Połącz się z nami

News Chicago

Przystanek Chicago. Kulturalne podsumowanie 2019 roku w Wietrznym Mieście

Opublikowano

dnia

Festiwal “Chopin in the City”, „Koncert przyjaciół dla Włodka Wandera”, wieczór z jednym z najlepszych polskich kabareciarzy Cezarym Pazurą czy debiut Bartka Szymańskiego w serialu Chicago PD – to tylko niektóre z ciekawych wydarzeń kulturalnych, które miały miejsce w Wietrznym Mieście w 2019 roku. Redakcja Radia Deon wybrała te, o których w środowisku polonijnym było najgłośniej.

Od dwudziestego drugiego lutego do pierwszego marca 2019 roku odbywał się po raz trzeci w Chicago festiwal muzyki Chopina „Chopin in the City”. Mieszkańców Wietrznego Miasta zaprosiła na niego Fundacja Sounds and Notes wraz ze znaną polonijną jazzmanką Grażyną Auguścik. Kilkanaście wyjątkowych koncertów przybliżyło nam nie tylko ogromny dorobek polskiego kompozytora, ale pokazało jego utwory w nowym świetle.
Na antenie Radia Deon Grażyna Auguścik wyjaśniała, że celem festiwalu „Chopin in the City” jest celebracja urodzin Fryderyka Chopina. Wydarzenie ma przybliżyć postać polskiego kompozytora i sprawić, że jego muzyka będzie bardziej rozpoznawalna w środowisku także amerykańskim

Ceremonia otwarcia festiwalu „Chopin in the City” miała miejsce w Konsulacie Generalnym RP w Chicago 22 lutego.

16 marca służąca Polonii od prawie 80-ciu lat organizacja charytatywno-społeczno-kulturowa Legion Młodych Polek zaprosiła już po raz osiemdziesiąty na doroczny Bal Amarantowy z tradycyjną prezentacją debiutantek. Impreza odbyła się w najpiękniejszej i zarazem historycznej Sali balowej Hotelu Hilton.
Lucie Bucki, była prezes Legionu Młodych Polak, a także przewodnicząca komitetu mediów tej właśnie organizacji podkreślała, że na balu co roku spotykają się osoby, które doceniają dorobek pracy Legionu i chcą stać się częścią jego działalności

REKLAMA REKLAMA

Doroczny Bal amarantowy, znany również jako The White and Red Ball jest jedną z największych imprez charytatywnych. Co roku dochód z balu jest przeznaczony na szeroką branżę celów charytatywnych, społecznych i kulturowych, w ramach istniejących lub powstających potrzeb.

23 marca w salach bankietowych Long Tree Manor w Chicago odbyła się gala wyboru Królowej Parady 3 Maja. Koronę otrzymała 21-letnia Żaneta Marcinik, studentka trzeciego roku inżynierii lądowej na UIC w Chicago. Damami Dworu zostały Matylda Sojko i Natalia Salamon. Ulubienica Publiczności i Miss Foto to Alina Bosak.
Na antenie Radia Deon królowa opowiadała o kulisach wyborów oraz planach na najbliższą przyszłość. Mówiąc o atmosferze, jaka panowała za kulisami, Żaneta nie kryła ogromnych emocji

Parada Konstytucji 3 Maja z udziałem królowej odbyła się 4 maja w centrum Chicago.

Po latach poszukiwań inwestorów i wielu próbach uratowania kościoła Św. Wojciecha w dzielnicy Pilsen, 14 lipca 2019 roku świątynia została ostatecznie zamknięta.
Archidiecezja próbowała sprzedać kościół, którego początki sięgają 1914 roku, odkąd okoliczne parafie zostały skonsolidowane w roku 2016.
Kardynał Cupich ogłosił, że po 14 lipca kościół Św.Wojciecha stracił swoją rangę i nie jest już miejscem kultu dla wiernych. Władze Archidiecezji podkreślły, że rozumieją i szanują znaczenie tego miejsca dla mieszkańców, parafian i miłośników kościoła, ale biorąc pod uwagę brak funduszy na konieczne naprawy i renowację kościoła, decyzja o zamknięciu była konieczna.

