Połącz się z nami

Newsroom

LOT-em z Chicago do Krakowa. Inauguracja krakowskiego połączenia na lotnisku O’Hare

Opublikowano

dnia

Samoloty Polskich Linii Lotniczych „LOT” rozpoczęły obsługę bezpośredniego połączenia Chicago-Kraków. Uroczysta inauguracja krakowskiego połączenia z udziałem przedstawicieli organizacji polonijnych odbyła się w niedzielne popołudnie na lotnisku O’Hare.

Relacja Andrzeja Baraniaka

Był czerwony dywan i uroczyste przecięcie wstęgi. Po 5 latach spełniło się oczekiwanie chicagowskiej Polonii o bezpośrednim połączeniu z Wietrznego Miasta do Krakowa obsługiwanym przez samoloty LOT-u. Uzasadniając tę decyzję rzecznik prasowy polskiego przewoźnika Adrian Kubicki powiedział: „Chcielibyśmy odzyskać państwa serca i zaprosić na pokłady oferując taki produkt, który byłby dla państwa jak najbardziej dogodny. Z drugiej strony też przemawia za tym ekonomia. Liczba pasażerów na tej konkretnej trasie, czyli ludzi, którzy podróżowali różnymi trasami z Chicago do Krakowa i z Krakowa do Chicago konsekwentnie rosła o kilkanaście procent każdego roku i w zeszłym roku osiągnęła niesamowitą liczbę 90 tysięcy pasażerów. Trudno nie zauważyć tego potencjału i trudno z niego nie skorzystać. Tym bardziej, że LOT zyskuje nowe samoloty. Kilka tygodni temu przyleciał do nas siódmy Dreamliner, a za dwa tygodnie odbierzemy ósmy samolot tego typu. Więc to nam daje możliwość uruchomienia w końcu tego połączenia. Będzie ono całoroczne, obsługiwane na razie raz w tygodniu, ale patrząc na zainteresowanie tymi lotami jestem pewien, że ma ono długą przyszłość i myślę, że na jednym połączeniu tygodniowo się nie skończy”.

Galeria zdjęć

Symbolicznego przecięcia wstęgi przed wejściem pasażerów na pokład Boeinga 787 wraz z rzecznikiem i przedstawicielką stanowego wydziału lotnictwa w obecności pasażerów i licznej grupy przedstawicieli organizacji polonijnych i biznesu dokonał konsul generalny Piotr Janicki, który wyraził zadowolenie z faktu uruchomienia lotów na tej trasie, także ze względów osobistych, gdyż pochodzi z Krakowa i pod koniec lipca spodziewa się przylotu rodziców.

Dzięki uruchomieniu bezpośredniego połączenia wraz z wnukami do Polski mogła udać się Kazimiera Święch. „Z wnukiem lecimy do Krakowa i dalej do Myślenic. Jesteśmy bardzo szczęśliwi. Przy okazji wnuk zobaczy skąd babcia pochodzi” – powiedziała zadowolona pani Kazimiera podkreślając, że do tej pory nie latała ze względu na przesiadki, co przy jej podeszłym wieku było wielkim utrudnieniem. Ten wątek potwierdził w rozmowie Kazimierz Murzański, kapelmistrz Orkiestry Dętęj z Trójcowa, który do Polski latał jeszcze na pokładzie Iłów. „Poprzez Warszawę jest dużo utrudnień dla starszych ludzi” – podkreślił.

Barbara Rajska Kulig z obsługi naziemnej PLL LOT na lotnisku O’Hare nazwała inauguracyjny przelot sentymentalną podróżą.

Przelot na trasie do Krakowa potrwa 9 godzin, co w znacznym stopniu skróci czas podróży dla osób udających się do Małopolski i na Podkarpacie. Dla PLL LOT jest to dziewiąte połączenie dalekiego zasięgu, a szóste do Ameryki Północnej. W poniedziałek podobna uroczystość z udziałem prezesa Polskich Linii Lotniczych LOT Rafała Milczarskiego odbyła się na lotnisku im. Jana Pawła II w Krakowie.

„Do tej pory wszyscy pasażerowie podróżujący między Chicago a Krakowem musieli podróżować z przesiadką – to nie dla wszystkich jest wystarczająca oferta. Właśnie dlatego postanowiliśmy zawalczyć o serca Polaków mieszkających za oceanem i wszystkich mieszkających w Małopolsce a posiadających rodzinę i przyjaciół w Stanach Zjednoczonych i uruchomić to pierwsze, bezpośrednie połączenie dalekiego zasięgu realizowane z portu regionalnego. Cieszę się, że od dziś można bezpośrednio i wygodnie polecieć z Krakowa do Chicago, i że w ten sposób Polacy w Ameryce zyskują jeszcze lepszą łączność ze swoją ojczyzną. Liczę, że będą częstymi gośćmi na naszych pokładach” – powiedział prezes LOT-u podczas krakowskiej inauguracji połączenia.

