Połącz się z nami

Prawo imigracyjne

Dla kogo wiza typu U? Magdalena Grobelski wyjaśnia, co jest potrzebne do złożenia aplikacji

Opublikowano

dnia

Wiza U jest dostępna dla osób, które poważnie ucierpiały fizycznie lub psychicznie w wyniku przestępstwa lub zbrodni popełnionej w USA. Została ona stworzona po to, by pomóc policji i innym organom prawnym w prowadzeniu dochodzeń i ściganiu przestępstw, takich jak przemoc w rodzinie, wykorzystywanie seksualne i handel ludźmi, jednocześnie oferując ochronę dla ofiar zgodnie z humanitarnymi interesami Stanów Zjednoczonych.

Aby się zakwalifikować do otrzymania wizy lub statusu U, przestępstwo musi zostać popełnione na terenie USA lub na terytorium pod kontrolą prawną USA. Jak tłumaczy mecenas Magdalena Grobelski, aplikując o tego typu wizę należy przedstawić dokumentację, iż jesteśmy ofiarą przestępstwa o charakterze psychicznym lub fizycznym

Na antenie Radia Deon mecenas Magdalena Grobelski mówi o tym, jakie rodzaje przestępstw kwalifikują ofiary do wizy U. Ekspert podkreśla, że o ten rodzaj dokumentu mogą ubiegać się tylko ofiary lub osoby bezpośrednio dotknięte przestępstwem

Wniosek musi zawierać dokładny opis zdarzenia, na podstawie którego ubiegamy się o wizę lub status U. Jak tłumaczy mecenas Magdalena Grobelski, najważniejszą jego częścią jest zaświadczenie podpisane przez policję lub biuro prokuratora potwierdzające, że współpracowaliśmy z policją lub prokuraturą w dochodzeniu popełnionego przestępstwa

Klasyfikacja U została stworzona decyzją Kongresu w październiku 2000 roku jako część Victims of Trafficking and Violence Protection Act (Ustawa o Ochronie Ofiar Handlu Ludźmi i Przemocy). Jej celem jest umożliwienie organom ścigania dsotępu do świadków i ofiar oraz umożliwienie ofiarom przestępstw przebywanie i ewentualne pozostanie na stałe w USA.

Mecenas Magdalena Grobelski to adwokat mówiący po polsku. Jest specjalistą do spraw prawa imigracyjnego.

Po więcej informacji można dzwonić do kancelarii pod numer telefonu 312 217 6824

Marta Kędzior
redakcja@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Marta Kędzior, Twitter.com/ICE

 

 

Prawo imigracyjne

Uwaga – opóźnienia w Urzędzie Imigracyjnym. Poczekasz dłużej na zieloną kartę i obywatelstwo

Opublikowano

dnia

Autor:

Urząd Imigracyjny U.S. Citizenships & Imigration Services informuje o opóźnieniach w swojej pracy, spowodowanych pandemią. Starający się o Zieloną Kartę lub obywatelstwo amerykańskie, będą musieli czekać dłużej niż zazwyczaj. Konieczna będzie także obecność adwokata.

 

Z powodu wzrastającej liczby zachorowań na omicron, urzędy imigracyjne w całym kraju planują zmniejszenie liczby wezwań na rozmowy o zielone karty oraz obywatelstwa. W kolejnych tygodniach, możemy spodziewać się przełożenia obecnych wezwań, włącznie z wezwaniami na przysięgi. Klient będzie mógł pojawić się tylko z adwokatem, a jeśli ma prawo do tłumacza, tłumacz będzie tylko dostępny na telefon.

Autor: Mecenas Magdalena Grobelski

 

Foto: USCIS, pixabay/ Pixource

Czytaj dalej

News USA

Co nowego w sprawie niecierpliwie wyczekiwanej reformy imigracyjnej?

Opublikowano

dnia

Autor:

Po tym jak Izba Reprezentantów przegłosowała ustawę, która dałaby tymczasową protekcję dla nielegalnych imigrantów, spotkała się ona z częściową opozycją ze strony Demokratów w Senacie.

Ustawa chroni nieudokumentowanych imigrantów przyznając im tymczasowe pozwolenie na pracę, ochronę przed deportacją, oraz przyspieszenie toku bieżących aplikacji w urzędzie imigracyjnym.

Spotkała się z częściową opozycją ze strony Demokratów w Senacie, którzy uważają że będzie ona zbyt kosztowna. Na dzień dzisiejszy wciąż trwają negocjacje, a na dniach, po zaledwie 6 miesiącach służby, z administracji Prezydenta odejść ma na emeryturę jego najważniejszy doradca w kwestii spraw imigracyjnych, Tyler Moran.

Autor: Mecenas Magdalena Grobelski

Foto: pixabay/StockSnap

 

Czytaj dalej

NOWY ROK

Amerykańskie obywatelstwo – kiedy choroba może nas zwolnić z egzaminu?

Opublikowano

dnia

Autor:

Kiedy złożymy wniosek o przyznanie obywatelstwa amerykańskiego czeka nas egzamin na obywatelstwo, przeprowadzany w j. angielskim albo ewentualnie, po polsku. Wymaga on pewnego przygotowania. W niektórych przypadkach można jednak uzyskać zwolnienie lekarskie z tego egzaminu.

Z egzaminu na obywatelstwo amerykańskie można być  zwolnionym na podstawie zaświadczenia lekarskiego. Niestety osoby wnioskujące o przyznanie obywatelstwa amerykańskiego zbyt często nadużywały opcji zwolnienia lekarskiego, czego konsekwencją było to, że wielu lekarzy straciło swoją licencję.

 

Urzędnicy Imigracyjni patrzą nie tylko na zwolnienie, ale też na wiek danej osoby, na to jak wygląda, jak się zachowuje. Ważne jest jak długo ktoś się leczy i nie każda choroba może być podstawą do zwolnienia lekarskiego.

Do problemów zdrowotnych, które się kwalifikują, należą m.in. zawał, demencja, problemy neurologiczne, ale UWAGA – nie psychiczne.

 

Brane są także pod uwagę niektóre wady wrodzone. Ważne jest jakie leki się przyjmuje i wykazanie, że choroba uniemożliwia przygotowanie się do egzaminu, w kwestii nauki i opanowania pamięciowego informacji. Nie ma tutaj znaczenia długość choroby, zdarzają się przypadki nagłych, poważnych zachorowań nawet po złożeniu wniosku o obywatelstwo.

W przypadku problemów zdrowotnych uprawniających do zwolnienia z egzaminu bardzo potrzebne jest prowadzenie sprawy przez adwokata. Reputacja prawnika i jego doświadczenie mogą być decydujące dla decyzji urzędu. Adwokaci latami budują zaufanie urzędników do siebie i swoje dobre imię, którym gwarantują prawidłowość prowadzonej sprawy. Prawnik często modyfikuje uzasadnienie lekarskie i wyjaśnia urzędnikowi np. na czym dokładnie polega schorzenie dlaczego dana osoba nie może przystąpić do egzaminu.

 

Nie każdy lekarz może napisać takie zwolnienie, nie powinien być to np. psycholog. Schorzenia takie jak depresja, nie są brane pod uwagę. I fakt że ktoś zapłaci poważną sumę za takie zwolnienie absolutnie nie oznacza, że będzie ono uznane przez Urząd Imigracyjny.

Foto: pixabay/JoshuaWoroniecki/ David_Peterson

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

lipiec 2020
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne