Połącz się z nami

Ciekawostki

Dziś urodziny obchodzą „Czerwone Gitary”. Seweryn Krajewski kończy, natomiast 74 lata

Opublikowano

dnia

56 lat temu zagrały po raz pierwszy Czerwone Gitary, jeden z najbardziej popularnych zespołów w historii polskiej muzyki pop.W kawiarni „Cristal” w Gdańsku założyli go: Bernard Dornowski, Jerzy Kossela, Krzysztof Klenczon, Jerzy Skrzypczyk i Henryk Zomerski. Nazwa grupy pochodziła od koloru instrumentów, na których grali muzycy.

Dziś także (3 stycznia) przypada 74. rocznica urodzin Seweryna Krajewskiego, muzyka, kompozytora i aranżera, który dołączył do zespołu w 1965 roku, szybko stając się jednym z liderów formacji. Muzycy Czerwonych Gitar byli nazywani „polskimi Beatlesami”, a duet Klenczon – Krajewski porównywano do spółki autorskiej John Lennon – Paul McCartney. Seweryn Krajewski w audycji Polskiego Radia z 1982 roku podkreślił, że we współpracy z Krzysztofem Klenczonem wzajemnie się uzupełniali:

Czerwone Gitary dały tysiące koncertów i wylansowały około 280 piosenek. Wiele z nich to niezapomniane przeboje, jak: „Anna Maria”, „Takie ładne oczy”, „Dozwolone do lat 18-tu”, czy „Kwiaty we włosach”.

W 1969 roku na Targach Płytowych w Cannes we Francji zespół został uhonorowany nagrodą MIDEM. Przyznaje się ją za największą liczbę sprzedanych płyt w kraju, z którego pochodzi wykonawca. I choć największe triumfy Czerwone Gitary święciły w latach 60. i 70., to nadal piosenki grupy są emitowane w stacjach radiowych, jak utwór zatytułowany: „Powiedz stary, gdzieś ty był”:

Obecnie w skład grupy wchodzą: Jerzy Skrzypczyk, Arkadiusz Wiśniewski, Mieczysław Wądołowski, Dariusz Olszewski i Marek Jabłoński. W ubiegłym roku (2020) w dniu 55. rocznicy powstania zespołu, Czerwone Gitary wypuściły animowany teledysk do premierowego utworu „Rock&Roll”. Muzykę do piosenki skomponował Jerzy Skrzypczyk, a tekst napisał Łukasz Kleszowski.

W 2000 roku Czerwone Gitary zwyciężyły w plebiscycie tygodnika „Polityka” na najlepszy polski zespół XX wieku. W 2006 grupa otrzymała Marmurowy Krążek za największa liczbę sprzedanych płyt w historii polskiej fonografii. W 2015 roku, podczas 52. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, Czerwone Gitary odsłoniły swoją gwiazdę w Alei Gwiazd Polskiej Piosenki.

źródło: IAR
foto: wikipedia.pl

Czytaj dalej
Reklama

Chicago Na Skróty

Niezwykła Księżna Diana w Chicago. Nowa wystawa odkrywa kultową historię tej kobiety

Opublikowano

dnia

Autor:

Nowa wystawa o księżnej Dianie daje mieszkańcom Chicago możliwość poznania jej życia jako osoby z rodziny królewskiej. Wystawe można zobaczyć w Oakbrook Center 19 w miejsowości Oak Brook. Ceny biletów zaczynają się od 25 dolarów.

„Princess Diana Accredited Access Exhibition” to wystawa, która zawitała na zachodnie przedmieście Chicago. Mieszkańcy miasta mogą teraz z bliska przyjrzeć się kultowej historii księżnej Diany.

Od nowoczesnego podejścia do macierzyństwa do bycia światową ikoną modywedług organizatorów wystawa pokazuje w jaki sposób księżna Diana odcisnęła swoje piętno na świecie.

Historia Diany jest opowiedziana przez wieloletniego fotografa księżnej, Anwara Husseina. Można na niej zobaczyć słynne rzeźby i obrazy, które od lat przykuwają uwagę publiczności.

 Ja mówią organizatorzy wystawy „Po raz pierwszy od 60 lat mężczyzna, który dokumentował każdą chwilę życia Diany, opowiada historię o tym, jak nie zrobiła tego, co jej kazano, ale zamiast tego podążała za głosem serca” 

Wystawa, zlokalizowana w Oakbrook Center 19 w Oak Brook, została otwarta w grudniu, a je zwiedzenie trwa około godziny do 90 minut. Ceny biletów zaczynają się od 25 USD dla dorosłych.

Wystawa „Princess Diana Accredited Access Exhibition” odbywa się jednocześnie w Nowym Jorku i Los Angeles.

 

Źródło:nbcchicago
Foto: Flickr/Robert Sullivan

Czytaj dalej

Ciekawostki

W salonie samochodowym Hawk Auto Group w Jolliet mężczyzna pobił św. Mikołaja. Dlaczego?

Opublikowano

dnia

Autor:

W Joliet, Ill.  64-letni Peter Steinys z Plainfield popchnął pracownika salonu samochodowego, który był przebrany za Świętego Mikołaja. Został oskarżony o pobicie i spowodowanie zamieszania. Jak powiedział policjantów zdenerwował go jego wielki brzuch. 

W piątek o godzinie 19.25 policjanci Joliet zostali wezwani przez firmę Hawk Auto Group, mieszczącą się przy 2861 W. Jefferson Street. Powodem zgłoszenia była bójka w salonie. 

Podczas dochodzenia funkcjonariusze ustalili, że Peter Steinys wpadł w złość i zaczął krzyczeć na pracownika. Następnie Steinys  popchnął pracownika obiema rękami, a następnie podszedł do innego pracownika, zanim został wyprowadzony przez rodzinę, podała policja.

Podczas dochodzenia Steinys udał się do policji w Joliet i powiedział funkcjonariuszom, że popchnął pracownika przebranego za Świętego Mikołaja, ponieważ pracownik wpadł na niego mikołajowym brzuchem . Mieszkaniec Plainfield został aresztowany,  a następnie zwolniony za kaucją za incydent. 

Źródło:fox32
Foto: Flickr/wmfawmfa/ You Tube

Czytaj dalej

Ciekawostki

Marsjański łazik ma części wyprodukowane w naszym stanie Illinolis

Opublikowano

dnia

Autor:

Amerykański łazik ,,Perseverance” – po pół rocznym locie – szczęśliwie dotarł na Marsa. To lądowanie oglądał cały świat. Misja szukania życia na Marsie dopiero się rozpoczyna, a NASA już zbiera same gratulacje.

Nie każdy jednak jest świadomy tego, że części potrzebne do zbudowania tej inteligentnej maszyny, zostały wyprodukowane w naszym stanie – w Illinois.

,,Świadomość tego, że części wyprodukowane w naszym stanie są teraz 127 milionów mil od nas jest absolutnie nierealnym uczuciem”– powiedział Jared Lyford z firmy Forrest City Gear.

Firma znajduje się 90 minut drogi na północny zachód od Chicago, blisko Rockford. To tutaj wyprodukowano wszystkie części, które dziś pomagają łazikowi o trafnej nazwie ,,Wytrwałość” poruszać się po nieodkrytych zakamarkach Czerwonej Planety.

 

źródło:nbc.chicago
foto: Flickr/Billy Brown, youtube

 

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

styczeń 2021
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Popularne