Połącz się z nami

News Chicago

W ILLINOIS STAN KLĘSKI ŻYWIOŁOWEJ. Gubernator Pritzker gwarantuje pomoc dla osób dotkniętych tornadami

Opublikowano

dnia

Gubernator JB Pritzker ogłosił stan klęski żywiołowej dla środkowego i południowego Illinois. Stan obowiązuje w powiatach, przez które przeszły burze i tornada 10 grudnia.

Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej umożliwia państwu sprawniejsze działanie w celu pomocy poszkodowanym i dostarczeniu rzeczy których potrzebują, a także odpowiedniego sprzętu i personelu na zdewastowane tereny.

Powiaty objęte stanem to: Bond, Cass, Champaign, Coles, Edgar, Effingham, Fayette, Ford, Greene, Grundy, Iroquois, Jackson, Jersey, Kankakee, Lawrence, Livingston, Logan, Macon, Macoupin, Madison, Montgomery, Morgan , Moultrie, Pike, Sangamon, Shelby, Tazewell i Woodford.

Tornado, które uderzyło w piątek wieczorem 10 grudnia w Edwardsville, sklasyfikowano jako EF3 w zmodyfikowanej skali Fujity. Trąbie powietrznej o tej sile może towarzyszyć wiatr o prędkości od 136 do 165 mil na godzinę (218 do 266 km/h).W stanie Illinois zginęło sześć osób, w zawalonym budynku magazynu Amazon w Edwardsville. Tornado spowodowało wiele szkód: zniszczyło budynki, połamało drzewa, pozrywało linii energetyczne.

„Moja administracja jest zobowiązana do stania po stronie Edwardsville i wszystkich okolicznych dotkniętych społeczności” powiedział Pritzker w oświadczeniu. „Wczoraj zatwierdziłem stan klęski żywiołowej dla powiatu Madison, a także wszystkich powiatów dotkniętych burzami, aby ułatwić wysiłki na rzecz odbudowy, a także poszukiwanie dodatkowych zasobów federalnych. Współpracujemy bezpośrednio z Białym Domem i FEMA, aby zapewnić dostęp do wszystkich zasobów federalnych dla tej społeczności”.

Gubernator JB PRitzker odwiedził w poniedziałek Edwardsville.

Poza pomocą ze strony państwa, na terenach dotkniętych zniszczeniami ruszyły akcje organizacji humanitarnych, działa m.in. Amerykański Czerwony Krzyż, Armia Zbawienia, World Vision, Samaritan’s Purse i Fundacja Społeczności Edwardsville.

Federalna Administracja Bezpieczeństwa i Higieny Pracy ( Occupational Health and Safety Administration) poinformowała w poniedziałek, że wszczęła dochodzenie w sprawie zawalenia się magazynu firmy Amazon w Edwardsville. Inspektorzy OSHA, którzy są na miejscu od soboty, zbadają, czy przestrzegano zasad bezpieczeństwa w miejscu pracy. Dochodzenie może trwać 6 miesięcy i będą mieli sześć miesięcy.

Przedstawiciele firmy Amazon twierdzą, że budynek został zbudowany zgodnie z obowiązującymi przepisami a pracownicy magazynu mieli zbyt mało czasu na przygotowanie się do uderzenia tornada, od momentu wydania ostrzeżenia przez National Weather Service.

W związku ze zmianami klimatycznymi i coraz częstszym występowaniem gwałtownych zjawisk pogodowych, Gubernator Pritzker bierze pod uwagę konieczność wprowadzenia zmian w przepisach budowlanych, które zapewniłyby większe bezpieczeństwo dla budynków.

Przypuszczalnie, liczba ofiar śmiertelnych tornad, które przeszły przez teren 5 stanów przekroczy 100.

 

Źródło: fox32, Gov.Pritzker FB

Foto: YouTube, Gov.Pritzker FB

News Chicago

Dr Piotr Brukasz: Ktoś naszą Polonię musi leczyć. Kolejni studenci medycyny dostaną stypendia

Opublikowano

dnia

Autor:

Komisja Stypendialna Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego przyznała dwanaście stypendiów dla osób uczących się na kierunkach medycznych, na rok 2023. Uroczystość ich rozdania, która zaplanowana jest na 11 czerwca, zapowiada w Radiu Deon Chicago Piotr Brukasz, lekarz medycyny i prezydent tej organizacji.

„To już odbywa się od lat, każdego roku młodzi ludzie otrzymują od nas pieniądze” mówi dr. Piotr Brukasz. Przyznawana przez Komisję Stypendialną kwota zależy od zaawansowania w naukę danej osoby.

Osoby składające wniosek o stypendium muszą spełniać określone wymagania. Po pierwsze muszą być studentami kierunków medycznych.

Po drugie, starający się o pomoc muszą być związani z Polską, wyjaśnia dr. Piotr Brukasz. Przynajmniej jeden z rodziców musi być Polakiem, a kandydat jest zobowiązany ten fakt udokumentować.

Trzecim podstawowym kryterium branym pod uwagę przez Komisję Stypendialną Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego są dobre wyniki w nauce kandydata.

W tym roku Komisja przyznała 12 stypendiów.

Pieniądze są przekazywane bezpośrednio dla studentów. Związek Lekarzy wspiera także dwa fundusze prowadzone przez Fundację Kościuszkowską, ogromną organizację dobroczynną, tłumaczy Piotr Brukasz. Z tych funduszy pieniądze także trafiają na kształcenie polskich lekarzy.

„Mamy nadzieję, że te osoby będą potem lekarzami, tutaj, w Stanach Zjednoczonych” mówi prezydent Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego. Ci lekarze potrzebni są by służyć swoją pracą Polonii.

Ponieważ stypendia są przyznawane już od wielu lat, już teraz w Polsko-Amerykańskim Towarzystwie Lekarskim działają osoby, które kiedyś skorzystały z tej pomocy finansowej w czasie swojej nauki.

Młodych ludzi, którzy dostali w tym roku stypendia Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego będzie można poznać już niebawem. Doroczna uroczystość wręczenia stypendium odbędzie się 11 czerwca 2023 r. o godzinie 1:00PM w Muzeum Polskim w Ameryce, przy 984 N Milwaukee Ave, Chicago, IL 60642.

Źródło: informacja własna
Foto: Polsko-Amerykańskie Towarzystwo Lekarskie, istock/Andrei Orlov
Czytaj dalej

News Chicago

Johnson zapowiada bezpieczny Memorial Weekend. Czy sprosta temu zadaniu?

Opublikowano

dnia

Autor:

Weekend Dnia Pamięci będzie pierwszym poważnym sprawdzianem dla burmistrza Brandona Johnsona, który niedawno objął urząd, oraz jego tymczasowego komendanta policji, Freda Wallera. Podczas czwartkowej konferencji prasowej duet zobowiązał się do walki z przemocą, która często towarzyszy nieoficjalnemu początkowi lata.

Sposobem na przemoc ma być egzekwowania prawa, dodanie dodatkowych patroli i działań skierowanych do młodzieży w całym mieście.

Brandon Johnson nazwał kompleksową strategię rządową, która zapewni ludziom bezpieczeństwo – najwyższym priorytetem swojej administracji.

Plan publicznego bezpieczeństwa koncentruje się wokół serii działań i programów dla młodych ludzi, finansowanych przez 3,5 miliona dolarów pochodzących od firm i korporacji.

Partnerstwo na rzecz Bezpiecznych i Pokojowych Społeczności (PSPC) jest jednym z 250 beneficjentów. Dyrektor wykonawcza organizacji, Ester Franco-Payne, powiedziała, że jej grupa planuje zaoferować nastolatkom szansę na uprawianie sportu w słabo wykorzystywanych przestrzeniach Austin, które zazwyczaj przyciągają przemoc.

Tamar Manasseah założyła Mothers Against Senseless Killing (MASK). Jej grupa od 10 lat podnosi świadomość dotyczącą przestępczości młodocianych w pobliżu skrzyżowania 75th i Steward, w zbudowanym domu kultury.

Ale zadanie utrzymania miasta w bezpieczeństwie w czasie Memorial Weekend nie będzie łatwe. W ubiegłym roku 9 osób zginęło, a ponad 40 zostało rannych podczas najbardziej brutalnego weekendu Dnia Pamięci w ciągu ostatnich 5 lat.

Tymczasowy komendant policji Chicago, Fred Waller, przekazał, że każdy okręg ma plan, który obejmuje anulowanie jednego dnia wolnego dla wszystkich funkcjonariuszy. Policjanci będą również zwracać uwagę na wszelkie przyczepy kempingowe, przejęcia ulic i incydenty związane z wyścigami na ulicach.

Policja zwiększy swoją obecność w środkach transportu publicznego, korytarzach handlowych, parkach i innych obszarach o dużym natężeniu ruchu.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Ćwicz w Millennium Park w sobotnie poranki. Zajęcia są bezpłatne przez całe lato

Opublikowano

dnia

Autor:

Bezpłatne letnie treningi w Millennium Park rozpoczną się już w ten weekend. Sobotnie zajęcia obejmują ćwiczenia pilates, jogę, cardio kickboxing i zumbę. Weź przyjaciół, lub rodzinę i poruszajcie się razem.

Harmonogram treningowy w soboty w Millennium Park, przy E. Randolph St.:

 • 8:00AM-8:45AM pilates,
 • 9:00AM-09:45AM joga,
 • 10:00AM-10:45AM cardio kickboxing,
 • 11:00AM-11:45AM zumba

Po wykonanym dobrze treningu na poczęstunek zaprasza Double Clutch Plaza. Można tu otrzymać darmową mimozę przy zakupie przystawki.

Treningi są organizowane w okresie 27 maja-2 września.

Lato 2023 w Millennium Park to także bezpłatne koncerty, spektakle teatralne i taneczne. Są to m.in:

 • Chicago Gospel Music Festival, 3 czerwca.
 • Chicago Blues Festival, 8-11 czerwca.
 • Grant Park Music Festival, 19 czerwca-14 sierpnia.
 • Koncert Tribute to Ramsey Lewis, 22 czerwca.
 • Joffrey Ballet’s “Joffrey for All Celebration,” 25 czerwca.
 • Chicago Symphony Orchestra’s “Concert for Chicago,” 27 czerwca.
 • Letni koncert Broadway in Chicago, 14 sierpnia.
 • Bidi Bidi Boom Boom: The Selena Tribute Concert, 24 sierpnia.
 • Chicago Summer Dance Celebration, 27 sierpnia.
 • Chicago Jazz Festival, 31 sierpnia-3 września.

Źródło: wttw, choosechicago
Foto: YouTube,  Chicago Department of Cultural Affairs and Special Events
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

grudzień 2021
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu