Połącz się z nami

News Chicago

Przystanek Chicago. Kulturalne podsumowanie 2019 roku w Wietrznym Mieście

Opublikowano

dnia

Festiwal “Chopin in the City”, „Koncert przyjaciół dla Włodka Wandera”, wieczór z jednym z najlepszych polskich kabareciarzy Cezarym Pazurą czy debiut Bartka Szymańskiego w serialu Chicago PD – to tylko niektóre z ciekawych wydarzeń kulturalnych, które miały miejsce w Wietrznym Mieście w 2019 roku. Redakcja Radia Deon wybrała te, o których w środowisku polonijnym było najgłośniej.

Od dwudziestego drugiego lutego do pierwszego marca 2019 roku odbywał się po raz trzeci w Chicago festiwal muzyki Chopina „Chopin in the City”. Mieszkańców Wietrznego Miasta zaprosiła na niego Fundacja Sounds and Notes wraz ze znaną polonijną jazzmanką Grażyną Auguścik. Kilkanaście wyjątkowych koncertów przybliżyło nam nie tylko ogromny dorobek polskiego kompozytora, ale pokazało jego utwory w nowym świetle.
Na antenie Radia Deon Grażyna Auguścik wyjaśniała, że celem festiwalu „Chopin in the City” jest celebracja urodzin Fryderyka Chopina. Wydarzenie ma przybliżyć postać polskiego kompozytora i sprawić, że jego muzyka będzie bardziej rozpoznawalna w środowisku także amerykańskim

Ceremonia otwarcia festiwalu „Chopin in the City” miała miejsce w Konsulacie Generalnym RP w Chicago 22 lutego.

16 marca służąca Polonii od prawie 80-ciu lat organizacja charytatywno-społeczno-kulturowa Legion Młodych Polek zaprosiła już po raz osiemdziesiąty na doroczny Bal Amarantowy z tradycyjną prezentacją debiutantek. Impreza odbyła się w najpiękniejszej i zarazem historycznej Sali balowej Hotelu Hilton.
Lucie Bucki, była prezes Legionu Młodych Polak, a także przewodnicząca komitetu mediów tej właśnie organizacji podkreślała, że na balu co roku spotykają się osoby, które doceniają dorobek pracy Legionu i chcą stać się częścią jego działalności

Doroczny Bal amarantowy, znany również jako The White and Red Ball jest jedną z największych imprez charytatywnych. Co roku dochód z balu jest przeznaczony na szeroką branżę celów charytatywnych, społecznych i kulturowych, w ramach istniejących lub powstających potrzeb.

23 marca w salach bankietowych Long Tree Manor w Chicago odbyła się gala wyboru Królowej Parady 3 Maja. Koronę otrzymała 21-letnia Żaneta Marcinik, studentka trzeciego roku inżynierii lądowej na UIC w Chicago. Damami Dworu zostały Matylda Sojko i Natalia Salamon. Ulubienica Publiczności i Miss Foto to Alina Bosak.
Na antenie Radia Deon królowa opowiadała o kulisach wyborów oraz planach na najbliższą przyszłość. Mówiąc o atmosferze, jaka panowała za kulisami, Żaneta nie kryła ogromnych emocji

Parada Konstytucji 3 Maja z udziałem królowej odbyła się 4 maja w centrum Chicago.

Po latach poszukiwań inwestorów i wielu próbach uratowania kościoła Św. Wojciecha w dzielnicy Pilsen, 14 lipca 2019 roku świątynia została ostatecznie zamknięta.
Archidiecezja próbowała sprzedać kościół, którego początki sięgają 1914 roku, odkąd okoliczne parafie zostały skonsolidowane w roku 2016.
Kardynał Cupich ogłosił, że po 14 lipca kościół Św.Wojciecha stracił swoją rangę i nie jest już miejscem kultu dla wiernych. Władze Archidiecezji podkreślły, że rozumieją i szanują znaczenie tego miejsca dla mieszkańców, parafian i miłośników kościoła, ale biorąc pod uwagę brak funduszy na konieczne naprawy i renowację kościoła, decyzja o zamknięciu była konieczna.

20 lipca w Michella Terrace odbył się wyjątkowy charytatywny „Koncert Przyjaciół dla Włodka Wandera”. Wzięli w nim udział muzycy i wokaliści, których chicagowska Polonia pamięta z klubu Cardinal. Dawne lata przypomniały zespoły: Wanderband, Odnowa, Dixie Kings, Night Beats Chicago, Julia i My. Po koncercie odbył się jam session.
Podczas koncertu kilkakrotnie na scenie pojawił się Włodek Zuterek, znakomity trębacz jazzowy, nazywany także polskim Louisem Armstrongiem. Jak mówił na antenie Radia Deon muzyk, wszyscy byli zaskoczeni ogromną ilością osób, które wzięły udział w przedsięwzięciu

„Koncert przyjaciół dla Włodka Wandera” był charytatywną akcją ludzi dobrej woli, którzy pragnęli pomóc swemu przyjacielowi. Muzyk od wielu lat zmaga się z chorobą Alzheimera i przebywa pod stałą opieką medyczną.

W niedzielę, 6 października o godzinie 1.00 po południu w kościele Pięciu Braci Męczenników została odprawiona uroczysta Msza Święta. Tego dnia chicagowska Polonia wspominała 40. Rocznicę wizyty papieża Jana Pawła II w tej parafii.

Uroczysta msza święta była sprawowana przy Ołtarzu Papieskim na parkingu parafialnym. Za pośrednictwem Jana Pawła II wierni polecali Bogu parafię Pięciu Braci Męczenników, archidiecezję i miasto Chicago.
Jak mówił Marek Dobrzycki, dzień, w którym papież Jan Paweł II odprawił mszę świętą dla Polonii w Chicago, to jeden z najważniejszych momentów w historii miasta. Dyrektor poradni prawniczej Amicus Poloniae podkreślał, że w wydarzeniu wzięły udział tysiące osób

Po uroczystej mszy świętej, w Domu Podhalan o godzinie 4 po południu odbył się bankiet. W trakcie jego trwania nie zabrakło wielu chwil wspomnień dotyczących wizyty Jana Pawła II w Chicago.

W sobotę 19 października odbyło się wielkie otwarcie nowego sklepu sieci Montrose.  Na gości czekał wspaniały poczęstunek oraz wiele atrakcyjnych niespodzianek. Punktem kulminacyjnym było losowanie głównych nagród: 2000 $ oraz 4×500 dolarów w gotówce.
Radości z wylosowanej nagrody nie krył stały klient, Wacław Barnak

Stu pierwszych klientów otrzymało także prezenty od firmy.

W środę, 23 października w stacji NBC został wyemitowany piąty odcinek siódmego sezonu serialu Chicago P.D.  Zagrał w nim polsko-amerykański aktor Bartek Szymański. Pochodzi on z Nowego Jorku, ale specjalnie przyleciał po raz pierwszy do Chicago, żeby nagrać rolę w jednym z najpopularniejszych serialu o policji w naszym mieście. Była to jego debiutancka rola serialowa.
Bartek Szymański dostał angaż do roli już po pierwszym przesłuchaniu. O tym jak przygotowywał się do castingu i jakie emocje mu towarzyszyły w trakcie przesłuchań, opowiadał na antenie Radia Deon

Bartek zagrał do tej pory już w kilku filmach i sztukach teatralnych. Ostatnio był widziany w filmie The Farthest Apple from the Tree, który był nominowany w Cannes Film Festival w 2017 roku. W serialu Chicago P.D. wcielił się w rolę Bułgara z Wietrznego Miasta.

W sobotę 26 października odbył się koncert zatytułowany Moniuszko SUPERSTAR. W Copernicus Center zabrzmiały moniuszkowskie przeboje: pieśni, arie, tańce, fragmenty oper i orkiestrę symfoniczną. Gościem specjalnym wydarzenia był wybitny pianista i kompozytor, Włodek Pawlik.
Jedyny polski laureat najważniejszej muzycznej nagrody na świecie – Grammy Award  na scenie zaprezentował melodie Stanisława Moniuszki nie tylko w oryginale, ale także w niepowtarzalnych aranżacjach jazzowych. Jak sam powiedział na antenie Radia Deon, jego zadaniem, jako muzyka, jest przypominanie Polakom o ich tożsamości narodowej

Do artystycznych kreacji moniuszkowskich Włodek Pawlik zaprosił najwybitniejszych muzyków jazzowych naszych czasów: Paula Wertico (perkusja, 7 Grammy Awards) oraz Toma Knifica (bass).

W październiku 2019 roku utalentowana 15-letnia wokalistka z Chicago, Natalia Kawalec została uznana za Wschodzącą Gwiazdę Naszej Unii. Tym samym Natalia została czwartą osobą, młodym wiekiem i utalentowanym Członkiem Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, która otrzymała ten zaszczytny tytuł.
Ceremonia wręczenia stypendium miejsce miała w piątek, 4 października. Natalia pojawiła się na niej wraz z rodzicami oraz braćmi. Jak relacjonowała z Nowego Jorku dziennikarka Radia Rampa, podczas uroczystości w siedzibie PSFCU na Greenpoincie, Natalia Kawalec odebrała specjalny certyfikat oraz czek na pięć tysięcy dolarów

Już jako Wschodząca Gwiazda Naszej Unii 2019, Natalia Kawalec zaśpiewała na tegorocznej nowojorskiej Paradzie Pułaskiego, występując na platformie, która towarzyszyła kontyngentowi Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej.

27 października w Copernicus Center miał miejsce wspaniały wieczór z jednym z najlepszych polskich kabareciarzy, wyśmienitym aktorem Cezarym Pazurą. Artysta bawił chicagowską publiczność po raz pierwszy od 6 lat. Podczas spotkania gwarantowane były dwie godziny śmiechu, relaks i świetna atmosfera.
„Wujek Czarek na żywo” bawił chicagowską publiczność dowcipem, trafną oceną spraw damsko -męskich z przymrużeniem oka, ciętą ripostą i humorystyczną oceną współczesnego świata.

9 listopada odbyło się otwarcie kolejnego, szóstego już oddziału, który mieści się na terenie kompleksu handlowego przy 15108 S. La Grange Rd. w Orland Park na południowo-zachodnich przedmieściach, niedaleko delikatesów „Górka Deli”. Od momentu założenia Unii w 1976 roku jest to już dwudziesty oddział tej instytucji finansowej działającej w polonijnym środowisku na terenie trzech stanów USA.
Radości z tytułu otwarcia oddziału nie krył dyrektor wykonawczy firmy Bogdan Chmielewski

Blisko 25 tysięcy członków, ponad 230 milionów dolarów depozytów oraz 300 milionów dolarów pożyczek zaciągniętych przez naszych rodaków. To efekty finansowe działalności Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w aglomeracji chicagowskiej.

Redakcja Radia Deon
Źródło: inf. własna
Foto: Marta Kędzior, Andrzej Baraniak, Facebook.com, www.copernicuscenter.com, www.bartekszymanski.com

 

 

News Chicago

Sąd Najwyższy USA rozpoczyna debatę nad aborcją. W Chicago protesty zwolenników i przeciwników

Opublikowano

dnia

Autor:

Protestujący zebrali się w środę przed Sądem Najwyższym Stanów Zjednoczonych, w czasie gdy sędziowie wysłuchali argumentów dotyczących prawnego zakazu aborcji powyżej 15 tygodnia uchwalonego w stanie Mississippi. 

Kwestia aborcji trafiła do Sądu Najwyższego w celu rozpatrzenia prawa zatwierdzonego w 2018 r. w Missisipi, które zabrania usuwania ciąży po 15. tygodniu, z wyjątkiem sytuacji stanowiących zagrożenie dla zdrowia i życia matki oraz niedorozwoju płodu. Ponowna debata może podważyć decyzję Sądu Najwyższego z 1973 r. w tzw. sprawie Roe v. Wade. Ustanowiła ona prawo do możliwości usuwania ciąży do momentu, w którym płód jest w stanie przetrwać poza łonem matki – przy obecnym postępie medycznym jest to około 23.–24. tygodnia ciąży. Jeśli sąd utrzyma w mocy prawo Missisipi, nie uczyni aborcji nielegalną, ale da zielone światło innym stanom, by poszły w ich ślady.

Tymczasem w Chicago doszło do protestów. Około południa na Federal Plaza odbył się wiec zwolenników ruchu pro-life w obronie życia. „Będziemy się modlić, aby Sąd Najwyższy podjął odważną, świętą decyzję” – powiedział ksiądz Thomas Loya z Bizantyjskiego Kościoła Katolickiego Zwiastowania.

Uczestnicy wiecu w obronie życia wezwali Sąd Najwyższy do utrzymania prawa ustanowionego w Missisipi, które zakazuje aborcji po 15 tygodniach. 

„Aborcja odbiera nam życie, odbiera nam wszystko. Jeśli naprawdę chcemy sprawiedliwości, równości w tym kraju, wszystkich tych, którzy tego chcą, zachęcam was do przyłączenia się do nas i zjednoczenia się przeciwko aborcji, która odbiera nam nasze najcenniejsze prawo – nasze prawo do życia” – powiedział były  kongresman Dan Lipiński.

Tego samego dnia odbył się także wiec zwolenników ruchu pro-choice w Chicago, również na Federal Plaza.

„Nigdy nie byłam tak przerażona ani tak wściekła” – powiedziała Jennifer Welch, dyrektor generalna sieci klinik aborcyjnych Planned Parenthood w stanie Illinois. „Sąd Najwyższy wydaje się być przygotowany do zlekceważenia 50 lat utrwalonego prawa i prawa do aborcji, które jest gwarantowane w naszych sądach”.

Rozważania nad prawnym dostępem do aborcji podejmuje sąd, w którym sześciu na dziewięciu członków to sędziowie konserwatywni. Trójka z nich została nominowana przez Donalda Trumpa, który mówił, że wybiera sędziów chętnych do podważenia decyzji z 1973 r.

To jasne, że ta sprawa wraca, ponieważ są nowi sędziowie w Sądzie Najwyższym”, powiedział Stephen Caliendo, dziekan wyższej uczelni College of Arts and Sciences. „Jak to wpłynie na długoterminową prawowitość sądu jako całości?” – pyta dziennikarzy. 

Sąd Najwyższy prawdopodobnie dopiero latem przyszlego roku podejmie decyzję w tej sprawie. Jak pokazuje sondaż „Washington Post” –  więcej niż połowa Amerykanów uważa, że sąd powinien podtrzymać historyczną decyzję z 1973 r., a tylko 27 procent jest za jej zmianą. Jak podaje organizacja Center for Reproductive Rights, prawie co czwarta mieszkanka Stanów Zjednoczonych decyduje się na usunięcie ciąży w którymś momencie swojego życia.

 

 

Źródło:fox32, Rzeczpospolita
Foto: Flickr/suparna sinha/Ivan Radic/YT

Czytaj dalej

News Chicago

Mieszkaniec Chicago oskarżony w związku z zamieszkami na Kapitolu. Kandydat na gubernatora Bailey odcina się od niego

Opublikowano

dnia

Autor:

62-letni Lawrence Ligas z Chicago został oskarżony w związku z zamieszkami, które miały miejsce w Waszyngtonie 6 stycznia 2021.

W poniedziałek mężczyźnie postawiono zarzuty związane z wejściem i przebywaniem w budynku lub na terenie objętym ograniczeniami, zakłócaniem porządku, w tym zakłócaniem porządku w budynku lub na terenie objętym zakazem.

Oskarżono go także o zakłócanie porządku w budynku Kapitolu oraz paradowanie, demonstracje lub pikietowanie w budynku Kapitolu. Jest 16-tą osobą, którą postawiono w stan oskarżenia w związku z wydarzeniami z 6 stycznia.

FBI otrzymało doniesienie od osoby, która stwierdziła, że Ligas był cytowany w artykule NPR zatytułowanym „Trump Supporters Storm US Capitol, Clash with Police”. Zgodnie ze złożoną skargą, Ligas został zacytowany w artykule, mówiąc: „Nie idziemy dalej… Nie jesteśmy republikanami. Jesteśmy partią MAGA. Jesteśmy patriotami”.

Po uzyskaniu nakazu przeszukania śledczy byli w stanie ustalić, że urządzenie mobilne powiązane z mieszkańcem Chicago było obecne na Kapitolu i wewnątrz niego 6 stycznia.

Podczas śledztwa znaleziono również nagranie wideo na YouTube zatytułowane „Wielu gliniarzy w centrum Waszyngtonu”, transmitowane na żywo 5 stycznia 2021 r., które rzekomo pokazywało osobę prawdopodobnie będącą Ligasem. Przeanalizowano także materiał wideo z wnętrza Kapitolu, gdzie pojawia się mężczyzna w czerwonym kapeluszu z napisem „Make America Great Again”, niebieskiej kurtce, jasnoniebieskiej masce chirurgicznej, beżowo-czarnych trekkingowych butach i niebieskim szaliku z białymi gwiazdkami na szyi. Śledczy stwierdzili, że szalik widoczny na nagraniu wewnątrz Kapitolu jest również zgodny z szalikiem widzianym we wspomnianym powyżej filmie na YouTube.

Śledczy znaleźli również zdjęcia na koncie Google Ligasa, które zostały oznaczone datą 6 stycznia i pokazały dużą grupę ludzi stojących przed drzwiami Kapitolu. Zapisy linii lotniczych wskazują również, że Ligas wyleciał z międzynarodowego lotniska Midway w Chicago 5 stycznia i tego samego ranka przybył na lotnisko Ronalda Reagana w Arlington w stanie Wirginia. Dokumenty pokazują również, że Ligas poleciał z powrotem do Chicago 7 stycznia.

Partia Demokratyczna stanu Illinois wydała oświadczenie wzywające republikańskiego kandydata na gubernatora Darrena Baileya do zerwania rzekomych powiązań z Ligasem, mówiąc: „Darren Bailey musi natychmiast zadenuncjować pana Ligasa i natychmiast zerwać wszelkie powiązania z nim. Urząd gubernatora nie jest miejscem dla współpracowników zdrajców tego wielkiego narodu”.

Ale zespół kampanii Baileya zaprzeczył, jakoby był z nim związany. „Jesteśmy zszokowani tą wiadomością i nie akceptujemy żadnych nielegalnych działań. Nigdy nie był członkiem naszego personelu kampanii” – powiedział rzecznik kampanii.

Ligas pojawił się w środę w Sądzie Federalnym w Dirksen. W odpowiedzi na zarzuty Ligas napisał w e-mailu: „Chicago zmaga się z pandemią brutalnych przestępstw, rażącej korupcji, a Departament Sprawiedliwości USA ściga przestrzegających prawa Patriotów”. 

Mimo, że został zwolniony po wpłaceniu kaucji, Ligas musi oddać swój paszport i nie może opuścić stanu Illinois bez pozwolenia, do czasu zakończenia rozprawy sądowej, która odbędzie się 7 grudnia. Jeśli zostanie skazany, za każde oskarżenie grozi mu od 6 miesięcy do jednego roku więzienia.

Źródło:fox32
Foto: YT

Czytaj dalej

Chicago Na Skróty

Prawie 200 pojazdów odholowanych w Chicago. Nocny zimowy zakaz parkowania wszedł w życie 1 grudnia

Opublikowano

dnia

Autor:

Zakaz parkowania obejmuje ponad 100 mil miejskich ulic. Nie przestrzeganie go grozi odholowaniem samochodu i grzywną w wysokości od 235 dolarów dla właściciela. 

Ograniczenia obowiązują niezależnie od opadów śniegu od 3:00 nad ranem do 7:00 rano w okresie od 1 grudnia do 1 kwietnia, jak podaje miejski wydział Department of Streets and Sanitation. Osoby, które ignorują wyznaczoną strefę zakazu parkowania, muszą zapłacić minimalną opłatę za holowanie w wysokości 150 USD oprócz mandatu w wysokości 60 USD i początkowej opłaty za przechowanie samochodu w wysokości 25 USD. Samochody odholowywane są na duży miejski parking przy 10301 S. Doty Avenue lub 701 N. Sacramento Boulevard.

Według Mimi Simon, rzecznika Department of Streets and Sanitation, w porównaniu z ubiegłym rokiem  mniej kierowców zostało przyłapanych na przekroczeniu tego zakazu . W 2020r pierwszej nocy jego obowiązywania odholowano 232 samochody. 

W środę rano jeden kierowca odbierający swój odholowany samochód na parkingu przy ulicy Sacramento w Chicago był wyraźnie sfrustrowany.

„Nie podoba mi się to, że jestem spoza p***** tego miasta, a ty siedzisz tutaj i holujesz mój samochód” – wykrzyczał. „To jest cholernie nie fajne. To nie jest w porządku. Jeszcze nie mamy 1 grudnia, ale ty już holujesz mój samochód, więc teraz muszę dać Lightfoot, burmistrz miasta Chicago te 200 p***** dolarów, żeby odzyskać auto.„.

Zakazy dotyczące parkowania w mieście zostały wdrożone po całkowitym zablokowaniu ruchu na drogach, które nastąpiło podczas dużych burz śnieżnych w 1967 i 1979 roku. Miasto Chicago uważa, że zakaz parkowania na „krytycznych drogach” zapewnia, że ​​pługi i ciężarówki z solą mogą szybko zareagować na zimowe burze.

Kierowcy powinni sprawdzać oznakowanie ulic, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. Pełną mapę ulic z zakazem parkowania można znaleźć na stronie internetowej miasta Chicago.

Oddzielny zakaz parkowania związany ze śniegiem obowiązuje na 500 milach innych dróg, gdy jest minimum 2 cale śniegu — niezależnie od pory roku.

 

Źródło:fox32, Sun-Times Media Wire
Foto: Flickr/sheila miguez

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

grudzień 2019
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne