Połącz się z nami

News USA

Marsz Życia w Waszyngtonie w czasie znoszenia restrykcji antyaborcyjnych

Opublikowano

dnia

W Stanach Zjednoczonych odbywa się doroczny protest przeciwników aborcji „Marsz dla życia”. Z powodu pandemii koronawirusa wydarzenie miało w większości wirtualny charakter.

Tegoroczny marsz odbywa się w momencie gdy nowy prezydent Joe Biden zniósł niektóre restrykcje antyaborcyjne.

W dorocznych „Marszach dla życia” odbywających się w stolicy USA biorą zwykle udział dziesiątki tysięcy Amerykanów. Tym razem jednak tylko niewielka grupa działaczy antyaborcyjnych i duchownych przemaszerowała ulicami Waszyngtonu pod siedzibę Sadu Najwyższego. Pozostali dołączyli do protestu przez internet, gdzie mogli oglądać wystąpienia przywódców ruchu antyaborcyjnego.

Przewodnicząca komitetu organizacyjnego „Marszu dla życia” Jeanne Mancini skrytykowała decyzję nowego prezydenta USA Joe Bidena zezwalającą na finansowanie z funduszy federalnych zagranicznych organizacji oferujących usługi i doradztwo aborcyjne. „Prosimy prezydenta Bidena by podejmował jednoczące, decyzje pro-life, które są popierane przez zdecydowaną większość Amerykanów” – argumentowała Mancini.

„Marsz dla Życia” organizuje amerykański Kościół Katolicki w rocznicę decyzji Sądu Najwyższego z 1973 roku w sprawie Roe v. Wade, gwarantującej kobietom prawo do aborcji. Do protestu przyłączyło się wiele kościołów protestanckich. Przeciwnicy aborcji liczą, że dzięki konserwatywnej większości w Sądzie Najwyższym uda się wprowadzić większe restrykcje prawa o przerywaniu ciąży.

W Stanach Zjednoczonych rocznie przeprowadzanych jest ok. 1,2 mln aborcji. Coraz więcej środowisk jednak staje w obronie życia poczętego. Z najnowszych sondaży opinii publicznej wynika, że coraz więcej obywateli USA sprzeciwia się zabijaniu dzieci nienarodzonych i uważa aborcję za zło. „Marsze dla Życia”, które jasno opowiadają się przeciwko aborcji są organizowane w całych Stanach Zjednoczonych.

Źródło: IAR
foto: arch RD

Polonia Amerykańska

Zaproszenie na największy plenerowy festiwal chrześcijański dla młodzieży w Polsce

Opublikowano

dnia

Autor:

Zaproszenie na Festiwal Życia, który odbędzie się w dniach od 3 do 9 lipca w Kokotku na Śląsku.

Pragnę serdecznie zaprosić polską młodzież ze Stanów Zjednoczonych do udziału w Festiwalu Życia, który odbędzie się od 3 do 9 lipca w Kokotku na Śląsku.

Festiwal Życia to największy plenerowy festiwal chrześcijański dla młodzieży w Polsce. Co roku biorą w nim udział tysiące młodych osób z Polski i zagranicy. Już rok temu gościliśmy uczestników z Europy, Azji i obu Ameryk!

Młodzi Polacy z zagranicy w rozmowach podkreślają, że widok takiej liczby ich rówieśników, którzy bawią się i modlą – oraz poczucie wspólnoty – jest dla nich niesamowitym przeżyciem, jakiego nie mają okazji doświadczyć w krajach, gdzie mieszkają.

Warto przyjechać na Festiwal Życia nawet z drugiego końca świata! To również dobra okazja do odwiedzenia rodziny i przyjaciół w Polsce.

Wszystkie informacje o Festiwalu Życia można znaleźć na stronie internetowej.

Szymon Zmarlicki
rzecznik medialny NINIWY
redaktor prowadzący portalu niniwa.pl

Oblackie Centrum Młodzieży | Stowarzyszenie Młodzieżowe NINIWA | NINIWA Spółka z o.o.
tel. +48 577 16 00 66

Czytaj dalej

News USA

Leci z Tobą pies? Wyjmij go z transportera zanim zostanie prześwietlony przez rentgen

Opublikowano

dnia

Autor:

Administracja Bezpieczeństwa Transportu (TSA) przypomina podróżnym o właściwej procedurze przechodzenia przez punkty kontroli bezpieczeństwa ze zwierzętami domowymi. Okazuje się, że małe psy i koty były omyłkowo poddane skanerom rentgenowskim na lotniskach w ostatnich miesiącach.

Rzecznik TSA poinformował, że agencja odnotowała wzrost liczby zwierząt domowych, które zostały prześwietlone na lotniskach. Jest to niepotrzebnym narażaniem zdrowia swojego pupila.

Np. na początku marca, gdy kot i jego właściciel przechodzili przez punkt kontrolny w Norfolk w Wirginii, kot został pozostawiony w swoim transporterze i przeszedł przez jednostkę rentgenowską. Podobny przypadek spotkał psa w Wisconsin.

W innym incydencie, który miał miejsce w Nowym Jorku pod koniec listopada, okazało się, że w prześwietlanej walizce znajduje się kot.

Tuż przed rozpoczęciem procesu ekranowania właściciele powinni wyjąć zwierzę z transportera i trzymać go na rękach lub na smyczy w czasie prześwietlania bagaży, informuje TSA.

Po zakończeniu procesu sprawdzania bagaży zwierzę powinno zostać niezwłocznie włożone z powrotem do transportera.

Według TSA, inną opcją dostępną dla osób podróżujących ze zwierzętami domowymi jest prywatna kontrola.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: istock/standrethumonia
Czytaj dalej

News USA

Uwaga: Krople do oczu z bakterią. 3 osoby zmarły w USA

Opublikowano

dnia

Autor:

Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom badają lekooporny szczep bakterii, który spowodował poważne obrażenia u 68 pacjentów, w tym trzy zgony, w całych Stanach Zjednoczonych. Większość osób zakażonych Pseudomonas aeruginosa zgłosiła stosowanie sztucznych łez lub kropli do oczu.

Według CDC w zgłoszonych przypadkach zakażeń zaangażowane było dziesięć różnych marek leków okulistycznych. Jednak najpopularniejszym produktem były sztuczne łzy Ezri Care. Food and Drug Administration FDA ostrzegła konsumentów w zeszłym miesiącu aby przestali je kupować.

CDC potwierdziło występowanie szczepu Pseudomonas aeruginosa, czyli Pałeczki ropy błękitnej, w otwartych butelkach produktu i ma również przetestować zamknięte butelki, aby sprawdzić, czy doszło do zanieczyszczenia podczas produkcji.

FDA poinformowała w lutym, że firma macierzysta Ezricare, dostawca farmaceutyczny z siedzibą w Indiach o nazwie Global Pharma Healthcare, nie zapewnił odpowiednich testów mikrobiologicznych dostępnego bez recepty produktu do oczu. To samo dotyczyło innego produktu firmy, maści do oczu Delsam Pharma, którą wkrótce potem firma dobrowolnie wycofała.

Dwie kolejne firmy, Apotex Corp. i Pharmmedica USA, wycofały krople do oczu w lutym, chociaż produkty tych firm nie były wówczas powiązane z infekcjami.

Zgodnie z najnowszą aktualizacją CDC, 68 pacjentów w 16 stanach zostało zakażonych Pseudomonas aeruginosa, według próbek pobranych między majem 2022 a lutym 2023.

Typowe objawy zakażenia bakteryjnego to wydzielina z oka, zaczerwienienie oka lub powieki, niewyraźne widzenie, nadwrażliwość na światło i ból oka.

W najbardziej ekstremalnych przypadkach infekcja może rozprzestrzenić się na inne części ciała, w tym na krwioobieg. CDC poinformowało, że trzy osoby zmarły z powodu takiej infekcji. Co najmniej ośmiu innych pacjentów doświadczyło utraty wzroku, a czterech przeszło wyłuszczenie – chirurgiczne usunięcie gałki ocznej.

Infekcje są na ogół leczone antybiotykami, ale bakterie stają się coraz bardziej odporne na wiele leków. CDC nie zaleca pacjentom poddawania się testom na obecność infekcji, chyba że mają objawy.

CDC podaje, że infekcje wywołane przez Pałeczkę ropy błękitnej są stosunkowo częste w szpitalach. Co najmniej 37 infekcji szczepem związanym z kroplami do oczu miało związek z czterema placówkami opieki zdrowotnej.

Uważa się, że w 2017 roku lekooporny szczep bakterii spowodował około 32 600 infekcji wśród hospitalizowanych pacjentów w USA, kontynuując trend spadkowy z 46 000 w 2012 roku, podał CDC w arkuszu informacyjnym.

 

Źródło: npr
Foto: Ezicare, istock/stefanamer
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

luty 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728

Popularne w tym miesiącu