Uruchomienie połączenia Kraków – Chicago to element rozwoju siatki transportowej w całym kraju, długo oczekiwane przez mieszkańców południowej Polski. To dobra wiadomość dla Polonii, ale i mieszkańców Krakowa, Podhala i całej Małopolski. Szansa dla rozwoju biznesu i umocnienie relacji gospodarczych pomiędzy Polską południową a Stanami Zjednoczonymi” – powiedział z kolei uczestniczący w tym wydarzeniu Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury i Budownictwa.

Krakowskie rejsy obsługiwane są najnowocześniejszym samolotem świata Boeingiem 787 Dreamliner, który jest o wiele lżejszy od swoich poprzedników, bardzo cichy i zużwa mniej paliwa. Emituje najmniej hałasu w swojej kategorii, a więc będzie przyjazny nie tylko dla pasażerów, ale także dla środowiska naturalnego. Podróżni mają do wyboru trzy klasy: biznes, premium i ekonomiczną oferujące indywidualny dostęp do Internetu, kanałów filmowych oraz serwisu gastronomicznego.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

Źródło: Inf. własna/komunikat PLL LOT
Zdjęcia: Andrzej Baraniak

News Chicago

8 tys. niepełnosprawnych uczniów Chicago może otrzymać dotację 500 USD

Opublikowano

dnia

Autor:

Burmistrz Brandon Johnson ogłosił we wtorek, że miasto Chicago wykorzysta pieniądze przeznaczone na pomoc w związku z pandemią, aby zaoferować stypendia w wysokości 500 dolarów niepełnosprawnym uczniom pochodzącym z rodzin o niskich dochodach. Rodziny muszą ubiegać się o jednorazową dotację, aby ją otrzymać.

Biuro Burmistrza ds. Osób Niepełnosprawnych współpracuje z Ada S. McKinley Community Services w celu przekazania 5 milionów dolarów za pośrednictwem nowego funduszu Diverse Learners Recovery Fund, wspieranego przez pieniądze z programu American Rescue Plan, które rząd federalny przekazał, aby pomóc miastom i stanom wyjść z pandemii.

Chicago otrzymało z tych środków prawie 1,9 miliarda dolarów, które według miasta mają zostać rozdysponowane do grudnia 2024 roku.

Według rzecznika biura burmistrza większość dolarów z funduszu Diverse Learners Recovery Fund zostanie przeznaczona na stypendia dla rodzin, natomiast 1 milion dolarów zostanie zarezerwowany na pokrycie kosztów administracyjnych usług społecznych organizacji Ada S. McKinley.

Rodzice i opiekunowie uczniów niepełnosprawnych mogą ubiegać się o maksymalnie dwa stypendia na gospodarstwo domowe.

Według Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych kandydaci muszą być mieszkańcami Chicago i osiągać dochód gospodarstwa domowego równy lub mniejszy niż 300% federalnego progu ubóstwa lub maksymalnie 93 600 dolarów na czteroosobową rodzinę.

Muszą także posiadać dokumentację potwierdzającą, że ich dziecko korzysta z usług w szkole, takich jak Zindywidualizowany Program Edukacji lub plan 504, lub zaświadczenie od lekarza stwierdzające niepełnosprawność ich dziecka.

Uczniowie niepełnosprawni są prawnie uprawnieni do usług szkolnych określonych w Indywidualnym Programie Edukacji (IEP). Usługi te mają na celu zapewnienie uczniom zakwaterowania, dodatkowej pomocy lub terapii w szkole, jednak zamknięcie szkół wymuszone przez pandemię oddzieliło wielu niepełnosprawnych uczniów od niezbędnego wsparcia.

Podobnie jak inne okręgi, szkoły publiczne w Chicago pozostały w tyle w ocenie, jakiego wsparcia potrzebują uczniowie niepełnosprawni.

Z dochodzenia przeprowadzonego przez Chalkbeat wynika, że w roku szkolnym 2019–20, kiedy wybuchła pandemia, ponad 10 050 ponownych ocen, ocen wstępnych i rocznych przeglądów IEP uczniów było niekompletnych. To trzykrotnie więcej niż w poprzednim roku szkolnym.

 

Rodziny, które otrzymają stypendia, zostaną wyłonione w drodze loterii. Osoby zainteresowane mogą złożyć wniosek online na stronie www.AdaMOPD.com lub wysłać SMS o treści „AdaMOPD” pod numer (877) 478-1359.