20 lipca w Michella Terrace odbył się wyjątkowy charytatywny „Koncert Przyjaciół dla Włodka Wandera”. Wzięli w nim udział muzycy i wokaliści, których chicagowska Polonia pamięta z klubu Cardinal. Dawne lata przypomniały zespoły: Wanderband, Odnowa, Dixie Kings, Night Beats Chicago, Julia i My. Po koncercie odbył się jam session.
Podczas koncertu kilkakrotnie na scenie pojawił się Włodek Zuterek, znakomity trębacz jazzowy, nazywany także polskim Louisem Armstrongiem. Jak mówił na antenie Radia Deon muzyk, wszyscy byli zaskoczeni ogromną ilością osób, które wzięły udział w przedsięwzięciu

„Koncert przyjaciół dla Włodka Wandera” był charytatywną akcją ludzi dobrej woli, którzy pragnęli pomóc swemu przyjacielowi. Muzyk od wielu lat zmaga się z chorobą Alzheimera i przebywa pod stałą opieką medyczną.

W niedzielę, 6 października o godzinie 1.00 po południu w kościele Pięciu Braci Męczenników została odprawiona uroczysta Msza Święta. Tego dnia chicagowska Polonia wspominała 40. Rocznicę wizyty papieża Jana Pawła II w tej parafii.

Uroczysta msza święta była sprawowana przy Ołtarzu Papieskim na parkingu parafialnym. Za pośrednictwem Jana Pawła II wierni polecali Bogu parafię Pięciu Braci Męczenników, archidiecezję i miasto Chicago.
Jak mówił Marek Dobrzycki, dzień, w którym papież Jan Paweł II odprawił mszę świętą dla Polonii w Chicago, to jeden z najważniejszych momentów w historii miasta. Dyrektor poradni prawniczej Amicus Poloniae podkreślał, że w wydarzeniu wzięły udział tysiące osób

Po uroczystej mszy świętej, w Domu Podhalan o godzinie 4 po południu odbył się bankiet. W trakcie jego trwania nie zabrakło wielu chwil wspomnień dotyczących wizyty Jana Pawła II w Chicago.

W sobotę 19 października odbyło się wielkie otwarcie nowego sklepu sieci Montrose.  Na gości czekał wspaniały poczęstunek oraz wiele atrakcyjnych niespodzianek. Punktem kulminacyjnym było losowanie głównych nagród: 2000 $ oraz 4×500 dolarów w gotówce.
Radości z wylosowanej nagrody nie krył stały klient, Wacław Barnak

Stu pierwszych klientów otrzymało także prezenty od firmy.

W środę, 23 października w stacji NBC został wyemitowany piąty odcinek siódmego sezonu serialu Chicago P.D.  Zagrał w nim polsko-amerykański aktor Bartek Szymański. Pochodzi on z Nowego Jorku, ale specjalnie przyleciał po raz pierwszy do Chicago, żeby nagrać rolę w jednym z najpopularniejszych serialu o policji w naszym mieście. Była to jego debiutancka rola serialowa.
Bartek Szymański dostał angaż do roli już po pierwszym przesłuchaniu. O tym jak przygotowywał się do castingu i jakie emocje mu towarzyszyły w trakcie przesłuchań, opowiadał na antenie Radia Deon

Bartek zagrał do tej pory już w kilku filmach i sztukach teatralnych. Ostatnio był widziany w filmie The Farthest Apple from the Tree, który był nominowany w Cannes Film Festival w 2017 roku. W serialu Chicago P.D. wcielił się w rolę Bułgara z Wietrznego Miasta.

W sobotę 26 października odbył się koncert zatytułowany Moniuszko SUPERSTAR. W Copernicus Center zabrzmiały moniuszkowskie przeboje: pieśni, arie, tańce, fragmenty oper i orkiestrę symfoniczną. Gościem specjalnym wydarzenia był wybitny pianista i kompozytor, Włodek Pawlik.
Jedyny polski laureat najważniejszej muzycznej nagrody na świecie – Grammy Award  na scenie zaprezentował melodie Stanisława Moniuszki nie tylko w oryginale, ale także w niepowtarzalnych aranżacjach jazzowych. Jak sam powiedział na antenie Radia Deon, jego zadaniem, jako muzyka, jest przypominanie Polakom o ich tożsamości narodowej

Do artystycznych kreacji moniuszkowskich Włodek Pawlik zaprosił najwybitniejszych muzyków jazzowych naszych czasów: Paula Wertico (perkusja, 7 Grammy Awards) oraz Toma Knifica (bass).

W październiku 2019 roku utalentowana 15-letnia wokalistka z Chicago, Natalia Kawalec została uznana za Wschodzącą Gwiazdę Naszej Unii. Tym samym Natalia została czwartą osobą, młodym wiekiem i utalentowanym Członkiem Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, która otrzymała ten zaszczytny tytuł.
Ceremonia wręczenia stypendium miejsce miała w piątek, 4 października. Natalia pojawiła się na niej wraz z rodzicami oraz braćmi. Jak relacjonowała z Nowego Jorku dziennikarka Radia Rampa, podczas uroczystości w siedzibie PSFCU na Greenpoincie, Natalia Kawalec odebrała specjalny certyfikat oraz czek na pięć tysięcy dolarów

Już jako Wschodząca Gwiazda Naszej Unii 2019, Natalia Kawalec zaśpiewała na tegorocznej nowojorskiej Paradzie Pułaskiego, występując na platformie, która towarzyszyła kontyngentowi Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej.

27 października w Copernicus Center miał miejsce wspaniały wieczór z jednym z najlepszych polskich kabareciarzy, wyśmienitym aktorem Cezarym Pazurą. Artysta bawił chicagowską publiczność po raz pierwszy od 6 lat. Podczas spotkania gwarantowane były dwie godziny śmiechu, relaks i świetna atmosfera.
„Wujek Czarek na żywo” bawił chicagowską publiczność dowcipem, trafną oceną spraw damsko -męskich z przymrużeniem oka, ciętą ripostą i humorystyczną oceną współczesnego świata.

9 listopada odbyło się otwarcie kolejnego, szóstego już oddziału, który mieści się na terenie kompleksu handlowego przy 15108 S. La Grange Rd. w Orland Park na południowo-zachodnich przedmieściach, niedaleko delikatesów „Górka Deli”. Od momentu założenia Unii w 1976 roku jest to już dwudziesty oddział tej instytucji finansowej działającej w polonijnym środowisku na terenie trzech stanów USA.
Radości z tytułu otwarcia oddziału nie krył dyrektor wykonawczy firmy Bogdan Chmielewski

Blisko 25 tysięcy członków, ponad 230 milionów dolarów depozytów oraz 300 milionów dolarów pożyczek zaciągniętych przez naszych rodaków. To efekty finansowe działalności Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w aglomeracji chicagowskiej.

Redakcja Radia Deon
Źródło: inf. własna
Foto: Marta Kędzior, Andrzej Baraniak, Facebook.com, www.copernicuscenter.com, www.bartekszymanski.com

 

 

News Chicago

Tragedia Polaka w Chicago. Poszukiwany Krzysztof Szubert został znaleziony martwy

Opublikowano

dnia

Autor:

Ciało 21-letniego mężczyzny, wydobyte z jeziora Michigan na Oak Street Beach w środę rano, zostało zidentyfikowane jako poszukiwany Krzysztof Szubert, mieszkaniec Tychów. Młody mężczyzna, który przebywał w sprawach służbowych w Chicago, zaginął po weekendowym przyjęciu bożonarodzeniowym w River North.

Chicago Police Department poinformował, że ofiara wyciągnięta z wody około 1:55 w nocy została znaleziona niereagująca, a wkrótce potem stwierdzono zgon mężczyzny w Northwestern Memorial Hospital.

Detektywi z obszaru trzeciego prowadzą śledztwo w sprawie zdarzenia. Rodzina i przyjaciele 21-letniego Krzysztofa Szuberta czekają na odpowiedzi, jak doszło do tragedii.

Polak był ostatnio widziany w sobotę wieczorem w Howl at the Moon, barze przy 26 W. Hubbard St. w River North. Miał wrócić do hotelu Uberem, ale tego nie zrobił.

REKLAMA REKLAMA

We wtorek niektórzy z jego współpracowników wywiesili ulotki w pobliżu baru z informacją, że jest poszukiwany.

Szubert pracował w dziale IT dla Knapp Incorporated, globalnej firmy technologicznej. Od 12 listopada przebywał w USA, pracując nad projektem w Joliet.

W sobotę wraz z kilkudziesięcioma współpracownikami pojechał imprezowym autobusem do centrum Chicago na firmowe przyjęcie bożonarodzeniowe.

Imprezę skończyli w Howl at the Moon. Jego współpracownik powiedział, że Krzysztof zniknął z baru około 9:30 wieczorem i od tego czasu go nie widziano.

Ostatni kontakt z rodziną nawiązał 3 grudnia. Dzień później żaden z jego telefonów nie odpowiadał.

Polak miał wrócić do kraju 17 grudnia.

 

 

Źródło: abc7
Foto: YouTube, SOS Zaginieni

 

Czytaj dalej

Ciekawostki

Spójrz w nocne niebo nad Chicago dzisiaj wieczorem by zobaczyć zaćmienie Marsa

Opublikowano

dnia

Autor:

Ciekawe zjawiska czekają nas w najbliższym czasie na nocnym niebie ponad Chicago. Dzisiaj będzie to „okultacja Księżyca”, a następnie, około 25 grudnia gołym okiem można było zobaczyć w sumie pięć planet.

To, co Adler Planetarium nazywa „rzadkim wydarzeniem astronomicznym”, „okultacja Księżyca” odbędzie się dzisiaj, wczesnym wieczorem. Pierwszym widocznym obiektem na niebie będzie Mars.

W rzeczywistości planeta osiągała najwyższą jasność przez cały pierwszy tydzień grudnia. Jednak według astronomów w noc pełni księżyca, która przypada w środę, Mars znajdzie się w najwyższym punkcie na niebie w ciągu ostatnich 15 miesięcy.

Gdy wschodzić będzie Księżyc w pełni, Mars faktycznie zniknie z widoku, chowając się za księżycem, tuż po godzinie 9:00 wieczorem. Mniej więcej godzinę później pojawi się ponownie po drugiej stronie Księżyca, kontynuując swoją podróż po nocnym niebie.

REKLAMA REKLAMA

Astronomowie twierdzą, że proces ten nazywa się „okultacją Księżyca”, co jest bardzo podobne do zaćmienia. Miało ono miejsce na początku tego roku, ale spowodowało tylko częściowe zasłonięcie planety i było widoczne tylko w niektórych częściach Azji.

W dalszej części miesiąca astronomowie Adlera twierdzą, że aż pięć planet będzie widocznych gołym okiem.

Wraz z rosnącym półksiężycem na nocnym niebie w okolicach Bożego Narodzenia 25 grudnia, cztery planety pojawią się na niebie w pobliżu księżyca.

Merkury pojawi się jako słaby punkt na południowo-zachodnim niebie, a znacznie jaśniejsza Wenus pojawi się bliżej horyzontu.

Jowisz i Saturn będą również widoczne po przeciwnej stronie Księżyca, podczas gdy Mars będzie wieczorem bliżej północno-wschodniej części nieba.

Kluczem do zobaczenia tego szczególnego spektaklu będzie wyraźna widoczność południowo-zachodniego nieba około 45 minut po zachodzie słońca. Umożliwi to widzom zobaczenie czterech planet w południowej i południowo-zachodniej części nieba oraz Marsa w północno-wschodniej części.

Aby uzyskać więcej informacji, obserwatorzy gwiazd mogą odwiedzić stronę internetową Planetarium Adlera.

Przypominamy, że w każdą środę, w godzinach 4.00PM do 10.00 wieczorem wstęp do planetarium jest bezpłatny dla mieszkańców Illinois.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/Artem Peretiatko
Czytaj dalej

News Chicago

Ostatni film w Pickwick Theatre w Park Ridge zakończy historię kultowego kina 8 stycznia

Opublikowano

dnia

Autor:

Koniec historii kultowego Pickwick Theatre w Park Ridge, nadejdzie już w styczniu, po prawie stuleciu goszczenia kinomanów, zapowiedział we wtorek jego współwłaściciel. Historyczne miejsce było duszą miasteczka i lokalnej społeczności od 94 lat.

Współwłaściciel obiektu, 63-letni Dino Vlahakis, powiedział, że jego rodzina zamyka stare kino, które od początku pandemii przynosi straty. Mają jednak nadzieję, że „rycerz w lśniącej zbroi” przejmie to miejsce.

Rodzina Vlahakis jest właścicielem teatru na 900 miejsc od 1967 roku. Stoi on w Park Ridge od 1928 roku po otwarciu jako wodewil i został wpisany do Krajowego Rejestru Miejsc Historycznych w 1975 roku.

Obecnie, jak powiedział Vlahakis, plan jest taki, aby Pickwick pokazał swój ostatni film 8 stycznia. Myśli, że obrazem będzie „Przeminęło z wiatrem”.

REKLAMA REKLAMA

Vlahakis planuje zachować własność budynku, który ma 24 innych najemców. Ale coraz trudniej jest zarobić na prowadzeniu teatru, co częściowo wynika to z mniejszej liczby filmów wyświetlanych w kinach.

„Na przykład w czasie świąt Bożego Narodzenia mieliśmy (historycznie) 10 lub 11 filmów do wyboru. W tym roku mamy tylko pięć takich filmów, które można pokazać w kinie”- mówi współwłaściciel.

Trend w kierunku kin sieciowych także nie pomógł.

„Kiedy otworzyłem firmę w 1981 roku, 50% kin było niezależnymi właścicielami kin, a następnie 50% stanowiły sieci. Dzisiaj to 95% sieci i 5% niezależnych kin”.

Prowadzenie niezależnego kina jest nadal możliwe, ale wymaga większej kreatywności i determinacji niż kiedyś.

Ojciec Vlahakisa kupił teatr w 1967 roku wraz z trzema innymi wspólnikami. Do 1972 roku jego ojciec był jedynym właścicielem. Dino zaczął pracować w Pickwick jako woźny w wieku 13 lat i patrzył na lata jego historii.

Pickwick cieszył się wieloma znaczącymi momentami w ciągu swoich 94 lat działalności.

Krytycy filmowi Gene Siskel i Roger Ebert nakręcili tu wstęp do swojego programu telewizyjnego. Latem odbywały się tu zdjęcia do programu telewizyjnego Chicago Fire a Hillary Clinton, pochodząca z Park Ridge, przemawiała tu w 2019 r.

Kino prowadzi pokaz klasycznej serii filmów, której kuratorem jest Matthew Hoffman.

Oprócz głównego kina w budynku Art Deco, cztery mniejsze kina Pickwicka również zostaną zamknięte, potwierdził współwłaściciel Dave Loomos.

Vlahakis uważa że kluczowym dla przetrwania „rodzinnego kina” przez tyle lat, było wsparcie ze strony mieszkańców Park Ridge i sąsiednich przedmieść.

 

Źródło: chicagotribune
Foto: YouTube, Pickwick Theatre, wikipedia
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

REKLAMA REKLAMA

Kalendarz 2021

grudzień 2019
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu