Połącz się z nami

News USA

Prezydenci Polski i USA o bezpieczeństwie i współpracy

Opublikowano

dnia

O wzmocnieniu bezpieczeństwa Polski oraz współpracy sojuszniczej i relacjach dwustronnych rozmawiali dziś w Warszawie Prezydent RP Andrzej Duda oraz Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Joe Biden.

Podczas spotkania Prezydent Andrzej Duda podziękował Prezydentowi USA za poniedziałkową wizytę w Kijowie. – To było niezwykle spektakularne strategiczne i polityczne posunięcie. Niezwykle ważny sygnał przede wszystkim dla Ukrainy, wzmacniający morale obrońców i tych wszystkich, którzy decydują dziś o obronie Ukrainy, jak mój przyjaciel Wołodymyr Zełenski i jego współpracownicy – mówił Andrzej Duda.

Jak podkreślił, był to sygnał nie tylko „dla tych, którzy stoją po stronie wolnego świata, ale także tych, którzy łamią międzynarodowe zasady, którzy napadli na suwerenne, niepodległe państwo, którzy bombardują domy, niszczą infrastrukturę służącą na co dzień ludziom do normalnego życia”.

Prezydenci podczas rozmów poruszyli kwestię sytuacji bezpieczeństwa w Europie, a zwłaszcza na wschodniej flance NATO w obliczu rosyjskiej agresji przeciw Ukrainie. Jak podkreślił amerykański przywódca, gwarancje zawarte w art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego są niepodważalne, a Stany Zjednoczone pozostają najważniejszym gwarantem bezpieczeństwa na Starym Kontynencie.

Rozmawiano również o przygotowaniach do lipcowego szczytu NATO w Wilnie, gdzie powinny zapaść istotne kwestie z punktu widzenia bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wskazano na znaczenie solidarnego wypełniania deklaracji mówiącej o konieczności przeznaczania co najmniej 2% PKB na obronność. Prezydent Duda podkreślił, że Polska już teraz przeznacza ponad 4% PKB na wojsko i rozpoczęła duży program modernizacji własnych sił zbrojnych. Podobny wysiłek powinni podjąć pozostali sojusznicy.

Prezydent RP wyraził radość z wizyty amerykańskiego przywódcy w Warszawie, ale jednocześnie zaznaczył, że odbiera ją jako symboliczną wizytę w całym naszym regionie.

– To także dla nas niezwykle ważny znak bezpieczeństwa, sygnał odpowiedzialności, jaką Stany Zjednoczone przyjmują na siebie za bezpieczeństwo Europy i świata – podkreślił Andrzej Duda, przypominając, że podobną postawę USA prezentowały podczas dwóch wojen światowych oraz „zimnej wojny”, za każdym razem doprowadzając do przywrócenia reguł demokratycznych, „tego, że ludzie stawali się wolni, że mogli wrócić do normalnego życia, czasem po dziesięcioleciach, jak u nas”.

– Patrząc na to, co Pan wczoraj zrobił, wierzymy, że Ameryka jest w stanie utrzymać światowy ład, upilnować i pokazać wszystkim napastnikom, którzy chcą zniszczyć innym ludziom życie, być zaborczy wobec innych państw, którzy chcą niewolić inne narody, że nie ma zgody demokratycznej wspólnoty, którą reprezentują Stany Zjednoczone, na takie zachowanie, na takie działanie – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent USA z uznaniem odniósł się do wiodącej roli Polski w zakresie pomocy wojskowej i humanitarnej dostarczanej na Ukrainę. Obaj przywódcy zgodzili się co do konieczności kontynuowania tego wsparcia przez Zachód. Poruszono również kwestię odbudowy Ukrainy i polskiego udziału w tych działaniach w ramach powstających inicjatyw międzynarodowych.

Podkreślono bardzo dobry stan relacji politycznych i gospodarczych. Prezydent Duda wyraził oczekiwanie, że amerykańscy inwestorzy będą rozwijać swoją działalność w Polsce.

W rozmowach plenarnych uczestniczyli Szef Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak–Bandych wraz z kierownictwem Kancelarii, a także Premier Mateusz Morawiecki i Szef MSZ Zbigniew Rau.

Wieczorem w Ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie Joe Biden wygłosił przemówienie. Przed nim wystąpienie miał również Prezydent Andrzej Duda.

Jesteśmy i będziemy solidarni z Ukrainą. Nie ma wolności bez solidarności. Niech żyje wolna Ukraina. Niech żyje sojusz Rzeczypospolitej Polskiej ze Stanami Zjednoczonymi. Niech żyje NATO. Niech żyje wolny świat – podkreślał.