Zgłoszenia będą otwarte do 30 października. 

 

Źródło: chalkbeat
Foto: istock/olesiabilkei/ Wavebreakmedia
Czytaj dalej

News Chicago

Mieszkańcy Little Village dostaną odszkodowanie za implozję komina elektrowni węglowej

Opublikowano

dnia

Autor:

Tysiące mieszkańców Little Village kwalifikuje się do otrzymania odszkodowania po tym, jak sędzia federalny zatwierdził w poniedziałek ugodę zbiorową na kwotę ponad 12 milionów dolarów, w związku z nieudaną implozją komina byłej elektrowni węglowej. W 2020 roku nieprawidłowo przeprowadzone wyburzenie pokryło społeczność wielką chmurą pyłu.

Hilco Redevelopment i jej podwykonawcy wyrazili zgodę na ugodę, która zapobiegnie potencjalnym przyszłym procesom sądowym ze strony mieszkańców objętych umową. Plany implozji wysokiego prawie na 400 stóp komina w byłej elektrowni Crawford nie uwzględniły ogromnej chmury pyłu, która uniosła się po jego zawaleniu się.

Jedna z mieszkanek, Elizabeth Rodriguez, powiedziała sędziemu okręgowemu Stanów Zjednoczonych, że jej mąż nadal ma trudności z oddychaniem, choć minęły 4 lata od tego zdarzenia.

Ona i jej rodzina zostali wykluczeni z umowy, ponieważ mieszkają tuż poza ustalonymi granicami obszaru, dla którego mieszkańców przyznano odszkodowania. Sędzia poinformował Rodriguez, że może indywidualnie pozwać spółkę, ponieważ nie uczestniczy w pozwie zbiorowym.

Implozja przeprowadzona w weekend wielkanocny była porażką dewelopera Hilco, jak powiedziała była Burmistrz Lori Lightfoot wkrótce po incydencie.

Kilka miesięcy później były inspektor generalny miasta, Joe Ferguson, również zwrócił uwagę na urzędników miejskich nadzorujących rozbiórkę, zarzucając im „zaniedbanie” i okazanie „niekompetencji” w swojej pracy w celu ochrony społeczeństwa przed skutkami wyburzenia.

Raport Fergusona nigdy nie został oficjalnie opublikowany.

W swoim raporcie Ferguson zalecił ukaranie Davida Grahama, urzędnika ds. zdrowia publicznego, za swoją rolę, łącznie z możliwością zwolnienia. Wymieniona również została Marlene Hopkins, nowa komisarz miasta w Departamencie Budynków.

Lightfoot odmówiła ukarania Hopkins. Według doniesień, Graham otrzymał pisemną naganę. Marlene Hopkins została zatwierdzona na swoim stanowisku w zeszłym tygodniu przy jednomyślnym poparciu Rady Miejskiej.

Oczekuje się, że wypłaty w ramach ugody otrzyma ponad 20 000 mieszkańców.

Kwota 12,25 miliona dolarów to znacznie więcej niż kary wypłacone przez Hilco stanowi lub miastu w związku z incydentem. Hilco zapłaciło miastu grzywnę w wysokości 19 500 dolarów. Deweloper rozstrzygnął także pozew stanu na kwotę 250 tys. dolarów.

Kim Wasserman, dyrektor wykonawcza Organizacji Sprawiedliwości Środowiskowej Little Village, uważa jednak, że dla tak dużego dewelopera, jak Hilco, są to grosze. Wezwała także Burmistrza Brandona Johnsona do oficjalnej publikacji raportu Joe Fergusona i wyjaśnienia, w jaki sposób ukarani zostali pracownicy miasta zaangażowani w wyburzenie w Crawford.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Polacy mieszkający w USA mogą głosować w wyborach europejskich 9 czerwca

Opublikowano

dnia

Autor:

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej zarządził na dzień 9 czerwca 2024 r., wybory posłów do Parlamentu Europejskiego w Rzeczypospolitej Polskiej.

Wyborcy przebywający za granicą będą mogli oddać głos w obwodach głosowania, które zgodnie z ustawą z dnia 5 stycznia 2011 r., utworzy Minister Spraw Zagranicznych. Zgodnie z kalendarzem wyborczym informacja o obwodach głosowania utworzonych za granicą zostanie podana do publicznej wiadomości najpóźniej do dnia 20 maja 2024 r.

W Rzeczypospolitej Polskiej będzie wybieranych 53 posłów do Parlamentu Europejskiego.

Kalendarium wyborcze, informacje o platformie e-Wybory oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania można znaleźć tutaj.

 

Źródło: Polish Consulate, prezydent.pl
Foto: Polish Consulate
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

lipiec 2017
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu