PULS KOŚCIOŁA
Watykan udziela odpustu zupełnego chorym na koronawirusa. Jezuita Paweł Kosiński o warunkach jakie trzeba spełnić?
Najwyższy Trybunał Kościelny (Trybunał Pokuty) na mocy uprawnień udzielonych mu przez Ojca Świętego postanowił o udzieleniu odpustu wiernym dotkniętym koronawirusem, a także pracownikom służby zdrowia, członkom rodzin i wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób, także w modlitwie o nich się troszczą. Odpowiedni dekret w tej sprawie Watykan opublikował 20 marca.
Odpust zupełny udzielany jest wiernym dotkniętym przez koronawirusa, poddanym reżimowi kwarantanny w szpitalach lub we własnych domach. Jak zaznacza ojciec Paweł Kosiński, ten sam dar odpustu otrzymają także pracownicy służby zdrowia, członkowie rodzin chorych i ci, którzy narażając się na zarażenie, pomagają pacjentom z koronawirusem. Ojciec Paweł Kosiński tłumaczy, pod jakimi warunkami uzyskać mogą odpust zupełny wszyscy wierni.
Ojciec Paweł Kosiński tłumaczy, pod jakimi warunkami uzyskać mogą odpust zupełny wszyscy wierni. Jak zaznacza, przede wszystkim muszą oni wykluczyć wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu. Powinni także łączyć się duchowo za pośrednictwem mediów z celebracją Mszy Świętej, odmawiać Różaniec Święty, praktykować Drogę Krzyżową lub inne formy pobożności
Dekret Najwyższego Trybunału Kościelnego porusza także kwestie spowiedzi w czasie epidemii koronawirusa. Ojciec Kosiński tłumaczy, że do czasu powrotu sytuacji do normalności biskupi diecezji najbardziej cierpiących z powodu pandemii, mają możliwość udzielenia zgody na spowiedź generalną, czyli rozgrzeszenie bez konieczności wyznania grzechów ze strony penitenta
W sytuacji, gdzie poszczególni wierni mają przeszkody w otrzymaniu rozgrzeszenia sakramentalnego istnieje możliwość wzbudzenia żalu doskonałego, w powiązaniu ze stanowczym postanowieniem, aby jak najszybciej przystąpić do spowiedzi sakramentalnej. W takiej sytuacji wierni otrzymują przebaczenie grzechów, nawet śmiertelnych.
Marta Kędzior
redakcja@radiodeon.com
Źródło: inf. własna
Foto: Marta Kędzior, CNS photo/Tom Williams, CQ Roll Call, via Reuters
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Jak mądrze zaplanować swój własny pochówek? W Radio Deon mądrze radzi Katarzyna Danek
Nasze planowanie powinno dotyczyć różnych dziedzin, nie tylko tych najprzyjemniejszych, skoro życie składa się nie tylko z wesołych spraw. O tym, że warto wcześniej ustalić szczegóły własnego pochówku i wybrać miejsce na grób mówi w Radio Deon Chicago Katarzyna Danek z Archidiecezji Chicagowskiej.
Katarzyna Danek doradza w kwestii wyboru miejsca wiecznego spoczynku na terenie Archidiecezji Chicago i załatwia potrzebne formalności.
Dobrze jest o tym pomyśleć zawczasu, żeby nie martwić się tym co będzie po naszej śmierci i nie zostawiać tego kłopotu rodzinie. Wcześniejsze plany dotyczące pochówku zaoszczędzą także nasze pieniądze.
Jak mówi nasz gość, większość Polaków nie ma w Ameryce grobowców rodzinnych, więc sprawy pogrzebu wymagają innej drogi załatwienia niż w Polsce.
W powiecie Cook i Lake jest 45 cmentarzy, na 25 z nich są jeszcze wolne miejsca, np. na cmentarzach w Niles gdzie leży dużo Polaków – zarówno na cmentarzu Św. Wojciecha jak i Mary Hill.
Żeby wybrać miejsce dla siebie należy najpierw przyjść lub zadzwonić do Katarzyny Danek. Wskazane miejsce pochówku, po załatwieniu formalności, staje się wieczystą własnością.
Możemy się zająć tym wszystkim wcześniej, zwłaszcza, że z chwilą śmierci osoby bliskie w ciągu 48 – 72 godzin muszą podjąć aż 56 decyzji między domem pogrzebowym, kościołem i cmentarzem, jak podliczyła Katarzyna Danek.
Dochodzą nerwy, smutek, rozpacz a nawet konflikty w rodzinie, której członkowie mogą mieć całkowicie różne zdania na temat szczegółów pogrzebu osoby zmarłej.
Przy wczesnym planowaniu pogrzebu Gość Radio Deon Chicago zaopatruje osoby, które się do niej zwracają w książeczkę pt. Ostatnie życzenia, dotyczącą wszystkich szczegółów ostatniego pożegnania. Można ją wypełnić i mieć pewność, że nasz pochówek będzie właśnie taki jaki chcieliśmy żeby był.
Płatność można rozłożyć na raty a nawet może zostać wycofana, jeśli za parę lat zmienimy swoje decyzje – tłumaczy Katarzyna Danek. Wyjaśnia także, że nie jest agentem, czy pośrednikiem tylko jednym z pracowników cmentarzy.
Wszystkich mądrze planujących zdecydowanie zachęcamy do kontaktu z Katarzyną Danek pod nr tel. 708 738 67 79.
Źródło: inf. własna
Foto: spuścizna.org, mapio.net
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW
Wszystko drożeje. Nawet miejsce na cmentarzu. Marcin Ścigaj o lipcowych podwyżkach
Nie odkładajmy decyzji o naszej ostatniej drodze i nie zostawiajmy z tym problemem naszych bliskich. Gość Radio Deon, Marcin Ścigaj, doradza i załatwia wszystkich formalności związane z pochówkiem na cmentarzu w Archidiecezji Chicago, tak byśmy mieli wewnętrzny spokój jeśli chodzi o pogrzeb.
Nikt nie lubi o tym myśleć, ale prawda jest taka, że tematu śmierci nie da się uniknąć. Nasz gość, Marcin Ścigaj, służy nie tylko doradzaniem w sprawie pochówku, ale też stara się oswoić z tematem zwracające się do niego osoby.
Niestety śmierć czasem przychodzi niespodziewanie i przedwcześnie. Z problemem i kosztami pochówku zostają wtedy zrozpaczeni bliscy, często zbyt przygnębieni by ze wszystkimi sprawami dać sobie radę.
Nie róbmy im tego – sami wcześniej zadbajmy o swoje miejsce na cmentarzu i szczegóły dotyczące pogrzebu. W tym roku, jak mówi Marcin Ścigaj, jest na to ostatni dzwonek by nie przepłacić.
Koszty pochówku w Stanach Zjednoczonych nie są małe i niestety trzeba się z nimi liczyć. Jeśli chcemy zaoszczędzić to sprawę trzeba załatwić przed 1 lipca, kiedy jak co roku znacznie rosną ceny. Jeśli chodzi o płatność to jest także możliwość skorzystania z nieoprocentowanych rat.
Jeśli my o tym nie pomyślimy, to nasze dzieci będą musiały – mówi nasz gość.
W dłuższej perspektywie czasu, jeśli załatwiamy sprawy pochówku teraz, nie czekając, oszczędzamy dziesiątki tysięcy dolarów – szacuje Marcin Ścigaj.
Tu, w Ameryce cmentarze wyglądają inaczej niż w Polsce, inne są także niektóre przepisy, np. obowiązuje zakaz palenia zniczy, nie buduje się też grobowców rodzinnych.
Jeżeli członkowie rodziny chcą kiedyś być pochowani blisko siebie, to trzeba to wcześniej ustalić i wykupić odpowiednio dużą działkę na kilka grobów. Naprawdę warto to wcześniej zaplanować, gdyż koszty przeniesienia ciała do innego grobu to dzisiaj min 6 tys dolarów.
Polacy mieszkający w Chicago mają tę możliwość by z naszym gościem, doradcą cmentarzy, porozmawiać po polsku i wszystko spokojnie ustalić.
Marcin Ścigaj pracuje dla wszystkich 45 cmentarzy katolickich w Archidiecezji, jako doradca spotyka się z zainteresowaną osobą w dowolnym czasie i miejscu, pomaga wybrać konkretne miejsce pochówku, ustala szczegóły, także dotyczące płatności i udziela informacji kim się skontaktować w razie śmierci bliskiej osoby.
Nowością jest oferta ubezpieczenia kosztów transportu ciała w razie śmierci w czasie wyjazdu i oddalenia od domu na min 75 mil. Kosztuje ona 495 dolarów.
Najbardziej korzystne jeśli się chodzi o koszty jest wykupienie pakietu. Kupując pakiet oszczędzamy 1100-1500 dolarów.
Jak mówi Marcin Ścigaj najszybciej i najtaniej jest załatwić wszystko właśnie w archidiecezji, bez płacenia pośrednikom. I naprawdę można w ten sposób załatwić wszystko z wyprzedzeniem, płacąc od razu lub rozkładając płatność na nieoprocentowane raty.
Szczególnie ważne nekropolie dla Polaków w Chicago to cmentarz Mary Hill i cmentarz św. Wojciecha w Niles, gdzie jest pochowanych wielu naszych rodaków. Na obu są jeszcze miejsca na groby.
Marcina Ścigaj zachęca do kontaktu w sprawie pochówku pod nr tel. 773 999 54 53, zapewniając, że można do niego dzwonić o każdej porze.
Źródło: informacja własna
Foto: You Tube, spuścizna.org
Kościół
Tradycyjny pogrzeb czy kremacja? Ojciec Łukasz Kleczka o trudnych sprawach ostatecznych
Bez wątpienia najczęstszą formą pochówku jest tradycyjny pogrzeb. Niektórzy jednak decydują się na kremację ciała zmarłego. Choć w ostatnich latach ta praktyka staje się coraz bardziej powszechna, wciąż budzi wiele wątpliwości. Na czym polega? Jakie stanowisko ma wobec niej Kościół? Jak powinien wyglądać taki rodzaj pochówku?
Na te i inne pytania odpowiadał na antenie Radia Deon ojciec Łukasz Kleczka. Salwatorianin wyjaśnia, że Kościół usilnie zaleca zachowanie pobożnego zwyczaju grzebania ciał zmarłych, nie zabraniając jednak kremacji. Najważniejsze jest to, żeby ludzkie ciało traktować po śmierci z szacunkiem i godnością
„Kościół dopuścił kremację zwłok ludzkich. Przypomina jednak mocno, że nie możemy zapominać o szacunku dla ludzkiego ciała. Zostało ono bowiem stworzone przez Boga, ochrzczone i jest świątynią Ducha Świętego”.
Ojciec Łukasz Kleczka przypomina, że Kościół zabrania rozsypywania zwłok po kremacji czy też dzielenia ich pomiędzy członków rodziny zmarłego. Miejscem dla ciała ludzkiego po śmierci jest cmentarz
„Po śmierci skremowane zwłoki należy pochować na cmentarzu. Tylko w wyjątkowych sytuacjach z różnych względów możemy uzyskać pozwolenie na przetrzymanie prochów do czasu pochówku”.
Na antenie Radia Deon salwatorianin wyjaśnia też, co dzieje się z duszą ludzką po śmierci
„Z chwilą śmierci dusza zostaje oddzielona od ciała. Wierzymy jednak, że w momencie zmartwychwstania Bóg przywróci ją naszemu przekształconemu ciału. W chwili śmierci dusza przechodzi w inną przestrzeń. Ciało zaś oczekuje na zmartwychwstanie”.
Według ojca Łukasza Kleczki żyjący powinni uczyć się odchodzenia. Radzi, aby uczestnicząc w momencie śmierci kogoś bliskiego dać mu gestem lub słowem poczucie bliskości
„My żyjący, jeśli znajdziemy się w sytuacji towarzyszenia komuś w jego ostatnich chwilach, nie zapominajmy o ludzkich gestach. Człowiek w chwili przejścia na drugi świat bardzo tego potrzebuje. Możemy z nim być, dotknąć go, podać mu rękę, żeby w tym świętym momencie nie czuł się sam”.
Salwatorianin przypomina, że decyzja o kremacji jest indywidualnym wyborem umotywowanym naszymi racjami i wolą zmarłego.
Marta Kędzior
mkedzior@radiodeon.com
Źródło: inf. własna
Foto: Flikr.com/Andy Eick
-
News Chicago3 tygodnie temu
Illinois inwestuje w infrastrukturę ładowania pojazdów elektrycznych. Nowa stacja w Joliet
-
News USA4 tygodnie temu
Travel Tuesday: Nowe święto łowców okazji na najlepsze wakacje. Bądźcie czujni 3 grudnia
-
News USA4 tygodnie temu
Dlaczego Amerykanie nie głosowali na Kamalę Harris? Wyniki sondażu
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Nazwijmy park w Morton Grove imieniem śp. Darka Borysiewicza. Podpisz petycję!
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Konkurs Najpiękniejsza Polka w USA: Poznajcie listę 33 uczestniczek!
-
News USA4 tygodnie temu
Musk poprowadzi Departament Efektywności Rządowej w gabinecie Trumpa
-
News Chicago3 dni temu
Pierwszy atak zimy w Chicago: Mroźne dni, silne wiatry. Jak przetrwać chłód?
-
News USA4 tygodnie temu
Katolicka grupa apeluje do Bidena o zamianę wyroków śmierci 40 skazańców