 

Źródło: KPRP, Marek Borowski, Jakub Szymczuk
Foto: Twitter, You Tube, KPRP

News USA

2021 był czarnym rokiem dla matek w USA. Zmarło 1205 kobiet

Opublikowano

dnia

Autor:

Według nowego raportu Centrum Kontroli i Prewencji Chorób w 2021 r. Stany Zjednoczone miały jeden z najgorszych wskaźników śmiertelności matek w historii kraju. Raport wykazał, że w 2021 roku w Stanach Zjednoczonych 1205 matek zmarło z przyczyn związanych z porodem. Oznacza to 40% wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem. Ogromnej większości tych tragedii można było zapobiec.

Według Światowej Organizacji Zdrowia WHO wskaźnik śmiertelności matek to zgony, które mają miejsce w czasie ciąży lub w ciągu 42 dni po porodzie.

Wskaźnik ten w USA w 2021 r. wyniósł 32,9 zgonów matek na 100 000 żywych urodzeń, co stanowi ponad dziesięciokrotność szacunkowych wskaźników niektórych innych krajów o wysokich dochodach, w tym Australii, Austrii, Izraela, Japonii i Hiszpanii, których wskaźnik oscylował między 2 a 3 zgony na 100 000 w 2020 r.

Według danych WHO śmiertelność matek w krajach o wysokich dochodach ogółem wyniosła 12 na 100 000 żywych urodzeń w 2020 r., podczas gdy w krajach o niskich dochodach 430 na 100 000.

Międzynarodowe porównania zgonów matek są trudne ze względu na różnice w metodologii śledzenia danych, ostrzega autorka nowego amerykańskiego raportu, Donna Hoyert, naukowiec zajmujący się zdrowiem w National Center for Health Statistics w CDC. Zauważa jednak, że Stany Zjednoczone nie radzą sobie dobrze ze śmiertelnością matek.

Najnowsza kompilacja danych CDC z komitetów stanowych, które dokonują przeglądu tych zgonów, wykazała, że 84% zgonów związanych z ciążą w USA można było zapobiec.

Wzrost śmiertelności matek w 2021 r. obserwowano ogólnie w różnych grupach wiekowych i rasowych oraz grupach pochodzenia latynoskiego.

Hoyert łączy wzrost liczby zgonów matek z pandemią COVID-19.

Wygląda na to, że wskaźniki śmiertelności matek wzrosły w okresie pandemii. Wstępne dane sugerują, że liczba zgonów osiągnęła szczyt w 2021 roku i zaczęła spadać w zeszłym roku.

Jednak niektórzy eksperci obawiają się, że inne trendy w całym kraju mogą pogorszyć te liczby, w tym ograniczenia aborcji, problemy kadrowe w szpitalach i zamykanie wiejskich oddziałów położniczych.

Śmiertelność matek wśród Afroamerykanów jest znacznie wyższa niż w przypadku innych grup rasowych; w 2021 r. było to 69,9 na 100 tys., czyli 2,6 razy więcej niż wskaźnik dla białych kobiet.

To czynniki społeczne, a nie biologiczne, podsycają tą przepaść rasową.

Wanda Irving prowadzi organizację o nazwie Dr. Shalon’s Maternal Action Project, której celem podniesienie świadomości dotyczącej istniejących zagrożeń, w szczególności dla czarnych matek.

Córka Wandy, Shalon Irving, zmarła z powodu komplikacji związanych z nadciśnieniem zaledwie trzy tygodnie po urodzeniu dziewczynki w 2017 roku. Była znakomitym naukowcem, pracującym jako epidemiolog w CDC w Atlancie.

Wanda Irving opowiada, że przed śmiercią córka nagle przybrała na wadze, miała bóle głowy, jedna jej noga była większa od drugiej i wiedziała, że coś jest nie tak. Ale wciąż była odsyłana ze szpitala do domu, mimo że upierała się, że potrzebuje pomocy medycznej.

Około trzech tygodni po porodzie zasłabła w domu i już się nie obudziła.

Wanda Irving mówi, że śmierci córki można było zapobiec – przypisuje ją rasizmowi systemu opieki zdrowotnej i lekarzom ignorującym objawy i zagrożenia dla zdrowia jej córki.

Wanda mieszka teraz w domu swojej córki i wychowuje wnuczkę, która zmaga się ze stratą.

 

Źródło: npr
Foto: YouTube, istock/kieferpix
Czytaj dalej

News USA

Edukacja wszystkich niepełnosprawnych dzieci powinna być tak samo wspierana

Opublikowano

dnia

Autor:

Grupa żydowskich rodziców złożyła w poniedziałek pozew przeciwko Departamentowi Edukacji Kalifornii, wzywając stan do zapewnienia szkołom religijnym równego dostępu do funduszy na edukację uczniów ze specjalnymi potrzebami. Odmawiając tego finansowania przepis dyskryminuje prawo rodziców do kierowania religijnym wychowaniem ich dzieci. O tym, że wszystkie dzieci niepełnosprawne zasługują na wsparcie mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Zgodnie z prawem stanu Kalifornia, federalne i stanowe fundusze na edukację specjalną są dostępne dla szkół publicznych i świeckich szkół prywatnych.

Zakaz dotyczy również szkół katolickich, protestanckich szkół chrześcijańskich, szkół muzułmańskich i wszelkich innych szkół powiązanych z religią.

Firma Becket, która świadczy pomoc prawną pro bono w obronie wolności religijnej, reprezentuje rodziców w tym procesie.

Pozew reprezentuje trzy grupy żydowskich rodziców, których dzieci wymagają specjalnej edukacji. Zgodnie z komunikatem prasowym firmy Becket, rodzice pragną, aby ich dzieci otrzymały wykształcenie, które pozwoli im w pełni wykorzystać swój potencjał i skupi się na żydowskich wierzeniach religijnych.

W komunikacie prasowym zauważono, że zarówno Shalhevet High School, jak i Yavneh Hebrew Academy chcą mieć możliwość zapewnienia tej edukacji dzieciom ze specjalnymi potrzebami, ale nie mają żadnego dostępu do stanowych ani federalnych funduszy na te usługi.

Wg pozwu obecne zasady finansowania naruszają prawa obywatelskie rodziców wynikające z Pierwszej Poprawki i Czternastej Poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych.

Pozew argumentuje, że przepis „kategorycznie wyklucza szkoły religijne” z pożytku publicznego zapewnianego członkom społeczności „z powodu ich praktyk religijnych”. A także, że traktuje działalność świecką bardziej przychylnie niż edukację religijną i że szkoły religijne muszą zrezygnować ze swojej tożsamości religijnej, aby uzyskać dostęp do funduszy.

Tym samym przepis dyskryminuje prawo rodziców do kierowania religijnym wychowaniem ich dzieci.

W dniu 21 czerwca 2021 roku Sąd Najwyższy orzekł stosunkiem głosów 6-3, że prawo stanu Maine naruszyło Pierwszą Poprawkę, ponieważ zapewniało pomoc w nauce prywatnym szkołom świeckim, ale kategorycznie wykluczało szkoły religijne z dostępu do tych samych funduszy.

W dniu 17 czerwca 2021 roku Sąd Najwyższy orzekł, tym razem jednogłośnie, że miasto Filadelfia naruszyło Pierwszą Poprawkę, odmawiając zawarcia umowy z katolickimi ośrodkami opieki społecznej Archidiecezji Filadelfijskiej, ponieważ jej agencja opieki zastępczej odmówiła umieszczenia dzieci u par homoseksualnych z powodów religijnych.

Prawo, o które walczą teraz rodzice z Kalifornii dotyczy prawdopodobnie kilku tysięcy uczniów.

 

Źródło: cna
Foto: YouTube, istock/monkeybusinessimages
Czytaj dalej

News USA

Auto wjechało w nastolatków jadących na skradzionych koniach w Teksasie. Nie żyje 14-latek

Opublikowano

dnia

Autor:

14-latek zginął, a dwóch innych nastolatków trafiło do szpitala we wtorek po tym, jak uderzył w nich pojazd, gdy jechali drogą na koniach, które według Departamentu Policji w Dallas zostały skradzione. Dwa konie również zginęły w wypadku, poinformowała policja w komunikacie prasowym.

Policja zareagowała na wypadek w Great Trinity Forest na Julius Schepps Freeway około 5:30 rano we wtorek. Wstępne dochodzenie wykazało, że trzej jeźdźcy są nieletnimi, a konie zostały skradzione.

14-latek zginął na miejscu, a dwaj pozostali jeźdźcy – 16-latek i 17-latek – zostali zabrani do miejscowego szpitala, gdzie według policji ich stan jest stabilny.

Policja podała, że jeden z koni również zginął na miejscu, a drugi, który był ranny, został uśpiony na miejscu przez lekarza weterynarii. Trzeci koń również został ranny, ale oczekuje się, że przeżyje.

Zdaniem policji kierowca nie usłyszy zarzutów. Śledztwo pozostaje w toku.

 

Źródło: cnn
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

luty 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728  

Popularne w tym miesiącu