Połącz się z nami

Newsroom

LOT-em z Chicago do Krakowa. Inauguracja krakowskiego połączenia na lotnisku O’Hare

Opublikowano

dnia

Samoloty Polskich Linii Lotniczych „LOT” rozpoczęły obsługę bezpośredniego połączenia Chicago-Kraków. Uroczysta inauguracja krakowskiego połączenia z udziałem przedstawicieli organizacji polonijnych odbyła się w niedzielne popołudnie na lotnisku O’Hare.

Relacja Andrzeja Baraniaka

Był czerwony dywan i uroczyste przecięcie wstęgi. Po 5 latach spełniło się oczekiwanie chicagowskiej Polonii o bezpośrednim połączeniu z Wietrznego Miasta do Krakowa obsługiwanym przez samoloty LOT-u. Uzasadniając tę decyzję rzecznik prasowy polskiego przewoźnika Adrian Kubicki powiedział: „Chcielibyśmy odzyskać państwa serca i zaprosić na pokłady oferując taki produkt, który byłby dla państwa jak najbardziej dogodny. Z drugiej strony też przemawia za tym ekonomia. Liczba pasażerów na tej konkretnej trasie, czyli ludzi, którzy podróżowali różnymi trasami z Chicago do Krakowa i z Krakowa do Chicago konsekwentnie rosła o kilkanaście procent każdego roku i w zeszłym roku osiągnęła niesamowitą liczbę 90 tysięcy pasażerów. Trudno nie zauważyć tego potencjału i trudno z niego nie skorzystać. Tym bardziej, że LOT zyskuje nowe samoloty. Kilka tygodni temu przyleciał do nas siódmy Dreamliner, a za dwa tygodnie odbierzemy ósmy samolot tego typu. Więc to nam daje możliwość uruchomienia w końcu tego połączenia. Będzie ono całoroczne, obsługiwane na razie raz w tygodniu, ale patrząc na zainteresowanie tymi lotami jestem pewien, że ma ono długą przyszłość i myślę, że na jednym połączeniu tygodniowo się nie skończy”.

Galeria zdjęć

Symbolicznego przecięcia wstęgi przed wejściem pasażerów na pokład Boeinga 787 wraz z rzecznikiem i przedstawicielką stanowego wydziału lotnictwa w obecności pasażerów i licznej grupy przedstawicieli organizacji polonijnych i biznesu dokonał konsul generalny Piotr Janicki, który wyraził zadowolenie z faktu uruchomienia lotów na tej trasie, także ze względów osobistych, gdyż pochodzi z Krakowa i pod koniec lipca spodziewa się przylotu rodziców.

Dzięki uruchomieniu bezpośredniego połączenia wraz z wnukami do Polski mogła udać się Kazimiera Święch. „Z wnukiem lecimy do Krakowa i dalej do Myślenic. Jesteśmy bardzo szczęśliwi. Przy okazji wnuk zobaczy skąd babcia pochodzi” – powiedziała zadowolona pani Kazimiera podkreślając, że do tej pory nie latała ze względu na przesiadki, co przy jej podeszłym wieku było wielkim utrudnieniem. Ten wątek potwierdził w rozmowie Kazimierz Murzański, kapelmistrz Orkiestry Dętęj z Trójcowa, który do Polski latał jeszcze na pokładzie Iłów. „Poprzez Warszawę jest dużo utrudnień dla starszych ludzi” – podkreślił.

Barbara Rajska Kulig z obsługi naziemnej PLL LOT na lotnisku O’Hare nazwała inauguracyjny przelot sentymentalną podróżą.

Przelot na trasie do Krakowa potrwa 9 godzin, co w znacznym stopniu skróci czas podróży dla osób udających się do Małopolski i na Podkarpacie. Dla PLL LOT jest to dziewiąte połączenie dalekiego zasięgu, a szóste do Ameryki Północnej. W poniedziałek podobna uroczystość z udziałem prezesa Polskich Linii Lotniczych LOT Rafała Milczarskiego odbyła się na lotnisku im. Jana Pawła II w Krakowie.

„Do tej pory wszyscy pasażerowie podróżujący między Chicago a Krakowem musieli podróżować z przesiadką – to nie dla wszystkich jest wystarczająca oferta. Właśnie dlatego postanowiliśmy zawalczyć o serca Polaków mieszkających za oceanem i wszystkich mieszkających w Małopolsce a posiadających rodzinę i przyjaciół w Stanach Zjednoczonych i uruchomić to pierwsze, bezpośrednie połączenie dalekiego zasięgu realizowane z portu regionalnego. Cieszę się, że od dziś można bezpośrednio i wygodnie polecieć z Krakowa do Chicago, i że w ten sposób Polacy w Ameryce zyskują jeszcze lepszą łączność ze swoją ojczyzną. Liczę, że będą częstymi gośćmi na naszych pokładach” – powiedział prezes LOT-u podczas krakowskiej inauguracji połączenia.

Uruchomienie połączenia Kraków – Chicago to element rozwoju siatki transportowej w całym kraju, długo oczekiwane przez mieszkańców południowej Polski. To dobra wiadomość dla Polonii, ale i mieszkańców Krakowa, Podhala i całej Małopolski. Szansa dla rozwoju biznesu i umocnienie relacji gospodarczych pomiędzy Polską południową a Stanami Zjednoczonymi” – powiedział z kolei uczestniczący w tym wydarzeniu Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury i Budownictwa.

Krakowskie rejsy obsługiwane są najnowocześniejszym samolotem świata Boeingiem 787 Dreamliner, który jest o wiele lżejszy od swoich poprzedników, bardzo cichy i zużwa mniej paliwa. Emituje najmniej hałasu w swojej kategorii, a więc będzie przyjazny nie tylko dla pasażerów, ale także dla środowiska naturalnego. Podróżni mają do wyboru trzy klasy: biznes, premium i ekonomiczną oferujące indywidualny dostęp do Internetu, kanałów filmowych oraz serwisu gastronomicznego.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

Źródło: Inf. własna/komunikat PLL LOT
Zdjęcia: Andrzej Baraniak

News Chicago

Od 1 lipca możemy spodziewać się wyższego rachunku za zakupy spożywcze

Opublikowano

dnia

Autor:

W zeszłym roku, podatek od artykułów spożywczych w stanie został zawieszony w ramach planu budżetu stanowego o wartości 46,5 miliarda dolarów na 2022 rok, mającego na celu zapewnienie ulgi rodzinom zmagającym się z rosnącymi kosztami towarów i inflacją. Urzędnicy poinformowali, że podatek powraca 1 lipca 2023 r. – od tego dnia zapłacimy więcej za zakupy spożywcze.

Przewiduje się, że zawieszenie podatku zaoszczędziło mieszkańcom Illinois nawet 400 milionów dolarów w ciągu roku podatkowego.

Zawieszony podatek dotyczył „żywności przeznaczonej do spożycia przez ludzi, która ma być spożywana poza lokalem, w którym jest sprzedawana”, w tym wyrobów piekarniczych i delikatesowych, tacek z serem i owocami, paczkowanych przekąsek i preparatów dla niemowląt.

Inne produkty, takie jak napoje alkoholowe, żywność zawierająca marihuanę dla dorosłych, napoje bezalkoholowe, słodycze i żywność przygotowana do bezpośredniego spożycia, były wyłączone z zawieszenia, podobnie jak leki.

Zgodnie z dokumentami państwowymi ostatnim dniem wakacji podatkowych jest 30 czerwca 2023 r.

Jaki wpływ będzie miał powrót podatku od artykułów spożywczych na kieszeń mieszkańców Illinois?

Według Departamentu Skarbowego stanu Illinois, rachunek za zakupy spożywcze w wysokości 145,29 USD, podatek w wysokości 1% dodałby 1,45 USD.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/anyaberkut
Czytaj dalej

News Chicago

Podwyżka płacy minimalnej w Chicago: od 1 lipca zarabiamy więcej

Opublikowano

dnia

Autor:

Podwyżka płacy minimalnej ma wejść w życie w Chicago na początku przyszłego miesiąca. Towarzyszyć jej będą zaktualizowane przepisy rozporządzenia w sprawie sprawiedliwego tygodnia pracy, jak ogłosiło we wtorek biuro burmistrza Brandona Johnsona.

Godzinna płaca minimalna w Chicago ma wzrosnąć z 15,40 USD do 15,80 USD dla pracodawców zatrudniających 21 lub więcej pracowników oraz z 14,50 USD do 15 USD dla pracodawców zatrudniających od 4 do 20 pracowników.

Ponadto godzinowa płaca minimalna dla pracowników otrzymujących napiwki wzrośnie z 9,24 USD do 9,48 USD dla pracowników dużych firm, podczas gdy pracownicy otrzymujący napiwki z mniejszych firm zobaczą wzrost płacy minimalnej z 8,70 USD do 9 USD.

Płaca minimalna w Chicago ma również zastosowanie do programów subsydiowanego tymczasowego zatrudnienia młodzieży, takich jak te związane z zatrudnieniem na lato.

Każda osoba w wieku 24 lat lub młodsza, zatrudniona lub zaangażowana w pracę koordynowaną przez organizację non-profit lub agencję rządową, od 1 lipca 2023 r. odnotuje wzrost płacy minimalnej do 13,50 USD.

Miejskie rozporządzenie w sprawie sprawiedliwego tygodnia pracy (Fair Workweek Ordinance) wprowadzi również zaktualizowane wskaźniki wynagrodzeń począwszy od 1 lipca.

Zgodnie z komunikatem prasowym z biura burmistrza Johnsona, pracownicy objęci rozporządzeniem to osoby, które pracują w jednej z siedmiu „objętych” branż, zarabiając mniej niż 30,80 USD na godzinę lub 59 161,50 USD rocznie, a pracodawca ma co najmniej 100 pracowników.

Objęte rozporządzeniem branże:

  • Usługi budowlane
  • Opieka zdrowotna
  • Hotele
  • Produkcja
  • Restauracje
  • Sprzedaż detaliczna
  • Usługi magazynowe

Rozporządzenie wymaga od niektórych pracodawców zapewnienia pracownikom „przewidywalnych harmonogramów pracy i wynagrodzenia za zmiany”.

1 lipca nastąpi także podwyżka płacy minimalnej na przedmieściach powiatu Cook, gdzie godzinowa płaca minimalna ma wzrosnąć z 13,35 do 13,70 USD dla pracowników nieotrzymujących napiwków i z 7,40 do 8 USD dla pracowników otrzymujących napiwki. Podwyżkę zapowiadaliśmy 31 maja.

Pracownicy są objęci rozporządzeniem powiatu Cook, jeśli:

  • Pracownik pracował dla pracodawcy w powiecie Cook przez co najmniej 2 godziny w dowolnym okresie dwóch tygodni
  • Pracodawca ma czterech lub więcej pracowników (lub pracownik jest pracownikiem domowym)
  • Pracodawca prowadzi placówkę biznesową w Cook County lub otrzymał zezwolenie na prowadzenie działalności od Cook County.

 

Źródło: nbc
Foto: istock/PeopleImages/ monkeybusinessimages/ Ridofranz
Czytaj dalej

News Chicago

Zatwierdzono odszkodowania dla osób, których fotografie pojawiły się w Zdjęciach Google

Opublikowano

dnia

Autor:

Setki tysięcy mieszkańców Illinois, którzy złożyli pozew zbiorowy o wartości wielu milionów dolarów, twierdząc, że Google naruszył stanową ustawę o ochronie danych biometrycznych, wkrótce otrzymają wypłatę. Nie będzie to jednak tak wysoka kwota, jak pierwotnie oczekiwano.

Zgodnie z dokumentami złożonymi 31 maja w Sądzie Okręgowym Powiatu Cook, 687 484 mieszkańców Illinois, którzy złożyli ważne wnioski, otrzyma od 95 do 96 USD każdy.

Sędzia powiatu Cook we wrześniu ubiegłego roku ostatecznie zatwierdził ugodę w wysokości 100 milionów dolarów, ponad trzy miesiące po zawarciu porozumienia między powodami a Google.

Mieszkańcy stanu Illinois mieli czas do końca września 2022 r. na złożenie roszczenia, jeśli pojawili się na zdjęciu w Zdjęciach Google w dowolnym miejscu między 1 maja 2015 r. a 25 kwietnia 2022 r., będąc mieszkańcami stanu Illinois.

Tej jesieni Chicago Tribune poinformowało, że sędzia wskazał, że w sprawie złożono około 420 000 roszczeń, co oznaczałoby, że każda osoba może otrzymać około 150 dolarów. Wcześniej prawnicy szacowali, że każda osoba otrzyma od 200 do 400 dolarów.

Jednak w ciągu wielu miesięcy liczba zgłoszonych roszczeń wzrosła do 687 484, tym samym zmniejszając kwotę przypadającą na każdą osobę.

Pozew był podobny do wcześniejszej sprawy rozstrzygniętej z Facebookiem, w wyniku którego wielu mieszkańców otrzymało czeki o wartości prawie 400 USD.

Pozew przeciwko Google twierdził, że firma naruszyła ustawę o ochronie danych biometrycznych stanu Illinois poprzez gromadzenie i przechowywanie danych biometrycznych osób, które mieszkając w Illinois, pojawiły się na zdjęciach w usłudze udostępniania i przechowywania zdjęć znanej jako Zdjęcia Google, bez odpowiedniego powiadomienia i zgody.

Jeśli zostanie stwierdzone, że firma naruszyła prawo stanu Illinois, obywatele mogą nałożyć kary cywilne do 5000 USD za każde naruszenie, w zależności od liczby osób, których dotyczy naruszenie, i liczby dni, w które miało to miejsce.

Kiedy zaczną pojawiać się płatności?

Podczas piątkowej rozprawy Sędzia Sądu Okręgowego Powiatu Cook, Anna Loftus, powiedziała, że proces weryfikacji roszczeń złożonych w sprawie został zakończony w sposób satysfakcjonujący ją i że grupa została w całości zidentyfikowana.

Według strony internetowej ze szczegółowymi informacjami na temat ugody, płatności nie będą wypłacane, dopóki sąd nie przejrzy procesu weryfikacji.

 

Źródło: nbc
Foto: wikipedia, istock/undrey
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

lipiec 2017
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu