający pożyczek określają oprocentowanie i uprawnienia pożyczki osobistej na podstawie historii kredytowej pożyczkobiorcy. Powinieneś sprawdzić swoją zdolność kredytową i uzyskać kopię raportu kredytowego z trzech biur kredytowych przed złożeniem wniosku, aby ustalić, która opcja jest dla Ciebie odpowiednia.

Możesz porównać oprocentowanie pożyczek osobistych u wielu firm oferujących pożyczki na Credible, aby upewnić się, że otrzymujesz najniższą możliwą stawkę w swojej sytuacji finansowej. Następnie użyj osobistego kalkulatora pożyczki, aby oszacować miesięczną spłatę.

 

Źródło: fox32, Credible

Foto: pixabay/geralt / jarmoluk/ Parentingupstream/TBIT/ckstockphoto

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Zrób sobie przerwę. Psycholog Anna Węgierek o zaplanowanym i świadomym odpoczywaniu

Opublikowano

dnia

Wakacje to przede wszystkim wielka zmiana. Zmieniamy otoczenie, codzienne zwyczaje, dotychczasowy rytm i styl życia, poznajemy nowych ludzi i nowe miejsca. Odpoczywamy na wiele różnych sposobów. Styl wypoczynku zależny jest od wielu czynników, w tym od rodzaju wykonywanej pracy, stylu życia, osobistych potrzeb i rodzaju przeciążeń fizycznych lub psychicznych.

O tym, jak ważny w rozwoju mózgu człowieka jest wypoczynek, mówiła doktor psychologii klinicznej Anna Węgierek. Podkreślała, że każdy potrzebuje od czasu do czasu ucieczki od codzienności

 „Każdy z nas potrzebuje mieć wakacje i wolny czas. Potrzebujemy też zmienić otoczenie, ludzi, miejsce, a przede wszystkim to, co robimy na co dzień. Musimy wychodzić z codziennej monotonii. Zobaczenie czegoś nowego, inne emocje, i w związku z tym pojawiające się endorfiny, dają nam energię do działania”.

Każdy trochę inaczej rozumie termin „wypoczynek”. Jedni chcą wyjechać, inni zostają w domu. Według doktor psychologii nie ma to większego znaczenia. Ważne, aby robić coś innego niż zwykle, bo jest to istotne dla rozwoju naszego mózgu

 „Jest wielka grupa ludzi, którzy nie potrzebują nigdzie wyjeżdżać. Chcą oni zostać w domu i mieć totalny spokój. Cały czas trzeba jednak robić nowe rzeczy, bo wtedy nasza mózgowa bateria odzyskuje pełną energię. Pamiętajmy o tym, jak działa nasz mózg. Jeżeli mamy monotonię, nie czytamy nowej książki, nie oglądamy nowego filmu, nie śpiewamy, nie tańczymy, wtedy on się nie rozwija”.

Odpoczywać należy świadomie

Doktor Anna Węgierek mówi o tym, że odpoczywać należy świadomie, planując i wybierając to, co lubimy robić. Dotyczy to nie tylko wakacji, ale każdego codziennego dnia

„Każdego dnia, gdy przychodzimy z pracy i są z nami nasi najbliżsi, chowajmy telefon do torebki, wyłączmy telewizor. Uciekajmy od natłoku informacji. Miejmy jakąś własną barierę. Świadomie wybierajmy, jak chcemy spędzać czas. Świadomie, to znaczy wiedząc, jakie są tego konsekwencje. Planujmy też rzeczy na przyszłość i stawiajmy sobie nowe zadania, na przykład< jutro przeczytam nową książkę>”.

Wegierek Psychology Center, Inc
Telefon: 708 710 8819

Marta Kędzior
mkedzior@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała, pixabay.com

Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Człowiek nie jest robotem! Salwatorianin Łukasz Kleczka o kulturze wolnego czasu

Opublikowano

dnia

Rozpoczynające się wakacje przypominają o przysługującym nam prawie do przerwy w pracy. W czerwcu, lipcu i sierpniu zmienia się rytm naszego życia. Wolny czas jest po to, aby móc odpocząć i powinien on być konieczną troską o ciało i o ducha. To od  nas zależy, czy „zabijemy czas wolny”, czy też spędzimy go pożytecznie.

O tym, jak można twórczo i mądrze wykorzystywać czas wolny, mówił na antenie Radia Deon ojciec Łukasz Kleczka. Salwatorianin przekonuje, że wypoczynek jest konieczny dla zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

Wolne chwile, np. niedziele, święta, wczasy rodzinne są dobrą okazją do zbliżenia się członków rodziny. Ich wzajemne rozmowy, spotkania rodzinne, spacery wytwarzają odpowiednią atmosferę, pełną wzajemnego zaufania, w której każdy czuję się dobrze. Ojciec Łukasz Kleczka podkreśla, że czas, który spędzamy z najbliższymi, jest najlepszym podarunkiem, jaki możemy dać sobie i innym

Wykorzystajmy nasze zainteresowania

By móc dobrze wypocząć, trzeba wykorzystać nasze zainteresowania i pragnienia. Jak mówi salwatorianin, pożyteczne hobby daje zadowolenie nie tylko z tego, że coś mamy, ale przede wszystkim z tego, że coś wiemy, coś umiemy, potrafimy coś zrobić

Ojciec Łukasz Kleczka podkreśla, że w czasie wakacji z pewnością nie może zabraknąć ciszy i okazji do modlitwy czy refleksji

Marta Kędzior
mkedzior@radiodeon.com

Źrodło: inf.własna
Foto: Rafał Muskała,pixabay.com

Czytaj dalej

Ciekawostki

Przetworzona żywność wpływa na niepłodność. Cukier to zabójca mówi doktor Ewa Dąbrowska

Opublikowano

dnia

Niewłaściwa dieta może być przyczyną trudności z poczęciem dziecka. Najbardziej szkodliwy jest cukier, a badania pokazują, że np. nadmiar spożywanych słodzonych napojów gazowanych w sposób drastyczny obniża możliwość zajścia w ciążę. Zbyt dużo cukru w diecie sprawia także, że i u mężczyzn spada zdolność do poczęcia dziecka. Jakich produktów należy unikać i jakich rodzajów żywności się wystrzegać – o tym można przeczytać w nowej książce w języku polskim „Dieta dr Ewy Dąbrowskiej®„.

Współczesna cywilizacja to nie tylko ogromny postęp w wielu dziedzinach życia, ale też skutki tego postępu, czasami niepożądane. Istniejące wcześniej „choroby z ubóstwa”, głównie o charakterze zapalnym (jak gruźlica, zapalenie płuc), zostały zastąpione przez nowe choroby „z przesytu”, zwane cywilizacyjnymi. Można do nich zaliczyć m.in. schorzenia związane z otyłością oraz problemy z płodnością. Tę zmianę charakteru powszechnie występujących chorób zwykle nazywa się przewrotem epidemiologicznym.

Dr Ewa Dąbrowska: żywność przetworzona a płodność

Charakterystyczne dla współczesnej cywilizacji zmiany związane z produkcją żywności to przede wszystkim rafinacja, czyli usunięcie błonnika z buraka cukrowego podczas produkcji cukru, odrzucenie otrębów ze zbóż przy produkcji białej mąki oraz rafinacja nasion oleistych, z których odrzuca się błonnik przy produkcji olejów rafinowanych.

Inne procesy przetwórcze to m.in. utwardzanie olejów podczas produkcji margaryn, odtłuszczanie nabiału, homogenizacja i pasteryzacja mleka, wzbogacanie żywności w dodatki chemiczne, takie jak glutaminian podnoszący smak czy azotyny w procesie peklowania czerwonego mięsa, dodawanie ulepszaczy zwiększających trwałość produktów i inne tego typu procesy, które spowodowały, że żywność przestała być naturalna.

Dziewczęta zaczynają dojrzewać już w wieku siedmiu lat

Jednocześnie od połowy lat dziewięćdziesiątych obserwuje się tendencję do coraz wcześniejszego dojrzewania młodych ludzi. Obecnie w Stanach Zjednoczonych 16 proc. dziewcząt zaczyna dojrzewać już w wieku siedmiu lat, a zdarzają się przypadki dojrzewania dzieci sześcioletnich, a nawet młodszych.

Problem przedwczesnego dojrzewania dziewcząt jest o tyle poważny, że może mieć szereg negatywnych następstw w wieku dorosłym i często wiąże się z ryzykiem rozwoju raka piersi oraz zespołu policystycznych jajników.

Przyczyną przedwczesnego dojrzewania dziewcząt może być nadmiar tkanki tłuszczowej, która ma wpływ na hormony związane z dojrzewaniem (insulinę, leptynę i estrogen).

Z kolei do nadwagi, otyłości oraz problemów z płodnością prowadzi przede wszystkim nadmiar cukru, białej mąki i syropu glukozowo-fruktozowego w diecie, czyli to, co jest charakterystyczne dla powszechnego obecnie w krajach zachodnich modelu żywienia.

Ilość dodanego cukru w diecie amerykańskiej (zwłaszcza w napojach gazowanych) była w 2005 roku aż o 19 proc. wyższa niż w roku 1970.

Odkryto także inną zależność między pracą układu rozrodczego a dietą. Okazało się, że wysokie spożycie białka zwierzęcego u dziewcząt w wieku 3–7 lat było związane z wczesną pierwszą miesiączką. 

Nie zaobserwowano natomiast analogicznej sytuacji u dziewcząt spożywających dużo białka roślinnego. Nadmiar białka zwierzęcego (mięsa i nabiału) w diecie podnosi poziom insulinopodobnego czynnika wzrostu (IGF-1), który podobnie jak cukier przyspiesza dojrzewanie płciowe z powodu wpływu na estradiol.

Istnieją również dowody na to, że zwiększone ryzyko przedwczesnej pierwszej miesiączki może mieć związek z dużym spożyciem mleka, a to z powodu obecności hormonów płciowych w mleku krowim. Także inne produkty pochodzenia zwierzęcego, zwłaszcza kurczaki i ryby, zawierają dużo estrogenu.

Najbardziej szkodliwy okazuje się cukier – to potężna toksyna

Po przeanalizowaniu rodzajów pokarmów, które w największym stopniu mogą zaburzać płodność, najbardziej szkodliwy okazuje się cukier. Jest on potężną toksyną, która na wiele sposobów może zaburzać równowagę zdrowotną organizmu. W przypadku nadmiernego spożycia cukru i białej mąki wzrasta poziom insuliny, a wówczas łatwo o insulinooporność, czyli stan, w którym insulina traci zdolność obniżania poziomu cukru we krwi. Nadmiar glukozy zamienia się w tłuszcz, a wtedy człowiek tyje.

Postępujący wzrost poziomu cukru we krwi może prowadzić nie tylko do otyłości, ale także do cukrzycy typu 2, nadciśnienia, miażdżycy, udarów i zawałów serca oraz nowotworów. Odpowiada także za trudności z zajściem w ciążę i zwiększa ryzyko poronień.

Cukier może zaburzać równowagę hormonalną, doprowadzając do dominacji estrogenu, problemów z owulacją i niemal wszystkich rodzajów patologii, które prowadzą do niepłodności (…).

Przykładem może być badanie przeprowadzone na grupie ponad 3 tys. kobiet, które wypijały dziennie trzy lub więcej porcji słodzonego napoju gazowanego. Analiza wykazała, że wskaźnik ciąż był u nich niższy aż o 52 proc. niż u kobiet, które piły wodę.

Istnieje wiele hormonów regulujących głód i uczucie nasycenia po posiłku. Uwalniane są one z różnych narządów, przykładowo z jelit jest uwalniana grelina, czyli hormon pobudzający apetyt i zwiększający magazynowanie tłuszczu. Komórki tłuszczowe natomiast produkują przeciwnie działający hormon – leptynę, która przekazuje do mózgu sygnał o sytości. W ten sposób zostaje zahamowane uczucie głodu, co sprawia, że mniej jemy – a zatem leptyna chroni przed otyłością.

Kiedy mózg przestaje ostrzegać

W przypadku przesytu w jedzeniu może jednak dojść do stanu oporności na leptynę, kiedy to mózg nie rozpoznaje sygnału wysyłanego przez ten hormon i „myśli”, że nadal jesteśmy głodni. W rezultacie wciąż jemy i tyjemy. Dlatego u osób otyłych, które mają wysoki poziom leptyny i trudności z odchudzaniem, można podejrzewać właśnie taki stan leptynooporności.

Oprócz komórek tłuszczowych zdolność produkcji leptyny mają komórki pęcherzykowe jajników. Nadmierna produkcja tego hormonu wpływa negatywnie na czynność jajników i rozwój zarodka, dlatego u otyłych kobiet wysoki poziom leptyny może być przyczyną niepłodności.

Również u mężczyzn nadmiar cukru w diecie jest szkodliwy, gdyż obniża jakość nasienia, powodując uszkodzenie DNA plemników, i tym samym może negatywnie wpływać na szansę poczęcia.

Jak widać, tylko prawidłowa przemiana glukozy oraz zachowana wrażliwość na insulinę i leptynę mogą zapewnić prawidłową płodność u kobiet i mężczyzn. Nie tylko cukier jest niekorzystny dla zdrowia prokreacyjnego. Okazuje się, że również nadmiar w diecie produktów pochodzenia zwierzęcego, zwłaszcza czerwonego mięsa, wpływa negatywnie na płodność, ponieważ może doprowadzić do upośledzonego rozwoju zarodka.

Aby więc cieszyć się dobrym zdrowiem i doskonałą płodnością, zawsze warto wybierać żywność jak najmniej przetworzoną, jednym słowem: naturalną.

żródło: WAM, Deon.pl – fragment książki  „Dieta dr Ewy Dąbrowskiej®
photo: WAM

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

grudzień 2021
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu