Połącz się z nami

News USA

Wypowiedź Prezydenta podczas polsko-amerykańskich rozmów plenarnych

Opublikowano

dnia

Wszyscy dostojni przybyli Goście,
Nasi Drodzy Amerykańscy Przyjaciele, Nasi Sojusznicy,
Panie Prezydencie, 

Przede wszystkim chcę w imieniu własnym i całej polskiej delegacji, ale też całego polskiego społeczeństwa i wszystkich obecnych w naszym kraju gości – naszych sąsiadów z Ukrainy podziękować za wczorajszą wizytę w Kijowie.

To było niezwykle spektakularne posunięcie strategiczne i polityczne, niezwykle ważny sygnał polityczny przede wszystkim oczywiście dla Ukrainy. W ogromnym stopniu, jestem przekonany, wzmacniający morale obrońców Ukrainy i tych wszystkich, którzy decydują dzisiaj o obronie Ukrainy, jak mój przyjaciel Prezydent Wołodymyr Zełenski, jego współpracownicy.

To był także niezwykły gest pokazany naszym sojusznikom w NATO i w ogóle ludziom, którzy stoją po stronie wolnego świata i całej światowej opinii publicznej, a także tym, którzy łamią międzynarodowe zasady, którzy napadli na suwerenne, niepodległe państwo jakim jest Ukraina, którzy bombardują domy, którzy niszczą infrastrukturę służącą na co dzień ludziom do normalnego życia.

Myślę tutaj niestety o naszych europejskich sąsiadach, myślę o Rosji, o władzach Rosji, o prezydencie Putinie, który podjął prawie rok temu tę decyzję o zaatakowaniu wolnego, niepodległego, suwerennego kraju – w pełnej skali napaści, bo wiemy, że pierwszy atak na Ukrainę nastąpił w 2014 roku tak naprawdę. Ale po 8 latach Władimir Putin zdecydował o zaatakowaniu Ukrainy w pełnej skali doprowadzając do tragedii i katastrofy miliony mieszańców Ukrainy i wywołując ogromny kryzys bezpieczeństwa i gospodarczy na całym świecie, a także kryzys humanitarny, skazując na tragiczny los miliony ludzi, którzy musieli uchodzić ze swojego kraju przed bombami, przed morderstwami, przed gwałtami, przed zabójstwami, przed straszliwym bestialskim traktowaniem ze strony rosyjskich żołnierzy, niestety.

Dziękuję za tę wczorajszą wizytę, bo to był dla tych wszystkich ludzi ważny znak – znak tego, że wolny świat nie zapomina, mało – że wolny świat i największy jego lider – Prezydent Stanów Zjednoczonych – jest przy nich. To był, Panie Prezydencie, co doskonale wiem także akt naprawdę wielkiej odwagi, za co ogromnie dziękuję. Wyobrażam sobie, że nie było to łatwe przede wszystkim dla tych wszystkich, którzy są odpowiedzialni za bezpieczeństwo Pana Prezydenta. Także proszę złożyć ode mnie im również podziękowania. Oni są w tle, ale to była ich ciężka praca. Dziękuję Panie Prezydencie za tę decyzję.

Cieszymy się ogromnie, że możemy Pana gościć w Polsce. To dla nas także jest niezwykle ważny znak bezpieczeństwa.

Jutro spotkamy się z naszymi sojusznikami ze wschodniej flanki NATO, bo dla nas wszystkich to jest niezwykle ważna wizyta, symboliczna, tutaj, w regionie. My nie odbieramy jej tylko jako Polacy, jako wizyty u nas.

To jest wizyta w naszym regionie połączona z wizytą w Kijowie. To jest bardzo mocny sygnał odpowiedzialności, którą Stany Zjednoczone nieustannie mają na sobie za bezpieczeństwo Europy i świata.

Stany Zjednoczone, które wielokrotnie już pokazały swoją odpowiedzialność za sprawy europejskie w czasie I wojny światowej, w czasie II wojny światowej, w czasie zimnej wojny, za każdym razem doprowadzając do powrotu reguł demokratycznych, za każdym razem doprowadzając do tego, że ludzie stawali się wolni, że mogli wrócić do normalnego życia. Czasem po dziesięcioleciach, tak jak to stało się u nas. W 1989 roku dzięki oczywiście naszemu ruchowi „Solidarności”, tutaj w Polsce, determinacji ludzi, dzięki wpływom Ojca Świętego Jana Pawła II, którego tak uwielbiamy.

Ale my doskonale wiemy, że stało się to dzięki niezwykle twardej polityce amerykańskiej, która była prowadzona przez władze Stanów Zjednoczonych, przez Prezydenta Ronalda Reagana. I w końcu imperium zła po prostu upadło, upadł mur berliński w efekcie i odzyskaliśmy wolność.

Wszyscy patrząc na to, co Pan zrobił wczoraj, wierzymy w to, że rzeczywiście Ameryka jest w stanie ład światowy utrzymać, upilnować i pokazać wszystkim napastnikom, którzy chcą zniszczyć innym ludziom życie, być zaborczy wobec innych państw, którzy chcą niewolić inne narody, że nie ma zgody demokratycznej wspólnoty, którą reprezentują Stany Zjednoczone, na takie zachowanie, na takie działanie.

Dziękujemy za to ogromnie. To dla nas jest to ważny sygnał. Dla nas Polaków niezwykle ważna jest obecność Pana Prezydenta z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa.

Cieszymy się bardzo, że to dzisiejsze wystąpienie Pana Prezydenta będzie właśnie u nas. Cieszymy się, że stąd popłynie message Pana Prezydenta w świat. Bo cały świat na pewno będzie słuchał tego wystąpienia. Dziękujemy za tę decyzję. I cieszymy się z tego bardzo.

To jest z jednej strony dowód jak ogromną wagę sojuszniczą przywiązują Stany Zjednoczone do naszej części Europy. A z drugiej strony to jest także dla nas potwierdzenie, że działamy dobrze, że działania, które podejmujemy w ostatnim czasie wobec Ukrainy – wspierając Ukrainę, wysyłając uzbrojenie na Ukrainę, pomagając Ukraińcom, wspierając ich na wszelkie możliwe sposoby jak tylko umiemy i możemy – to jest słuszna droga i mamy w tym zakresie wsparcie Stanów Zjednoczonych.

My to wsparcie staramy się też dawać naszym sąsiadom, staramy się być w tej chwili nie tylko tymi, którzy ze strony Stanów Zjednoczonych i NATO to bezpieczeństwo mają zagwarantowane, ale także tymi, którzy to bezpieczeństwo niosą do innych.

Do państw bałtyckich, gdzie realizujemy misję Air Policing, do naszych sojuszników z Rumunii, gdzie są nasi żołnierze w ramach kontyngentów NATO, na Łotwę, gdzie również stacjonują nasi żołnierze i nasze czołgi dzisiaj strzegą bezpieczeństwa Łotwy. Staramy się wykazywać solidarnością sojuszniczą i tym bardziej dziękujemy, że ta wizyta Pana Prezydenta odbywa się właśnie u nas. Bo myślę, że Polacy odbierają ją także jako docenienie naszego wkładu w budowanie bezpieczeństwa w naszej części Europy. I bardzo się cieszymy mogąc Pana Prezydenta gościć dzisiaj u nas.

To także jest wielki sygnał dla światowych i amerykańskich inwestorów, ta obecność Pana Prezydenta, to wystąpienie Pana Prezydenta, że Polska jest bezpieczna, że jest to kraj, do którego można spokojnie przybywać z drugiej strony globu.

Te odległości nie wydają się takie duże, więc niektórym może się wydawać, że tutaj może też jest niebezpiecznie. Polska jest bezpieczna dzięki obecności armii Stanów Zjednoczonych, dzięki obecności wojsk państw NATO, dzięki także i naszym staraniom we wzmacnianie bezpieczeństwa Polski, zdolności obronnych Polski. Wszystko to realizujemy i cieszymy się, że ta wizyta Pana Prezydenta jest takim widomym znakiem tej obecności.

Mówiliśmy ostatnio naszym sojusznikom, także tutaj, w Europie – ja w czasie moich spotkań w Londynie i na Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium, że to, co się dzieje w tej chwili, ta niezwykła rola, którą realizują poprzez działania Pana Prezydenta Stany Zjednoczone jasno pokazuje, że więź transatlantycka jest kluczowa dla Europy.

Jesteśmy razem z Panem Premierem na tym spotkaniu – Pan Premier jako szef rządu i ten, który dzierży w swoich rękach odpowiedzialność za większość parlamentarną dzisiaj. W 2025 roku będzie polska prezydencja w UE. Chcemy, i podejmiemy jeszcze w tym roku, w maju, specjalną uchwałę w tej sprawie – chcielibyśmy, żeby ta uchwała była na rocznicę naszej obecności w UE – żeby nasza prezydencja odbywała się pod hasłem zacieśniania więzi transatlantyckich. Więcej Ameryki w Europie, silniejsze więzi UE ze Stanami Zjednoczonymi, więcej współpracy między UE i Stanami Zjednoczonymi w kwestiach gospodarczych, w kwestiach bezpieczeństwa, tym wszystkim, co jest dla nas ogromnie ważne.

Ten trudny czas, z którym teraz borykamy się w Europie i ta niezwykła rola, jaką pokazują Stany Zjednoczone jest absolutnym pokazem tego, że to ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i przyszłego rozwoju naszego kontynentu.

My tutaj, w Polsce, tak ogromnie doświadczeni na przestrzeni ostatnich stuleci naszej historii, a zwłaszcza ostatnich stu lat naszej historii, nie mamy co do tego żadnych wątpliwości. Panie Prezydencie bardzo się cieszymy i jeszcze raz bardzo serdecznie Pana witamy.

Źródło: KPRP
Foto: Twitter, You Tube, KPRP

News USA

Haley na RNC: „Nie trzeba zgadzać się z Trumpem w 100% aby na niego głosować”

Opublikowano

dnia

Autor:

Nikki Haley wykorzystała swoje przemówienie, które zaplanowano na godziny największej oglądalności podczas Narodowej Konwencji Republikanów, aby zapewnić o swoim „zdecydowanym poparciu” dla Donalda Trumpa. Zachęcała krytyków byłego prezydenta do zagłosowania na niego w listopadzie.

„Prezydent Trump poprosił mnie, abym przemawiał na tej konwencji w imię jedności. To było łaskawe zaproszenie i z radością je przyjęłam” – powiedziała Nikki Haley we wtorek wieczorem.

Haley przedstawiła swoją propozycję Republikanom, aby odłożyli na bok różnice i zjednoczyli się po stronie swojego kandydata. Wezwała do zjednoczenia Partii Republikańskiej, aby „uratować” kraj. Zaatakowała także zarówno prezydenta Joe Bidena jak i wiceprezydent Kamalę Harris, zwracając szczególną uwagę na tę drugą.

„Nie trzeba zgadzać się z Trumpem w 100% przypadków, aby na niego głosować.” – powiedziała Haley.

„Nie zawsze zgadzałam się z prezydentem Trumpem. Ale częściej się zgadzamy niż nie zgadzamy. Zgadzamy się, że Ameryka będzie silna. Zgadzamy się co do zapewnienia bezpieczeństwa Ameryce. Zgadzamy się też, że Demokraci posunęli się tak daleko w lewo, że zagrażają naszym wolnościom”.

Pełne wsparcie Nikki Haley dla Donalda Trumpa na największej scenie Republikanów zniwelowało napięcia między byłymi rywalami o nominację Partii Republikańskiej, odkąd była gubernator Karoliny Południowej opuściła wyścig w marcu.

Trump, wciąż z bandażem na prawym uchu, oglądał przemówienie Haley z loży, w towarzystwie kilkorga swoich dzieci, Senatora J.D. Vance’a, Republikanki Marjorie Taylor Greene i Gubernatorki stanu Arkansas, Sarah Huckabee Sanders, która była jego sekretarzem prasowym.

Trump śmiał się, gdy Haley mówiła o ich nieporozumieniach i bił brawo, gdy mówiła o zjednoczonej partii.

Ale Nikki Haley – która ostrzegła Trumpa, gdy zawiesiła kampanię, że będzie musiał popracować, aby pozyskać jej wyborców – dała również do zrozumienia, że ​​nie do końca wierzy, że jego baza MAGA podoła temu zadaniu.

„Do moich kolegów Republikanów: musimy nie tylko być zjednoczoną partią, musimy także rozszerzyć naszą partię” – powiedziała Haley. „Jesteśmy o wiele lepsi, gdy jesteśmy więksi. Jesteśmy silniejsi, gdy witamy w naszej partii osoby o różnym pochodzeniu i doświadczeniach. A teraz musimy być silni, aby ocalić Amerykę.”

Początkowo Nikki Haley nie została zaproszona do zabrania głosu na konwencji, mimo że zwolniła swoich delegatów i zachęcała ich do poparcia Trumpa. Były prezydent nie zwracał się publicznie do jej zwolenników, odkąd zrezygnowała z kontynuowania kampanii.

Jednak Donald Trump i jego zespół zmienili kurs zaledwie kilka dni przed konwencją. Haley została dodana do składu mówców tego samego dnia, w którym bandyta otworzył ogień na wiecu w Butler w Pensylwanii i wygłosiła swoje uwagi tuż przed innym kandydatem na prezydenta, Gubernatorem Florydy, Ronem DeSantisem.

Nikki Haley i Donald Trump

Nikki Haley poparła Senatora z Florydy, Marco Rubio, w prawyborach Partii Republikańskiej w 2016 r., a następnie służyła w administracji Trumpa jako jego ambasador przy ONZ. Powiedziała, że ​​nie będzie startować przeciwko Trumpowi, jeśli zdecyduje się ubiegać o drugą kadencję, a następnie została pierwszą poważną kandydatką, która rozpoczęła przeciwko niemu kampanię.

Początkowo ograniczyła swoją krytykę do minimum. Potem jednak zaczęła się kłótnia między nią a Trumpem.

Haley ostro skrytykowała Trumpa, nazywając go „tyranem”, który miewał „napady złości” i stwierdziła, że ​​zarówno on, jak i Biden są za starzy, aby przewodzić krajowi. Z kolei Trump wyśmiewał ją, nazywając ją „ptasim móżdżkiem” i „po prostu złym kandydatem”.

Kiedy Haley zrezygnowała z kandydowania po Superwtorku – oddając tym samym nominację Trumpowi – odmówiła poparcia byłego prezydenta, a jej zwolennicy w kolejnych prawyborach nadal oddawali na nią głosy.

Dwa miesiące po wycofaniu się z wyścigu ogłosiła jednak, że ​​będzie na niego głosować w listopadzie, mówiąc, że chociaż Trump „nie jest doskonały”, to Biden „jest katastrofą”.

Wielu zwolenników Nikki Haley żywiła nadzieję, że Trump wybierze ją na swoją wiceprezydent, co miało być sposobem na złagodzenie utrzymujących się napięć w partii i zwrócenie się do niezależnych wyborców i kobiet, zwłaszcza na przedmieściach, które tłumnie głosowały na Haley. Jednak Trump wybrał JD Vance’a.

We wtorek przemawiał także Gubernator Florydy, Ron DeSantis, który również starał się wcześniej konkurować z Trumpem.

Donald Trump został zdemonizowany. Został pozwany. Został oskarżony. I prawie stracił życie” – powiedział zgromadzonym DeSantis. „Nie możemy go zawieść. I nie możemy zawieść Ameryki”.

Wtorkowe zgromadzenie zostało zdominowane przez kwestie związane imigracją, kluczowym elementem polityki Trumpa, który pomógł mu przyciągnąć uwagę GOP, gdy rozpoczynał swoją pierwszą kampanię w 2015 roku.

 

Źródło: Politico
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Około milę od RNC policja zastrzeliła mieszkańca Milwaukee uzbrojonego w noże

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek około godziny 2.00PM policjanci spoza stanu śmiertelnie postrzelili uzbrojonego w noże mężczyznę kilka przecznic od miejsca Narodowej Konwencji Republikanów. Funkcjonariusze z Columbus w stanie Ohio otworzyli ogień w pobliżu King Park, zamieszkanego przez bezdomnych. Incydent wywołał oburzenie lokalnej społeczności.

Szef policji w Milwaukee, Jeffrey Norman, powiedział reporterom, że funkcjonariusze z Columbus w stanie Ohio widzieli mężczyznę z dwoma nożami biorącego udział w bójce z nieuzbrojonym mężczyzną i podjęli decyzję o interwencji.

Napastnik odmówił wykonania polecenia rzucenia noży i zaatakował drugiego mężczyznę – wtedy pięciu funkcjonariuszy otworzyło ogień, zabijając go. Na miejscu zdarzenia znaleziono dwa noże. Władze uważają, że sprzeczka nie miała jednak związku z konwencją.

„Czyjeś życie było zagrożone” – powiedział Norman na konferencji prasowej. „Ci funkcjonariusze, którzy nie pochodzą z tego obszaru, podjęli dzisiaj działania, aby uratować komuś życie”.

Komendantka policji Columbus, Elaine Bryant, przekazała w oświadczeniu, że do strzelaniny doszło na zewnętrznym obszarze bezpieczeństwa konwencji, w strefie, do której przydzielono funkcjonariuszy.

Udostępniono także nagranie wideo z kamery noszonej na ciele jednego z funkcjonariuszy biorących udział w strzelaninie. 31-sekundowy film zaczyna się od funkcjonariuszy biorących udział w odprawie, po czym ich uwaga skupia się na kłótni z udziałem dwóch mężczyzn znajdujących się w pobliżu.

Natychmiast biegną w stronę miejsca sprzeczki, krzycząc na uzbrojonego mężczyznę, aby rzucił broń. Na nagraniu widać, że napastnik wydaje się iść w stronę drugiego mężczyzny, gdy funkcjonariusze oddają strzał, a mężczyzna upada.

Śmiertelna strzelanina wywołała gniew i krytykę ze strony lokalnych działaczy. Amerykańska Unia Wolności Obywatelskich stanu Wisconsin wezwała do „pełnego i przejrzystego” śledztwa w sprawie przyczyn użycia broni przez policjantów.

„Ponad 4000 dodatkowych funkcjonariuszy organów ścigania przebywa w Milwaukee na zlecenie RNC i od dawna obawialiśmy się, w jaki sposób tak liczna obecność policji może zwiększyć ryzyko śmiertelnych starć z policją, zwłaszcza z udziałem funkcjonariuszy spoza stanu” – czytamy w oświadczeniu dyrektor wykonawczej Melindy Brennan. „Składamy kondolencje przyjaciołom i rodzinie ofiary”.

Funkcjonariusze z ponad 100 departamentów w całym kraju — w tym z Chicago i Columbus — przybyli do Milwaukee, aby pomóc w zapewnieniu bezpieczeństwa konwencji.

Zmarły został zidentyfikowany jako Samuel Sharpe Jr., 43-letni mężczyzna mieszkający w namiocie na osiedlu utworzonym przez bezdomnych w pobliżu King Park.

Ponad 100 osób zebrało się wieczorem na rogu ulic 17th i Vliet, na czuwanie w intencji zastrzelonego mężczyzny. Sekcja jego zwłok zostanie przeprowadzona w środę.

 

Źródło: suntimes, cnn
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Elon Musk przenosi siedziby SpaceX i X z Kalifornii do Teksasu z powodu nowego prawa

Opublikowano

dnia

Autor:

Dyrektor generalny SpaceX i właściciel X, Elon Musk, zapowiedział we wtorek, że przeniesie siedziby obu swoich firm z Kalifornii do Teksasu. Decyzję podjął w odpowiedzi na podpisanie przez Gubernatora Kalifornii, Gavina Newsoma, nowego prawa zabraniającego okręgom szkolnym w stanie wymagania powiadamiania rodziców o zmianie identyfikacji płci dziecka.

„To ostatnia kropla. Ze względu na to prawo i wiele innych, które je poprzedziło, atakujących zarówno rodziny, jak i firmy, SpaceX przeniesie teraz swoją siedzibę z Hawthorne w Kalifornii do Starbase w Teksasie” – napisał Elon Musk w X. Później dodał, że siedziba platformy społecznościowej X również przeniesie się z San Francisco do Austin.

„Jakiś rok temu wyjaśniłem Gubernatorowi Newsomowi, że tego rodzaju przepisy zmuszą rodziny i firmy do opuszczenia Kalifornii, aby chronić swoje dzieci” – dodał miliarder.

O nowej ustawie, którą Kalifornia wprowadziła jako pierwszy stan w USA, informowaliśmy wczoraj.

Jak donosi magazyn People, w 2022 roku 18-letnia wówczas córka Elona Muska, Vivian otrzymała pozwolenie na legalną zmianę nazwiska i płci. Zrzuciła nazwisko rodowe Musk i zamiast tego przyjęła panieńskie nazwisko swojej matki, Justine Wilson. Jej decyzja spowodowała separację z ojcem.

W 2021 roku Musk, także dyrektor generalny Tesli, przeniósł także siedzibę swojego producenta samochodów z Palo Alto w Kalifornii do Austin.

Jak podał wczoraj „Wall Street Journal”, Elon Musk powiedział, że planuje przekazywać 45 milionów dolarów miesięcznie na rzecz Super Pac skupiającego się na wyborze Donalda Trumpa na prezydenta. Miliarder z branży technologicznej z majątkiem szacowanym na 252 miliardy dolarów jest jednym z najbogatszych ludzi na świecie.

Jeśli Musk przekaże darowiznę na taką skalę, będzie to „niezwykła suma” – podał „Wall Street Journal”, cytując największą znaną darowiznę w cyklu na rok 2024, jaką dotychczas przekazano na rzecz Super Pac wspierającego Trumpa przez prawnuka bankiera Thomasa Mellona. Było to 50 mln dolarów.

Jak wynika z przeglądu danych przeprowadzonego przez „New York Times”, według stanu na 30 czerwca Musk nie przekazał żadnych darowizn na rzecz Super Pac.

Źródło: nbc, The Guardian
Foto: X, YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Popularne w tym miesiącu